NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. Vrijdag 12 October 1900. No. 5303 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummers0.02^ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37 de omstreken en franco per post0.45 A D VERTEN TIEN Van 15 regelB 50 Cta.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoon nummer dor Redactie 000. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Yennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekbandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Elrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Ï*>Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 12 Oct. bevat o. a Chamberlain's bruta liteit, Een Roeren-dominee over den oorlog, Overzicht van den ooi- log I, Verwarring in do Chinee- sche jiolitiek, Psirlcmcntaire praat jes, Nabetrachting van den Ge meenteraad. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. Mijn voorspelling, dat er groote kans van aanneming bestond voor het voor stel van B. en W. aangaande minimum loon en maximum arbeidsduur is uit gekomen. Toch is liet voorstel er niet zonder strijd gekomen. De heeren Snel- tjes, Stolp, van den Berg, Bijvoet en Be ij nes hebben er tegen geopponeerd, niet omdat zij 23 cents als minimum loon te hoog vonden, maar omdat zij meenden dat de zaak bij den Raad niet thuisi boort. De meerderheid deelde hun gevoelen niet en nam ten slotte het voorstel van Burgemeester en Wethouders aan. Er bleek uit de stemming hoe juist de op merking was, dat dit beginsel niet is vooropgezet door een enkele partij in den lande, wat door een van de spre kers werd bewcercl, Raadsleden van allerlei politieke overtuiging stemden tegen en onder de voorstanders was de veelkleurigheid geenszins geringer. j\Ien behoeft dan ook niaar de namen van de cenen en de anderen na te gaan om de onjuistheid in te zien van dc opmerking van den heer de Braai, dat de katholieke Raadsleden er tegen wa ren. De heer Loomeijer toch behoort tot de voorstemmers. Van den heer de Braai is bet m. i. niet verstandig, den godsdienst le halen bij een zaak, die naar de meening van hemzelven en zijn medestanders juist een zaak waarvoor in alle staatspartijen mem öchen zich warm maken. In mijn vorige heb ik al gezegd, dat de nu aangenomen bepalingen mij geen vrees konden aanjagen. Met de redevoering van den heer Sneltjes ben ïk liet derhalve niet eens, maar toch bracht hij iets ter sprake dat de aan dacht m. i. waard is. De heer Sneltjes wees nameiijk op deze tegenstrijdig heid, dat B. en W., die 23 cents per ty.iv als minimum willen geven aan een timmerman van een aannemer, af wijzend willen beschikt hebben op een adres om loemsverhoorring van de ei gen gemeentelijke brugwachters en die veel minder verdienen en toch belast zijn met dc zorg voor kostbare gemeen telijke eigendommen. Re was wel be nieuwd naai- de uitlegging van B. en W., maar ze is mij helaas onthouden omdat de quaestic van de loonen der brugwachters uitgesteld is. Waar schijnlijk zal het dagelijksch bestuur betoogen, dat het vak van brugwach ter eigenlijk geen.ambacht is en dat hij met een goede gezondheid en een paar stevige vuisten al knap genoeg is, maar daar staat dan ook tegenover, dat de brugwachter naar den maatstaf van 82 werkuren 's weeks slechts 12 cts. per uur verdient. Al stelt men hem dus niet met een bekwamen ambachtsman gelijk, dan zou er toch ook zonder dat wel reden zijn om hem wat hooger loon te geven dan de tien gulden, die hij nu geniet. Daarmee zal geen daad van weelde, maar een van billijkheid worden be tracht. En de Raad was Woensdag in een billijkheïdsstemming. De vermaar de koopelquaestie van den heer Van Ek kwam weer Ier sprake. Ze komt hierop neer, dat de Commissie voor j openbare werken den heer Van Ek al leen dan vergunning geven wou om een koepel bij zijn perceel aan de Dreef te bouwen, wanneer deze zich verbond om een strook gronds aan de electrische tram af te staan, ingeval deze die noodig zou hebben. Nu kan men alle electrische trams een goed hart toedragen, gelijk ik bijvoorbeeld doe, maar er is een grens voor alles. De heer Van Ek had er, zeer begrijpe lijk, bezwaar iegen en scheen het een oogenblik alsof de commissie voor I 1 1 ->v<ivl>Qn/l hahhan zou, de Raad schrapte gisteren de noodlottige bepaling en deed daarmee, zooals ik zeidc, m. i. een daad van rechtvaardigheid, terwijl hij zich op den koop toe de kans bespaarde van een proces. Och ja, 't kan soms eigenaardig toe gaan in onzen Raad. Daar doen B. en W. een voorstel om voor de jeugd be paalde speelplaatsen in de stad aan te wijzen ten einde den Hout te sparen. Daarover ontstaat een uitvoerig debat en ten slotte wordt, op voorstel van den heet Hofland, besloten dc zaak aan te houden om daarover het advies te hooren van de commissie voor den Hout en de plantsoenen Nu vraag ik: hoe is het mogelijk, dat bij een zaak die zoo van nabij onzen Hout en onze plantsoenen raakt, niet onmiddellijk de daarvoor bestaande commissie is gehoord, voordat het voorstel in den Raad kwam? I)e vraag zou haast ge wettigd lijken is misschien de advi seur, de heer Springer, ook niet in de zaak gehoord Overigens lijken de speelplaatsen door B. en W. uitgekozen niet heel ge schikt. Drie grenzen aan 't water en de vierde is wel het akeligste, dat men zich denken kan, namelijk voor de nieuwe gevangenis. Of lieeft men mis schien gemeend, daarin opvoedende kracht te zullen vinden 't Is waar, het is gemakkelijker terreinen af te keuren, dan er zelf goede te. vinden. Maar de quacstie van de terreinen daargelaten, komt mij het liecle be ginsel bezwaarlijk voor. Tegenwoor dig spelen de kinderen hier en daar en overal. Gaat de Raad speelplaatsen aanwijzen, dan mag er natuurlijk op andere plaatsen niet meer gespeeld wórden en krijgt men ophooping van kinderen op een viertal plaatsen. De bezwaren aan liet kinderspel verbon den, die wij ingezetenen tot dusver gezamenlijk droegen, zullen dan op enkele schouders worden geladen en ik geloof, dat de huizen om en bij die officieele speelplaatsen gelegen, heel gauw geen huurders meer zullen kun nen vinden. Het verwondert mij dat de eigenaren van huizen in de buurt van de voorgestelde speelplaatsen, nog niets van zich hebben laten hooren. Zoo bloode zijn ze anders toch niet. Dat de heer Van Oijen benoemd is tot directeur van het abattoir heeft, mij geenszins verwonderd. Ik geloof, dat de Raad moeilijk een betere keuze had kunnen doen. Wel is het eigenaar dig, dat hij benoemd is zonder instruc tie en dat deze later zal worden opge maakt. l£r zal wel geen ruzie over ko men, maar in beginsel is liet toch niet juist. Wanneer een gemeente-ambte naar benoemd wordt, dan dient hij vooraf zijn plichten te kennen en niet naderhand. Deed zich liet geval eens voor, dat de Raad in die instructie een bepaling plaatste die de heer Van Oijen in 't geheel niet kon aanvaarden, dan zou er een merkwaardige toestand zijn ontstaan. Politiek Overzicht. Gisteren de verjaardag van Kru- ger, vandaag de verjaardag van de officieele oorlogsverklaring. Tot nog toe had Chamberlain het steeds doen voorkomen, alsof het president Kruger was, die den oor log had gewild, en die er naar toe gedreven had. Hij, de Engelsche ministers van koloniën, had inte gendeel al zijn best gedaan om de Regeering to bewegen toe te ge ven. Daarom had hij dan ook, toen de zaak bijna geschikt scheen, de suzereiniteits-quaestic le voorschijn gehaald... Thans, in den roes van de Kha- ki-overwinningen bij de Engelsche verkiezingen, heeft Chamberlain eindelijk bekend, dat het zijn oor log was, de oorlog van de geheele Engelsche Regeering. En hij deed dat juist bijtijds, om die erkenning wereldkundig te kunnen maken op den 75en verjaardag van den zoo laag door hem belasterden Presi dent. De ,,Westm. Gazette" beschrijft het gebeurde aldus „Wij gaan vooruit. Wij waren er al aan gewoon geraakt, om to hooren dat de oorlog President Km-rers oorlog was. Maar de Re-1 geering is er zoo trotsch op, dat zij thans begint te eischen dat de oorlog als haar „eigen uitvinding" zal worden beschouwd. Chamber lain erkende, dat hij steeds had gehandeld in overleg met zijn ambtgenooten, en dat de oorlog niet alleen „zijn" oorlog is, doch de oorlog van de geheele Regee ring." Chamberlain voegde er noj toe „Indien deze oorlog een recht vaardige oorlog is, dan ben ik er trotsch op, er de verantwoordelijk heid voor te hebben." En de „Standard" zegt hetzelfde in een artikel, waarin deze zin snede voorkomt: „De Zuid-Afri- kaansche oorlog is het werk van hc-t kabinet-Salisbury als geheel." De „Westm. Gazette" is er slechts verbaasd over, dat de Re geering zich thans en op deze wijze de verantwoordelijkheid voor den oorlog poogt aan te rekenen als een verdienste. De heer Huret van de „Figaro" heeft een gesprek gehad met ds. Van Broekhuijzen, den Boeren-pre- dikant, die o. a. het volgende zei „Gij wilt weten, wat ik denk omtrent het einde van den oorlog naar mijn meening zal die op z'n minst nog wel een half jaar duren. En als Engeland er dan niet in toe stemt aan de beide Republieken haar onafhankelijkheid te laten, zal het niet alleen de burgers van Transvaal en van den Oranje-Vrij- staat tegenover zich krijgen, maar het geheele Afrikaander-element in Zuid-Afrika. Dan zal een ontzet tende opstand plaats hebben en een oorlog zonder genade zal wor den gevoerd tegen de roofzuchtige Engelsche natie, zoo denkt, daar ginds in Zuid-Afrika, iedereen." De heer Van Broekhuijzen hoopt, dat het zoover niet komen moge. En nu de oorlog reeds lang heeft geduurd, acht hij het zijn laak, als nederig dienaar dés Ileeren, een woord te spreken tot Europa en het te smeeken, te bedenken, dat aan de zijde der Boeren het recht en de gerechtigheid zijn. „Dan zullen, daarvan ben ik ze ker. zich machtige stemmen ver heffen over de geheele wereld .om tot Groot-Britannië te zeggen Ge noeg gedood, genoeg gebrand, noeg verwoest, genoeg haat zaaidbedenk dat Christus op aarde gekomen is om den vrede te brengen. En als gij u eindelijk wilt herinneren, dat gij Christenen zijt, luistert dan eens naar de woorden van Jezus, die slechts van Iiefd> en rechtvaardigheid spreekt..." Deze eenvoudige en ware woor den zullen echter ook wel verlo ren gaan in den woesten verkie zingsstrijd, evenals zooveel andere, voor dezen gesproken. Als echter eens de oogen der En- gelschen opengaan Van het oorlogsterrein komt thans een bericht over een drie- daagsch gevecht hij Vredefort Road tussc-hen de Engelsche koloniale divisie en troepen van kolonel De- lislc tegen de Wet. Zij dreven diens commando zegt dit (Engelsch be richt uit de ingenomen stellingen, sloegen het uiteen, en joegen het volkomen gedemoraliseerd op de vlucht. De Wet had vijf kanonnen en ongeveer duizend combattanten, met wie hij zich had opgesteld in het woeste bergland bij Vredefort. De verliezen der Engelschen zijn zeer gering. Verder luiden de Engelsche be richten, dat Bulier uit Lijdenburg is heengetrokken, en dat de En gelschen Smithfield, Rouxville, Wepener en de Wetsdorp weer bezet hebben. Er zijn thans gekozen 355 minis- teriëelen, 128 liberalen en 77 Ier- sche nationalisten. Moley en Bro- drick zijn herkozen. De rniniste- riëelen winnen 27, de oppositie 25 zetels. Sir Henry Campbell-Bannerman is in het district Stirling gekozen met een meerderheid van 630 stem men in 1S95 had hij een meerder heid van 1127 stemmen. Nu moet ook Lord Salisbury, naar Wolff's bureau uit vertrouw bare bron verneemt, formeel zijne instemming betuigd hebben met de Duitsche nota, en hetzelfde bu reau weet uit Parijs te melden, dat minister Delcassé den Franschen ge zant te Peking opgedragen heeft zich in betrekking te stellen met zijne collega's voor het ten uitvoer leg gen van de voorstellen gedaan m von Billow's nota van den len Oc- Zooals men weet heeft minister Delcassé indertijd de vertegenwoor digers van Frankrijk in het buiten land aangeschreven de mogendhe den te polsen over een program van onderhandelingen inet China, behelzende de bestraffing van de voornaamste schuldigen, aan te wijzen door de vertegenwoordi gers der mogendheden, de hand having van het verbod op den in voer van wapens, schadeveigoe- ding van de staten en de particu liere genootschappen, de instelling van een permanente wacht voor-de gezantschappen te Peking, de ont manteling van de Takoe-forten cn de militaire bezetting van twee of drie punten aan den wég van Tient sin naar Peking. Amerika wordt gezegd het ant woord te hebben gegeven. Het is op dit oogenblik blijkbaar, al ko men er telkens berichten die van eenheid spreken, verwarder dan ooit. Frankrijk zendt op z'n eigen houtje een nota de wereld in, waar bij Rusland zich reeds zou hebben aangesloten (zie Pol. overz. in ons nummer van 8 October) en een paar dagen gaat het pogingen doen om tot ovei'eenstemming le komen ten opzichte van Bülow's nota, die reeds lang van te voren bekend was. Begrijpe wie het kan Men zou zco zeggen, dat Frankrijk daarmee had kunnen beginnen. Maar zulke dingen van hoogere politiek zijn te ingewikkeld voor een gewoon menschenverstand. Wat oorlogsberichten uit China betreft, uit Tientsin verneemt de Times", dd. 7 October, dat drie Fransclie bataljons den vorigen dag van daar waren opgerukt naar Pao-ting-foe. De Engelsche colonne was klaar, maar is vertraagd door dat zij onder het bevel staan van den üuitschen generaal von Kett- ler, wiens troepen niet weg kun nen bij gebrek aan vooiTaden en vervoermiddelen. Misschien zullen de Engelschen niet op de Duit- schers wachten. Uit Sjanghai verneemt de li- mes", van S dezer, dat naar het heette de bondgenooten in Pao- ting-foe waren aangeland zonder onderweg verzet te hebben onder vonden. De uitzending uit Engelsch-ln- dië van nog 10,000 man troepen voor den dienst te Hongkong is aangevraagd. Een zonderling bericht is het, dat Dr. Morris, de Times-corres pondent uit Peking seint. Die weet nl. te vertellen dat de Russen het gebouw van het lsoeng-li-jamcn aan de Chineezen hebben terugge geven. Dit lijkt evenmin in den geest van Duitschland als van Frankrijk gehandeld, want er ziïn nog vol strekt geen berichten die er op wij zen, dat die mogendheden tot nog toe 'ook maar een stap vooruit zijn in de verwezenlijking van hun program. Buitenlandsch Nieuws. Algemeene berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Het werkzame Comité voor de Onaf hankelijkheid der Boeren, gevestigd 47 rue Taitbout te Parijs, heeft na den jarigen president en president Steyn cvrzonden: ^r.Ao„ ,Ter eere van uwen gebooitedac, welke voor u beiden in de maand Oc tober valt, stellen wij ons tot plicht, u al onze sympathie over te brengen en al onze w.enschen voor liet slagen van het verheven werk, dat gij onder nomen hebt en dat u plaatst op den hoogsten rang in dc geschiedenis der beschaving. Zegt vooral aan uw volken, dat du ve'heele wereld liun wakkeren tegen stand bewondert, dat zij hun pogin gen toejuicht en dat haar overtuiging onwankelbaar is in de eindoverwin ning hunner zaak." Door de zorgen van het comité waren in het Transvaalpaviljoen op.het Tro- cadero registers geplaatst om de hand- teekeningen te verzamelen van allen, die zich weuschten aan te sluiten bij deze betooging en aldus werden 102,180 namen verzameld. Te gelijker tijd is door de comités in Holland en Duitschland een gelijk luidend telegram verzonden, nadat door hen 1.100.000 liandteekeniugen waren ontvangen. In de Kaaosche wetgevende verga dering stelde" Merriman voor, afkeu ring er over te betuigen, dat de rijks- regeering buiten zijn weten een blauw boek had openbaargemaakt niet een brief van hem aan de Wet. Hij zeide bitter dat men niet moest denken dat een Kaapkolonist er niets op aan kwam. Een Australisch of Caiiadeescli parlement zou de beleediging die een van zijn leden was aangedaan, kwalijk nemen. Het was onbillijk geweest den brief openbaar te maken zonder de omstandigheden uiteen te zetten waar onder hij geschreven was. Als bi] de Wet's antwoord bekend moclit maken, zou het hun verbazen. Merriman be klaagde zich er ook over dat de liooge commissaris ham nooit eenjgM over den brief bad gezegd, hoewel lui hem iedere week sprak m den uitvoe renden Raad. Milnor had den brief achter zijn rug naar Engeland gezon den. Merriman klaagde over do spio nage in den lande. Sauer lokte een storm van vcront- waardiging uit, door te zeggen da naar zijn gevoelen Milner zich^met had gedragen als een fatsoenlijk man. Sprigg zei dat de zaak het parlement niet aanging en stelde voor,, het voor stel niet in behandeling te nemem Al dus werd besloten met 37 tegen 34 stemmen. Het voorstel verviel dus. CHINA. De Nederlandsche kruisers, die wa ren opgehouden door laag water, ver trokken Dinsdag van Sjanghai. Zij hebben bevel gekregen, gedurende een maand in de zuidelijke havens van China te blijven. Generaal Creagh heeft den Neder- landschen Gezant, die op 't oogeblik te Shanghai vertoeft, verzekerd, dat hier geen gevaar bestaat. Het Kirchliche Monatsblat fur Rhein land und Westfalen, zegt dat prof. Onckon uit Giesscn in een weten schappelijke lezing Bismarck s laatste woorden heeft medegedeeld; volgens den hoogleeraar waren ze: „Lieve Heer. ik geloof; kom mijn zwak geloor te hulp en neem mij op in uw hemel rijk De Spaansche Generaal Azcavrage, minister van oorlog, zal uit het kabi net treden en voorzitter van den Se naat worden. Twee andere ministers zullen eveneens ontslag nemen- De Kamers komen van 6 tot 10 November bijeen. Stadsnieuws Haarlem, 11 OcL 1900. Schouwburg. Zondag tegen goedkoope prijzen eene voorstelling van het Rotter- damsch tooneclgezeiscliap Van Eijs- den. „De Giftmengster" is een stuk van vroeger datum, het boeit en is een mens 125.000 geestverwanten ter eere gang naar den Schouwburg zeker van den verjaardag van president waard, vooral nu er in medewerken Kruger, het volgende telegram aan de dames Ph. Korckboven—Jonkcrsch, Alida Tartaud—Kleén en de heer Louis Moor. Deze laatste speelt do hoofdrol en lioe hij dat doet, weten alle Nederlanders. Wij kunnen dus het publiek aanra den Zondagavond den schouwburg ta bezoeken. Naar wij vernemen heeft het met 1 October jl. ingevoerde uniformtarief van 5 cents door de llaarlemscha Tramway Maatschappij eene zeer sterke toeneming van het aantal passa giers ten gevolge gehad. Dinsdagavond Hield het Doopsge zinde Zangkoor zijne 6e jaarvergade-, ring. Door den len secretaris, den beer Ed. A. van Biklerbeek, en den penning meester, den heer H. v. Bockhooven, werden verslagen uitgebracht, welke getuigenis gaven van den zeer blocien- den toestand der vereeniging. Het koor telt meer dan 100 werken de leden. Tot bestuursleden werden herkozen: mej. A. Poppink en mej. A. de Vries en de heer E. A. A. Liera (als voorzit ter). De heer J. de Nobel werd herbo* noemd tot directeur. Arrondissements Recht bank. Zitting van Donderdag 11 Oct. 1900. J. Uitendaal en C. P. Hout, twea jeugdige knapen, konden op 15 Augus» tus, toen zij langs den tuin van de» heer P. de Boer op het Zuider-Buitenv Spaarne kwamen, waarin een boom met appels, aan de verleiding geen weerstand bieden, om eenige van dia vruchten, die hen zöo heerlijk toelach» ten, in het bezit te krijgen .Fluks wipten zij over de schutting cn name», oenige vruchten mede. Terzake va» strooperij werd tegen elk hunner nü f 10 boete of 10 dagen hechtenis gevo» derd. Vervolgens stonden een tweetal pen sonen terecht, die honden hadden, zo» der deza voor de belasting aan te ge ven. In beide zaken bleek, dat het hier geen onwil, doch onmacht wat Door werkeloosheid en tegenspoed wa.j men niet in staat de vereischte pen» ningen te betalen. De wet vraagt daal evenwel niet naar, en zoo moest dt Subs. Officier van Justitie tegen Al Mes, die een hond had, f 5 boete of 1 dag en tegen A. M. Kanth, die twetf honden niet had aangegeven, tweemaal f 5 boete of 2 maal 1 dag vorderen. W. D. Olieslager te Haarlemmer! meer schijnt een lastig heerschap ta zijn, die er steeds op uit is, zijne bu<i ren overlast te veroorzaken en te bo- nadeelen. Op 19 Augustus had hij zon der eene enkele aanleiding 3 glasrui* ten van do woning van J. L. Buijn in* gewoi-pen. Deswege vorderde het O; M. eene welverdiende straf en wel 9 maanden gevangenisstraf. G. Dannijs te Hillegom had zich op 11 Augustus door middel van eeq valsclien sleutel toegang weten te ver» schaffen tot de bollenschuur van Li Slasse aldaar, en daaruit ontvreemd eene partij bollen ter waarde van om geveer f 80.-—. Door het uitloven van eene premie van f 10.door L. Slasse was de diefstal aan het licht gebracht, nl. door J. v. d. Schier, die zooals te* terechtzitting bleek een zeer lage roj in deze geschiedenis had gespeeld. Laatstgenomde persoon had nl. aan beklaagde verschillende inlichtingen verschaft, de bollen van hem opge kocht en de belofte gedaan dat hij zwij gen zou. Doch de premie bracht hem aan het babbelen. Echter is het ook best mogelijk dat de premie oorzaak is, dat hij met de gevangeniscel nader kennis maakt, want het O. M. behield zich voor, v. d. Schier alsnog te doe» vervolgen voor heling; en dan krijgt deze getuige zijn welverdiende loom Beklaagde bekende volmondig. Het O. M. in aanmerking nemende dat bekl. wellicht den diefstal niet zou hebben gepleegd, wanneer hij niet ze-' kor had geweten, dat v. d. Schier de bollen zou opkoopen, .vorderde, ook met het oog op bekL's openhartige bekentenis, eene geringe straf. Twee maanden was de eisch.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1