Hulsbos, h, Van IIaveren, van Meirhr.- ge Lateur, Venvüighen, Bekkers, Ver slinten, Lanmicrs, Van den Meeren- donck, Rots, Do Wolff. Uei zijn missionarissen van Zuin- West-Mongolië, die, zooals wij reeds vroeger vernomen hadden, zich ten ge tale van 15 hadden vereenigd en trach ten weerstand te bieden. Het blijkt nu dat zij l.'.n standplaats hebben moeten verlaten hetzij wegens het aanrukken van een machtiger vijand, hetzij we gens gebrek aan levensmiddelen. Zij zi'n noordwaarts getrokken naai de grens van Aziatisch Rusland en heb ben veilig de drukke handelsstad I£i- acfitd-btieikt, na eene reis, die min stens li dt gen moet geduurd hebben. De consul of zaakgelastigde van Ne derland aldaar zal bovenstaand tele gram aan de regeering hebben ge richt. Wij hopen dat de gevraagde hulp hen spoedig zal bereiken. Er is volstrekt geen reden om zich er over ongerust te maken, dat in het tc-legram verschillende namen onzer missionarissen ontbreken, deze toch verblijven in het tegenovergestelde ge deelte van het vicariaat en konden er niet aan denken dien weg in te slaan. Henri Raymakers, overste. Missiehuis Sparrendaal, Vucht. Gruwelijk verminkt. Donderdagavond omstreeks zeven uur, toen de stoomtram van 's-Herto- genbosch het koffiehuis van v. Z. te Yechel voorbijstoomde, wilde een land bouwer uit Vorstenbosch, R. K., van uit het koffiehuis vlak voor de in volle vaart zijnde locomotief van de tram de rails oversteken om zich naar het tegenover gelegen koffiehuis van v. B. te begeven, doch hij werd, zooals te begrijpen is, door de locomotief, voor dat de machinist die kon laten stop pen, tegen den grond geworpen en overreden, met het gevolg, dat zijn dood oogenblikkelijk was. Zijn deerlijk verminkt lijk geraakte zoodanig tus- schen de raderen der locomotief ver ward, dat men de machine moest op lichten om het er onder uit te kunnen halen. Eenige meters verder vond men zijn hersenpan op den weg liggen. De politie was weldra ter plaatse, die de overblijfsels van het lijk bijeen deed verzamelen en naar het gasthuis ver voeren. De ongelukkige, die zijn docd alleen aan zichzelf te wijten heeft, laat eene weduwe en verschillende jeugdige kinderen achter. Paardenfokkerij Het voornemen bestaat om na af doening van het voor openbare behan deling in de Tweede Kamer aan de orde gestelde, en voor het reces van een paar weken dat de Kamer daar na zal nemen, in de afdeelingen alsnog te doen onderzoeken het wetsontwerp ip de paardenfokkerij. Een dankbetuiging. De commissie voor den gedenkavond in de Nieuwe Kerk te Amsterdam ont ving van de Zuid-Afrikaansehe Depu tatie een telegram, waarin dank wordt gezegd voor de betuiging van sympa thie en blijdschap wordt uitgesproken dat de samenkomst aldaar door dui zenden werd bijgewoond. „De Gelderland". Reuter seint van 12 Oct. uit Lorenzo Marmiez, dat Hr. Ms. „Gelderland" daar is aangekomen. Letteren en Kunst. NedarlandEche Opera. Die Meister singer. Voor een uitverkocht huis ging Vrij dagavond in den Stadsschouwburg te Amsterdam „Die Meistersinger' van Richard Wagner. De Nederlandse he Opera heeft veler verwachting sterk overtroffen. Het bleek dat het werk met grooten ernst was voorbereid, de uitvoerenden zoowel als het orkest, onder leiding van Peter Raabe, gaven het beste wat in hen was. Wij komen nader op deze Opera terug. Oit de Arbeiderswereld. BUITENLAND. Uit het personeel der gezamenlijke .boekdrukkerijen te Christiania is een maatschappij op aandeelen gevormd, welke een landgoed „NadderucT heeft aangekocht om er woningen met erven te laten bouwen voor de typografen, die ieder, door het storten A an een kroon per week binnen twaalf jaren zijn huis en bouwgrond in eigendom zijn en mijne kinderen na mijn dood een handwerk kunnen uitoe fenen, dan zou mij dat volkomen genoeg zijn. Dat zal gebeuren. Maar daar entegen verlang ik van u, dat ge het volkomen stilzwijgen bewaart. Natuurlijk, meneer Vandale. Eerdc-r laat ik mij de tong uit den mond rukken, dan dat ik een woord vertel. De dokter nam uit zijne schrijf tafel eenige bankbiljetten, die hij haar overhandigde met de woor den Neem vooreerst dit om in de noodzakelijkste behoeften te voor zien. Ik dank u, meneer Vandal u is een goed mensch en ik zal u nooit eenig leed berokkenen. Ze verliet nu het slot en nam zeer tevreden den terugtocht aan. Ze had echter nog geen kwartier geloopen, toen Savinien haar in haalde. Ze trok de wenkbrauwen samen en haar gelaat vertoonde de gewone verdrietige uitdrukking. Nu, beste vrouw, heeft Gor don je vriendelijk ontvangen? Ik heb hem gezegd, dat ik z-iek was, en ofschoon hij bij ons kan verkrijgen. Een twintigtal van deze huizen zijn al verrezen het ge- heele dorp van ongeveer 250 pcrceelen komt binnen zes jaren gereed. (N. v. d. B.) INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Onze plicht jegens onze naasten. De anders rustige rivier was door den onlangs gevallenen regen zeer hoog gestegen. Was de spoorweg brug sterk genoeg, om. aan den stroom weerstand te bieden'? Een uur later was.de twij el beslist. D: brug was weggeslagen en door den stroom medegevoerd. De volgende trein moest in eenige. minuten aan komen. Zoo men "den machinist niet verwittigde was een groot on geval niet te vermijden. De spoor wegwachtster in de onmiddellijke nabijheid der brug, het gevaar ziende, begat zich terstond op weg om den trein te gei r oet te gaan, terwijl zij alle mogelijke tedoms gaf, welke de machinist bemerkte, die terstond de rem deed werken. Met was dan ook tijd, want de trein hield juist op eenige meters van den afgrijselij ken afgrond stii. Bleek van schrik bij de gedachte aan het gevaar waaraan zij ontsnapt waren, omringden de reizigers die spoor wegwachtster, cn overstelpten haar met dankbetuigingen. Maar zulks is niets antwoordde zij eenvoudig. Ik heb slechts mijn plicht gedaan. De eerste de beste had evenzoo ge handeld. Het is onze plicht voor de veiligheid en het welzijn onzer j naasten te waken. Ziedaar zeker een edelmoedig hart, wel waardig in deze eeuw waai in wij leven. Ik vervul slechts eveneens mijn plicht, zoo zeide de Eerwaarde Overste van het Liefdegesticht te Bokstel (Noord-Brabant) niet U mede te deelen dat de patiënte, die sedert eenigen tijd de Pink Pillen gebruikt zich merkelijk veeï beter gevoelt. De patiente leed meer dan twee jaren aan een overmatig bloed verlies, was daardoor erg verzwakt, had pijn en vooral kloppingen in bet hoofd en eene vale gele kleur, thans zijn de kloppingen geheel opgehouden, de kleur wordt lïisch. de krachten nemen toe en het bloed verlies wordt minder. Onze verslaggever begaf zich op onze last naar Bokstel en had liet genoegen persoonlijk uit den mond van de Eerwaarde Overste de be vestiging te vernemen en bovendien de persoonlijke verklaring a-an de genezene patiente die hem werd voorgesteld. Uit plichtsgeA'oel en tot heil vaD: de lijdende menschheid, kunt U deze heilzame uitwerking der Pink Pillen van Dr. Williams vrijelijk bekend maken. Zeer zekerlijk zal IIEd. diezelfde verklaring geven aan de personen die nog mochten twijfelen. Andere ziekten welke dezelfde oorzaak hebben, zooals rheumatiefc. huidziekten, algemeéne zwakte, beenziekte bij, het kind en somtijds de teering zijn door hun gebruik genezen geworden. Dooi- de maag het opnemen van het voedsel te vergemakkelijken en door het bloed te zuiveren genezen de Pink Pil len alle ziekten. Prijs f 1.75 de doos: f9 per li doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabüié', Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depotkouder voor Nederland en apotheken Franco toezending te gen postwissel. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken oijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge rijen, 28 Jansstraat. Men geve acht dat de echte Pink Pillen van Dr. Williams zich in een houten kokertje bevinden, met rooskleurig papier omwikkeld, waarop met blauwe letters gedrukt staatPilules Pink pour personnes pales du Dr. Williams. Verder moet zich op ieder uitwendig om-1 niet practiseert om den dokters bij ons geene concurrentie aan te doen pleegt hij toch arme mensehen gratis te behandelen. Daar heeft hij het recht toe. En daar ik hem zeide. dat ik ziek was, kon hij mij niet buiten de deur zetten. Savinien kwam deze woorden rijkdom verdacht voor en hij vroeg Heb je hem nauwkeurig opge nomen Natuurlijk, meneer d'Albe- ron. Ik had er tijd genoeg voor, daar ik bijna een half uur bij hem was. En heb je hem herkend"? Heelemaal niet. U heeft zich zeer bedrogen, als u meende, dat er eenige betrekking bestond tus- schen hem en Jean V&udaie. En ik zeg je, verklaarde Savi nien beslist, dat je eenvoudig liegt. Hij heeft je stilzwijgendheid aan bevolen en je daarvoor betaald Hij heeft mij niets opgedra gen en mij ook niet betaald, zei ze en liep verder zonder zich meer om hem te bekommeren. Radeloos 'keek Savinien de vrouw achterna, die haren Aveg in de richting vari 't bosch van Halary hulsel bevinden een wit strookje papier over de lengte der él ui geplakt, waarop staatPrijs 4,75 Grid, de doos, 9,GUL per 6 doo zen. Eenig depothouder voor Ne derland: Snabilié, Steiger 27, Rot terdam. Voor de gebruikswijze raadplege men de ingeslotene hol- lantlsche circulaire. Gemengd Nieuws. Een moderne troubr-dour. Zooals in de Middeleeuwen de trou badours, cn de meistreels naar de kas- ieoleu de - edellieden, naar de burch- l1vau den adel, naar de feesten der burgerij trokken, het land omzwervend mei hun vedel, en overal zingend hun avontuurlijke ridderromans of zoete minnezangen, hun verhalen van dap pere ridders cn schoons jonkvrouwen, van draken en tournooien en i'idder- s.cl'achten, zoo trekt een Italiaan, Jesse Brandani de wereld door met zijn gui taar, in midueleeuAvsch troubadour- costuuin. Elf jaar geleden Avoonde hij te Flo rence, waar hij het beroep van inge nieur en journalist uitoefende, toen hij het ongeluk had, zijn vrouw te ver liezen. Zelfs zijn drie dochters, Elida, Eruesta en Carolina vermochten hem niet te troosten: de smart greep hem dermate aan, dat hij niet meer in staat was zijn werk te doen. Toen men hem eens het verhaal deed van een reis, die zond nr geld ondernomen Avas, deed zich ais van zelf hef denkbeeld aan hem op, om dit voorbeeld te volgen, om zon der geld, te vost, in tien jaar tijds de wereld rond ia trekken en in die-reis vergetelheid te zoeken voor zijn smart, Hij bezorgde zijn dochters in een pen- 1 sic.naat te Milaan en vertrok., zijn zakken leeg, een guitaar op den- rug. hoewel hij niet spelen kon. Maar dat loerde hij en zou zijn kost wel opha len met het voordragen van vérzen. Ij Avas toen veertig jaar oud, en teil dus nu een halve eeuw. Jesse Brandani is een forsefte, flink gebouwde vent, met zachte, zwarte oo- gen, en een groote snor, en heeft als troubadour reeds gereisd door midden- Frankrijk, ZAvitserland, België, Enge land, Noord- en Zuid-Amerlka, Span je, Duifschland, Afrika. Corsica, enz. Mij was in Palestina toen hij van een zijner vrienden een brief kreeg, waarin hem verzocht werd ter plaatse te onderzoeken wat er waar was Ar.an de verhalen over mishandeling van de Itali&ansehe werklieden aan den spoor Aveg van Smyma naar Constantinopel. Die verhalen bleken niet overdreven. De Koerden doodden de Christenen. Brandani zag eens een dreigende 'ben de op zich loskomen. Hij greep zijn gui- taar... de Koerden trokken terug. Ondanks al zijn avonturen vergat hij zijn kinderen niet. Altijd te voet, altijd zingend, lang zamerhand liet guifaarspc-iea meeste? en meer talen sprekend dan Italiaanse!! alleen de eenige taal. die liij sprak bij zijn vertrek bereikte hij Goriizra., waar zich zijn dochters bevonden met vacantie. Gelukkig door de liefde zijner kin deren trok hij weer verder, en nu be reisde hij Oostenrijk, Duïtschland, Scandinavië, Rusland, Perzië, midden- Azië, enz. Zijn merkwaardigste avontuur ver- haait hij aidus: Ik was in Egypte, toen ik Moharr.mc- daansche Derwisclien te paard, woe dend op me zag losstormen. Moed al leen kon ïhü redden. Ik grijp mijn gui taar en ga zingen en na verloop van f ieri minuten zaten alio DevAvischen om mij heen. Ik blijf doorzingen en !t duurt niet lang, of ze zijn allemaal aan het dansen. Toen ik moe was, brachten ze me graan, dat ik gegeten heb, en met gebaren verzochten ze me opnieuw te gaan zingen. Een uur daarna brachten ze me naar een naburig dorp, waar ze me ergens opsloten onder bewaking van twee vrouwen. Veertien dagen lang hen ik daar geweest, al dien tijd be waakt, gevced als een vogel in zijn kooi, en gedAvongen te zingen, te decla- meeren en te dansen. Natuurlijk Averd ik slechts door één gedachte beheerscht me te-redden. Dat kon ik doen, zoo dra inen meende, dat men mij niet meer zoo angstvallig behoefd ie te bewaken en toen heb ik geloopen, geloopen, mij A-oe- den de met graan, waarmee ik mijn zakken gevuld had. Eindelijk zag ik in de verte een stad, dat Avas Cairo. Daarna is Jesse Brandani naar Grie kenland getrokken, en is vervolgens in Siberië, Japan, China, Java, Australië, Nieuw-Zeeland, enz. geweest. Zondag 23 September, 's middags om vervolgde. ■*- Ze bedriegt me, mompelde hij. Ik heb immers met mijne eigen ooren de bekentenis gehoord, welk Jean Vandale aan den staats procureur in het logement deed, waar ik mijn ontbijt gebruikte. Ze bedriegt me, ik ben daarvan overtuigd en zal mij dadelijk ze kerheid verschaffen. Hij haastte zijne schreden, en toen hij in het bosch was aangeko men, begon hij te draven om langs een hem bekend zijpad nog voor Cesarine do hut te bereiken. Hij was er spoedig aangekomen en klopte nu aan de deur. Maar hij kreeg geen antwoord. De kinde ren waren zeker naar het dorp ge gaan. Dg ssde vrouw behoefde niet bang ie zijn voor dieven en sloot hare deur nooit. Savinien ging dus de hui binnen eis verborg zich in 'een afgeschoten gedeelte, dat eene- soort van alcoof vormde. Hij behoefde niet lang te wachten. Ce sarine Barbadé trad binnen en sloot, geheel tegen hare gewoonte, de deur zorgvuldig achter zich toe, ging op een bankje zitten, en de bankbiljetten, die ze Van den dok drie uur, kwam hij den hoofdingang van de Parijscue tentoonstelling bin nen. Minister en officier. In Pruisen heeft zich de a'raag voor gedaan of de Minister van Oorlog als officier is te beschouwen. Hot geval deed zich voor bij de gemeentelijke grondbelasting te Berlijn, waarin de Minister was aangeslagen. Hij bcAveer- de vrijgesteld te zijn omdat zijn Ave rring hem als officier was aangewezen. Het gemeentebestuur Meld echter vol dat hij in de eerste plaats Staatsamb tenaar is en geen dienstwoning als of ficier in gebruik heeft, In hooger be roep werd nagegaan of de minister van oorlog inderdaad als ofïcier is te be- sehouAven. Bij dat onderzoek werd vanwege den Minister aangevoerd, dat in Pruisen niemand minister van Oorlog kan zijn die niet officier is mocht een gewoon burger aangesteld worden dan zou tevens zijn benoeming- tot actief officier volgen. Hij heeft steeds tAvee adjudanten en de;toelage v oor paarden als een commandeerend generaal. Toen Bronsart von Schel- iendorff, die gepensionneerd was, tot minister werd benoemd, trad hij dan ook Aveder in actieven dienst. Het op perste administratief gerechtshof be sliste daarom, dat de ministersAvoning wordt aangewezen niet aan den jer- soon, maar aan den officier in het be lang van den dienst, en dat bivendiza 's ministers taak in zaken von com mando niet anders dan die van een officier kan zijn en op de lege ."organi satie berust. Daarom is zij a wonmg vrij van belasting. Een tunnel. Dc langste tunnel in Duitschland is die bij Cochem in den spoorweg van Coblenz naar Trier. Zij is 4-i kilometer leng. maar heeft de onaangename eigenschap dat dc lucht er zeer slecht is, Avaarover niet enkel de spoorwegar beiders maar ook de reizigers zeer kla- gen. Er zijn tui ontwerpen gemaakt om dit kwaad te verhelpen de raming bedraagt niet minder dan 350,000 mark. Ontploffing. Te Lyon heeft in een café eene he vige ontploffing a-an acctyleengas plaats gehad, lfet pand, waarin de ontploffing geschiedde, is van boven tot onder verhield. De trappen werden stuk geslagen, en men moest de boven bewoners langs touwladders naar be neden laten komen. In het trottoir voor het. café is een gat geslagen, en tot twintig meter in den omtrek zijn alle ruiten gesprongen. De voorbijgan gers a\erden door den druk van den grond opgeheven. De caféhouder is omgekomen. De bezoekers van het café konden ontkomen. Sneltrein, aangebonden. Op den Burlingtonspoorweg, bij Council Bluffs, is een sneltrein aange houden door vier gemaskerde despe rado's. Zij dwongen den machinist met de revolver in de band tot stop pen, maakten daarop den postAvagen c-n goederenwagens los en stoomden er mee weg. De conducteur van den postAvagen weigerde dezen te ontslui ten, waarop de rooA-ers den machinist dwongen den wagen met dynamiet te openen. De conducteur kon toen nog juist den wagen verlaten voor de ont ploffing en schoot daarop twee der aanranders dood. De beide anderen vluchtten, zoadat ten slotte de geheele roof mislukte. Moord in Brazilië. Uit Rio-de-Janeiro wordt gemeld, dat een Italiaanscbe boer, zekere An- gelo Lungaretti, ten gevolge eener geldquaestie, te Tarenda den broeder van den president der republiek Diego Campos Salles vermoord heeft. Na de misdaad nam Lungaretti de vlucht. De misdaad heeft groote ontroering in het land verwekt. 1-Iet volk is zeer opgewonden tegen de Italianen. Men vreest Aveerwraak. Steenkolen. De Britsche generaal-majoor Crease beweert, op grond aran een langdurig onderzoek, dat de steenkolen voorraad in Groot-Eriiannië binnen een eeuw zal zijn uitgeput. Hij beeft daarbij de productie van 1889 als grondslag ge nomen, toen zij 177 millioen tonnen bedroeg, maar sedert is zij met een kwart gestegen, zoodat vooral als zij nog toeneemt, er binnen veel korteren tijd een eind aan den rijkdom komt. De generaal acht het daarom nooaig den invoer van buitenlandsche kolen ter had ontvangen, uit deri zak ne mend, spreidde zij die op hare knieën uit en streek ze met liefde volle blikken glad. SaArinien verliet zijne schuil plaats en ging zachtjes achter haar staan. De oude, slaakte een kreet, draaide zich om en toen ze hem zag, verborg ze de bankbiljetten haastig in haren zak. Te iaat te laatspotte hij en terwijl hij haar de hand op den schouder legde, voegde hij erbij dokter Gordon heeft je zeker dit geschenk gegeven, omdat je zulke mooie oogen hebt? Nog altijd beproefde ze te ont kennen. De Dokter -wist, dat ik geen geld heb om den apotheker te be talen, en daarom had hij mede lijden met mij. En gaf je vijfhonderd francs chinine of bïtterwater, dat wil wat zeggen Dokter Gordon behandelt zijne patiënten op eene waarlijk vorstelijke manier I Ze liet verlegen het hoofd han gen, terwijl hij op overredenden toon vervolgde Beken je dus, dat je hem her kend hebt en hij je voor je zwij- f.e bevorderen, op den uitvoer een be lasting te leggen en in andere landen met name Marokko mijnen te ontginnen. Lear om leer. De nieuwe Parijsche gemeenteraad staat, gelijk bekend is, niet op den bes- teil a'oet met de Franscke Regeering en met den vertcgemvoordiger van dezen, dsn prefect van de Seine. Deze, de beer De Selves, beeft onlangs, toen de voorzitter van den Raad zonder hem er in te kennen, een aantal Fraa- scbe en buitenlandsche burgemeesters ..namens Parijs" tot het (deerlijk mis lukte) feest had uitgenoódigd, den voorzitter geschreven dat deze niet het recht had „namens Parijs" op te treden, daar bei gemeentebestuur niet alleen uit den Raad bestaat, maar ook uit den a-evtegenwoordiger der Regee ring. De brief eindigde met deze avooi- den „Het spijt mij u zulks te moeten herinneren." Thans heeft cle voorzitter van den Raad wraak genomen. De vorige week is een nieuwe gemeenteschool inge wijd zonder dat de Raad of zijn bureau er bij was genoodigd. De voorzitter heeft nu aan den prefect geschreven, dat dit in strijd is met dc geAvoonte en te ergerlijker, omdat de scholen dooi de stad Avorden bekostigd en krachtens raadsbesluiten opgericht. En hij ein digt., evenals de prefect gedaan .heeft „Het spijt mij u zulks te.moeten her inneren De oppervlakte van Berlijn. Menigeen denkt dat Berlijn de groot ste stad is van Duitschland. Dat is niet het geval, althans niet Avat de opper vlakte der gemeente betreft. Berlijn meet 034,029 Aren, München 084.794, Hamburg 768,600, Frankfort a/M. 801,400 en Keulen.zelfs 1,110,865. Van het oppervlak van Berlijn zijn 265,384 Aren met gebouwen bezet, 183,683 Aren worde:: door parken en i plantsoenen ingenomen, 18,915 Aren door water en de rest door tuinen. In Berlijn hebben 6883 perceelen een tuin, de meeste echter (3510) van minder dan 100 vierk. M. De statistiek wijst verder uit, dat meer eten 60 %*van de bebouwde per ceelen minder dan 10 jaren in 't bezit van eenzelfden eigenaar zijn en dat de ongestadigheid van dit. bezit toeneemt met de grootte van een perceel nl. niet liet aantal behuizingen dat het bevat. Bagage en vertraging. Herhaaldelijk is in -Frankrijk ge klaagd over de vertraging bij het spoorwegvervoer, zelfs bij sneltreinen. De minister van openbare werken heeft daarom voor eenigen tijd bij de Maatschappijen op meer stiptheid aangedrongen. Het antwoord was dat de schuld lag aan de bagage der reizi gers welke steeds in omvang toeneemt en vertraging veroorzaakt. Daaróm vroegen zij goedkeuring voor een bepa ling volgens welke bovenmatige ba gage kon worden gëwëfgérèlMinis ter liet de zaak onderzoeken en heeft, nu tot de Maatschappijen een schrij ven gericht dat niet rnalsch is. Hij deelt daarin mede dat, blijkens dit onderzoek, het getal reizigers'veel meer is gestegen dan het gezamenlijk gewicht der bagage en dat de schuld veeleer ligt aan de tekortkomingen der Maatschappijen, die verzuimd hebben bij het toenemen van bet personenver voer a-oor meer treinen en ruimer per soneel te zorgen. Daarom moet hij weigeren dc arerlangdc vergunning ie verleenen, zoolang niet bewezen is, dat de Maatschappijen harerzijds in de behoefte van het toenemend verkeer hebben voorzien. Voortgezet onderwijs. Deze wéék is op het congres der Duitsche Verecmging voor a'cortgezet onderwijs mei a'eel gloed door ïïiej. Aug. Schmidt, voorzitster der Duit sche VrouAvenvereeniging. de invoe ring a'an verplicht voortgezet onder wijs voor meisjes verdedigd. Een der heeren maakte de opmerking, dat nu het reeds moeite kost dienstboden te krijgen en dat zulks na invoering a'an zulk verplicht onderwijs nog erger zal worden, zoodat bij tegen overdrijving moest AvaarschuAven en liet nooilig achtte zich te beperken tot het openen der gelegenheid enkel voor degenen die het wenschen, zonder dAvang. De vergadering besloot dan ook de voor stellen van mej. S. voor kennisgeving aan te nemen en er niet over te stem- l men. "Waterfeest. Donderdag is op de Seine tusscben de bruggen Concorde en Jena een wa gen betaalt? Nu, ja dan. Maar hij is zoo'n flinke man, en ik wilde voor niet nog zooveel, dat hem wat kwaads weervoer. Belooft u me, dat u ook zal zwijgen? Ik heb volstrekt geen reden om hem te verraden en wil hem ook geen kwaad doen, want hij is immers mijn vriend. Hij zal zelfs niet vermoeden, dat buiten jou nog iemand zijn geheim kent en zal kalm en gelukkig verder kunnen leven. Met deze woorden verliet Savi nien de hut. Zijn plan was gelukt-. Nu was hij volkomen kalm voort aan had hij van Georg Gordon niets meer te "vreezen. HOOFDSTUK XXI. Renand had zijn bewustzijn te ruggekregen, maar bewegen kon hij zich niet en evenmin een woord sprekenalleen de oogen verrieden, dat hij weer bij bewust zijn was. In weerwil daarvan vreesde dc dokter voor eene alge- meene verlamming. De toestand was dus nog volkomen dezelfde, toen Savinien, niet zonder eene terfeest gegeven. Van 2 lot 4 uur voe ren drie met papieren bloemen c-n met vlaggen versierde platboomvaartui gen, elk gesleept door een stoomboot, heen en weder, het eene de rivier op, de beide andere af. Op elk der schui ten werd onder bet varen een ballet uitgevoerd, en de pauzen Averden door' clowns en muziek aangevuld. Het Ave- der was prachtig en vele tienduizen den hadden de oevers bezet. Als voor zorgsmaatregel had de politie de over wegen afgesloten, tot groote teleurstel ling van vele bezoekers die nu een omweg moesten maken om van hef schouwspel wat te zien. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Merapi, van Batavia naar Rotterdam, vertrok 12 Oct. van Padang. Het stoomschip Koning Willem I, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 11 Oct. van Genua. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, passeer de 11 Oct. Kaap del Armi. Het stoomschip Isis, met de Indische, Chineesche en Australische mails ex. ss. Victoria, arrivceide 11 Oct. te Brin- clisi. liet dufcbcischi'oefstomnschip Staten dam, A'an de HollandAmerika lijn, van Rotterdam naar Ncw-York, pas-- seerde 12 Oct. des voorin. 11 u. 45 min. \Y ight. Het stoomschip Zillah, Holland Amerika Lijn, vertrok 11 Oct. van New port News naar Amsterdam. Het stoomschip Oengaran, van Java naar Rotterdam, passeerde 12 Oct. Sa- gres. Het stoomschip. Bali, van Amsterdam naar Batavia, passeerde 12 October! Kaap St. Vincent. Pitrmï n v> sin m 11 ?-t i i Ij li 1 i\ ii il I fi op 3OND AG 14 Oct. 1300. TE ETAASSjLisM. Groote Kerk. Voorm. lü ure, Van Leunen. Avondmaal. Nam. Gure, Ds. Klap. pred. te Vel-eo Dankzegging. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure. Jonker. Vrije beurt. Janskcrk. Voorm. 10 ure, Swaan. Vrije beurt. Bakencsserkerk. (Voor de kinderen.) Voorm. '10 ure, Barbas. Avondmaal. Egliso WaJloims. Voorm. 10 ure, Muller, Gereformeerde Kerken. Cred. (hale G 'ar.hi. Voorm. lö ure. Mulder. 's AA'onds 6 ure, Mulder. Ridder draai. Voorm. 10 ure, Ringnalda. - 's Avonds 6 uur, Ringnalda. BdopsssisinRü .B Voorm. 10 ure, J. Craandljk. LiitlierBehö H.erk. Voorm. 10 ure, Wemp.\ Nam. 1 ure, Zondagss. 1:ooi Nassau laan. Kerk der Broeder-gemeante Voorm. 10 ure, B. van Sclieltinga. Remons tr. Gere-fo rmeerdoi» Voorm. 10 ure, Dr. Tidemau. Ciir. Geref. Gemeente. Zuiderstraal. Voorm. 10 ure en nam. 5 ure, Gods dienstoefeningen. Hers teld Apostolische Ze ndi r_- (Internationaal}. Voorm. 10 uur en Namidd. 6 uur. G o dsdiensto efenmgen. Bemiebroeko Voorm. 10 ure, Garth A an Wijk Jr. Beemsrode Voorm. 10 ure, Kuylman. Namiddag half drie, Ds. K -yinu. Doopsb e c' lening. Houtrijk en. Foianen. Voorm. 10 ure, Vos. van Amsterdam. Doonsbedïening. Spaarndam. Voorm. 10 ure. Prof. Bal jon var Utrecht. Bevestiging predikant. Nam. 2- ure, Ds. Bal-jon, Intreerede. Santpoort. Voorm. 10 ure, Kütseh Lojenga. LTmuiden. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Pred. te Schraard. 's Avonds 6 ure, Geen dienst. Apost. Zendiiigs-reineente. Voorm. 10 ure. Zandvoord Voorm. 10 ure, G. Hulsman. Nami'd. 6! ure. G. liuïsman. geheime angst, weer op ..Laucic- pereuse''' aankwam. Diu angst was gemakkelijk te verklaren, want zijn lot hing immers van den zieke af. Als Renaud herinnering en spraak terugkreeg, dan was het rnet hem, den avonturier, gedaan. Hij haastte zich daarom dadelijk naar de ziekelcamer, waar hij zich met een enkelen blik overtuigde, dat er niets veranderd was. Maar de blik van zijn neef, die zich op hem richtte, en waaruit bleek, dat Renaud hem herkend had, trof hem als een vuistslag, en deze blik bleef op hem gevestigd. Ook Heïene was met Margarets aanwezigde oogen der jonge vrouw waren rood en gezwollen van de vergoten tranen, en Helene, wier bleek en door wanhoop -ver trokken gelaat welsprekender was dan woorden, kon den blik niet A'an het levende lijk afwen den. Zij luisterde niet eens naar de woor den van haren neef, die, zooals ze wist, zich in alle bochten kon wringenook was zij evengoed als hij zich bewust, dat een woord van Renaud's lippen beiden in T verderf kon storten. (Wordt. vervriLofU

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6