tusschcn lichamelijke reinheid en ge-, zondheid. 2e. dat de volksklasse over het al gemeen niet in staat is aan de hygië nische eischen van lichamelijke rein heid te voldoen, vooral hierin belem- mrd door onvoldoende woning; 3e dat het tot de taalt van het ge meentebestuur behoort, zooveel als in zijn vermogen is, de lichamelijke rein heid der inwoners en daardoor indi- rekt de volksgezondheid te beo rit», ven; Besluit,: Burgemeester en Weï«ioi-ders uit ie noodigen tot het ontwepen van plan hen en het doen van voorstellen tot het bouwen van cfn -remeeatciijk school- en volksbadhuis. L. MÓDOO. De vereeniging „de Goede Verwach ting", deelt in een adres aan den Raad mede, dat op haar vei-gadering van 21 September j.l. is besloten aan den Raad der gemeente te verzoeken. Ie dat het den Raad moge behagen bij de behandeling der begrooting van de ge meente, speciaal bij den tak van dienst gemeente-reiniging, het loon der ge meente-reinigers te verhoogen met een cent per uur, 2e dat zij onder uwe aandacht brengt, dat speciaal het loon der tonnen werkers in verhou ding der andere reinigers te laag is, omdat deze arbeid is, a het meest ver moeiend, b en deze werkkring weinig of geen verval geelt, 3e dat de prijzen der levensbehoeften den ïaatsten tijd. zoo sterk stijgende zijn. Dat een huis gezin met een gemiddeld inkomen van ƒ9.90 per week zeer moeielijk in zijn behoeften kan voorzien, en de werkzaamheden bij de thans inge voerde reorganisatie van arbeidsver- richtingen, voor hen veel zwaarder zijn geworden. Voetbal. Zondag a. s. match tusschen Haar lem en H. V. V. alhier. Bij vonnis van de Arrondisscrnents- Reclitbank alhier, dd. 9 October 1900, is Hillogonda Rol, weduwe van Jacob Mooij, ecne steenaffaire uitoefenende onder de firma Jac. Mooij, wonende te Koog a/d Zaan, verklaard in staat van faillissement met benoeming van den EdelAchtb. heer mr. C. G. Von Reeken, tot rechter-coramïssaris. Men seinde ons Dinsdag uit Den Haag: Benoemd tot bewaarder der hypotheken, het kadaster en de scheeps- bewijzen te Haarlem, G. J. A. Huis- kes, inspecteur der registratie en do meinen eerste klasse in de 16e divisie (Dordrecht.) Schouwburg. Nora De voorstelling van Agnes Sorma in onzen Schouwburg was een beslist succes. Een uitgelezen publiek was aanwezig. De kunstenares werd met stormachtige toejuichingen begroet en aan het slot vier malen teruggeroe pen. Haar werden bloemen aangebo den. Wij hebben in de laatste dagen reeds zooveel over deze tooneelkunstenares medegedeeld, dat wij meenen thans met dit kort bericht te kunnen vol staan. Tuinbouw en Plantkunde. De vele fraaie inzendingen planten en bloemen, die Dinsdagavond op de bovenzaal van het Gebouw „Weten en Werken", waar de aid. H. O. eene vergadering hield, prijkten, verspreid den een heerlijken, aangenamen- geur en leverden met hunne prachtige kleurschakeeringen een recht vrooiij- ken aanblik op. De vergadering werd gepresideerd door den heer C. D. Onderwater. Be sloten werd, zGoals reeds in beginsel op de vorige vergadering werd aange nomen. orn in de maand November in de greie zaal der Sociëteit De Kroon eene groote onderlinge tentoonstel ling van chrysanthemums te houden. Tot leden der regelingscommissie wer den gekozen de heeren Heemskerk, C. P. Ruijsenaars, Teunissen, van Cruy- ïiingen en C. Blankensteijn. De jury zal beslaan uit 2 leden van het bestuur en 1 lid van de vergadering. Na eenige meer huishoudelijke besprekingen over het al of niet puhliceeren der be kroningen, waarna tot het wel puhli ceeren besloten werd, werd de tijd van inschrijving bepaald tot uiterlijk 8 November des avonds 7 uur. Verder werden door eene commissie, bestaan de uit de heeren Onderwater, Voet en Roemers, eenige bekroningen toege kend. Aan de firma Krelage, die tot opluistering een twaalftal cactus dah lia's had ingezonden, werd eene dank betuiging toegekend aan den heer C. Blankeustijn een certificaat le klasse voor zijne inzending chrysanthemums; aan A. J. v. Velthuysen, een idem voor 15 prima obconicaaan J. F. Bekker, een idem voor een vaasje Kaiseriu Augusta en een voor een vaasje aster, alsmede eene dankbetuiging voor een vaasje diverse rozen aan Heemskerk een certificaat le klasse voor inzen- iding „La France"een tweede voor Kaiserin Augusta Victoria en Gloire Dyon verder nog twee tweede klasse certificaten en 2 dankbetuigingen, de laatste voor chrysanthemum stengels m een mandje violen. Arbeid. Adelt Hedenmorgen waren we in de gela tenheid een kijkje te* nemen van de lentoonslelling, die door „Arbeid Jidelt" in het Brongebouw wordt ge- louden. On tafels en langs wanden een over- flclpende rijkdom van fraaie voorwer ken, die door nijvere handen van da kjes vervaardigd zijn. Fraaie hand werken, waaronder vooral de mooie joilectie kussens, kunstig houtsnij werk, smaakvol schilderwerk, zoowel tii JjmuL sle in dus. valt ec. ie.bewon- dcren. Het Hindeloopensch werk, met I z'n bonte kleuren, schijnt vooral in den smaak te vallen. Wij zagen zoowel in snij- als in houtwerk inderdaad lieve specimen van deze kunst. In het comfortabele zaaltje is tevens gelegenheid tot thee-drinken. Een be zoek aan deze tentoonstelling loont alleszins de moeite. Eerlieoncört. In de Groote Kerk werd Maandag avond een concert gegeven door Mej. Marie van Gelder, Sopraanzangeres, Mej. Bertha Belinfante, violonccllisie en den heer C. F. Hendriks Jr., orga nist. Dat ik de hamen der concertge vers hier zoo onberispelijk neerschrijf, dankt de lezer aan de annonce die ge lukkigerwijze nog op den concert avond zelf in „Haarlem's Dagblad' voorkwam. Want de coneertgevcrs of -arrangeurs schenen het verschaffen van een programma aan de verslag gevers als een overbodige luxe te be schouwen. Of misschien ook ligt het in hunne bedoeling de titels der voor gedragen stukken niet gepubliceerd te zien. In ieder geval acht ik mij zede lijk verplicht er niets var. te verklap pen. Rest mij dus te zeggen dat het niet al te druk bezochte concert over 't geheel goed voldeed. Wat klankvolu me betreft is de stem van Mej. v. Gel der volkomen tegen de enorme kerk ruimte opgewassen; haar overigens muzikale voordracht was echter wat I geagiteerd en haar toon niet rustig en zeker genoeg om den hier gewenscli- teh indruk van bezielde, harlstochi- loozc wijding te geven. De violoncel van Mej. Belinfante. klonk in combinatie met de zachte fluitstemmen van het orgel zeer schoon en duidelijk; daar waar de organist ter afwisseling in de begeleiding pres- tantregisiers aanwendde, raakte de cello-toon meestentijds zoek. Toch gaf het eenvoudige, stijlvolle snel der so liste een zeer goeden dunk van haar talent. De heer Hendriks toonde zich ook op ons beroemd, maar lastig to behan delen orgel, zijn reputatiè als zeer be gaafd organist volkomen waardig. Zijn keuze van registratie getuigde van evenveel goeden smaak als de dui delijkhcid der voordracht van deug delijk verzorgde techniek. PHILIP LOOTS. Door een misverstand tot heden blijven liggen. Red .H. D. Officieren van de brandweer alhier hielden heden een gemeenscliappelij- ken maaltijd in Restaurant Riclie te 's Gravenhage. Bij de iriannenzangvereeniging „Cres cendo" bestaat het voornemen het vol gende jaar, hetzij een concours of een zangersfeest te houden. In den Ïaatsten tijd is het aantal werkende leden weder zeer toegeno men. Goede krachten hebben zich op nieuw aangemeld. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 10 October. E., J. en M. Mok, hadden het be nedendeel van hun pakhuis op de Houtmarkt, doen veranderen in wo ning, zonder dat zij van B. en W. daarvoor de vereischte machtiging hadden ontvangen. Tegen elk werd 5 boete of 5 dageu gevangenisstraf ge vorderd. Nico de Boer heeft op 16 Juni in staat van dronkenschap verkeerende, in de Barteljorisslraat als bestuurder van een rijtuig dienst gedaan. Deswe ge werd 3 dagen hechtenis gevorderd. Een dienstmeisje, dat in verboden jachttijd, een haas had vervoerd, hoorde 1 boete, of 1 dag tegen zich eischen. Tegen H. Steffens, die op 13 Sept. te Bloemendaai strikken had gespan nen, werd 2 boete of 4 dagen gevor derd. Beklaagde bleef zijn onschuld volhouden- De kantonrechter hechtte evenwel niet veel waarde aan zijn praatjes, en kon hem de verzekering wel geven, dat hij er met zulk een ge ringe boete niet afkwam. Ph. van Rijn had op 7 Sept. op de Friesche Varkenmarkt met opzet door een sectie militairen gereden. Voor dit ernstige en ergerlijke feit vor derde de ambtenaar de hoogste straf zijnde 5 boete of 1 dag. Wilhelmina Staphorst, had zich voor eenige weken te verantwoorden ter zake van overtreding der drank wet. Een der getuigen Roeland, ont kende toen sterken drank ontvangen te hebben, waarop de zaak werd "ver daagd daar deze getuige van meineed werd verdacht Daar evenwel geen termen zijn gevonden om Roeland daaraan schuldig te verklaren, vor derde de ambtenaar van het O. M. thans vrijspraak voor Wilhelmina Staphorst. Heemstede. In de Maandagavond alhier gehou den vergadering van den R. K. Volks bond trad hierbij als spreker op de heer J. Smit, met de voordracht „Het mislukte loterijbriefje" hetgeen bij het publiek zeer in den geest viel. Bij gunstig weder zal de Haarlem- sche Muziekvereeniging Orpheus" Zondag a. s. een wandeltocht houden door deze gemeente. Bennebroek. Tol zetters van 's rijks directe belas ting voor deze gemeente zijn door den heer Commissaris dezer provincie, be noemd do heeren G. Stam en B. van der Eist. De lieer M. van Daalen, gewezen tijdelijk onderwijzer alhier, is als zoodanig benoemd aan eene school le klasse te Amsterdam. Bij de putboring op het erf van J. van .Galen is men er in geslaagd op ecne diepte van ongeveer 37 meter overvloedig helder drinkwater te vin den. Een monster is ter onderzoeking opgezonden. Zand voort. Door den heer commissaris der Ko ningin dezer provincie zijn tot zetters bij 's Rijks directe betastingen alhier benoemd de heeren. \V. Groen en li. van Keeren, die- de benoeming als zoo danig hebben aangenomen. Gisteren werd van hieruit de derde telegraafkabel naar Engeland gelegd, hetgeen op iiet strand nogal eenig be kijks had. Met hel plaatsen van palen voor cle eieetïisciïe verlichting van het dorp is heden een aanvang gemaakt. Door den agent van poiitie, tevens buitengewoon gemeente-veldwachter J. Loas is met ingang van 1 November alszoodanig eervol ontslag aange vraagd. IJ milicien. Vier der mannen, die in voorloopjge bewaring waren gesteld, wegens den moord alhier, zijn wéder in vrijheid gesteld en naar Ostende vertrokken. De overigen blijven in hechtenis. De directie der Coöperatieve Maat schappij „IJmuiöer Vischhal". heeft het vergrooten van het afsJaggebomv aanbesteed. Ingeschreven door de na volgende aannemers. Dil 2700.—, Zeeman ƒ2600.—, Graalhuis 2472.Kistenmaker ƒ2415.Ten Brock e 1749. De begroeting was 1900. Beverwijk. Benoemd tot kapelaan alhier de heer H. A. J. M. Pnant. Haarlommsrmaer. Met de veiligheid gaat het in den Ïaatsten tijd te Haarlemmermeer niet naar wensch. Alweder is bij de politie aangifte gedaan, dat van 't erf bij het perceel van J. v. d. M., aan den Ringdijk hij Aalsmeer, de geheel e wasch ontvreemd is. Binnenland. Ongevallenwet. Namens het Landelijk Comité in za ke de Ongevallenwet is aan de Tweede Kamer hei volgende adres gezonden: Toen uwe vergadering het Ontwerp- On gevallen wet met 79 tegen 14 stem men had aangenomen, werd wel alge meen door de arbeiders erkend, dai. die wet nog in verschillende opzichten verbetering had dienen te ondergaan, doch óók, dat het ecne wet was, welke een belangrijk deel der Nederlandsche arbeiders ten goede zou komen. Hoe teleurstellend 'was de uitslag van de stemming in de Eerste Kamer, toen deze het met 29 tegen 20 siemnien verwierp. Dat de Eerste Kamer eene wet Verwierp, welke den arbeidersbe langen tegemoet kwam en die door de Tweede Kamer, meer nog de vertegen woordigster des volks dan de Eerste, was aangenomen, deed haar niet den dank der arbeiders verwerven. In de zitting van den Ten Juni legde de minister van financiën de belofte af ,dat de Regeering spoedig weer een ontwerp-On'gevallenwêi zou indienen. "Wel hoopte men. dat de Regeering pal zou staan voor de belangen en de on afhankelijkheid der arbeiders, doch bij het den 22en Juni dezes jaars aan geboden ontwerp, werd iot onze teleur stelling in niet onbelangrijke maté te gemoet gekomen aan de .wenschen van de Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers. Met den meesten aandrang verzoe ken wij u, pogingen in het werk te wil len stellen, dat de wet voor de arbei ders van niet minder belang worde, dan de vorige zou zijn geweest en in geen geval zou toelaten, dat de belan gen der arbeiders door het aanbren gen van nieuwe wijzigingen in het ont werp worden geschaad. De arbeiders in Nederland zien in de onafhankelijkheid, welke dit wetsont werp hun ten opzichte van de werk gevers verzekert, een der grootste waar borgen voor een goede werking dezer wet. Zij vertrouwen, waar de regee ring zelve deze waarborgen heeft ge meend te moeten stellen, dat uwe Ka mer, daarin gesteund door de regee ring, zorg zal dragen, hiervan niets prijs te geven. Inzonderheid zouden de arbeiders mét schrik zien, dat „het terrein der tijdelijke; ongeschiktheid", zooals de uitdrukking van een der onlangs u aangeboden adressen luidt, aan de ver- eenigingen van werkgevers werd over gelaten. Hierdoor toch zou de werk man blootgesteld kunnen worden aan ongeoorloofde pressie van de zijde der werkgevers, terwijl de gelegenheid tot bet- verzwijgen van ongevallen en tot andere ontduikingen der wet daardoor steliig zou geopend worden. Zij meenen, dat de ambtenaren en geneeskundigen der Rijksbank, die im mers onafhankelijk staan, zoowel te genover de werkgevers als tégenover de werknemers, de meest aangewezen personen zijn, om èn bij tijdelijke èn bij blijvende ongeschiktheid de zaken te behandelendat dezen de meest geschikte personen zullen zijn, om de door een ongeval getroffenen op waar lijk onpartijdige wijze te controleeren, zoodat naast voorkoming van simula tie, een ongeoorloofde dwang eveneens uitgesloten zal zijn. Verder zouden ondergeteekenden er groote bezwaren in zien, indien bij de uitvoering der wet bepaald werd, dat bestaande organisaties en instellingen (voornamelijk geneeskundigen, zieken fondsen, enz., nu reeds aan de bedrij ven van soromiue werkgevers verbon-. den) met de geneeskundige verzorging werden belast. De arbeiders zullen zich niet rustig aan deze wet durven over geven, indien niet ten opzichte van de geneeskundigen met de behandeling van ongevallen belast, evenzeer, ja ei genlijk meer nog dan ten opzichte van de ambtenaren der Rijksbank, de grootste waarborgen van onafhanke lijkheid werden gesteld. Het voorbeeld toch van Duitschland, waar genees kundigen van bedrijf svereenlgingcïi met de behandeling van ongevallen be last zijn ca waar het aantal blijvend ongeschlkten in stérke mate voortdu rend afneemt, is afschrikwekkend ge noeg, om dergelijke bepalingen te on-! zont met angstvallige zorg le vermij den. "Wij wijzen er met klem dat de grootste waarde aan do wet zou ont nomen zijn, indien de werkgevers ge-, durende de eerste 13 weken na een ongeval het lot van den getroffen werk man geil eel in handen hadden en ver zoeken u dus nogmaals met den mees- ten aandrang alle amendementen terug te wijzen, die tot strekking zouden hebben, de wet in boven uiteengezet ten zin te verzwakken en voor de ar beiders waardeloos te maken. De heer Kuyper heeft amendementen voorgesteld, strekkende om in art. 9 tweede gedeelte, de bepalingen der wet ook van toepassing tc verklaren indien er wederkeerigbeid bestaat a. op den werkgever, wiens onder neming in een ander land is gevestigd, ten aanzien van den werkman, dien hij voor de uitoefening van zijn bedrijf h. t. 1. gebruikt, zonder dat deze hier zijn woonplaats"heeft b. op den sub a bedoelden werkman, die h. t. 1. door een ongeval getroffen wordt Voorts om aan art. 19 een tweede lid toe te voegen, dat bij algemeenen maatregel van bestuur ook de regelen worden vasigesield, volgens welke het bestuur der Rijks-verzekeringsbank de genees- en heelkundige behande ling van een getroffene kan opdragen aan een commissie, als bedoeld in art. 87, aan den werkgever van den getrof fene, of aan eene vennootschap of ver eeniging als bedoeld in art. 53, op welke het risico der verzekering van den getroffene door zijn werkgever is overgedragen. Hare Majesteiten de Koningin en Koningin-Moeder zijn Maandagavond in welstand te Koenig aangekomen, De afdeelingen van de Tweede Ka mer hebben benoemd tot rapporteurs over de begrootingen van waterstaat de heeren Bastert, Fokker, Mutsaers, Conrad en Krap; van Koloniën de hee ren Pijnacker Hordijk, Van de Velde, Mackay, Van Limburg Styrum en De Ras; over pantserschip voor binnen-: landsche verdediging de heeren Groen van Waarder, Goekoop, Merckelbach, Mees en Staalman. Naar men verneemt zal het trakte ment. van den secretaris-generaal van 'het permanent bureau van het Inter nationaal Ilof van Arbitrage te 's-Gra- véniiage op 12,000 worden vastge steld. Academischs examens. Amsterdam. Met goed gevolg is af gelegd het theoretisch geneeskundig examen door de heeren J. A. van Trot se nhurg, A. N. Bukers, F. M. Knip- scheer en G. W. Brongersma; het doc toraal examen in de geneeskunde door den heer A. A. M. de Jongh. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. Sickenga, gc-n. te Wolvoga, op stellingen. Leiden. Geslaagd voor het cand.- cxamen rechten de heer II. R. Ribbius. Utrecht. Prop. theologie de heer H. A. Loeff. Theor. de heeren J. L. Heijl en A. P. C. Naman v. Son. Cand. rech ten de heer B. M. de Jonge v. Ellemeet. Mej. Catharina Alberdingk Thijm. die zooveel voor de armen deed, heeft dat werk der liefde wegens gezond- lieids-redenen moeten neerleggen. Nederlanders, Krijgsgevange nen op Caylon. De heer E. A. Oostingh, pas uit de krijgsgevangenschap op Ceylon terug gekeerd, stelde de „N. P,. Ct." in de ge legenheid de volgende volledige lijst van aldaar gevangen Nederlanders openbaar te makenJ. F. Bensdorp, AmsterdamE. L. Boekhout, Den HaagP. de Boer, SneekC. F. W. Bokenkamp, AmsterdamJ. Bonge- naar, Utrecht; G. W. Broekhuizen,, Amsterdam; H. ten Cate, Utrecht; F. Dingier, Kampen E. van Eerde, Win schoten H. J. C. Funke, Amsterdam A. N. van Groenstein, AmsterdamA. van Haaften, WadenoijenJ. Harm- sen, OldenzaalT. van Ilees, Amster dam M. E. Hessing, Rotterdam P. Holman, AmsterdamD. D. Ihle, Bus- sum Lod. Keizer, AmsterdamG. F. Keijzer, Amsterdam; H. T. Klugkist, GroningenM. Klugkist, Groningen A. G. Knol, HeerenveenD. G. de Ko ning, Numansdorp J. Krupp, Haar lem G. A. Kuijper, KampenM. F. Lam beek, Amsterdam van Lom, AlmelooL. J. Meiz, RotterdamE. Meuleman, DeventerF. F. R. Mol- linger, Turnhout; P. Nagtegaal, Dirks- land P. M. Noppen, UtrechtC. J. van Oosten, AmsterdamG. Padberg, 1-Icerenveen J. P. van Pieterson, Rot terdam M? Polderman, Zieriksee C. P. H. Pijl, VlissingenAdr. Rooda, Groningen J. G. Roosveld, Helder K. J. F. Roos, Den llaag G. Schultz, AmsterdamN. H. Sietsema, Middel slum J. W. Slechting, HaarlemR. Slotema, Warfum; M. Spies, Baarn J. M. Straub, Amsterdam J. Stroo- bach, AmsterdamW. Tolsma, Beet- sterzwaagM. Uijtenhoudt, Amster dam J. de Vries, Assen H. Wechge- laar, Aalten P. B. Weehuizen, Den HaagJ. Wicherlink, DelftJoh. Wulfse, Zwijndrecht. Leden dei-ambulancedr. Koster, dr. Van I-Ioutom, dr. Pino, dr. Rijkens. Ambtenaren der N. A. S. M. Inge nieur Toewater, ingr. Swemer, in gr. Haverkamp, Schadd, Reynders, Selle, v. Muylwijk. Voor de Boeren. Het Dames-comité voor Bóeren- krijgsgevangenen tc Middelburg ont ving, naar het ons meedeelt, 6 October een schrijven van mevrouw de wed. KoopmanDe Wet te Kaapstad, waar in hulp gevraagd wordt voor de Boe renvrouwen en -kinderen der krijgsge vangenen. „De oorlog," schrijft mevrouw Koop- mans 16 September, „is ontaard in een verdeigiiigsproces. Da wreedheid, hier gepleegd, schreeuwt ten hemel. De vrouwen en kinderen van de man nen die krijgsgevangen zijn, zijn van alles beroofd, in zeer vele gevallen van huis, goed, kleeren, alles. „De mannen weten niet hoc in de behoeften van de hunnen te voorzien. Ik geef u in bedenking, als er perso nen zijn die nog. iets voor. onze arme oorlogïijders wenschen ia doen, och, laten ze dan linnen ondergoed zenden voor vrouwen, maar bedenken dat onze Boerenvrouwen sterk en groot zijn. Kousen, daar zou ik liet meest dankbaar voor zijn, gekleurde kousen, niet wit, en kleeren voor kinderen ondergoed, hemdjes en rokjes." Mevrouw Koopmans beschrijft ver der den moed der Boerenvrouwen, „en", schrijft zij, „gij zult den krijgs gevangenen geen groeier dienst of ge noegen doen, dan om te helpen nun- ne vrouwen te verzorgen." Genoemde dame verzoekt verder geen wollen goed meer te zenden „wij gaan den zomer te gemoet en dan is het onbruikbaar." Ook verzoekt zij geen boeken meer te zenden. „liet is de grootste moeite ze aan de gevangenen te doen toeko men, alles moet doorgelezen worden, en het duurt weken en maanden voor dat die Engeischen daarmede Klaar zijn. Ik heb nog een kist vol boeken. De verspreiding is uiterst moeilijk.1' Het damescomité zal gaarne de «arti kelen, door mevrouw Koopmans ge noemd, in ontvangst nemen; ij zul len met de goederen voor de krijgsge vangenen naar Kaapstad gezonden worden. Afzending van een en ander wordt verzocht aan de cargadoors en expedi teurs L!e Vries Co. te Amsterdam, onder het merk M. C., met opgave van inhotxd. Letteren en Kunst. Nederlandsclie Opera. Directie C. van der Linden. Tot aanvulling van da mededeelïn- gen omtrent de eerste opvoering van „De Meesterzingers van Neurenberg", van Richard Wagner, op a. s. Vrijdag 12 dezer, dient nog vermeld," dat aan den heer Karl Dibbern de leiding van het tooneel (Regie) en aan den heer Peter Raabe de muzikale leiding is opgedragen. De Luth (Staalharp) wordt bespeeld door Mej. Anna Weill, ter wijl zij met Mei. Eva ELsasser te za- men de groote harppartijen zal ver vullen. Aangeraden wordt het bcstu- deeren van de „Verkorte leiddraad, door Rich ar dWagners Meestersinger'f door Wilhelmins van Westrheen. Rechtszaken. Verduistering, Voor de Amsierdamsche Rechtbank stond Dinsdag terecht W. J. Kaïnpen- hout, van beroep kassier en commissi- onnair in effecten. Hem werd ten laste gelegd dat hij omstreeks het einde van het jaar 1899 en in het hc-gin van 1900 te Amster dam een aantal aandeelen in buiten- landsche ondernemingen aan de Bui- tenlandsche Bankvereer.iging te Am sterdam, heeft weggenomen met het oogmerk zich die'wederrechtelijk toe te eigenen, en wel een waarde van 17.000 dollars, in Amerikaansche Spoorwegwaarden, Er is nog slechts een deel der 22 ge tuigen gehoord. Vonnia. De Rechtbank te Amsterdam veroor deelde Dinsdag den loopknecht van den heer Crone, W. Daub, wegens ver duistering A'an 20.000, tot een gevan genisstraf Auor den tijd A'an 2 jaar en 6 maanden, met aftrek van de preven tieve hechtenis. De rechtbank te Rotterdam veroor deelde Dinsdag den bootwerker W. Ivooyman, secretaris der houlbewer- kersvereeniging „Steeds Voorwaarts" die gedurende de werkstaking door het kantelen A'an een loopplank een niet- stakenaen bootwerker te water zou hebben Avillan Averpen, tot een jaar geA-angenisslraf onder bepaling dat de preventieve hechtenis in min dering zal worden gebracht. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de hopy niet aan den inzender teruggegeven. Aan de Redactie van „Haarlem's Dagblad". Geachte Heer Redacteur. Met het plaatsen A'an onderstaande zult u niet alleen mij, doch velen met mij verplichten. Ik moet dan begin nen met u mijnen dank te betuigen voor uw gratis-bijblad „De Zaterdag- avond", uit welks inhoud velen, zoo wel ondergeteekende ais leek, en ook meer ontwikkelden, veel goeds kunnen trekken. Veel reizende en trekkende, boeide mij .dan ook zeer het schrijven van den heer H. M. P. v. E., over de veiligheidsmaatregelen bij de Holl. IJz. Spoorweg Mij., waaruit dan ook duidelijk blijkt, dat niet alleen die Maatschij. geen moeite of kosten spaart voor de veiligheid der reizen den, doch dat daar dan ook wakkerd en goed geoefende beambten waken voor de vroeger zoo gevreesde veilig heid. Nu de lieer H. M. P. v. E. zoo goed is willen wezen ons met zijn lectuur op de hoogte te stellen, zoude ik van Z. Ed. gaarne het volgende willen ver- nemen: Dikwijls leest men in de cou* rant, o.a. in uw blad van 4 Oct. jl., „de trein uit R. die 8.21 van hier rnoesi vertrekken, vertrok 20 minuten te Iaat, doordat een reiziger aan de nood rem had getrokken, omdat liet por tier open stond. Er werd proces-verbaal tegen hem opgemaakt." In welk ge val heeft een reiziger het recht aan de noodrem te trekken, zonder dat.te gen hem proces-verbaal wordt opge maakt. Mij dunkt dat het geval 'als hierboven eerder eene eervolle Ver melding verdient, dan wel liet opma ken van Pbo ces-verb aal; de reiziger, het portier ziende openstaan, bezielJ met de gedachte van mogelijke bot sing, of het gevaar dat een zijner me dereizigers kon hebben ,door uit hei openstaande portier te vallen, trok vooi veiligheid van anderen aan de nood rem, en krijgt een proces-verbaal op den koop toe. Mocht de heer IL M. P. v. E. mei inlichtingen daaromtrent te geven hol reizend publiek zeer verplichten, dar zeg ik daarvoor Z.Ed. mijnen dank, even als u. Mijnheer de Redacteur voor de opname dezer regels. Hoogachtend, Uwe dw. dienaar, J. L. Wij hebben de vraag van den gc- achtcn inzender aan den heer H. M. P. v. E. voorgelegd, doch kunnen me- dedeelen, dat de heer v. E. geen aan leiding A'ond om over de zaak in bij zonderheden te treden. Het komt ons voor, dat men d i 1 antwoord zou kunnen geven. De nood rem is er voor, orn den trein tot stil stand te brengen in geval van nood. Meent de Jioofdconducteur, dat ex geen nood aanwezig was, dan maak! hij proces-verbaal op. In liooger ressort beschouwt de spoorwegmaat schappij dan. zelve deze ATaag; daar na in nog hooger ressort de ambte naar A*an het O. M. en wanneer dezn alle hebben yerrneend, dat er geen nood bestond, beslist de kantonrechter. Het komt dus neer op een quaes- tie van appreciatie. Wij vertrouwen evenwel, 'dat de A'ersehiliende autori teiten hij de beoordeeling een ruimen blik lic-bben. De strafbepalingen tocii zijn zeker wel gericht tegen hen, die uii speelzucht of moedwil aan de noodrem 'trekken. REDACTIE. GEBaüEISVER&&B. Vergadering van den Gemeenteraad oji Woensdag 10 October des namiddags ten l l/i ure. Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij dén aanvaug der zitting de hee ren van Styrum, Cnoop Koopmans, SaÖU S Waller, Winkler. :-,H- PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Gesteld in handen van B. en W. om advies: lo. Een adres van mevr. de Aved. A, C. J. de FavougeBa maart, te Iieem, stede, houdende verzoek haar grom! in den Haarlemmerhout in huur af 10 staan. 2o. Een adres A'an de wed. Keet- wolf, houdende verzoek haar als Ave- duwe van een werkman bij de gemeen te-reiniging eene geldelijke ondersteu ning toe te kennen. 3o. oen adres van het bestuur doi vereeniging „De Goede Verwachting", houdende verzoek het loon der werk lieden hij de gemeente-reiniging ts verhoogen. 4o. Een adres van D. v. Dokkum Jr., om zijne woning, Omval spoort no. 1, voor de levering van duinwater ie b- schouwen als eene arbeiderswoning. 5. oen adres van de Binn. Exploita tie-Maatschappij A'an Onroerende Goe deren, in zake het goedkeuren A an he: plan van exploitatie A'an bouwterrein aan den Scboterweg achter de Wei! Conrad, voor zooveel do gemcento Haarlem betreft. 6. Twee adresse nvan de Eerste Ne derlandsche Eiectrische Traumaa. schappij, iot wijziging A'an de 2e zin snede van art. 29 der concessic-voor- Avaarden. Dat is ingekomen: ïo. Een voorstel aan den Raad van den heer L. Modoo, om B. en W. uit to noodigen tot het ontwerpen van plannen en het doen van voorstellen tot het bouwen Aran een gemeentelijk school- en volksbadhuis over te gaan. 2o. Negen processenwerbaal van den keurmeester A'an het slachtvee, hou dende afkeuring van vleescli als on geschikt voor de consumptie. Aan het Stedelijk Museum is in bruikleen gegeven door Mr. A. A. del Court van Krimpen te Callantsoog, eene schilderij „Wintergezicht" en door dr. C. Hofstede de Groot te 's-Gra verbiage eene schilderij „Mansbeeld". Door den Commissaris der Koningin in de provincie Noord-Holland is eer Arol ontslag verleen dals buitengewoóp genieente-A'eldwachteF aan den eervol ontslagen adjunct-inspecteur van po litie F. Ellenberger, en als zoodanig is benoemd de klerk bij de politie II. J. L. M. Kleijntjens. Een schrijven Aran Ged. Stat. van Noord-Holland, ten geleide van hel door hen goedgekerde besluit van li Sept. jL no. 14 in zake evrhuring var, grond aan de Emmaslraat, aan dr. H Brongersma. Een adres van de werklieden dei plantsoenen, houdende verzoek hun ne jaarwedden te verhoogen. Dit adres kan als zijnde niet onder teekend, niet in behandeling komen Een adres van A. v. Eeden om ver goeding van schade aan zijne zuun

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2