Zijden-Blouses fl 2,40 ce deskundigen meencn, dat tiet dier liet geheel in orde was. Ongeveer 57000 varkens en 27000 koei- m, stieren enz., zijn verleden jaar te Dusseldorf geslacht. Het vee wordt Tóór en na hcfc slachten onderzocht, raardoor men de zekerheid krijgt, van jocd vlcesch te ontvangen. Door de jroote li o eveelheid komen de onkosten ian het microscopisch onderzoek van len varken verbonden, slechts op 24 lents te staan. De opbrengst van het Ibattoir is zoodanig, dat de belasting r niet door getroffen wordt Met deze reis heeft de commissie ge- tien hoe ccn abattoir niet en hoe het vel moet zijn, om zoodoende hier tc (tichten een abattoir, dat aan alle vieuwste eischen voldoet. 0nze Kamer van Koophandel en do Ongevallenwet. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken alhier wordt in een adres tan de Tweede Kamer in zake de On gevallenwet verzocht, indien het mo- felijk is alsnog alles wat Intrekking leeft op het genoten loon vit de wet e verwijderen; dan zou cenc regeling Ier ongevallen-verzekering tot stand tunnen komen, waarvan de publiek- Echtelijke aard wel door niemand ont- lend zou worden, en die naar het in- öen der Kamer van Kooph. om tal van cdenen verre de voorkeur zou verdic ten hoven het thans voorgestelde, dat taar steeds onaannemelijk blijft voor tomen. Men bcpale eenvoudig een cij- er dat voor de vaststelling der scha- leloosstellingen het loon zal geacht rorden te bedragen. Dat cijfer behoeft niet noodwendig (oor allen gelijk tc zijn. In dc eerste plaats zou een zekere liensttijd kunnen gevorderd worden, <m op het volle bedrag aanspraak te runnen maken, zoodat jeugdige vverk- ieden, en z" die tijdelijk in dienstbe- rekking zijn, slechts gedeeltelijke te gemoetkoming. naar gelang van bun liensttijd, zouden erlangen. Voorts kan onderscheiden worden laar gelang van de plaatselijke ge- rteldbeid. De Kamer wijst voorts on den strijd gaarin de wetgever met zich zelf zal {eraken, wanneer hij eene belasting jast leggen op alles wat de werkgever len werkman ten goede doet komen. Foor elke gratificatie, elke ondersteu- ling, aan den werkman toegestaan, zal «lasting verschuldigd zijn. De werk jever die de hoogste loonen betaalt, jal het zwaarst worden getroffen. Het mbillijke en verkeerde der wet springt >ok hier duidelijk in het oog. Al die fezwaren vervallen in het stelsel dat loor ons voorgestaan wordt. De werk jever betaalt alsdan een zelfde bedrag roor eiken werkman in zijn dienst, urelk bedrag alleen afhangt van de ge- rarenklasse en de klasse der gemeente vaar zijn bedrijf gevestigd is. Deze regeling zal tevens kunnen die- len voor een eventueel in te voeren hvaliditeits-verzekering. Wat een froot voordeel mag heeten. De heer S. P. Swart alhier slaagde roor het eerste natuurkundig examen lan de universiteit te Amsterdam. Een billijke klacht. Wij ontvingen weder een klacht in /erband met het onzinnige stelsel van jéndaagsclie retourbiljetten die slechts >p enkele treinen geldig zijn. Een on zer lezers vertrok Donderdagavond net den trein van 7.13 van hier naar Umuiden, om zooals tot nog toe kon {eschieden met den laatsten daarop 5erug te komen. Daar 1 October echter Se winterdienstregeling is ingetreden, rroeg hij ten overvloede vóór zijn ver trek aan het plaatskaartenloket al hier of hij op dit kaartje met den laat sten trein kon terugkeeren. Het ant woord luidde bevestigend. Hij werd toen hij terug wilde kceren in die mee ning versterkt doordat de controleur le IJmuiden hem zonder aanmerking liet passeeren. Niet alzoo hier. Dc con troleur op ons station bracht hem naar den chef, en toen hij eerst weigerde het verschil te betalen, dreigde deze hem met een boete van 1.50. Toen be taalde hij, maar onder protest In de eerste plaats schoten dus de juffrouw, belast met den verkoop van kaartjes hier aan het station en de controleur in IJmuiden, te kort in hun plicht, want zij hadden den reizi ger moeten waarschuwen dat het bil jet niet geldig was. Maar in de tweede plaats wensclien wij er nogmaals op te wijzen dat de instelling van de één- daagsche retourbiljetten onder de te genwoordige bepalingen, een gr00te rotheid is. Wij kennen verscheidene personen, die, hoewel door de omstan digheden er toe in de gelegenheid, nooit van de ééndaagsche retourbiljet ten gebruik maken, wegens de moeite an last, die ze er bij verschillende ge legenheden van ondervonden. Hetgeen begrijpelijk is voor elkeen, behalve voor een spoorwegmaatschappij. Die heeren monopolisten hebben daar harde kop pen voor. Ona wordt bericht dat deze week een werkman aan den watertoren der kmsterdarasche Duinwaterleiding, on der Vogelenzang, door een Engelsch Ingenieur, belast met het toezicht op het zetten en stellen der machines, ont slagen werd, weinige minuten nadat hij in het schaftuur overluid aan zijne kameraden een stukje had voor gelezen over den oorlog in Zuid-Afri- ka. Als het waar is, en onze zegsmau verklaarde voor de betrouwbaarheid er van in te staan, is het zeker zaak dat de directie der Amsterdamsche Duia- waterlelding make dat fferglljke on billijkheden niet geduld worden, ook zelfs niet door een Engelschman. A. s. Zondag wordt de Remonslrant- sclie Kerk voor het eerst na de res tauratie weder in gebruik genomen. Ds. P. Heering uit Den Haag zal den dienst leiden. Het nieuwe orgel zal eerst in de maand Mei worden aangebracht. Wegens ongesteldheid van prof. Tïe- le, zal als eere-voorzitter van dc a.s. algeineene vergadering van den Ne- derlandschen Protestantenbond optre den heer Ph. H. Hugcnhollz Jr., voor ganger der Vrije Gemeente te Amster dam. Schouwburg. „Don Pictro Caruso" en „Ontrouw". Aan het in ons blad van gisteren me degedeelde omtrent de première dezer ertooning in Amsterdam, behoeven wij nadat wij hier gisterenavond de tweede voorstelling bijwoont. wei nig meer toe te voegen. Beide stukken hebben zeer voldaan. Over de vertol king niets dan lof. Louis Bouwmeester en mevr. Holtropvan Gelder in .,Don Pietro Caruso" en mevr. MannBouw meester en Tourniaire in „Ontrouw" gaven prachtig spel, alleen komt het ons voor dat Bouwmeester hier en daar wel wat minder melodramatisch had kunnen zijn. De schouwburg was slecht bezet. Ro berto Bracco is hier nog onbekend met deze beide stukken heeft hij zijn naam echter voor goed ook in 011s land evestigd. Zij die er niet waren, heb ben eene zeer belangwekkende vertoo ning gemist Donderdagavond werd in het Diako- nessenhuis het jaarfeest door oud- patiënten, vrienden en belangstellen den zeer gezellig gevierd. Daar het feest een geheel huiselijk karakter droeg, deelen wij alleen mede dat Ds. Swaan eene feestrede uitsprak en de heer Klein daarna eene korte toespraak hield, waarna de avond op aangename wijze onder muzikaal genot werd door gebracht Heden zijn alhier door Tienus van Leeuwen, schrijfbaas aan de Groenteu- markt, nog jonge doperwten ter Markt ebracht. Het strijkkwartet-Robert, Gerard Zalsman (zaïml en Ilenk van Breemcn (piano) geven dezen winter weer vier kamermuziekavonden. Men kent onze listige meening over deze soirées. Gaarne wekken wij dan ook op tot het nemen van een abonnement (zie ad vertentie). De Iste avond heeft plaats op Dinsdag 30 October. Bloemendaal. Vergadering van den Gemeente raad op Donderdag 4 October des namiddags te half acht Voor itler de Burgemeester. Afv. :ig de heer J. H. Bijvoet PUNT 1. In behandeling komt de begrooting voor het dienstjaar 1S01. De ontvang sten worden o. a. geraamd als volgt voor 40 opcenten op de hoofdsom der belasting op de gebouwde eigendom men f 52S9.6G voor 10 opcenten op de hoofdsom der belasting op de onge bouwde eigendommen f 789.20 en voor 25 opcenten op de hoofdsom der belas ting op het personeel f 8363.98. De hoof delijke omslag wordt geraamd op f 5950 de hondenbelasting op f CÜ0 de opbrengst van het vergunningsrecht op 1200, het sproeigeld op 1 500, de reinigingsbelasting op f 500, de school gelden op f 500, de begrafenisrechten op f 100. De vergoeding van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs, vol gens art. 45 der Wet van 17 Aug. 1878 op f 2565, de uitkeering van het Rijk overeenkomstig art. 1 der "Wet van 24 Mei 1S97 14.977.615idem overeen komstig art. 10 500 de huur van het Postgebouw op f 650, de ontvangsten van het geleverd water uit de duinwa terleiding 1900. Het totaal der inkom sten wordt geraamd op f 51,094.495 Jae uilgaven worden 0. a. geraamd'als volgtvoor kosten huishoudelijk be stuur, waaronder de traktementen dei- verschillende gemeente-ambtenaren, f 6125 voor onderhoud van gebouwen f 750; jaarwedde gemeente-architect 400onderhoud wegen en voetpaden 5000 kosten wegbesproeing 1000 kosten openbare veiligheid en van de brandweer, inclusief de traktementen der politiedienaren en brandweeimau- nen 6315onderhoud lantaarns en verdere kosten f 1500 kosten ophalen haardasch en vuilnis f 2000. Jaarwed den onderwijzers f 9200, kosten aan schaffen en onderhouden schoolboeken 1 800, aflossing geldleening 2000, ren te en aflossing eener geldleening 1624.22, gebruik water Haarlemsche waterleiding f 1500kosten voor het maken van den ligger der wegen en voetpaden f 1000, onvoorziene uitga ven 1114.205. Het totaal der uitgaven wordt geraamd op f 51,094.495. Opge merkt moet worden dat de. traktemen ten der onderwijzers verhoogd zijn uit getrokken. De 2 onderwijzers en de twee onderwijzeressen ontvangen ieder een salaris van f 675 de 3 hoofden der scholen ieder 1400de onderwijzers te Over veen en Vogelenzang in het be zit van de hoofdakte ieder f 775 en de onderwijzer Boerée 750 de jaarwed de van den gemeente-architect is ge bracht van f 300 op f 400het aantal politie-beambten wordt met één ver meerderd op een traktement van 500 het salaris van den politie-dienaar te Vogelenzang ia gebracht van f 400 op f sua. Veriper wordt net aantal nacru- wakers ook met óén vermeerderd en wel in den Aerdenliout, zoodat er thans 7 nachiwakei's zijn, te weten 1 nacht waker te Bloemendaal, salaris f 325 twee te Overveen, salaris ieder 300 een te Vogelenzang, idem f 150een Aerdcnhout, idem 300 een Bloemen daal. salaris f 225 een Overveen, idem f 225de laatsten hebben ochtend dienst. Voor de kosten van een nieuwe begraafplaats is een post pro-memorie uitgetrokken. B. en W. zijn met het bestuur der Begraafplaats .„Wesler- veld" in ondei-handeling. PUNT 2 en 3. De begrooling wordt zonder stem ming vastgesteld tot een bedrag van f 51,094.495 in ontvangsten en uitgaven. Het kohier schoolgeld werd goedge keurd en vastgesteld tot een bedrag van f 176.03 het suppletoir kohier hon denbelasting tót een bedrag van f 59. PUNT 4. Ingekomen waren adressen om af wijking van het voorschrift van art. 53 der Algem. Politieverordening, betref fende het bouwen binnen 8 cM. van den openbaren weg af. van J. F. W. Stom, J. v. d. Ban en G. Honing. De gemeente-architect adviseert de ver zoeken toe te staan. Alleen hij liet adres van den lieer v. d. Ban maakt hij bezwaar dat het bouwen, 1-i M. over de rooilijn, nadeel zal opleveren voor de omwonenden, de heeren Re mierse en Grippéling, die daardoor hun uitzicht eenigszins zullen missen. Het verzoek van den heer Stom wordt ingewilligd. Bij het adres van den heer v. d. Ban zegt de voorzitter, dat hij geenszins het bezwaar van den gemeente-archi tect deelt en zet het een en ander nader uiteen. Daarbij gelooft spr. niet dat het motief van „uitzicht" hier mag gelden. 1-Iet verzoek in stemming gebracht wordt verworpen met algemeene stem men op één na, die van den heer Ter Hoffsteede. Het verzoek van den heer Honing wordt ingewilligd. Tegen stemde de heer Grippéling. PUNT 5. Ingekomen is een voorstel van den gemeente-ar chitect om de wegverhrce- ding van een gedeelte van den Bïoe- mcndaalschen weg langs Hartenlust en het maken van een straatweg in de plaats van een gedeelte puinweg in den Boekenrooderweg, onderhands aan te besteden aan den stratenmaker Kiviet, Jieigeen in het voordeel der ge meente zal zijn. B. en W. stellen voor het werk in dit geval niet publiek aan te besteden. Wordt aangenomen. Ingekomen zijn «enige door Ged. Staten goedgekeurde raadsbesluiten. Uit liet- proces-verbaal van kasopne- ming op 22 Sept. jl. bleek dat zich in kas bevond f 10024.39. Vervolgens ging de Raad in geheime zitting over tot het behandelen van eenige reclames inzake den Hoofdeüjken omslag. Heemsteda. Woensdag is door de gemeentepolitie naar het arrestantenlokaal overge bracht eene vrouw die in verregaanden staat van dronkenschap verkeerde. Zandvoort. Op werkdagen tusschen 10 en 12 uur des voormiddags, zijn aan het politie bureau inlichtingen te bekomen lo. omtrent een paard, dat onbeheerd aan de Zandvoortsche laan grazende ge vonden is en 2o. omtrent een kruk van een rijtuigportier.. Het badhuis voor minvermogenden alhier is thans gesloten. IJmuiden. De „St. Ct." bevat de statuten van de Naamlooze Vennootschap Stoomvisscherij Oceaan, alhier. Doel het uitoefenen van de zee- yisscheiïj in haar vollen omvang, het verkoopen van de opbrengst daarvan en alles wat ermee in ver band staat. Duur25 jaar. Kapi taal 600,000, in 4 serieën van 150 aandeelen ieder, waarvan 1 serie geplaatst, benevens 30 oprichters- aandeelen, cok van 1000. Tech nisch directeur C. Planteydt Tzn.; directeur-boekhouderR. de Groes; commissarissen J. J. Slis, G. Kolff Sr., C. P. J. Vuerhard, J. J. Weru- méus Buning, Tj. Maas en W. Ver- wey Me jan. B 0 verwijk. Zekere M. Wester, arbeidster aan de conservenfabriek alhier, kreeg, terwijl zij aan het werk was, door het omval len van een bus, een hoeveelheid ko kend water over hare voeten, waardoor zij zich belangrijk brandde en eenigen tijd haar werk niet zal kunnen her vatten. Naar wij vernemen worden pogingen in het werk gesteld den tramdienst tusschen Wijk aan Zee en deze gemeen te, die reeds gestaakt is, dezen winter to doen doorgaan, hetgeen een groot gemak voor de ingezëtenen van eerst genoemde plaats zou zijn daar het voor liun het eenigste vervoermiddel is. In de volgende week zal hier een voorstelling gegeven worden in „Mal- son Stroueken" door het „Neder- landsch Tooneelgezelschap", directie Ch. de la Mar uit Amsterdam. Opge voerd zal worden „Doctor Remeau" door George Olmet. Voor de betrekking van le ambtenaar ter secretarie alhier hebben zich 19 sol licitanten aangemeld,, waarvan er 6 zijn opgeroepen om deel te nemen aan een vergelijkend examen. Biniienlana. Tweede Kamer. De afdeel ingen der Tweede Kamer benoemden tot rapporteurs over Iloofd stuk Binncnlandsche Zaken de heeren Tak van Poortvliet, Zijlma, Roessingh, De Visser en Nolens. Academische examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het candidaat-examen in de geneeskunde door den heer H. C. Vet ter het theoretisch geneeskundig exa men door de heeren N. van der Schat te Olivier en N. van der Koogli, het 2e natuurkundig examen door mej. Charl. van Haltem, het doctoraal examen in de geneeskunde door den heer J. Doets. Naar men verneemt is dc heer Emile Loubet, president van de Franscbc re publiek, benoemd tot ridder grootkruis der orde van den Nederlandsehen Lec-uw. Hare Majesteiten de Koningin en de Koningin-Moeder zullen in het buiten land worden vergezeld door een gevolg bestaande uit: baronesse Van Ittersum dame du palais honoraire, hofdame van H. M. do Koningin-Moeder; baro nesse Sloet van Marxvcld. hofdame van H. M. de Koningin; luitenant-gene- aal graaf Dumonceau, chef van IIr. Ivls. militaire huis: jhr. Van de Poll, kamerheer-ceremoniemeester van II. M. de Koningin, en jhr. Van Wccde, kamerheer van H. M. de Koningin- Moeder. De dienst van het kabinet der Koningin zal worden vervuld door den directeur van die staatsinstelling zelf, jhr. Vegelin van Claerbcrgen. „De Hoop". Het hospitaal-kerkschip ..De Hoop" is te IJmuiden binnengevallen. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. In het Bondsorgaan schrijft de heer Henri Polak een artikel, waaraan wij liet volgende ontleenen. Wij wisten reeds lang, dat een deel der Bondsleden in ons niet meer zag de gekozen bestuurders, de aangewe zen vertrouwensmannen, doch een soort van dictators, een noodzakelijk kwaad, als bijv. de politie die men niet zeer liefheeft, welker salarissen, enz. men hoogst ongaarne betaalt, doch die men nu eenmaal niet missen kan,omdat men toch wel voelt dat eenige bescher ming van lijf en goed noodig is. Het ziet er dan ook op het oogehblik alles behalve rooskleurig uit. De ge ruchten dat honderdtallen leden uit den bond zijn getreden, zijn weliswaav volslagcn uit de lucht gegrepen, doch het is een feit, dat een groot aantal le den zich onttrekken aan hunne fïnan- cieele verplichtingen jegens de organi satie, waarbij nog komt een niet on aanzienlijk gedeelte, dat openlijk ver klaart zicli om niets meer te zullen bekommeren, niet meer te zullen con- tribueeren, maling te hebben aan den Bond, enz. De bonclskas is door de staking vrij wel uitgeput. Er is niet meer geld aan wezig dan noodig is om de loopende en binnenkort vervallende vorderingen te voldoen. Blijven de leden volharden bij hun plichtverzuim, dan zal het hoofdbestuur binnen enkele weken ge noodzaakt zijn de uilkeeringen te doen eindigen, het dagelijksch bestuur, het personeel der administratie en der drukkerij te ontslaan en de geheele or ganisatie van den bond stop te zetten. Voeg hierbij dat het hoofdbestuur niets kan ondernemen, of durft te onderne men, omdat bij alles dat ondernomen wordt de medewerking der leden eer ste en eenige voorwaarde voor het wel slagen is. Van leden die hunne finan- cieele "verplichtingen pertinent weige ren na te komen, die dus uitgesproken de vernietiging der organisatie op het oog hebben, kan het hoofdbestuur niet venvachten, dat zij in loon- en andere aangelegenheden krachtig, eensge zind en doelbewust zullen optreden reden waarom het hoofdbestuur schroomt iets aan te pakken van de vele dingen die na de staking aange pakt moesten worden. Men voege nu deze beide omstandig heden bij elkander en vrage zich dan ernstig af, wat er van den Bond moet terecht komen Het antwoord ligt voor de hand Zouden verslapping en plichtverzuim in zoo groote mate als thans het geval is, zijn ingetreden op een oogenblik dat de Bond nog over voldoende midde len beschikte, dan zou de organisatie, door hare uitkeeringsfondsen, enz. zich nog een poos op de been gehouden hebben. Nu echter de kas zoo goed als leeg is, beteekent het niet-betalen der contributie het onmiddellijk staken van alles wat de hond doet en te doen heeft. En dat zal nu binnen een paar weken het geval zijn, indien de leden hij hun huidige gedragslijn blijven volharden. Dat is geen overdrijving en geen drei gement, doch de nuchtere, zuivere waarheid. Men moge met deze mede- deeling den spot drijven, er om lachen, of doen wat men wil het is ons om het even. Wij hebben zes jaren lang al het mogelijke gedaan om onze vakge- nooten het begrip van degelijke, ern stige organisatie deelachtig te doen wordenhet ónmogelijke kunnen wij niet doen. Wij hebben naur onze beste krachten aan en voor de organisatie der diamantbewerkers gewerktbetere la-achten hebben wij niet. Wij van on zen kant zullen dan ook geen poging doen, om den toestand te veranderen. Wij hebben gemeend den ernst van het oogenblik, het werkelijk dreigende ge vaar onuer ae oogen aeriecren-re moe ten brengen. Meer kunnen wij niet doen. En meer willen wij ook niet doen, om niet langer verdacht te wor den van met onze pogingen niets an ders op het oog tc hebben dan het be houd onzer salarissen. Zijn de leden van hun organisatie niet gediend wij zullen niet meer pogen hen tot andere gedachten te brengen. De werkstaking der olieslagers aan de fabriek van den lieer Honig te Zaan dam is geëindigd. Allen zijn weer aan het werk. Het loon der persjongens is ingewilligd, mits goed werk wordt ge leverd. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stélt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de Itopy n iet aan den inzender teruggegeven. Geachte Redacteur, Zeer zpudt u mij verplichten onder- slaande regelen in uw geëerd blad óp te nemeii. Om de waarheid niet te kort te doen meen ik het volgende te moeten mee deden, waardoor een geheel ander licht op de zaak betreffende het vinden van eene portefeuille inhoudende f 50.000 wordt geworpen. Uit welke bron liet bericht voorkomende in uw nummer van 3 dezer is opgeborreld is mij een raadsel, daar liet gcbe;i bezij den de waarheid is. De door mij gevonden portefeuille bevatte geen f 50.000, doch slechts 125. Van eene aangifte hij de politie is eveneens geen sprake geweest, daar ik zelf de noodige maatregelen heb getrof fen. I)e aanvankelijk door mij gewei gerde f 10 zijn dan ook geen belooning geweest, maar eene vergoeding voor de door mij gemaakte kosten, terwijl het resteerende mij werd aangeboden met het oog op het dure leven in ;t kamp. De belooning is van geheel an deren aard, en kan eerst plaats vinden bij expiratie van mijnen diensttijd. Andere bladen die het berichtje van den Sen Oct. hebben overgenomen, ver zoek ik beleefd, een klein plaatsje voor dit stukje te willen inruimen. U mijnheer de Redacteur dankzeg- ;ende voor de verleende plaatsruimte verblijf ik Uw dw. dm P, H. ELGERSMA. Serg. der infanterie. Het is ons aangenaam te vernemen dat de belooning den eerlijken vinder inderdaad na afloop van zijn diensttijd zal worden toegekend. Wat betreft den nhoud der portefeuille, het was -ons bekend dat er slechts f '125 aan bank papier in zat, ma3r voor den eigenaar hadden de papieren een waarde van 50.000. REDACTIE. Verzoeke beleefd onderstaande in uw veelgelezen blad te willen plaatsen. Naar aanleiding van de Woensdag- .vond gehouden vergadering, door het Comité voor Zondagsrust, begaven wij ons naar den patroon om in overweging ie nemen, of de Zondagsdienst ook voor ons personeel van de Broodfabriek de Volharding, eenigszins kon beperkt .worden, waar wij tot ons groot leed wezen vernamen, dat de heer Raas daar zoo even geleden op zeer onbil lijke wijze om Zondagsrust was komen vragen, en wel door dc vraag aan den heer Cohen te richten, hoe hij nu over de Zondagsrust gedacht had; toen was het antwoord van den heer Cohen dat dit maar niet zoo direct kon. Toen volgden daarop onmiddellijk van den heer Raas, dat hij besloot zijn maatre gelen te nemen en hij in geen geval meer wilde hebben, dat er Zondags ge bakken werd. Nu vinden wij dit optre den van den heer Raas, die toch de bakkerswereld vertegenwoordigt, te genover een patroon als de" heer Co- hen, die toch steeds door zijn tegen woordig ja zelfs door het meerendeel van zijn vroegere personeel wordt ge prezen, zeer onmenschelijk. Ziet u, Raas, wanneer wij met u dezen weg in slaan,zullen wij 't gauw zoover gebracht hebben dat wij hoegenaamd niets meer voor onze Zondagsrust gedaan krijgen; doch dit is het geval niet. De heeren Cohen en Zonen zij n zeer zeker genegen ons beperking van Zondagsdienst te geVen. In overleg me tden Mr. Bakker genomen zullen a. s. Zondag de dien sten met één uur later begonnen wor den en zoo vervolgens iederen Zondag al later en later; zoodat de heeren Co- hen den Zondagsarbeid willen beper ken, tot het verkrijgen van de door ons gevraagde Zondagsrust. Andere pun ten van den heer Raas willen wij niet aanstippen, onze zaak is Zondagsrust en daar komen geen andere zaken bij te pas. U mijnheer de Redacteur dankende voor de verleende plaatsruimte teeke nen wij Het gezamenlijk personeel van de Broodfabriek „Volharding." Naar aanleiding van uw verslag der vergadering in zake de afschaffing van nachtarbeid en Zondagsrust verzoek ik u beleefd het volgende te willen op nemen: Hoe ongaarne ook, zie ik mij genood zaakt het geacht publiek opmerkzaam te maken op eenige toestanden, welke, om der propaganda wille, geheel ver draaid zijn voorgesteld. Dat de heer Raas, een gewezen knecht van mij. mij vergelijkt met een Chamberlain, is volgens mijne bescheiden meening, even misplaatst als dat ik hem zou vergelijken met Oom PauL itrat" XK." ingc cmsr-iirsimiTtttn- \rc.r)' wees hot feit, dat de heer Raas eenige': malen door mij is te woord gestaan aan mijne woning, ofschoon liij zich te vervoegen had aan het kantoor der broodfabriek „De Volharding" aange zien genoemde fabriek met mijne fa briek Spaarnwouderstraat niets heeft- uit tc staan. Telkenmale gaf ik den heer Raas te verstaan, dat ik voor dc Zondagsrust was, maar aangezien de tegenwoordige toestand reeds dag-- toekent van het vorige bestuur, Dir. de heer Bakker, was het mij niet mogelijk i den bestaanden toestand direct op te i' heffen, maar zeide ik hem woordelijk: „Wij zullen zien wat cr aan te veran deren is." Ook Donderdagmorgen zei- de ik hem dit, waarop genoemde Raas met dreigementen voor den dag kwam. Natuurlijk kon ik hierop niet verder met dien persoon onderhandelen. M:<n plan was, langs geleidelijken weg dei Zondagsrust in te voeren waartoe ook reeds stappen genomen waren, maar dat dit niet plotseling en door middel van dwang gaat, begrijpt een ieder. Ik zou nu nog wel meer beschuldigin gen kunnen weerleggen, maar dan zou ik vreezen te veel ruimte in beslag fe nemen, echter wensch ik nog even aan te halen, dat door mij reeds gedurende eenige maanden is ingesteld, dat de gezellen, welke in den dag- en nacht dienst werken, ieder om de 14 dagen één vrijen Zondag hebben. Hiermede geloof ik, toch reeds eene schrede ge daan te hebben in het belang der Zon dagsrust en hoop zoodoende langs ge leidelijken weg tot Zondagsrust te ko men. U, mijnheer de redacteur, beleefd dank zeggende voor de verleende plaatsruimte. De Dir. der Broodfabriek „Dc Volharding." Vervolg Stadsnieuws. Achterstallige sehuld Naar aanleiding van het adres van den voorman der tonnemverkers Van Tongeren om betaling van ruim f 1800 voor hem naar zijne meening nog toe komend aandeel in den opbrengst van de reiniging sedert 1884," hebben wij eens bij den adressant geïnformeerd. Op onze vraag of hij iemand er over geraadpleegd had. antwoordde hü ont kennend. Hij had het geheel uit zich zelf gedaan „en wat in 't adres stond was waar, de boeken wezen liet .uit!" Waarom hij dan niet vroeger gepro testeerd had tegen het hem z. i. ge daan onrecht? Dat durfde hij niet," uit vrees dat Verkoren hem ontslaan 'zou. Van zijn tweede, verzoek, nl. om schadevergoeding wegens het niet ver hoogen van zijn I0011 in de laatste ja ren, scheen Van Tongeren zeüf niet veel heil te venvachten. De lieer Boerkoel, opzichter der rei ninging en tijdelijk chef, wilde zich over de zaak niet verder uitlaten, dan „dat hij om het adres gelachen had." Het aantal plaatsen voor de opvoe ring van het drama Nora, waariii mevr. Agnes Sorma zal -optreden, gé"- nomen, is nog te gering, om de opvóe ring te doen doorgaan. De Directie wil aan het kunstmin nend publiek evenwel nog tot Zondag middag 3 uur de gelegenheid geven kaarten te nemen en laat dus het a' of niet doorgaan van de opvoering ge heel aan het publiek over, dat in deze moet beslissen. Alleen door genoeg blijken van be langstelling te geven, is de opvoering mogelijk. Wij doen nog gaarne ecm opwekking hiertoe. Hedenmiddag te half twee werd in tegenwoordigheid van enkele belang stellenden de eerste rit naar Bloemen daal met de electrische tram aangevan gen. Een dertigtal personen, waaron-, der de directeur en eenige ambtenaren der Maatschappij, maakten deze rit me de, die uitstekend slaagde. Binnen een kwartier waren wij aan het eindpunt van de tram. Van het fraaie wachthuisje wapper de de driekleur. In de wachtkamer sprak do Burge meester van Bloemendaal den diree- teur toe omhet heugelijke feit te con- stateeren van de opening der tram.1 Spr. bracht dank aan het bestuur en commissarissen voor den volharden-, den ijver door hen aan den dag gelegd; bij deze onderneming, waarvoor hij veel sympathie gevoelde. Spr. wensc!:: - te verder Bloemendaal geluk niet de zen dag en wenschte directeur en com- missarissen veel succes toe. De heer Barnet Lyon beantwoordde deze hartelijke woorden, en hoopte door behoorlijke exploitatie tot den bloei en de ontwikkeling der gemeente mede te werken, en daardoor een he-, wijs te geven van de erkentelijkheid en de sympathie, welke de directie den Burgemeester toedraagt. Weder is een loteling van de lichting, 1900 ter inlijving opgeroepen. Het hoogst in dienst geroepen nommer is nu 265. In den afgeloopen nacht is een boom' vóór het Paviljoen in den Hout omge- waaicL, Een goede vangst. Donderdagavond omstreeks half twaalf ontdekte een surveilleerehd agent van politie in de woning van deD heer Van Nooten in het Kenaupark, die met zijne familie afwezig was, licht. Dit wekte zijn argwaan. Hij schelde, aan, doch kreeg geen gehoor.' Direct werd het hoofdbureau met de zaak in kennis gesteld en stelde de commissa ris van politie, vergezeld van eenige en hooger! 4 Meter franco en vrij yan invoerrechten toegezonden^ Stalen naar keuze, eveneens van zwarte, witte en gekleurde „llenneherg-Zijde" voor blouses en japonnen van 45 ct. tot fl 11.10 per Meter. Alleen echt, indien direct van mij betrokken. G. Henneberg, Zijde-Fabrikant, Zürioh, Knninbt en Keiseiclo

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2