Parijsclio Brieven. wordt, is van zijn eerste kunst reis teruggekeerd, dat wil zeggen zijn mama heeft hem weer mede naar huis genomen. Het pianistje van vh - sal nu ook te Parijs en 13. i.reden om voor pre sident L-:. nbés en koning Leopold te spelen. Gemengd Nieuws. Eon geheele familie vergiftigd. Weer een geval van vergiftiging, veroorzaakt door 't gebruik van levens middelen, die ongescliikt waren voor de consumptie. Het geval heeft zich voorgedaan ie Molenbeek in de chaus- sée de Merehtem in een kleine arbei derswoning, bewoond door een arme vrouw, mej. Vermeulen, eene weduwe met vier jonge kinderen. Dinsdagavond had de familie hun avondmaal gedaan met een ragout van rauw vleesch, waarvan iedereen met smaak had gegeten, maar dadelijk na den maaltijd gevoelden de moeder en hare vier kinderen vreeselijke maag krampen. Juffrouw Vermeulen sloeg eerst geen acht op deze ongesteldheid. Zij bracht hare kinderen naar bed en legde zich zelf ook ter ruste. De geheele nacht ging voorbij met kermen en kreunen, en den volgenden morgen was ieder een zoo ziek dat de moeder aan de bu ren ging vragen een dokter te halen. De medicus constateerde alle ver schijnselen van vergiftiging. Na de slachtoffers onderzocht te hebben, be vond hij, dat een hunner, een kind van twee jaar, het meest ongerustheid baarde. En inderdaad stierf de arme kleine, niettegenstaande alle moge lijke zorgen na enkele uren. Wat de vier andere zieken betreft, op hen schenen de geneesmiddelen een welda- dSgen invloed te hebben. Men hoopt ze le kunnen redden, onvoorziene gebeur tenissen natuurlijk uitgesloten. Het onderzoek, dat onmiddellijk door de politic werd ingesteld, heeft tot nu toe alleen vastgesteld dat mej. Vermeulen het vleesch had gekocht hij een varkensslager in de buurt, en flat iedereen van uit vleesch had gege ten, zonder bei !n 't minste te voren te onderzoeken. Aan den anderen kant ja men er ver baasd over, dat er zich. in tien c.:nf.rek geeu andere, soortgelijke gevallen heb ben voorgedaan, daar de varkenssla ger in qua est ;e aan nog andere klan ten dan aan moj. Vermeulen vleesch heeft verkocht van hetzelfde dier. Het onderzoek duurt dus over dit punt voort en het lijk van het geste-; - ven kind is naar het hospitaal overge bracht teneinde het eer.c schouwing te doen ondergaan. Een rij kge worden. Amerikaan Te Londen vertoeft een Amerikaan- scliö trarnwegkoning, de heer C. f'. Yerkes, wiens levensgeschiedenis, in een Engelsch blad ges'cbotsf, merk waardig is wegens de taaie volharding en de veerkracht waarmede deze man zich door het loven sloeg. Yerkes hoeft geen nieuw vervoer- middel uitgevonden, maaralleen stoom en GlectrïcHcit op de straatspoorwe gen ingevoerd .Niet juist uit bijzondere menschlievendheid of verheven plicht gevoel jegens da maatschappij deed hij zulks, maar omdat bij daarin voor deel zag. Hij kent de macht van het geld en kwam met zijn plannen op het goede ooggphlik (de Grieken hadden daar een afzonderlijken god voor!) en kreeg van de gemeentebesturen zulke voordaelige voorwaarden, als nooit sedert dien tijd eenig gemeentebestuur heeft (lurven geven. Zoo is de lieer Yerkes betrekkelijk spoedig million:;! r geworden. Maar bet leven had hem niet altijd zoo toegelachen. Evenals do meeste Amerikaansche mill ionairs begon Yerkes zijn loep- baan als een arme jongen cn herhaal delijk Leeft het rad der fortuin hem naar boven en naar omlaag gebracht vóór hij eindelijk in den gouden stroom kwam, waar geen eb meer is. Als jongen was Yerkes al een geld maker van bet eersiö water. OmstreeKs 12 jaren oud zag men hem 's Zater dags steeds In zeker verkoopiokuai. Op zekciren dag ontdekte hij daar ten aantal doozen. zeep van dezelfde sen t die men bij hem thuis gebruikte. Hij ur.i zijo moeder hem dikwijls om deze zec-p naar een nabungen win kel had gezonden en dat hij toen li cents ;Au>.) per pond had moeten be talen. Hij stapte naar den winkelier en wist aan deze de meclaclc-eling te te lossen, en haar de gelegenheid te geven om ook eenige uren te slapen. Er kon ongeveer een uur verloopen zijn, toen ze opstond, want opeens viel het haar op, hoe stil het in het vertrek was. Ze hoorde zelfs de ademhaling van haren broeder niet meer, die an ders altijd zwaar en erg hoorbaar was. Naar het bed gaande, boog ze zich voorzichtig, om zijne lichte sluimering niet te sloren, over hern heen en trachtte hem in 't gezicht le zien. En nu ontdekte ze opeens het doodenmasker, waarop nog de ontzetting te lezen stond, veroor zaakt door de schrikkelijke gebeur tenis van de laatste minuut, door den hangen doodstrijd. Een vreeselijke angst greep He- lene aan, die echter nog niet aan het feit wilde gelooven en rich die per over den doode boog om hem te beter te kunnen zien. De wijd geopende oogen waren verglaasd, de mond was als door kramp ver trokken, de oogappels waren met bloed beloopen en over de lippen was ook eenig bloed gekomen. Renaud I zegt ze vol verteren- den angst, Renaud ontlokken, dat de inkoopsprijs 11 cents bedroeg. Nu begaf hij zich naar de verkooping en deed zijn schrille i n- gensstern boven alles uitklinken. De overige bieders hadden braaf pret in den kleinen zeephandelaar, die wel dra de gelukkige bezitter was van 15 doozen tegen 6 cents en 10 doozen 5 5| cents het pond. Nu ging hij naar den kruidenier en bood hem de 25 doozen aan tegen den prijs waarvan hij gesproken had 11 cent het pond. De man voelde zich min of meer gebonden door zijn zeg gen, dat hij tegen dien prijs gaarne zeep in elke hoeveelheid zou inlcoopsn; misschien ook had hij schik in den knaap en zoo kwam het dat Yerkes weldra met een aardige winst huis waarts toog. Yerkes begon ziju eerste geregelde werk op liet kantoor van een meel- en graanhandelaar. Daar had hij echter niet bijzonder groote vooruitzichten; of eigenlijk: het ging hern te langzaam cn hij- merkte dat hij meer voor ande ren werkte dan voor zichzelf. Zoo be gon liij in 1858 op 21 jarigen ouder dom, zijn leven op eigen hand en was stoutmoedig genoeg een makelaars- zaak te Philadelphia op te richten. In !drie jaren had hij daarmee zoo goede zaken gemaakt, dat hij een bankiers- zaak kon koopen en zich als bankier vestigen Nu ging het hem steeds voorspoedi ger tot de groote brand van Chicago hem in de grootste moeilijkheden bracht. Niet alleen liad hij een groot deel vanzijn kapitaal gestoken in cn- hernemingen in die stad, maar boven dien stond hij in schuld bij Chicago wegens voor lraar verkocht; fondsen, en toen hij nic-t aan den eiscïi van het .gemeentebestuur tot onmiddellijke af rekening kon voldoen, staakte hij zij ne betalingen. Hij weigerde, der ge meente den voorrang te geven boven zijn andere sclmldeischers en nu werd hij in hechtenis genomen en zat een tijd huig gevangen... Maar hij betaalde al zijn schulden tot den laatsten panning Van liet faillissement van een ver maarden bankier, Jay Cooke, dat. naar hij verwacht had, alls fondsen sterk deed dalen, maakte Yerkes ge bruik om snel grove winsten te ma ken door uitgebreide verkoopen. En nu noodigde hij, op een bezoek aan Phila delphia, al zijn oucia schuldeischers op een maaltijd in een groot hotel cn verblijdde zijne gasten aan. het dessert door elk hunner een cheque aan te bieden voor het bedrag zijner vorde ringen met rents cp rente tegen 6 Lenige jaren later was Yerkes bij na onbeperkt heerscher over tallooze tramwegen .Hij is een man van ton krachtig gestel, die matig is in alles, die sue! denkt en handelt en welwil lend is tégenover anderen. 'ene vrouw door haarbroeder vermoord. Te Belfort beeft onlangs iemand zijn zuster vermoord om een der nioosl onbeduidende redenen ter we reld, n.l. een takkeubossen-nuaesiie. Het geval droeg zich als volgt toe: Een 43-jarig landbouwer, Francois Prospère .Tourchot woont met zijn 5ü jarige zuster, de weduwe Jardon, sa men. Tourchot is opbruischend cn heftig: zijn roep van tot alies in staat zijn, heeft zich op een tragische ma nier bevestigd. Broer en zuster hadden twist over eenige takkenbossen, die den door gang versperden. Deze waren er door Tourchot neergelegd en zijne zuster had zo weer op hun plaats gebracht, Tourchot kwam woédend thuis. Hij scheen zoo woedend, dat zijn neef, b>j wijze van voorzorgsmaatregel, het jachtgeweer verborg. Toen de land bouwer naar bed ging, scheen hij kalmer en op zijn verzoek werd het wapen hem terug gegevc-n. De nacht ging rustig voorbij. Den volgenden ochtend stond Tourchot vroeg op en ging uit, met zijn geweer gewapend. Spoedig lioordc de weduwe Jard-jii hein buiten met iemand spreken. Zij ging op bare beurt naai- buiten en zag Tourchot in gesprek met zijn neef Nauwelijks merkte de eerste zijn zus ter op of hij legde op haai- aan en voordat de neef tussehenbeide kon ko men, ging het schot af. De weduwe Jardon viel dood neder. Zij had de geheele lading in haar hoofd gekre gen. Eenige hagelkorrels hadden de hand getroffen, die zij onwillekeuiig voor haar gezicht had gehouden. Nadat de misdaad bedreven was, nam de moordenaar de vlucht Men En ze luistert naar zijne adem haling, maar ze hoort niets. Ze legt hem de bevende hand op het voorhoofd dit i3 reeds koud. Nu neemt ze de hand van haren broe der, drukt die in de hare en roept luide Hij is dooddood En ik heb hem doen sterven Ze valt voor het bed op de knieën en snikt op hartverseheurenden toon. Het duurt, eene poos eer ze de bel in beweging brengen en Margarete en Martial wekken kan. Het dienstbare personeel én de ge heele familie komt aangeloopen en aan ieder deelt ze de vreeselijke waarheid mee, alleen aan Marga rete durft ze het niet te zeggen en ze mompelt slechts Ik geloof, dat het met Renaud erger is geworden. Weldra is het vertrek overvuld van menschen, en het duurt niet lang of elke twijfel is verdwenen men staat bij een lijk. Margarete heeft zich luid snik kende over het bed geworpen, en niets kan haar meer van haren overleden echtgenoot scheiden. Ze heeft medelijden met hem gevoeld, gelooft dat hij in 't naburig woud de wijk heeft genomen. Hij heeft geen schoenen aam De gendarmes doen onderzoek. Dertien iraizsn verbrand. Een hevige brand heeft er bij Be- sangon gewoed. Het vuur, dat nog aangewakkerd werd door een lievigen wind, heeft dertien huizen in het dorp je Yercel, in het departement Doubs, verwoest. Deze huizen waren voor 'f meerendoel door huurders bewoond, waarvan de meesten niet verzekerd waren. Een groot aantal meubelen is door de vlammen verteerd en de onge lukkige bewoners hebben groote ver liezen geleden. Vele huisdieren ziin in de vlammen omgekomen. Gelukkig zijn er geen menschenlevens te betreuren. De aangrenzends gemeenten (Adam Epenoy, Gevigney, Villedieu, Ey wo Yaldahon), zijn oogenblikkelijk ter hulp gesneld, zoodat de brand dan ook eindelijk gestuit is. In een plaatsje bij Bourges, Mehun- sur-Yèvre, in het departement Cher, is Zaterdagmiddag een hsvige brand uit gebroken, gevolgd door een gasontplof fing, waardoor een vijftiental perso nam die met brandemmers aanrukten, in nteer of minder hevige mate ver brand werden Transvaalreliquiën. Bij Stevens in Londen hebben tel kens veilingen plaats van rariteiten, die aan den oorlog in Zuid-Afrika her inneren. De chocolade-doosjes van ko ningin Victoria hebben door elkaar 18 guldens opgebracht; d. w. z. de gevulde doosjes. Een volledige reeks Mafeking- belegpostzegels bracht 430 gulden op en vier VrijstaatScïis cn Mafekingpost- zegels 170,gulden. Papiergeld, geduren de de belegering van Mafeking uitge geven, ter waarde van 20 gulden bracht 30 gulden op en een volledige uitgave der Mafekingmaildie gedu rende het beleg werd uitgegeven, 65 gulden. Vuurvastheid. Te Parijs zijn dezer dagen belang rijke proeven genomen met vuurvaste stoffen. De prefect van de Seine had in het belang der schouwburgen aan het stedelijk laboratorium een onder zoek opgedragen en Donderdag jl. had een somt. van wedstrijd plaats tus- schen verschillende middelen dooi den heer Girard, directeur van het la boratorium en door andere personen daartoe gevonden. Vele schouwburg directeuren "waren daarbij aanwezig. Men nam de proef met kisten die be smeerd waren met de verschillende stoffen, dan gevuld met spaanders, die werden aangestoken. Mie andere mict delen legden bet af bij dat van den lieer Girard. Dit bestaat hierin dat liet hout eerst wordt bedekt met twee lagèh ammoniak-pbospbaat en boorzuur en daarna met een nieuw gevonden pre paraat. Even goede uitkomsten zijn verkregen bij doek en ook bij zeer dun ne weefsels. Waarin bet nieuwe prepa raat bestaat wordt niet vermeld wèl, dat de heer Girard zich bereid, heeft verklaard aan alle belanghebbenden het recept kosteloos mede te deelen. Een wonderbare vischvanggt. Een wonderbare vischvangst wordt uit Cherbourg gemold, waar Zaterdag een school van wel 20,000 haringen ach ter een torpedojager een der bassins binnenzwem. Men liet dit leegloopen en zoo kon. de visch gemakkelijk wor den opgeraapt; Particuliere Correspondentie voor „Haarlem's Dagblad".) XVI. PARUS. 11 OcL 1900. Op onze laatste wandeling over de tentoonstellingsterreinen waren wij genaderd tot de afdeeling „opvoeding en onderwijs" in het Champ de Mars paleis dat zich aan de avenue Suffrén verheft Onzen tocht hier vervolgend zien wij aan onze linkerhand, bijna te gen den muur, de Nederlandsche af deeling, reeds dadelijk te herkennen aan de eigenaardige betimmering en stoffeering. In bet eerste vak zien wij een inzen ding van het instituut voor blinde jon gelieden te Amsterdam, directeur de heer H. J. Lenderink. Gij hebt daar de door blinden vervaardigde gebruiks voorwerpen, foto's van verschillende lokalen uit het instituut, de schooi, de ze heeft hem lief gehad, maar noch haar medelijden, noch hare liefde hadden hem genezing gebrachtin weerwil van de nooit verminderde teederheid, waarmee ze hem om ringde, had hij haar verlaten, was hij van haar heengegaan. Neen, dat zou ze niet overieven Te midden der algemeene ont steltenis behield Martial zijne te genwoordigheid van geesthij ver zocht zijn oom Bringuetaille orn zoo snel mogelijk naar „Rouches" te rijden en Gordon te halen. Wel ke hoop mocht hem bezielen? Re naud leed zooals hij wist aan toevallenmisschien was dit ook slechts een toeval, dat hem dood deed schijnen. Als men wanhopig is, komen ons de dwaaste gedach ten soms natuurlijk voor, als ze ons maar eenige hoop geven. En Mar tial voegde erbij Och, oom, ga clan ook naar „Beuvron" en maak Savinien met den dood van zijn neef bekend. Weinige minuten later galop peerde Bringuetaille den weg op naar „Rouches". De groote drukte was Savinien op zijn observatie post niet ontgaan, maar hij waagde het niet dien te verlaten, noch de waschplaats, de strijkinrichting, het portret van Louis Braille, die door de uitvinding van het naai' hem genoem de Braille-schrift, terecht de weldoe ner der blinden kan genoemd worden. Verder zijn er een menigte leermid delen tentoongesteld en bovendien vin den we er ook een exemplaar van het door den heer Lenderink geredigeer de orgaan„De Blindenvriend". Dan komen we aan een inzending boeken, zaden, planten etc. van de landbouwschool te Wageningen en een tepronkstelling van modellen en tee- keningen der Ambachtsschool te Rot terdam. In het achterste hokje vinden wij de volgende inzendingen foto's en ge maakte linnen artikelen uit de fabrieks school te Enschedé teekeningen en leermiddelen met vele in kiei gemodel leerde figuren en proefstukken van Lloyd-onderwijs uit de Normaalschool te Haarlem een verzameling leermid delen, klokken, historische platen van het Ned. Schoolmuseum te Amster dam naaldwerk uit de Normaalschool en uit de openbare scholen te Amster dam. Verder krijgen we een kastje met allerlei aardige voorwerpen, door middel waarvan men den kinderen ge makkelijk het notenschrift kan leeren (systeem-de Sonnaville)een inzen ding van de school voor jonge meis jes en van teeken-benoodigdheden van de firma F. J. Voes te Rotterdam. Teruggaande zien wij dan nog eenige teekeningen en cahiers van leerlingen der openbare scholen met foto's van die scholen te Amsterdam leermidde len van de kostschool Esmeyer te Rot terdam werkstukken van de school voor teekenonderwijzers te Amster dam een inzending van de school tot opleiding van bewaarschool-onderwij zeressen te Leiden en een fraaie ver zameling werkstukken van de Kunst nijverheidschool te Haarlem. De Eüllandsche onderwijs-afdeeling, die, zooals ge ziet, zeer uitgebreid is, hebben wij hiermee bezichtigd. Wij betreden nu de andere vakken, waarin boeken en plaatwerken zijn tentoon gesteld. Een belangrijke inzending is die van de Vereeniging voor den Boek handel. Hier vindt ge een omvang rijke verzameling van onze beste schrijvers en dichters, v. Deyssel, Gor ter, Verwey, v. Eeden enz. Dan zond deze vereeniging in etsen naar schil derijen van onze Oud-Hollandsche meesters. Daaronder is er een, het portret van Rembrandt-zelf (de schil der op gezeiion leeftijd, met de witte muts op) die in mij de herinnering welcte aan het Kroningsjaar, toen we op de Rembrandt-tentoonstelling te Amsterdam konden neerzitten voor dat schilderij, waarvan de weelderige kleurengloed een heerlijk juichend gevoel in ens wakker riep en breede, oneindige vergezichten voor enze oogen tooverde.. De bekende biografische inrichting L. van Leer en Co. te Amsterdam zond verschillende prenten en ook steénen, waarop deze geteekend worden. Van de firma Guy de Coral te Amsterdam is er een aardige inzending, op dc foto grafie betrekking hebbende, en daar voorbij, langs den muur, hangen door kenners zeer geprezen kaarten van de militaire topografische Inrichting uit Den Haag. In het midden van het vertrek vin den wij een inzending van violen en blaasinstrumenten uit de fabriek Kes- sels, te Tilburg, en onder een glazen bedekking ligt een boek, waarvan de rijke versiering op den lederen omslag uit de hand is gesneden docr den heer Jos. Merkelhach te Utrecht. Tot besluit krijgen wij nog een inzen ding van de bekende drukkersfirma Job. Enschedé Zonen te Haarlem, die allerlei lettertypen en eenige fraaie etsen, naar schilderijen van Frans Hals tentoonstelt. De plaats uwer inwoning maakt hier evenals elders een uitstekend figuur en de bekroningen bewijzen dan ook dat men de Haarlemsclie inzendingen van een zeer goed gehalte achtte. Drie hooge onderscheidingen in deze onder wijs-afdeeling, grand prix voor Nor maalschool en firma Enschedé en gou den medaille voor de Kunstnijverheid school, voorwaar Haarlem kan tevre den zijn De vreemde afdeelingen nu door wandelend vinden wij ook hier heel wat aardige dingen op onderwijsge bied en op 't gebied der typografie. In de Duitscho afdeeling is een zeer groote drukpers voor kleurendruk die de aandacht trekt. Engeland heeft op 't gebied der typografie veel belangrijks tentoongesteld, zoo o. a, de zetmachine; terwijl Zwitserland een flinke verza- meling heeft wat betreft 't onderwijs deur te openen, die hem tegen el- ken nieuwsgierigen blik bescherm de. Met het oor tegen de deur ge drukt, trachtte hij te luisteren en zoo mogelijk eenige woorden op te vangen. Het viel hem overigens gemak kelijk den samenhang te raden. Helene had ontdekt dat Renaud niet meer ademde, ze had om hulp geroepen en zeker was men aller eerst naar „Rouches" gegaan. De ze waarschijnlijkheid joeg hem geen schrik aan, want wat had hij van Gordon te vreezen, zelfs al verdacht die hem? De avonturier was bij de voorbeeldelooze stout moedigheid, waarmee hij te werk was gegaan door het toeval zoo boven alle verwachting begunstigd, dat het onmogelijk was hem te be schuldigen. Ongeveer een uur nadat Bringue taille het slot had verlaten arriveer de Gordon vergezeld door Noël Bringuetaille zelf was overeen komstig het verzoek van zijn neef op de terugreis van „Rouches" naar „Beuvron", naar Savinien d'Alberon gereden en. wa3 nog niet terug. Bij het bed ran Renaud staande, in de kunstnijverheid. Rusland, met een zeer uitgebreide afdeeling, toont zich vooral een baas op muziekgebied. Een heele verzameling piano's, vleu gels en andere muziekinstrumenten zijn hier te bewonderen. Eindelijk ko men wij in het laatste deel van het tweede groote Champ-de-Mars-paleis en vinden daar de Fransche afdeeling. Wij kunnen hier bewonderen de fijne vleugels van Erard en Pleyel, mees terstukjes van schrijn- en beeldhouw werk artistieke aanplakbiljetten, ro tatiepersen, kleurdrulc-machines en persen om munten en medailles te slaan. Verder zijn er in deze afdeeling nog mooie meubelen en ziet ge voor u een verzameling van het beroemde Sèvres-poreelein. De twee Champ-de-Mars-paleizen hebben wij nu doorgewandeld en daar mee het voornaamste deel van de ten toonstelling bezichtigd. Achterliet laatste door ons betreden paleis staan aan de Avenue Suffren nog verscheidene gebouwtjes een pa viljoen van Rusland met een tentoon stelling van caoutchouc een paviljoen van Korea bakkerijen en café's. Blijkbaar is het in sommige dier drmltgelegenheden nogal goedkoop, want eiken dag ziet men aan lange, met den Franschen slo.g in elkaar ge zette tafels, heele huisgezinnen, hun ladingen meegesjouwde eetwaren ver orberen, waarbij dan (le wijn denzelf den dienst verricht als in Holland de thee en de koffie. Voor iemand, die hier vreemd is( schijnt 't of de Franschen altijd bezig zijn de stoffelijke behoeften van den mensch te bevredigen. Waar ge ook komt, en op welk uur van den dag ook, steeds ziet ge menschen zitten, etende en drinkende. Indertijd beschreef ik u de paviljoe nen die de verschillende landen in de straat der volkeren hebben opgericht. Van Hongarije dat men alleen door eenige omSrachtige formaliteiten te vervullen, kon binnen gaan, gaf ik u de beschrijving niet. Of nu de verte genwoordiger van dit land, ziende dat niemand zich zooveel moeite wilde ge troosten om het paviljoen te komen bezichtigen, waardoor de tepronkstel ling van al die schatten z'n beteekenis verloor, wijzer is geworden, of dat de commissaris-generaal en z'n adjunct in teeclerder stemming zijn gekomen door hun benoeming tot grootkruis en officier van liet Legioen van Eer, weet ik niet, maar een feit is dat tegenwoor dig het Hongaarsche paviljoen vrij betreden mag worden. Omdat dit gebouw, wat z'n inner lijke waarde betreft, met 't paleis van Engeland tot de belangrijkste en mooi ste paviljoenen behoort, meen ik 't daarom alsnog met u te moeten door- loopen. In dit paviljoen van Hongarije bin nentredend, voelt gc den adem der middeleeuwen, den geest der mystiek tot u komen. Alles droomt hier. Ik zag daar kronen van Hongaarsche vorsten, sarcophagen waarin de gebeenten van grooten der aarde rustten, een stolp met 't geraamte van een Magyar, een altaar, oude kerkboeken, oude, fijn bewerkte meubelen, oude kerksiera den, inlegwerk, beelden, welke een sterken familietrek vertoonden met de kunstscheppingen der oud-Indische beeldhouwers, oude munten, oude ge dreven zilveren en gouden voorwer pen. 't Was alles zeer mooi, maar oud. sprekend van een afgesloten tijdperk. De bovenverdieping bevat een salon waarvan een groote bekoring uitgaat. Door het gekleurde glas valt een ge heimzinnig licht naar binnen en op den breeden voorwand, waaraan kleu rige schilderingen zijn bevestigd Hongaren, op vurige rossen gezeten, ten strijde gaande. De Hongaren waren niet alleen een zeer godsdienstig volk, zooals uit al die kerkrelequiën blijkt, maar zij wa ren ook een volk van veroveraars, ge lijk de honderden wapenen, maliën kolders en harnassen bewijzen. Dat (le Hongaren een volk zijn ge weest met een groot Verleden -bewij zen de kunstschatten en de geschied kundige voorwerpen, die hier zijn ten toongesteld. Of ze ook een volk der toe komst zijn? Zij zeiven gelooven het wel en door het resultaat dat zij hier hebben verkregen worden ze wel in dat geloof versterkt. Het is de eerste maal dat Hongarije op een tentoonstelling als aparte natie exposeertvroeger zond Oostenrijk- Hongarije als één land is. En de Ma- gyaren kunnen tevreden zijn, want hoewel hun aantal inzenders geringer v/as dan van andere groote natiën, hebben ze toch ongeveer een cvengroot aantal onderscheidingen behaald als kon de dokter alleen constateeren, dat de dood was ingetreden. Neen, dat was geen onmacht, hier was geen hoop meer. De aanwezigen snikten luide alleen Helene weende niet. Zij had er de kracht niet meer toe. Peinzend stond de dokter daar en beproefde al de dingen in 't ge heugen terug te roepen, die hij in de laatste dagen had opgemerkt. Hij had Renaud gezien, toen die aan den rand des grafs stond met inspanning van al zijne krachten en aanwending van al zijne weten schap had hij hem toen gered, en sedert twee dagen kon hij zelfs verzekeren, dat de graaf de crisis niet alleen door zou komen, maar ook tamelijk weer op krachten zou komen. En opeens was zijn patient nu gestorven. Hij was daarover in den hoogsten graad verbaasd en het ging hem zoo ter harte alsof hij zelf de schuld ervan was ge weest. Wanneer ontdekte men, dat de graaf overleden was? vroeg hij. Tegen middernacht. Wie waakte om dezen tijd bij hem? Helene. b. v. Rusland en Duitschland die een! enorm getal inzenders hadden. Rus land kreeg 1500, Duitschland en Hon garije ieder ongeveer 1400 belooningen. Er zit, dit moet erkend worden, wel iets aardigs aan het ingezondene in de verschillende afdeelingen van Hon garije 't is aantrekkelijker dan 't kwasie-artistieke, valsch-elegante werk van z'n buurman Oostenrijk. Maar de geest der middeleeuwen waait nog te veel in hetgeen Hongarije aan moder ne kunstproducten en handelsvoorwer- pen tepronkstelten waar dit niet 't gc-val is, ontvangt men iets bonts, iets schreeuwerigs. Wellicht voelen de Hongaren echter krachtig dat zij een toekomst hebben hetgeen ik, daar de uiterlijke teeke nen te zwak voor waarneming zijn, als niet-Hongaar onmogelijk kan booor- deelen misschien dat zij nog zoe kende zijn en dat zij ons later iets moois zullen bieden van hun moderns kunst en kunstnijverheid. Van het Hongaarsche paviljoen ko mend, wandelen wij door tot het Champ-de-Mars-paleis, dat wij 't laatst bezichtigd hebben en vinden daar, bij den Eiffeltoren, een aantal groote, vreemdvormige paleizen, welke heel wat eigenaardigs bevatten. Een der drukst bezochte gebouwen hier is het optisch paleis. Een half uur, zoolang hebt ge wel noodig om dit gebouw te doorloopen, bevindt ge u in de duisternis. Van het eene don kere kamertje komt ge in liet andere.- Allereerst ziet ge in een soort vier kante stolpen voorstellingen van de verschillende basen, waarin de aar de zich heeft bevonden. Dan komt ge in zaaltjes, waar ge den donder hoort namaken, waar ge tooyerachtig licht ziet branden, en waai' in een duisteren nacht geesten, geen booze geesten, maar twee aardige Parisiennes, een soort serpentinedans uitvoeren, waar bij dan de danseressen door den fos- forgloed van haar kleederen, de ver lichting geven. Verder ziet ge het knet terende koude liclit, het licht der toe komst, branden, wordt u de werking der X-stralen vertoond en kunt ge een blinde op een kleuren-orgel hooren spelen. Bij eiken toon, dien de man aanslaat, worden de lampjes in de ra. 1 met een andere kleur verlicht, 1;.-. n wel een aardig gezicht is, maar v.\-L toch eenigszins pijnlijk stemt ais m bedenkt dat :t juist een blind..: iS db- den ganschen dag verplicht v b z'n broodje den menschen lichteffecten te vertoonen. Het aardigste van dit optia: is een doolhof met wanden gels, waarin men nog al eens z'n röms stoot door te denken dat men den uit gang te pakken heeft, terwijl 't dan blijkt dat 't een spiegel is. Maar 't leukste van alles zijn hier de wand- spiegeis, die allerlei vormen- in-:dier qn waardoor men cr Voorslaande, de onmogelijkste gestalten en de meest vreemde gezichten krijgt. In den een en spiegel lijkt men een dwerg en in een anderen een lange staak met een uit getrokken gezicht en oogen zoo groot als elastieke ballen. Ik kan niet zeggen dat die spiegels de schoonheid der menschen flatfee- ren, maar dat wil men ook niet, men wensc-ht, de bezoekers en bezoeksters te laten lachen, en dat doel wordt vol komen bereikt. De dames vooral ge nieten. In een groote zaal van dit paleis worden u lichtbeelden vertoond foto's van de maan, opgenomen door mid del van den in het gebouw tenioongc- stelden reuze-verrekijker. Bij het. optisch paleis hebt ge nog menige andere clou, die wij een vol gend maal met elkaar zullen bezich tigen. V. MarktmeuwE, Boter 89 KG. 89 KG. 1.20 f 1.30. Biggen 69 sk 57 st. f 7.-— 11.30. Schrammen 46 st. 35 st. 12.f 13 30 Aardapp. 500 HL. 446 HL. f 1.60 ƒ2.59 Appelen 184 HL. 137 HL. f 5.— f 10. - Peren 219 HL. 189 HL. 4.— f 24.—, Familieberichten. Bevallen: 12 Oct. E. Gërzon-Marx, d.} Amsterdam. Ii. 1 szBacon Van Ittersum, d., Leid Overleden: 9 Oct. P. erijn, 73 j. Arnhem. 11 Oct. Jhr. J. II. van Haers- ma de With, 48 j., Nijkërk a. d. Velu- we. H. R .Birza, 31 j., Nieuwediëp. 12 Oct J. Ch. Kwant, 63 j., Amster dam. Gordon, wiens trekken streng en ernstig waren geworden, wend de zich thans tot het jonge meisje met de woorden Freule, vertel me als 't u be lieft alles wat er gebeurd is. Mijn broer lag in een kal men, rustigen slaap, toen ik dadelijk na het eten met Margarete in zijne kamer kwam. Mijne schoonzuster bleef echter slechts enkele minm ten, daar zij van het laatste waken zeer vermoeid was, en daarom raadde ik haar naar bed te gaan, Zij volgde mijn raad op, en eeni ge minuten later kwam meneei Noël Labarthe, die mij gezelschap wilde houden. Daar ik vreesde der zieke door ons zij het ook fluiste rend gevoerd gesprek wakker te maken ging ik met meneer La barthe op de gang, waarbij ik de deur echter half open liet staan, om elk gedruisch te kunnen hoo ren, wanneer Renaud wakker mocht worden en iets noodig mocht hebben. (Wordt vervolgd v

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6