Tweede Blad, De schuld van dei Geneesheer. behoorende bij ,;ISs3e!!°Sem's Oagtoüad" van Maandag 15 Oct. 1900. Wo. 5305. Haarlemsche Handels- vereeniging. Goedaélc. lij Kon. Besluit van 12 Nov. 1892, No. 29. De Haarlemsiolxe Handel svereexx. telf- thans ruim 650 leden, dat is veel, doch niet genoeg. Elke winkelier, elke han djelaar, zijn belang begrijpende, moet zich aansluiten. De contributie bedraagt alechta f 2,50, terwijl de voordeel en. groot zijn. Rechtskundige adviseurs aijta de hee- ren nxï& Th. de Haan Hugenholtz en H. Ph. de Kan ter, Spaairne 94, welke gratis advies in handelszaken. geven aan de leden en voor hen gratis optre den. in faillissementen. Voor incasso's, dloor bemiddeling der advocaten gedaan, wordt 5 berekend. Bankiers der vereeniging zijn de hee- ren Laane van Bemmel, Kruisstraat 5L Alle brieven of aanvragen (ook opga ven voor het lidmaatschap) moeten ge richt worden aan het bureau der ver eeniging, 22 Lange Begijnestraat. Het is ons gelukt eene overeenkomst be sluiten, waardoor het mogelijk is H.H. leiden nauwkeurige informaties te Verschaffen omtrent alle firma's in Ne derland. De kosten dezer informaties bedragen 60 cents per adres, plus 5 cents voor porto, en moeten vooruit betaald wor- iear aan het bui-eau. Informatiën naar binnen do stad. wonende personen gra tis. Ruim 650 information en rechtskun dige adviezen werden in het aifgelcopen jaar verstrekt. In Mei en Juni zijn 72 vorderingen tot een bedrag van f 2765.73 betaald, 9 vorderingen worden afbetaald, 12 vorderingen zijn uitgesteld. Volgens artikel 7 dient het Geheim der Maautdlijsten ongeschonden bewaard te blijven. H.H. Leden worden er op attent go- maak t, dat pretention, buiten de stad in te vorderen, niet worden behandeld, tenaiji portovergoeding (10 ets.) is bij gevoegd. Het Bureau der vereeniging is geves tigd 22 Lange Begijnestraat en is ge opend ieder en 'werkdag van 's morgens 9 tot 1 en 's middag van 2 tot 4 uur. Dagelijks is een der bestuursleden aanwezig en bereid tot het geven van alle gewenschte inlichtingen en wel Maandag en Vrijidag van 1112 uur v.m., de overige dagen van 34 nra. Den leden wordt aangeraden voor dat men levert aan, of zaken doet met W. E. II. Tack Jr., Frans Halsplein 6, inlichtingen te nemen aan-het bureau Lange Begijnestraat 22. Het Beleg van Haarlem door de Spanjaarden iu 1572-1573, DODE W. P. J. OTERMEER, Amanuensis der Gemeente-bibliotheek. in. We hebben reeds gezegd dat Alva de 10e penning geëischt had. Wat was eigenlijk de 10e penning?, zal men vragen. UitBelangrijke Stukken voor'Geschied- en .Oudheidkunde,^ zijn de Bijlagen en Aanteekeningen be trekkelijk het beleg en de verdediging van Haarlem in 1572-73" ontleenen we daarover onder meer het volgende In den Grafelijken tijd was de Lands heer eigenaar van den grond van Min graafschap dien kon hij verknopen, verpachten of afstaan met of .zonder voorwaarden, hetzij voor tiend.'ccnt, hetzij voor erfpacht, recognitie enz, den gebruiker van dien grond met hef daarop geplaatste en gebouw Ie, kon hij daarvan eene schatting of belas ting later onder den naam v au ver ponding bekend afvorderen. IlLex uit werden de gewone uitgaven bestre den. Doch behalve dit, vroeg hij jaar lijks tot het zelfde einde eene bepaalde som eene bede gëheeten zonder daarvan verantwoording schuldig te zijn. Indien de Staten der provinciën vroeger de afgevaardigden uit da vroedschappen der steden met de Ede- sr©Biiii©t©m. Roman uit het Duitsch DOOE JUL. MARY". 40) Als we aannemen, dat Gor don dezelfde is als Jean Vandale en hij tegenwoordig vrijgevig te genover je is, dan doet hij daar mee nauwelijks zijn plicht, want het zou eigenlijk zijn plicht we zen om je uit nood en ellende te bevrijden, je uit deze hut in een geschikt, warm huis te brengen, vvaar jij en je kinderen niet altijd aan 't gevaar van bevriezen waart blootgesteld, en je een klein inko men te verzekeren, dat je in staat stelde kalm en prettig met elkan der te leven. Dat is wel waar, herhaalde de vrouw, wier oogen begonnen te schitteren. Laat ons aannemen, dat Jean Vandale zich verschuilt onder den len de Statenvergadering uitmakende daartoe inwilligden, maakten zij eene repartitie, hoeveel iedere stad of gemeente in die bede zou dragen deze waren dan verplicht, dit aan hen te voldoen, welke het beheer over 's lands geldmiddelen, hadden, en die vervol gens de som der bede aan den Lands heer of diens gemachtigden uitbetaal den. De steden betaalden haar aan deel uit stadskas, en om die daartoe, evenals tot andere uitgaven in sta-:! te stellen, werden er stedelijke accijri sen of belastingen geheven dxor en onder het beheer van de stedelijke re geering, en jaarlijks xverd dit in de thesauriersrekeningen in uitgaaf ge bracht. Bij buitengewone omstandigheden, b. v. oorlog, huwelijk van den Graaf of diens aanverwanten of andere voor vallen, die noodzakelijke en groore uitgaven vorderden, werden er „bui tengewone beden" aangevraagd. Of schoon nu de bevoegdheid om beden te vragen, den Graaf altijd rechtens toegekend werd, stond het echter aan de staten vrij om die al of niet in te willigen of te verminderen. De Graaf toch had geen recht om de „door hem bepaalde som te eischen." Wel be loofde men, bij de huldiging, hem te gehoorzamen en hem bij te staan dan, dit was eene belofte de Graaf kon vragen, doch aan de Staten stond het vrij, dat verzoek al dan niet in te wil ligen. Alva's bedoeling nu met het eischen van den lOden en 2-Osten penning was, om den Koning onafhankelijk te ma ken van de toestemming of weigering der Staten in het verzoek of de bede om eene bepaalde som. Want die pen ning eenmaal ingewilligd zijnde zou evenals de toen bestaande verponding vanwege den Landsheer ingevorderd zijn geworden, naar de wijze als nu de invordering van de Landsbelasting plaats heeft. Ware het eene andere soort van be lasting geweest zooals b. v. de impo sition en accijnsen op de wijnen, bran dewijnen, bieren, hoornbeesten enz. vastgesteld bij plakkaat van 10 Mei 1574, men zou er zich geenszins tegen verzet hebben. Doch den lOden penning te vorderen zonder toestemming der Staten, en dus ook zonder die van de steden en de Ridderschap, dit was den kostelijksten waarborg der vrijheden schenden voor het tegenwoordige, en onzijdig maken voor de toekomst, de constitutie van het land wijzigen en bijna omver wer pen. Geen wonder dat men tot het uiter ste de afkondiging van het plakkaat op die penning tegenhield en ten laat ste niet anders dan onder protest ge doogde. De ijverigste Spaanschgezinden gloeiden zelfs van verontwaardiging en Alva's slechte staatkunde werd openlijk bespot. Een lakenkoopman, die van Alva f 30.000 te vorderen had, wilde hem liever dan den lOden penning te be talen, die schuld kwijtschelden wan neer Alva-dan he.t land verliet. «V De eigenlijke eisc'h toch bestond in de opbrengst van één percent of den honderdsten penning van alle goede ren zonder onderscheid, tien percent öf den tienden penning van de roe-, rende, en vijf percent of den twintig sten penning van de onroerende goe deren, zoo dikwijls als zij verkocht werden. Door den lOOsten penning moest ieders bezitting juist bekend worden, „iets waaraan de menschen zich niet gaarne onderwerpen De belasting van den jóden penning zou aan den handel den doodsteek ge bracht hebben. In den wolhandel b. v. zou zij de bijna volle, waarde bedra gen hebben, omdat deze dikwijls 5 a 6 maal van den eenen koop er op den anderen overging. De Buitenlanders zouden .geene bestellingen meer doen aan de I-Iollandsehe fabrikanten, aan gezien dezen niet meer voor den ge wonen prijs konden leveren. Tevens zou eene groote bende van opzichters noodig zijn, daar ieder zoo veel mogelijk zou. trachten de wet te ontduiken. De tiende penning dit zag. iedereen zou het land in volsla gen armoede brengen. De verraderlijke- aanval van Bossu was dus afgeslagen Onnoodig te zeg gen welk een indruk dit op onze inwo ners had veroorzaakt. Den anderen morgen ten 9 uur ver gaderde de Vroedschap binnen Haar lem, alwaar Colterman met twee an dere commissarissen Berkenrode en Kies mede verschenen, om de burgerij naam Georg Gordon, dan eischt zijne veiligheid, dat men hem niet herkent. Natuurlijk. Dat ziet immers een blinde. Want als men hem vindt, wordt hij in de gevangenis gestopt. Meen je nu ook niet, dat je, als je met alle zekerheid Jean Van dale in dokter Gordon herkent, het bewaren van dit geheim met goud betaald zou moeten worden. Daar heeft u zeker gelijk aan Je zult je dus je zwijgen laten betalen Ja, ja, duizendmaal ja. Ik zal uwen raad opvolgen. Maar als ik mij bedrieg? Ik zweer je, dat Jean Vandale en Georg Gordon dezelfde persoon is, en als je 't slim en han dig aanlegt, zal hij 't jou ook be kennen. Dan ga ik morgen naar hem toe. Ik zal je bij je terugkomst op wachten, en dan vertel je mij, hoe het gegaan is. Den volgenden dag was Cesarine Barbadé reeds vroeg op het slot „Rouches" en verlangde bij dok ter Gordon gebracht te worden. welke zeer ontsteld was, wederom ge- rast te stellen „ende goet constante- ment te geeven". In deze vroedschap werd besloten, „dat Colterman met brieven van cre- dentie en supplicatie, terstond zoude reizen na den gouverneur en Staaten van het Noorder Kwartier, om, tot ontzetting der stad, zo veela knegten of volk te bekomen als hij konde". Colterman vertrok oogenblikkelijk in gezelschap van Jan Robbert en den predikant van den hopman Kabeljauw. Voorbij het huis te Brederode von den ze op den weg een deftig burger uit Alkmaar, zonder mantel en schoe nen. Op hun vraag hoe hij daar kwam gaf hij ten antwoord„van Sparen- dam", alwaar hij dien nacht gevangen had gezeten, en alwaar de knechten hem zijn mantel en trijpe pantoffels hadden ontnomen, doch dat hij ont vlucht was. (Wordt vervolgd). Stadsnieuws Gelukkig verijdeld. Gisteravond omstreeks kwart over elven poogde een vrouw zich door verdrinken in de Bakenesser- gracht van het leven te berooven. Dit werd opgemerkt door den heer P. J. Schiering, schoenmaker al daar woonachtig, die zich juist naar huis begaf. Door spoedig de hulp van den Zeeuwschen Bakker in te roepen, mocht het hem met behulp van diens personeel, door het plaatsen van een ladder tegen den hoogen wal, gelukken haar van een anders wissen dood te redden, waarop zij naar de echtelijke woning in de Biggesteeg is teruggebracht. In het douchebadhuis zijn in de afgeloopen week genomen 560 baden. Be Harmonie. Het reeds gunstig bekend staand mu ziekkorps „De Harmonie", directeur de beer Bernhardt geeft Zondagavond een Populair Concert in de muziek zaal der sociëteit „Vereeniging". Mag dit concert reeds een voldoende bezoek verwachten, de toeloop naar de „Vereeniging" zal Zondagavond nog. grooter zijn nu de heer Chretienni en diens leerlinge dien avond ook eenige nummers zullen ten gehoore brengen. Wie kent .niet Chretienni den gevicr- den vroolijlcen coupletzanger? Ieder zal zich de opgewekte coupletten nog wel herinneren, doorhem en zijne leerlin ge bij de lcermisvöorstellingen in de „Vereeniging" voorgedragen. Dat daarom van deze gelegenheid zal wor den geprofiteerd, valt niet te betwij felen Bamespaleis. Donderdagavond stond het pu bliek dat de Anegang passeerde, in stomme verbazing te kijken naar onze vuurroodsbrievenbus, die pas op den zijmuur van het hoekhuis was opgehangen. Vrijdag avond verdrong men zich voor het nieuwe magazijn van de firma Wisbrun Liffrnann aan den an deren kant. Wel waren de gordij nen voor de étalage nog dicht, maar telkens en telkens weer ging de voordeur open om mensclien met-pakken en pakjes, met doozen en doosjes door te laten' en dan kreeg de nieuwsgierige kijker een glimp te zien van helder licht, van veel bezige menschen en van sta pels goederen, nog in bonte wan orde dooreen, maar die straks al len langs deze wand in rij. en gelid elk op hun plaats zouden staan. Den 15den Mei sloot de firma Wisbrun Liffrnann de deur van het smalle nauwe perceel waarin zij jaren achtereen zaken had ge dreven, achter zich dicht en ver trok met pak en zak tijdelijk naar de Barteljorisstraat.. De slooper kwam en hamerde het neer, tege lijk met de bakkerij daarnaast. Toen kwam de beurt aan den ar chitect, den heer Van den - Berg, aan de aannemers, de heeren Gie bels en van Servellen, die geza menlijk een gebouw deden verrij zen dat wij aan :t hoofd van dit stukje een Damespaleis noemden. Om dat te beseffen moet men naar binnen gaan. De breede win kel, die zestien meter lang is, zit vol met damesartikelen. Wagen we ons aan een kleine opsomming. Toen de knecht zijn heer den naam der oude vrouw noemde, sprak de dokter met een diepen zucht half luide Ze heeft me herkend Toch liet hij haar dadelijk bin nenkomen, want hij bood het ge vaar liever het hoofd dan er voor te vluchten, en toen -Cesarine voor hem stond, zei hij Wat wenscht ge van mij, goe de vrouw Ze had sedert gisteren eene kléi ne comedie ingestudeerd en begon met rappe tong te spreken. Ik heb voortdurend trekkin gen in al mijne leden, in 't hoofd én in de heupen, en dat doet zoo'n pijn, dat ik het soms wel zou wil len uitschreeuwen. Nu dacht ik dat u, die zoo goed is geweest voor mij en mijne kinderen, mij wel zou willen zeggen wat ik moet doen om van deze pijn bevrijd te worden, zonder dat het mij veel geld in de apotheek kost. Voor een oogenblik schonk hij haar geloof, en dat des te eerder, wijl hij wist, dat de vrouw wer kelijk ziekelijk was. Hij onder zocht haar daarom nauwkeurig, en zonder dat hij het vermoedde. Links aan den wand, in sierlijke kasten bekroond door een aardig uitgevoerde balustrade, zijn in volgorde geborgeii de- zijden stof fen,, fluweeleiï, kanten, passemen- terieën, zijden rokken of blouses, een geheel rayon Voor glacé hand schoenen, dan de zijden lintenAan den achterwand de afdeeling da mes-handwerken. Rechts van den ingang ruches en balayeuses, knoo- pen, drie- vakken vol corsetten, voering, satinets, enfin alle naai sters fournituren en dan de rest, een reeks artikelen, die wij niet zullen opsommen ómdat we geen catalogus geven en omdat we toch altijd wat zouden vergeten. Natuurlijk heeft de winkel licht van voren en wel door twee bree de étalageramen, maar dat heeft hij ook van achteren door twee bo venvensters, die elk donker plekje hebben verjaagd, 's Avonds zorgen twaalf gloeilichten in de uitstal ramen en vijf drielichts-kroontjes in den winkel zelf en er voor, dat bezoekers en personeel behoorlijk zien kunnen wat ze verkoopen. Vier stevige ijzeren kolommen schragen de plafonds. De firma Wisbrun Liffrnann heeft voor haar personeel gezorgd door achter de toonbanken zetels te laten maken, die als het noodig is neergeslagen kunnen worden." Daarmee kunnen de juffrouwen op stille oogenblikken zitten. Za terdagavond, zal daarvan wel niet veel inkomen, want dan wordt het nieuwe magazijn geopend en zal 'ter eere van dit feit de geheele win kel éen groote étalage zijn. Het uiterlijk van 't begin van den Anegang vaart weder wel bij het nieuwe damespaleis. Bloemendaal. Ondertrouwd: P. de Vries en G. M. Tit. J. H. Zweetbroek en M. H. v. d. Berg. Bevallen: G. van Apeldoornv. d. Laan, d. E. v. LoonHuijpen, d. Overleden: C. J. Nieda, 52 jaar, Mee- renberg. G. H. Hogers, 31 j., idem. W. C. Nieman, 48 j., idem. F. J. Cramer 74 j„ idem. Heemstede. Met het, aanleggen van wegen in het Haarlemmerhoutpark is men druk be zig; het daarvoor benoodigde zand wordt aangevoerd van een stuk grond gelegen aan de Glip en toebehoorende aan Jhr. Deutz van Lennep alhier. De uitslag der gehouden loting voor de Militie voor de-ze Gemeente lichting 1901 is als volgt No. 1 II. J. A. Medemblik, eenige zoon. 2 J. C. van Tongeren, idem. 3 P. H. Dekker, gebreken. 4 J. Kinkhou wers. 5 A. J. van Hesteren. 6 A. van Iperen, hroederdienst. 7 J. Baltas, id. 8-G. Duindam, id. 9 C. Koomen. 10 H. Vaster. 11 J. A. W. Booms, 12 W. J. lïirdesj eenige zo oh. 13 J. W. Helikert, gebreken. 14 M. H. Ruijsenaars. 15 A. HL Leeman. 16 M. Lammers. 17 P. J. Driessen. 18 A. W. Steenmets. 19 J. M. Akersloot. 20 H. A. Voorderhaak, in dienst. 21 Th. M. J. Staal. 22 J. C. Zue- len. 23 H. W. van Balcel. 24 J. N. Ves- ter, hroederdienst. 25 D. de Rooij. 26 1 A. W. Westerhoven, in dienst. 27 G. A. 1 Ebbers, hroederdienst. 28 J. C. Leuven. 29 G. M. Dirken. 30 J. P. Koelemeijer.. 31 II. C. Kramer. 32 J. P. van Roon. 33 J. Th. van Eijkern, eenige zoon. 34- L. J. Lammers. 35 J. W. J. Vosse. 36 F. A. Visser. 37 P. J. Huijg, hroederdienst. 38 J. B. van Loghenx. 39 H. J. J. Voo- ges. 40 J. Duivenvoorden. Het aantal der te leveren manschap pen zal voor deze gemeente waar- schijxxlijk 11 of 12 bedragen. Getrouwd J. v. d. Aar en J. G. Duijndam. Bevallen L. W. Tukken van der Kooij, d. Overleden K. Heemskerk, 8 m. Velsen. OndertrouwdT. Mantje en G. Bakker. C. de Heer en T. Kuiper. GetrouwdF. C. Addieks en A. G. Visser. M. de Groot en P. H. Rijkers. Bevallen: J. BruininkKoffi- man, z. A. de JongSmit, d. J. van der BeenGruppelaar, d. G. van Zutphenv. d. Meijs, z. J. M. C. Klaver-Boot, z. J. M. Dykmans Jansen, z. S. WiersmaKeizer, z. E. Horvathvan Oertel, d. M. ApitzBlom, z. M. Poldewaart^- beschouwde ze-in dien. tijd eiken trek van zijn gelaat, dat ze verge leek bij het gelaat, 't welk in hare herinnering voortleefde. Had zij werkelijk Jean Vandale voor zich? Vroeger zoo lang er nog geen ver moeden bij haar was opgewekt, was ze alleen maar verbaasd ge weest over de gelijkenis thans, nu ze reeds wist, hoe de zaak in el kaar zat, vond ze haar vermoeden voïkooen bevestigd. En toen hij haar de noodige voorschriften en ook eenig geld gaf, opdat ze den apotheker zou kunnen betalen, begon ze opeens te lamenteeren Zoolang ik werken kon, viel ik niemand lastig, daarvoor was ik te trotsch. Maar nu is mijn goe de man gestorven en ik ben oud en ziek geworden, zoodat ik niet meer in mijn levensonderhoud kanvoor zien. Ik heb in vroeger jaren ve len personen groote diensten be- wezen.En als deze lieden,die ik in den nood heb bijgestaan, een goed geheugen hadden, dan zouden ze nu aan mijne ellende een einde maken, want ze zijn rijk en aan zienlijk. Ge kent dus iemand, wien v. d. Berg, d. M. van Gooiv. d. Bogerdt, z. en d. E. de Jongh Kerkhoff, d. B. MeijerBuis man, z. Overleden J. F. Jansen, 4 mnd. G. Heilig, 58 j. G. van Duijnen, 11 j. J. v. d. Pol, 6 mnd. Haarlemmerliede en Spaarn- woude. Bevallen: C. A. Spegt—Botman, d. 11. Beverwiik. Tot lsten ambtenaar ter Secretarie al hier is door B. en W. benoempl de heer W. M. Lenshoek, te Zalt-Bommel. Tot zetters voor de Rijks directe be lastingen alhier zijn herbenoemd de heeren Burger en Smit. Getrouwd: 11 Oct. J. A. van Leeu wen en A. Genet uit Egmond aan Zee. Bevallen: L. TeensmaHoeksma, d. A. de RuiterDiemeer, z. Overleden: M. Nij.man, 3 m. C. v. d. Veldt, vvedr. van P. Verbeek, 72 jaar. Haarlemmermeer. Aan Ged. Staten van Noord-Holland is verzonden een adres van inwoners alhier, w.aarin zij betuigen met dank baarheid en groote waardeering te hebben kennisgenomen van het voorstel der Staten tot bevordering van den aanleg van tramlijnen in hunne ge meente en hare omgeving. Zij zijn over tuigd van het groote belang dat deze streek bij eene betere communicatie heeft, en verzoeken Ged! Staten met be leefden aandrang, hunnen grooten in vloed aan te wenden tot het doen aan leggen van do voor deze gemeente meest gewenschte lijnen. In verband daarmede bevelen adressanten eenige opmerkingen over de plaats en richting dier ontwox-pen lijnen in de welwillen de aandacht der Staten aan. Ten slotte verzoeken adressanten het daarheen te willen leiden, dat de tram lijnen zoo na mogelijk langs, liefst door Hoofddorp en Nieuw-Vennep ge legd worden, en dat een voldoende ver binding van het centram dezer ge meente met Haarlem worde tot stand gebracht. Het adres telt 164 handteeke- ningen. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Wij hadden dus de art. 42 en 53 van de Ongevallenwet gelijktijdig onderhanden. Art. 42 regelt de opbrengst der middelen tot dekking van de in gevolge de wet uit te keeren scha deloosstellingen. Art, 53 bepaalt da wijze waarop het eigen risico kan worden gedragen. Daarbij kwamen, nu de amende menten lo. van de socialisten, om het monopolie der Rijksbank te herstellen. 2o. van de heeren Druc- ker c. s., om de administratiekos ten niet geheel ten- laste van den Staat te brengen'om de regeling van het eigen risico aan strenger bepalingen te binden dan de re geering wenscht. Het eerste ge deelte (ad art. 42) werd door den heer Kerdijk nogmaals verdedigd, ook de noodzakelijkheid van her stel van het door de Regeering ge schrapte reservefonds het twee de gedeelte (ad art. 53) door den heer Fokker, die de bedoeling uit- eenzette om de eigen verzekering te beperken tot publiekrechtelijke lichamen. Terwijl dit amend, de onderlinge verzelcerings- of waar borgmaatschappijen wilde uitslui ten, stelde de heer Lo-hman daar entegen voor om ook mogelijk te maken aan deze vereenigingen het risico te kunnen overdragen. Nadat de heer Nolting verklaard had voor het amend.Kerdijk te zullen stemmen, kwam Minister Lely aan het woord. Een. korte historische herinnering ging voor af, een uiteenzetting van de rede nen waarom de Reg. thans eigen risico wilde toelaten. Ook nu be weerde de Min. nog, dat 't vroe gere voorstel beter was, doch hij kende thans den geest der meer derheid en was bereid tot een con cessie. Geen schijn-concessie; daar om was de Min. tegen het amend.- Drücker c. s. De Min. meende, dat overdracht van risico geen finan- tiëel voordeel gaf, maar de Min. wilde er thans een ander voordeel aan verbinden, nl. vrijstelling van bijdragen in de administratiekos ten en het reservefonds voor de ge een dienst hebt bewezen en die daarvoor niet dankbaar toont te zijn Zoo is het, meneer de dokter. Ge moet dien persoon op zoeken. Dat heb ik gedaan. Waarom heb je niet vrij en openhartig gesproken, waarom je eischen niet kort en bondig ge-, noemd Omdat het mij liever geweest was, dat de man, die een misdadi ger was geworden en wien ik le ven en vrijheid heb gered, als die man, zeg ik, zonder daartoe aan gespoord te zijn, uit eigen bewe ging bij me was gekomen en mij gevraagd had Wat kan ik voor u doen Dat was mij veel liever ge weest. Daar hij dat echter niet doen wil, moet ik tot hem gaan en tegen hem zeggenheden rust evenals voor twintig jaar uw lot in mijne handen, hangt uwe vrij heid van mijn stilzwijgen af En zoo te spi*eken, dat stuit me te gen de borst Georg Gordon kon niet langer twijfelen Cesarine Barbadé had hem herkend. Vernietigd viel hij in zijn stoel achterover. Ja, ze had werkgevers die bij de Bank komen. Het amend.Schaper c. s. was verklaarbaar, maar onpractisch en werd door hem ontraden. Het werd tijd, dat de regeling-na 34 jaar tot stand kwam. Uitvoerig betoogde de Min. ver-, volgens dat het amend.Kerdijk dat alleen aan 100 werkgevers geza menlijk wil toestaan het risico over te dragen aan bepaalde naaml. vennootschappen, maar een schijn vrijheid gaf. De wijze waarop dit. amend, den werkgever wilde doen bijdragen in de onkosten van ad ministratie, per werkman, leek eenvoudig, doch was om verschil lende redenen onuitvoerbaar. Uit voerig, voornamelijk op grond van het vermijden van administratie- ven omslag, verdedigde de Min. het brengen der administratiekos ten ten laste van den Staat, die immers zelf de grootste werkgever is. Het reservefonds was alleen noodig in geval van liquidatie der Bank. Voor dat geval wilde de Reg. den Staat aansprakelijk stellen. Het amend.Lohman nam de Min, over. De heeren Kuyper en De Visser stelden daarna een sub-amend, voor mede ten doel hebbende om het reservefonds op te heffen, doch om de administratiekosten ten laste der werkgevers te brengen. De heer Lohman bestreed alle amendementen en verklaarde voor het voorstel der Reg. te zullen stemmen. Tot die stemming had men het was nog vroeg genoeg wel kunnen overgaan. Maar eenerzijds werd rxog een amendent vei-wacht, althans wilde men het nieuwe amend.Kuyper-De Visser in druk voor zich zien anderzijds wilde men gaarne een beetje rust om, misschien lange, replieken te kunnen voorbereiden. Dus ging, om en bij half vier, de Kamer tot Dinsdag il uur uit een. G. Jr. Tramlijnen in de Haarlem mermeer en omgeving In de zomervergadering der Provin< clale Staten van Noord- en Zuid-Hol land stond de subsidieering dezer lij nen op de agenda. In onzo provincie kwamen Gedeputeerde Staten met een voordracht om f 500,000 subsidie te ver- leenen, maar in Zuid-Holland luidde het praeadvies tot afwijzing, vooral op grond dat de bijdragen der betrok ken gemeenten niet voldoende waren. De Staten van Z.-H. hebben zich ech ter met dit praeadvies niet vereenigd, maar het Gedeputeerden teruggezon den. Sedert hebhen verschillende gemeen ten in Zuid-Holland hare subsidie-toe zegging belangrijk verhoogd. Leiden heeft de rentegarantie van 4 over 60,000 gedurende 20 jaar, veranderd in eene doorloopende eveneens 4 over een kapitaal van f 100.000. Aarlau- derveen, Nieuwkoop, Nieuwveen en Ze venhoven hebben hunne jaarlijkscha bijdragen (van 300. f 500, f 250 en f200) verhoogd tot f 700 f 600, f 400 en f 400 per jacir, terwijl Alkemade de rentega rantie van f S00 op f 1000 gebracht heeft Ook de gemeenten Oudshoom en Lei- muiden en de polders Nieuwkoop en Noorden, die vroeger geen subsidie ga ven, hebben thans toegezegd resp. be dragen van f '100 gedurende 10 jaar, 4 rentegaraixtie over f 5000 gedurende 10 jaar en f 97 eveneens voor den tijd van 10 jaar. Naar men mededeelt bestaat er kans, dat nog andere gemeente- en polder besturen hunne x*eeds toegezegde sub sidies zullen verhoogen, eix vertrouwt men, dat Ged. Staten van Zuid-Holland thans, evenals die van Noord-Holland een voorstel tot subsidieering bij da Provinciale Staten aanhangig zullen maken. China. „De Tijd" bevat het onderstaande schrijven: Hedenavond, 11 October, ontving ik van dr. Schaepman uit Den Haag het volgende telegram: „Aan Buitenlandsche Zaken bericht ontvangen van vijftien Hollandsche en Belgische missionaiüssen uit Kiachta om geld ten hoogste twintig duizend francs. Behoort Kiachta tot u? Zoo ja,' waarborgt congregatie terugbetaling crediet aan de regeexing? Ik raad u aan dol te doen in belang van spoedige hulp aan missionarissen. Namen de missio- naris^en: Lenimens,Stragier,De Boeck, gelijk, hij was o-p genade of onge nade aan haar overgeleverd. Mijn goede Cesarine, sprak hij na eenig bezinnen, ik ben niet' ondankbaar en heb ook niets ver geten, geloof me. En ik, meneer Vandale, wil u geen leed berokkenen, ja, ik kan u zelfs zweren, dat, als u mij had weggezonden zonder mij aan te hooren, of als u zich niet aan mij bekend had gemaakt, het mij toch geen oogenblik in den zin geko men zou zijn u op eene of andere wijze te benadeelen. Ik wil je gaarne gelooven. En terwijl hij hare handen vatte, voeg de hij erbij ge hadt gelijk, toen ge mij van ondankbaarheid be- schuldigdet. De dienst, dien gij me eens hebt bewezen, laat zich met geen geld betalen, en ik zal levenslang uw schuldenaar blijven. Ik ben niet zeer rijk, maar slechts gegoed, heb geene groote behoeften en leef alleen, zoodat ik over een deel van 't geen ik heb vrij kan beschikken. Wat verlangt ge dus van me Als wij, mijne kinderen en ik, voor 't oogenblik t-ejxminste te gen honger en koude beschermd

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5