NIEUWS» EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. Twee nieuwe Brievenbussen Be schuld van dei geneesleer. 18e Jaargang. AARL Zaterdag 13 October 1900. No. 53 ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd, is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. 1.65 Afzonderlijke nummersn_~. v 0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37% ,i de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Yan 15 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels f 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarnc, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der ISedactie CO©. Telefoonnummer der Administratie 123. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan hèt Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. JDit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère Gr. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Farijs 3D" Faubourg Montmartre. Adveiatesittën VOOR HET Zaierdagavondnummar. Meermalen zijn wij toe ons leedvve- ze genoodzaakt Advertentiën af te wij zen voor het Zaterdagavondnummer, cl Le des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaat sing. dan is inzending op Vrijdag avond noodig, uitgezonderd natuur lijk kleine advertenties of familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden, ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Haarlem's Dagblad yan 13 Oct. bevat o. a.Een goedgeslaagde hin derlaag der Boeren, Er komt weer leven in do brouwerij, Parlemen taire praatjes, Stukken van den GemeenteraadEen gruwelijke daad, enz Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon- nerd, wordt hierbij verzonden no. 42 van het „Weekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den heer F. II. van Leent, bevat in dit nummer: Grootmoedertje. De yacantio van de club van me vrouw Boos. Kom, kleintjes, hier is wat te smul len voor u! Zeldzame poesjes.. Schooltje spelen. Meta. Bericht. Raadsel. Antwoord op het Raadsel. Een dorpsmeisje. (Elk .No.groot S bladzijden/bevat lal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigste^, tekst. De prijs per drie maanden is slechts 50 Cents.) Hoewel wij met genoegen en waardeering hebben waargenomen, dat vrienden en bekenden den weg naar onze nieuwe Bureaux, Ge bouw Het Spaarne, Kampersingel 70, zeer goed weten te vinden, heb ben wij doen aanbrengen, een aan het huis van den heer B. Langeveld, Sigarenmagazijn, Groote Hout straat No. 140, en een aan het huis van den heer F. Hellingman, con- fiseur, Groote Houtstraat hoek Anegang. Alle brieven en bescheiden, be stemd voor onze Redactie, onze Administratie, of onze Stoomdruk kerij,. kunnen daarin geworpen worden. De lichting geschiedtdes mor gens te 9 en 11 uur, des middags te 1 en 2 uur, des avonds te 7 uur. J. G. PEEREBOOM, Directeur.1 Politiek Overzicht. De logische consequentie van de vlucht van den President op Por- tugeesch gebied is de vrede, die snel komen zal, zegt de correspon dent van het „Berliner Tage- blatt" te Kaapstad. Dè oorlog, voor zoover men daar nog van spreken kan, is officieel geëindigd, de klei* ne, op eigen houtje vechtende com mando's mogen hier en daar nog wel schade aanrichten, maar de samenwerking, de dicht aaneenge sloten eenheid, ontbreekt, en hier door alleen zou nog op noemens waardige resultaten te rekenen val len. Vele van de. vurigste strijders zijn gevangen genomen, duizenden gesneuveld, en de kleine troepjes die nog. over zijn hebben gebrek aan munitie, en, wat erger is, aan de noodigc verpleging, zonder wel ke geen soldaat met succes strij den kan. Het moge waar zijn, wat deze correspondent beweert van de af zonderlijke troepjes, die minder re sultaat zullen blijken te hebben dan een goed aaneengesloten leger macht, de schade die de Boeren af en toe zoo kalm weg aanbren gen aan de Engelschen is niet ge ring, en, wat meer zegt, hun op treden getuigt nog van onverflauw de energie. Het dagblad „Mercury" bevatte Donderdag een telegram uit Bethu- lie (in het zuiden van den Vrij staat), volgens hetwelk de Boeren Woensdag een voorpost van twaalf miliciens, waarvan er vier ge kwetst werden, gevangen hebben gemaakt. Zij zouden vier ge wonden gekregen hebben. De Boeren hebben zeshonderd meters van den spoorweg ten noorden van Bethulie vernield. Volgens een telegram van Lord Roberts was Dinsdag te Kaapmui- den een trein omgekanteld bij den overgang over de Kaapriv. 3 man verloren het leven en een officier en 15 man, allen behoorende tot de 66ste batterij, werden gewond; verder werden 40 trekdieren ge dood. Kapitein Paget van de Rifle Bri gade, 18 man en 2 genie-officieren gingen later de spoorlijn langs om de schade op te nemen. De Boeren die op de loer lagen, openden vuur. Kapitein Steward van de Rifle Bri gade ging toen hij van den aanval hoorde met 40 man hulp brengen. De verliezen zijn zeer zwaar. Ka pitein Steward en een man zijn :esneuveld en kapitein Paget, een i tweede officier en 5 man zwaar gewond. Een luitenant van de ge nie is met tien soldaten gevangen genomen. Een tweede telegram van Ro- berts van Woensdag meldt: Bar ton is Dinsdag ten noorden van Ivrugersdorp slaags geweest met de Boeren, Verscheidene doode Boe ren werden op het veld achter ge laten en er werden drie gevange nen gemaakt. De verliezen van de Engelschen waren gesneuveld een officier, drie officieren en elf man gewond. Uit deze verspreide krijgsberich- ten blijkt niet alleen dat de afzon derlijke Boeren-commando's zich op enorme afstanden van elkaar bevinden doch tevens, dat de moed er nog lang niet uit is. Gekozen zijn tot nog tóe 370 mi- nisterieelen, 143 liberalen, waar onder Dilke, en 79 nationalisten. De ministerieelen wonnen 29 ze tels, de oppositie eveneens 29 ze tels. Uit China komt een zeer merk waardig bericht. Te New-York is via Sjanghai de volgende mededee- ling uit Peking ontvangenDe keizerin-weduwe is doodziek te Tayen-foe. De keizer heeft thans de vrije hand in alle staatszaken. De Duitsche regeering ontving van Li-Hoeng-Tsjang een bevestigend antwoord op de Duitsche voorstel len. Daarin wordt gemeld,dat Jing nien, Kang-Yi en Tsja-tsjoe-tjas onthoofd zijn, prins Kwang, her tog Tsailam en prins Jin tot le venslange opsluiting zijn veroor deeld en prins Toean op last van den keizer naar de Siberische grenzen verbannen is. Dit bericht is wel is waar nog niet bevestigd, maar de afzender zegt voor de juistheid er van. te kunnen instaan. Inmiddels zetten de groot-man darijnen de pogingen voort, om den keizer te bewegen naar Peking terug te keeren. Li-Hoeng-Tsjang heeft den keizer er op gewezen, dat de mogendheden in staat zijn den toevoer van levensmiddelen naar Sjansi af te snijden. De militaire operaties in China bepalen zich tot het afzenden van strafexpedities naar streken, waar in de Boksers zich samentrekken of waarin ongeregeldheden worden begaan tegen de vreemdelingen. Volgens een telegram van Tient sin van den 9den vertrokken Don derdag vijfduizend Engelschen, Duitschers, Franschen en Italianen onder generaal Bailloud vandaar naar Pao-ting-foe. Zij zullen zich in de nabijheid van die plaats aan sluiten bij een colonne van dezelf de sterkte uit Peking onder Gase-: lee. De Amerikanen, Russen en Ja panners doen niet mee. De goede harmonie tusschen de geallieerdcn laat nog steeds veel; te wenschen over. Het „Berl. Ta- geblatt" verneemt, dat de wrijving tusschen de Russen en Engelschen voornamelijk zeer sterk is, en steeds meer het karakter van een openlijke vijandschap aanneemt. Twee voorvallen van den jongsten tijd schijnen vooral geschikt 'om het herstel der goede betrekkingen te bemoeilijken. De Engelschen waren uitgenoodigd deel te nemen aan den aanval op de forten bij Peifcang. Doch de Russen en Duitschers bezetten de forten zonder de komst der Engelschen af te wachten, waarover de Engelsche generaal zich zeer gekrenkt voelde. Het an dere geval kwam voor bij de ver overing van Sjan-hüi-kwan. Terwijl de Russen bezig waren te Port- Arthur een expeditie tegen Sjan- hai-kwan uit te rusten, zond de Engelsche admiraal de kanonneer boot Pigrny daarheen, en liet de stad door zijn marinetroepen be zetten. Wat dc bezetting van Peking be treft wordt gemeld De Engelsche generaal Gatelee heeft verklaard, dat de Engelsche troepen in Pe king zullen overwinteren. Een ba taljon Duitsche infanterie is met twee stukken geschut te Peking aangekomen. Daarentegen zijn de Russen voornemens al hun troe pen uit Peking terug te trekken, en hebben de Amerikanen de hei lige stad reeds verlaten, en zullen hunne troepen, met uitzondering van enkele wachtposten, China verlaten om naar de Philippijnen terug te keeren. terug zou zijn geroepen teneinde een post in het Engelsche Kabinet te be- kleeden, van a tot z is verzonnen. Men bevestigt dat het Pruisische ministerie een nieuw ontwerp voor een Rijn-Weser-Elbe-Jcanaal heeft uit gewerkt, dat den Keizer', als hij le Ber lijn terug is, ter goedkeuring zal voor gelegd worden. Een reiziger, die een tocht heeft ge maakt langs de kust van de Hudson's baai en naar Umvagaland, heeft van de daar wonende Eskimo's vernomen, dat twee jaar geleden aan de uiterste noordoostkust van dc baai een lucht schip is neergekomen, waarin een blanke zat. Deze zou door de inlanders vermoord zijn. Natuurlijk heeft de rei ziger dadelijk gedacht aan Andrée. Hij heeft evenwel naar het schijnt niet ge tracht de waarheid van het verhaal te verïfieeren. De hertog van Ahruzzen van wien men pas gehoord heeft dat hij aan geen tweeden pooltocht zal deelnemen, be reidt volgens de „Figaro" wel een tweeden tocht voor, die in de komende lente zal aanvangen. liet voornemen beslaat op dezen tocht een luchtballon mede te nemen, die vrij goed bestuurd kan worden en daarmede op te stijgen wanneer hel schip niet verder noord waarts kan komen. Buitenlandsch Nieuws. De Pest te Glasgow. Een Donderdag uitgevaardigd bulletin zegt, dat de pest te Glas gow thans feitelijk onderdrukt is. De laatste zes personen, die nog onder observatie waren, zijn Don derdag ontslagen.De isoleering der huizen van pestlijders zal worden opgeheven. De 20 patiënten, die nog in het hospitaal zijn, gaan goed vooruit. Het is nu drie weken ge leden sedert het laatste geval zich voordeed. Hce nonië en Bulgarije. Dc „Politische Correspondenz" ver neemt uit Sofia, dat de Bulgaarsche regeeviug aan die van Roemenië een nieuwe nota zond, mededeelende dat de gerechtelijke actie op de grondsla gen door Roemenië aangegeven, wordt voortgezet. De Regeering te Sofia hoopt dat dit aanleiding moge zijn om niet langer Bulgaarsche onderdanen zon der aanleiding uit Roemenië te zetten, en behoudt zich het recht voor hier voor eventueel schadeloosstelling te vragen. Algemeene bericliten. Men verneemt dat een gerucht, vol- gens hetwelk Lord Cronier uit Egypte Stadsnieuws HAARLEM, 12 Oct. 1900. Naar wij vernemen zal de hij de Doopgezinde gemeente beroepen pre dikant ds. Elhorst uit Den Haag, me dio November zijn intrede hier ter ste de doen. Wij lezen in de N. R. Ct. „Uit een te Haarlem op last van B. en W. gehouden stemming onder het personeel der openb. lag. scholen is gebleken, dat de meerderheid is tegen schoolvergaderingen. De Bond van Nederl. Onderwijzers had de instelling daarvan gevraagd en de wethouder van onderwijs was er zeer voor." Bij informatie is ons gebleken dat het eindresultaat van do stemming nog niet met zekerheid is op te geven, daar nog niet alle ingekomen briefjes zijn nagezien Zooals het op het oogenblik stond was het aantal vóór- en tegenstanders van schoolvergade ringen ongeveer even groot. Schouwburg. De verborgenheden van Amsterdam. Ik heb bij de opvoering van dit stuk door het Ilollandsch Tooneelgezel- schap Donderdagavond in onzen Schouwburg weer eens recht gezellig gegriezeld. Zoo'n flinke moreele huive ring af en toe is wel eens pleizierig. Wie 's morgens gewoon is een dikke, ijskoude waterstraal op zich te laten neerspietsen, kent dat eigenaardig ge voel van rilling, weergegeven door een onwillekeurig „brrr", een sensatie die niet heelemaal aangenaam, maar toch ook volstrekt niet onaangenaam is. Zoo'n huivering heb ik gisteravond langs mijn hersens voelen schuiven. In negen iafreelen, werden je, als op even zoovele presenteerblaadjes, aller lei misdrijven wchvilend aangeboden. Wijlen Jan dc Vries, de vader van het stuk, is nooit of nimmer voor een kleintje vervaard geweest. In het eer ste tafreel krijgt een moordenaar, een dokter nogal, handgeld om een vrouw te laten sterven in* het tweede wordt een erfgenaam verdonkeremaand, ge lukkig nog dat de toeschouwers hem zelf niet te zien kregen in het derde landen wc aan bij de valsche munters, in het vierde wordt een heer, die zich: heel onnoozel met dertigduizend gul dentjes in den zak in een verdacht: kroegje waagt, levend begravenin het vijfde wordt de dokter van 't eer ste bedrijf vergiftigd in 't zesde wordt de leus van leer om leer toegepast, in 't zevende vertoeven we in 't Hol in de Suikerbakkersstecg en in 't achtste fungeert een lijk als getuige, wat ook geen alledaagsch geval is. Zooals men ziet, komt het met de tel niet uit. Er wordt gesproken van negen tafreelen en we hooren. maar van acht do namen, 't Spijt me wel, maar me dunkt dat 't zoo ook al voldoende is. 't Gezelschap deed zijn best en 't pu bliek, dat zeer dik gezaaid was in do hoogte en wel wat dun in dé laagte, waardeerde liet zeer. De marqué die heel huiseiijk Smit heette (als ik Smit heette zou ik er tegen opkomen) rolde met zijn oogen op klassieke wijsde boeven zagen er uit als schelmen in 't kubiek, de baron had witte slobkou sen aan, wat kun je meer verlangen En als we dan nagaan dat de prij zen matig waren ('t balcon kostte maar één gulden) en dat er ten slot te niets kwaads gebeurd is, aangezien het heele gezelschap,, levenden en dooien, gemoedelijk met den laatsten trein naar Amsterdam is terugge spoord, dan durf ik ten slotte zeggen, dat ik me wel geamuseerd heb. Ik ga nog eens een tweeden keer bij de la Mar uit rillen. Haarlemmerlieae en Spaart* woude. In de Donderdag gehouden raads vergadering werd o. in. de begrooting voor 1901 goedgekeurd en vastgesteld; op een bedrag van f 22,672 in ontvang' en uitgaaf met dezelfde belasting-; cijfers als het vorige jaar nl. 3000; omslag en 40 en 10 opcenten op do grondbelasting. De jaarwedde van den gemeente secretaris werd gebracht op f 700 en dien ambtenaar een jaarlijksclie beloo ning toegekend van f 100 voor het bij houden der registers van den Burg. Standhet salaris van den onderwij zer te Halfweg verhoogde de Raad met 50 (is nu f 550), doch een adres van de onderwijzeres aldaar om verhoo ging barer jaarwedde, werd wegens te geringen diensttijd afgewezen. Goedgekeurd werden de rekeningen van het Alg. Burg. Armbestuur en le gaat Broekhuizen, met respectievelijk f 1013.165 en f 552.59, als batige saldo's, zoomede de begrooting voor 1901 ad 6885.385. Ten slotte hadden de uitlotingen plaats in de geldlecningcn der gemeen- 'enïllletffiis. Roman uit het Duitsch DOOR JUL. MARY. 39) De beide mannen hadden intus- schen het zijpad ingeslagen. Nu vroeg de Amerikaan Gaat u naar Saint-Laurent? Neen, niet naar de stad zelf, maar slechts tot aan de hut eener arme vrouw, die aan den rand van het boseh woont en Cesarine Bar- badé heet, gaf Savinien ten ant woord. Nu was de beurt om te schrik ken aan Gordon, en plotseling staan blijvend vroeg hij Kent u Cesarine Barbadé Ik bewijs haar soms eenige weldaden, voor zoover ik daartoe in staat ben maar mijne middelen zijn helaaszeer beperkt, en ik kan liaar niet in die mate onder steunen, als ik het gaarne wilde. Ja, stemde de dokter toe, zij leeft in zeer kommervolle om standigheden, zoodat ik haar reeds lang eene maandelijkschf onder steuning doe toekomen. Hij zweeg, blijkbaar door pijn lijke gedachten, geplaagd, terwijl Savinien hem tersluiks van ter zijde aankeek, zonder echter noi een woord te zeggen. Zwijgend zetten beide mannen hunnen weg voort; tot ze, voor de hut van Cesarine gekomen, met eene buiging afscheid van elkander namen. Gordon zette zijn weg naar Saint-Laurent voort en Savi nien trad de hut binnen, welker deur half open stond. De oude kolenbrandersvrouw hurkte met hare kinderen om den haard, waarop een klein vuurtje brandde, ze wendde het hoofd om op het gedruisch van naderende voetstappen, en stond op, toen ze Savinien herkende. Hoe goed van u, meneer, dat u ons opzoektzei ze, en nadat ze dienstvaardig de lompen van een stoel had afgenomen, voegde ze erbij Neem plaats, meneer. Savinien ging voor 't vuur zit ten en staarde een oogenblik in I den rooden gloed. Daarop wees hij op de kinderen, die hem nieuws gierig aankeken, en gaf der wouw een teeken, dat ze klaarblijkelijk goed begreep, want ze zond de kinderen weg. Toen de avonturier met vrouw Barbadé alleen was, zei hij Ik wcnsch je aan zekere din gen te herinneren, goede vrouw, die voor ongeveer twintig jaren geschied zijn. Onlangs kreeg ik een ouden jaargang van het „Po litieblad" in handen, waarin ik met groote belangstelling het pro ces las tegen zekeren Jean Vanda- le, die beschuldigd was van eene jonge vrouw vermoord te hebben. Die Christine Richardier heet te, de echtgenoole van meneer Ri chardier, die in de doornenkloof om !t leven kwam, en de moeder van meneer Martial en de gravin d'Alberon. Ik weet dat alles. - Daarover venvonder ik me in 't geheel niet, daar jij en je man bij het proces betrokken waren. Ik heb je namen herhaaldelijk gele zen. Wij hadden Jean Vandale bij na stervend in onze hut opgeno men, juist toen hij na den moord op de arme mevrouw Richardier uil de eenzame villa gevlucht was. Natuui'lijk werden wij in 't ver hoor genomen. Och, dat was een mooie tijd Toen men elders ver nam, dat wij Jean Vandale eene schuilplaats hadden verleend, wer den wij opeens beroemd, en van alle kanten kwamen de menschen om inlichtingen van ons te krij gen. Ook courantenschrijvers kwa men in groot aantal uit Parijs, ja uit Parijs, en die ondervroegen ons, dat het een aard hadU kan begrijpen, hoe ik den gansehen dag moest pratenVelen gingen niet weg zonder wat geld. voor ons achter te laten, sommigen gaven zelfs vijf francs Och ja. dat waren goede tijden. De vrouw was opgestaan om nieuw hout op de kolen te leggen, want ze zag, dat Savenien koud was. Door de slecht sluitende deur drong de koude avondwind naar binnen. Herinner jij je, hoe Jean Van dale er uitzag? Zou je hem her kennen, als je hem plotseling voor je zaagt? Wie zou dat kunnen zeggen, meneer? In twintig jaren veran dert een mensch heel wat I Heb je dokter Gordon al eens van nabij gezien en nauwkeurig opgenomen? vroeg hij thans op den man af. Neen, ik heb hem altijd maar heel eventjes gezien. Hij zendt mij heel dikwijls levensmiddelen, geld en kleoren voor de kinderen. Maar als ik naar het slot ga om hom voor zijne weldaden te danken, wil hij mij niet ontvangen. Je moet echter naar hem toe gaan en zonder mankeeren met hem spreken. Waarom toch Je moet hem vertellen, 'dat je ziek bent en maar de eene of an dere kwaal bedenken. Je moet maar trachten zoo dicht mogelijk bij hem te komen en hem dan op merkzaam opnemen. Vrouw Barbadé was zoo ver baasd, dat ze geen antwoord gaf. Eindelijk riep ze uit Gelooft u misschien, dat 'dok ter Gordon I-Iet is mogelijk. Eén bewijs heb ik reeds, maar ik zou er gaar ne nog een tweede hebben. Maar waarvoor? U voert toch. hoop ik, geen kwaad tegen hem in 't schild Waar denk je aan? 'i Is dus alleen maar nieuws gierigheid Ja, alleen nieuwsgierigheid, verzekerde Savinien, en daar hij zag, dat de oude hem wantrou wend aankeek, haastte hij zich om erbij te voegen Laat ons daar niet: verder over spreken, vrouw Bar-i badé. Maar je moet toch goed bo-! denken, dat je aan Jean Vandale! geen dankbaarheid verschuldigd! bent, want al is hij ook vrijgevig: tegenover je, je hebt hem daar-' voor ook het leven gered en voor eene twintigjarige gevangenisstraf, bewaard. Was jij er niet geweest, dan was hij óf gestorven óf in de gevangenis gekomen. Zoo'n dienst weegt tegen een vermogen op, goe de vrouw I En als deze dienst je mei een vermogen betaald was, dan was je nu niet in zulke ellen dige omstandigheden, dan behoef de je geen honger te lijden en je kinderen behoefden niet te bede len. Dat is wel waar (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1