Bal-Zijdes-Japon Si 6,38 rPt1enh°e«eTginB,e te en werd een suppletoir kohier voor •lcn hoofdei ij ken omslag opgemaakt op 75 in hoofdsom over een vol jaar. Haarlemmermeer. De he G. Blankers 't Hooft, A. J. G. Timmermans en B. Biesheuvel •/.iin benoemd tot zetters bij 's Rijks belastingen. IJpolder. Ook in deze polders is dit jaar het suikergehalte der beetwortelen hoog de weinige landbouwers die op gehalte gecontracteerd hebben, ontvangen zelfs meer dan zij die op gewicht leve ren. Binnenland. borgmaatschappij, cn zulks omdat 't voor deze materie hoogst wen sen elijk is buiten twijfel te stellen dat deze maatschappijen rechtsper soonlijkheid bezitten, hetgeen meermalen is betwist. Parlementaire Praatjes. Was eergisteren bij de behandeling van de Ongevallenwet de discussie hoofdzaak, gisteren kwam het op de beslissingen aan, waarop wij dan ook met resumtie van het debat, nadruk zullen leggen. Al aanstonds werd bij art. 8. dat van uitkeering aan volontairs, leerlingen enz. spreekt, door den heer Loliman voorgesteld om deze personen geduren de hst observatietijdperk geen andere vergoeding toe te kennen dan 70 pet. van een 1 ictief loon. De Min. en de heer Heldt betoogden, dat de verkre gen besparing gering zou zijn en dat. .al kreeg een leerling geen loon, hij >ioor een ongeluk toch ook een verlies leed, door gebrek aan onderwijs, liet amend, werd verworpen met 5G tegen 31 stemmen. Bij art. 9, loopende over de toepasse lijkheid der wet. bij ongevallen in liet buitenland, wilde de heer Kuyper de wet ook toepasselijk verklaren op den buitenlandschen patroon, die hier doel arbeiden en op den buitenlandschen werkman, die in ons land een ongeluk krijgt doch alleen voor het geval Iïol- landsche patroons en werklieden in het buitenland op denzelfden voet behan deld worden Op raad van den min. Le ly en van den heer Vecgens, die juridi sche bezwaren hadden en meenden dat de voorgedragen regeling duidelijker was nam de heer Kuyper zijn amend, terug. Verworpen werd met 43 tegen 40 stem men een amend, van or. Kuyper, om niet bij bestuursmaatregel, maar in de wet vast tc leggen de bepaling dat bij bestuursmaatregel regelen moeten ge steld worden volgens welke het be stuur der Rijksbank de genees- en heelkundige behandeling van een ge troffene opdragen aan eene commissie, aan den werkgever of aan een ven nootschap of vereeniging. Dit, met het oog op dc onzekerheid, of deze min. nog wel den bestuursmaatregel zou kunuen tot stand brengén. De Min. had formeele bezwaren; de I heer Schaper bestreed het amend, om dat de geneeskundigen gevaar liepen niet geheel onafhankelijk te zijn in hun beslissing. Even uitvoerig werd gedebatteerd over het voorstel-Lohman om het ob servatietijdperk (tijdelijke uitkeering zoolang de blijvende invaliditeit niet is vastgesteld) van 3 op G weken te brengen. De Min. becijferde, dat als de werk man 6 weken 70% kreeg, terwijl mis schien de vaste schadeloosstelling la ger zou wezen, dit 50 a 60 mille per jaar kon kosten. De beer Kerdijk had het bezwaar dat de termijn van beroep Ook weer met 3 weken werd verkort. De lieeren Veegens en Schaper bestre den eveneens het amend., in het be lang van den werkman, dat vorderde om den aard der invaliditeit zoo snel mogelijk vast te stellen. Het amende ment werd aangenomen met 63 tegen 21 stemmen. Men kwam daarna tot de belang rijke qnaestie van bet eigen risico, ge regeld in de art. 42 en 53, die tc samen werden behandeld. Twee amendementeja werden door de voorzitters toegelicht. Door den heer Schaper dat der socia listen om den anderen vorm van het ontwerp te herstellen: het monopolie der Rijksbank. Zijn argumenten tegen het toestaan van het eigen risico waren natuurlijk geen nieuwe Hij achtte rie facultatieve eigen verzekering niet met de noodige waarborgen omkleed. Moest men deze concessie aan de Eer ste Kamer doen? Het kon wezen, dat lij de wet desondanks verwierp. En ter wille dier Kamer moest men de wet tiet verknoeien. Op een wenk van den /oorzitter verklaarde de heer Schaper le usance te willen volgen en de Eer ste Kamer builen het debat ie laten, naar zeide hij hei was ook geen asance dat de Eerste Kamer een zoo belangrijke wet verwierp. De heer Kerdijk lichtte het amend, loo van de lieeren Drucker c. s., ten loei hebbende om niet alle admhiistra- iiekostcn voor rekening van den Staat lo nemen, doch een reservefonds te be houden (wat de reg. wil doen verval len). Wanneer de Staat alle admini stratiekosten draagt, zullen de belas- lingbetalers die hebben te voldoen. Hij vond het onnoodig om dc werkgevers lo ontlasten en den Staat met eenigc jonnen, per jaar te belasten. Heden het debat over deze amende menten en misschien ook de beslissing. G. Jr. Ongevallenwet. De heer Lohman heeft een amen dement voorgesteld, strekkende Dm onder de naaml. vennootschap pen of rechtspersoonlijkheid bezit tende vereenigingen, waaraan de werkgever het risico der verzeke ring zijner werklieden kan over dragen, ook op t-e nemen eene we- üerkeerige verzekerings- of ™nr. Krijgsgevangen op Ceylon. Naar aanleiding van de jongste be richten in dagbladen verzoekt de voor zitter van het hoofdcomité van het Ne- derl. Roode Kruis mede te declen, dat le Ceylon krijgsgevangen zijn van de tweede Nederl. ambulance de artsen: dr. J. D. Koster, F. van Hou- tem en C Pino; de administrateur D. D. Ihle; de verplegers E. Meuleman en De Kok, J. C. van Oosten (laatstge noemde is in Z.-A. in dienst van de am bulance gekomen). Een krant van de krijgs gevangenen. In een zijner brieven in de „P. G. C." opgenomen, sprak dr. R. Rijkens van eene courant door de gevangenen op Ceylon ineen ge zet. Het eerste nummer is hier te lande ontvangen. De courant heet ,,De Prikkel draad", orgaan van de krijgsge vangenen te Diyatalawa op Cey lon. Zij wordt hectographisch ver menigvuldigd. Het eerste no. is van 10 Sept. 1900. Hoofdredacteur is dr. R. Rijkens, vaste medewer kers zijn de heeren Bain (Eng.), De Cou.rcenay (Fransch), Rgos (Afr.), Teichmann (Duitsch), "Weehuijzen (Nederl.) Redacteuren zijn de hee ren J. Uijttenhoudt en A. Wech- De censuur heeft het artikel ,,De toestand" volkomen onleesbaar ge maakt, zoo ook een stuk „L'Echo du monde vivant." Advertentiën zijn niet vergeten. <P. G. G.) De kolonie Curasao. Blijkens het voorloopig verslag om trent het w. o. tot verhooging van de begrooting voor Koloniën, dienst 1900, verklaarden verscheidene leden van gevoelen te zijn dat aan het toenemend verval van de kolonie Curasao niet meer getwijfeld kan worden. De gege vens. die het Koloniaal Verslag reeds had omtrent de slechte opbrengst der middelen, hadden lot meerdere voor zichtigheid moeten leiden. Het behoef de niet voor te komen dat jaren ach tereen bij dezelfde middelen men noemde het accijnsrecht op sterke dranken en de réchten op phosphor- zure kalk een belangrijk tekort op de raming wordt aangetroffen. Aangedrongen werd op het spoedig nemen van maatregelen, die het ver val der kolonie kunnen tegen gaan. Men vertrouwde dat het destijds bij het m. o. tot vaststelling der begroo- ting van Curasao voor 1900 door den Minister toegezegde overleg met den Gouverneur, spoedig zal plaats vin den, maar men betwijfelde of de Gou verneur in deze moeilijke omstandig heden tegen de bestuurstaak opgewas sen zal zijn en het hem zal gelukken in de kolonie de onder zijn bestuur verdwenen welvaart te doen terugkee- ren. Uit Zuid-Afrika tarug. Met de Arundel Caslle" zijn Donderdag de volgende ambtena ren der Z.A.S.M. teruggekeerd: G. van Goor; J. van Harlingen; H. C. Proostec cn echtg.; H. J. A. Si mons de Ruyter, echtg. en 2 kind. Z. Salverda, echtg. en i kind; S. H. Kalker en echtg.: J. Bamberger; P. G. Hille en echlg.; F. A. van den Ende en familie; G. M. van Utenhoeve; M. Couzijn, echtg. en kind.; G. Weigel; W. J. Zwei- nenberg en echtg.: J. v. Tekelen- burg, echtg. en 2 kind.; M. Saul, echtg. en i kind; R. F. Rolland en echtg.; C. Hegie en echtg.; L. J Dimsberger en gezin; P. C. M Brouwels; K. de Haan en echtg. Heijmans; J. C. Thomkins; E.W. van der Burgh, echtg. en 3 kind.; P. C. Rikkers; W. F. Lankhorst, echtg. en 4 kind.; A. W. Beek man, echtg. en 1 kind, P. Cousyn, W, H. F. Gosyn, F. Meijer, M. van de Weg, echtg. en 3 kind., A. J. Pool, M. D. L. Artz, U. G. le Clercq, J. J. J. A. Dekker, E. P. M. Schuchardt en echtg., J. Lint huis Jr., G. J. Godart, echtg. en i kind., H. Boll, J. Verhage, echtg. 4 kind., J. C. Seule. Th. le Clercq, H. A. van Reijssen, A. Franse en familie, C. A. Volmer, L. M. Straatman, J. Rozendaal en echtgenoote, C. A. Nieman en echigencote, H. Engelberts, W. H. Beukhof, J. B. Rocci en echig., J. Galetti, J. M. Michielsen, F. F. van der Rijst, G. Cal beo, J. Leitner en familie, W. F. Kips, J. Slote- ma, P. Polderman, T. Pel, W. Mul der, J. Vos, T. D. Descully, J. A. Roosveldt, G. de Nes, A. Gerber, echtg. en 2 kind., L. N. van Wee zei, G. H. Sadde, H. F. M. Hen driks, N. A. van Welie en echtg., S. Sierles, echigencote en 1 kind; J. Schneider; P. Nieman; B. Blan ket; J. den Bakker; H. F. J. Nys- sen; J. Remkes; P. Frehde; D. J. Werner, echtg. en i kind; D. H. Leyer; G. J. van Belle; G. Boonstra en echtg.; II. Timmer; C. Vermeu len; H. N. de Jong; J. H. Smit, echtg. cn 1 kind; G. F. van dei- Put, echtg. en 3 kind.: J. P. Schuit; W. J. Gerritsen; H. van Aggele; G. A. Overberg; C. L. Koopmans; F. D. J. Wortman; J. F. L. de Vos, W. Stevels, F. E. Zijp, de dames Sfcegeman, Perino en i kind, Scho- del en familie, Plantinga en 4 kind., wier echtgenooten in dienst zijn bij de Z. A. S. M., de dames Lak en Baan, wier overleden echt genooten mede in dienst waren hij de Maatschappij. Behalve deze ambtenaren van de Z. A. S. M., zijn nog dc volgende Hollanders met de Arundel Castle rnedegekomenAnderson te Drie bergen; Van den Hoek, Amster dam Bijland, Leeuwarden Metz, Rotterdam Van den Berg, 'Amster dam Nieman, Trouw en Burger te HaarlemHeten, echtg. en 6 kind., HaarlemVan de Lier, echtg. en 2 kind., Den HaagVan Lanteren, Amsterdam; Noorden en echtg., Rotterdam-; Admiraal, echtg. en 2 kind., Amsterdam Stokvis, echtg. en 3 kind.; Ver meulen, Rotterdam; Artz, Den Haag; Smit, echtg. en 2 kind., Rot terdam; Beekman, echtg. en 1 kind, Schiedam; Franse, echtg. en 4 kind., Haarlem; Boonstra en echtg., Transvaalsch burger; Assen de Wilde, echtg. en 3 kind., Utrecht. Om te Londen te ontschepen ver trokken in het geheel 16 personen met de boot derwaarts, onder wie één Hollander. Prof. Sisganbsek van Heu- keloiei Woensdag is te Leiden plot seling overleden de hoogleeraar Siegenbeek van Heukelom. Hij had eerst op later leeftijd de medische loopbaan verkozen. Hij kreeg zijn opleiding te Delft en in het buiten land als technicus en was eerst werkzaam in de fabriek van zijn vader te Leiden en daarna direc teur van de Stoombleekerij te Al- meloo. Toen hij aldaar zijn eerste vrouw verloren had, besloot hij in 1S80 op bijna 20-jarigen leeftijd, te gaan studceren in de medicijnen. Zelfs de studie van het Latijn en Grieksch werd nog door hem ter hand genomen om in staat te zijn admissie-examen te doen en zoo den Nederlanaschen doctorstitel te behalen. Re.eds vijf jaar later, in 1885, werd die door hem verkregen. Hij werd toen ad- sistent van prof. Mac. Gillavry en weldra, in 18S8, zijn opvolger voor de pathologische anatomie en ge rechtelijke geneeskunde. Tal van studies gaf hij in die hoedanig heid in het licht en van zijn groo- ten invloed op den ijver en den werklust van zijn leerlingen ge tuigden de vele dissertaties die on der zijn leiding bewerkt werden. Verleden jaar werd door hem, in twee lijvige deelen, als Recucil de travaux da Laboratoire Boerhaavë, een verzameling uitgebleven van al hetgeen er onder zijn professo raat door hem en zijn leerlingen geschreven was. Prof Siegenbeek van Heukelom genoot in buitengewone mate de hoogachting en liefde van zijn ambgenooten en leerlingen. Zijn gemis zal zeer zwaar worden ge voeld. veer een half uur later weder gezame- Jijk waren teruggekomen in het bier huis, gaven de beklaagden toe even uit te zijn gegaan, maar niet langer dan hoogstens 5 of G minuten INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, tuorclt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Rechtszaken. Een gruwelijke daad. Donderdag stonden voor hel gerechts hof te 's-Gravenbage terecht een schip persknecht te Dordrecht, een gewezen bierhuishoudster aldaar en een werk man, thans marinier, die indertijd voor de rechtbank to Dordrecht terecht stonden onder dc aanklacht van te za- men en in vereeniging eene slecht be faamde vrouw, Louise B., in den nacht van 24 op 25 Juni van het vorige jaar zoodanig te hebben geslagen, geschopt cn getrapt, dat de mishandelde aan de gevolgen stierf, waarna zij het "lijk in da Mcrwede zouden hebben geworpen. Het lijk werd eerst laier gevonden. De Dordrechtsche rechtbank had dc beklaagden, tegen wie 6 jaar gevorderd was, vrijgesproken, wegens gebrek aan bewijs. De feiten komen in het kort hierop neer, dat in den avond van den bewus- ten nacht in de inrichting van de bier- huishoudster ruzie ontstaan was tus- schen die bierhuishoudster en Louise B., die ten slotte de deur werd uitge worpen na een vechtpartij in het bier huis. Op straat zou Louise verder mis handeld zijn met den bekonden nood- lottigen afloop, doch later, op het Kerkplein. De beide mannelijke beklaagden ble ven ter terechtzitting van het hof alle schuld ontkennen, zij waren slechts tegenwoordig geweest bij het gebeur de in het bierhuis en hadden buiten, toen Louise B. voor de deur lag. de bierhuishoudster, die Louise opnieuw ie lijf wilde, tegengehouden. Ook de bierliuishoudstev ontkende eenig deel in deze mishandeling te hebben ge had, zoomin in het bierhuis als later op slraat, op het Kerkplein. Alle drie beklaagden hielden trou wens hardnekkig vol dien nacht niet op het Kerkplein te zijn geweest, niet tegenstaande de verklaringen van ge tuigen, die hen daar wel hadden ge zien. Er werden in deze zaak in hooger beroep een 17tal getuigen gehoord. Te genover de verklaring van getuigen, dat de drie beklaagden, nadat de ruzie in het bierhuis was voorgevallen en Louise B. de deur was uitgegooid, ge- zaïuenlijk waren uitgegaan en onge- Mijnheer de Redacteur, Verzoeke beleefd plaatsruimte voor onderstaande regelen in uw veelgele zen blad. In strijd met de geruchten over den achteruitgang der vereeniging wen- schen ondergeteekenden het publiek hiermede in herinnering te brengen, dat de Poslduivenvereeniging ,,De Luchtgids", opgericht in 1892, zich tot heden kan verheugen in een leden tal van vijftien leden, zijnde dit getal gedurende het afgeloopen boekjaar met 8 vermeerderd. Hiermede is ni. i. het bewijs geleverd dat de vereeniging niet „zoodanig achteruit gaat dat ze het niet meer houden kan" doch daar entegen in bloei toeneemt en wel in die mate dat de vereeniging het plan heeft a. s. boekjaar hetwelk 1 Novem ber begint de koninklijke goedkeuring op hare statuten aan te vragen. Voor hen die zich van de waarheid wen- schen te overtuigen stelt het bestuur der vereeniging zich gaarne tot nadere information beschikbaar. i U bij voorbaat dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, Eenige liefhebbers. Aan de Redactie van Haarlem's Dagblad, te Haarlem. De plaatselijke commissie van aan beveling voor het stichten van een eigen gebouw voor het sanatorium voor weinig vermogende Nederland- sche longlijders (van elke gezindte en uit alle deelen van het land) te Davos- Platz in Zwitserland, heeft de eer U te verzoeken achterstaand stukje in het -•edactioneele gedeelte van uw geacht blad op te nemen, hetzij daaraan als „ingezonden stuk" welwillend plaats te verleenen. Bedoelde stichting gaat uit van de Vereeniging tot behartiging der belangen van Nederlandsche long lijders, te Davos-Platz. Van deze veree niging is de heer P. Plantenga, vice- consul der Nederlanden, aldaar, secre taris. Een deel der Ilaarlemsche pers be vatte reeds eene te vroege mededeeling over dit werk, het zal U uit deze circu laire blijken dat die mededeeling •niet geheel juist was. Ons van uwe welwillendheid verze kerd houdende, verblijf ik, met alle achting, namens de plaatselijke com missie voornoemd, Uw dw. ANDRIES J. WINKLER. Het is u wellicht hekend, dat sedert 1 September 1897 te Davos-Platz een Sanatorium voor weinig bemiddelde Nederlandsche longlijders bestaat, opgericht door de „Vereenignig tot be hartiging der belangen van Nederland sche longlijders" aldaar. Reeds terstond na de oprichting bleek, dat de gelegenheid, in het Sana torium geboden, voor zeer velen een uitkomst is in 1899 bedroeg het aan tal der in dat jaar verpleegde patiën ten 90. Voortdurend moeten patiënten wegens plaatsgebrek worden afgewe zen. Ook nu hier te lande Sanatoria voor longlijders worden opgericht, zal dat te Davos geenszins overbodig worden. Immers, allen op te nemen zal bij het ontzettend groot aantal longlijders in ons vaderland in afzienbaren tijd niet mogelijk zijn. Het Davoser Sanato rium is speciaal bestemd voor hen, die, zonder geheel en al van middelen ontbloot te zijn, toch het verblijf in eene gewone geneesinrichting onmo gelijk kunnen bekostigen. Men beden ke, hoevelen er gevonden worden, die niet voor een Volkssanatorium in aan merking komen en toch geholpen moe ten worden. liet nut dei' Davoser inrichting werd ook uitgesproken door het Centraal- Cornité tot oprichting van Volkssana- toria voor longlijders in Nederland, hetwelk in zijne circulaire schrijft «Wij erkennen dat de hooge bergen van Zwitserland, waar gedurende den winter dikwijls volkomen windstilte hcerscht en vele heldere dagen met sternen zonneschijn voorkomen, in dit opzicht een voordeel hebben wij waar de eren dan ook, dat te Davos eene inrichting tot verpleging van minver mogenden uit Nederland is tot stand gekomen." Drie jaren reeds is ons Sanatorium, met zeer bescheiden middelen opge richt, in een gehuurd huis, werkzaam. Vele bezwaren zijn daaraan verbon den. Het gebouw is veel te klein om aüe plaatsing vragende patiënten te kunnen opnemen, de bouworde is on doelmatig. De Nederlandsche genees-1 lieer, sedert September 1899 aan de inrichting verbonden, kan wegens plaatsgebrek niet in het gebouw zelf wonen, waardoor de moeite, welke tot het verkrijgen van eene goede controle moet aangewend worden, zeer wordt vergroot. Om al deze redenen is het verkrijgen van een eigen gebouw, waarbij de groote tekortkomingen van het tegen woordige vermeden kunnen worden en dat gelegenheid zal bieden om een inwonend geneesheer aan te stellen, eene dringende vereischte. Hethiervoor benoodigde kapitaal is nog niet geheel gevonden. Er ontbreekt nog ruim 20.000, welke som wij zoo gaarne bij- eengebracht zouden zien doordat bij de thans in tal van steden georgani seerde inzameling zeer velen een klein bedrag voor ons afzonderen grootere bijdragen zijn natuurlijk dubbel wel kom. Het feit, dat wij werkzaam zijn voor lijders van elke gezindte en uit alle deelen van ons land, geeft ons moed een beroep te doen op aller medewer king. Vandaar ook aan U het vriende lijk verzoek om een gift voor ééns van f 0.50 of meer, hetzij door inteekening op een lijst, welke U daartoe binnen eenige dagen zal worden aangeboden door den bode, die tevens gemachtigd is uw gift te ontvangen, hetzij door het nemen van een bon of meerdere a f O.50 aan U door hem af te geven. Over niet aan den bode voldane be dragen waarvoor op de lijst geteekend is zal door den laatsten onderteeke naar wórden beschikt. Deze zal ten slotte de gelden naar Davos overmaken. Namens 1-Iet Bestuur van lxet Sana torium voor weinig bemiddelde Neder!, longlijders, te Davos- Platz P. PLANTENGA, vice-consul der Nederlanden, Secretaris. De plaatselijke commissie van aan beveling Ds. P. E. Barbas, Mr. F. A. Bijvoet, S. H. Brongersnxa, arts, te Bloemendaal, Mevr. De ClercqTe- ding van Berkhout, te Santpoort, Mej. L. de Clercq van Weel, Dr. W. G. Huet, arts, J. Krol Kzn., J. S. Joles, Mej. M. Klinkhamer, A. C. Laane, Jhr. H. M. Ridder Baronet Speelman, Andries J. Winkler, Leidsche Vaai-t 88. Bij eventueele ontbinding der Ver eeniging wordt haar verxnogcu volgens de Statuten aangewend tot bestrijding van de tuberculose. Vervolg Stadsnieuws. Een cadet van het oudste studie jaar der Cadettenschool te Alk maar zal voor den krijgsraad al hier terecht staan "wegens het toe brengen van lichamelijk letsel aan een cadet van het jongste jaar bij het ontgroenen. Een paar andere cadets van het oudste jaar zijn met provoost ge straft, insgelijks in verband met mishandeling van jongeren. Woensdagavond had in het gebouw der afdeeling Haarlexxx van den Ned. Protestantenbond eene ledenvergade ring plaats, waarin tot afgevaardig den voor de 30ste algemeene vergade ring van den 3Bo3nd, op 30 en 31 Oct. hierter ste'de te houden werden be noemd de heeren Tersteeg en Wempe. Op Dinsdag 30 Octbor zal eene fees telijke godsdienstoefening gehouden worden des avonds ten 7 uur, in het kerkgebouw der Ver. Doopsgezinde ge meente te Haarlem, onder leiding van ds. Jo. de Vries. Een zangkoor onder leiding van den heer E. F Bruijnsteen, lxeeft daartoe zijrx wewillende mede werking toegezegd. Het programma I bevat de volgende nummers, door de gemeente te zingen: Lied 117 1 en 2; en lied 45 1. Het koor zal ten gehoore brengen: „Vrede in God", van W. A. Mozart, Lied 170 1 en 3, uit den bun del van deix Ned. Protestantenbond, en „Bede" van Dan. de Lange. Voor dc indit seizoen te houden le zingen vanwege dc afdeeling Haarlem, zullen de volgende spreeksters en spre kers worden uitgenoodigd: Mej. E. Knappert, Leiden; dr. Reinders, Alk maar; dr .van den Bergh van Eij sin- gen van Zutphen; dr Niemeijer van Bolsward, en dr. Oort van Utrecht. Aan hel kantGor der E. N. E. T. op den Jansweg moete ontdekt zijxx dat uit een gesloten kastje eenig geld is ontvreemd. Een onderzoek naar den dader wordt door de directie ingesteld. Donderdagmiddag bevonden zich in de Gierstraat, voor lxct agentschap van „He'i Nieuwsblad voor Nederland", eenige halfdronken lotelingeix, of be ter gezegd personen die zich als „dron ken" aanstelden, vanwege het num mertje op hun pet. Een der jongens, zekere R„ die zich bepaald eens op den vooérgrond wilfde stellen, en de aan stellerij tot liet uiterste dreef, sloeg louter uit moedwil een ruit der voor- dcur in, waarbij hij zich ook de rech terhand verwondde. Spoedig was de I politic ter plaatse en werd de helha-j mei, alsmede eenige anderen, die liet den dienaren van den Heiligen Her- manda lastig maakten, ingerekend. Tegen den dader is proces-verbaal op gemaakt. Verder had de dag een kalm verloop. Donderdagnamiddag werd in het N.- Bnitenspaarne drijvende gevonden een schuit met zand, zonder dat van den vervoerder, zekeren F. de Mooij, al hier, een spoor was te ontdekken. Uit de omstandigheden, dat zijn jas. als mede een boterham, nog aan boord werd gevonden, leidt men af dat de Mooij, die de schuit van Vogelenzang was gaan halen om naar de Belt te brengen, wellicht in de omgeving van het Spaarne over boord is geslagen en verdronken, tenminste sedert gisteren- morgen is van hem niets vernomen. Stukken, van den Gemeente raad. Aan den Raad worden overgelegd de verslagen van het verhandelde in de le afdeeling van den Gemeente raad (betreffende de ontwerp-begroo- ting van de gemeente Haarlem, dienst 1901), van de 2e afdeeling, en van de 3e afdeeling. De opmerking werd gemaakt dat wellicht spoedig door vermeerdering van liet aantal raadsleden, do tegen-.' woordige Raadszaal te klein zou wor den en het daarom aanbeveling zou verdienen de Statenzaal daarvoor aan te wijzen. Sommige leden waren van meening dat het kleed nog geen ver nieuwing behoeft, anderen zouden 't niet wenschelijk met het oog op even tueele verandering of verplaatsing van de Raadszaal. Door eenige leden werd de wensch uitgesproken gedui'ende den whiter het trouwen in de Hal niet te doen plaats hebben, maar daarvoor een andere gelegenheid te zieleen, tc meer daar door het voortdurend geloop de ernst van de huiselijke plechtigheid word weggenomen. Het geopperde be zwaar, dat soms een zeer talrijk pu bliek aanwezig was, kon h. i. onder vangen worden, door alleen de naas te bloedverwanten in de zaal toe te la ten, behoudens een gereserveerde ruimte voor het publiek. Wegens de ongunstige ligging aan de overzijde van den spoorwee werd door enkeïen voorgestel, ook in het Schoterkwartier bij verkiezingen een stembureau te vestigen. Onder verwijzing naar liet lage loon dei brugwachters, wanneer dit ner uur wordt berekend, werd door vale leden voorgesteld deze loonen te ra,- noogen, te meer daar hun post r, ig mm of meer verantwoordelijk is. De, voorgestelde jaarwedde van de- te benoemen directeur dor openbare werken wordt door enkele leden on gemotiveerd hoog geacht, door ande- toi'r w>g,-0mdat afzonderlijk kan- kern- U ung,en Pere»aeel noodza- baSht *7 CtsC!'00n 2i.< ™h niet beslist als voorstanders verklaren voor het aanstellen van een directeur- andere laden kunnen zich er wel me de vereen'gen, terwijl een lid het be noemen van een directeur voor ge in7lnVnSeVVeTh0dis blijft «Men. afdeehng sprak de meerder- ■;'dK£ .wensch «>'t dat de tol aan den?ï»i nTn SP°edig <ot 1,e* verle- dene zal behooren en stelt voor B en J?h'nn'Td ,door eel,iga Ied™ de wen- schehjkheiit besproken om dit eer- inkgfmü ,0' aan de Mdschevaait ook te doen plaats hebben, vele leden zijn echter voor het voorloopig be ~n blijven van dien tol. ue--'-an E,en, 'id gaf 'n overweging ce-n kachels meer te huren, maar de- sn eigendom te nemen. De meerderheid "het daarmede niet eens, echter wei met een ander voorstel, nl. om J-t •aantal kachels in de barak te vermin deren. Door vele leden wordt als haar co voelen te kennen gegeven dat om'or- handsche aanbesteding van nr—i - len ten behoeve der bestrating de vo- - keur verdient boven de thans cn,/.. de wijze, nl. door de levering ster./ dragen" demcI,dl!n op te Hoewel over de aanstelling van 10 nieuwe plantsoenwachters in de eer- Sv!LfdTling geeu £eheele eenstem- mijicid werd verkregen, werd] do noodzakelijkheid van meer toezicht dgemeen erkend. Enkele leden zou den echter gaarne zien, dat in de thans vacante plaats van plantsoenwachter op die wijze werd voorzien, dat darr- voor een vakman werd benoemd, die t-evens het dagclijkseh toezicht kon houden, waardoor de hoofdopzichn-r de heer Machielse, zich geheel kon rei den aan P. W. Ook in de tweede afdeeling, waren eenigc leden van oordeel, dat de hoofd opzichter over de werken en gebou- wen nehoort te worden ontlast van het hoofdbestuur over de plantsoenen, omdat hij reeds met werk overladen is hij gemeentewerken, en achtten het wenschelijk die werkzaamheden op le dragen aan den nieuw te benoemen plantsoenwachter (vacature-De Waard Enkele leden verklaarden zich tegen den post van f 550S.S0 voor tien plant soen!) cwerkers omdat de politieagen ten daarin kunnen voorzien als dat korps op gehcele sterkte is gebracht. Andere leden merkten op dat een proef zou kunnen worden genomen door voorloopig een gedeelte van de voor gestelde bewakers aan te stellen. Van de derde afdeeling was de meerder heid van dezelfde meening als in do eerste. De ontheffing zou echter vol gens het oordeel der meerderheid geen aanleiding moeten zijn tol verminde ring van de thans door hem genoten jaarwedde. Aanmerkin gwerd gemaakt( in één afdeeling, op den toestand van som mige urinoirs, terwijl de wenschelijk- heid van meerderen, (vooral aan de Leidsche voort) werd betoogd. Tegen den post: jaarwedde van den commissaris van politie, verklaarden zich in de eerste afdeeling enkele le den, eensdeels om de wijze van op treden tegenover ondergeschikten, an derdeels omdat het een nier-gewilde ambtenaar is, op wiens al of niet be noeming nu geen invloed wênschte uit te oefenen. In de tweede afdeeling sprak een der leden de wenschelijk- heid uit om do jaarwedde van den commissaris te verminderen, terwijl in de derde afdeeling werd voorge steld de voor den commissaris uitge trokken jaarwedde te verminderen met 1 en dit te doen als blijk van kennisname van de inhumane behan-1 deling tegenover zijne onderhoorigen. De meerderheid der afdeeling kon zich hiermede ten volle vereenigen. In de tweede atdeeling werd de vraag gedaan of door B. en W. eene regeling zou kunnen worden gemaakt om de jaarwedden van de inspecteurs en onder-inspecteurs te verbeteren, i bv. rekening houdende met het aan- en hooger I 14 Meter franco en vrij van invoerrechten toegezonden I Stalen naar keuze, eveneens van zwarte, witte en gekleurde „Ïlemieberg-Zijde" voor blouses en japonnen van 45 ct. tot fl 11.10 per Meter. Alleen echt, indien direct van mij betrokken. G. Henneberg, Zijde-Fabrikant, Zürioh, Koiiisi&l. en 3£eizerï, MaSever&iieier»

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2