Een jaar oorlog. Antliracietkolen. Korte Spaarne 25. Kalfsleverworst ondergaan door "de censuur ongeveer 4 5 5 dagen vertraging en moet men dus op 21 22 dagen rekenen vóór een brief uit Holland wordt afgeleverd. B. A. WENNINK, Consul. Ongevallenwet. De heer De Savornin Lohman heeft als amendement op de Ongevallenwet o. a. voorgesteld, den observatie-tijd van 3 op 6 weken te brengen. Scheep vaartbe woging. Blijkens de statistiek der scheep vaart beweging op de rivieren en kana len in 1899 zijn de berichten omtrent de scheepvaart over liet algemeen gun stiger dan die van het vorige jaar, hoofdzakelijk ten gevolge van weinig voorkomen, van ijsbezetting en gun stiger waterstanden In het Noordzeekanaal passeerden door de Oranjesluizen 9364 zeeschepen; door de Noordzeesluizen 9988 schepen, waaronder zijn begrepen 4831 vis- schersvaartuïgen; op den waterweg van Amsterdam naai- Rotterdam pas seerden de Nieuwe Amstelsluis te Lei- muiden '11,059 en de Mallegalsluis te Gouda 20,759 binnenschepen. De scheepvaartbeweging op den Nieuwen Rotterdamschen Waterweg wijst aan: ingeklaarde stoomschepen G843;' zeilschepen 397; visschersvaartui- gen 2072; uitgeklaarde stoomschepen 6835; zeilschepen 371 en visscliersvaar- tuigen 20G5. De Levensverz. maatsch. van het N. O. G. N. In een buitengewone vergadering van deelhebbers van bovengenoemde maat schappij, den lOn November te Amster dam te houden, zullen eenige voor stellen aan de orde komen tot reor ganisatie en wetswijziging. Da voorstellers spreken o. a. de wenschelijkheid uit dat de maatschap pij gevestigd zij in eigen kantoren, met een eigen beambten-personeel Alle boeken en bescheiden moeten voortdurend ter beschikking staan van de directie. De beambten moeten w-er-; ken op het kantoor onder de onmiddel lijke leiding en het toezicht der direc tie. Daarbij mag h. i. tot een onmis baar vereischte genoemd worden, dat- de directeuren zijn bekwame man nen, deskundigen op het gebied hun ner werkzaamheden, en die van hun ne functie hun hoofdzaak maken. De directie zal moeten bestaan uit drie leden in de maatschappij, allen te Amsterdam woonachtig. Een derde voorstel luidt: „De alge- meene vergadering voornoemd, hulde brengende aan de langdurige en groote verdiensten van den heer W. Degen- hardt jegens de Levensverzekering- Maatschappij, opgericht door het Ne- derlandsch Onderwijzers-Genootschap, besluit aan den heer W. Degenhardt een levenslang pensioen aan te bie den van zeshonderd gulden jaarlijks." De bootwerker H. Kloek, wonende op de Prins Hendrikkade te Rotter dam, is Dinsdag achterover gevallen in het laadruim Yan het stoomschip Statendam, liggende aan de Wilhel- minakade. Ilij kwam op het hoofd te recht, bleef op de plaats dood. De bootwerker Kloek is de man, die zich in den morgen van 23 Juli, tijdens de werkstaking, buiten het Poortge bouw bij het terrein van de Londen- booten, tegen een talrijke hem mis handelende menigte heeft moeten ver dedigen, waarbij hij tot zelfverdedi ging van een revolver heeft gebruik gemaald, waarmede personen uit de menigte getroffen zijn. Als een gevolg der mishandeling waaraan Kloek heeft blootgestaan, is de bootwerker J. J. S. den 20en der vorige maand voor de rechtbank aldaar verschenen. Kloek, die tijdens de werkstaking bleef werken en wien, naar men ver moedde, ds bootwerkers niet gunstig gezind zijn, ging tot heden toe nog steeds onder toezicht der politie van zijn huis naar zijn werk en van zijn werk naar zijn huis. Zijn dijk is van avond naar het politiebureau aan de Nassaukade overgebracht. De Generaal-Majoor P. W. Pfeiffer, van den staf der artillerie, directeur der artillerie-inrichtingen, en de lui tenant-kolonel O. A. van Maanen, mede van dien staf, hoofd der - con- structie-werkplaatsen, zijn op hunne aanvrage, met ingang van 1 Novem ber 1900, op pensioen gesteld, en het bedrag van het pensioen bepaald voor eerstgenoemde op f 2700 en voor laatst- gemelde op ƒ1800 's jaars. Tevens is den Generaal-Majoor Pfeiffer voor noemd Ilarer Majesteits dank betuigd voor de veeljarige en belangrijke dien- steD, door hem aan den lande bewe zen. zien toe Depaaia, misstanden uit den weg te ruimen die dringend verbete ring eischten. De besturen van de ambachtsvereenigingen trachtten in een conferentie de directeuren van de fabriek over te halen, den maatregel ongedaan te maken, maar zonder ge volg. De directie kwam er rond voor uit dat zij :de werklieden ontslagen had, omdat zij deel -uitmaakten van het bestuur van de ambachtsvereeni- gmg. Daarop hebben de ambaclitsvereeni- gingen van alle partijen te Mannheim Zondag een groote volksvergadering gehouden om verzet aan te teekenen tegen de willekeur van de directie. Een der sprekers zeide dat hij door het gebeurde aan de fabriek van Benz het gelooi aan de mogelijkheid van een samengaan tusschen werklieden en patroons, dat hij twintig jaren lang gepredikt had, verloren had. De om standigheden waren er. helaas, niet naar om zich tegen dezen aanval" óp de rechten van de werklieden behoor lijk te verweren, maar men zou zich te gelegener tijd cle handelingen van de firma Benz herinneren. Een ander spreker gaf als zijn meening te kennen dat de Middelrijnscbe fabrikanten vereniging de eigenlijke schuldge aan den maatregel was. Ten slotte nam men een mote aan, behelzende dat de vergadering het optreden van de firma heslist veroordeelde en be loofde het met alle haar ten dienste staande middelen ie zullen tegenwer ken om later nader met haar af te rekenen. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Yan ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Uit de Arbeiderswereld. binnenland. Men deelt mede, dat een ontwerp voor een loonstandaard en een leer lingstelsel voor de typografen te 's Gravenhago in voorbereiding is. BUITENLAND. Naar nit Mannheim aan de „Frank furter Zeitung" geschreven wordt heeft een ergerlijke handelwijze van de directie van de Rheinische Gasmo toren-fabriek, vroeger Benz u. Co., daar veel kwaad bloed gezet onder de werklieden van alle partijen. De di rectie heeft namelijk gebruik gemaakt van de tegenwoordige slapte in zaken om een aantal werklieden, die haar hinderlijk waren omdat zij als be stuursleden van een ambachtsvereenï- ging de belangen van de werklieden haddon helpen behartigen, gedaan te geven l'och wai'en de geringeloorde werklui, volgens den correspondent van de „Frankfurter", steeds zeer ge matigd opgetreden en hadden zij er, Mijnheer de Red.! Mag ik voor het volgende eenige plaatsruimte in uw blad? In het verslag van het verhandelde in den Raad, meer bepaald waar de minimum-loonkwestie aan de orde was, laat u mij -het volgende zeggen: „De heer GROOT wil wel zien uitge maakt wat een volslagen werkman is. De wijze van opleiding in de bouwvak ken is zoodanig dat men op 22jarigen leeftijd eerst kan zeggen een volslagen, volleerden werkman te zijn. Al is men op 23jarigen leeftijd geen premier, dan vindt spr. het toch billijk, dat een werk man op een loon kan rekenen, waarop hij vrouw en kinderen kan onderhou den. Spr. gaat mede met het voorstel van den heer Modoo, mits de leeftijd op 23 jaar bepaald wordt." Dit nn geeft niet juist weer wat ik heb gezegd, en daar het een onderwerp betreft, voor ons arbeiders van belang, wil ill door een nadere toelichting voor komen, dat verkeerde opvattingen daaromtrent zouden post vatten in de hoofden der betrokken arbeiders, te meer, -daar ik toch voornemens was u voor het onderste deel van mijn schrij ven eenige plaats te verzoeken. Toen Modoo zijn voorstel introk, bepalende wat een volslagen arbeider zou zijn, als reden daarvoor opgeven de. dat het onbillijk zou zijn tegenover een werkman, die op 18jarigen leeftijd reeds „volslagen" zou zijn, nam ik het voorstel over en, om het eenigszins aannemelijk te maken, stelde ik den leeftijd op 23 jaar. Ik beweerde, dat de tegenwoordige opleiding, niet alleen in de bouw-, doch ook in andere vakken, van dien aard was, dat het een witte raaf mocht hee- ten, die on 18jarigen leeftijd „volsla gen" was. In den regel was men reeds in de 20, eer men dat kon verklaren. Daarom was het tegenover die enke ling best verdedigbaar een leeftijd vast te stellen, omdat daar tegenover het voordeel stond, dat ieder werkman op 23jarigen leeftijd, ook al was hij geen premier, een uurloon van 23 cents was gewaarborgd. En indien een enkel werkman beneden 20 jaar reeds volsla- ;en mocht zijn, welnu, dan zou een patroon door niets gebonden zijn hem als zoodanig te betalendoch 23jarigen leeftijd zou hij het ver plicht zijn dit te doen. Dit was mijn betoog, wij erkennen echter (en het is naar ik meen ook uit gesproken door den lieer Schram) dat het daar hij toch noodzakelijk is een percentage te bepalen van het aantal volslagen werklieden, dat op een uit te voeren werk moest aanwezig zijn., cv. 3/4, 3/5 of zoo iets, om daardoor te voorkomen dat hoofdzakelijk met jongens of jongmaatjes zou gewerkt worden. Zeker, een aannemer of patroon kan zeer goed bepalen wie „volslagen" is, maar dat is m. i. volstrekt geen waar borg dat ieder werkman, op zekeren leeftijd gekomen, verzekerd is van een loon, waarvan hij althans eenigszins kan bestaan. En dit wenschte ik te he reiken met mijn voorstel Thans het andere, waarvoor ik u plaats had willen vragen, nl. een- woord aan de arbeider sin de bouw vakken (ook op andere van toepassing). Ik heb mij Maandagavond geërgerd over de slechte opkomst van u lieden ter vergadering. Dóór werd nu een kwestie ter sprake gebracht, ten nauw ste verhand houdende met uw wel stand, met een weinig betere levens voorwaarden voor u en de uwen, en gij schitterdet voor het grootste deel door afwezigheid. „Dat is een, schandaal!" Dat geeft m. i. blijk óf van lamlendigheid óf van een verkeer de goedgeloovigheid: „het zal zonder mij ook wel marcheeeren." Vergis u eclïter niet! Het zijn maar bepalingen, die alleen gelden voor bestekken van gemeentewege. En wanneer gij lieden niet flinker optreedt, niet meer blijken geeft van mee te willen werken, om niet alleen te behouden wat ge hebt, maar ook om bet thans door de ge meente voorgeschreven loon ook in par ticuliere werken te veroveren, .m zult ge door uw verregaande laksheid oor zaak zijn, dat gij weer spoediger zult verliezen, wat ha jaren werken door dc georganiseerde vakmannen is ver overd. Meent ge, dat de reactie stil blijft zitten? Weest er zeker van, dat zij haar slag zal slaan als zij haar kans schoon ziet. Dan zal het loon weer even snel, wellicht sneller, dalen, dan het in den loop der jaren gerezen is. En die kans zal komen, indien gij u niet nauwer aansluit bij uw kameraden, indien gij bij de soms noodzakelijke coTitribulic- verhooging direct klaar staat, het le ger van strijdende arbeiders te verla ten, indien ge steeds alles aan enkelen overlaat en u van de zaken niets aan trekt. Dan zullen op het laatst ook de meest volhardende mannen den moed laten zakken, dan zal nw organisatie (indien gij er ten minsie nog lid van zijl) op den duur haar levensvatbaar heid verliezen en verdwijnen, Manr dan oolc, ontegenzeggelijk, zal de reactie zich meester maken van het terrein, en u weer knevelen, veel erger als ge 't ooit zijt gedaan. Arbeiders, (en nu niet alleen in de houw-, doch ook iri de andere vakken) leer toch de teeltenen der tijden ver staanstrijd mee met woord en daad; laat toch het bewustzijn u doordrin gen, dat geen verbetering van belang vrijwillig wor<3t gegeven, doch steeds afgedwongen moet worden door orga nisatie, door macht tegenover macht te' plaatsen. Zelfs aan liet feit, dat gemeentera den, dat patroonsvereeiiigingen voor stellen omtrent loon- en arbeidsduur doen, ligt het werken der organisatie ten grondslag. En weet gij, niet- voreenigde arbeiders, waartoe gij u nu eigenlijk verlaagd, door wel van de lusten te profiteered, doch niet de lasten te dragen? Tot klapïoopers uv. er wel georganiseerde kameraden. Dat is toch uw bedoeling niet, wel? Nu, sluit u dan aan, strijdt mee met uw kamera den, opdat gij uw levensstandaard steeds hooger kunt opvoeren. Uw medestr., J. L GROOT. Letteren en Kunst. 3STeoL Opera. Mevrouw Mad i er de Montjau vierde -Dinsdagavond triomphen in de hoofd- en titelrol van Cleopa tra. Zij is de echte, de diabolische, de verrukkelijke, verleidelijke Cle opatra. Vooral haar lierzang aan Harmaki in het derde bedrijf was schitterend schoon Ik zing nu voor u Uw vurige blik Is de schitterend, stralende ster, enz. De bezetting der overige par tijen viel ook hoogelijk te roemen, terwijl daarvan vooral aan Mevr. Tijssen-Bremerkamp als Charrnion en J. R. Sc-hulze als Harmaki af zonderlijke lof toekomt. Nog zij gezegd dat de 'krachtige koren -goed- klonken als. de begeleiding. Het was een in alle opzichten voortreffelijk verzorgde, opvoering. Etta Madier werd met een bloem stuk en herhaaldelijke toejuichin gen gehuldigd, nadat ook Mevr. Tijssen bloemen ontvangen had. meesten veel te wenschen over laat en wellicht is hiermede des keizers oordeel in verband te 'oren- gen. Ongetwijfeld maakt een elegante dame in het salon, te paard, in een rijtuig, of op het ijs een meer sym pathieken indruk, dan op een rij wiel ten minste volgens den heer F. It.volgens ons idee kan een elegante dame er op een rijwiel niet minder bekoorlijk en sympar thiek uitzien.) Dit staat echter geheel in ver band met de kleeding waarover de schrijver een zeer lang betoog houdt en ten slotte van meening is dat enkel een zeer lange rok, des noods in tweeën gesplitst, het eeni ge middel is cm den wielrijdenden dames de noodige elegance weer te geven. Men zou hierbij het Ama zone-rijkleed tot voorbeeld moeten nemen en in verband daarmede zou ook de houw der machine of wel de rokbescherming bij de da mesrijwielen een verbetering moe ten ondergaan. Overigens is er voor dc dames die zich de woorden van den Kei zer eventueel te veel zouden aan trekken nog reden genoeg om aan Zr. Ms. oordeel te twijfelen en bui tendien bevinden zich onder bet wielrijdende dames-publiek i nette rijdsters genoeg, want tal van prinsessen en vorstinnen be oefenen ijverig den wielersport. Gemengd Nieuws. V erMezingsrecord. De Gouverneur van New-York Roo- seveldt, de republikeinsche candidaat. voor het vice-presidentsehap, overtreft den huiteajrewoon actieven deinocra- tisehen presidents-candidaat Bryan in diens verkiezings-reeords. In de laat ste weken heeft hij 32 dagen achter elkaar gespeecht op een rondreis in het westen, daarbij 12.650 mijl sporen de door veertien staten, 283 toespra ken en toespraakjes houdende, soms 19 per dag, en 30,000 „shake hands'" uitdeel en de. Zijn tocht is nog niet ge ëindigd; hij moet nog verschillende steden bezoeken en heeft dan 15.000 mijl gereisd in 47 dagen. Een valsch testament? Te New-York overleed onlangs een grijsaard die ongeveer 15 miilioen dollars naliet, welke men meende dat hij aan verschillende scholen in Texas had vermaakt. Een paar uur voor zijn dood werden twee cheques elk van 160.000 dollars door zijn zaakgelastig de hij een Bank vertoond en dezelfde eprsoon vertoonde een testament, waarbij hij tot eenig erfgenaam werd benoemd. Er rees ernstig vermoeden, dat zoowel de cheques als het testa ment valsch zijn, en tevens dat de erf later en zijn vrouw die vier jaar gele den plotseling overleed, vergiftigd zijn. De erfgenaam werd daarom ge vangen genomen en de zaak wordt thans nauwkeurig onderzocht. Voor Wiolrijdsters. Men beweert in Duitschland, vermoedelijk in anti-wielersportlie- vende kringen, dat de Keizer ter gelegenheid van de onthulling van het gedenkteeken voor Koningin Louise te Königsberg tot de eere jonkvrouwen zou gezegd hebben „Berijdt geen rijwiel." Het is begrijpelijk dat een der gelijke critiek van den npperste in den lande eene ongewone bewe ging in de wielerkringen zou ver oorzaken, want als de Keizer wer kelijk zoo iets gezegd heeft (het geen echte? nog lang niet zeker is), dan zal daarvoor ongetwijfeld wel eenige reden bestaan, schrijft F. R. in den „Sport" van het „Berli ner Tageblatt." Als men vele dames op het rij wiel eens goed Lu oogenschouw neemt, dan zal men tot de conclu sie komen dat de aesthetielc bij de Keizer Wilhelm Romeinsch Keizer. Voor de inwijding van het Rijks- lei nes-museum, het museum van Romeinsche oudheden, dat komt te staan op de oude grens van het Romeinsche rijk, in den gerestau reerd en Saaiburg bij Homburg, wordt eene heele Romeinsche fees telijkheid voorbereid. Keizer Wil helm zal worden begroet met het jeschetter van Romeinsche tuba's, geblazen door Romeinsche legioen soldaten op de tinnen van dc Porta Decumana. De prefect van de burcht houdt dan een Latijnsche - welkomstrede. Of de keizer ook in het Latijn zal antwoorden wordt niet vermeld. Romeinsche solda ten zullen en haie opgesteld wor den, waar de keizer langs komt en Germanen overwonnen Ger manen zullen er ook bij zijn. Dan zal een proloog worden voor gelezen, een oorkonde wordt gele zen en de grondsteen wordt ge legd op oud-Romeinsche manier. Een Latijnsch lied wordt ten slotte gezongen op een oud-Romeinsche wijs. Keizer Wilhelm wil blijkbaar eens als Romeinsch keizer opire- den. Een wielrijdersbQgrafenis. Te Bari (Italië) had verleden week de begrafenis plaats van een jong- meiisch, Ubaldo di Sibilio, die door een ongelukkigen val van zijn rijwiel aan ecii schedelbreuk stierf. Een groot aantal wielrijders op met zwart krip omfloersde rijwielen volgden den lijkstoet van hun diep betreurden makker. Achter den lijkwagen volgde het geheel met zwart krip behangen rijwiel van den ongelukkige. Matador en stier. Te Barcelona is een matador in een stierengevecht gedood. Hij kwam, nog niet geheel hersteld van een vroegere verwonding, te vroeg in het arena, waar hij een zeer moeilijken stier te genover zich vond. De stier gaf hem onverwachts een hoomsteek, waaraan hij des avonds overleed. Luchtvaart. Zondagnamiddag zijn te Vincennes een aantal luchtballons opgestegen die efcn wedstrijd zouden houden wie den grootsten afstand zouden afleggen. Eerst dacht men dat de heer Balsan gewonnen had, die Maandagnamiddag te 4 uur bij Stolp in Pommeren neer kwam, en niet verder durfde reizen omdat hij dan boven de Oostzee gedre ven zou worden. Later kwam echter het bericht dat des avonds graaf De la Vaux dicht bij Warschau was neerge daald en het dus nog verder had ge bracht. Zondagsrust. De Fransche senator Bérenger heeft Woensdagochtend te Parijs het con gres voor Zondagsrust geopend met een zeer toegejuichte rede. Voor Bel gië is afgevaardigd de heer Julin, voor Zwitserland de heer Deluz en voor Duitschland de heer Hahn. Stelt Ne derland geen belang in Zondagsrust? 10, 11 en 12 October zijn de congres dagen.. Steenkolen. Zeer verrassend is, bij de nog altijd aanhoudende klachten over kolennood, het bericht in de „Rh.-Westf. Z.", dat het lcolensyndicaat eerlang wellicht de productie zal moeten verminderen. Wel zal In den naderenden winter de vraag nog sterk zijn, maar als de steenkolen handel genoeg voorraad heeft, kan de tijd aanbreken dat er overproductie komt, in verhand met dc depressie in de ijzerfabrieken. Zoo kan het gebeu ren dat nog vóór April 1901 de mijnen haar productie moeten inkrimpen. Het „Berl. T." is over deze voorspelling hoogst verbaasd. Het vraagt of de de pressie bij de ijzerindustrie niet juist het gevolg is van de hoog-j kolenprij- zen en. hoe men dan durft beweren dat in die depressie een reden kan liggen om de productie in te krimpen, dat wil zeggen de prijzen hoog te houden. Dat klinkt als spotternij en zou in scherpe tegenspraak zijn met de bewering der mijneigenaars, dat zij geen schuld heb ben aan een kolennood. Heden 11 October is het een jaar geleden dat de termijn van het ulti matum, door de regeering te Pretoria tot de Britsche regeering gericht, af liep, en de oorlog dus gezegd kon wor den aan te vangen. Wij laten hier een kort overzicht volgen van de voor naamste gebeurtenissen in dat voor Zuid-Afrika zoo gewichtige tijdvak. 11 OctDe oorlogstoestand treedt in. 12 Oct. De Boeren rukken Natal bin nen. Een gepantserde trein door de Boeren bij Kraaipan vernield. Aan vang van de insluiting van Maxeking. 20 Oct. De Engekschen bestormen de Talana-heuvel bij Dundee. De Boeren trekken terug. Generaal Symons doo- delijk gewond. Een afdeeliug Briische ruiterij gevangen genomen. 21 Oct. Gevecht bij Elandslaagtc Generaal Koek doodelijk gewond. Het Hollandsche korps lijdt zware verlie zen. ,22 Oct. Terugtocht van generaal Yu le van Dundee naar Ladysmith; de Boeren bezetten de verlaten stellingen. '24 Oct. Gevecht bij Rietfontein. 30 Oct. Gevecht bij Modderspruit en Nicholsonsnek. De Boeren nemen 1200 Engélschen gevangen en veroveren 6 kanonnen. Aanvang van het bombar dement van Ladysmith. 14 Nov. De Boeren bezetten Coles- berg in het noorden der Kaapkolonie. 15 Nov. Bij Chieveley in Natal wordt een gepantserde trein door de Boeren vernield. 23 Nov. Generaal Methuen ontmoet op zijn toclit tot ontzet van Kimberley de Boeren bij Belmont. De Boeren trekken terug. 25 Nov. Gevecht bij Graspan. 28 Nov. Slag bij Tweerivieren (Mod- derrivier); generaal Methuen lijdt zwa re verliezen. 10 Dec. Gevecht bij Stormherg in het noorden der Kaapkolonie. Gatacre verslagen en teruggejaagd. 11 Dec. Slag bij Magersfontein. De Hooglanders en andere troepen lij dei: zware verliezen en moeten terugtrek ken. Generaal Wauchope sneuvelt. 15 Dec. Slag bij Colenso. Duller doet een vergeefschen aanval op de stel ling der Boeren, die 11 kanonnen ver overen, de Engelschen hebben meer dan 1000 dooden en gewonden. 16 Dec. Lord Roberts benoemd tot opperbevelhebber, met Kitchener tot chef van zijn staf. 3 Jan. Gevecht hij Colesberg. Een trein niet levensmiddelen valt de Boe ren in handen. 6 Jan. De Platrand bij Lad\*smith te vergeefs aangevallen door de Boe ren. Aan beide zijden zware verliezen. Honderd man van het Suffolk-regi ment bij Colesberg gevangen genomen. 1G Jan. Lyttelton trekt de Toegela over. 24 Jan. De Boeren heroveren den Spioenkop. Warren's leger keert over de Toegela terug. 5 Febr. De Engelschen trekken over de Toegela en bezetten Vaalkrans. 8 Febr. De Boeren verdrijven de En gelschen opnieuw van den noordelij-, ken oever der Toegela. 11 Febr. Generaal French rukt naar Kimberley op. 15 Febr. De Engelschen trekken de stellingen van Cronjé om. Generaal French ontzet Kimberley. Cronjé gaat terug. De Wet neemt een Britsch con- vooi. 18 Febr. Gevecht bij Paardeberg. De generaals Ivnox en Macdonald ge wond, de Engelschen lijden zware ver liezen. 19 Febr. De Boschkoppen door de Engelschen bezet 23 Febr. De Engelschen bij Pieters heuvel teruggeslagen. Vergeefsche po ging tot ontzet van Cronjé, die bij de bedding der Modderrivier door Ro berts is ingesloten. 27 Febr. Cronjé geeft zich met 3700 mensehen, na een heldhaftigen tegen stand van tien dagen, aan Roberts over. 28 Febr. Ontzet van Ladysmith. Al- gemeene terugtocht der Boeren uit Na tal. 3 Mrt. De Boeren in het noorden van de Kaapkolonie trekken al schermut selende terug. 9 Mrt. De beide republieken richten zich tot de mogendheden met het ver zoek tusschenbeide te komen. 13 Mrt. Bloemfontein door de En gelschen bezet. Amerika's aanbod tot bemiddeling door Engeland afgewezen. 21 Mrt. Lemmer, Olivier en anderen, uit de Kaapkolonie terugtrekkend, vereenigen zich met de hoofdmacht der Boeren. 27 Mrt. Generaal Joubert te Pretoria overleden. Louis Botha wordt waarne mend commandantgeneraal. (Wordt vervolgd.) „D" middelen voor üe naa? (Te rege len van het premiestelsel *e IweKcnen dekking der ingevolge leze wet ui», Je keeien renten en overige schadeloos stellingen, der administratiekost^-!!, der terugbetaling van het vonrsohr.t, bedoeld in artikel 85, alsmede der gel den, benoodigd voor vorming van een reservefonds, worden opgebracht dooi de werkgevers volgens den maatstaf van een hij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen tarief en van het loon, dat in het tijdvak waarover de betaling loopt, door hunne werklieden is verdiend of volgens het bepaalde in artikel 43 wordt geacht tc zijn verdiend. Hierbij komt het loon, dat bij denzelf den werkgever voor denzelfden, werkman meer heeft bedragen dan het bedrag, hetwelk verkregen wordt, door vermenigvuldiging van vier gul den met het aantal dagen waarop de werkman in de betalingsperiode bij den werkgever heeft gewerkt, voor dat meerdere niet in aanmerking. Het ta rief wijst voor elk gcvarenpcrcent de verschuldigde premie aan per cên gul den loon. Het tarief wordt herzien na het op maken van en in verband met elke we tenschappelijke balans. Wordt bij eene herziening het tarief verlaagd, zoo kan aan die herziening terugwerkende kracht worden verleend. De algemee- ne maatregel van bestuur bepaalt dan, op welken dag het nieuwe tarief ge acht wordt te zijn in werking getreden. De bedoeling van dit amendement is, het ontwerp tot den vorm, waarin het vroeger door de Kamer is aangenomen terug te brengen. Academische examens. Groningen. Het doctoraal examen in de godgeleerdheid is met goed ge volg afgelegd door den heer S. Cupe rus; voor het eerste natuurkundig examen slaagde mejuffrouw A. J. Ilei- dema en voor het prop. med. examen de heer J. W. Wessels. Uit Zuid-Afrika terug. De Arundel Castle" is Woensdag avond op de rede van Vlissingen aan gekomen, om hedenochtend te 9 uur aan de zuidelijke ponton aan te leg gen. Stoomvaartberichten. Het dubbeischroefstoomschin Sindo ïo, van Java naar Botterdam, vertrok 9 Oct. van Aden. Het stoomschip Ville de la Ciotat, met de Fransche mail, vertrok 7 Oct. van Port Said naar Marseille. Het kan den llden aldaar worden verwacht. Het stoomschip Myrmidon, van Am sterdam naar Java, passeerde 5 Oct. Suez. 1-Iet stoomschip Spaarndam, van de HollandAmerika Lijn, van New- York naar Rotterdam, passeerde 9 Oct. des nam. 6 uur 40 min. Lizard. A«ïverteistiën. Noord-Nederlandsche Hypotheekbank, gevestigd te Groningen, laatsch appel ij k Kapitaal f 1,000,000. Directeuren Mr. A. W. F. H. SaNGER en J. DE WAARD. Geeft Pandbrieven uit in stukken van f 1000,f' 500,en f 100,tegen den koers v. 99 °/0. PRIMA Verkrijgbaar bij Vervolg Nieuwstijdingen. Ongevallenwet. Op de wettelijke verzekering van werklieden tegen geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven, heeft de heer De Savornin Lohman voorgesteld twee amendementen, met de bedoeling 'lo den volontair enz. wel genees- en heelkundige behandeling, alsmede bij voortdurende invaliditeit het wettig procent van een fictief loon te verzekeren, maai* hem gedurende het observatie-tijdvak geen andere ver goeding toe te kennen dan 70 van .ïjn effectief loon; 2o. den observatie- tijd van 3 op 6 weken te nrengea waar door de den getroffene toegekende rechten niet worden vermLide. d. Door de heeren Schaper, Van Kol er. Troelstra is voorgesteld art. 42 ran hel ontwerp-Ongevallenwet te lezen als volgt; TeHeffoosasawssamser axs. munt uit door zuivere smaak en bereiding. Per U ons 50 Cis. JEE. NOACK, Hofleverancier, Koningstraat 7. ÉfóoBerafeerg Oekker TE ZAANDAM, berichten den verbruikers van hun Patentolie „ELECTRA" dat zij thans verkrijgbaar stellen prima Boterolie, onder het merk DELICATESSE evenals »ELECTRA« in beugel- flesschen a 8 dcL. a 50 ct. per flesch en 10 ct. voor de flesch. Verkrijgbaar bijde Wed. J. KAPTEIJN, te Zand voort; J. v. d. WEIDEN te Heemstede. overtreft Maïzena. Verkrijgbaar te Haarlem bij N. P. GROEN, A. C. VAN HEMERT, JAC. OLIEMANS en H.H. Gros siers in Kol. Waren. Importeur JAC. NORD, Heerengr. 81, Am sterdam

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 7