„Spun Glass". Gun Houtstraat IX. Teleplioon 490. Derde Blad, Een jaar oorlog. beboorende bij fjHja&Hesn*s HsgbSsssl95 van Maandag 15 Oct. 1900. Mo. &3@5. t April. Bij Ivoornspruit ten oosten van Bloemfontein vallen-.de Engelschen in een hinderlaag. De Boeren maken een groot konvooi buit, veroveren ze ven kanonnen en maken veel gevan genen. 5 April. Vijf Engelsche compagnieën bij Reddersburg overvallen en gevan gen genomen. Gevecht bij Boshof. Ge neraal- de Villebois Mareuil sneuvelt; vele uitlanders gevangen genomen. 9 April. Wepener door de Boeren ingesloten. 14- April. Aankomst der Engelschen te Beira; zij trekken over Portugeesch gebied naar Rhodesië. De heeren Fischer, W'olmarans en Wessels, buitengewone gezanten dei- Republiek, komen in Den Haag aan. 25 April. Wepener ontzet. 3 Mei Roberts begint zijn opmarsch naar Pretoria. Brandfort door de Boe ren ontruimd. De spoorbrug over de jVetrivier door de Boeren vernield. 7 Mei. De laatste zitting van den Transvaalschen Volksraad geopend. 12 Mei. Kroonstad door de Engel schen ingenomen.. 15 Mei. De Engelschen bezetten Dun dee en Glencoe weder. 16 Mei. Christiana in Transvaal door 'de Engelschen bezet. 18 Mei. Mafeking na een hevig ge- evcht door de Engelschen ontzet. 27 Mei De hoofdmacht der Engel schen trekt de Vaal over. 28 Mei. De Vrijstaat door de Engel schen geannexeerd. 29 Mei. Bij Senekal in den Vrijstaat, lijdt generaal Rundie zwaar verlies. 31 Mei. Johannesburg geeft zich aan Lord Roberts over. 4 Juni. Gevechten bij Zesmij'lspruit ten Zuiden van Pretoria. De Boeren nemen een konvooi met escorte bij Roo- dewal. 5 Junk Pretoria aan de Engelschen overgegeven. Drieduizend Engelsche krijgsgevangenen te Waterval bevrijd. 11 Juni. De Boeren trekken van Lan- genek terug, het Britsche gebied ont ruimende. 18 Juni. Hunter bezet Krugersdorp. 11 Juli. De Boeren behalen voovdee- len bij Zelikatsnelc en Derdepoort, ten noorden van Pretoria. 16 Juli. Paget en andere generaals achtervolgen de Wet bij Lindïéy. 29 Juli. Prinsloo, die met 5000 man bij Foeriesburg omsingeld was, geeft zich met het grootste gedeelte van zijn macht aan Hunter over. 4 Aug. Harrismith door Macdonald bezet. 6 Aug.. De Wet trekt de Vaal over, hoe' wel bij Kitchener achter zich en Me- thuen voor zich heeft. 16 Aug. Chxistiaan de Wet is aan zijn vervolgers ontkomen. Lord Kitchener ontzet Hore te Elands rivier in het Rustenburgsche. Bulier, naar het noorden oprukkend, heeft Carolina bezet. 18 Aug. Lord Roberts heeft een pro clamatie uitgevaardigd, waarbij alle burgers met straffen bedreigd worden als zij hun medeburgers niet verraden, enz. 20 Aug. Baden-Powell en Paget ruk ken langs den PretoriaPietersburg- spoorweg noordwaarts op. 22 Aug. De Boeren breken ten N. en ten Z. van Newcastle in Natal den spoorweg op. 23 Aug. Buller levert bij Daimanutha een ernstig gevecht. 24 Aug. Pole-Carew bezet Belfast. Cordua, zoogenaamd aan een komplot tot ontvoering van Lord Roberts schul dig bevonden, wordt doodgeschoten. 26 Aug. Bij een aanval op Winburg wordt Olivier met drie zoons gevangen, genomen. 27 Aug. Buller heeft Berg-en-dal be zet en de Boeren trekken terug. Badsn- Powell bezet Nijlstroom maar trekt naar Pretoria terug. De Wet verschijnt bij Heilbron. 28 Aug. Buller bezet Machadodocp. 29 Aug. Theron breekt ten Z. van Johannesburg de spoor op. 30 Aug. Waterval-Boven en Water val-Onder bezet. 1 Sept. Lord Roberts vaardigt een proclamatie uit, waarbij de Z.-A. Re publiek bij Engeland wordt ingelijfd. 6 Sept. Lijdenburg door de Engel schen bezet. Een gedeelte van de Boe ren rukt noordwaarts op, een ander gedeelte naar het oosten in de richting van den Spitskop. 10 Sept. Hildyard gaat de Lange- vvaeht-pas door, in de richting van 'Utrecht. Een proclamatie van de re- peering der Z. A. Republiek, uit Nel- i spruit gedagteekend, verleent presi dent Kruger zes maanden huiten- Tandsch verlof. 11 Sept. President Kruger verlaat de Z.-A. Republiek en komt te Lourengo Marques aan. 13 Sept. French rukt, bijna zonder tegenstand te ontmoeten, tot Barber- ton op. 15 Sept. De Kaapsche wetgevende vergadering neemt de hoogverraads- .wet aan. 17 Sept. Er wordt bericht ontvangen 'dat het garnizoen van Schweizer- Reneltc, ten zuidoosten van Vrijburg, door de Boeren omsingeld is. Koningin Victoria teekent het besluit tot ontbin ding van het Parlement op 25 Septem ber. Het nieuwe Parlement wordt te lgen 1 November bijeengeroepen. - 18 Sept. Er wordt gevochten bij Ko- Snatiepoort. Honderden uitgewekenen Silt Transvaal komen te Lourengo Marques aan. Nelspruit wordt zonder tegenstand door do Engelschen bezet. Een gedeelte der Boeren heeft zich in de Lebombo-bergen, ten zuiden van Komatiepoort, verschanst, een ander gedeelte is ten noorden en westen van Lijdenburg afgetrokken. 20 Sept. Roberts seint dat 700 Boe- ï-en bij Komatiepoort de Portugeesche grens overgetrokken zijn. ,,Van bet leger der Boeren zegt Roberts is nu niets meer over dan eenige stroo- pende benden". President Steyn heeft rechter Herzog aangesteld als waar nemend president van den Oranje- Vrijstaat. 22 Sept.. Schwcizer-Reneke ontzet door generaal Settic. 24 Sept. De Engelschen bezetten zon der tegenstand Komatiepoort. 25 Sept. De Lisle vertrekt uit Preto ria om jacht te maken op De Wet. - 2 Oct. De Boeren vermeesteren bij de Jagersdrift, aan de ÈBuffelrivier, een konvooi, en laten bij Pan, aan den Oosterspocrwcg, een trein ontsporen. 5 Oct. Gevecht bij Buitfontein, ten noordwesten van Bloemfontein. 6 Oct. Bu-ller trekt uit Lijdenburg naar het zuiden terug. 8 Oct. Gemeld wordt dat Wepener, Rouxville en Ficksburg weer in de. handen der Boeren zijn. Binnenland. H. H. M. M. in het buitenland. Bij aankomst te Koenig werden Hare Majesteiten de Koningin en de Konin gin-Moeder aan bet station afgehaald door den erfgraaf Van Erbach en de erfgravin Van Erbach geboren Prinses van Waldeck-Pyrmont.. Door de met vlaggen versierde en geïllumineerde straten van Koenig re den Hare Majesteiten naar het slot. van den graaf van Erbach. In de on middellijke nabijheid van dit slot be-, vindt zich de woning van den erfgraaf. Haven te Scheveningen. Donderdag heeft de aanbesteding plaats gehacl der binnenhaven, binnen- voorhaven en verdere bijhehoorende werken voor de visschershavên bij Sche veningen. Minst© inschrijvers C. do Groot en G. L. Kalis te Sliedrecht voor 1,517,000. Graaf Schimmelpenninck, dié in ge- ruimen tijd door het hem overkomen ongeval niet aan de parlementaire werkzaamheden kon deelnemen was Donderdag voor het eerst weder in do Kamer aanwezig en had de gelukwen- schen van zijne mede-afgevaardigden met zijn herstel in ontvangst te nemen. Hen nieuwe truc. Een te Doetinchem wonend heer werd dezer dagen in den trein van Aalten naar Doetinchem het slachtoffer van een nieuwen oplichterstrue. Een heer namelijk, dien hij in den trein ont moette, vertelde dat hij te Winterswijk van een reiziger, die in geldverlegen heid verkeerde, een gouden horloge ge kocht had voor 14, om dezen in staat te stellen zijne reis voort t© zetten. Hij zou het horloge gaarne weer voor dien prijs óverdoen. Onze Doetinchemsche heer was hiertoe wel bereid, maar hij had slechts 7 bij zich. Dit was voor den verkooper geen bezwaar, daar hij het resteerende deze week wel zou ko men innen. Tot nu toe is de koopman echter nog niet komen opdagen, en het bleek hij onderzoek door een deskundige, dat het horloge van verguld koper vervaar digd en het werk zeer slecht is. Academische examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het theoretisch geneeskundig examen door den heer A. P. Smitt; het propaedeutisch examen in de genees kunde door den heer J. van Assen. Bevorderd tot doctor in de rechten op stellingen de heer B. P. J. Plan- tenga, geb. te Leiden. Leiden: Geslaagd voor het doctoraal examen in de geneeskunde de heeren S. H. P. Hack, H. K. de Haas, J. D. Blankenberg en S. Brandes; Voor het eerste natuurkundig examen de heer J. Poortenaar; voor het candidaatsexa- men godgeleerdheid tweede gedeelte, de heer A. van Iterson; voor het docto raal examen in d© rechten de heer E. L. Elias. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in de artsenijbereidkunde de heer W. M. J. Borst Pauwels; voor het propaedeutisch examen geneeskunde de heer G. Fabius; voor het eerste na tuurkundig examen de heer J. C. Pelle; voor het doctoraal examen rechten de heer G. Deketh. De examen-quaestie. Naar aanleiding van het adres door het Hoofdbestuur van den Bond van Ned. Onderwijzers aan den minister van binnenl. zaken gericht, is door den heer H. Bijleveld, die beschuldigd werd van „knoeierij" vóór het laatst gehouden examen voor hoofdonderwij zers en hoofdonderwijzeressen te Am sterdam een sommatie tot dat Hoofd bestuur gericht om de beschuldigin gen waar te maken., Jhr. mr. J. H. van Haersma de With, jagermeester van H. M. de Koningin, sedert 7 April 1892, is te Apeldoorn overleden. De politiek en. „Patrimonium". In de jongste, druk bezochte leden vergadering van de Haagsche afdee- ling van „Patrimonium" was het eerst aan de orde de in de vorige vergade ring ingediende motie in zake de vraag of „Patrimonium" op eenigerlai wijze aan politiek mag doen. Het was de bedoeling van den voor steller der motie door de afdeeling te laten uitspreken dat zijn positie zich verklaart tegen iedere verwarring van een werkliedenvereenlging met een. politieke kiesvereeniging; en hij hoop te daardoor, dat, Zoo de andere af dee lingen in den lande zidk met die -üioti© vereenigden, nu voor goed.de voorstel ling de kop zou worden ingedrukt alsof „Patrimonium" haar roeping vergeet,. wanneer zij zich niet met politiek in laat of ook een bijwagen is van de anti-rev. partij. Na eenige discussie werd de motie met algemeene stemmen (op drie na) aangenomen. Ingevolge de overeenkomst betref fende de oplossing van internationale geschillen moeten uit den kring van mannen van erkende bekwaamheid in de vraagstukken van internationaal recht, aangezocht zijn om als lid zit ting te nemen in het I-Iof van Arbitrage alhier, de heeren mr. T. M. C. Asser, lid van den Raad van State mr. F. B. Coninck Liefsting, president van den I-Ioogen Raad jhr. mr. G. L. M. Ruys de Beerenbrouck, oud-minister van justitie, commissaris der Konin gin in Limburg, en jhr. mr. A. F. de Savornin Lohiuan, lid van de Tweede Kamer. Mr. R. Melvil baron Van Lijnden heeft ten gevolge zijner benoeming tot secretaris-generaal van het bureau van het internationaal Hof van Arbitrage.' zijn .ontslag ingediend als rech ter in de rechtbank te Utrecht en tege lijkertijd verlof aangevraagd tot het aannemen van de eerstvermelde be- trelvking welke geacht wordt liem door Vreemde regeeringen, te zijn opgedra gen. Onderwijzer en koetsier. Men. schrijft aan het- Schoolbl.,. dat de gemeenteraad van Kuinre den on derwijzer Mulder aldaar met 1 Octo ber heeft ontslagen, omdat hij wel eens dienst deed als koetsier voor zijn ouden oom, die rijtuigverhuurder is. Ofschoon hij beweerde het slechts „voor zijn pleizier" te doen, beschouw de de gemeenteraad het als uitoefe ning van een beroep. De berichtgever van het blad acht het ontslag ongemo tiveerd en vertrouwt, dat Gedeputeer de Staten van Overijsel hunne goed keuring eraan zullen onthouden. Zenöingsccmfe ren tie. In het lokaal der Jongemannen- Vereeniging te 's-Gravenhage, werd Vrijdag, onder voorzitterschap van den heer P. van Wijk Jr., de veertiende algemeene Nederl. Zendingsconferen tie gehouden, die zeer druk bezocht was. Do voorzitter opende de vergadering met gebed en hield daarna een inlei dende rede, waarin hij in waardee- rende woorden herdacht de gestorven leden van het comité voor Nederiand- sclie Zendingsconferenties, do heeren Gerritsen, Lohman en Bergsma. Spr. wees op den onge-lukkigen strijd in China, waar zoovele zendelingen als slachtoffers van hun plicht zijn geval len en gaf voorts eon historisch over zicht van den arbeid dor zending in deze eeuw de zendingseeuw bij uit nemendheid om ten slotte in den breeds te schetsen de roeping der zen ding in de 20ste eeuw. De voorzitter deelde o. a. mede, dat bericht was ingekomen van den mi nister van koloniën, dat bij. verhin derd was tegenwoordig te zijn. Daarna leidde dr. J. R. Callenbach, predikant te Doorn, het onderwerp „De Wereld-Zendingsconferentie in 1900", in. S. L. De Vereeniging S. L. (Socialistisch Leesgezelschap), gevestigd te Amster dam, welke zich volgens artikel I barer statuten ten doel stelt kennismaking met hot Socialisme in den ruimsten zin des woords, heeft haren rooster van lezingen voor den cursus 19001901 in overleg met h.h. sprekers vooiioopig vastgesteld. Vrijdag 12 Oct. treedt de heer Ds. H. W. Ph. E, van den B.ergh van Eysinga op met het onderwerp: De Godsdienst en de Moraal der toekomst. De lezingen zullen gehouden worden in openbare vergaderingen in het ge bouw „d'Geelvinck," Singel 530 te Am sterdam, aanvangend des avonds te half negen. Leden hebben vrijen toe gang. Voor niet-leden zijn serie-kaar- ten, toegang gevende tot alle lezingen, h f 2,50 verkrijgbaar aan den ingang der zaal." Sport en Wedstrijden. Baarnsche Wielerbaan. Zondag 14 October zullen op de Blaam No. IV. Kampioenschap van den N. W. ben tot sluiting van het seizoen. Het programma belooft mooien sport; als het weder nu maar goed wil blijven, kan de baan ditmaal zeker eens op druk bezoek rekenen. Cordang zal er o. a. ook rijden. No. I Wedstrijd van meet over 1000 M. Internationaal nummer voor ama teurs. Prijzen: verguld zilveren, zilve ren en bronzen medaille. No. II. Match tusschen Christiani op safety en het tandempaar VirulyGel derman. Afstand 2000 M. No. III. Record-rijden door Cordang op motor-tricyle en J. Visscher op sa fety over één uur. No. Kampioenschap van den N. W. B. voor de provincie Utrecht. 20 KM. met levende gang-making. No. V. Wedstrijd voor multiplets over 5 KM. Prijzen: f 50, f 30 en f 20, of kunstvoorwerpen ter waarde van die bedragen. Rechtszaken. Êen drü vencte fabriek. Bijna 4 jaren geleden heeft zich het zeldzaam geval voorgedaan, dat een „fabriek" door aanvaring schade heeft toegebracht aan eert schipbrug. Het was gen drijvende „turfstvooiselfa- briek," welke door een sleepboot naar Deventer moest wórden gesleept en op den IJsel bij Doesburg tegen een der brugge schep en. aandreef, waardoor dit lek nprong en gezonken is. De burge meester van poesburg sprak den onder nemer van den sleepdienst tot vergoe ding aan, en won het proces, ook in hooger beroep. Aan het arrest van het Hof te Arnhem, opgenomen in het „W. v. h. R.", no. 7490, onfleenen wij over dit geval de volgende bijzonderheden. De ondernemer beriep zich op den regel dat niet de sleepbooten maar hot gesleepte vaartuig aansprakelijk is voor de schade door aanvaring toegebracht. Het Hof overwoog dat deze regel berust op de onderstelling, dat de sleepboot in dienst is van het gesleepte schip en zijn bemanning staat onder het bevel van den kapitein van dat schip, die dus voor die bemanning aansprakelijk is, evenals voor die van zijn ejgen vaar tuig; In dit geval was echter geen spra ke van een gesleept wordend schip, waarop een kapitein het bevel voerde, in wiens dienst de sleepboot en wien hare bemanning ondergeschikt was. Gesleept werd, gelijk de appellant zelf erkend had, een drijvende fabriek, „een log, vrijwel onbestuurbaar,, niet voor zelfstandige vaart uitgerust en ge schikt voorwerp", waarop twee boots lieden, welke fabriek door de sleepboot naar Deventer moest gebracht worden. Onder deze omstandigheden was bet gelukken der vaart afhankelijk gesteld van de goede zorg en zeemanschap dei- bemanning van de sleepboot en berust te de leiding der vaart bij den kapitein van dien boot. Daarom was de sleep boot niet in.dien zin ten dienste en ter beschikking der gesleepte fabriek, dat als het ongeval te wijten was aan de 'schuld van de sleepboot derden des wege hun verhaal uitsluitend moesten zoeken op de gesleepte fabriek. Dat de schuld bij de sleepboot was, nam liet Hof aan op grond van een getuigenverhoor, volgens welk de fa briek tegen de schipbrug is aangedre ven omdat kort vóór het doorvaren het roer der sleepboot was omgelegd, waar door de. fabriek begon te slingeren. De kapitein had door de vaart door de brug aldus te ondernemen, onvoorzich tig en met slechte zeemanschap gehan deld. Van een niet te voorkomen of te voorziene werking van natuurkrachten was niets gebleken, evenmin van schuld van derden. Als zoodanig kon den/niét gelden de toestqnd en de wei nige bestuurbaarheid van de gesleepte fabriek, wijl deze aan den kapitein be kend waren en hij daarmee bij zijn manoeuvre rekening had moeten hou den. Ten slotte had de appellant aange voerd dat de bruggewachters, in dienst der ei schend© gemeente, onvoorzichtig hadden gehandeld door de kennelijk gevaarlijke vaart door de brug toe te laten. Deze grief achtte het Hof ten eenenmale ongegrond. Immers het bruggepersoneel kan noch moet be- oordeelen gevaren voortvloeiende uit de gesteldheid van de doorvarende vaartuigen. Het aanvoeren van die grief bevestigt, volgens het arrest, dat met groote roekeloosheid door den ka pitein is gehandeld, claar hij voorzeker geen doorvaart mocht beproeven, zoo kennelijk gevaarlijk dat zijn reeders er het bruggepersoneel een verwijt van ntqkfn dat het hun kapitein zulk een Waagstuk niet heeft belet. Tegen den ontrouwen bediende der Buitenlandsc.he bankvereeniging" te Amsterdam, die door middel van ver- valsching der prolongatie-boeken 17000 dollars Amerikaansche Spoorwaarden en 1000 gulden aandeel Noord-Celebes maatschappij ontvreemdde, is Donder dag 3 jaren gevangenisstraf geëischt onder aftrek van ééne maand, daar de beklaagde eene maand vroeger gedag vaard had kunnen zijn. INGEZONDEN MEDEDEE- LÏNGEN. 30 cents per regel. De nieuwste Engelsche Voering'stof voor Rok ken, ter vervanging van Taffette en Moirette, is Het eenige ons beken de adres voor dit arti kel is: Gemengd Nieuws. Ongeluk in de bergen. Het is een banale waarheid te her halen, dat de Alpen, evenals de zee, steeds nieuwe slachtoffers maken. Men zou kunnen zeggen, dat er vele men- schenlevens noodig zijn, om den we- tenschappelijken zin der Alpenreizigers te onderhouden. Onlangs weer heeft er een ongeluk plaats gehad op een der massieve toppen van het Berner- Oberland. Twee jonge studenten uit Bern on dernamen onlangs een Alpentocht. Te Kandersteg voegde zich de hoogst be kwame gids Reiden bij hen en Woens dagochtend, na een dag klimmens, be reikten zij do hut van de Alpenclub, nabij Hohfhierliden volgenden mor gen, bij t krieken van den dag, ging de oudste der Alpenklimmers, met den gids den Blumsi-top beklimmen, hun jonge reismakker bleef in de hut.Te gen vier uur in. den namiddag dachten de reizigers ér pas over naar beneden te gaan. 'S Avonds te zes tiur waren ze nog niet terug. Ds jonge man die niet mee had durven gaan, vreesde een onge luk en haastte zich hulp te zoeken en den bergtop te beklimmen. Maar de nacht die ih dit seizoen snel daalt, overviel hem en hij was wel genood z&akt eijn naspeuringen tot den vol genden dag uit te stellen. Donderdag bracht b ijhet angstwekkend nieuws te Kandersteg. Onmiddellijk vormden zich verschei dene groepjes mannen en togen langs verschillende paden op weg om de ver lorenen te zoeken. Vijftig menschen hebben 2 dagen gezocht, totdat ze ten slotte de twee lijken in een afgrond van honderd meter vonden. Een student uit Bern, zoon van wij len professor Trechsel, is met zijn gids Reichen, hij het bestijgen van den Mor- genhorn, oostelijkste van de drie hoo- ge Blumlisalpentoppen, door een groo te lawine overvallen, die beiden in een afgrond wierp. Een vriend van Trech sel had tegen den tocht opgezien, en was in de Clübhut Frauenhalm achter gebleven. Toen nu de beide anderen uitbleven, ging hij hulp halen. ver dwaalde echter en moest overnachten in de bergen, zoodat hij eerst den vol genden ochtend in een gehucht aan kwam, vanwaar dadelijk een aantal mannen op redding uitgingen. Zij von den de vermisten in een rtetscherkloof, den Student onder den gids,, die over eind tegen een wand van den afgrond stond, hetgeen wijst op een. poging om zich nog te redden. Beiden waren dood. Waarschijnlijk door den lucht druk, die de lawine voorafging, zijn heide mannen over een anderen, veel wij deren en dieperen afgrond heen geworpen. Reichen was als een ervaren gids in verren omtrek en ook hij bergbe klimmers in het buitenland bekend. Hij laat een groot gezin onverzorgd achter. Opgesloten. De heel kleine groote schilder Men- zel is dezer dagen bij het sluiten van de nieuwe Pinakothek te München door de suppoosten over het hoofd gezien en in het museum opgesloten. Menzel had zich al erop voorbereid den nacht tusschen de schilderijen van zijn col lega's door te brengen, toen zijn vrien den naar hem kwamen zoeken en hij bevrijd werd. De storm bij XSfewfoundland. Uit St. Jan wordt gemeld aan de „Ti- mes": Te St. Pierre is men nog altijd zon der nieuws van de 70 Fransche vis-1 schersbooten, verdwenen sedert 12 Sep tember. De bemanningen telden meer dan 200 koppen. De verliezen] der andere Fransche boo ten van St. Pierre brengen liet getal slachtoffers van dit noodweer op 300. Er zijn in *t geheel een lOQtal booten van Newfoundland vergaan. Schouwburgbrand. In de omstreken van Petersburg is ds schouwburg Ozerki, bestaande uit een tooneelzaal, muziekzaal en mu ziekkapel, alles van hout, tot den grond afgebrand. De brand brak 's nachts uit, zoodat men geen slachtoffers te betreu ren heeft,. Spoorwegongeluk. De trein van Remeez naar Grosswar- dein-in Hongarije is bij de laatste stad ontspoord. Drie reizigers gedood en acht zwaar gewond. De moorden in China. Het aantal blanke en inlandsche Christenen, die hij de gewelddadighe den der Boksers het leven hebben ver loren, wordt door den missionaris pa ter Olivares (thans in Italië terugge keerd) op 20 a 25,000 geschat. Krugerbotooging te Brussel. Maandagavond had te >1 een vergadering plaats van afgevaardig den van de Vlaamsche maatschappijen der hoofdstad, onder voorzitterschap van Frans Reinhart. Er is besloten een grootsche betoo ging te houden op den dag van Kru ger's aankomst te Brussel. Men zal aan het gemeentebestuur vragen den naam van Transvaal te ge ven aan een der pleinen of straten der stad Brussel. Een geheimzinnige moord. In een woud in de omgeving van Warnemünde is het lijk gevonden van eene jonge, schoone Berlijn- sche. Uit de legitimatiepapieren, die bij haar gevonden werden, bleek, dat zij was Bertha R. uit Berlijn. Het lijk lag naast een rust bank, en op eenige passen verder vond men een revolver, waarop nog verschillende patronen zaten. De dood werd veroorzaakt door een welberekend schot in het hart. Men denkt aan zelfmoord. De re den tot deze wanhopige daad zou in eene liefdesgeschiedenis moeten worden gezocht. Stoornis. Onlangs heeft zich in Duitsch-1 land het volgend geval voorgedaan. Bij de behandeling van een straf zaak riep met luider stem de deur waarder een der getuigen op, die zich in de gang vóór de zaal be vond. De getuige riep toen zijner zijds „Schreeuw maar niet zoo, ik hoor het wel I" Deze woorden werden in de rechtzaal gehoord en nu liet de voorzitter den getuige binnenvoeren en laakte zijn onbe hoorlijk gedrag, waarop de man wegens stoornis der zitting tot 15 mark boete werd veroordeeld. Hij kwam in hooger beroep en werd vrijgesproken. Het gerechtshof te Breslau was nl. van oordeel dat de strafbepaling' tegen stoornis op een terechtzitting enkel toepasselijk is op feiten die in de rechtzaal voor vallen, niet daarbuiten en dat het onverschillig is of de onbehoorlijke taal in de zaal kon worden ge hoord. Eea dwalende jury In Silezië heeft dezo week een jury haar uitspraak moeten wijzi gen. Er stond êen gefailleerd koop man terecht wegens bedriegelijké bankbreuk en wel omdat li ij voor een zaakwaarnemer een verdachte schuldbekentenis had order ro kend. Ook de zaakwaarnemer stond terecht als medeplichtige cn bij het onderzoek bleek dat deze persoon, die bij de justitie al lang verdacht was, de aanstoker was geweest. Daarop luidde de uit spraak der jury de koopman om schuldig, de zaakwaarnemer schul dig. De voorzitter bracht haar echter onder het oog, dat men als medeplichtige niet schuldig kan zijn als de dader onschuldig is. Ü8 jury moest opnieuw beraadslagen en sprak nu over beiden het schul dig uit. De medeplichtige kreeg toen 1 jaar tuchthuis, de dader 4 maanden gevangenisstraf. Prins Yoekanthor. De Parijsche Matin" deelt een protest mee van den prins van Cambodja, Yoekanthor, dit thans te Brussel verblijft, dat hij in naam zijns vaders aan de Fransche regeering gericht heeft. In dat protest doet de prins uit komen, dat het Fransche protecto raat over Cambodja een ware ty- rannie is geworden, een echte bu reaucraten-dwingelandij, welke niet den minsten eerbied meer heeft voor de politieke of persoon lijke rechten des konings, noch voor de godsdienstige gebruiken des volks en geen rekening meer houdt met de bestaande verdragen. De algemeene gouverneur Doumcr heeft in 1897 met geweld een einde gemaakt aan de laatste overblijfse len van het inlandsche recht. De inboorlingen zijn beroofd en van het geheiligde kerkhof der hoofd stad heeft men een weide gemaakt, wat tot een oproer leidde.De siaaü raad werd door den gouverneur samengesteld uit vijanden des ko nings. De prins geeft breedvoerige bij zonderheden over zijn aanklacht cu drukt de hoop uit, dat de Fransche Regeering een onderzoek za! instel len, dat vooral met het afzetten van den tolk des gouverneurs en van den eerste minister moet be ginnen. Dezen hebben een* gun stelingenstelsel in het leven geroe pen, dat enkel op omkooperij en diefstal berust. Den koning beste len is een c-eretitel en een aanlei ding lot begunstiging. De eene ko loniale ambtenaar verkoopt den ko ning koper voor goud, de andere slechte Australische paarden voor Fransche. Yoekanthor besluit.JU verlang dat de Fransche regeering krachtdadig zal optreden. Mijn va der wacht er reeds lang op." Zcoals men weet, heeft de regeo- i'ing als antwoord aan den prins een plaats aangeboden op een stoomboot naar Cambodja, maar de prins vluchtte naar Brussel. Uit die stad heeft de prins 4 Oc tober den volgenden brief gezon den aan den Franschen minister president „Mijnheer de voorzitter, ik ver neem dat uw gouvernement nog geen oplossing heeft gegeven in de quaesties, die ik de eer had het in naam mijns vaders voor te leg gen, wegens den vorm waarin die quaesties zijn vervat. „Ik neem de vrijheid, mijnheer de minister-president., u te herin neren dat ik een inboorling van Cambodja ben en dat, indien dc grond der zaak te veel den vorm heeft verborgen, zulks hoegenaamd niet is gebeurd met het inzicht het gouvernement, in welks rechtvaar digheid ik vertrouwen heb, te be- leedigen. „Aanvaard, enz. „Yoekanthor." Spitsbergen. Volgens een bericht van den Noorschen ingenieur Nilson, die in den jongsten zomer maand op Spitsbergen heeft doorgebracht, is dit eiland niet minder rijk aan steenkolen als het Beercn-eilancl, waar een Duitsche maatschappij de ontginning heeft ondernomen. Er zijn daarom op Spitsbergen reeds toebereidselen gemaakt voor de exploitatie en de ingenieur heeft 1000 hectoliter meegebracht. Naar schatting is de voorraad voldoende om Noorwegen voor een aantal ja ren te voorzien en kan in de mij nen het geheele jaar door gewerkt worden. Er heeft zich een Maat schappij gevormd welke de ont- ginning zal ondernemen met 3C man die er overwinteren zullen. Anti-anarchistische confe rentie. Volgens de „Vossische Zeitung" be spreken de mogendheden do bijeenroe ping eener anti-anarchistische confe rentie. Het voorstel gaat niet uit van Italië. Een leverancier van Koning Norodom. Er is een wijnkooper in Frankrijk, die het geheim kent, van alle hoogge plaatste personen een reclamezinnctjo los te krijgen, waarin ze hun ingeno menheid met zijn product uitspreken. De veel besproken prins Yoekanthor is ook in de termen gevallen om eenige regelen van zijn hand gevraagd te wor den en hij heeft op bijzonder gevatte wijze den wijnhandelaar... cn in het bijzonder der Fransche rogeering, zijn antwoord gezonden. Zijn briefje luidt: ,,De Eui'opeanen brengen in Azië goe de en kwade zaken. Z. M. Koning No-! rodom, mijn vader, rekent dat onder de best© uw wijn behoort."-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 9