IJ Corns, van Macielstraai 30-32 J. i LI Prima Eflammer te, 'Mlilffif® 2. wMoeders! W. Th. PELAGE, berdïnK, dank geDracht voor zijne bemoeiingen tegenover de Kyno logen-Club en het „wild" in de Ja gersclub in de buurt van het Rem- brandtplein verloot. Of het ook geconsumeerd werd, durven wij niet verzekeren. (Tel.) Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Namens de vijf typ. vereenigin- gen te Amsterdam was aan den Ne- derlandschen Drukkei*sbond, afd. Amsterdam, gevraagd «wie nieuwe loonregeling op 1 October nog niet 4e doen ingaan. Nu is den patroons tennis gegeven dat de regeling aangenomen is, met liet verzoek deze te doen ingaan op 8 Oct. a. s. Van de stroocartonfabriek te Leeuwarden zijn thans nog zeven tig arbeiders zonder werk de ove rigen zijn aan de fabriek weder werkzaam gesteld of naar elders vertrokken. 'Tot dusver is voor de uitgestotenen in het geheel bijeen gebracht f 2057.90*. waarvan aan ondersteuning, aankoop van le vensmiddelen, reisgeld enz. is uit gegeven voor een bedrag van 1953.31. Betreffende de kwestie tusschen den fabrikantenbond Eureka en de schippersvereniging Eendracht te Veendam, valt thans heel weinig te zeggen. De eerstgenoemde moet unaniem besloten hebben in geen enkel opzicht aan den eisch dor schippers toe te geven. Ook enkele coöperatieve fabrieken wenschen de vracht niet te verhoogen. De schippers hebben, op aandrang van de vereeniging, de maat weder in geleverd. Aan die fabrieken en ook aan enkele andere worden nu de aardappels door open pramen gebracht. Zoo nu en dan patrouil leeren de schippers nog door de veenkoloniën, doch alles blijft even rustig. Voor de landbouwers, die in dezen de meeste schade lijden, daar de aardappels op bepaalde voorwaarden gekocht worden, is 'deze gedwongen stilstand een doorn in het oog. BUITENLAND. Maandag verschenen vijf afgevaar digden van de stakende werklui aan een glasblazerij te Lodclinsart, in He negouwen, en vroegen op welke voor waarden de ovens opnieuw zouden wor den aangestoken. Zij kregen ten ant woord dat zij terug konden komen als jij genoegen namen mel een loonsverla ging van 35 pCt. De afgevaardigden hernamen natuurlijk dat de werklui nooit genoegen zouden nemen met een verlaging van het loon, en gingen weg tonder dat er van hun vroegere eischen wegzenden van de werklui die bui ten de syndicaten staan, en gezamen lijke contracten met een enkel woord gerept was. Naar de „Petit Blen" verneemt, heb ben de glasblazers hij andere fabrieken 'dergelijke stappen gedaan, maar de oitslag schijnt niet bekend te wezen. Letteren en Kunst. Heinze. Omtrent den Heinze-dag te Muider- berg, de bekoorlijke woonplaats van flen grijzen componist, schrijft men ons nog van daar: Te ongeveer 6 uur kwam Muiden's Harmonie aangewandeld in den rossen gloed van fakkels, die werden meege dragen, en werd een serenade gebracht aan den heer Heinze. De jubilaris kwam aan den arn|rvan zijne dochter naar buiten en luisterde aandachtig en met blijkbaar welgevallen naar de muziek. Vervolgens deed zich Muiden's Mannenkoor hooren. Te 9 uur werd hem door de Muider- bergsche Zangvereeniging „Caecilia" en door de Muider Zangvereeniging „Hosanna", onder leiding ,van den heer H. V. P. Schoonderbeek uit Naar- ilen, een ovatie gebracht. Het lied, dat bij deze gelegenheid werd gezongen, was door den heer Chr. Freyer te Am- Sterdam gecalligrapheerd op een bui tengewoon artistieke oorkonde. Ook werd den heer Heinze namens „Cae- tilia" een-bloemstuk aangeboden. De heer Heinze dankte zeer bewo gen voor al deze hartelijke vriend- jchapsbetuigMgen. Hij beloofde zich nog eens in zijn werkkamer te zui len afzonderen en een koortje voor hen te schrijven. Den geheelen avond was de burge meester in gezelschap van den jubila ris. Te 10 uur werden de officieele fees telijkheden met een vuurwerk afgeslo ten, maar het bleef tot laat in den nacht druk op het anders zoo stille zeebadplaatsje. Nad. Tooneelveraeniging. Behalve een tooneelspel in 4 bedrij ven van Herman Ileijermans Jr., heeft de Ned. Tooneelvereeniging de volgen de oorspronkelijke werken ter opvoe ring aangenomen: „Nummer Tachtig" tooneelspel in 3 bedrijf van Herman Heijermans Jr., „Het lintje" blijspel in 3 bedrijven van A. Reijding en A. N. J. Fabius. „Stad- huispijn", klucht in 1 bedrijf van A. Reijding en A. N. J. Fabius; „Haantje de voorste" comédie in 3 bedrijven van Dr. C .J. Janssen. „Koningsrecht", too neelspel in 5 bedrijven van Mr. W. A Paap; „Een nieuwe leus" blijspel in 1 bedrijf van Marcellus Emants. De heer P. de Josselin de Jong heeft het portret van Mevr. Mann- Bouwmeester voltooid. De Commis sie voor het huldeblijk aan Mevr. MannBouwmeester had voor twee jaar den heer De Josselin ue Jong uitgenoodigd hare beelfcïi.is te vervaardigen. De Commissie ^ai die nu weldra aanbieden om in den Stadsschouwburg te Amster Iim cene plaats te erlangen. Voor de opvoeringen van Tristan und Isolde door de Wagne.'ver eeniging te Amsterdam (8 en 10 November a. s.) is de bezetting als volgt, naar Caecilia meldtTristan. Ejnar Forehhammer uit DrirLn; Isolde, Josephine Reinl uit IV r- lijnBrangane, Charlotte Huhn uit Dresden; Kurvenal, Max Fin k- s;th uit Scliwerin Marke, Kf.ri Perron uit Dresden; Hirt, Sebas tian Hofmüller uit Sehwerin. Jacquelin rijdt een eereronde op de Marseillaise en ontvangt een bouquet. Henri Meyers die zich na den onlangs gehouden wedstrijd te Ant werpen ongesteld gevoelde en daar van te Roubaix Zondag 1.1. waar hij tegen Jacquelin verloor nog niet geheel hersteld was, heeft zich daar hij zich ongerust maakte over een borstaandoening, te Parijs door een specialiteit laten onderzoe ken. Tot zijn geruststelling mocht hij vernemen dat hij zich niet ang stig hoefde te maken en zijn trai ning kan hervatten. Voor de zoo en zooveelste maal wordt beweerd dat hij na Zondag 7 Oct. a. s. te Parijs, niet meer aan wedstrijden zal deelnemen. Meyers, Cooper en Jacquelin, het enorme drietal, dat in de finale van den wedstrijd om den eereprijs van de tentoonstelling was geplaatst, zal Zondag nog eenmaal rijden op de baan van het Pare des Princes te Parijs. Meyer's concurrenten doen wel alle moeite om hem zijn schitterende overwinningen ie be twisten. Te Keulen werden Zondag 1.1. wedstrijden gehouden die maar matig bezocht waren ondanks de deelneming van vele vreemdelin gen. Jaap Eden won er den course de primes. Sport en Wedstrijden. Wielrijden. Jacquelin. Jacquelin heeft revanche genomen op zijn tot nu toe sterkeren concurrent, onzen landgenoot Meïjers. Het ge schiedde te Roubaix voor een publiek van zeven duizend menschen. Victor Brcyer, de bekende verslaggever van de Velo, schrijft over dezen belangrijken wedstrijd orn den eereprijs: „Jacquelin is weer overwinnaar. Hij sloeg zijn ou den tegenstander Meïjers en Grogna re gelrnatig. maar met kleinen voor sprong. De kampioen van Frankrijk heeft zeker een zijn mooiste, zoo niet de mooiste, verrichtingen getoond. Zijn krachtsinspanning is buiten kijf de machtigste, de indrukwekkendste van zijn glorieuse „loop '-baan. Jacque lin toch beeft de laatste ronde (333 M.) gereden in 20 3/5 sec., na op 400 meter reeds te zijn uitgeloopen. Maar bet dient erkend dat Meijcrs toen 4 a 5 lengten achter, deze ronde in 202/5 sec. heeft moeten rijden, omdat hij één wiellengte achter den overwin naar is geëindigd. Overigens is bet bil lijk zonder de verdiensten van Jac quelin te willen verkleinen op te merken dat Meijers, die nog ongesteld was, sedert zijn overwinnng te Antwer pen niet op zijn fiets is geweest, onge looflijk maar waar." Men ziet uit dit met meer sympathie voor Jacquelin geschreven verslag, dat deze overwinning al uiterst weinig heeft te beduiden. Winnaars van de serie waren: Grog- na, Mathieu, Protin, Meijers, Deleu, Jacquelin, Quivy, Marcelli, Ehrmann. Uitslag van de demi-finales: a. 1. Jacquelin, 2. Delew, 3. Quivy. b. 3. Meijers, 2. Matlneu, c. L Grogna, 2. Protin, 3. Ehrmann. Finale: 3. Jacquelin, 2. Meijers, 3. Grogna. Even vóór 400 m. bad Meijers nog de leiding, Jacquelin ver achter; het scheen verloren spel voor den Franscliman. Maar toen nam hij een geweldige spurt, waardoor hij aan bet hoofd kwam; en de laatste ronde reed bij „un tour de sauvage", Meijers, ver rast, kreeg pas weer contact bij de laat ste bocht Grogna vlak achter hem. Het eindigde in een feilen kamp, waarbij Jacquelin steeds meer ingehaald werd. maar hij blijft voor tot op de eind streep, één wiellengte voor Meijers. die een halve lengte voor Grogna was. Het publiek was zeer geestdriftig. Voetbal. Niet te Haarlem maar tc Heem stede zal Zondag 7 Oct. a. s.de eerste competitie wedstrijd ge speeld worden tusschen R. A. P. van Amsterdam en V. V. Haarlem. Vermoedelijk zal R. A. P.'s elftal beslaan uit Koopman (doel)Har- log en Hcogenbcom (achter)Lief- tinck, Donkers en Hülsman (mid den) Zweeris, Hisgen, Glaser, Poulïe en Kampschrcur (voor). Scheidsrechter de heer G. W. Dyx- hoorn. Rechtszaken. De ramp op den Rijn. Uit Mainz wordt gemeld dat de rechtbank den schipper Hauck uit Bingen, wegens het bootongeluk aldaar, waarbij 17 menschen het leven verloren, tot een jaar gevan genis heeft veroordeeld, hoewei het openbaar ministerie slechts 6 maanden had geeischt. Moeder en ck chte Een mc-isje Is 's Gravenhage dat een briüani in de Spuisirast aldaar had gevonden, die later had verkocht en het geld aan bare moeder had gegeven om schulden te betalen, is door de Haagsclie Rechtbank vrijgesproken. De moeder werd veroordeeld iot 4 maan den gevangenisstraf. Moord te Koewacht. Het gerechtshof te "s Gravenhage be vestigde Donderdag het vonnis der rechtbank te Middelburg in zake Mis- seghers, veroordeeld tot vijftien jaar. Hij beeft echter cassatie aangeteekend. troldien de socialisten er van door. De bevolking keurde eenparig de houding van de socialisten af. Het Hof van Cassatie. Behalve de reeds vermelde aftreding van den beer Manau als procureur- generaal bij het Franscbe Hof van Cas satie, zullen daarbij, naar de .Temps" vermeldt, nog de volgende wijzigin gen plaats vinden: De beer Mazenau, de premier-president, die aftreedt we gens boogen leeftijd, wordt vervangen door den beer Ballot-Beaupré, presi dent der civiele kamer, die indertijd rapporteur was in de zaak Dreyfus. De opvolger van Ballot-Beaupré zou de beer Bernard zijn, thans procureur- generaal Lij het Hof van Parijs. Als opvolger van den heer Manau wordt genoemd de beer Laferrière, thans gouverneur-generaal van Al giers; en deze zal worden vervangen door den beer Jonnart. Gemengd Nieuws. Schandaal te Gent. In al de garnizoensteden van België waren de officieele gebouwen en vele huizen van burgers gevlagd, en 's avonds waren er door de troepen mili taire wandelingen ingericht. Te Gent werd da beiooging gestoord door betreurenswaardige incidenten. Terwijl de „Brabanconne" door de militaire muziek werd gespeeld, steeg van alle kanten een hevig gefluit, ge- jouw en trompetgeschal op. De socialisten, die hier cn daar op het plein verspreid stonden en zich nu dichter bijeen groepeerden, hieven de „Marseillaise" aan en overschreeuw den zelfs bet geluid der muziekinstru menten. Toen de muziek spelend naar de ka zerne terugkeerde, werden deze ge volgd door talrijke troepen onruststo kers, die een helsch lawaai maakten. In de Sint-Pieters-Nieuwstraat wil den de onderofficieren, die de muziek begeleidden, de socialisten verdringen en hieruit ontstond een tumult, dat meer eu meer aangroeide, tot men op bet Sint-Pietersplein, voor de kazerne de hulp van de wacht moest inroepen. Toen de gewapende soldaten dreig- den, zich in het gewoel te mengen, Diefstal in het Vatikaan. Men verzekert dat onbekend geble ven dieven in het Vatikaan gedrongen zijn en er een koffer opengebroken hebben, waaruit zij 357,000 liras in ti tels cn 3000 liras in geld gestolen heb ben. De koffer stond op de tweede ver dieping en behoorde toe aan de com missie van onderhoud der Sint-Pieters kerk. Men meent dat de dieven de plaat: zeer goed moeten kennen. Een onder zoek is geopend, maar men beeft niet het minste spoor. Onverschrokken schoonen. Twee Poolsche- jonge dames zijn zonder geleide per fiets van War schau naar Parijs gereden om de tentoonstelling te bezichtigen. De beide onverschrokken schoonen, mej, Caroline Kozenska en Pras- kovi Dedi zijn goed en wel tc Pa rijs gearriveerd, echter iets later dan zij gehoopt hadden. Veel re paratie aan een der fietsen en de regen der laatste dagen was daar van de schuld. Op 16 Sept. vertrok ken, arriveerden zij 1 Oct. 1.1. te Parijs, den weg nemende over Maagdenburg, Brunswijk, Berg- lieim, Huy, Soïssons, Vaumoise. Sport in Turkije. Een eigenaardig staaltje uit de Turk- schs Sportwereld verhaalt de convspor- dent van de „Velo" uit Salonika aan zijn blad. Zaterdag 11. was te Salonika een wie lerwedstrijd uitgeschreven, waaraan een kampioen uit Konstantinopel zou deelnemen. Men zou hieruit kunnen opmaken, dat de Turiten in den wieler sport even sterk zijn als in het worste len, maar zooveel emotie als bun eigen ruwe wijze van worstelen teweegbrengt, zoo orgineel zijn zij in de wielerwcd - strijden, door bun belachelijk en eigen dunkelijk optreden. Nu bij den laalsten wedstrijd waren de deelnemers, Mustapha-Bey (graaf) en Ljubanovïcb, een Oostenrijker die zich als amateur uitgaf, doch eerst ver goeding wilde hebben voor zijn reis per slaapwagen, hotel, rijtuigen, transport, bagage enz. te veel om op te noemen. Maar nu komt het gekste van de ge schiedenis. Mustapha-Bey, in alle opzichten een echte Turk, begon vóór den wedstrijd zijn condities te stellen aan zijn tegen partij, en wel als volgt: Ik weet dat gij mij kunt verslaan, maar weet mijn waarde, eere wien eere toekomt. Gij begrijpt wel dat ik den wedstrijd -wil winnen en zoo gij mij zulks belet dan zullen mijn soldaten die aan de deur staan u wel doen voe len boe wij ben afranselen die ons te genwerken en vervelen. In bet rijderskwartier stond een prachtige fiets met uitstekende baan- b an den, to eb eho oren de aan een ban delaar. Zonder te vragen wiens ma chine het was, dus zonder verlof, neemt de Turk de banden er af, en doet die heel kalm aan zijn eigen machine. De eigenaar, bemerkende wat er gebeurd was, eischt zijn banden terug, doch de graaf-wielrenner snauwde hem toe Wees voorzichtig en zeg geen woord, begrepen! De eigenaar, wetende wat hem te wachten stond, deed geen mond open en de Turksche gentleman, zeer trotsch over betgeen bij verricht had, begeeft zich op de baan, gevolgd door zijn te genstander, die op een geleende weg- machine uitkomt, want deze amateur was gekomen om te rijden, maar zon der zijn fiets. i ije wedstrijd van 70 ronden begint en Mustapha-Bey, voorover gebogen over het stuur als iemand die aan een zes- daagschen wedstrijd deelneemt, gaat er van door, heel kalm steeds gevolgd door den Oostenrijker, die met zijn ar men gekruist of met de handen los rijdt. Volgens afspraak wint dan ook de Turk sche graaf. En op dergelijke wijze wordt de sport in Turkije behandeld. Hoe een wed strijd gewonnen wordt komt er minder op aan. Stel u voor een amateur in Duitsch- land of Frankrijk van adellijke geboor te, die er een afdeel ing Muskettiers op na houdt om zijn tcgenstandres af te rossen, die hem niet de eerste plaats in een wedstrijd gunnen. Een telephoon onder den Oceaan. Een groote uitvinding moet Edi son weer gedaan hebben, te zamen met den electricicn William Hol- zer, en wel hoe een onderzeesche telephoon aan te leggen, zoodat men dus over den Oceaan, of be ter door den Oceaan zou kunnen spreken. Aan het tijdschrift „Volldampf" ontleent het „Techn. Wkbl." het volgende In -tegenoverstelling met de al- gemeene meening, hebben wij ont dekt, dat men volstrekt niet een zoo bijzonder sterken stroom nc-o- dig lïeeft om mcdedeelingen over den Oceaan te doen weerklinken. Wij hebben meer dan 3000 mijlen draad genomen, en deze zooveel mogelijk aan denzelfden druk en dezelfde andere omstandigheden blootgesteld, die op den draad in den Oceaan zouden kunnen, wer ken. Wij lieten de klossen waarom de draad gewonden was, zinksn,. en stelden den draad aan een ster ken druk bloot, tegelijkertijd draaide de klos rond met een snel heid van 10 tot 12 omwentelingen per minuut, en wij vonden dik de tonen zeer hoorbaar voortgeplant werden. Nadat wij zoover de quaes- tie onderzocht hadden, hechten wij niet de minste waarde meer aan de oude meening, dat er een ster ke eiectrische stroom noodig zoude zijn. om de geluidsgolven onder water door te voeren. Wij begre pen wel dat het niet mogelrs zou de zijn een draad strak door den Oceaan te spannen, en daar een be richt langs te verzenden iets der gelijks zoude bij onze tegenwoor dige inrichting van onzen tele phoon een onmogelijkheid zijn. Maar zeker is het toch. dat een tus- sekenslaiion ïn den Oceaan reeds voldoende zoude zijn, en dat van daar het bericht door een mecha nische inrichting verder verzonden zoude kunnen worden. Telcpiioonjufirouwen als porstöre. In Frankrijk hebben sommige geabonneerden van de telephoon het middel gevonden, om nooit te laat- te komen. Zij hebben het toe stel in hun slaapkamer laten plaat sen, en wanneer zij 's morgens, bij voorbeeld, met den eersten trein moeten vertrekken, verzoeken zij den juffrouwen van het midden bureau, hen wakker te bellen. In sommige gemeenten hebben de midden-bureaux voor die wek kers zelfs een bijzonderen dienst ingericht. Eoeren?ympath;e. Een treffende hulde voor het. horst beeld van president Kruger in het Transvaalsche paviljoen op de wereld tentoonstelling is geweest een krans, waarhij dit opschrift „Broederlijke hulde van Engeische socialisten Op het register van het Fransche co mité voor de onafhankelijkheid der Boeren zijn in de laatste week van September 40,000 handteekeningen ge plaatst. Een ongeluk. Een ernstig ongeluk heeft op de terreinen van de Duitsch-Russi- sche petroleummaatschappij „No bel" aan de Boven-Spree plaats ge had, terwijl een aantal werklie den bezig waren op een steiger. Deze stortte in en sleepte zes ar beiders in den val mede. De red dingswerken, die met kracht on- dernomon werden, deden de puin hoop en spoedig genoeg verwijde ren, dat men de ongelukkiger) tg voorschijn kon brengen. Een was reeds dood, twee waren zwaar ge wond en de drie andere lichter. Diefstal in Hongarije. Uit het bureau van de staats- baan te Weisskirclien, Hongarije, is Dinsdagnacht de brandkast met 60,000 kronen gestolen. Van de da ders geen het minste spoor. Dieven op de tentoonstelling. Donderdag heeft men te Parijs een Belg, zekeren Wanderstein, aangehou den, terwijl hij bezig was de uitstal ling van een juwelier op de tentoon stelling te bestelen. Een tweede kerel, die op wacht stond, werd insgelijks ge grepen. Gasontploffing te Eerlijn. In de gebouwen van de Land- wirtsschaftlige Hochschule te Ber lijn had Maandagavond een gewel dige gasontploffing plaats, waar door alle toestellen en kostbare verzamelingen vernield werden, en groote schade aan het gebouw werd toegebracht. Verschillende personen werden ernstig gekwetst. De brandweer kon een brand voorkomen. Advertemtiën. Architects Gebruikt uitsluitend onze bekende reuzenknotten Herctil.es Saietwol" Wol, 7, Sajet.) Prijs p. groote Knot 40 ct. Magazijn „de Garenhandei1 (voorh. P. W. Beuzemaker.) ANEGANG 20. Specialiteit; j Hercules School kousen. Reclame Dameskousen, zui- és! ver Wol, per paar 95 ets. DELFTSCHE en LEID SCHE R sn Sb t r3 ouder controle van Prof. VAN HAMEL ROOS, 0.80 per Kilo. W. A. Mommégg Fip b» t Huis- en Oeeoraliisehiiéer, Sfl A» Si ddenmagazf j«u VEEWULFT No. 8. Tapijt- en Mealselniagêriji! Gr. Houtstraat 62. @g3ig&5©fÊmgs<*Qï?e& Pfrof. ttVESBEEK DE MEI JEE. a fl,25 per stuk. Lange Veerstraat 9. Telephoonnummer 272. Nu geloof ik reeds voor den ïweeden keer in je woorden toe spelingen te ontdekken, die be trekking hebben op een plan, 't welk tegen mijn broeder gericht is. Wees verzekerd, dat ik je daar bij niet de vrije hand zal laten. Zoolang het gaat om een vermogen te verwerven, zal ik je bijstaan, omdat ik daartoe gedwongen ben maar wee je, Savinien, als ik be speur, dat je wat tegen Renaud in 't schild voert 1 Renaud heeft niets van mij te vreezen. Maar ik herhaal je, dat noch hij, noch Margarete, noch Martial er aan zullen denken om naar Parijs te gaan, en wijl dit je innigste wenscli i3, moest je daar blij om wezen 1 Hoe verder de zomer verstreek, 'des te ijveriger hield Renaud zich bezig met de toebereidselen tot het inrichten en versieren van het huis op deu Boulevard Pereire, en bij na geheel gerustgesteld begon He lena reeds te gelooven, dat Savi nien haar slechts een schrik had willen aanjagen en het slechts ijde- le pocherij was geweest, toen hij verzekerde, dat het plan om naar Parijs, te gaan niet uitgevoerd zou worden. Terzelfder tijd bespeurde zij, dat Martial en Noël op het punt ston den om zich te verklaren, in weer wil dat zij dit tijdstip zoo ver mo gelijk had trachten te verschuiven. Ze had reeds waargenomen, dat de beide jonge mannen, als ze zich in tegenwoordigheid van het jonge meisje bevonden, bedeesd waren, vluchtige blikken met elkander wisselden, ja zelfs soms bleek wer den, alsof er plotseling een gevoel van toorn zich van hen meester maakte. Ze begrepen, dat ze elkan ders mededingers waren De eerste, die 't besluit nam om te spreken, was Martial. Hij sprak haar open en zonder omwegen aan, toen hij haar op zekeren mor gen uit het slot in den tuin zag gaan. Hij was haar bij het plukken van bloemen behulpzaam, en toen hun ne ringers elkander toevallig aan raakten, hield hij de hare met zachten druk vast. Helene, zei hij en glimlachte, om zijne verlegenheid te verber gen, ik ben niet alleen gekomen, om u bij het bloemenplukken be hulpzaam te zijn. Waarom dan, Martial vroeg ze met goed gehuichelde verba zing. Mijn gezicht moet wel zeer weinig uitdrukken, mijn cog wel zeer weinig spreken, dat ze u wer kelijk niets van de gevoelens heb ben verraden, die mij vervullen, zoodra ik mij in uwe nabijheid bevindHeeft u werkelijk niet vermoed, dat mij deze gevoelens reeds lang bezielen, eigenlijk reeds sedert den dag, waarop ik u voor 't eerst zag, want het is immers niet mogelijk u te zien zonder be- iooverd te worden door uwe schoonheid en koninklijke beval ligheid Ze maakte een gebaar als om hem in de rede te vallen, maar hij ging haastig voort Laat mij met u spreken, alsof we oude vrienden waren, want het schijnt me soms, vreemd ge noeg, alsof we elkander reeds se dert langen tijd kennen en elkan der nog nooit verlaten hebben. Dat wij tot dezelfde familie behöoren, versterkt mij in mijne illusie. En hebt ge er nog niet aan gedacht, Helene, dat het mogelijk ware deze familiebanden nog vaster te knoo- pen, onze verwantschap nGg inni ger te maken? Hoe kan ik daaraan denken Helene, kwam het thans harts tochtelijk over zijne lippen, ik be min u onuitsprekelijk, en wensch niets inniger dan u tot mijne aan gebedene echtgenoote te maken. En mij vraagt ge niet eens, of ik u liefheb Zeg me niet, dat ge mij niet liefhebt, en zeg me vooral niet, dat ge mij niet kunt liefhebben Ge zoudt mij daardoor wanhopig, krankzinnig maken. Laat mij inte gendeel belooven, dat mijne gren- zenlooze liefde uw hart zal vertee deren, beroof mij niet van. alle hoop en laat mij beproeven uwe liefde te winnen. Ik kan het u niet verbieden, maar sta mij toe vrij en openhar tig met u te spreken. Spreek, Helene, zei hij opge wonden. Als ik uwe zuster Margarete was en gij mij uwe liefde verklaar de, dat wil zeggen tot mij Marga rete gezegd had, dat ge Helene be- mindet en wildet huwen, dan zou ik, Margarete, tot u gezegd heb ben Helene is niet geschapen om uwe vrouw te worden. In weerwil van uwen rijkdom zijt ge een groot vereerder van de eenvoudige en werkzame leefwijze van een eer- zuchtigen officier die tracht voor uit te komen, en buitendien zijt ge een vriend van avontuurlijke reizen en ondernemingen. Helene echter is schoon, van voorname af komst, en ofschoon ze thans arm is, heeft ze hare kinderjaren in pracht en rijkdom en te midden der voorname kringen doorge bracht, die ook heden haar ideaal zijn, en waarin ze onmiddellijk zou terugkeeren, zoodra hare mid delen haar dat veroorloofden. Eene zoodanige levensgezellin is voor u niet geschikteen huwelijk met haar zou opeens een einde maken aan uwe militaire loopbaan, en dat zou een groot ongeluk voor u zijn. Helene, ik zou mij naar uwe wenschen voegen, en als ge maar ernstig wildet, zouden we zeer ge lukkig met elkander kunnen zijn. Ik ben nog niet klaar. Uwe zuster zou verder tot u zeggen uw huwelijk met Helene zou u dwingen, zoo al niet om ontslag uit den dienst te nemen dan toch om bij eene andere legerafdeeling over te gaan, want Helene zou er nooit in toestemmen om haar leven in de koloniën door te brengen, waar ze van verveling zou moeten omkomen. Martial sloeg de oogen neer. Hij was soldaat in zijn hart en had nooit eene andere eerzucht gekend. Maar zijn hartstocht was zoo groot en vervulde zijn hart zoo geheel en al, dat hij zeide Ik zou mijn ontslag nemen, als het zijn moest en mijn vader land op andere wijze trachten nut tig te zijn. Uwe zuster echter zou verder zeggenals ge Helene zulk een of fer bracht, zou dat een heerlijk be wijs van uwe liefde zijn wanneer echter Helene zulk een offer van u eischt of aanneemt, was dat een bewijs, dat ze u niet liefheeft, dat ze haar ijdel, doelloos leven voor 't genot, de vermaken, die de we reld biedt, hooger stelt dan uwe zielsrust, uw geluk en uwe eer. Helene, ik bemin u, en verder bestaat er niets meer. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6