De diensttijd is thans 7iilï. Z\—2J, 6|—7A. Mc-- die aldus te wijzi gen i2j.—2, Gi71. Besloten werd eene verdere in krimping van den telegraafdienst ip Zondag te ontraden. Door den voorzitter werd, met iet oog op de a. s. behandeling in le Tweede Kamer van de nieuwe Ingevallenwet, het voorstel gedaan jm, onder toezending van een af- Iruk van het hierover onlangs aan la Eerste Kamer dezerzijds inge- everd adres, nog eenige nadere op- herkin gen, ook omtrent het nieuw intwerp aan de Tweede Kamer nede te deelen en die in een adres »p te nemen, waarvan het ont werp in de vergadering werd goed gekeurd. Schouwburg. Maria Antoinette. Een gezelschap, onder directie van Ie heeren (l'Hoonts en Berjé voerde tier gisteren avond het bovengenoexn- le historische drama op. Costumes wa len bijzonder fraai, de tooneelen wa len goed verzorgd en als de vertooners tun rollen een weinig beschaafder ver- bllit hadden, dan zoude het wasrijk tene onberispelijke Zondagavond-voor (telling zijn geweest. De schouwburg vas goed bezet. A^nes Sorma. Sorma komt: de voorstelling van norgenavond gaat door. Hoewel nog ang niet verzekerd is het bedrag der losten, is er toch wel zoo veel, om der schouwburg-directie eenigen moed te leven, de risico voor het verdere ge deelte op zich te nemen. Blijft er dan en slotte toch nog een deficit, dan zal Den het aanzuiveren, terwille van het pederkomen van groote artisten, wel- le bij het steeds mislukken van ver tooningen hier ter stede, ten slotte ïaarlem niet meer zouden bezoeken. ïVij maken het publiek hierop gaarne ipmerkzaam; er zijn onder hen velen, tie in de dramatische kunsp veel belang tellen, die er alles voor over hebben, tra het best te genieten, wat op dit ge- lied voorhanden is. Het bezoeken van (oorstellingen te Amsterdam of Rot terdam gaat met te veel bezwaren ge paard, en men zal het ten slotte aan lieh zeiven te wijten hebben, wanneer le sterren aan den dramatischen kunsthemel zich hier niet meer in al ain glans vertoonen. Al te vaak fiasco n de reputatie van Haarlem alskunsi- ainnende stad loopt gevaar! Sorma is eene actrice, die allerviege belangstelling trekt. De Duiischers dweepen met haar; zoo groot is de oep harer kunst, dat Keizer Wilhelm, ip het vernemen harer kunstreis door frankrijk, haar zijne ingenomenheid litdrulikelijk heeft betuigd. De Franschen ontvingen haar met goota hartelijkheid. Hare creatie van „Nora" werd zelfs boven die van ïadlle. Rejane gesteld. Rare kunstreis toor Amerika was een zegetocht, en 10k hier, in Amsterdam, Rotterdam tn Den Haag, bracht haar spel groo- p geestdrift te weeg. Ondanks de moge prijzen waren de Schouwbur- jen in die steden vol; recettes werden femaakt van 4000, zelfs eenmaal van 14500. In Rotterdam, waar zij Vrijdag avond het. nieuwe stuk van Suder- nann „Johannesfeuer" speelde, werd ii ten slotte zesmalen teruggeroepen. Het publiek daar was enthousiast, fan haar optreden te 's-Gravenhage üs „Rautenuelein' in „VersuDkene Hocke", zegt de tooneelcriticus van „Het N. v. d. D." o. a.: „Zij is het sprookje zelf, het sprook je uit ver-oude tijden. Zij is Loreley, .zittend op de rotspunt, kammend heui gouden haar, zingend het droeve lied. ,Agnes Sorma is het sprookje. Zij gaat ,in een kleedij van zonnegoud, zij ver- .lustigt zich in bloemengeur. Zij is luchtig en dartel als een elf, en gaat „rnet elfen ten reie. Haar liefelijke ,iach, haar blij-stralend oog,heur haar ,als een gouden nis van stralen, ver hoogt het schoon van liet wonder- aantrekkelijke aanschijn." Wanneer Agnes Sorma mórgen ook n ons midden komt, iaat ons haar dan haltelijk ontvangen; dat geen open /lekken in den Schouwburg rusipim en aanbieden voor haar oogen. doch dat zij om zich heen ziet een muur lan belangstellenden in haar en hare kunst.. Morgen huldigen wij in de kunst het lieftallige, het ongekunstelde, taai-van zij de draagster is. Die het oien niet kon herkennen. Zacht- kens opende hij de .deur, keek in liet salon, maar kon niemand zien. klleen klonken de stemmen dui delijker in zijn oor. Ze kwamen jchter niet uit het salon, maar uit Bene daaraan grenzende serre, doorzichtig sloot Savinien de deur bq sloop zachtkens naar de canapé, die in een hoek van het salon, licht naast de geopende glazen deur ran de serre, stond. Van hier uil kon hij hooren. Hij herkende dui delijk de stern van Helene en die ran Noël Labarthe. Soms spraken ze zoo zacht met alkander, dat hij in weerwil van die opmerkzaamheid niets ver staan kon maar dan werden de hemmen weer luider. In weerwil dat hij van woede kookte, bleef j Savinien onbeweeglijk; met inge houden adem, bleek en met op el kander geklerr.de tanden zat hij daar en luisterde. In weerwil van zijne pogingen, èn weerwil van zijne misdaad zag cii thans eene hindernis voor het talvoeren zijner misdadig© plan-' ken verschijnen, een hindernis, waarop hij niet gerekend had, de liefde eencri vrouw 1 schoone mint, bevindt zich morgen in den Schouwburg op den Jansweg. Door den heer Commissaris der Koningin in deze provincie zijn te Haarlem, met ingang van 1 Janu ari 1901, herbenoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen, de heeren Johan Herman Koolho ven, Evert Jan V/csterveld en Jan Sabelis. "Wandeltocht. Gisteren (Zondag) hield de Gym nastiek- en Scherxnvereeniging „Con cordia" alhier haar dei-den wandel tocht in dit jaar, nu naar Lisse en Omstreken. Een zestigtal leden der hoofd- en onderafdeeling namen daar aan deel. Om 7 uur 's morgens werd aangetreden in de zaal Meijerink, Jansstraat, waarna men te voet over afhotcn, Sandnoort, Bloemendaal en Vogelenzang naar Lissa «vertrok al waar de jongelui te half drie arriveer den. Na eenigen tijd vertoefd te heb ben in het betel „De Witte Zwaan' keerde men weer over Hillegom, Ben- nebroek en Heemstede naar Haarlem terug. Om half zeven kwam het gezel schap weer in de zaal Meijerink aan waarna door Directeur en Voorzitter van „Concordia" woorden van dank werden gewisseld over öe leiding en goede orde. Het prachtige najaars- weder werkte er zeer toe mede de vroolijko stemming er onderweg in te houden en allen hebben zich dan ook uitstekend geamusseerd.. Binnenland. HAAGÜCHE BEIEVÜN. Het gebeurt maar zelden, dat ik, bij het vervullen van mijn wekelijksche taak, mij zeiven de vraag moet stel len: waarover zal ik het hebben? Ge woonlijk is er stof genoeg. Maar als het Ilof van huis is, de Kamer niet vergadert, de gemeenteraad geen al te gekke dingen doet; als het hadsei zoen gesloten is en Sclieveningen den winterslaap heeft aanvaard, als de ei genlijke „season" nauwelijks is begon nen, als de beau-monde niet voor schandaaltjes zorgt en ia de ambte naars-wereld geen enkel geheim ver klapt wordt; als het aantal schouw burgplannen niet eiken dag met een half dozijn vermeerdert, als..., dan is den Haag een stad waar weinig ge beurt dat het vermelden waard is. Of veelal is juist datgene het vermelden waard, wat er niet voor bestemd is. Onze vroede vaderen bv. hebben maar al te zeer de gewoonte om voor ons maar zonder ons te regeeren. En de zaken gaan daarom niet beter. Maar een enkelen keer dringt de volkswil oi de volkswensch dan toch wel eens tot de vergaderzaal op de Groenmarkt door. Zoo hoor ik, dat binnenkort een der hangende en brandende quaesties een oplossing naderbij komt. B. en W. zouden den gemeenteraad nl. voor stellen om de exploitatie van den te lefoondienst in eigen beheer te nemen. Dat is éen. Vervolgens zal binnen ook. niet te langen tijd een aanvang ge maakt worden met het dempen van enkele uitstekend ie missen en slechts onaangename geuren verspreidende •binnengrachten. Dat is twee. Drie zou dan de tramquaestie we zen, doch daarvan hooren wc in den laatsten tijd weinig anders, dan dat de nieuwe directeur der Haagsche on derneming op den ien dezer zijn ambt heeft aanvaard. Hij heeft bij die gele genheid een ukazc gericht aan zijn personeel, waarin op beleefdheid je gens het publiek werd aangedrongen- een aanmaning die voor de groote meerderheid der beambten onnoodig was, want de mensehen zijn zeer voor komend over het algemeeq. Tevens- verklaarde hij zich in die kennisge ving bereid gerechtvaardigde klachten in onderzoek te nemen. Dat was meer noodig, want ben ik wèl ingelicht, dan is liet personeel van conducteurs en koetsier thans, nu al het zomer re- servepersoneel weer wordt afgedankt, er niet beter aan toe dan in de dagen toen een werkstaking onvermijdelijk scheen. Een andere quaestie waarvan men ook niet mec-r hoort is, of de gemeente er nu eindelijk toe zal overgaan zelf een electrische centrale te bouwen als annex van de gasfabriek. De directeur dier fabriek ontwikkelt ijver en initi- lief genoeg. Zoo heeft hij thans weer een kleine ton aangevraagd voor een installatie waardoor het ga§ nog beter zal worden gezuiverd eu een der bij producten, bloedloogzout, meer geld zal opbrengen. Alleen is het niet dui delijk, dat we nu ook een „ingenieur Hij had nooit gedacht, dat He lene aan deze zwakheid zou offe ren, en nu was het onverwachte ingetreden. Evenmin had hij ge dacht, dat Helene zijne bedreigin gen en zijnen toorn niet zou ach ten. En nu zag hij, dat ze zich noch om het eene, noch om het andere bekommerde. Zij sprak, en hare slem klonk zoo zacht en to cd c-r, dat Savinien zijne ooron niet wilde gelooven en ei' haast aan twijfelde, dat het He lene was, die zoo sprak. Ik bemin u, hoorde hij Noël Labaviho zeggen en ge maakt me tot den gelukkigste der stervelin gen door mij toe te staan het u te zeggen. En ik kan u slechts herhalen, dat ge mij niet moogl beminnen. Wie zou het mij beletten? Dat kan il^u met zeggen. Maar welke hinderpaal kan u in 's hemelsnaam toch beletten om mijne vrouw te worden? De wil van uwen broeder? Ik ben vast overtuigd, dat Renaud over eene verbintenis van ons beiden zeek verheugd, zou zijn. "Of uwe armoe de Maar als ge bij uwe schoon heid ook nog rijk waart geweest, der gasfabriek" zunen noodig nebben, een technoloog die 2 of 3 duizend gul den (d. v.'. z. 3 duizend, want men neemt altijd het meeste) moet verdie ncn. Wil men de fabricage der schei kundige bijproducten vermeerderen. terecht, want er is veel geld uit te slaan dan zou de logica vorderen een scheikundige aan te stellen, die uog eens wat nieuws kan vinden, maar niet een technoloog, die gewoon!ijk hal? scheikundige en half ingenieur is en dikwijls geen van beiden. Of zou men misschien voor dit nieuwe baantje al een bepaalden technoloog op het oog (de rijm is toeval!) hebben? Dal zal er vermoedelijk wel achter zit ten. Ook het particulier initiatief slui mert niet in onze goede stad. Dat moet ge maar eens bij de bankiers hooren. Die heeren zelf bv. verscherpen de con currentie met den dag; er is er bijna geen enkele die niet hier of daar een mooi gebouw laat zetten en het aantal „safes" en veiligheidskelders onder de bank-kantoren neemt zoodanig toe dat weldra alle Haagsche rijkdommen on der den grond zullen liggen. Oiük vei liger Ik sprak van particulier initi atief in verband met het plan om in den Ilaag een groot, nieuw hotel te doen verrijzen a l'instar van het Ber- lijnsche Central-hotel of van, om be scheidener te wezen, het Hotel Métro- pole te Brussel: hotel, groot café. groot restaurant, spoorwegbureau, telefoon, telegraaf, enfin alle moderne comfort dat maar te denken is. Men vertelt mij dat voor dit doel zou worden aange kocht het enorme perceel aan den Kneu- terdijk, thans bewoond door den heer van der Oudermeulen, een der hooge hofbeambten, en de naast gelegen per- ceelen tot aan het bekende kunstmaga zijn „Arts and Crafts'' (waarom die leelijkq Engelsche naam?) toe. Men zou dan een zeer groot en voor dit doel gunstig gelegen terrein krijgen. Waar het te Amsterdam afgebroken, en volgens gerucht voor den Haag be stemde gebouw „Arena" zou moeten komen, vermocht ik nog niet tc ontdek ken. We hebben theaters genoeg, voor al als de heer Brcndgeest, door der- Raad afgewezen, zijn plan volvoert en in de Parkstraat nog een schouwburg je gaat bouwen. De opera heeft het seizoen geopend met Traviata en Lucïe en ons kennis doen maken met twee nieuwe chanteu ses, de dames Violiet en Sylva, wier eerste proeven van zangkunst uitne mend hebben voldaan. Agnes Sorma heeft, tengevolge van de hooge prijzen, hiar geen schatten weggehaald. De menschen, die op het gebied der kunst erg „modern" willen wezen en fameus „intens" hceten tc voelen, zijn in extase geweest. Kal mer kunstbeschouwers vonden ..Nora" zeer appreeiabel, „Die Versunkeiïe Glocke" teleurstellend zij vonden Sor ma het is misschien niet galant om het te zeggen een beetje te oud en de voor haar gemaakte reclame een beetje overdreven. H. A. GANÜS Jr. Transvaal en Ora iij e V rij staat. Dc heer W. Francois, voorzitter, en de heer F. Greiner, secretaris van hei comité ter voorbereiding van eene waardige ontvangst van president Kru- ger, zijn ontvangen door Dr. Ley els, aan wien zij hun medelid den heer d- Aumerie, eigenaar van het kasteel van Anderlecht-, voorgesteld hebben. Dr. Leyds heeft, onder voorbehoud van de instemming van den President, het aanbod om dat prachtige kasteel ter beschikking vaa Z.H.-Ed. ie stellen gaarne aanvaard, eu beloofd een dezer dagen liet zelf eens te komen bezich tigen. Het comité bestaat verder uit nog eenige notabele Nederlandsche en Brusselsche ingezetenen en cle hoofd opstellers van eenige dagbladen. Alle mededeelingen voor 'het comité be stemd moeten gericht worden aan den secretaris, Boulevard Aaspach 98, te Brussel. Roo&o Kruis. Dc voorzitter-penningmeester van het Ned. Roode Kruis bericht, dat alsnog een bijdrage ontvangen is groot S.15, zijnde een deel der op brengst der collecte, gehouden in de Ned. Herv. Kerk te Wezep (Gel derland). Het Ned. Roode Kruis-personecl in Zuid-Afrika beslaat thans nog uit 6 geneesheeren, 7 verpleegsters en 3 verplegers. Het hoofdcomité ontving geen nauwkeuriger aan wijzingen meer omtrent dc stand- plaatsen. zou ik ook verder mijne liefde heb ben gezwegen juist uwe armoede gaf mij den moed u te naderen. Mijne huwelijksgift is niet eens zoo groot, dat we de verplich te cautie kunnen stellen, ontglipte haar onwillekeurig en op klagen- den toon. Als dat de eenige zwarigheid is, antwoordde hij lachend, zal ze licht te overwinnen zijn. Mijn pleegvader zal «gaarnehei benoo- digde geld te mijner beschikking stellen, want hij houdt van mij, heeft mij nog nooit iets geweigerd en zal u als eene dochter liefheb ben, zoodra hij verneemt, dat ik u liefheb. Zij echter verdedigde zich tegen hem, tegen zijne argumenten, en tegen haar eigen hart. Met eene geweldige krachtinspanning zei ze: Denk niet meer aan mij. Ont waak uit dezen droom. Heb medelijden, Helene, en zeg me* tenminste, dat ge mij lief- hebt. Waartoe zal ik het zeggen, terwijl ik niet de uwe kan worden? Helene, bemint ge mij vroeg hij vol oneindige teederheid. Zij wrong in sprakelooze wan- üp de terugreis zijn, zoover be kend, mej. G. H. Beyen, M. F. Smit, S. G. Smit en M. W. Schreu. der, die den 2Ssten October 1889 met de 1ste ambulance naar het oorlogsveld vertrokken. Academische examens. Arastrdam. Candidaats-cxamen wis en natuurkunde is met goed gevolg af geleegd door den heer D. de Lange. Leiden. Geslaagd voor het theor. ge neeskundig examen de heer H. Bertcl; voor het nropaedetisch examen genees kunde de heer J. C. Brotkems. Prop. theologie de lieer W. J. Kan. Utrecht. Het eerste natuurkundig examen is afgelegd door den heer J. J. Wachters. Volgens eene mededeelirig van het hoofdbestuur der diocesaan-vereenï- ging van r.-k. bijzondere onderwijzers in het Bisdom Haarlem, bestaat er ern stig plan een r.-lc. sanatorium voor de leden van deze en van de Utrechtschs diocesaan-vereeniging en van dc r.-k. bonden in het zuiden te stichten. Brand te Leiden, Zondagmorgen 6 uur werd door een voorbijganger brand ontdekt in de brood-, beschuit- en koekbakkerij „De Voorzorg", der heeren Poptie v. d. Si een. gelegen aan de Hoogewoerd no. 64 te Leiden. Zaterdagavond 12 uur had de heer v. d. Steen met het personeel de fa briek verlaten, daar er Zaterdags nachts niet gewerkt wordt en toen niets verdachts bemerkt. Daar dus dien nacht niemand in de fabriek aan wezig is, heeft het vuur alien tijd ge had, om voort te woekeren, en toen de vlam zich eenmaal een weg naar buiten gebaand had, was het dadelijk zeer fel. Het gebouw komt aan den achter kant uit aan den Nieuwen Rijn en grenst rechts aan een op diegracht uitioopend steegje en links' aan een perceel, beneden bewoond door den sigarenhandelaar La Bree. Ook het bovengedeelte van dit per ceel, werd door het vuur aangetast, docli dit werd spoedig bemerkt en in den aanvang gestuit. De 2e étage van dit huis, bewoond door mevrouw de wed. Dee, die uit de stad is, heeft zeer door het water ge leden, evenzoo een atelier van den heer Ridderhof, teekenon dei-wijzer, en het benedengedeelte waarin het sigaren magazijn is. Om 8 uur kon reeds een gedeelte der spuiten inrukken. De heeren Poptie en v. d. Steen zijn met huil materialen en gereedschap pen verzekërd bij de Brusselsche Brandwaarborg-Mij het gebouw is ook verzekerd. Ook de schade der be woners van het aangrenzend perceel is door verzekering gedekt. Een brutaal stukje. Te Hoogkerk (Gr.) is Vrijdag nacht een brutaal stuk uitgehaald. Om half één werd de weduwe D. Leuisciier, rentenierster, wonende tegenover de suikerfabriek, wak ker door gestommel in het achter huis. Zij ontdekte een man, die door het dak in hare woning was' gekomen. Op dc vraag der be woonster, wat hij daar te doen had, sloeg de inbreker haar plotseling het licht uit de hand en wierp de weduwe op den grond. Met beide handen greep hij haar nu bij de keel rnet liei doel haar te worgen, wat bijna geschied was. Door het rumoer, dat de aangevallene nog kon maken, werd een zuster der weduwe, die een ander deel van het huis bewoonde, wakker en kwam toeloop en op de worsteling. Nu droop de inbreker af, zijn horloge achterlatend. Dit en de krabben, hem door mej. L. op zij ne handen toegebracht, waren oor zaak, dat de politie den dader ar resteerde. 't Was een zekere J. v. d. Ploeg, werkzaam aan de suiker fabriek. (N. P. Gr. Ct.) Letteren en Kunst. De Nederlandsche Tooiieelvereenï- ging kondigt de opvoering van niet minder dan zeven oorspronkelijke stuk ken aan. le. een looneelspel in vier be drijven van Hcrm. Heyermans Jr., waarvan de naam niet wordt genoemd: 2e. Nummer Tachtig, tooneelspel in één bedrijf van Heyermans, dat in de Jon ge Gids gestaan heeft; 3e. Het Lintje, blijspel in drie bedrijven van A. Rcy- hoop de handen, tranen stonden haar in de oogen. Helene sprak hij. Mijne zoe te, teergeliefde Iielene r Zij kon niet langer tegenstand biedenhaar moed verdween als sneeuw voor de zon, en haar hoofd zonk diep op hare borst. Ja, ik bemin u, sprak ze zacht. O mijn hemel meer kon hij niet zeggen. Hij greep hare handen, die ze hem willig over lie:. daar zo eene onmacht nabij was. Helene, zog het nog eens herhaal voor mij, wat ik niet vaak genoeg kan hooren Ja, ik bemin u, Noël-, maar dat maakt ons nog ongelukkiger, want ik kan niet de uwe worden. Wij zullen heiden leiden, en daar om ware het beter geweest, dat we elkander nooit hadden gekend. Ge hebt me lief J mompelde hij, in zijnen roes van geluk niets! anders koorend dan deze beken tenis. Desniettemin moet ge mij vergeten, moet ge u op een afstand van me houden, want ge zult mij op zekeren dag'haten. HeleneGe denkt aan een ding en kapt. A. N. J. Fabius4e. Stadhuispijn, klucht in één bedrijf van dezelfden; 5e. Haantje de Voorste, ko medie in drie bedrijven van Dr. C. J. Janssen; Ce. Koningsrecht, tooneel spel in vijf bedrijven van Mr. W. A. Paap, en 7e. Een nieuwe leus, blijspel in één bedrijf van Marcellus Emants. (Het Volk.) Nederlands cïio Opera. Directie C. -van der Linden. De eerste opvoering van de Mees- terzlngers van „Neurenberg" aanvan kelijk vastgesteld op 5 dezer, is, nu bleek dat nog eenige ensemble-repe- titien noodig waren, onherroepelijk bepaald op Vrijdag 12 October a.s. Ziehier de eerste verdeeling: Hans Sachs (de heer Orclio), Walther von Stolzing (de heer Jos. Tijssen', David (de heer Schulze), Eva (Mevr. Mathei de Montjau), Magdalen a (Mej. Lozin) Pogner (de heer van Duinen), Beck- messer (de heer v. d. Hoeek), Vogel- gesang (de heer Cauvcren), Balthazar Zom (de heer de Vos), Oriel (de heer Poons), Schwarz (de heer Snijders), Foltz (de heer Koster), Nagtigall (de heer Hille), Ivothner (de heer Alexan ders), Eisslenger (de heer Moerings), Moser (de heer Verstrael), Nacht wacht (de heer Haarman). Leerjongens: dames Penning, Lin den, Westerhoven, Idzcrda, Merisson, v. Alkemade, v. d. Burg. Heeren: v. Alkemade, jöe Koning, Ruyker, J. Baggers, J. Kinsbei-gen, Vogel,- Stenneke. De nieuwe décors zijn vervaardigd door den kunstdeco ratie-schilder II. C. Somrner te 's Gra- venhage. De nieuwste costumes, geleverd door den. Costumier L. Berkhout, zijn expresselijk vervaardigd hij de firma Barucli Co. te Berlijn. De heer (HaaLharp) is welwillend be schikbaar gesteld door de firma Pley- el, Wolff, Lyon Co. te Parijs. Aan de voorbereiding en montée- ring van dit .kunstgewrocht is alle (mogelijke zoi-g besteed. Drie jaren lang heeft men alles rijpelijk over dacht en bestudeerd, de beste bronnen onderzocht, om tot een goed resul taat te geraken. Da vertaling is docr een bekwaam meester bewerkt, her zien en nogmaals herzie... Het tekst boek uitgegeven door de firma van Munster en Zn., wordt dezer dagen verkrijgbaar gesteld en wij raden den bezoekers der opera aan de tekst, vooraf te lezen en te bestudeeren. In den schouwburg is daartoe geen ge legenheid. A. s. Donderdag groote generale re petitie alleen toegankeijk voor de pers. Uit Londen bericht men aan het „Berliner Tageblatt" dat Chamber lain, in zijn qualiteit van. censor, de opvoering van Ibscns' „Spoken" ver bood. Het spook der in Afrika vermoor- do vrijheid zal hij echter niet kunnen verbieden, voegt de redactie van ge- nomd blad er aan toe. Van de uitgevers W. J. Thieme Co. te Zutphen ontvingen we de eerste af levering der tweede, geheel omge werkte druk van Camille Flamma- rion's „De wereld vóór de schepping van. den mensch", bewerkt door dr. B. C. Goudsmit. Met recht is van dit werk getuigd, dat als men aanvangt met le zen, men hoe langer hoe meer onder de bekoring geraakt. Flammarion heeft een bewonderens waardig talent tot lezen te dwingen, de aandacht hoog te spannen, wan neer hij zelf eerbiedig bewonderaar zijn lezers een grootsche, overwel digende voorstelling geeft van de ge heimen der voorwereld. Dit met fraaie illustraties verluchte interessante werk verschijnt in 15 afle veringen a SO cents, dus tot zeer goed- koopen prijs. Wij zouden het gaarne in veler handen zien. „Koe soorten ontstaan" is de titel van een opstel door prof. Hugo de Vries in het „Album der Natuur" ge plaatst en nu, daaruit overgedrukt, als afzonderlijk geschrift verschenen bij H. D. Tjeenk "Willink Zoon. Als de avonden lang worden, gaat men zorgen voor zijn leestafel. De uit gever S. L. van Looy heeft, blijkbaar om die keuze gemakkelijk te maken een geïllustreerde catalogus van zijn uitgaven het licht doen zien. Daarin vindt men zeker zijn gading. In „De Aarde en haar Volken" wordt het reisverhaal van liet eiland Ceylon voortgezet- Ditmaal zijn er afbeeldin- apHer Misschien Aan een ander, dien gc niet liefheb t Ik heb alleen u lief. Aan een ander dus, wiens echtgenoole ge zult worden? Misschien Maar dat is immers niet mo gelijkGelooft ge misschien, dat ik zulk een huwelijk zou laten sluiten zonder er mij met alle kracht en verontwaardiging tegen! ie verzetten, waartoe mij de be kentenis uwer liefde het recht geeft? Juist daarom zei ik u immers, dat ik nooit de uwe zal zijn, dat- ge u op een afstand van mij moet" houden. Alsof hij niets begreep, stond hij daar en zag haar vragend aan. Weet ge, zeide hij eindelijk, dat ik. wanneer ik u ooit aan den arm van een man zie, dien ge, zoo als ik weet, niet bemint, in staat zou zijn dien man te dooden Ik weet, helaas, maar al te goed, dat er een ongeluk van zou kunnen komen en wel alleen door mijne schuld. Maar waarom.be mint ge mij ook, en waarom liet gen bij van Kandysche hodfaenT?öëa-: dha-ternpel teKandy, Perahera-optocht Uitkijk" kaU ijhllCéé 2ag ?UqoaGó ,(T in Kandy, en Tamielenkoelies. „Op den Uitkijk" bevat o.a. een af beelding met beschrijving van een der'; Cliineesche moordwaaiers in 1870 te" Tientsin verspreid. De Meerulaer begint in het laatsta nummer van „Eigen Haard" een no velle, genaamd Tineke; bij eenige pho" tografieën uit Zuid-Afrika is een atri- kei geplaatst, getiteld „Het laatste be drijf?" Vooris bevat dit nummer het slot van „Twintigje" door Daisy E. A Junius, verschillende afbeeldingen van het herstellingsoord voor onder wijzers en onderwijzeressen, met hij schrift van Therèso van Arendsberg; en een beschrijving van het bezoek door eenige Amsterdamsche werklie den aan Parijs en de Tentoonstelling. De leden van het hier bedoelde reis- igezc-lschap behooren tot de getrouwste medewerkers van „Eigen Haard", daar zij het elke week zetten en drukken en 'het technische gedeelte der uitgave ver zorgen. Het was een goed idee .van de redactie van „Eigen Haard" een hun ner het woord te geven voor een een voudig reisverhaal. Ook de photo's, die bij het schetsje zijn gereproduceerd, zijn door een der werklieden gemaakt. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. In een der vergaderzalen van het diamantbewerkersgebouw te Amster dam vond Zaterdag eene vergadering van bakkersgezellen plaats, belegd om hen op de hoogte te brengen van het geen in de bakkerswereld was voorge vallen sedert de loonbeweging van 5 maanden geleden. De vergadering was maar matig bezocht. De voorzitler der Amsterdamsche afdeeling van-den Bakkersgezellenbond, de gezel P. J, de Wit, gaf een verslag der met het. bestuur der patroonsvereeniging De Voorzorg gevoerde onderhandeling, Eene maand na het einde der staking was de patroonscommissie, die alle patroons zou oven-eden het loontariei van de vereeniging De Voorzorg in te voeren, niet haar werk gereed. Toen zij haar rapport zou uitbrengen kwa men van de 320 patroons slechts 16 op. Het rapport was vrij gunstig maai 'toen van den kant der gezellen een onderzoek werd ingesteld, bleek, dat er zelfs onder de 9 bestuursleden van De Voorzorg en dc 27 patroons, die zich met de propaganda hadden belast:, verscheidene waren, die zich niet aan het tarief hielden. Over 't algemeen bleek er van de loonregeling niet veel terecht te zijn gekomen. Des ondanks ondervonden de leiders der gezellen tegenwerking en wantrouwen bij een deel der kame raden. Zoo heeft het personeel van den patroon Gantvoort den patroons in een advertentie verdedigd, hoewel het gé- zelienhestuur overtuigd was, dat ook daar de loonregeling niet geheel in dén haak was. Trouwens de opgaven, die men kreeg, verschilden onderling. Buitendien hebben de patroons geen gevolg gegeven aan hunne toezegging in een der stakersvergaderingen, dat er in bakkerijen met meer dan 12 man personeel geen „halfwas" meer werk zaam zijn. De Wit gaf de verzekering, dat het bestuur der gezellen den strijd opnieuw zal aanbindenop welke wijs, viel niet te zeggen. Intusschen is eene rechtsvervolgrsg tegen de 9 bestuursleden ingesteld ter oorzake van de door hen gestelde ad vertenties, waarin werd aangemaand geen brood meer te koopsn bij patroons die het beloofde loontarief toonden niet te willen invoeren. De Wit stelde eene nieuwe loonbeweging in uitzicht na afloop der wintel-campagne. Na nog een enkele vraag van een der aan wezigen beantwoord te hebben sloot hij de vergadering. Zondag werd een dergelijke samenkomst gehouden met de gezellen der christen-bakkerijen, die Zaterdag in 't getouw waren.en dus niet konden komen. De werklieden der openbare rei niging in de gecombineerde afdee ling Scheveningen van den Bond van werklieden in dienst der ge meente 's Gravenhage hebben zich gewend tot den gemeenteraad al hier, met verzoek om lconsverhoo- Voorts geven zij den raad in overweging, hun jaarlijks eenige dagen verlof toe te staan, daar dit- bij andere gemeente-instellingen reeds is ingevoerd, en zouden zij 't wenschelijk achten ingeval van ik u merken, dat ik u liefheb 'klaagde ie, en weenend liet ze het schoone hoofd op den schouder van den jongen man zinken, die, diep bewogen, haar liefkoosde, heur welriekend haar met zijne kussen bedekte en daarbij geen woorden vond cm haar te troosten hare tranen te drogen. Tevergeefs zocht hij den geheïm- zinhigen sluier op te lichten, waar in zij zich hulde, en op zackieh toon sprak hij Ik zal uw geheim doorgron den en u tegen uwen wil redden: Voor ge mij verlaat, mijiï vriend, v.éi' zc wat kalmer, zou ilc gaarne eene belofte van u willen hebben. Wat meet ik u heioven? Zweer me, dat ge mij nooit weer over uwe liefde zult spre ken. Zulk een eed kan ik niet af leggen, want ik zou dien niet kun nen houden. Dan. mijn vriend, sprak zo. met een diepen zucht, moet ge mi j al de smart vergeven, die ge oni mijnentwil zult lijden. (Wordt vervolgd).:

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2