gen werd zeer gezellig gedanst, onder leiding van den heer J. G. Martin. En het was dan ook lang na middernacht toen de laatsten verdwenen. Met vol doening mag deze jonge vereeniging, jeugdig in jaren en uit jeugdige krach- ton bestaande, op haar eersten feest avond terugzien en wij spreken gaar- na met den voorzitter, den jongeheer Fikkert, die dit in zijne openingsrede zeido, den wensch uit, dat de vereeni ging moge groeien en bloeien; dat ie dere Haarlemsche jonge dame en jon geheer lid worde. Waarschuwing. Hoewel met duidelijke, zwarte let ters, op een flink wit bord, het doel van onze twee brievenbussen in de Groote Houtstraat en de Anegang is aange geven, worden ze door sommigen toch1 nog aangezien voor officieele postbus sen, zoodat wij er bijv. hedenochtend een serie prentbriefkaarten in vonden met ongestempelde postzegels. Wij hebben ze ditmaal ter bestemder plaat se, nl. aan de post doen bezorgen, maar durven dit in de toekomst, bij even- tueele vermeerdering dezer soort klan- disie, niet te beloven. Waarom wij een waarschuwing niet overbodig achten. Het N. O. G. aföeeling Haarlem II, vergadert Zaterdag 20 October, des avonds te 8 uur in Café Neui Mon tague". Op de agenda staat: Onderwijs Rijks zaak, in te leiden door den heer J. J. Francken. Populsir Concert. De „Harmonie" dee dzich Zondag-; avond hooren op het populair concert In de „Vereeniging", en laat ons da delijk zeggen, zeer tot aller tevreden heid. Wat vooral in dit muziekgezel schap te prijzen valt, is dat bij de keuze van bet repertoire blijkbaar rekening wordt gehouden met de krachten der executanten, en dat is een verstandig ding. De „Harmonie" is een muziekgezel schap van liefhebbers, dat er zijn mag dat inderdaad blijk geeft van ernst bij de muzikale studian. Nog eens, het voldeed zeer. Als breking der muziek deed zich voor de pauze hooren Mejuffrouw Louisette, en na de pauze haar leermeester Cliretienni. Juffrouw Louisette moet een dor lievelingen worden van het publiek, dat is vast. Zij werd daverend toege juicht, en vooral bij de coupletten, „als mijn moeder dat toch eens ver nam" enz., die zoo algemeen hekend zijn geworden, ging het applaus over in gejuich. De heer Chrelienni moest heel wat toegeven voor 't publiek hem en toen slec(hts vi coactüs {door geweld ge drongen} losliet. Die twee hebben uitbundig succes gehad. !t Was een aardige avond, jammer dat een paar heertjes het populaire conceit schenen te beschouwen als de meest geschikte plaats om geweld te komen maken en zich aan te stellen. Neen, heertjes, daar zijn die concer ten, en moeten dat ook, te goed voor. Zondagsrust. Dezer dagen, waarschijnlijk Zon dag a. s„ zal er in het geheel-onthou ders lokaal weder eeno vergadering over Zondagsrust worden gehouden van bakkersgezellen en depothouders. Daarop zal het woord voeren de gezel ten Boekhorst uit den Haag. 6 November a. s. zal in het Bronge bouw een lezing plaats hebben, uit gaande van de afdeelïng der Ned. Zuid-Afrikaansche Vereeniging. Hedenmorgen geraakte de werkman H. v. d. L., werkzaam aan de H. IJ. S. M. met den wijsvinger zoodanig tusschen den slijpsteen dat hem dit lichaamsdeel werd afgekneld. Men schrijft ons: Is het in gewone omstandigheden vrijwel regel dat de treinen op tijd en uitzondering dat ze te laat zijn, met trein 580 (AlkmaarHaarlemAm sterdam) is dit juist omgekeerd; de laatste 14 werkdagen beliep die vertra ging bij vertrek van Haarlem iederen dag minstens 10 minuten, doch het was ook wel 20 min. of A uur,. Nieuwe kiesvereeniging. De plannen tot oprichting van een nieuwe Mesvereeniging krijgen vas ten vorm. Door een tweetal leden van de Kiesvereeniging „Vooruitgang" (waaronder één bestuurslid) zal een die hem tot aan de deur vergezeld hadden, waren teruggekeerd en hadden de deur achter zich dicht gedaan. De avonturier luisterde naar de voetstappen der beide jon gelieden, die in den hoogen corri dor steeds zwakker klonken blijk baar gingen de beide heeren weer naar het salon. Het bediendenper- soneel was in de dienstbodenver- trekken bijeen. Hij hoorde de lui 'onder 't avondeten babbelen. Zachtkens opende hij de deur van den corridor. Hij zag niemand, al leen het gedruisch van stemmen uit het salon trof zijn oor. Hij trad binnen en deed de deur voorzich tig achter zich toe. Als iemand hem zag, zou hij neggen, dat de groote koude hem genoodzaakt had1 terug te keeren. Hij ontmoette echter niemand en behoefde geene verklaring te ge ven. Instinctmatig ging hij de trap op naar de eerste verdieping, maar daar was het een heen en weer geloop om den zieke, en daar baoest men hem stellig zien. Hij ging daarom naar de tweede verdieping en opende op goed ge- Juk eene deur, waarna hij zich in circulaire worden gezonden aan ver schillende ingezetenen, met uitnoodi- ging mede te werken tot de oprichting van een kiesvereeniging, die zich uit sluitend met Raadsverkiezingen zal bezighouden. Derhalve zullen personen van de meest uiteenloopende politieke rich ting daarvan deel kunnen uitmaken. Daar de heer W. Th. Suerhoff be dankt heeft voor de candidatuur van eersten secretaris der Sociëteit Veree niging zal het College van Gecommit teerden deze week opnieuw worden bijeengeroepen tot het stellen van een nieuwen candidaat. Zondagavoüdbskkeii. Terwijl Zondagavond de bliksem in helblauwe stralen door de lucht flitste, de donder breed uit kwam aanrollen en de regen neerplaste met dikke stra len, hadden een tiental leden van de afdeelins Haarlem van den Nederl. Bakkcrsgezellenbond zich opgesteld in den omtrek van de broodfabriek Vol harding op de Nieuwe Groenmarkt, vijf voor den ingangen vijf in de ver schillende straatjes in de buurt, om de menschen die plan mochten hebben er versch brood te gaan halen te ver zoeken dat niet te doen, omdat ver schillende menschen tengevolge van het bakken op Zondagavond hun eeni- gen rustdag, den Zondag, moeten missen. Eenige personen, die brood kwamen halen, zagen toen hen deze opmer king werd gemaakt, van dat voorne men af .De tien bakkers, die te acht uur dezen eigenaardigen wachtpost hadden betrokken, gingen te elf uur naar huis, natuurlijk koud als ijsbe ren, maar in de hoop dat zij de Zon dagsrust der gezellen weer een klein stapje verder hadden gebracht. Binnenland. HAAGSCfiB BïtiïSVÉN. Eenige maanden geleden wend den zich een vijftal Haagsche werk- liedenvereenigingen tot den Ge meenteraad met een tweetal wen sehen, waarop B. en W. een dezer dagen van praeadvies hebben ge diend. Die wensehen waren be spoediging van openbare werken, gunning van den arbeid, zooveel mogelijk, aan de Haagsche indu strie. B. en W. nu hebben vol doende aangetoond, dat beide ver zoeken moeilijk voor inwilliging vatbaar zijn. Openbare werken worden, in het belang der gemeen tekas, dus in dat der burgerij, aan besteed in vrije concurrentie en aan den laagsten inschrijver ge gund. Men kan daarbij nog eens 'n inschrijver,inwoner der gemeen te, bevoordeelen, wanneer zijn aan bod niet al te veel van dat van den minsten inschrijver afwijkt zoo als wel gebeurt maar dan nog heeft men geen waarborg, dat uit sluitend Haagsche werkkrachten zullen gebezigd worden. Wij laten op het oogenblik in de residentie voor een millioen verwerken en als de demping der grachten en de eerste werkzaamheden voor de Scheveningsche haven zijn uitbe steed, komt men het volgend jaar tot het verwerken van nc-g twee millioen. Dat zijn kapitale be dragen. Men kan niet alles op eens laten doen. En bovendien, men heeft de bespoediging ooit niet in de hand men is afhankelijk, dik werf, van hoogere autoriteiten. Zoo heeft bijv. de Tweede Kamer over legging gevraagd van onze riolee- ringplannen, teneinde te kunnen nagaan of het, onteigeningsontwerp voor den aanleg van een stamriool en de verruiming van verkeers wegen inderdaad wel is in het al gemeen belang. Geruimen tijd had ik een dier openbare werken, nl. voor de Laak haven, niet gezien. Zij vorderen goed. De zwaaikom aan den Trek vaart biedt reeds een veilige lig plaats voor ettelijke schepen van grooter afmeting dan tot nu toe onze gemeente konden bereiken. Aan de andere zijde van den Rijs- wijkschen weg verrijzen reeds de breede pijlers waarop de over brugging van dien weg rusten zal, en teekent zich het tracé af van de doortrekking van het kanaal. Hier heersehi groote, aangenaam aan doende bedrijvigheid. Niet minder trouwens op de aangrenzende wei- een onbewoond vertrek bevond. Hier bleef hij. Wat te doen? Voor alles zou hij wachten. Hij rekende op het toeval. Hier zou hem, dat wist hij, niemand storen. Het was de logeerkamer, die zelden, en dan ook nog maar alleen in 't schoone jaargetijde gebruikt werd. Anders kwam hier niemand, hoogstens van tijd tot tijd een bediende, die het stof van de meubels moest ne men. Bovendien was de geheele tweede verdieping onbewoond, want de dienstboden waren ge deeltelijk in de dienstbodenvertrek- ken, gedeeltelijk in den anderen vleugel van het slot gehuisvest. Hij was hier dus volkomen veilig, als hij maar voorzichtig te werk ging. Een vol uur verliep, zonder dat hij eenige verandering op de ver dieping beneden hem bespeurde. Hij merkte op, dat Margarete naar bed ging en wist nu, dat Helene alleen bij haren broeder was. Nu kwamen ook Martial en Gordon in de ziekenkamer, maar verlieten die spoedig wederHelene was dus alleen bij Renaud achter ge bleven, maar Savinien kon onmo gelijk juist nu daar binnen gaan, landen, die door de Laakkwartier bouwmaatschappij in bouwterrei nen zijn herschapen en waar een heusch dorp, een voorstad in wor ding is. Er staan werkelijk al eeni ge huizen, maar voor het overige liggen lange straten en dwarsstra ten getraceerd, in de richting van Rijswijk, als het web van een spin dat weldra die landelijke gemeente zal hebben bereikt. Ik weet niet of het college van Dagelijksch Be stuur er wel eens komt kijken, maar de heeren zouden zich be paald verkneukelen. Denkelijk gaan B. en W. echter weinig gezamenlijk uit wandelen. Wie geen vreemdeling is in het Haagsche Jerusalem, weet dat de verstandhouding in dit achtbaar college al sedert geruimen tijd te wensehen overliet. Nu schijnt het tot een uitbarsting gekomen (spe ciaal naar aanleiding van de reor ganisatie van het Ziekenhuis) en heeft de Wethouder Gevaerts van Simonshaven zijn ontslag geno men als zoodanig, niet willende afwachten tot in het volgend jaar de wet een einde maakt aan zijn wethouderlijk leven. Met alle waar deering voor de wijze waarop jhr. Gevaerts de tijdelijke functie van burgemeester waarnam bij ontsten tenis van dezen ambtenaar voor al in tijden van burgemeesterloos heid een wijze die hem den Nederlandschen Leeuw heeft doen verwerven, kan zijn aftreden voor de gemeente geen verlies worden genoemd. Hij heeft in het college van B. en W. stellig meer als rem dan als stuwende kracht gewerkt en zijn adviezen in den Iiaad ge tuigden nimmer van diepgaande kennis. Desniettemin plaatst zijn heengaan ons voor de moeilijkheid eencr nieuwe keuze ---die niet ge makkelijk zal vallen. Want onze Raad bevat maar zeer weinig man nen van het materieel waaruit goe de wethouders worden gemaakt, van wie initiatief te verwachten is. Het is mogelijk dat het stadhuis nog een zijner bewoners zal moe ten missen, wanneer het juist blijkt dat de hoofdcommies Jhr. Roëll zal geroepen worden tot de met 4000 gld. per jaar betaalde senecure van adjunct-secretaris van het Internationaal Hof van Arbi trage. Dit vertrek zou geen groot verlies zijn voor de gemeen te. De heer Roëll was bijv. de uit vinder van de maatregelen van or de bij de inhuldiging der Koningin, die vooral op de buitenlanders, die in Den Haag toen waren, een zoo bedroevenden indruk hebben ge maakt. Om op gemeentelijk gebied te blijven, een der Raadsleden, de heer Simons, heeft een. nota inge diend, waarin hij er op wijst, dat het overigens lofwaardig streven om de gasfabriek zoo spoedig mo gelijk schuldvrij te .maken, er toe leidt om de balanswaarde der fa brieken te gering te nemen, de afschrijvingen te onsystematisch de schulddelging te snel te doen ge schieden hetgeen neerkomt op kapitaalvorming voor het nage slacht, doch de tegenwoordig le venden van de voordeelen der ex ploitatie berooft. Daarom wil hij ook het voor een nieuwe graanzui- vering-inrichting noodige crediet door geldleening vinden, maar niet uit de batige saldo's. Een systeem waarvoor iets te zeggen valt. Maar mij dunkt, dat dé voorstel ler uit het oog verliest, dat men in den Raad m. i. volkomen ten. onrechte achteruitgang der fa briek vreesde, wanneer de gemeen te ook electrisch licht ging leveren. De elders opgedane ervaring weer spreekt die vrees maar zij heeft tot nu toe weerhouden van de op richting een er electrische centrale. En als nu de schuld der gasfabriek minder snel gedelgd wordt, zal de Raad nog banger worden. Daar aan heeft de heer Simons blijkbaar niet gedacht. Niemand zal dat trou wens in den Raad durven zeggen. Wie bang is erkent dat daarom nog niet gaarne. H. A. GANUS Jr. Atjeh. Blijkens van den Gouverneur van Atjeh ontvangen telegraphische be richten, zijn sedert de jongste mede- deelLng dienaangaand in de „St.-Ct." van 31 Augustus 1900, bij de krijgsver- richtiugen aldaar want als ze hem zag en een aan slag tegen Renaud vermoedde, riep ze ongetwijfeld om hulp. Ze mocht hem dus niet zien. Er mocht een kwartier zijn ver- loopen, toen hij meende te hooren, dat er iemand de trap opging naar de eerste verdieping en naar de kamer liep, waar de zieke zich be vond. Savinien ging eenige treden de trap af, boog zich over de leu ning en herkende Noël Labarthe, die zich in de ziekekamer begaf. Savinien bleef op de trap op post staan. Vijf minuten waren verloopen, toen de deur van het vertrek, waar Renaud zich bevond, geopend werd en Noël en Helene er uit kwamen. Ze spraken zacht en slechts met lange pauzen met elkander bei den schenen zeer opgewonden te zijn. Langzaam liepen ze naast el kander de lange gang op en neer, waarop de voornaamste vertrek ken van „Landepereuse" uitkwa men, en Savinien raadde dadelijk, dat ze niet bij den zieke wilden blijven om hem niet wakker te maken. Daar Helene haren broe der evenwel niet verlaten wilde, liet ze de deur half open staan, en aan bekomen wonden overleden de kapitein der infanterie A. J. P. Kess- ler gesneuveld de fuselier G. Kat, No. 41957 en gewond deels licht de kapi tein der infanterie Ph. J. Weijers, de sergeant der infanterie W. C. Heu- bink, No. 36559de fuseliers F. Par- doel, No. 42286W. J. Pieterse No. 49053 W. L. Halwass, No. 47997 J. A. den Dopper, No. 36577, en de tamboer J. Versprilien, No. 45109. (St.-Ct.) „De Gelderland". Reuter seint uit Lorenco Marquez De officieren van de „Gelderland" bezochten heden, Zaterdag, president Ivruger in de residentie van den gou verneur. Het Kamerlid G. L. v. d. Zwaag, die aan eene zenuw-ongesteldheid lijdt, is in zooverre hersteld, dat hij plan heeft in de volgende week de Kamerzittin gen bij te wonen. Academischs examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is afgelegd het doctoraal examen in de scheikunde door den heer J. W. van Geuns; het doctoraal examen in de ge neeskunde door den heer D. J. van de Vijverhet theor. geneesk. examen door den heer C. van Tijenhet eerste natuurkundig examen door de heeren L. R. W. Haringa en J. van Asperen. Plechtigheid in De Vrije Gemeente. Te Grand Rapids (Michigan) over leed voor eenige maanden de broeder van den voorganger der vereeniging „De Vrije Gemeente" te Amsterdam, de heer F. W. N. Hugenholtz, een man, die zooals bekend is, mede 'n dergenen was, die tot het oprichten der vereeni ging, die het godsdienstig en zedelijk leven wilde aankw-eeken van alle ker kelijke banden vrij, krachtdadig heeft medegewerkt. Reeds spoedig na zijn verscheiden, vormde zich eene commissie, bestaan de uit de heeren Frits Olie, voorz.; J. M. van Hulsteyn, G. H. Stronk, Maar- ten de Vries en Jan van Duinen, se cretaris, met het doel in het gebouw dsr vereeniging een gedenksteen te doen aanbrengen aan de nagedachtenis van den overledene gewijd. Haar po gen vond de gewenschte medewerking en Zondagmorgen kon de onthulling van dezen gedenksteen in eene plech tige bijeenkomst van tal van leden en: belangstellenden der vereeniging plaats hebben. De heer P. H. Hugenholtz Jr. open de de bijeenkomst en wees er op, dat het hier niet in de eerste plaats geldt een persoonsverheerlijking, doch liet doel is te wijzen op hetgeen vrije vroom heid en practische humane godsdienst vermogen, waarbij steeds in het oog dient gehouden te worden het „Soli Dec- gloria!" Ook de heer Van Loenen Martinet voerde het woord. Ook de zoon, de heer F. W. N. Hu genholtz Jr. hield een toespraak. Hij wees er op, hoe zijn vader werkzaam was geweest op het gebied van armen zorg, o. a. zijn pogen tot het stichten van een centraal bureau voor armen zorg, mislukt vooral door de tegen werking der orthodoxe kerk, die reeds zonder onderzoek meende dat van een voorstel van den modernen Hugenholtz niets goeds kon komen. Hij wees er; verder op hoe zijn vader diepe studie' maakte van het socialisme, waardoor een nieuw licht van hem opging ten aanzien van het Christendom. Terwijl' dat Christendom liefde predikte tus schen broeders, predikte de maatschap pij dagelijks haat en hij meende dat socialisme en Christendom samen moes ten worden verkondigd. Hij schonk o. a. hoewel zonder fortuin, de helft van zijn traktement aan zijn gemeente, toen te Grand Rapids erge werkloosheid heerschte; hij organiseerde een ten toonstelling, de zg. „labour exchange", die naar hij hoopte den arbeider zou helpen onafhankelijk van cle wereld markt. Evenwel te midden onzer maat schappij, kan die labour-exchange niet lang bestaan. öentr. bureau voor Soc. Adv. In ecr.e Zaterdagmiddag te Amster dam gehouden vergadering van het Centraalbureau voor sociale adviezen bleek, dat deze vereeniging nu telt 559 gewone leden, 91 vereeni- gingen-leden, 23 buitengewone le den,, 147 donateurs en 43 donateurs voor het woningvraagstuk alleen. Se dert 1 October 1899 zijn 58 aanvragen om advies afgedaan. In het geheel kwamen 93 aanvragen in, waaronder wanneer de beiden op hunne lang zame, regelmatige wandeling de deur voorbij kwamen, stak het jonge meisje het hoofd naar bin nen, overtuigde zich, dat Renaud nog sliep, en keerde dan naar Noël terug. Savinien moest nu of nooit in de ziekenkamer trachten te komen zonder dat hij daarbij gezien of gehoord werd. Het was een hoogst gewaagde onderneming. Maar hij had met twee verliefden te doen, die alleen met zich zeiven bezig waren en de dingen om zich heen vergaten. En daarop bouwde hij zijn plan. Hij had reeds opgemerkt, dat zijne nicht, terwijl ze een vluchti- gen blik in de kamer van Renaud wierp, niet altijd van Noël afging om zich te overtuigen, of haar broeder werkelijk sliep. En in elk geval bewees de blik zelf, dat hare gedachten in weerwil daarvan ver deeld waren tusschen Renaud en Noël, wiens liefdesbetuigingen haar dronken maakten van geluk. Boven op de trap stond de avon turier onzichtbaar in de zwarte schaduw en beschouwde elk voor werp om zich heen, terwijl hij zij- 56 van werkliedenvereenigingen, 8 van industrieele ondernemingen en één vanwege eene gemeente. In de plaats der heeren G. M. Boissevain en W. H. Vliegen koos de vergadering in het bestuur de heeren C. A. Verrijn Stuart en P. L. Tak. Ten tijde der bakkerswerkstaking te Amsterdam van het laatste voorjaar, werd een aanvraag der stakers om een modelarbeidscontract door bet bureau geweigerd. Dit feit gaf thans aanlei-, ding tot gedaehtenwisseling. De hee ren Tak en Gerhardt meenden, dat het bureau toentertijd aan de aanvra ge had moeten voldoen. De voorzit ter, mr. Kerdijk, en de directeur van het bureau, prof. Treub, betoogden echter, dat het verstrekken van een advies tijdens eene werkstaking aan een der beide strijdende partijen strij dig zou zijn met de neutraliteit, welke het bureau" zich heeft voörgesclireven, en waaraan het zich strikt heeft te houden, om het algemeen vertrouwen te verwerven en te behouden. Nadruk kelijk is trouwens vroeger in een der vergaderingen uitgemaakt, dat het bu reau zich buiten werkstakingen zou houden. Het standpunt van het bu reau is als volgt te omschrijven: Vóór het uitbreken eener werkstaking zal een advies, gevraagd door werklieden of patroons, niet geweigerd worden. Maar tijdens eene werkstaking zal een advies, verband houdende met den strijd, geweigerd worden, aan welke der beide partijen ook. In het officieel politierapport van Amsterdam wordt medegedeeld: Ie mand heeft aangifte gedaan, dat Mi in Maart jl. is vertrokken naar Preto ria, waar hij volgens belofte van een bewoner te dezer stede eene betrek king zou krijgen, waarvoor hij vrij willig 200 had gestort, ten behoeve van het fonds genaamd: „het Neder- landsch Zuid-Afriskansche fonds iet daadwerkelijken steun." Daar aange komen kon de aangewezen persoon hem geene betrekking bezorgen, zoodat hij denkelijk opgelicht is. Bloembollen. Men schrijft uit Lisse aan het „Kbld.'k De handel in bloembollen nadert zijn einde ,men kan nu een oordeel uitspreken over handel en prijzen van het seizoen 1900. In het algemeen deed de oorlog in Zuid-Afika zich geducht gevoelen, want wegens de rouw waren de En- gelsche orders klein. Overtuigd als men is dat Engeland zijne orders niet met opzet inhield uit antipathie te genover Nederland, zal een ieder be grijpen dat er gegronde redenen wa ren om voorzichtig te zijn met het koo- peh van een weelöe-artikel in een land dat zoovele verliezen lijdt en dit is dan ook de reden dat de marktprijzen van vele bolgewassen zeer gedaald zijn, enkele artikelen bleken geheel onverkoopbaar. Iiyaoiuthen hielden prijs trots al deze omstandigheden, ze bleven zelfs duur en gingen best van de hand. Tul pen gingen eerst vlot weg, doch in de tweede helft van den handelstijd bleek er weinig vraag naar deze hollen en werd er veel voor lage prijzen opge ruimd. Crocussen waren van den be ginne af vrijwel onverkoopbaar. Narcissen gingen zeer lui weg en steeds tegen lage prijzen op een paar soorten na. Resumeerende, de expor teurs kunnen tevreden zijn, kweekers van byacinthen hadden het best en zij, die veel andere artikelen kweeken, hebben daarmede slechte zaken ge maakt. Hospitaal kerkschip „De Hoop." Het hospitaalschip „De Hoop" is op nieuw vertrokken om het laatste ge deelte van de campagne 1900 aan te vangen. Zaterdagmiddag om 5 uur werd het naar IJmuiden gesleept, en na aldaar ijs te hebben ingenomen, vertrok het' Zondag naar zee en zoekt dadelijk de visschers vloot op, die op het oogen blik zeer verspreid is. „De I-Ioop" blijft bij de vloot tot 12 of 13 November, wanneer het schip te Grimsby of Nieu- wediep binnenloopt tot het debarkee- ren van ds. Voorhoeve. Het schip gaat dan dadelijk weer naar zee en blijft zoo lang mogelijk bij het gros van de vloot, einde November of eerste dagen van December is de campagne afge- loopen. „De Hoop" komt in elk geval voor 5 December voor goed binnen om te wórden opgelegd en gereedgemaakt voor de campagne 1901. ne kansen berekende. Twee zaken moesten gelukken, als hij zijn plan ten uitvoer zou kunnen brengen vooreerst moest hij de trap kunnen afkomen zonder zich te verraden, en ten tweede den afstand tusschen de trap en de ziekekamer doorloo- pen zonder gezien te worden. De trap zelf lag geheel in 't zwartste donker. Savinien ging zooveel treden naar beneden als mogelijk was zonder ontdekt te worden, toen Noël en Helene, die op hunne wandeling waren terug gekeerd, langzaam de trap voorbij kwamen. Op de laatste treden, waarop hij voorzichtigheidshalve moest blijven, hurkte hij neer en bleef daar met ingehouden adem zitten. De verliefden kwamen hem voorbij zonder hem te bespeuren. Helene keek door de geopende deur en, terwijl ze tot Noël terugkeerde fluisterde ze Hij slaapt Daarop begonnen ze hunne wan deling weer, waarbij ze de trap, waarop Savinien, onbeweeglijk in 't donker zittend, wachtte, den rug toekeerden. Dat wflo het beslissende oogen blik. Tot beden zijn onder behandeling geweest 113 patiënten van de visschers'. vloot, onder wie verscheiden Duitschi) visschers van Emden. „De Hoop" blijft steeds zeer goeé voldoen; de veranderingen en nieuw.t voorzieningen die dit jaar zijn aangei bracht hebben uitstekend voldaan. Voor de laatste reis hebben eenige ver anderingen in de bemanningslij si plaats gehad en is de gage van do schepelingen verhoogd. Uit de Arbeiderswereld- BUITENLAND. Mitchell, de voorzitter van den Ame-, rikaanschen mijnwerkersbond, heeft in een te Scranton gehouden vergade ring der mijnwerkers uit Pennsylvania verklaard, dat deze geen genoegen namen met de door de patroons voorge stelde loonsverhooging van 10 pCt. Men eischt van de werkgevers, dat zij de- magazijnen afschaffen, waar de mijnwerkers verplicht zijn te koopen; dat zij een proportioneelen loonstan- daard zullen invoeren en de loonen cm de veertien dagen uitbetalen. Er is geen enkele kolenmijn in het district Hazleton, die met volledige ploegen werkt. Alle patroons, uitge zonderd één, hadden in de 10% loons verhooging toegestemd. In sommige districten begint reeds de nood te nijpen. Het vooronderzoek van een nieuwe Duitsche Kinderwet, welke zal regle menteeren hun arbeid buiten de fabrie ken, is geheel geëindigd. Binnenkort kan men een desbetreffend ontwerp in den Rijksdag tegemoet zien. Een wet van 1891 regelde reeds den kinderarbeid in de fabrieken, doch het schijnt, dat nog wel een millioen kin deren buiten de fabrieken en tbuis ar beid verrichten en dikwijls onder aller ellendigste omstandigheden. Sport en Wedstrijden. Nederl. Voetbal Bond. Naar het Sportbl. verneemt, zijn bij het Bondsbestuur plannen in voorbe reiding, om bet voetbalspel nok onder de arbeiders te brengen. Dat is een goede zaak, die ze,er veel beleid en ge duld zal eischen. Het is te hopen, dat men hier nu eens dadelijk pr&etïsch te werk ga. Niet eerst de spelregels, maar dadelijk de bal dan komt de rest vanzelf. Worstelen. Te Boedapest worden groote wor stelwedstrijden gehouden, waarin uit komen zwaar gewicht, de Turk Kara Achmed, wereldkampioen, onze land genoot Dirk van den Berg, de Rus I-Iackenschmidt, de Amerikaan Fftng- ler, de Dnitscher Weber, de Oostenrij ker Kreidl, en de Franschen Aim able de la Calmette, Poirée en Robinet. V/ij vinden de uitslagen van 29 September tot 8 October. Daarbij worden voor Van den Berg de volgende overwin ningen gemeld Hij legt Kreidl in 4 m. 37 s. Weber in 2 m. 45 a Poirée in 8 m. 53 s. De wedstrijden schijnen nog' niet uit te zijn. Abusievelijk werd gerueld dat gis teren (Zondag) te Eaarn internationale wielerwedstrijden zouden worden ge hóuden. Ze zullen waarschijnlijk Zon- dag 21 October plaats hebben Brieven nit Eerlijs, (Fan onzen Correspondent.) Gerard Za&smmi in öe Baah* Bteinzaal. He&muzik&ia Mekka. Berlijn, 11 October 3900. Voor de trouwe bezoekers van de Bechsteinzaal is Gerard Zalsman geen onbekende meer. Zij kennen, hem reeds van zijn concerten van verleden jaar. Hoewel het seizoen eerst amper een aanvang heeft genomen, is hij echter niet de eerste Hollander, die dit jaar' liier ter stede optreedt. „Tante Voss" iieeft-zich er zelfs reeds over verbaasd, dat naar verhouding onder de kunstenaars, die zich hier doen hooren, zoovele Hollanders zijn. Berlijn oefent tegenwoordig dezelfde aantrekkingskracht op de musici uit, als vroeger Parijs. Wij hebben hier als 't ware een mu zikale beurs in optima forma, doei: belas® is het aanbad veel groeier dan - de vraag. Het heeft er zelfs veel var. of elk jaar liet aantal kunstenaars ver meerdert, die zich hier willen doen hooren. Maanden van te voren is men reeds met de concert-directie van H. Wolff in connectie getreden om eo n Zonder gedruisch te maken gl-eeci hij de weinige treden af, die lij nog naar heneden moest, en snel als het weerlicht vloog hij door de ruimte, die hem van de half ge opende deur scheidde. Hij sloop binnen, en daar hij vreesde, dal; zijne, nicht onverwacht mocht bin- 'nenkomen, verborg hij zich achter de zware portiere. Zoo verliepen eenige seconden. De deur wordt zacht bewogen, net hoofd van Helene komt weer te voorschijn en haar blik zoekt het gelaat van den zieke, die rustig i.sluimerend neerligt, waarop ze weer verdwijnt, zonder Savinier opgemerkt te hebben. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2