Tweede Blad, ÏÏ8 schuld van den Geneesleer. behoorenÜe bij jjHaas'Semii'a DagfeJad" van Tr ij dag 12 Oet. 1900. Ho. S303. W®l!edlgheadshatve Baten wëj heeshet ge Usee 3c Ges?seentesoaasBsvee<'s3ag voSgeföm Vergadering van den Gemeenteraad op "Woensdag 10 October des namiddags ten 1 1/4 ure- Voorzitter de Burgemeester. Afwezig bij den aanvang der zitting de hee- fön van Styrum, caoop Koopmans, Sabelis, Waller. Winkler. PUNT 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Gesteld in handen van B. en Vv'. om advies: lo. Een adres van mevr. de wed. A. C. J. de FavougeBarna art, te Heem stede, Houdende verzoek haar grond in den Haarlemmerhout in huur af te staan. 2o. Een adres van de wed. Keer- wolf, houdende verzoek haar als we duwe van een werkman bij de gemeen te-reiniging eene geldelijke ondersteu ning toe te kennen. 3o. Een adres van het bestuur der vereeniging „De Goede Verwachting", houdende verzoek het loon der werk lieden bij de gemeente-reiniging te verhoogen. 4o Een adres van D. v. Dokkum Jr., om zij no woning, Omvalspoort no. 1, voor de levering van duinwater te be schouwen als eene arbeiderswoning. 5. oen adres van de Binn. Exploita tie-Maatschappij van Onroerende Goe deren, in zake het goedkeuren van het plan van exploitatie van bouwterrein aan den Schoterweg achter de Werf Conrad, voor zooveel de gemeente Haarlem betreft. 6. Twee adressen van de eerste Ne- slerlandsche Electrische Trammaac- Bchappij, tot wijziging van de 2e zin snede van art. 29 der concessie-voor waarden. Dat is ingekomen: lo. Een voorstel aan den Raad van den heer L. Modoo, om B. en W. uit te noodigen tot het ontwerpen van plannen en het doen van voorstellen tot het bouwen van een gemeentelijk school- en volksbadhuis over te gaan. 2o. Negen processen-verbaal van den keurmeester van het slachtvee, hou dende afkeuring van vleesch als on geschikt voor de consumptie. Aau het Stedelijk Museum is in bruikleen gegeven door Mr. A. A. del Court van Krimpen te Callantsoog, eene schilderij „Wintergezicht" en door dr. C. Hofstede de Groot te 's-Gra- veuhage eene schilderij „Mansbeeld". Door den Commissaris der Koningin In de provincie Noord-Holland is eer vol ontslag verleend als buitengewoon gemeente-veldwachter aan den eervol ontslagen adjunct-inspecteur van po litie F. Ellenberger, en als zoodanig is benoemd de klerk hij de politie H. T. L. M. Kleijntjens. Een schrijven van Ged. Stat. van Voord Holland- ten geleide van het door hen goedgekeurde besluit van 12 Sept. jl. no. 14 in zake verhuring van grond aan de Emmastraat, aan dr. II. Brongersma. Een adres van de werklieden der plantsoenen, houdende verzoek hun ne jaarwedden te verhoogen. Dit adres kan als zijnde niet onder teekend, niet in behandeling komen. Een adres van A. v. Eeden om ver goeding van schade aan zijne zuur kraam door een voertuig van de ge meente-reiniging toegebracht. Door de Commissaris der Koningin zijn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe belastingen de heeren: J. II. Koolhoven, E. J. Westerveld en J. Sa belis. PUNT 2. Onder overlegging van een door: den heer dr. B. W. Hoffman ingediend verzoekschrift om hem, onder toeken ning van pensioen, met 1 Jan. e. k. eervol ontslag te verleenen als rector van het gymnasium alhier, stellen B. cn W. voor het tweeledig verzoek in te willigen en hem daarbij dank te betui gen voor de vele en goede diensten, ge durende tal van jaren der gemeente bewezen. Voorts stellen B. en W. voor pensioen te bepalen op f 1531 's jaars Feuilleton. Itoman uifc het Duitsch DOOR JUL. MAR5T. 38) Ze was nog te verschrikt om 'da- de1 ijk een antwoord te kunnen den. Ik heb een goed geheugen, vervolgde hij, en herinner mij zeer goed, dat ik je op dien dag of je eenigerlei bedenking had. Je verzekerdet die niet te en bereid te zijn om elke daad te verrichten teneinde tot rijkdom en aanzien to geraken, en zoo noodig niet voor eene misdaad terug te schrikken. Dit kwam met mijn grondbeginselen volkomen overeen, en wij werden bondge- tioolen. Om ons doel te bereiken, spanden we al onze krachten in, ik ruimde Richardier uit weg, omdat hij ons hinderlijk en jij "en hem bovendien te verzeceren een jaarlijksche toelage van f 869. liet eervol ontslag wordt verleend onder dankbetuiging voor do vele diensten. De lieer DÊ BRAAL vraagt, wat of B. en W. bcwogon hebben eene toelage van f 869 te geven, daar 1531 genoeg is om hem voor fl- uantleelen ondergang to behoeden. De lieer DE GROOT zal tegenstemmen omdat do wijze van behandollng van deze zaak zijne goedkeuring niet kan wegdragen. De hoer HOFLAND maakt bezwaar tegen de wijze van behandeling van deze zaak en vraagt j op wellco bepaling die 869 steunt. Do heer NIEUWEN 1IU IJZEN KRUSEMAN zegt. dat voor de velo diensten der gemeente bewezen de toelage alleszins gemo tiveerd was. Zijn traktement was f 3500; en liet verschil is nu derhalve nlot zoo groot. Als maatstaf is genomen hot pensioen, dat hij min of meer als Rijksambtenaar zou hebben geno ten. De heer HOFLAND zal tegenstemmen omdat hij met de toelichting niet tevreden is. Ook de heer MODOO zal tegenstemmen. Zonder stemming wordt het voorstel tut pensioen van f 1531 aangenomen. Het tweede gedeeRo betreffende de toelage, wordt vervolgons ln stemming gebracht en aangenomen met 6 stemmen tegen. Het geheele voorstel wordt nu aangenomen zonder stemming. PUNT 3. S. Velthuysen vraagt in een adres aan den Raad, om voor de plaatsing van een eendenholc in het Spaarne, achter zijn perceel aan de Spaarnwou- derstraat, te mogen beschikken over een oppervlakte van ongeveer 8 vierk. meter van het vaarwater. Met de com missie van bijstand in het beheer der openbare werken zijn B. en W. van meening, dat het niet wenschelijk is de plaatsing van dergelijke inrichtin gen in veel bevaren wordende wateren te bevorderen, waarom zij voorstellen het verzoek van de hand te wijzen. Over dit punt staakten ln de vorige verga dering de stemmen. Door den heer van de Kamp is alsnog een amendement ingediend om aan adressant tot wederopzegging vergun ning te verleenen op de gewone voorwaarden, welke worden toegepast bij het verhuren van openbare wateren. Het voorstel van B. en W. in stemming ge bracht wordt aangenomen met 14 tegen 13 stemmen. PUNT 4. Aan. de orde komt het voorstel van B. en W. en de adressen der vak- vereenigingen aangaande het opne men van bepalingen betreffende mini mum-loon en maximum-arbeidsduur in de bestekken van gemeentewege. Nog is ingekomen een adres van de Af deeling Haarlem van den Nederl. Stuc. Bond, waarin verzocht wordt het bij de a. s. besprekingen omtrent loon en arbeidsduur, daarheen te wil len leiden, dat voor een stucadoor een loon wordt bepaald van 30 ets. per uur bij een arbeidsdag van 10 uur, als mede eenige adressen van andere vak- vereenigingen, en van de K. van A. voor de Bouwbedr. die instemming be tuigen met het voorstel. In een adres der Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden wordt evenwel verzocht niet op het voorstel in te gaan, daar dit te bezwaarlijk voor de patroons is, doch de loonregeling te baseeren op de regeling zooals die sedert 1 Jan. 1899 in werking is getreden. B. en W. stellen voor in de bestek ken voor de uitvoering van gemeente lijke werken op te nemen de volgende bepalingen: a. dat hét minimum-loon voor een volslagen ambachtsman zal bedragen f 0,23, voor eenen opperman f 0,18 en voor oenen werkman beneden den leeftijd van 18 jaren f 0,13 b. dat de arbeidsduur niet meer zal bedragen dan 11 uren per etmaal, met dien verstande, dat voor elk uur, dat langer zal worden gearbeid, het gewone uurloon met 25% zal worden verhoogd. Zooals men weet, staakten ln de vorige ver gadering de stemmen over het amendement- Schram. betreffende het verhoogen van het dagloon met 50 zoo op Zondag wordt ge werkt, waarna de geheele zaak werd uitge steld. Ter verduidelijking geven wij nogmaals de andere voorsteilen en amendementen bij dit onderwerp Ingediend. Do lieer Modoo stelt voor; als volslagen werkman wordt beschouwd een werkman van 20 Jaar en daarboven. De heer Roog stelt voor: a. dat het minimum-loon voor een volsla gen ambachtsman zal bedragen 0,23 en voor een opperman 0.1S per uur. b. dat de arbeidsduur niet meer zal bedra gen dan 11 uren per etmaal met dien ver stande, dat voor Zohdagsarbeid eu voor elk uur, dat langer zal worden gearbeid, het gewone uurloon met 25 zal worden ver hoogd. Dit voorstel Is door B. en W. overgenomen. De heer Stolp stelt voor om de bepalingen op te nemon van do loonregeling sedert 1 Ja nuari 1393 toegepast (io'or de Vereeniging van Industrieelen en Kooplieden, waardoor o.a. het mintmum-loon voor bekwame timmerlie den en metselaars boven de 21 jaar bedraagt 20 cents per uur, terwijl voor overwerk' 25 voor Zondagsarbeld 50 verhooging wordt uitbetaald. De heer vau Thiol stelt voor het minimum loon voor een ambachtsman boven de 21 ja ren op f 0,21 voor een opperman op f 0,19 te bepalen. De heer VAN THIEL vraagt of hij nogmaals het woord over zijn amendement mag hebben. De VOORZITTER antwoordt dat de heer van ThicI moet voorstellen heropening. Ga niet verder. Ik verbied het je. Het is te verschrikkelijk. - En jij ruimdet ik weet niet waarom een armen, zieken mensch uit den weg, die ons niet hinderlijk was. Maar het vreesdij ke van deze misdaad zelf zoowel als hare nut teloosheid moesten je toch bewij zen, dat ik ze niet begaan heb! Voor mij zou dat in 't. uiterste geval werkelijk een voldoend be wijs zijnmaar hoe zou je het te genover andere menschen bewij zen Wie' meen je Ik meen de menschen, aan wie Gordon over de zaak mededee lingen kon doen, want die ver- wenschle dokter koestert verden king, en als ons te eeniger tijd een ongeluk mocht treffen, dan beeft hij het veroorzaakt. Gelukkig ben ik gewapend. Verder meen ik die menschen, aan wie Renaud zelf zal vertellen, wat je hem gezegd hebt, als hij tenminste weer zoo ver herstelt, dat hij spreken en ons aanklagen kan. En deze men schen zijn, zooals je zelf immers weet, Margarete en haar broeder Martial, die je zoo hartstochtelijk Lie neer v. a. KAilP vraagt heropening van do beraadslaging. In stemming gebracht wordt dit aangeno men met 16 tegen 11 stemmen. Do lieer vAN TI3IEL zegt, dat toen do stuk ken hem bereikt hadden, daarin waren zaken, rllo z .1. verbetering behoefden. O. a. kwam er In voor het woord volslagen werk man en andere bijvoegelijke naamwoorden waren gebruikt. Om dit alles weg te nemeu, meende spr. van ambachtsman te spreken. Spr, meende dat het niet in het belang was van den niet volslagen werkman, dat het loon direct op 0,23 werd bepaald. Het werk vinden voor een niet bekwamen man zou daardoor mooilljk worden, en daarom had spr. dit ge steld op f 0,21, hoewel hij niet tegen f 0,03 is. Do heer v. d. KAMP zegt, dat eerst uitge maakt moet worden wie als volslagen werk man moei worden aangeduid. Do heer MODOO trekt zijn amendement ln. Ook hij vindt het woord „volslagen" niet jutst gekozen; daar dit niet gemakkelijk ls uit te maken. De heer SCHRAM verklaart waarom hij zijn amendement zoo laat heeft ingediend, en wel omdat hij het onbillijk vond voor overwerk in de week evenveel te betalen als op Zondag. Verder wil spr. de omschrijving vau een „vol wassen" of „volslagen" werkman overlaten aau den aannemer, die zulks wel zal weten. De heer GROOT wil wel zien uitgemaakt wat een volslagen werkman is. De wijze vau oplei ding In de bouwvakken ls zoodanig dat men op yQjarigeu leeftijd eerst kan zeggen een vol slagen, volleerden werkman te zijn. Al ls men op 23jarigcn leeftijd geen premier, dan vindt spr. lust toch billijk, dat een werkman op een loon kan rekenen, waarop hij vrouw cn kin doren kan onderhouden. Spr. gaat mede met het voorstel vau den heer Modoo, mits do leef tijd op 23 Jaar bepaald wordt. De lieer SNELTJES zegt, dat er nu weder verschillende andere meeningen zijn. Er wordt nu gewaarschuwd tegen het woord „volsla gen". Dat gevaar zal steeds blijven bestaan, wie zal beslissen. Wij zitten hier om te be handelen liet gemeentebelang en niet dat van den arbeider. De gemeente heeft fn deze zaak geen enkel belang. Wat is een bekwaam, geschikt werk man, dat moet de aannemer, de werkgever beslissen. Wanneer de verhooging toegestaan wordt, kost het werk 3 meer en dat komt ten bate van den aannemer. Spr. zal tegen elke bepaling stemmen, omdat hij hierin geen gemeentebelang ziet. Door het drijven vau een zekere partij hier te lande, komen we op een hellend vlak, en gaan wij eer achter- dan vooruit. Wij moeten niet alles aan wetten ltg- gen. Niets heeft spr. ooit meer verbaasd dan dit voorstel. De brugwachters, aan wie kost bare bedrijven der gemeente zijn toevertrouwd, worden met een klein loontje naar huls ge stuurd, evenals alle andere gemeente-werklie den. B. en W. zijn dus z. i. onrechtvaardig. Spr. gaat niet mede omdat men zoo komt op een hellend vlak van achteruitgang en dwin gelandij. De heer BIJVOET verwondert zich ook over het voorstel van B. en W. De bepalingen zul len niets uitwerken. Allereerst wil spr. dat men do werklieden in dienst der gemeente goed bolooue, doch gelooft niet, dat B. en VV. zich in doze zaak moeten mengen. Tevens gelooft spr., dat de arbeiders door deze bepa lingen eer bonadeeld dan bevoordeeld wor den. Do VOORZITTER zegt ,dat het debat thans weder van voren af aan begint en vindt het niet wenschelijk dat de principleele auaestio weder wordt behandeld. De heer BEIJNES gelooft ook niet dat deze zaak bij den Raad thuis behoort, net zijn menschen, die wonen in de gemeente, doch niet menschen, die ln dienst der gemeente werken en derhalve gaat de Raad z. 1. te ver door inbreuk te maken op het particulier Ini tiatief. Voor 3 jaar was het loon 18 cents; de werkgevers hebben het zelf op 20 cents ge bracht, en spr. gelooft dan ook, dat het ln het belang van den ambachtsman zal zijn, wan neer de loonregeling in handen der particu lieren blijft, die thans geen onderscheid maakt tusschen „volwassen" en „bekwaam werk man." Doch wanneer dit voorstel er door lcomt, dan zullen de onbekwame werklieden spoedig geen werk meer vinden. Spr. wil dan ook„ dat de. Raad zich .alleen, bemoeit met (lp loonen der gemeente-werklieden. Verder weet spr. dat reeds verschillende particulieren be reid Zijn het loon te verhoogen. De Raad bezit geeu mandaat om die bepalingen in te voeren. Den hoer ROOG. ajijt het. dat de beraadsla-1 gingen weder zijn geopend; nu de zaak toch; al zoo ln den breedo ls besproken. Spr. heeft liet woord gevraagd omdat cr twijfel ls ont slaan over het woord „volslagen". Dit woord kan nimmer aanleiding geven tot verkeerde voorstelling. Een aannemer weet het beste wat i een volslagen ambachtsman is. Tevens deelt spr. mede, dat hij niet meer vóór'liet voorstel van den heer Schram zal stem men en wanneer hij geweten had, dat de vorige maal door zijn stem. toen hij liet laatste stem den, de stemmen staakten, dan had hij toen reeds tegen gestemd. Dc lieer HOFLAN Dweerfegt do geopperde bezwaren en zegt, dat de aannemers steeds proflteeren van de meer of mindere drukte. Wanneer'hot zeer druk is. worden de loonen verhogd. Tevens constateert spr., dat de vo rige sprekers niet gezegd hebben, dat het loon van 23 cents onbillijk is. Verder hebben de patroons toen niet uit zichzelf het loon ver hoogd. doch niet zonder eenigen drang ls dit geschied. Door staking of anderszins hebben dc werklieden toen gedreigd. Allo soort van arbeid is een werk van vertrouwen, do werk lieden zijn verantwoordelijk en het verant woordelijkheidsgevoel moet door goed loon, dan ook bij hen worden opgewekt en dit ls wol zeker in liet belang der gemeente. Verder deelt spr. nog het een e nander mede van het gesprolcouo op de Maandagavond gehouden ver gadering. Geen enkel'motLef kan spr. vinden dat de Raadsleden moeten tegenstemmen. Ook bestrijdt spr. de dwang, die 'volgens de vori ge spr. door den Raad zou worden uitgeoefend op dc particulieren, Door deze bepalingen wordt niemand aan banden gelogd. De voorwaarden worden vast gesteld, eu daarna personen oproepen, die onder die voorwaarden willen werken. En wan neer nu liet loon 23 cents is, dan moet de aan nemer komen met flinke krachten; hetgeen in 't gemeentebelang is. De lieer VAN THIEL vraagt sluiting van het debat. De heeren DE BRAAL en SCHRAM zijn er tegen, omdat de tegenstanders gelegenheid hebben gehad hun argumenten uiteen te zet ten en wenscht ook de voorstanders aau bet woord te laten komen. Ook de heer WILLINK liefheeft, en dan de aan jou liart zoo dierbare jongeling, genaamd Noël Labarthe, aan wien je voor eenige uren in de serre zoo onom wonden jou liefde hebt bekend. En zonder op de beweging te leb ten, die hare smart en haren schrik uitdrukte, ging hij voort Ik heb van het salon uit de roe rende scène wel niet mee aange zien, maar elk woord mee aange hoord. Blijkbaar wist je, dat ik je bespiedde, dat me geen enkel van jou woorden ontging, want je hebt den armen jongen niet bijzonder aangemoedigd, dat moet ik zelf be kennen. De personen, wier namen je genoemd hebt, zullen nooit geloo- ven, dat ik tot zulk eene misdaad in staat ben, en allen zouden mijn partij kiezen tegenover Gordon of jou, als een van je beiden mij zou willen aanvallen. Tegen Gordon dat kan zijn: maar tegen mij neen, dat is niet best te gelooven, schatje. Ik zou zeggen deze zuster heeft haren broeder gedood I en als men be wijzen verlangt, zal ik alleen maar don brief voorlezen, w'aarvan wc elk een exemolaar bezitten en dien ,'s tegen het smoren der dlscussiên; ae neer ROOG wil ook niet deze verantwoordelijkheid op zich nemen. liet voorstel van don heer van Thiol ln stem ming gebracht wordt verworpen met 15 tegen 12 stemmen. Don heer SCHRAM spijl het, dat do heer Snel ij es zegt, dat het een drijven van eene ze kere partij is. Het geldt hier geenszins eene partijzaak. In Amsterdam hebben alle partij en, katholieken, liberalen, antl-révolutional- ren, medegewerkt tot verkrijging der loonre geling. Verder zegt spr., dat de groots archi tect Kuyper liet eerst is gekomen met liet in voeren van deze bepalingen, en dat dit toen navolging gevonden heeft. Het ls een algemeen belang, daar deugdelijk werk óón der eerste vereischten ls. Verder beantwoordt spr. de andere sprekers. Het geldt geen partijdigheid, alle partijen gingen arm in arm. Spr. hoopt dan ook dat hier ter stede een minimum-grens wordt gesteld, waarvoor de werklieden bij de particulieren kunueu arbeiden. De heer LEUPEN 2al vóór het voorstel van B. en \v. stemmen, omdat men dan overtuigd is van goed werk. De lieer WILLINK beweert.dal wij ons geenszins gaan bemoeien met dingen, die de gemeente niet aangaat. Deze maatregel wordt door het gemeentebelang geboden. Een ver standig man. dlo eene woning laat aanbeste den. zal een aannemer nemen, die over goede werkkrachten beschikt. De gemeente helpt door die bepalingen flinke werkgevers tegen oneerlijke concurrentie. Do bepalingen geven tevens een waarborg voor goed werk. Al mag liet voordeel van de gemeente een moroelen in vloed hebben op do werkgevers, zij blijven toch vrij in het betalen van liun loon. De lieer STOLP zegt, dat het niet In liet belang der gemeente Is het voorstel van B. ou W. aan te nemen, daar dan honderden arbei ders hun schreden naar Haarlem zullen rich ten on de markt zoodoende overvoerd wordt. Spr. meent dat het derhalve niet in het helang der arbeiders zelf is. Het ls hier een mini mum-loon. en derhalve kunnen de aannemers het loon hunner werklieden toch verhoogen en op 23 ets. bepalen, zonder dat er bepalin gen bestaan. De heer V. d. BERG gelooft ook niet dat liet In het belang der werklieden zal zijn de voor waarden in te voeren. Waar moeten dan de mindere werklieden blijven? De heer ROOG beantwoordt de vorige spre kers, eu wijst er op, hoe Maandagavond ge zegd ls, dat juist van een stroom van werk lieden naar Haarlem geen sprake zal zijn, de practijk leert dit De lieer DE braai, zegt, dat de tegenstan ders medelijden hebben met de arme arbei ders. doch hoopt dat dit medelijden dan zal uitwerken, dat zij vóór stemmen. Door deze bepalingen wordt verhinderd, dat aannemers van buiten met geringe werkkrachten zullen komen, en derhalve kan er geen sprake zijn dat de markt wordt overvoerd. Het voorstel van den heer Schram In stem ming gebracht wordt verworpen met 15 tegen 12 stemmen. Het voorstol van den heer Groot, dat onder een volslagen werkman wordt volstaan een werkman vau 23 jaar eu daarboven wordt ver worpen met 17 tegen 10 stemmen. Alsnu komt ln stemming het voorstol van B. en W. sub. a. Dit voorstel wordt vervolgens aangenomen met 16 tegen 11 stemmen. Tegen stemden de heeren Stolp, Sneltjes, Bijvoet, Beijnes, Kruseman, v. Thiel, de Breuk, Speelman, Klein, v. d. Berg, Sabelis. Het sub. b. in stemming gebracht, wordt aangenomen met 2 stemmen tegen, die van de heeren Stolp en Speelmau. Het geheele voorstel wordt nu aangenomen, tegen de heer Stolp. PUNT 5. B. en W. stellen voor een bedrag van 535 beschikbaar te stellen voor het maken van een teekenlokaal aan de Vierde Tusschenschool. Wordt goedgekeurd. PUNT 6. Het bestuur van den Ned. R. K. ■Volksbond, afd. Haarlem, vraagt in ■eert adres aan-den Raad, dat de ge meente: zal bij dragen in de groote kos ten tot instandhouding van de teeken- school der afdeeling, maar nu met de jaarlijksche "subsidie van f 150 te ver hoogen en te brengen op f 300. B. eu W. adviseeren na kennisneming van het advies der plaatselijke commissie van loc- zicht op de scholen M. O., afwijzend te be schikken; en de subsidie-post op de gemeeute- begrootlng ad 300 uitgetrokken, niet te hand haven. De heer ROOG heeft een bezoek gebracht aan de school. Het onderwijs voldoet niet aan de eischen van M. O., doch men moet zich af vragen of het voorziet in de eischen van som mige werklieden. De persoon, die onderwijs geeft, de heer Etmans, is een practisch man; de lieer Nuyens heeft de akte middelbaar. Het is spr. niet duidelijk, waarom de commissie 150 adviseert en niet 300. Wanneer het niet goed was, had de commissie niets moeten ad viseeren. Spr. heeft geen bezwaar de verhoog de subsidie toe te kennen aan de school, waar op vele leerlingen van ongeveer £0 Jarigen leeftijd zijn, die geen zin hebben op de Burger avondschool meer te gaan. Spr. doet daarom een voorstel de subsidie op 300 te brengen. De lieer BEIJNES zegt. dat de school door ■19 werklieden wordt bezocht. Hij ls zeer te vreden over het onderwijs, met genoegen heeft hij dikwijls van de jaarlijksche tentoon stellingen kennis genomen. De Raad doet voorzeker een goed werk het verzoek toe te staan. De lieer VAN LENNEP zegt, dat dc school nog ook al" wordt f 300 subsidie gegeven een 850ta kort komt en stelt derhalve de vraag of de school wel levensvatbaarheid heeft. De heer LÖOMEIJER zegt, dat liet nadeelig saldo, wanneer de subsidie verhoogd wordt,, 600 zal bedragen. Hot onderwijs is er goed; er zal een verbeterd leerplan aan het oordeel van den Raad kunnen worden onderworpen. Spr. wil dan ook de zaak uitstellen, opdat de commissie dan een leerplan kan indienen. De heer VAN LENNEP wil eerst liet ant woord van het Rijk, waaraan ook subsidie ls gevraagd, afwachten, en derhalve de zaak tot eene volgende vergadering uitstellen. De heer v. d. BERG acht dit niet wenschelijk omdat de subsidie van het ltijk wellicht af- hankelijk van die der gemeente wordt gesteld. :k steeds bij mij draag, zcoals jij dien van jou. Bij deze woorden trok hij zijne brieventasch uit den zak en haalde daaruit den zorgvuldig opgevou wen brief, dien hij het als verplet terd terneer zittende meisje lang zaam met half gesmoorde stem voorlas., waarop hij het papier weer in elkander vouwde, in de brieventasch deed en deze weer kalmpjes in den zak stale. Dat is toch klaar en duidelijk nietwaar? spotte Savinien. Wij kunnen over eikaars wederzijd- sche bedoelingen volstrekt niet in twijfel zijn. Tegenover een zooda nig eigenhandig gesteld en eigen handig onderteekend document zouden Margarete en Martial, maar vooral ook Noël, niet over tuigd zijn, dat je in staat bent om alle misdaden ter wereld te vol brengen Op grond van dezen brief zouden alle mogelijke jury's je veroordeelen, mijn arm poesje! Hij rolde zich eene sigarette en vervolgde Schik je dus in de be staande omstandigheden, daar je er toch niets aan kunt veranderen. Wij zijn nu eenmaal bondgenoo- ten, en aan dit ons bondgenoot- Zonder stemming wordt het voorstel van den heer Van Lennep aangenomen. PUNT 7. Door het Bestuur der Wilhelmina- Naaïsehool alhier is opnieuw een adres ingediend, houdende verzoek om bestendiging voor den tijd van drie jaren van het voor 1900 toegeken de subsidie uit de gemeentekas ad 250. B. en W. adviseeren tot inwilli ging daarvan. Aaiigeuomcn. PUNT 8. De heer J. van Ek Jr., die hij raads besluit van 23 Mei jl. vergunning kreeg tot het bebouwen van het voor den tuin bestemden grond, behoorende bij bet perceel in bet Frederikspark no. 1, spreekt in een adres aan den Raad, zijn verwondering uit over de tweede der vastgestelde bepalingen, i. w. het afstaan van een stuk grond bij tramaanleg. Adressant is bereid aan de gemeente de vastgestelde ver goeding te betalen nl. 10 per vierk. meter, doch verzoekt de 2de li bo vengenoemde voorwaarde, die ér feite lijk eerst later is bijgevoegd, te doen vervallen. Uit een billijkheidsoogpunt stellen B. en W. voor aan bet verzoek van adressant te voldoen. Do hoer ROOG is tegen het voorstel van B. cu W. en wil de bepaling er in laten staan. Do heer GROOT zegt, dat de bepaling ln strijd is met alle recht en billijkheid, en gaat derhalve met liet voorstel mede. DO lieer NIEUWENHÜIJZEN KRUSEMAN zegt, dat al was het nog zoo ln het belang der gemeente om op een anders terrein een tram te laten loopen, dan is dit toch ln strijd met alle eischen van recht en billijkheid en daarom ls spr. vóór het voorstel van B. on W. De heer WILLINK ls het geheel eens met den heer Roog. Hij gelooft dat de zaak niet geheel zoo «s. a'.s voorgesteld wordt. Do heer DE BREUK licht nog het een en an der toe. Het voorstel van B. en Vv*. in stemming ge bracht wordt aangenomen met 18 tegen 8 stemmen. De heeren Schram. Modoo, Hofland on Groot stelten voor punt 9 aan te houden, tot bij de behandeling van de begrooting. Wordt aangenomen. PUNT 9. J. Cornet en andere brugwachters bij de groote en draai-bruggen, ver zoeken in een adres aan den Raad, verhooging hunner jaarwedde op grond van langen werktijd (82 uren 's weeks) en verantwoordelijkheid. B. en W. stellen voor dit verzoek te wijzen van de band, omdat onlangs de loonen der brugwachters voor allen gelijk zijn vastgesteld, zoodat door al len thans 10 per week, behalve vrij© uniform-kleeding, wordt genoten. Aangehouden. PUNT 10. Daar B. en W. den Hout niet meer geschikt vinden om als speelplaats voor de Jeugd te worden gebruikt, stellen zij voor de volgende terreinen binnen de gemeente daarvoor be schikbaar te stellen, namelijk een terrein aau de floutvaart bij de zwem- en badinrichting, het bolwerk achter de villa van den liesr J. ii. Stoel Az. ln het Kenaupark, het gedeel te van het Prinsen bolwerk, grenzende aan het Spaarne. cn het terrein, gelegen vóór de nieu we strafgevangenis. De heer HOFLAND vraagt of het de bedoe ling is de groote spelen als cricketen, foutbal etc., to weigeren of ook de kleine als tollen. Zoo Ja, dan is spr. or tegen. De hooi' SCIIiiRMANN vindt de plaatsen niet geschikt. Bij het Bolwerk gaan de kinderen spelen op do balken ln het water. Do Hout- vaart ls te ver. Waarom kan dit niet op iiet Leidsche plein? Spr. zal tegenstemmen. De lieer BEIJNES vindt de speelplaats ach ter de villa van Stoel niet geweusclit. Ook niet voor den heer Stoel, die reeds op lioogcn leeftijd ls. Spr. had zleh de vraag gesteld of iict Wilsonsplein ntet geschikt was. De lieer MODOO vreest, dat de bewoners van het Wilsonsplein het ook niet aangenaam zou den vinden. Het terrein aan do Houtvaart Is te modderig. Spr. zou gaarne de plekken als goede speelplaatsen laten inrichten en onder goed toezicht houden; dan is spr. er voor. De heer SCHRAM sluit zich geheel aan bij hetgeen de heer Modoo gezegd heeft. Door leiding van het spel kunnen de kinderen zich beter amuseeren. Ook de heer DE BRAAL vraagt of het liler alleen geldt georganiseerde spelen. Do VOORZITTER antwoordt dat de planten en boomen door de spelen worden beschadigd, zoodanig, dat de nout niet in orde kan wor den gehouden. Wanneer het verbod vau spelen op straten niet verboden wordt, wordt de taak der plantsoenwachters moeilijk. Sprekers ide aal is een groot terrein, waarop de Engelsclic spelen zouden kunnen worden uitgevoerd, doch dat ls hier niet. En daarom liebliou wij uitgezien naar andere terreinen. De bedoeling is do spelen als footbal. hockey etc. in do plant soenen te werentollen "of andero kleine spe len nlot. Spr. gelooft niet dat eeu verzoek van den lieer Modoo eene. meerderheid zal krij gen. Wat do plaatsen betreft, deze zouden nog wol wat beter kunnen worden ingericht, De plaatsen bij het Paviljoen zullen geweerd wor den, wanneer de sierlijkheid daarmede wordt benadeeld. De lieer VAN TlIIEL vraagt of de kleine kinderen dan niet meer voor het Paviljoen mogen spelen dat is een ingrijpende maat regel, waartegen spr. ls. Volgens ncni zal er toch geen bezwaar bestaan, dat de kleine kinderen, die van de andero terreinen geen gebruik kunnen maken, daar spelen. De VOORZITTER gelooft zeker, dat B. cn W. wanneer de onsierlijkheid het medebrengt, kan verbieden dat de kinderen daar spelen. De heer VAN THIEL zegt. dat het voor cuiil- gc jaren gebeurd ls, dat een agent een kind schap kan zoo weinig worden ver anderd, dat wij in de oogen der wereld toch altijd bondgenoolen zouden blijven, wanneer ze het eens in den zin mocht krijgen om onze kleine intriges bekend te ma ken. Als jij me mocht aanklagen van den moord op Richardier, dien ik ten slotte zou kunnen ontken nen, omdat ik, zooals je me wel zult willen gelooven, alle moge lijke voorzorgsmaatregelen heb genomen, dan zou ik je beschuldi gen van een moord op je broeder een heel bijzondere moord, zoo als ik gaarne wil toegeven, maar toch niets minder dan een echten moord, want men kan met woor den evengoed dooden als met een mes. Naar den duivel dus met al die g .vetensknagingenze ko men te' laat. Hij wierp zijne siga rette weg en zei daarop Je broe der is niet dood. Weet je echter wel, dat hij, als hij in leven blijft, zal spreken, en dat wij verloren zijn, mijn schatje, als hij spreekt? Hij was bij deze woorden een weinig bleek geworden, maar zij zag hem niet aan, daar ze in ha ren angst de oogen hardnekkig naar den grond hield geslagen. van het grasperk zette; doch een oogenbltk later verplicht was het weder op hot grasveld te zetten, om aanrijding to voorkomen. Ee* gelegenheid voor de kleine kinderen cun op ceo grasperk t8 spelen, moet blijven bestaan. In het buitenland geschiedt dit ook. Do VOORZITTER kan zich best de godachti van den heer v. Thiel voorstellen men kan hier evenwel niet altijd rekenschap houden met buitenlandsche toestanden. Do heer SNELTJES zegt, dat het bepaald een aardig gezicht oplevert, die kleinen Za terdag en Woensdag te zien spelou op hot grasperk en hoopt, dat dit kan voortduren. Do VOORZITTER ls er niet tcgeu, doch wil dat de Raad zich uitspreekt. Dn heer Van THIEL stolt voor aan kleine kinderen verlof lo geven op het veld vóór liet Paviljoel to spelen, uitgezonderd voor de Engelscho spe lou. De heer v. d. KAMP wil daar nog aan toe- voegen het Leidsche Plein, het Wilsoasplein, etc. De speelplaatsen moeten veelvuldig wor den. Wanneer de beschadiging der plantsoe nen minder wordt, dan staat ilaar tegenover dat de deuren en kozijnen der ingezetenen meer hekrast zullen worden. Daarbij vindt spr. de genoemde plaatsen geenszins geschikt. •Spr- zou de zaak gaarne uitstellen. De heer LOOMEUER zegt. dat we vroeger alle mogelijke vrijheid hadden om te spelen. Ook de Haarl. Hout was een groote aantrek kelijke speelplaats; doch toen mocht op gras perken niet worden gespeeld. Daar de omge ving vóór het Paviljoen mooi lsJa een der schoonste punten van don Hout. ls spr. er tegen dit grasperk te bestendigen voor speel plaats van de Jeugd. De heer KLEIN zou het een ramp vinden, wanneer de jeugd deze speelplaats werd ont nomen. Het ls geon gewono speelplaats voor ruwe jongens. Spr. is voor het voorstol van den lieer van Thicl. Do lieer HOFLAND stelt voor do zaak uit to stellen en het advies der Commissie van Bijstand in den Hout cn Plantsoenen to ver nemen. Dit wordt aangenomen. PUNT 11. Door R. Key en P. Kuiper te Heem stede. eig. van „Bosch en Vaart" wordt vergunning gevraagd a. voor het plaatsen van een houten schoeiing in de Leidschevaait langs de gronden van genoemd buitenverblijf b. om de riolen van verschillende straten, dienende tot afvoer van hemel water, in de Leidschevaart tc mogon doen uitloopen c. om de sloot tusschen de Schouw tjeslaan en het land van „Ecsch en Vaart" te mogen dempen. B. en W. wenschen daartoe vergun ning te verleenen. De heer MODOO wfl het voorstel aanhouden ca het advle-s der Commissie van Bijstand in hot beheer der openbare werken vernemen omdat het best mogelijk is, dat eerlang do grond onder beheer der geuieenta na.u'lom zal komen. De heer DE BREUK zegt, dat hat ptak rood? bij deze commissie ls geweest, cn do zaak van allo kanten ls bekeken. De heer WILLINK gaat mode met den heer Modoo. De heer ROOG govoelt veel voor hot voorstel van den heer Modoo. De heer STOLP wil ook het voorstol aanhou den. om eene oplossing te krijgen, die ln het belang der gemeente Haarlem ls. De heer SCHRAM gelooft, dat het in het helang der gemeente eu ln dat van adressan ten zal zijn, de zaak nogmaals te rcnvoyeerca naar de commissie van bijstand. De heer BLTVOET zegt, dat het advies van de commissie van bijstand en het voorstel van. B. en XV. met elkander In strijd zijn. De com missie had nl. tot liet utet geven van vurgun- ning geadviseerd. Spr. kan zich de ontevre denheid dus best voorstellen. Het voorstel van den heer Modoo wordt aan genomen. PUNT 12. In behandeling komt do herziening van hut reglement van orde, alsmede conigo voorstel len .en amendementen van raadsleden, daarop betrekking hebbende. Wordfc aangehouden. PUNT 13. De commissie van voorbereiding voor de oprichting van een abattoir, is met B. en W. van oordeel dat onver wijld eene benoeming van oen di recteur moet geschieden, cn zij stelt voor den heer van Oijcn, die blijken heeft gegeven geheel op de hoogte te zijn van de eischen, welke aan een deug delijk slachthuis kunnen worden ge steld, te benoemen. De aan die betrek king verbonden jaarwedde zou ƒ3000 behooren te bedragen, bonevens genot van vrije woning. Met het oog evenwel op liet feit, dat de werkzaamheden tot liet tijdstip, waarop liet abattoir in wer king zal treden, niet van zoodanigen aard zullen zijn, dat daai'bij geen an dere bezigheden kunnen worden ver richt, heeft de commissie gemeend, dat gedurende dien termijn daarvoor eene jaarlijksche vergoeding van f 1400 be hoort te worden gegeven. Dc heer SCHRAM vraagt of het mogelijk Is, eerst eeu instructie vast te stelleu cu clan een Directeur tc benoemen, De lieer STOLP vindt liet beter corst een di recteur te benoemen, dlo dan aan den bouw van bot abattoir lean medewerken. Do instructie kan liem dan later worden opgedragen. lie lieer SPEELMAN gelooft, dat het nu op dit oogenblik niet wenschelijk Is. nu nog eerst eene instructie te gaan maken, hoewel liij dit over het algemeen wel zeer wensche lijk acht. De heer SCHRAM gelooft niet, dat het ma ken van een instructie vertraging zal geven daarbij komt men dan op zuiverder terrein, liet is wenschelijk eerst ecne_ instructie vast te stellen, ook in dit bijzondere geval, en dan een directeur aan te stellen. De heer MüDOO kan zich niet vcrcenigen met het voorstal van den heer Stolp. De cominlsslo want het scheen haar, dat er een zware last op haar voorhoofd rust te. Daarbij merkte ze in 't geheel niet op, dat zijne woorden eene verborgen bedreiging tegen haren zieken broeder inhielden. Savinien greep hare hand, zon der dat ze daarop acht gaf, en ter wijl hij die zacht drukte, zei hij Ik moet nu heengaan. Maar wees gerust, ik zal niets tegen je ondernemen, als jij me er niet toe dwingt. Ik wil thans gaan zien, hoe het met Renaud is ik doe het niet zonder eenig gevoel van angst, want van dien kant dreigt het ge vaar. Wacht mij hierik zal je dadelijk bericht brengen. Met deze woorden ging hij heen, zonder dat ze zich bewoog. Eerst toen ze zich alleen zag, drukte zo met een wanhopig gebaar beide handen tegen het voorhoofd, ter wijl ze in zïcbzelvc sprak En al moest het mij mijn le ven kosten, ik moet dien brief in mijn bezit zien te krijgen. Zij zelf waagde het niet naar 't ziekbed haars broeders terug te keeren. Wie wist, of Renaud niet zelf op de gedachte kwam, dat zo hem met hare woorden den dood

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5