Si 1 BI n M NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. ABONNEMENTSPRIJS: 1Ê0SÊÈÊf^Êï AB VERTENTIËN Proclamatie. Aan mijn Yelk! WILHELMINA. 18e Jaargang. Donderdag 18 October 1900. No. 5308 Voor Haarlem per 0 maanden ƒ1.20 Van 1—5 regels 50 Cfcs.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), *8 de. prijs der Advertentiën van 1 5 regels 0.75, elke regel meer/0.15. per 3 maanden 1.30' Qroote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Franco door het geheelo Rijk, per 3 maanden. 1.65 jjj&lpReclames 30 Cent per regel. Afzonderigke- nummers. „-0.02,."ff Bureaus: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden.. 0.3713 Tolcfoommnjmor der Kcdactie 60©. Telefoonnummer der Administratie 122. (I it de omstreken en franco per poBt 0.45 B^N«ïlFSiö,^gr Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. DirecteurJ. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden, aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel,Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten, voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publidtè Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Suce., Parijs 3V>** Faubourg Monlmartre. Dit nummer bestaat uit sses bladzijden. Haarlem's Dagblad van 18 Oct. bevat o. a.Roberts gaat nog niet naar linis. Do Franselie nota door alle mogendheden aangenomen, Hier en Daar (het gele gevaar); Uit liet beleg van Feting, Praat jes over Natuurkunde en Genees kunde, Do verloving van Hl. de Koningin, De Prins Gemaal, Par lementaire Praatjes. Onze Brievenbussen ;ijn geplaatst tegen den muur van liet siga renmagazijn van den lieer B. Lange veld, Groote Houtstraat MO en. togen dien van aen lieer F. Hellingman, conliseur, Groote Houtstraat bock Anegang. Alle brieven en bescheiden, bestemd voor onze Redactie, onze Administratie en onze Ssoomdruklccrij, kunnen daarin geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 9 en 11 uur, des namiddags 1 en 2 uur, des avonds 7 uur, J. C. PEERBBOÖM, Directeur. Blijde ontroering heeft Dinsdag- avond de groote steden en 'van daag heel Nederland doortrild bij het vernemen van het heugelijk nieuws, dat H. M. de Koningin ver loofd is met Z. H. Hertog Hendrik van Meeklenburg-Schwerin. In een eenvoudige, doch treffen de proclamatie maakt zij zelf Haar volk deelgenoot van Haar geluk. Het is mij eene behoefte, aan het Nederlandsche volk, van welks le vendige belangstelling in het ge luk van mij en mijn huis ik zoo diep ben overtuigd, persoonlijk mededeeling te doen van mijne verloving met Zijne Hoogheid, Her tog Hendrik van Meeklenburg- Schwerin. Moge deze gebeurtenis, onder Gods zegen, bevorderlijk zijn aan het welzijn van ons land en van zijne bezittingen en koloniën in Oost -en West- Lasten en beve len, dat deze proclamatie in de Staatscouranten het „Staatsblad" opgenomen en ter plaatse, waar zulks gebruikelijk is, aangeplakt' zal worden.. Gedaan op hel Loo, heden den IGen October 1900.. De minister van Buitenl. Zaken, W. H. DE BEAUFORT. De minister van Justitie, CORT VAN DER LINDEN. De minister van Binnenl. Zaken, H. GOEMAN BORGESIUS. Do minister van Marine, ROELL. De minister van Financiën, PIERSON. De minister van Oorlog, ELAND. De minister vanWaterslaat. Han del en Nijverheid, G. LELY. De minister van Koloniën, CREMER. Aan Vorstin en Volk onze geluk- ■wenschen. Haar zelfstandig karak ter spreekt er ons- borg voor, dat zij bij het schenken van Haar hand beheerscht werd door de zelfde hooge, menschelijke gevoelens als elke andere vrouw in Haar land. En het Volk dat zijn gratievolle, jonge Koningin zoo lief had, zal Haar nog meer beminnen, nu zij de dynastie staat te bevestigen. Hertog Hendrik van Meeklen burg-Schwerin moet zijn plaats nog verdienen in ons hart. Reeds nu voelen wij ons nader tot hem, omdat Zij hem Haar hand waardig keurde. Mogen zijne eigen per soonlijke eigenschappen hem de algeheels aanhankelijkheid van het Nederlandsche volk verschaffen. Zijn positie als prins-gemaal is moeilijk, maar daar is een heerlijk voorbeeld van, hoe ideaal die ver houding kan zijn, nl. het huwelijk tusschen Koningin Victoria en Prins Albert van Saksen-Coburg. Voor Nederland en Koloniën opent zich een nieuwe, stralende- toekomst. Politiek Overzicht Sir Redvers Bulier gaat nu toch zeker naar Engeland, en wat Lord Roberts betreft, die woont voor- loopig nog in Zuid-Afrika. Men heeft hem den titel van eereburger van Liverpool vereerd, maar wan neer zal de plechtige ontvangst van den nieuwen burger plaats vinden? Lord Roberts heeft alvast geseind, dat men hem vóór de laatste helft van Januari niet behoefde te ver wachten. Aan den anderen kant heeft hij op verzoek van den burgemeester van Kaapstad, betrekkelijk de vrij willigers geantwoord, dat er maat regelen genomen waren om die vrijwilligers zoo spoedig mogelijk naar huis le zenden, maar tege lijkertijd drukte hij de hoop uit, dat ze zouden blijven tot het eind van den oorlog, omdat hun ver trek op dit moment ernstige ge volgen zou hebben. Een bewijs te meer, dat voor En geland niet alles naar den vleesche gaat in Zuid-Afrika, en ook in dit licht klinkt de bewering van Lord Roberts, waarvan we gisteren mel ding maakten dat de burgers de Wet en Botha achterna loopen om hen over te halen zich over tc ge ven, al hec-1 ongeloofelijk. Ook heeft Lord Roberts, na uit Simla aan de „Figaro" geseind wordt, aan den onderkoning van Indië verzocht zijn invloed aan te wenden, opdat de vrijwilligers, die in Zuid-Afrika dienen nog niet weg gaan. Do oorlog is bijna ge daan, zegt Lord Roberts, maar, ziet-u, dan is het noodig dat alle strijders tot het laatst toe blijven. Als men nu hier maar tusschen de regels blieft te lezen. De verkiezingen in Engeland zijn afgeloopen. Be oppositie heeft 35 zefcels^ver- loren, doch won er eveneens* 35, zoodat haar stemmenaantal onver anderd blijven zal. De bladen van alle richtingen zijn tevreden met den uitslag. De liberale pers, omdat zij zoo weinig verliezen të melden heeft bij een verkiezing die er op aangelegd was om de liberale partij voor al toos dood te makende conserva tieven, omdat in de groote steden de stemming zuiver „khaki" ge bleven is. De stemmingen op het platteland daarentegen waren over het geheel voordeeliger voor de li berale partij, en de „Daily Mail" oppert zelfs het denkbeeld, om een onderzoek in te stellen naar de oorzaken van dit verschijnsel. De „Daily Mail" dringt verder aan op wijzigingen in het-kabinet. Tot dusverre heeft alleen de mi nister van marine Goschen beslist verklaard zijn portefeuille te wil len neerleggen de „Daily Mail" geeft den raad lord Charles Beres-, ford tot minister van marine te be noemen. Doch behalve deze noodzakelijk geworden wijziging gelooft men niet, dat lord Salisbury andere wij zigingen in het Kabinet zal aan brengen. Geen der ministers heeft bij de verkiezingen de nederlaag geleden, zelfs geen der ministeri eel© ambtenaars, behalve Plunkett, die in Ierland een ondergeschikt bostuursbaantje had, dat hij kan waarnemen ook zonder lid van het parlement te zijn. Enkele bladen meenen, dat de Earl of Cad'ogan, de onderkoning van Ierland, voor nemens is af te tredenmaar offi cieel is hiervan nog niets bekend. De uitslag der verkiezingen moet voor i November aan den kanselier van liet Parlement worden bekend gemaakt. Dit maakt het- niet noo dig, dat het nieuwe Parlement nog in den herfst tezamen komt, al is het wel waarschijnlijk. Den 18cn October zal te Balmo ral onder voorzitterschap der Ko ningin een kroonraad worden ge houden, waarin waarschijnlijk de - besluiten voor de bijeenroeping van het Parlement zullen worden uit gevaardigd. Belangrijk ten opzichte van de Ghineesche kwestie is de mededee ling van minister Delcassé in de Fransehe Kamer, dat nu alle mo gendheden de Fransehe nota heb ben aangenomen als den grondslag van de onderhandelingen met China. Men zou 't anders verleeren aan de eenheid en samenwerking te gelooven. Nu is er tenminste een basis, waarop kan worden voort gebouwd, wat trouwens met de Duitsc-he nota ook het geval was. Nu is er weer kans op eenheid, en toch- Generaal Waldersee is naar Pe king vertrokken, met zijn staf. Het zal goed zijn als hij daar aankomt, daar de generaals in Peking het nog steeds niet eens zijn geworden over tal van maatregelen. De maar schalk verklaarde, blijkens een te legram uit Tientsin van 12 Octo ber, dat de militaire'toestand be vredigend is, doch dat hij door ver traging der ontscheping van trans portmiddelen, door de^ moeilijk heid van de samenwerking der ver schillende troepenafdeelïngen, en andere oorzaken niet zoo vlug kon optrekken als hij wel gewenscht had. Thans echter is alles geregeld in Tientsin, en kon krachtiger wor den opgetreden, bijv. door de.ex peditie naar Paoting-foe. Waldersee's aankomst in Peking zal er toe "bijdragen om ook in de hoofdstad do toestanden spoediger te regelen. Reeds heeft sir Robert I-Iart een oproeping uitgevaardigd aan de plattelandsbevolking uit den omtrek der hoofdstad, om hen te bewegen de landbouwproducten, onder bescherming der troepen, naai' de stad të bréngen. Waar de Keizer zich bevindt is nog steeds niet duidelijk. Volgens sommige berichten is de reis naar Sin-gan-foe uitgesteld, wijl zich te Sjensi oproerige Mohamedanen be vinden: andere berichten melden, dat het Hof reeds te Pingjar-g, 200 Engelsche mijlen ten zuiden van Tai-Yen foe, is aangokc-men. Do „Frankf. Ztg." heeft uit Sjanghai het bericht ontvangen, dat een moordaanslag tegen den Keizer ge smeed was. Dit zou blijken, uit een keizerlijk edict, waarin wordt me degedeeld dat een moordaanslag ondernomen zou worden tegen den geheiligden persoon van keizer Kwang-Hsoe, tijdens de reis naar Sin-gan-foe; doch de persoon, die don moord moest begaan, werd ge grepen en onthoofd voordat hij den keizer kon kwetsen. Buitenlandsch Nieuws. Algsmeeno bërichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Roberts seinde Dinsdag uit Pretoria: French is met de eerste en vierde brigade cavalerie uit Macliadodorp op weg gegaan naar Heidelberg, om die streek, waar wij tot dusver niet waren geweest, te zuiveren van vijanden. Kolonel Mahon raakte slaags met den vijand op den 13en. De afloop van het gevecht was gunstig, maar de verlie zen waren ernstigdrie officieren en acht man gesneuveld, drie officieren en vijf en twintig man gewond. French bezette gisteren Carolina. De karabi- nrers maakten op den marsch een kon vooi van de Boeren buit. Lyttelton vervolgt zijn marsch van Lijdenburg naar Middelburg. Rundie meldt dat den llen een kon vooi is aangevallen dat op weg was van Standerton naar Vrede. De vijand werd afgeslagen. Settle heeft Bloemhof, tusschen Kim- berley en Mafeking bezet en vijftig Boeren gevangen genomen. De legermacht onder bevel van kolo nel Legallais is 15 October le Kroon stad aangekomen, na de districten Heilbron, Reitz en Frankfort bezocht té:hebben. Zij was dikwijls in gevecht met kleine troepen Boereneen kapi tein en 9 man van de bereden infante rie zijn gevangen genomen. De verken ners hebben 1400 Boeren in het dis trict Kroonstad opgespoord. De Daily Mail verneem t uit Lourengo Marques dat Donderdag, als Kruger zich op de Gelderland inscheept, het schip versierd zal zijn en men hem met militaire eerbewijzen zal ontvangen.De nieuwe Portugeesche gouverneur-ge neraal Cargao heeft den wensch te kennen gegeven om Kruger uitgeleide tc doen naar het*aanleghoofd en per soonlijk zijn reisgoed te onderzoeken, opdat er later geen onwaarheden wor den beweerd omtrent het smokkelen van goud en archieven. Dinsdagoch tend is de Amerikaansche bark Litch field, die in den storm van den vooraf- gaanden nacht van zijn ankerplaats was losgeraakt en aan 't strand was gedreven, onderzocht om te zien of zij ook goud aan boord had. De uitslag van het onderzoek is nog onbekend. De bark zou Dinsdag uitzeilen. Zij lag on der verdenking anderhalf millioen pond sterling goud van Kruger aan boord le hebben. Saracco is Zondag naar den Koning geweest om hem de hervormingen, die in den laatsten ministerraad zijn goed gekeurd, voor te leggen. Over een punt moeten de ministers het echter nog niet eens zijn: de uitbreiding van het spoorwegnet en van andere publieke werken. Dat er in dit opzicht veel moet worden gedaan, daarover zijn de mi nisters het. naar het schijnt, eens. De moeilijkheid is slechts, hoe dat alles te betalen. Er is eene richting in het ministerie, die den aanbouw van spoorwegen aan particuliere maat schappijen, desnoods met geldelïjken bijstand van den staat, wil overlaten. Op het kasteel Bassenlioim, bij Ivo- blcntz, is Dinsdag na een langdurige ziekte een van de trouwste medewer kers van Bismarck, Heinrich von Kus- serow, op (33jarigen leeftijd overleden. Stadsnieuws Haarlem, 17 Oct. 1900. De vierde algemeene vergadering van Nat ionalen Bond voor Vreemdelingen verkeer in Nederland, zal Zondag 28 dezer in de bovenzaal der sociëteit Ver- eeniging alhier, worden gehouden des morgens ten 10 ure. Daags te voren 's avonds ontvangst der afgevaardigden door het bestuur der afdeeling Haar lem in den foyer van den schouwburg en gemeenschappelijk bezoek aan de tooneelvoorstelling. De agenda bevat o. a. de navolgende voorstellen: Van de afd. Nijmegen: De vergadering draagt aan het bestuur op het verzamelen der verschillende speciale tarieven voor passagiersver voer op de Nederlandsche spoor- en tramwegen, en verzoekt het bestuur stappen te doen ten einde deze verza meling door een. uitgever voor het pu blick te doen verkrijgbaar stellen. Be spreking van het denkbeeld om in bin nen- en buitenlandsche bladen adver tenties te plaatsen, waarbij de Bond zich tot het geven van inlichtingen be reid verklaart. Na afloop der vergade ring gemeenschappelijk dejeuner, aan geboden door de afdeeling Haarlem. Vrijdag 26 October heeft er in het Brongebouw een lezing plaats van Ds. Gerritsen uit den Haag, namens het bestuur van den Vrouwenbond. Maandag a.s. zal in het gebouw „Volksbelang" in de Jansslraat eene vergadering worden gehouden van be stuursleden der vereenigingen die wil len meedoen met den Chr. Nat. Werk mansbond, afd. Haarlem, om sympa thie te betuigen aan de Engelsche werklieden, die zich tegen den oorlog in Transvaal hebben verklaard. Naar wij vernemen is de leve ringvan steenkolen voor alle ge meentelijke inrichtingen onder- handsch gegund aan de Haarlem- sclie Steenkolen-maatschappij, di recteur de heer A, Switzer. Op 1 November e. k. zal door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland worden aanbesteed het verdiepen en onderhouden van de Noordzeehaven met het buiten kanaal en de buitentoeleidingska- nalen naar de sluizen -en het on derhouden van de havenhoofden en golfbrekers met de daarbij be- hoorende .werktuigen, sporen en loodsen te IJmuiden van 1 Juii 1901 tot en met 30 Juni 1006, be- hoorende tot de werken tot verbe tering en tot het onderhoud van het kanaal. De raming van de werken is f 1,925,000.of per jaar 3S5,000. Verleid door de mooie artikelen, geëtaleerd voor de glazen in een winkel in de Hagestraat, kon een knaapje gisterenavond er geen weerstand aan bieden, om zoo iets moois te bezitten, en kaapte in een onbewaakt oogenbiik een... siga renpijpje De winkelier bemerkte dit ech ter spoedig en wist den knaap te pakken en nam hem mede in den winkel, waar hij het gestolene moest teruggeven, waarna hij hem weer liet gaan, na hem een ernsti ge berisping te hebben gegeven. Dinsdagavond omstreeks half tien was er een oploopje op de Ged. Oude Gracht bij de Kleine Houtstraat, door dat een beschonken vrouw werd lastig gevallen door een troepje opgeschoten jongens, die haar ten slotte op een kar legden en er in optocht mee naar het politiebureau in de Smedcstraat reden, alwaar de vrouw in bewaring werd gesteld. S. L. Voor de leden van de'onlangs hier ter stede opgerichte afdeeling Haarlem van het Socialistisch Leesgezelschap en voor eenige geïntrodueeerden, in 't geheel een 30 personen, dames en hee- ren, trad Dinsdagavond in café Neuf als spreker op de heer P. L. Tak van Amsterdam, die breedvoerig het nut van de oprichting der vereeniging uit eenzette, en er op wees hoe de men seden hoe langer hoe meer hei plichts gevoel in zich. voelen ontwaken. Door het waarnemen van menschelijke el lende, door het bezoeken van armen, en door andere werken van liefdadig heid heeft zich de overtuiging geves tigd, dat om verbetering in die mis standen le brengen, de pogingen faal den en men het boofd stootte tegen de inrichting van. de maatschappij en is bij velen de drang ontstaan om meer van het socialisme te weten. Deze drang is de aanleiding geweest tot de oprichting van het S. L. In den geest van Amsterdam, is nu ook hier ter stede eene afdeeling opge richt. Wanneer men met 't socialisme goed wil keunis maken, moet men vol gens spr. eerst een andere weg inslaan dan hetsnuffelèn in tijdschriften, waar in wijsgeerige artikelen voorkomen. 20 jau£ geleden gaf een gewezen do- mine een blaadje uit „Recht voor Al len," dat in hoogere kringen bijna niet gelezen werdzoodat men niet veel van het socialisme te weten kwam. Toen het eerste verslag in één der Amsterdamsehe bladen over een soci alistische vergadering verscheen, wek te dit groot opzien. Meer dan 1 1/2 jaar duurde het eer het Handelsblad ook dergelijke verslagen ging geven en toen begon het groote- publiiek iets van het socialisme te vernemen. En verge lijk dit nu eens bij den tegenwoordi- gen tijd. In alle bladen wordt dagelijks over het socialisme geschreven de so cialistische leer heeft een grooten in vloed gekregen. De eenige goede weg oin zich goed in te denken wat eigen- lijk het socialisme is, is eene flinke be» studeerïng der historie. Daar zijn uit stekende bronnen voor, o. a. 't inooie werk van Prof. Quack, die objectieve waarheid gegeven heeft, en verder o.a. Bernsteins Duitsche geschiedenis van het socialisme. Uit deze werken kan men zien, hoe in alle eeuwen de ver drukten zijn opgekomen tegen hun ver drukkers; de geschiedenis der mensch- heid is een aaneengeschakelde historie van klassenstrijd die in alle perioden gestreden wordt, en vooral deze ge schiedenis is het die men leeren en kennen moet, die inderdaad de ge schiedenis is. niet de historie van jaar tallen en veldslagen. Dit is de geschie denis hoe 't volk heeft geleefd, hoe de economische toestanden waren. Wie een onderzoek doen wil naar de economische zijde van het socialisme, bestudcere Marx's historie-beschrijving van liet kapitaal, hoe het leeft, hoe het vernietigd wordt. Domela Nieu-. weuhuis gaf in 1880 „Kapitaal en Ar beid" uit. En nadat wij ëerst historisch- matcreaiistische en economische ken nis hebben opgedaan, kunnen wij de couranten en tijdschriften gaan lezen,1 waarvan spr. de belangrijkste op-' noemde. Verder moet men een econo-' miscli en historisch onderzoek instel len naar het wezen der vakbeweging en lectuur lezen over coöperatie en po-' litieke actie. De Sociaal-Demokratie heeft zich verder te bemoeien met groo te quaesties als de koloniale quaestie, het militairisme, etc. Over al de din gen, die aan de orde komen, zal de S.; D. haar oordeel trachten te zeggen. Het socialisme komt in het leven; het is reeds een macht geworden in de: maatschappij. De werkkring wordt steeds uitgebreider en het socialisme is een taaie werkkracht geworden in alle landen. Langzamerhand zal het in macht winnen en er een ander ge bruik er van maken, dan de partij,' die lange jaren de macht in handen had. Door Th. de Boer te Haarlemmer meer, die door de Arr. Rechtbank al hier is veroordeeld tot 3 weken gevan-, geuisstraf wegens liet opzettelijk be lemmeren van de handelingen der po-* litie, is van dat vonnis in appèl ge daan. De officier van justitie teekende me do appèl aan. Men meldt ons dat plannen gereed zijn gemaakt voor den aanbouw van ncgén lieerenliuizen in liet Klever- park alhier. Naar wij vei-nemen, is do heer 3. Geldorp lid van het Burgerlijk Armbe stuur alhier, van plan om eerstdaag? van hier te vertrekken naar Ned. Oost' Indië. Zondag 21 October speelt „TIaarlenl tegen „Ajax", te Leiden (eerste klasso competitie), en hier ter stede „A. V. V." tegen „II. F. C." (tweede klasse competitie). Beverwijk. Onder het onderwijzend perso neel' alhier bestaat het plan, dezen winter een tooneeluitvoering te geven waarvan de opbrengst ten' goede zal komen aan het Onderwij zers-Sanatorium. Een goed doel. dat navolging verdient I In verband met de loting waren heden alhier alle logementen en café's gesloten, hetgeen een merk baren invloed uitoefende, daar hef lang zoo rumoerig niet was al? vroegere jaren. De uitslag van de alhier gehouden loting voor de Nat. Militie is als volgt^ No. 1 O. de Roeper, G. 2 Th. dc Wolf G. 3 Jacob van Blessen, B. 4 H. P. J Zegwaard. 5 S. P. Snringvold G. C

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1