NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD» Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. ie schuld van Geneesleer. Donderdag 11 October l'JOU. No. 5302 18e Jaargang. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIEN: Voor Haarlem per 3 maandenL20 OiV*' Van 15 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Baifcen befc Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), is pr^3 ^dverbenfciën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 015. per 3 maanden 1.30 dfifGroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlek rabat. Franco door bet gebecle Rijk,, per 3 maanden. 1.65 Reclames 30 Cent per regel. Afzonderlijke nummers0.02)4 ^7 Bureaux: Gebouw Het Spaarnc, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 mannden0.37)4 Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. de omstreken en franco per post 0.45 Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertenticn worden aangenomen door onze Agenten en door allo Boekbandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend reebt tot plaatsing van Adver ten tien en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdaggen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangèrc G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slhis Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad Tan 11 Oct. bevat o. a.Krugers verjaardag, Een brief nit Colombo, Ongeval lenwet, Gemeenteraadszitting en Stukken van den Gemeenteraad, Cleopatra. Officieele Berichten. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat van lie den op alle werkdagen, van des voor- ïhiddags 10 tot des namiddigs 4 uur, tot 23 October e.k. 's namiddags ten l ure, ter gemeente-secretarie (7e af- deeling) ter visie is nedergelegd, het ingekomen verzoekschrift met de bij lagen van: lo. T. A. van Breugel, om vergun ning tot oprichting van eene smederij in het perceel aan de Noorder School steeg no. 3. 2o. L. J. de Graaf, om vergunning tot oprichting van eenc stoffenver- verij in het perceel aan het Groot Hei ligland no. 41a. 3o. De directie der Ilaarlemsche Stoomverffabriek, om vergunning tot opriciiting van eene lakstokerij en oliekokerij op het perceel aan het Noorder Spaarne. 4e. iïaverschmidt en Klaje, om ver gunning tot uitbreiding van hunne Stoomververij en Chemische Wassclie- rij, door bijplaatsing van een stoom machine in het perceel aan een parti culieren weg aan den Zijlweg no. 2, en dat op den veertienden dag na heden, zijnde 23 October e.k., en wel des namiddags ton 1 ure op het Raad huis der gemeente de gelegenheid zal worden gegeven, om ten overstaan van liet Gemeentebestuur of een of meer zijner leden, bezwaren tegen déze ver zoekschriften in te brengen. Haarlem, 9 Oct. 1900. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris. PIJNACKER. Politiek Overzicht. 10 October, verjaardag van Paul Kruger. Triest en somber als de druilige najaarsregen zal hefc zijn in het "gemoed van den staatsman in bal lingschap. lioe anders zag het er verleden jaar nog uit op zijn verjaardag. Daags te voren was het ultimatum door president Kruger aan de En- gelsche regeering gezonden en hoe wel met hetgeen daarop volgen ging, met den reuzenstrijd niet te spotten viel, wat laaide overal het heilige vuur van vrijheidszin, van strijdkracht en blijde toekomst- hoop. Te wapen, te wapen voor vrij heid en onafhankelijkheid, klonk de kreet, en de electrische vonken spatten overal heen in de Boeren republieken en wekten geestdrift en hoopvolle verwachtingen. Europa zag de strijd-ontbran- ding en heeft in ademlooze span- ning de ontknooping van het dra ma gevolgd, zooals men volgt de hevige worsteling van de zwakke, tegen den oneindig sterker over- weldenaar. Toen heeft de strijd gedeind op eb en vloed der wisselende oor logskansen, totdat Engeland nu, in naam, twee kleine Republieken heeft gevoegd bij zijn wereldrijk het heeft den gouddorst zoover ge dreven dat het, om het goud van den Rand, twee vrije staten heeft vermoord'fc heeft daarvoor schat ten gelds en tal van menschenle- vens veil gehadhet heeft haat en wind gezaaid, en de stormoogst zal dan ook niet uitblijven in Afri ka. En het heeft ten slotte den af schuw van alle beschaafde volken, de verachting van de geheele we reld gewekt. Dit is de gang en het eindbe- drijf van de ontzettende tragedie van 't negentiende eeuweinde, tra gedie waarbij niet de ondergang van een voor de vrijheid kampend volk het dramatische element is, doch de ondergang, de zedelijke decadentie van een modernen roof staat, het hoofdmotief is. En te midden dier tragedie staat waardig en hoog de nu dcor kom mer gebogen figuur van president Kruger, die zijn land heeft ge maakt tot wat het is, die met zijn landskinderen goed en bloed heeft veil gehad voor de dierbare zaak der vrijheid. Mogen de gelukwenschen, de sympathie-betuigingen die hem op dezen dag uit alle oorden va« de wereld zullen toestroomen wat troost brengen in de droeve nada gen van zijn anders zoo krachtig leven. We willen nu nog even relevee- ren wat voorafging voor dat de oorlog uitbrak. Maandenlang was onderhandeld over de uitbreiding van het kies recht voor de Uiilandersen het resultaat van die onderhandelingen was, gelijk Chamberlain later zelf erkennen moest, dat de regeering der ZA. Republiek feitelijk de eisehen van Engeland had ingewil ligd. Slechts op één punt, door Chamberlain te kwader uur ter sprake gebracht, met boos opzet, om de onderhandelingen le verwar ren, kon Kruger niet toegeven. Dat was de erkenning, dat Engeland suzereine rechten had op de Z. A. Republiek. De conventie wilde president Kruger handhaven, wat daar buiten lag of daar boven ging wilde hij niet. En toen Engeland in die dagen de onderhandelingen afbrak, met de mededeeling, dat het binnenkort, een beslissende re geling zou voorstellen, doch inmid dels van alle zijden troepen zond naar Zuid-Afrika, en in Engeland maatregelen nam voor het mobili- seeren van een legerkorps... toen achtte de regeering der Republiek het oogenblik gekomen om hande lend op te treden, en niet te wach ten totdat Engeland door een over weldigende troepenmacht in Afri ka in staat gesteld zou worden de „beslissende regeling" met geweld voor te schrijven. Op den 9en October zond de staatssecretaris Reitz aan den En- gelschen agent Conyngham Greene een schrijven, waarin werd ge- ëischt lo. dat alle geschilpunten tus- schen de beide landen zouden wor den onderworpen aan arbitrage of opgelost op elke andere vriend schappelijke wijze, die lusschen de beide regeeringen zou worden overeengekomen 2o. dat de Britsche troepen zou den worden teruggetrokken van de grens der beide Republieken 3o. dat alle troepenversterkingen, die sedert i Juli 1899 in Zuid-Afri ka waren aangekomen, van daar zouden teruggetruKken worden binnen een redelijken lijd, vast te stellen in gemeen overleg lusschen Engeland en de Republiek 4o. dat de Britsche troepen die op zee onderweg waren naar Zuid- Afrika dan op geen punt aan land zouden worden aan wal gezet. De regecring der Republiek eischte op die vier punten beves tigend antwoord, binnen 48 uren, als uiterste termijn stellende den lien October, des namiddags te 5 uur. En toen Engeland weigerde aan dit verzoek te voldoen, moest de regeering der Republiek, gelijk zij het uitdrukte, tot haar spijt aannemen, dat de actie der Brit sche regeering een tormeele oor logsverklaring was... In den morgen van 10 October werd dit ultimatum door Cham berlain ontvangenen den Hen October des middags te 5 uur Hok ken de Boerencommando's de gren zen van Natal en van Beetsjoeana- land over, en deden zij een inval in het Engelsche gebied. De liberalen hadden Dinsdag twee zelels gewonnen. De uitslag is thans unionisten 327, liberalen 98, lersche nationalisten 69 zetels. De regeeringsparlij heeft 23, de op positie 18 zetels veroverd. Buitenlandsch Nieuws. Majesteitsschennis. Na een zitting met gesloten deuren die vele uren duurde, verkondigde liet Berlijnsche gerechtshof Maandag avond tegen eif uur dat Maximilian. Harden in zijn critiek van de redevoe ringen des Keizers tegen de troepen voor China niet alleen door te kort te. schieten in den, den Keizer verschul- digden eerbied maar ook door recht streeks beleedigende aanvallen schul dig stond aan majesteitsschennis en daarom tot zes maanden vestingstraf veroordeeld werd. Bovendien is, zoo als gebruikelijk is, last gegeven tot vernietiging van dat artikel in de Zu- Icunft. Dinsdag stonden in de ochtendbla den nog de volgende opgave van pro cessen wegens majesteitsschennis uit do laatste dagen, die overigens geen aanspraak maakt op volledigheid: te Marburg is een besteller veroordeeld tot zes maanden, te Dusseldorp een doofstomme tot vier maanden, te Beu- then een werkman tot één jaar, te I-ïamburg een werkman tot vijf maan den gevangenisstraf (het gerechtshof nam iu dit geval als verzachtende om standigheid voor den beklaagde aan dat hij bijna bewusteloos was van dronkenschap). Te Teupitz bij Berlijn is verder iemand die vroeger al in liet tuchthuis gezeten had, tot tien maan den veroordeeld wegens majesteits schennis ook deze was smoordronken geweest. Maandag moest echter de rechtbank te Berlijn, een werkman uit Charlotte tób urg bij gebrek aan bewijs (het geval was aangegeven door een teleurgesteld minnaar van zijn doch ter) vrijspreken. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Wepener, Rouxville en Ficksburg bevinden zich in handen van de Boe ren, die oogenschijnlijk bij troepjes naar het zuiden gedreven worden door de Engelschen, die een reeks van troe- penafdeelingen gelegd hebben dwars door den Oranje-Vrijstaat, van den spoorweg naar de Natal sc-he grens. Men tracht nu de Boeren te omsinge len. De „Daily Telegraph" verneemt uit Lourongo Marques, dat nog 200 Boe ren daar aangekomen zijn. Zij waren bij* de Sabe de grens over getrokken en hadden hun wapens neergelegd. De correspondent van de „Daily Te legraph" heeft een onderhoud gehad met eenige leden van de Russische ambulance, die juist in Petersburg terug zijn. Zij zeiden dat Engeland de Boeren sneller in trouwe onderda nen had kunnen veranderen door het vreedzame middel opvoeding, maar dat nu, als de Zuid-Afrikaansche Repu bliek ingelijfd wordt, de Boeren el ders een tehuis zullen zoeken. De meer derheid van de heeren die de corres pondent sprak, twijfelen aan de mo gelijkheid van de inlijving van de Republiek. Zij zeiden dat die daad Engeland zou noodzaken een over matig groot leger in het grondgebied te onderhouden, welk leger onophou delijk zou moeten schermutselen, niet alleen met de Boeren, maar ook met de leden van een geheim Afrikaansch genootschap, dat ccn wijdvertakte or ganisatie had. Alleen in de Kaapkolo nie had het 80,000 aanhangers. Sir Philipp Stanhope heeft nog een brief aan minister Chamberlain ge schreven, waarin hij nog eens zegt, dat hij zijn beschuldiging tegen den minister in verband brengt met den Jamcson-inval, na rijp overleg heeft uitgesproken en eerst nadat hij ze kerheid had. dat hij zich daardoor blootstelde aan gerechtelijke vervol ging. Hij schrijft dat hij juist daarom de beschuldiging heeft geuit, in de hoop dat Chamberlain hem de gelegen heid zou geven ze waar te maken voor den rechter. „Nu gij echter weigert", besluit de beer Stanhope, „kan ieder zijn eigen gevolgtrekkingen maken." De Daily Telegraph verneemt dat bijna alle leden van het Kabinet voor den vorm Salisbury hun ontslag ge zonden hebben, om wijzigingen in het kabinet, die de premier noodig mocht achten, le vergemakkelijken. Aan pieren van de „Atlantic Trans port Company" hij Clarkson Street tc New-York is door brand een schade van 2 tot 3 ton toegebracht. Gelukkig lagen er geen schepen in het dok. Professor Paul Stapfer, van de hoogeschool te Bordeaux, die door het Ministerie Dupuy voor een half jaar geschorst werd wegens het uitspreken van een Dreyfussistische grafrede, schrijft aan de „Siècle", dat hij en cenigen zijner vrienden besloten heb ben dc Dreyfuszaali weder op te ne men en reeds spoedig in actie zullen treden. Tot Maandagmiddag was officieel hekend gemaakt dat zeven menschen bij het spoorwegongeluk bij Heidel- berg omgekomen waren .Verder wor den er nog zeventig gewonden in het academisch ziekenhuis verpleegd; daarvan zijn er ongeveer 35 zwaar gekwetst. Uit nadere bijzonderheden omtrent de toedracht van het ongeluk blijkt dat de locaaltrein midden op den weg stilstond omdat de conducteurs an ders geen gelegenheid zouden gehad hebben om de biljetten van alle reizi gers in den dichtbezetten trein te con troleeren. Wegens do scherpe bocht die de weg op die plaats maakt, kon de machinist van den personentrein den lokaaltrein eerst zien toen hij op honderd meters afstand was; hij rem dc toen met volle kracht, maar het was reeds te laat. De drie laatste wa gens van den lokaaltrein schoven in elkaar als een verrekijker. De men schen die te hulp kwamen geloopen, aanschouwden een ontzettend tooneel. De meeste reizigers van de drie laat ste wagens zaten in den wnikhoop vastgeklemd en kermden hartver scheurend. Bij de wagens lagen hier en daar afgerukte ledematen. Tegen middernacht was eerst alles wegge ruimd. De spoorwegbeambte, aau wien het ongeluk te wijten was, heeft tot zijn verontschuldiging ingebracht dat hij overwerkt was .Hij moet een tijd lang alleen belast zijn geweest met den ge heelen dienst aan het station Karls- thor. CHINA. Men vertelt in diplomatieke kringen dat de tijdingen uit China beter zijn dan uit de Engelsche berichten zou blijken. De mogendheden zijn het een3 geworden op grond van de nota van Delcassé. Stadsni euws HAARLEM, 10 Oct. 1000. Stukken van den Gemeonto raad. De heer M. de Braai stelt voor dal de vergaderingen van den Raad in tien regel des Woensdags worden ge houden en aanvangen des namiddags te li uur; zij zullen gesloten of ver daagd worden uiterlijk des namid dags te 5 uur. Gevolg gevende aan hunne toezeg ging in de Memorie van Toelichting, belioorende bij de gemcentebegrooling van 1901, stellen B. en W. voor de be trekking van onder-directeur aan de lloogere Burgerscholen met vijf- en driejarigen cursus alhier op te heffen en hen te machtigen tot aanwijzing van een der leeraren van die inrich tingen om tegen een belooning van ƒ200 's jaars den directeur bij te staan in het houden der administra tie. Het vorige jaar, bij de behandeling der begrooting werd door den heer L. Modoo voorgesteld om een som van 10.000 uit te trekken tot liet bouwen van een school- en volksbadhuis. Ilij trok bet in, toen hem dat van meer dan eene zijde werd aangeraden, ter voorkoming van verwerping door on tijdige indiening. Thans acht hij het oogenblik gekomen om opnieuw een dergelijk voorstel in te dienen. Hij wijst op het groote belang dat de ge meente er bij heeft, uit een oogpunt van algemeene volksgezondheid, dat do bevolking lichamelijke reinheid in verband met de gezondheid op den rechten prijs leert stellen niet alleen, maar ook, dat in de behoefte aan wasch en badgelegenheden zoo vol doende mogelijk worden voorzien.Dat zoowel aan het een als aan het ander in onze gemeente nog veel ontbreekt acht de voorsteller niet wel voor te genspraak vatbaart Ieder toch, die maar eenigszins op de hoogte is van het leven, de woning enz., van de volksklasse, zal toestemmen, dat van een voldoende reinhouden van het li chaam in die kringen geen sprake kan zijn en dat, al ware zulks niet het ge val, de onkunde op dit terrein zóó groot is, dat er bij velen toch niet veel van terecht zou komen. Daarom voor al meent hij, dat het van zooveel be lang is, de kinderen uit die kringen de weldaad van het bad en een goed gereinigd lichaam niet alleen te leeren maar ook te doen genieten, en hij is er van overtuigd dat de gunstige invloed, in de le plaats op de gezin nen, waarin die kinderen thuis be lmoren, en in de 2o plaats op het alge meen, niet zal uitblijven. In het volste vertrouwen hiermede een goed werk te doen, doet hij het volgende voorstel: De Raad,, Overwegende: le. dat er een nauw verband bestaat Feuilleton. Roman uit het Duitsch DOOR JUL. MARÏ". 87) Oordon antwoordde niet dade lijk. Blijkbaar deed hij moeite om zijne opgewondenheid te beheer» schenSavinien wachtte ook niet op een antwoord, maar draaide den dokter den rug toe en verliet het vertrek. Maar hij verliet het slot niethij liep alleen maar wat in het salon op en neer en wachtte. Hij wilde met Helene spreken om van haar te vernemen, wat er voor gevallen was, want ofschoon hij zich ook tegenover den dokter had verdedigd, was hij toch ook over tuigd, dat er in zijne afwezigheid (ets was voorgevallen, waardoor de catastrophe werd veroorzaakt. Was Helene de oorzaak geweest? En zoo ja, waarom Bovendien ge doelde hij bij instinct, dat er een' gevaar dreigde. Van welken aard dat was, daarover was hij het met zichzelven nog niet eens, maar toch geloofde hij in de eerste plaats bang voor Gordon te moeten zijn. Een ander gevaar dreigde van den kant van Renaud zeiven, wanneer deze den laatsten aanval overleef de, wanneer Gordon hem nieuwe krachten deed verkrijgen en hij het gebruik van de spraak terug kreeg. En ten slotte welke rol had Helene in deze zaak gespeeld? Er mocht een uur onder derge lijke overwegingen verloopen zijn, toen Martial binnentrad en be richtte, dat Renaud weliswaar uit zijne onmacht ontwaakt was, maar de spraak niet weer had gekre gen. Hij had de oogen opgesla gen, hij leefde. Doch welk een. le ven was dit Had hij de bèvriende gezichten, welke over zijn leger waren gebogen, herkend? Had hij waargenomen, welk eene uitdruk king van nameloozen angst er op lag? Was hij weer bij v.olle be wustzijn Niemand had dit kun nen zeggen, zelfs de dokter niet, dien Margarete met vragen be stormde en die niet van het ziek bed van den kranke week. Gor-1 don had zich bij het bed neerge zet om elke uiting van dit teere, zwakke leven op te merken en er nut uit te trekken voor zoover dit mogelijk was. Toen na verloop van een tweede uur Helene eindelijk te voorschijn kwam, bleek, met ontroerd gelaat, ging Savinien haar eenige schre den tegemoet. Zij maakte eene on willekeurige beweging, alsof ze voor hem wilde vluchtenhij ech ter greep haar hand en zei Ik moet met je spreken. Laat ons in jou kamer gaan. Neen. Kom, zeg ik je, of ik ga op staanden voet in de kamer van je broeder en verklaar daar voor alle aanwezigen, dat de arme mensch door jou schuld sterft, dat jij hem gedood hebt Zij begon over haar geheele li chaam te beven, doch ze zweeg, en onmachtig om zich aan zijne heerschappij te onttrekken, volg de ze hem. In hare kamer geko men, sloot hij de deur zorgvuldig, terwijl zij geheel machteloos op een stoel viel, heide handen voor 't gezicht sloeg en stil weende. Met de handen in de zakken stond hij voor haar en keek haar langen tijd zwijgend aan, tot hij plotse ling zacht de hand op haren schou der legde. Wel gefeliciteerd, schoone nicht. Dat heb je maar eens mooi gedaan. Ze keek hem vol verbazing aan, niet wetend wat hij bedoelde, ter wijl hij vervolgde Zulke ideeën hebben toch al leen maar de vrouwen. Wij man nen malden geen gebruik van sluipwegen, en als wij eene mis daad moeten begaan, dan dooden wij iemand. En nu moet me nog eens iemand de listigheid en sluw heid der vrouwen in twijfel trek ken Wat jij gedaan hebt, mooi kind, was eenvoudig een meester stuk. Vertel mij dus maar eens, hoe de zaak zich heeft toegedra gen en welke geheime redenen je aanleiding hebben gegeven om den dood van den armen man te verhaasten. Want onder ons ge zegd. Renaud stond niemand in den weg en ik zie werkelijk niet in, welk voordeel wij van zijn dood kunnen trekken. Ellendelingriep ze in gren- zenlooze verontwaardiging. Hij echter antwoordde Beleefd ben je nu juist niet en je beantwoordt mijne waardee- rende woorden al op eene heel vreemde manier. Zeker is dat ge makkelijker dan mij te verklaren hoe het kwam, dat wij, Gordon en ik, Renaud in zulk een treurigen toestand aantroffen. Ellendeling ellendeling herhaalde ze ten hoogste verbit terd, je zoudt me van zulk eene misdaad kunnen beschuldigen Bewijs mij dan dat ik dwaal 1 Ik wil je immers gaarne gelooven. Nu, weet dan, dat jou gezicht me zoo onverdraaglijk, jou macht over mij voor mij zoo hatelijk is, dat- ik tot alles, hoor je, tot alles in staat ben om ze van mij te schudden. Je bent heel beminnelijk, maar, ga verder alsjeblieft Ik heb mijn broeder alles be kend. Hij verbleekte, en een bliksem straal schoot uit zijn oog. Dat heb je gedaan Ja, dat heb ik gedaanver klaarde ze met trots en vreugde, alsof ze juichte over haar eigen verderf. Ongelukkige 1 siste hij, en eer ze er op verdacht was, had hij haar met beide handen om de keel gegrepen en haar aan zijne voeten gedwongen. Eenige secon-1 den hield hij haar in deze hou ding, bij zichzelven overleggende of hij haar dooden zou. Maar daar op liet hij los. Hij hief zelf Helene op, die over haar geheele lichaam sidderde en een oogenblik gedacht' had, dat ze moest sterven. Met gebogen hoofd liep hij eeni- geti tijd de kamer op en neerhij scheen geheel en al hare tegen woordigheid vergeten te hebben. Eindelijk ging hij weer naar haar toe en ze begon wederom te sid deren, daar zij vreesde, dat hij zich nogmaals aan haar vergrijpen zou. Hij was echter reeds weer vol komen kalm en zei glimlachend Vergun me jou aan eenige woorden te herinneren, die over jou trotsche lippen kwamen, toen ik in dit land terugkwam en je in de voormalige stallen van je voor ouders vond. (Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1