had dau eerst maar eene instructie moeten vaststellen. De heer STOLP ret do raak nog eens nader uiteen, en wijst er op hoe voor eenige weken de commissie werd henoemd en deze met de heeren Tan Ooyen en Leijh heeft geadviseerd. Deze heeren zelden toen dat het zeer wensche- lljk was hij den bouw een technisch ontwik keld man te hebben. En dezen hebben wij ge vonden ln den heer Van Ooyen. Spr. Is der halve tegen eene openbare oproepingen zoo ook do commissie. Het maken van een instruc tie gaat niet zoo gauw. en daarom gelooft spr., dat de Raad een goed werk zal doen. door nu den heer van Ooyen te benoemen, die zich met de technlscho leiding kan belasten. De heer ROOG erkent, dat de lieer van Ooyen een geschikt man is. doch hij is geen bacteri oloog, en daarom ls hij niet voor deze benoe ming. De heer STOLP zegt. dat de lieer van Ooyen ls de rechte man op do rechte plaats, en hij ook wel degelijk bacterioloog is. De VOORZITTER geeft ook de voorkeur aan eene openbare oproepingdoch in dit speciaal geval niet. daar da heer van Ooyen een veel zijdig ontwikkeld man ls. De heer SCHRAM zegt. dat hij geenszins gesproken heeft over de oproeping van solli citanten. welke richting het debat neemt, doch «lat hei zijne bedoeling was eerst eene Instruc tie vast te stellen; hetgeen hij ln het belang der zaak acht. De hc-er KRUSEMAN (wethouder), zegt. dat de zaak van te groot belang ls om uit te stel len. Eer een Instructie goedgekeurd is door don Raad. verloopt voorzeker geruime tijd. Spr. gelooft dat het ln het belang der gemeente ls, dat nu een directeur wordt benoemd. Het voorstel van den voorzitter om het debat te sluiten, wordt ingenomen met 15 tegen 10 stemmen. Het voorstel der heeren Schram, e. a. om de 'zaak aan te honden en eerst een instructie te maken..wordt verworpen met 7 stemmen voor. Alsnu komt het voorstel van B. en W. in behandeling. De heer SNELTJES stelt voor. de woorden „benevens genot van vrije woning" te doen vervallen. De heer MODOO wil de benoeming uitstel len en sollicitanten oproepen. Dit wordt eerst behandeld. De heer SCHRAM zegt. dat hij niets wenscht 'af te dingen op de bekwaamheden van don heer van Ooyentoch wil hij voor een leder, die meent ln aanmerking to moeten komen, de gelegenheid openstellen. Het kan best blijken, dat bij den oproep do heer van Ooyen de beste man lsdoch het belang der gemeente elscht. dat sollicitanten worden opgeroepen. De heer t. d. KAMP gaat niet mede met het roorstel-Modoo. Het was reeds bij de heeren bekend, wie Directeur zou worden en derhalve hadden zij reeds eerder een dergelijk voorstel kunnen doen. Do heer GROOT weerlegt do beschuldiging van den heer V. d. Kamp. HIJ tal voor het voorstcl-Modoo stemmen. Do heer ROOG heeft met genoegen verno men, dat de heer van Ooyen bacterioloog Is. Evenvrel ls ook bij de verllchtlngsfabrleken, bij de waterleiding eene oproeping gedaan. Do heer SCHQRHANN zegt. dat er reeds een directeur Is benoemd; waarvoor Is de heer v Ooyen anders reeds op reis geweest? Er Is geen benoeming meer noodlg. De VOORZITTER komt daar ten stelligste te gen op. Het voorstel van den heer Modoo wordt ver worpen met 6 stemmen voor. Alsnu komt het voorstel-Sneltjes ln behan deling. De heer LEUPEN zegt. dat het zeer noodlg ls. dat de Directeur een vrije woning heeft. Deze ls onmisbaar. De heer STOLP zegt. dat het genot van vrije woning reeds ln de voorloopige teekc- nlng ls opgenomen. BIJ alle abattoirs ls de woning van den directeur begrepen, die steeds bij het abattoir moet wonen. Da heer SCnRAM wil dan voor de woning trn bepaalden prijs zien nltgetrokken. De heer STOLP zegt. dat een directeur van «en abattoir op de Inrichting zelve moet wo nen. Wanneer hij daar niet woont, neemt hij «eno verkoerdo plaats ln en derhalve ls het genot van vrije woning aan do benoeming ver bonden. De heer LEUPEN zegt, dat de huur van de woning moeilijk ls te bepalen. Het voorstel vau den heer Modoo ln stem ming gebracht wordt verworpen. De heer SNELTJES wil aan dit besluit toe voegen „zijn Instructie nader vast te stellen" en dient een desbetreffend voorstel ln dat door do commissie wordt overgenomen en zonder stemming aangenomen. De heer HOFLAND stelt nu voor het tracte- ment op 2500 te bepalen. Dit amendement wordt aangenomen met 13 tegen 12 stemmen. Tot directeur van het abattoir wordt vervol gens benoemd de heer Van Ooyen. 7 stemmen waren blanco en 1 stem op den heer Modoo. PUNT 14 Tot commissarissen der Stads-Apotbeck wor den benoemd de heeren Winkler ca ooiur Ij er. PUNT 15. B. en W. stellen voor om, ter voor ziening in do vacature aan de Meisjes school voor middelbaar onderwijs met vijfjarigen cursus, ontstaan door het eervol ontslag van mej. W. E. van Roggen, als leerares aan die inrichting te benoemen mej. C. M. P. A. Fleck, te Arnhem. De heer v. d. KAMP kan ach met die voor dracht niet vereen! gen en wil nogmaals eene nieuwe oproeping deen, daar slechts één sol licitante ls opgekomen. Spr. zegt verder dat het hem opgevallen is. dat er blauwe streepjes to haar werk stonden, en dacht dat het een Berste verelsclite was, dat zij goed Hollaudscli kende. Do heer KRUSEMAN (wethouder) 2egt, dat mej. Fleck uitstekend lsen wat uij zegt van blauwe streepjes, en verbaasd staat daarover, too heeft spr. zich Integendeel zeer verwon derd over haar correcte en zuivere uitspraak, niettegenstaande zij eene Duitscho ls. Spr. raadt het da nook af de benoeming nan te houden en zegt dat do Raad wel cli»ei deze uitstekende leerares te nenoemen. Mej. Fleck wordt benoemd. PUNT 16. Do opzichter over de gasverlich ting, J. W. Ho Herman, legt zijn verslag over de maand Augustus over. Voor kennisgeving aangenontsu. had willen doen. Zoo wachtte ze dan op den terugkeer van Savi- nien, die dan ook spoedig weer verscheen. Alle pogingen van den dokter blijven vruchteloos, vertelde hij. Renaud schijnt te zien, te hooren en de hem omringende personen te herkennen, maar hij kan alleen onsamenhangende klanken over zijne lippen brengen. Dus is hij verlamd? vroeg ze rillend. Het lijkt er tenminste naar ik heb echter ook Martial ge vraagd, en die zei me, dat de dok ier nog niet alle hoop had opgege ven. In elk geval raad ik je om je zoo weinig mogelijk aan je broe der te vertoonen, want als hij niet alle herinneringsvermogen verlo ren heeft, kan jou gezicht hem na d8 onthullingen geen bijzonder ge noegen schenken. Ik ben zijne zuster Wees voorzichtig. Ik heb je gewaarschuwd. Mijn verderf heeft dat van jou tengevolge mijn voor deel is ook jou voordeel. Tot weerziens 1 De heer KLEIN geeft den Raad ln overweging in de plaats van den naam abattoir, gemeente lijk slachthuis te schrijven. De VOORZITTER ziet moeilijk kans c m aan dit verzoek te voldoen, want dai het wocid reeds burgerrecht heeft verkregen. De heer KLEIN antwoordt dat in verschil lende plaatsen dit woord reeds gebiuikt wore i. Omstreeks half zes wordt da vergadering ge sloten. Voor de volledigheid geven wij hier onder nog even een overzicht van de stemmingen bij de verschillende voor stellen. Voorstel om aan dr. B. W. Hoffman f 1531 pensioen te verleenen, zonder stemming aangenomen oin hem f 869 toelage te geven aangenomen met 21 tegen 6 stemmen, die van de heeren Modoo, Schram, Groot, v. d. Kamp, de Braai en Hofland. Voorstel om afwijzend te Beschikken op adres Velthuijsen tot plaatsing cen- denhok, aangenomen met li tegen 13 stemmen. Tegen stemden Groot, Schürmann, Kruseman, v. d. Kamp, de Braai, van Lennep, van Thiel, Hofland, v. d. Berg, Willink, Loomeijer, de Lanoy, Sabelis. Het amendement Schram (50 pet meer voor Zondagsarbeid verworpen met 15 tegen 12 stemmen. Tegen stem den Modoo, Leupen, Sneltjes, Roog, Bijvoet, Schürmann, Beijnes, Wèlse'r naar, van Thiel, de Breuk, Speelman, v. d. Berg, Hugenholtz, Kruseman (wethouder) en Sabelis. Het amendement-Groot, betreffende den leeftijd van een volslagen werk man, verworpen met 17 tegen 10 stem men. Vóór stemden Leupen, Sneltjes, Groot, Kruseman, v. d. Kamp, de Braai, Hofland, Willink, Loomeijer en de Lanoy: Het voorstel van B. en W., behel zende de hoofdquaestie (23 ets. aan een volslagen werkman en 18 aan een opperman) werd a a n g e n om e n met 16 tegen 11 stemmen, die van de hee ren Stolp, Sneltjes, Bijvoet, Beijnes, Kruseman, Van Thiel, De Breuk, Speel man, Klein, v. d. Berg en Sabelis. De bepaling omtrent den arbeids duur in het voorstel van B. en W. werd aangenomen met 2 stemmen tegen, die van de heeren Stolp en Speelman. Tegen het geheele voorstel stemde de heer Stolp. Voorstel om den heer J. v. Ek Jr. te ontheffen van voorwaarden bij Raads besluit van 27 Juni 1L, aangenomen met 18 tegen 8 stemmen. Tegen stem den Modoo, Schram, Stolp, Roog, Bij voet, Welsenaar, Hofland, Willink. Voorstel. Schram om bij benoeming directeur abattoir eerst eene instructie vast te stellen, wordt verworpen met 18 tegen 7 stemmen. Vóór stemden Schram, Modoo, Groot, Roog, v .d. Kamp, De Braai en Hofland Voorstel Modoo om sollicitanten voor deze betrekking op te roepen ver worpen met 6 stemmen vóór, die van de heeren Modoo, Schram, Groot, Bij voet, De Braai en Hofland. Voorstel-Hofland om het traktement te bepalen op f 2500, benevens vrije wo ning, aangenomen mett 13 tegen 12 stemmen, die van de heeren Leupen, Stolp, Roog, Schürmann, Beijnes, Wel senaar, Kruseman, v. Lennep, de Breuk, v. d. Berg, Ilugenholtz, Kruse man (wethouder). Buiten stemming de BraaL Stadsnieuws De milicien der artillerie, Hoogland, die voor eenige weken terugkeerde uit de gevangenis alhier, waar hij gedu rende 2 maanden celstraf onderging, omdat hij als Adventist weigerde op Zaterdag dienst te doen, is than- na eenige weken in het hospitaal te heb ben doorgebracht, opnieuw in arrest gesteld voor hetzelfde feit. De betrokken familie heeft zich nu tot den heer Staalman, afgevaardigde voor den Helder, gewend, om zoo mo gelijk, door zijne bemiddeling van den Minister van Oorlog op eenigerlei wij ze een schikking te verkrijgen. Uit het verslag van de Naaml. Vennootschap ,,De Vereenigde Ijzerhandel" in de algemeene ver gadering op 9 Oct. jl. gehouden in het Brongebouw, uitgebracht, blijktdat na afschrijving der ge heele oprichtingskosten en na af trek van 30% reserve voor de in de statuten vermelde doeleinden, het dividend over het ie boekjaar bepaald is op 4,52%. Tevens deelde de Hoofddirecteur mede, dat hij voor 't personeel eene pensioenregeling zou aangaan waardoor ieder hunner op 60-jari- gen leeftijd zal worden gepensio neerd. HOOFDSTUK XX. In plaats van den weg naar „Beuvron" te nemen, waar Savi- nien woonde, sloeg de avonturier den weg naar het bosch van Ha- lary in. Weldra bereikte hij een zijpad, dat naar de dooraten kloof leidde, waar Richardier den dood had gevonden. Bij de kloof geko men, verhaastte hij zijne schreden, alsof hij niet vlug genoeg uit de nabijheid van deze struiken en hoornen kon geraken, die getuigen waren geweest van zijne misdaad. En toch was het een geheime drang, waaraan hij geen weerstand kon bieden, of was het alleen hoog moed en een streven om zichzelven te overtuigen dat hij noch berouw, noch gewetenskuaging kende hij bleef in de diepte der kloof bij de doornstruiken staan, waar het lijk van Kicharaier was gevon den. Een trotsch, triomfeerend glim lachje speelde om zijne lippen, terwijl hij, tegen een boomstam geleund', zich eene sigarette rolde en de levenlooze dingen om hem heen beschouwde, waarvan hij Dinsdag is hier ter stede door de redactie van de Bijdragen voor de geschiedenis van het Bisdom van Haarlem in beperkten kring fees telijk herdacht het feit van het 25- jarig bestaan van dat tijdschrift, hetwelk in zoo ruime mate heeft medegewerkt tot de kennis van vroegere toestanden in het R. K. Kerkgenootschap hier te lande. Heemstede. Op Maandag 15 October van des morgens 10 toi des namiddags 2 uur, bestaat ter Gemeente-Secretarie gele genheid voor het opmaken der certifi caten voor vrij stelling van den dienst der Militie, op grond van broeder- dienst, of van te zijn eenige wettige zoon. IJmulden. Naar wij vernemen is de toestand van de gewonden bij den moordaan slag naar omstandigheden zeer goed. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Het algemeen debat over de twee de editie der Ongevallenwet is gisteren in de Tweede Kamer aan gevangen en teneinde gebracht, liet liep eigenlijk minder over die wet zelf, dan over de politiek der Regeering, haar gedragslijn na de verwerping der eerste wet door de Eerste Kamer. Verschillende lange redevoerin gen werden gehouden, waarvan nochtans- de inhoud zich vrij ge makkelijk laat resumeeren. De heer Kerdijk bijv. meende, dat de Reg. in strijd met de eischen van het parlementair stelsel en met haar waardigheid had gehandeld, door te komen met een gewijzigd ontwerp, als een kleermaker die een afgekeurde jas terugbrengt met een nieuw pand er in. Na de be- teekenisvolle woorden die de Min. in de Eerste Kamer had gesproken, ging het niet aan, aan de stemming daar alle politieke beteekenis te ontzeggen. De gevolgde gedrags lijn zou aan de sociale wetgeving van de toekomst te kort doen, om dat het machtsbesef der Eerste Ka mer was verstokt. De vertegen woordiging des lands moest dan ook worden geweigerd. De Reg. had haar taak kunnen voortzetten en deze zaak aanhouden of de Ko ningin ontslag vragen en aanblij ven indien zij dit verzocht. Men had dan bij de verkiezin gen naast het kiesrecht de sociale hervormingen op den voorgrond kunnen plaatsen. Dat zou invloed hebben gehad op de samenstelling der nieuwe Kamer en de Eerste Kamer zou niet den moed hebben gehad eener tweede verwerping, want dat zou een politieke zelf moord zijn geworden. (De Voor zitter verzocht den spr. de Eerste Kamer buiten beschouwing te la ten). De heer Kerdijk ogde, dat door hetgeen nu gefc-Lwas, de Eerste Kamer het rec-j- van ren vooi gekregen had. Bij volgende sociale hervormingen zou men van die machtsuitbreiding de nadeeli- ge gevolgen zien. Ook spr. wensch- te de voorziening, maai' liever had hij uitstel gezien dan een niet-af- doende regeling. Dr. Kuyper, eveneens meenende dat de Reg. te kort geschoten was in waardigheid, meende evenwel, dat zij de zaak niet kon laten rus ten. Er was echter nog een derde uitweg geweestde Reg. had de wet weder ongewijzigd kunnen in dienen de Tweede Kamer had die kunnen amendeeren de Reg. had zich kunnen neerleggen bij een amendement, 't resultaat zou hetzelfde geweest zijn als nu. Wat het ontwerp aangaat ofschoon ook nu betreurende dat het den organischen band tusschen werk man en patroon verbrak zou spr. er, om de urgentie, vcior stem men, ondanks principieel e bezwa ren. De heer Vermeulen, ofschoon de houding der Reg. niet bewonde rend, vond haar inconsequentie toch gelukkig, omdat het bureau cratische en centraliseerende van het eerste ontwerp getemperd was. Nog niet ten volle bevredigd, de aan de werkgevers geschonken vrijheid minimaal achtend, maak- niets had te vreezen, maar die hem zouden aanklagen, als ze kon den spreken. De achtergrond van het boschage was geheel vrij. De winter had eene volkomen oprui ming gehouden, zoodat er noch gras noch varens waren te zien alleen nan de boomstammen zat hier en daar wat groen mos. Nieuwsgierig liep hij toen den weg, dien hij indertijd met het zware lijk in zijne armen hacl ge maakt, nog eenmaal, door van de plaats, waar de hooge varens had den gestaan, naar den doornen- struik te loopen, in welks takken de snip had gehangen. Daarbij dacht hij Hoe gemakkelijk en eenvoudig is het toch om zich over de men- schen en hunne wrekende gerech tigheid vroolijk te maken Een plotselinge windstoot, die de boomen met een klagend kra ken en steunen bijna «ot den grond doet buigen, schijnt op zijne hoo- nende woorden antwoord te geven, zoodat hij op 't -eerste «ogenblik onwillekeurig eene rilling door de leden voelt gaan. Dadelijk daarop begint hij echter te lachen, neemt zijne sigarette tusschen de lippen te hij zijn stem afhankelijk van de beslissing der vraag of de Staat de administratiekosten der Rijksbank zou dragen, waardoor z. i. concur rentie der andere banken onmoge lijk werd. De heer Bastert bleef op de vroe ger door hem aangevoerde gron den ook deze wet bestrijden, te zware lasten duchtende voor de in dustrie, de concessies der Reg. on voldoende achtend en onbevredigd dat zooveel bij maatregel van be stuur zou worden geregeld. De heer Schaper, constateerend dat de houding der Eerste Kamer vele werklieden tot het socialisme zou bekeeren en bijdragen zou tot de opheffing dier Kamer, zeide dat zijn vrienden en hij zouden pogen de wet in den ouden vorm te doen herleven. Zij verwachtten intusschen dat de Reg. niet zou toelaten de wet te verzwakken. Voor den heer van Karnebeek bleef de regeling gebrekkig en te drukkend voor de industrie, terwijl hij afkeurde dat de werklieden niets in de kosten der verzekering zouden bijdragen. Hij zou dus te genstemmen. De heer Mus besprak uitvoerig de politieke zijde der quaestie. Van den beginne af aan had bezwaar bestaan tegen te groote centralisa tie had de Reg. eerder toegege ven, de wet stond reeds in het Staatsblad. De Reg. deed er z. i. wèl aan de in de Eerste en Tweede Kamer gebleken.bezwaren weg te nemen dooi? dit gewijzigd ontwerp. Wat had zij anders kunnen doen Ontbinding der Eerste Kamer ware moeilijk geweest. Ontslag vragen en op aanzoek de? Koningin in functie blijven, ware een vertoo ning geweest. Indiening der onver anderde wet en amendeering, door deze Kamer, ware evenmin zoo bijzonder waardig geweest, want de Reg. zou dan de teugels van het bewind uit handen hebben gege ven. De Reg. had dus gelijk te handelen zooals zij deed, al had zij daarmede dan ook de politieke plannen van enkelen, hun plan de campagne voor de verkiezingen, verstoord. De Reg. geeft hier brood te verkiezen boven de politieke steenen van den heer Kerdijk. Ook de heer Lohman meende dat de Reg., strevende naar ge meen overleg, in het belang des lands had gehandeld. Spr. betreur de het niet dat de toeleg des hee ren Kerdijk was misluktde wet- was meer een nationale geworden. Hoewel nog niet geheel bevredigd, wilde hij met deze regeling mede gaan. Hij voerde verschillende be zwaren aan, allen neerkomende op de bevoordeeling van het bedrijf der Rijksbank boven de particu liere ondernemingen. De heer de Klerk constateerde dat de heer Kerdijk niet de mee ning der werklieden had weerge geven. Zij betreurden het votum der Eerste Kamer, doch brachten der Reg. hulde voor de weder in diening der wet. Het was de heer Pierson die, als chef van het Kabinet, het beleid der Reg. verdedigde. De Reg. meende, handelende als zij gedaan had, een oplossing te hebben ge vonden met behoud van haar be ginselen en van alle noodige waar borgen voor den werkman. Was dit in strijd met hare waardigheid? Het beschikbaar stellen der porte feuille ware een ijdele formaliteit geweest. Bij de verkiezingen zou men niet geweten hebben waarom het ging. De zaak uitstellen zou evenmin gebaat hebbenmen zou er alleen geen ongevallenwet door gekregen hebben. De werklieden verlangen de regeling. Onveran derde indiening der wet en vervol gens bij amendement aannemen wat de Reg. zelf niet wilde voor stellen, dat zou niet waardig zijn geweest maar een doorgestoken kaart. De maatregelen van bestuur waren noodig om de wet niet uit voeriger te makenook de rege ling van beroep zou later volgen. Wat bij de artikelen behoorde, liet de Min. nu rusten. Hij laakte 's hee ren Schapers uitlatingen over de Eerste Kamer en verklaarde dat de Reg. voor de hoofdbeginselen der wet pal staande, het algemeen belang gesteld had boven politieke overwegingen. en neemt zijn lucifersdoosje uit den zak. Hij strijkt een lucifer aan en slaakt een half onderdrukten kreet van ontzetting, terwijl zijn gelaat doodsbleek wordt en zijne oogen eene uitdrukking van hevi- gen schrik aannemen. Hij heeft gevoeld, hoe er eene hand zwaar op zijn schouder werd gelegdmaar hij waagt het niet zich om te draaien. De druk dc-r hand doet hem over zijn gansche lichaam bevc-n, zoodat zelfs zijne tanden tegen elkaar klapperen. Hij meent de speelbal te zijn van een gewrocht der phantasie, dat door de herinnering aan zijne bloedige misdaad is opgeroepen, en terwijl hij al zijne zelfbeheersching beeft verloren, stamelt hij in den groot sten angst -r De geest van Richardier Hij sprak de woorden zeer luide, zonder in zijne ontzetting de voor zichtigheid in acht te nemen, en het koude zweet kwam op zijn voorhoofd. Daar hoorde hij achter zich eene spottende stem. Niet de geest van den armen Richardier, meneer d'Alberon, maar slechts -miin nederig Der- De heer Drucker verdedigde den heer Kerdijk tegen het verwijt dat deze zich in de kaart liet zien door zijn verkiezingspolitiekhij had slechts de gezonde ontwikkeling onzer sociale wetgeving op het oog. De Reg. had ook z. i. niet gehan deld in overeenstemming met de politieke beteekenis eener verwer ping in de Eerste Kamer. Na eenige replieken verklaarde de Min. van Fin. dat de Reg. haar vroegere verklaringen gestand doet, wanneer de omstandigheden gelijk bleven als waaronder zij die af legde. Men nam de eerste zeven arti kelen aan. G. Jr. Ambtenaren 25. A. S. M. De ambtenaren en beambten der N. Z. A. S. M., die na 31 December 1897 bij die spoorwegmaatschappij in dienst zijn getreden, hebben de onverwachte mededeeling ontvangen, dat zij met in gang van 30 November a.s. eervol ont slagen worden uit den dienst der maat schappij. Mede in verband met dat be richt zal aanstaanden Zaterdag te 's- Gravenhage eene vergadering der „Ver eeniging van uit Zuid-Afrika verdreven Z. A. S. M. personeel" worden gehou den. Men deelt mede, dat na de verzeke ring van de zijde der directie bij adver tentie toen de verschillende schepen met uitgezet personeel aankwamen, dat ondersteuning door het publiek voor het Z. A. S. M. personeel onnoo- dig was, deze tijding in de rijen der Z. A. S. M. ambtenaren, die meenen dat zij met de verstrekte maandelijk- seke toelage van hun eigen tegoed be taald zijn, groote ontroering en be vreemding gewekt heeft. De toestand van velen hunner wordt daardoor wanhopig. Men verwacht eene groote opkomst op de aanstaande vergadering te 's-Gravenhage. In andere plaatsen zullen dergelijke vergaderingen wor den gehouden. De toekomst wordt nog donkerder ingezien in verband met het gerucht, dat ook het overige personeel gedeeltelijk ontslagen zou worden. Kruger en David. Voor hen die ook onder de belijders der Schrift Krugers wijken uit Trans vaal onverklaarbaar vonden, herin nert „De Standaard" er aan wat van David geboekt staat in 2 Sam. 21 15. In de worsteling met de Filistijnen was David de groote held, die niet. alleen Goliath versloeg, maar gedu rende al de jaren zijner regeering tot in hoogen ouderdom met het leger optrok, om den erfvijand van Israël te weerstaan. Ten slotte bracht dit den ouden ko ning in levensgevaar. Zoo staat er; En David toog af, en zijne knechten met hem en streden tegen de Filistijnen, tot David einde lijk de kracht begaf, en de reus Isbi Benob op het punt stond hem te ver slaan. Toen heeft Abisai Davids leven ge red. Zoo toch vervolgt het verhaal: Maar Abisai, de zoon van Zeruja, hielp David en versloeg den Filistijn en doodde hem. En wat deed toen, wij zouden zeg gen, de uitvoerende raad van Israël? Lees het in vs. 17: Toen bezwoeren hem zijn mannen, zeggende: „Gij zult niet meer met ons uittrekken ten strijden, opdat gij de lampe van Is raël niet uitbluscht". Is het dan zoo onverklaarbaar, vraagt het blad, dat de mannen van Transvaal, die door en door hun Bij bel kennen, dat ook hunnerzijds op Kruger hebben toegepast, opdat niet, als hij viel, dë lamp ook voor hun volk zou worden uitgebluscht. Leerplicht. De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft een begin gemaakt met de voorbereidende maatregelen tot in voering van de Leerplichtwet. Daartoe heeft hij, door tusschehkomst van Ged. Staten der provinciën, aan de gemeentebesturen verzonden het noo dige getal van de door hem vastge stelde modellen van: le. de lijst, be doeld in art. 18, eerste lid; 2e. de me dedeeling bedoeld in art 18, vierde lid; 3e. de lijst bedoeld in art.. 19, eer ste lid; 4e. de mededeeling bedoeld in art. 19, vierde lid der wet. Een exemplaar van elk der model len genoemd onder 3e cn 4e is be stemd voor ieder der gemeentebestu ren en voor ieder der hoofden van de openbare en [bijzondere lagere scho- soontje, die u bij gebrek aan luci fers voor 't aansteken van mijn sigaar om wat vuur verzoekt. Doodsbleek keerde Savinien zich om en zag, dat hij tegenover dokter Gordon stond. Deze was zelf bij dit zonderlinge gedrag van den misdadiger ook zeer bleek gewor den, want, had hij totnogtoe slechts vermoedens gekoesterd, hij was nu zedelijk overtuigd. Gordon hield zich echter alsof hij volkomen onverschillig was en ging schijnbaar vriendelijk voort: Vergeef me, dat ik u in uwe overpeinzingen gestoord heb, en vergeef me ook, dat ik straks aan 't ziekbed van den graaf een weinig heftig was. Wij vreemdelingen overwegen de beteekenis onzer woorden, die ons soms ontsnap pen, niet altijd, en ik hoop, dat u mijne heftigheid zal vergeten. Zeker zeker, zei Savinien, die zich langzamerhand hersteld had. Geef me dan als 't u belieft een beetje vuur. Zeer gaarne. Met deze woor den reikte hij hem zijn sigarette toe, terwijl zijne hand erg beefde. Maar wat scheelt u toch, me len; de scüoien genoemd in art. 23, voorlaatste lid dus niet hieronder be grepen. De examenquaestie. Het schijnt dat de stellers van hel adres, door den Bond van N. Ondervv. bij den Minister ingezonden, in zako de examens voor de hoofdacte, ver schillende punten hebben aangegeven, die niet grondig onderzocht waren. Wij deelden reeds mede dat uit de stukken is gebleken, dat de heer Bijle- veld geen belooning heeft ontvangen voor het afnemen van een tentamen, en nu deelt de heer Emous mede dat. de bewering in het adres, dat de heer H. Bijleveld in 1898 met eene candi date voor de hoofdacte de tucht heeft behandeld en dat veertien dagen later dat onderwerp op het examen te Am- sterdam schriftelijk moest behandeld worden, eveneens onjuist is. In 1898 zijn de examens voor de hoofdacte niet te Amsterdam afgenomen. En te Haarlem, waar de heer Bijleveld examineerde, is geen onderwerp op gegeven, dat in de verste verte op tucht geleek. Een brief uit Colombo. De voorzitter van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, de heer K. J. G. baron van Hardenbroek van Berg ambacht, ontving den volgenden brief van den consul der Nederlanden te Co lombo: Colombo, 19 Sept. 1SQ0. WelEdelgeboren Heer, In antwoord op uwe geachte aan vrage van 13 Augustus, is het mij een groot genoegen u te kunnen mededee- leri, dat de in het kamp te Diyatalawa opgesloten krijgsgevangenenonder wie de door u opgenoemde leden der 2de Nederlandsche ambulance, door de Regeering alhier op voortreffelijke wij ze gevoed en behandeld worden, en dat dus de in Holland wonende fami lieleden zich in dat opzicht niet onge rust behoeven te maken, noch behoe ven te vreezen voor de gezondheid hun ner betrekkingen. Het is zeer natuurlijk dat 't voor men- schen die gewend zijn te werken, erg vervelend moet zijn in het bovenge noemd kamp, al worden zo dan ook door de Regeering van verschillende spelen en zelfs piano's voorzien en zal hieraan wel niet veel anders te doen zijn dan hen zooveel mogelijk van cou ranten, boeken en muziek te voorzien. De eerste krijgen ze thans geregeld van u en daar sinds ongeveer veertien da gen de censor alle couranten ongele zen doorlaat, zijn ze volkon.cn op de hoogte van wat er in de wereld gebeurt. Boeken en muziek heb ik zooveel mo gelijk voor hen bijeen gebedeid en heb ben de Hollanders in Rangoon mij in dat opzicht ook hun steun toegezegd, maar kan ik hun met dat al loch slechts betrekkelijk weinig zenden. Dr. R. Rij- kens is door den kamp-cominandar. tot bibliothecaris benoemd en heeft hl u misschien reeds direct om boeken: geschreven. Ik geloof namelijk niet. dat er iets meer welkom kan zijn das boeken, muziek en sigaren. De Hollanders hebben onder elkaar een zanggezelschap opgericht dat o;-. :ij Augustus, dus op den verjaardag vas Hare Majesteit onze Koningin, zijn eer ste uitvoering heeft gegeven. Door die zangvereeniging nu, ben ik om muziek gevraagd en wel voorna melijk om duetten, quartetten, man nenkoren en stukken voor piano, viool en zang (trio's.) Van den gouverneur van Ceylon heb ik permissie gekregen de gevangenen te mogen bezoeken en hoop de dan ook a.s. Zaterdag, dus over drie dagen met de heeren uwer ambulance kennis te mogen maken. Ik zal U bepaald per volgende mail schrijven, of ik hen in goeden staat heb aangetroffen. Voor dr. J. D. Koster ben ik in on derhandeling met de regeering van Ceylon over uitbetaling van de som van 694 pd. st„ welk bedrag toebehoort aan de 2e Nederlandsche ambulance en thans berust in de schatkist van het eiland Ceylon. Het is dus goed be waard, maar daar öc betaalmeester in het kamp er zich niet voor verantwoor delijk wil houden, wenscht dr. Kos ter het op eigen naam in de Chartered Bank of I. A. C. alhier te deponeeren. Het zal u ten zeerste interesseeren te hooren, dat de rc-geering van Ceylon haar plan om een gedeelte van de ge vangenen in een nieuw kamp in Uru- gasmanhandiya, in het laagland tus schen hier en Point de Galle, onder te brengen, heeft opgegeven en dus alle gevangenen naar het meer gezonde en koelere Diyatalawa gezonden zullen worden. Brieven aan de gevangenen gezonden neer d'Alberon Is u zoo zenuw achtig? Ik ben er troosteloos over, dat ik u op znlk eene wijze heb aangesproken en u uit uw diep gepeins heb gewekt. Ik kwam het smalle zijpad langs om naar Saint- Laurent te gaan, waarheen u zich zeker ook begeeft, en toen zag ik u in het bosch je dicht bij den door nenstruik, waar wij het lijk van onzen armen vriend vonden. Blijk baar dacht ook u aan het treurige geval. En zoo kwam ik dichterbij. Hier is uwe sigarette; ik dank u. U heeft gelijk, stotterde Sa vinien, in wien vrees en woede met elkander om de heerschappij streden. Ik had de doornenkloof sedert lang niet gezien, en daar ik heden toevallig in deze richting ging, wilde ik de plaats van het ongeluk nog eenmaal in oogen- sckouw nemen. Ik hing immers met warme vriendschap aan den overledene, heer dokter, en zoo is het zeer natuurlijk, dat ik bij het doorloopen van dit donkere bosch, waarin hij om 't leven kwam, eenigszins ontroerd werd. Dat is inderdaad zeer natuur lijk, stemde Gordon toe. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6