amast-Zijden-JapoD fl G. Henneberg, Zijde-Fabrikant, Zurich, j&,'Vösse no. 1, c. Wesgeling No. 2, k. Visser No. 3, G. J. y. d. Kruk No. 4, -J. F. Masehaiis No. 5, A. v. d. Mije No. 6, C. M. Duivenvoorden No. 7, J. 4Duivehboden No. 8, Jb. Draïjer No. 9, D. Terwolbeek No. 10, C. Terol No. 11, J. E. Holienberg No. 12, C. Loos No. 13, M. Weber No. 14, J. Koper No. 15, P. Koper No. 16, J. Keur No. 17, L. Schelf hout No. 18, P. Duivenboden No. 19, J. v. d. Mije No. 20, G. Zwemmer No. 21, E. Koning No. 22, T. Bol No. 23, A. Keesman No. 24, H. Braakman No. 25, A. Slagveld No. 26, A. Verloop No. 27, J. Koning No. 28, L. A. Visser No. 29. Ter deelneming aan het berhalings- onderwijs alhier, hebben zich na ge dane oproeping, löjongelingen aange meld. V-eisen. ~Tot consul van -den A -N. W. Th Is alhier benoemd de heer Th. J. Wijnol- dy Daniels, gemeenie-seoreiarls. De uitkoermg van het Kijk aan de gemeente, krachtens de wet van 24 Mei 1S97, bedraagt over 1900 16344.554. Binnenland. H. M. de Koningin heelt een bijdrage van duizend gulden.geschonken tot le niging van de ramp, die de gemeente Eersel, Oerle, Vessem, Oost-, West- en Middelbeers,, Luyksgestel, Bergeyk en Duizel op 30 Juni jl. door hagelslag lieefi getroffen. De fondsen der Z. A. S. M. Het „N. v. d. D." schrijft: Er bestaat niet alleen onder de ge wezen ambtenaren der Ned. Zuid-Afri- kaansche Spoorwegmaatschappij, maar ook -onder hunne verwanten en hier te lande wonende nabestaanden ongerustheid omtrent de verschillende fondsen, welke in der tijd opgericht zijn ten behoeve van het personeel van de maatschappij, .zooals een pen sioenfonds, e)ea spaarfonds, en nog andere, waarbij ook onderlinge. Die ongerustheid is zeer verklaarbaar. Men wil, naar ons uit vele aanvragen blij is z weten, wat de naaste toekomst zal op leveren voor hen, die bij deze fondsen betrokken zijn, en in bet algemeen zon men in de toekomst willen zien, wat betreft do positie der gewezen ambtenaren, 't Is zeker niemand go-] geven, daaromtrent iets met zeker heid te--kunnen zeggen, doch men kan uit de huidige omstandigheden aflei den, wat zou kunnen gebeuren. De Britsche opperbevelhebber heeft, steunende -op het oorlogsrecht dat /niet -anders is als dat van den sterk ste den spoorweg in beslag geno men, -en, met uitzondering van enkele, v/einigen, die in Engelschen discs zijn overgegaan, alle ambtenaren hit gebannen. Daarbij is beslag gelegd e; .alle fondsen, deposito's, boeken, enz De -Ncderlandsch Zuid-Afrikaonsclie Spoorwegmaatschappij is huiten eem, verband met haar vroeger bedrijf b .Zuid-Afrika-en al bare inkomsten heb ben opgehouden. In het internationaal recht geldt de •regel, dat de veroveraar treedt in de .rechten en verplichtingen van den -vorigen souverein, maar zelfs hierbij beeft men eer te denken aan gebruik dan aan wet Nu is de verhouding lus - Bchen de maatschappij en de Z.-Afr ütepnbliek, naar men weet, bij con cessie nauwkeurig vastgesteld, zelfs is daarbij geconstateerd, op wel ker. financieeelen grondslag de naas ting, beimaldeüjk als gevolg van ee: norlog, moet geschieden. De Britsche regeering nu, tredende in de plaats van net vorige Transvaalsche bewind, as feitelijk gehouden, die verplichtin gen na te komen. Lord floberts 'be moeit zich daarmede niet, maar ver wijst, naar .zijn Gouvernement In de •overtuiging nu, dat de Engel- :8che regeering deze overdracht zal voorstellen,, restitutie en uitkeering zal doen op den grondslag der bestaan de overeenkomsten, heeft dé directie van de Z. A. S. M. hare -ambtenaren .tot dusver in dienst kunnen en willen houden, maar er is geen twijfel aan, .of dit kan niet lang meer duren. Vroe ger of later moet de eindregeling ko men, -wellicht door minnelijke -schik king, misschien door internationale arbitrage. Bij deze algemeene liquidatie zul len natuurlijk alle schuldeischers van fie maatschappij worden opgeroepen, en daarbij zullen ook onvermijdelijk de fondsen worden opgeheven. Inmiddels kan de Spoorwegmaat schappij die, zooals wij zeiden, ge heel buiten eenig verband is met haar .vroeger bedrijfniet anders dan zich .voorbereiden op een geleidelijke ver mindering van haar personeel. De di rectie, heeft trouwens reeds haar voor nemen kenbaar gemaakt, om met de ambtenaren, die aangesteld werden in de jaren '97, '98 en '99, af to rekenen en hen eervol te ontslaan, en dit kan niet anders dan een eerste stap zijn. Op Ceylon. Dr. G. van Houtum schreef den 19en September uit het kamp van Diyatalawa o. m. aan een zijner bekenden te Rotterdam:: „Het eten kunnen we, omdat we voldoende geld hebben, eetbaar maken. Zooals u weet, worden wij als officieren behandeld en hebben een slaapkamer met. 26 samen en een zitkamer met 38. Wij gaan het meest om met een dokter en drie ingenieurs van de Z. A. S. M. Na de eerste weken doorworsteld te hebben, ontvangen we geregeld onze mail en couranten en ontstaat er een aardige bibliotheek, ook van medische boeken. Lezen, schrijven, schaken, eten, slapen, zijn onze hoofdbezigheden. Om den ande ren dag mogen we in een bepaald gedeelte buiten ons kamp wande len en maken daar gaarne gebruik van ik heb een oude liefhebberij weer opgevat en ben ijverig aan het -cricketen. ,Er zijn nu '3S00 gevangenen meest "Vrijstaters van.Prinsloo, maar ook de rumoerigste 'Transva- Iers en Uiilanders. Het is druk in onze straten op het Krogersplein is het altijd vol, talrijke groepjes scholen samen, de meest fantasti sche kampplaatsjes ontstaan daar. Daar is ook de koelie-winkel, een Manusje van Alles, de vruchten- winkel, de kleeren- en schoenen man daar drijven verschillende gevangenen hun zaken. De Vrij-, staters munten uit in het bakken van pannekoeken en andere meel-' derivaten, de -uitlanaers .bereiden: bier, limonade, verkoopen sigaren in het klein. „Er is ook een photograaf die een fraai uithangbord met-goed' geslaagde photo's vertoont. Ande ren zijn weer bezig een tuintje aan te leggen Tegelijk met dezen brief heeftj dr. Van Houtum hei tweede num mer overgezonden van de „Prik-I keidraad", het reeds vroeger ver melde orgaan van de krijgsgevan genen, opgericht door den heer Rij- i kens van de Z. A. S. M., dat mek de cyclostyle vermenigvuldigd wordt. Dit nummer begint met een „In; Memoriam" voor twee krijgsge-.i vangenen, M. P. van Stad en en H. Venter, die den 14en September zijn overleden. Het waren de eer-; ste dooden die op het kerkhof bij i het kamp zijn begraven. Dan volgt een artikel over ver- draagzaarnbeid, de krijgsgevangen' nen vermanende elkander zoo goed mogelijk te verdragen, welk arti kel zijdelings bevestigt wat de cor respondent van de „Daily Express" geschreven heeft ovc-r bet geharre war onder de krijgsgevangenen. „Laten wij, vermaant de „Prik keldraad'; elkaar niet meer leed aandoen. Laten wij, persoon tot persoon, groep tot groep, leeren elkaar te verdragen. Dat is nood zakelijk voor een niet onaangenaam- samenleven met de ons aangewe zen'buren. Dat is'noodzakelijk óm té voorkomen dat kleine oorzaken tot niet te herstellen misstanden j wordend' In „De Brandwacht" wordt ver teld, „wat er in Zuid-Afrika ge beurde toen wij op zee waren." Dit artikel bevat een getrouw re laasvan Do Wet's beroemden tocht door den Vrijstaat. Onder het op schrift „L'éeho du monde vivant" worden de krijgsgevangenen inge licht over de Chineesche quaestie. Ten slotte komen er een aantal luimige bijdragen o.a. praatjes tus-: schen Neef Andries en Oom Danie, met het geestig geteekend silhouet van die tw.e.e erboven. Dq avondteökenschool „De Eenheid" te Amsterdam. Gisteren had te Mn sterdam de ope ning plaats van de nieuwe avondtee- kenschool voor scheepsbouw en werk tuigkunde der vereeniging „de Een-] heid" aldaaT. Deze schooi, vroeger gevestigd in het gebouw van de vereeniging „de Sa menwerking" bij 't te G ra venhekje, was nu overgebracht naar een terrein, gelegen aan. de Conraadstraat. Het gebouw voldoet aan alle moderne eisclien en doet den architect, den heer II. P. Beklage en ook den aanne mer, den heer P. Duinker, alle eer aan. De samenkomst werd geopend door den heer D. Goedkoop. Deze schetste in hrecde trekken de geschiedenis van „d Eendracht" van af haar bestaan, en bracht tevens den heer Cremer, Minister van Koloniën, mede ter ver gadering aanwezig, een woord van hulde voor al wat deze heer in het belang van scheepsbouwkundig en warktüigkundig teékenen gedaan heeft en nog doet. De heer Jongejan, die als tweede spreker optrad, sprak in denzelfden geest en bracht hulde aan den directeur der school, den heer Goedkoop, alsmede aan architect, aan nemer en opzichter. Nu betrad de Minister van Koloniën zelf liet spreekgestoelte en bedankte de beide vorige sprekers voor hunne hartelijke woorden. De heer Cremer sprak verder over de gemakkelijkheid waarmede in Amsterdam instellingen van openbaar nut .gesticht werden, terwijl de oprichting elders en vooral in Indië vaak met groot e moeilijkhe den gepaard gaat. Spreker wees nog op het belangrijke van den scheeps bouw en wekte de leerlingen op tot liefde en toewijding voor htm vak. De lieer Goedkoop, las daarna een brief voor van den heer Groen van Waar der, die het betreurde, dien avond niet aanwezig te kunnen zijn, doch zijn beste wens ch en voor de school uitte en tevens hij zijn schrij ven een Bankbiljet van 100.ten bate der school insloot. Daarmede was het offieiëele deel van den avond geëindigd. Academische examens. Leiden. Geslaagd voor het propae- deutisch examen geneeskunde de heer A. A. d'Araoud Geskens; voor bet can- didaats-examen godgeleerdheid eerste gedeelte de heer J. C. Kars. Gronin gen. Geslaagd voor het prop. med. examen -de heer G. C. J. van den Heu vel, en voor liet eerst natuurk. exa men d© heer C. J. Uffelie. Utrecht. Cand. Tlieol. 1: Mej. M. M. van Het tinga Tromp. Alhada"is een nieuwe kwaliteit mar garine door de fabrikanten J. A. v. d. Bosch Zonen te Alkmaar in den han del gébracht. Ze is volgens een bijsea- der systeem bereid, op wetenschappe lijke wijze met room gekamd, en kan natuurboter geheel vervangen. Een proef aan de bekende Alkmaarscbe Huishoudschool en Industrieschool ge zonden, viel, naar men ons meedeelt, -zeer in -den «maak, daar ze in vergelij king met de meest bekende soorten, braad-margaiine zeer goed beviel. De grondstoffen, waarvan Albada: wordt vervaardigd, staan -onder voort-; durende contrulc van het Laboratori um van Chemisch en Microscopisch onderzoek der heeren Dr. van Hamel Hoos-en Harmens, terwijl ieder hooper het recht heeft om Albada op deugde lijkheid aan genoemd bureau te laten onderzoeken, mits in de origineele ver pakking en voorzien van een eontröle- -zegel Niettegenstaande Albada uitsluitend van de beste .grondstoffen wordt ver vaardigd, waarvoor bovenstaande -con trole borg spreekt, wordt ze tot den ui terst billijken prijs van 40 cent per 1J2 kilo verkocht. Ongévallenwot. Door do heeren Kuyper en De Visser zijn, voor het geval van aan neming van hun amendement op art. 42 der Ongevallenwet., nog e enige amendementen voorgesteld. Een daarvan bedoelt te bepalen, dat de werkgever, die is toegelaten tot het dragen van het risico, aan de Rijks verzekering voor de be moeiingen evenredige bijdrage in de administratiekosten verschul digd is. Is hij toegelaten tot het overdragen van bedoeld risico, dan is deze bijdrage verschuldigd door de vennootschap of vereeniging d-ie de overdracht aanvaardt. Een tweede amendement strekt om de bezoldiging van de leden van het bestuur der Rijksverzeke ringsbank en van de aan dat be stuur ondergeschikte ambtenaren voor de helft te doen komen ten laste van liet Rijk. Nieuwe guldens. Thans zijn de nieuwe guldens: gereed, tenminste spoedig zullen zij in circulatie kornen. Ze dragen het jaartal 1898 en verteonen aan de voorzijde het borstbeeld der Kó ningin, naar links gewend, bet baar opgenomen en samengevat in eenen wrong, de diadeem is in de voorharen gestoken. Het omschrift luidtWilhelmina Koningin der Nederlanden, en onder het kopje staat P. Pander. De keerzijde ver toont het Nederlandsche wapen, anders gemodeleerd dan vroeger, met de gebruikelijke munt- en waarde-teekenen en liet omschrift. Het kantschrift natuurlijk als op de oudere munten. De munt is blijkens een schrij ven aan de „N. R. Ct." een niet genoeg te waaTdeeren poging om mGoi werk te leveren, 't is een ver ademing na 'het vele leelijke, door sleur en gemis aan energie bedor ven werk dat op dit gebied in de laatste tientallen van jaren in ons land is tot stand gekomen aan 's Rijks Munt. Aan minister Pier- son komt een woord van warme hulde toe voor dit initiatief. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Zondag vergaderden de werklie den-leden van de Amsterdamsche Kamers van Arbeid ter bespreking van wat er gedaan kan worden te gen het ontslag uit hun .betrekicing, dat verschillende leden daar als el ders getroffen had, omdat zij leden der Kamers waren. De vergadering was uitgeschre ven door do combinatie voor de Kamer van voedings- en genotmid delen en werd geleid door den heer F. Sluiter, die namens ben oorstelde om, wanneer de inter pellatie van liet kamei'lid Pytter- sen over deze zaak, eerstdaags in de Tweede Kamer te houden, geen gunstig resultaat had, als één man in het geheele land als werklieden- leden der kamers zich terug te trekken om de regeering op deze wijze te dwingen de wet te her zien. Een langdurig debat ontspon zich over deze zaak. Het bestuurs voorstel vond echter weinig in stemming. Voorgesteld werd van de regee ring te eischen een behoorlijke sa- larieering der werklieden-leden, opdat zij geen broodeloosheid be hoefden te vreezen en zich ook naar behooren van cïe uit hun man daat volgende taaie konden kwij ten. Een afgevaardigde van de siga renmakers deelde mede, dat zijn afdeeling onlangs besloten had, eventueele kosten, voortvloeiende uit de werkzaamheid in de K. v. A., aan haar afgevaardigden uit de afdeelingskas te vergoeden. Dit werd prijzenswaardig ge vonden, doch men vond het ge vaarlijk dit tot een beginsel te ver heffen, wat den minister heel .aan genaam zou kunnen zijn. Ten slotte werd besloten, omdat de vergadering niet al te talrijk bezocht was, nog geen bepaald be sluit te nemen en op een volgende vergadering den heer Pyttersen uit te noodigeiL Rechtszaken. Een doktersrekening. Het „Weekblad van liet Recht" be vat een vonnis door de rechtbank te Zieriksee gewezen in een geschil -over een doktersrekening. Een notaris had hij ongeluk een jongen een paar ha gelkorrels in de he enen geschoten en; den jongen gezegd: naar den dokter- te gaan. Deze heeft de korrels uitge haald en zond daarna den notaris een gespecificeerde rekening tot een be-; drag van f 250. De notaris betwistte niet zijn schuld, maar achtte de som- buitensporig hoog.Het kwam tot een proces, waarbij de gedaagde onder bestrijding van twee postjes, zich be- Teid verklaarde te betalen, wat de rechtbank billijk zou achten. Dè rechtbank heeft in haar vonnis* het volgende overwogen: A. Dat zij zich niet vereenigd met da- wering van den -eischer, dat volgens- artt'. 1375 en 1383 B. W. hij die de hulp van den dokter "inroept, stilzwijgend verplicht is de bepaling van het bedrag- aan den geneesheer over te laten, maar integendeel van meenirig is, dat de be doelde artt. in dien-zin moeten worden uitgelegd, dat het honorarium van den- geneesheer geregeld moet worden naar 't. gebruik en de billijkheid. 2e. dat zij van meening is, dat vol gens het algemeene gebruik aan -den verpleegde, een bedrag moet in reke ning gebracht worden in verhouding tot de middelen waarover de verpleeg de beschikt, maai- dat, aangezien hier een ander als de verpleegde het hono rarium moest betalen, men deze moest behandelen als iemand die niet onver mogend is, maar in staat om de aan den verpleegde bewezen diensten naar billijkheid te betalen. e. dat op een paar ondergeschikte: posten na, de specificatie Van die dien sten door gedaagde niet betwist is, en dat die posten niet van genoeg belang zijn om aan eiscber een suppletoiren eed op te leggen. 4e. dat waar het. hier geldt eene ope ratie, waarbij niet de daarmede in ver hand staande verdere behandeling af zonderlijk berekend mag worden, de rechtbank de som van 250 veel te hoog acht en van oordeel is, dat f 100 .genoeg te achten is. 5e. Dat de eischer, als zijnde in 't ongelijk gesteld, de kosten moet be talen, en zich tevreden moet stellen met 100 plus de rente sedert de dag vaarding. Wat was de juiste tijd Welk uurwerk gaf nu in den nacht van 31 Augustus op I Sep- tembar j.l. den juisten tijd te Rijnsburg aan de torenklok, de daarmede .geregelde horloges van de politie, of de klok van den kas telein Voor deze vraag stond Maandag de Haagsche rechtbank in een overigens weinig beduidend zaakje. In den bewusten nacht was er, gelijk bijna overal in den lan de, feest ter eere van Koningins verjaardag te B-ijnsburg en de her bergen mochten tot 12 uur open blijven. Het sluitingsuur was daar en de politie ging, in overleg mei den waarn. burgemeester „zoet jes aan" de koffiehuizen ontrui men. Volgens de horloges van de poli tieambtenaren kwamen zij in een koffiehuis orn vijf minuten voor half één en bevalen den kastelein om niet meer te tappen. Bij de ont ruiming van de herberg volgens de politie dus rechtmatig omdat het na 12 uur was zou een be zoeker, een lid van .de feestcom missie, die nog een glas wijn wilde drinken, een politiebeambte een stomp voor de borst hebben gege ven, zoodat de man, volgens zijn getuigenis „de asem verloor", ech ter slechts tijdelijk, want gisteren was hij weer op de terechtzitting. Volgens een vijftal getuigen h dé charge, mensehen van onbespro ken gedrag, geloofwaardig en te goeder naam in het dorp hekend, zou de politie, volgens de klok van den kastelein in casu het minst vertrouwbaar waarschijnlijk met de ontruiming om kwartier over elf uren zije begonnen. Vol gens de uurwerken van de politie deugde de klok in het café niet, maar de getuigen a décharge had- den thuiskomende na de ontrui ming hunne klokken weer geraad pleegd en bevonden dat het toen nog geen twaalf uren was en hier in waren zij bevestigd door de dorpsklok die later pas het midder nachtelijk uur had aangegeven. Het O. M. nam aan dat de hor loges van de politie het meest te vertrouwen waren en vorderde voor den man die den klap of duw zou hebben gegeven, hetzij dan vóór of na bezetten tijd, 75 of 20 dagen. De verdediger mr. S. K. D. M. van Lier meende meer vertrou wen te mogen stellen in de klok van den kastelein die blijkbaar ge klopt had men den tijd door de 5 décharge genomen. De president opperde 'de moge lijkheid of er aan de klok van het café ook soms gepeuterd was en de rechtbank zal Maandag a. s. hare zienswijze uitspreken. Gemengd Nieuws. Inlander sch bijgeloof. Uit Buitenzorg wordt aan liet „Soe- rabajasch Handelsblad" geschreven: Er heerscht tegenwoordig heel wal .onrust onder .de Inlandsche bevolking ie Buitenzorg e nomstreken. De aan leiding tot die onrust is het ïniand- schè bijgeloof. Het is u bekend dat er -eenigen tijd geleden een ernstige aard storting bi'j het graven avn een goot voor een duiker te Massink in de Pre- anger beeft plaats .gehad, waarbij eenige ïnenschenleveus te betreuren welen. Nu schrijven de 'Inlanders op ad vies van hunne panghoéloes, het on geluk toe aan het feit dat er geen men-, schenhoofden, eigenlijk die van kin deren, -op de plaats, waar gearbeid moest worden, voor den aanvang der Werkzaamheden waren begraven. Dit verzuim moet nog hersteld worden en nu zijn er Inlanders aangewezen om de noodige kinderkopjes hij elkaar te zoeken. Die moordenaars heeten tjoe- liks, eigenlijk de naam van een vogel, .die bij nacht door zijn geluid de rei zigers waarschuwt om 'terug te kee- ren, omdat een of ander onheil hun anders op de reis zou overkomen. Ik kan u eenige staaltjes van die rooi en moordpartijen vertellen. Op pasar Senén te "Weltevreden werd een kind, dat met zijn moeder wandelde, weg- geroofd en tot heden weet men niet wie de dader is. Achter het hotel Che- min de f er te Buitenzorg werden twee kinderlijkjes zonder hoofden gevonden Als er toch geofferd moet worden met hoofden, dat de waterstaat er dan tijdig voor zorge dat, in overeenstem ming met het inlandsch bijgeloof, eenï- ge dierenkoppen te voren den grond; ingaan. Ee dsformulier en Het eedsformulier in Siam luidt vol- gens de „Oost-Aziatische Lloyd" al dus „Het bloed zal uit elke ader van mijn lichaam wijkende bliksem zal mij in twee deelen .splijten krokodil len zullen mij opeten.; ik zal gedoemd zijn water in bodemlooze vaten door vlammen van de hel te dragen na mijn dood zal mijn ziel in het lichaam van een slaaf verhuizen, welke de -hardste bejegening te verduren heeft gedurende zooveel jaren als er zand korrels in de woestijn en druppels wa ter in de zee zijn ik zal opnieuw als blinde, doofstomme, met de afzichte lijkste 'zweren bedekte bedelaar gebo ren worden en direct in de hel komen als ak nuijn eed breek." De Chinees zweert aldus „Het moge mij te moede zijn alsof ik een stekel varken lxeb doorgeslikt, als ik mijn eed breek." ApeDjacht. Een Engelsch blad klaagt over de onverbiddelijke uitroeiing van apen in de streken der Cöte d'Or, waai- men op deze dieren een geweldige j acht maakt voor het bemachtigen van hun vel. Reeds in 1892 meldde de gouverneur van de Cóte d'Or, dat er jaarlijks het ongelooflijk getal van 175,000 apenvel- len'uitgevoerd werden, die een waarde vertegenwoordigden van 175,000 frs. Maar aangezien men slechts geheel ongeschonden vellen kan verkoopen, mag men zeker zijn dat men minstens 200,000 apen per jaar doodt. In 1894 voerde men nog 168,40a apen- j vellen uit, voor eene waarde van 1 025,000 frs. De vermindering van het; getal was oorzaak van het klimmen der prijzen. In 1896 konden de jagers nog slecüts 67 000 vellen bijeenkrijgen, welke zi] voor 375,000 frs. verkochten. De magere jacht is te verklaren door het feit, dat in sommige streken de apen reeds ge heel zijn uitgeroeid. vuigens d Matin" is de beruchte- kolonel Du Paty de Clam, die 30 jaren dienst heeft, gepensionneerd. De „Soir" weet te vertellen'dat pre sident Kruger eerst in de eerste dagen van November in Europa zal komen en aan land zal stappen te Triest. O, die dwelen de büitenlandsche bladen! .Een verslaggever van de „Neue Ham burger Zeitung" heeft den legatie-se cretaris van Transvaal, den heer van Boeschoten, .geïnterviewd. Wij ontleenen aan dit interview al leen, dat de heer Van Boeschoten zei- de, niet te wanhopen aan de Boeren- zaak, en dat hem niets bekend was, waarheen president Kruger zou gaan- De heer van Boeschoten voegde er. nog hij, dat de reis van president lun ger redds den 31 en Juli vastgesteld was in een zitting van den Volksraad, hij welke gelegenheid .tevens generaal Schalk Burger als waarnemend presi dent benoemd werd: Vervolg Stadsnieuws. Schouwburg. Flora Tosca. Mevrouw MannBouwmeester ia evenals hare kunstzuster Sara Bern hardt, eene actrice, die alleen het tooi neel zoude kunnen vu-len, een geheeleB. avond. Het is voor deze groote vrou' wen dat dikwijls expresselijk tooi neelstukken geschreven worden, di^ haar alle gelegenheid geven om dé veelzijdigheid en de grootheid vafl haar talenten te toonen. Zulk een rol is Flora Tosca. Diept aangrijpende tooneelen, somwijlen zelfs verschrikkelijk, zijn in dat stuli aan te wijzen, doch bovenal wordt men geboeid door dat wat de vrouwen figuur moet uitbeelden en dat me- -vrouw Mann inet zooveel .kunst, mei zooveel gevoel ook geeft. Het is om die reden vooral dat wij de voorstelling van a.s. Donderdag door het Nederlandsch Toonecl als een hoogst belangrijke beschouwen. Trou-, wens, niet alleen de uitbeelding van de titelrol, ook die der andere rollen, bevestigt den roep van goede tooneel- epeelkunst van dit gezelschap. De verbeeldïBg- tg cta -de derdeudaa®«®ba 't Was Maandag-avond 'laat in de Schaqhelstraat. Neer plaste de regen in groote druppelen naargeestig loei de de kille najaarswind stil was het op «traat. Daar verschijnt eensklaps een der bewoners, een groenienliande- laar, ontsteld op straatde winkeldeur wordt gesloten en voort rent liij naar het politie-iureau. In de verdieping', boven den winkel loopen onrustig heen en weder verscliillende gestalten. Het raam wordt opengeschoven en toebe-; xeidselen gemaakt om een ladder naar: buiten te brengen. Enkele voorbijgam gers blijven nieuwsgierig staan over buren komen er bijallen kijken el kander vragend aan. Niemand weet een antwoord te geven. Plots komt een hoofd uit het raam, en met zenuwach tige stem wordt den nieuwsgierig-en verkondigd, dat er een inbreker in den winkel zit. Een inbreker, een misda diger, brrr 't is om te rillenVat moed, klinkt eene pieperige vrouwen stem aan 't adres van de bovenbewo-' nerslaat één de deur openmaken. Nog bleeker dan ooit, aangemoedigd', door zooveel omstanders, besluit een 17jarige jongeling eindelijk naar be neden te gaan. Schoorvoetend loopt hij de trap afijlt den winkel door, bereikt heelhuids de deur en opent deze met een ruk. Goddank, hij is ge red. De bereidwillige omstanders, hun aantal is steeds grooter geworden, treden binnen. Licht wordt ontstoken een onderzoekingstocht gearran geerd. Onder de toonbank, in de ach terkamer, overal wordt gezochtde vruchten worden geteld ze liggen nog alle op him plaatsgeen spoor van den misdadiger wordt gevonden. Mis schien zit hij in die groote peer, klinkt het ironisch uit den mond van één der aanwezigen. Nog is het onderzoek niet afgeloopen, of daar verschijnt de man die hulp ging halen met een adjunct- inspecteur en een agent. Ja, het stond vast, hij had een kerel 'gezien, zijn ademhaling gehoord. Brrr Op nieuw werd een onderzoek ingesteld, natuur lijk met hetzelfde negatieve resultaat. Buiten werden allerlei geestige opmer kingen gemaakt. De politie verdwijnt de rust keert weder, behalve in het ge moed der bewoners, die bepaald een onrustigen nacht hebben doorge bracht. 't Geval gaf aanleiding tot veel hila riteit Bij vonnis van de Arrond. Rechtbank alhier, dd. 10 Oct. 1900, is in staat van faillissement- verklaard Joh. Chrisiiaan van Ommeren, behanger te Haarlem. Door den heer P. Dijksen te IJmuiden is heden ter terechtzitting van de Arr. Rechtbank alhier afgelegd den eed als makelaar in roerende goederen. Door E. v. d. Bogaert, die door cle Arr. Rechtbank alhier is veroordeeld tot 2 jaren gevangenisstraf wegens op- hchting ten naaeelc. van den winkelier Hahn alhier (van een aantal gouden' ringen) is van dit vonnis in appèl ge- gaan. De officier van justitie teekende mede appèl aan. Orkest van Jolt. SJteensaan. Onder verwijzing naar achterstaan de annonce deelen wij mede dat de heer Joh. .Steenman zich ten doel stelt, de verschillende muzikale krachten ±u Haarlem tot één geheel te vereenigen, door eenmaal per week onderlinge verschillende grootera en kleinere or kestwerken te spelen pp de wijze zoo- als dit tegenwoordig in andere steden reeds geschiedt, nl. Ie en 2e violen, - alten, violoncellen en fluit, terwijl de blaas- en slaginstrumentenpartij door' de piano vervuld wordt. Deze bijeen komsten zullen gehouden worden elke Zaterdagavond van 15 Nov. tot 35 Mei, van 810 uur, in het daartoe bijzon-, der geschikt zijnde achterzaaltje van; het gebouw van den Protestantenbond: Nieuwe Gracht no. 3. Zoowel dam es als heeren worden hiertoe uitgenoodigd. Serenade. Wadend .door den dikken, vetten- modder, begoten door tergende regen buitjes trok gisterenavond de „Har monie" met fakkellicht naar de (Made straat om den heer J. v. d. Ridder bij gelegenheid van zijn jubileum hulde te brengen. en hooger l "12 Meter franco en vrij van invoerrechten toegezonden Stalen naar keuze, eveneens van zwarte, witte en gekleurde „Henneberg-Zijde" voor blouses en japonnen van 45 ct. tot fl 11.10 per Meter. Alleen echt, indien direct van mij betrokken. KonlnM. eta SSeBzesrS. MoSeveraaaclerp

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2