De Verdoving der Koningin. 'Bruijns. 7 Th. A. Koelman, G. 8 P. Moerkerke. 9 C. II. 3. Roozee, B. 10 C. H. Kuepen, E. 11 S. Eijking. 12 J. P. Roozee/ E. 13 H. Assendelft, B. 14. J. van Eerden, B. 15 C. J. Bosman. 16 J. H. Duiker, 17 Jb. Spanj aardt, G. 18 Th. Groeneveld. 19 J. C. Bakker, B. 20 H. Tabak, B. 21 W. Schoo. 22 K. Schuijt, B. 2-3 T. F. Neijt. 24 A. A. Sepp. 25 H. de Lange. 26 G. Smit, B. 27 F. F. Gonlag, B. 28 J. de Vries, B. 29 A. J. van Pernis, G. 30 H. Numan, B. 31 H. Duijn. 32 M. Moens, B. 33 J. P. J. Doll, B. 34 T. Duijn, B. 35 C. Korsman, B. 36 C. Heemskerk. 37 G. Tabak. 38 S. Bakkura, O. 39 J. F. Knipper, E. 40 Tlx. Schoorl. 41 W. v. Zutphen, B. 42 M. Tromp. 43 Jb. Pirovano. 44 M. I. Da vidson, G. 45 Johs. Bakker. 46 L. P. Scheffers, B. 47 H. E. Lijesen, B. 48 Jb. Derksen. 49 J. Barendregt 50 P. Kops. 51 C. G. Berg. 52 M. Veerbeek. 53 J. Bakkuxn, E. B broederdienst, E eenigste zoon, G gebreken, O te klein. Binnenland. Dinsdagavond tussclien 8 en 9 nur hebben wij reeds per bulletin het heu gelijk nieuws'in de stad verspreid. Thans meerdere bijzonderheden. Hertog Heinrich Wlaoimir Albrechi Ernst, geboren te Sclrwerin op 19 April 1876, is de jongste zoon uit liet derde huwe lijk van den groothertog Friedrieh Franz IIzijne moeder is de groother- togin-weduwe Maria, geboren Prinses von Schwarzburg Rudclstadt. Door zijne grootmoeder, de moeder zijns vaders. Prinses Alexandrine van Prui sen, is de Hertog aan het Pruisische koningshuis verwant, en door eene andere Prinses Alexandrine van Prui sen, met wie de broeder zijns vaders gehuwd was, is hij vermaagschapt aan ons Vorstenhuis, want deze Prinses Alexandrine was eene dochter van onze Prinses Marianne (gehuwd ge weest met Prins Albrecht van Prui sen). Het Mecklenburgsche Huis behoort tot de oudste Vorstenhuizen van Duitschland. Piïbislaw, de stamvader van het nog ï-egeerend hertogelijk Huis, ï'egeerde reeds in de 12de eeuw over de Mecklenhurgsche landen. In 1348 verhief keizer Itarel IV den toen regeerenden vorst dezer landen tot hertog, en kort daarop werden de her- logen van Mecklenburg als volgerech- tigde i-ijksvorsten erkend. Groothertog Friedrieh Franz II, de vader van hertog Hendrik, heeft zich in den Fransch-Duitschen oorlog, hij zonder onderscheiden. Nadat hij reeds in 1866 als Pruisisch generaal aan den oorlog tegen Oostenrijk had deelgeno men, was hij in 1870 belast met het be vel over de troepen, die den mond der Elbe moesten bewaken. Later kreeg hij het bevel over het 13de armeekorps, dat de vesting Toul belegerde, welke vesting hij op 24 September van ge noemd jaar binnentrok, nadat hij wei nige dagen te voren tot generaal-gou- verneur van Reims was benoemd. Later stond hij aan het. hoofd der leger- afdeeling, die de om Parijs gelegerde troepen moest dekken. Prins Hendrik zelf is nog in den aan vang zijner militaii'O loopbaanbij is luitenant .van de jagers der Pruisische garde (te Potsdam in garnizoen), en wordt a la suite gevoerd van het regi ment fuseliers van Mecklenburg. Men seint ons uit Apeldoorn: Het geheele dorp vlagde heden. H. M. de Koningin ging om elf uur met den Hertog paardrijden in het park, met een gevolg, bestaande uit jhr. Van de Poll, kapitein van Hoogstraten, adjudant van dienst, en freule Van Ittersum. De Her tog is een flink gebouwde jonge man, met rond gezicht, waarop zich even het aankomende blonde snorretje af teekent 'en blond haar. Vandaag was hij niet in uniform, gisteren wel, nl. in de uniform der ,agers. Het Vaderiand van Hertog Hendrik neemt den 7en rang in onder de 25 sta- ten die met het Rijksland hét Duitsche Rijk vormenMecklenburg-Schwerin wordt door twee leden in den Bonds raad, door zes leden in den Rijksdag vertegenwoordigd. Naar de grootte komt het in de 6e plaats, met 13,162 vierk. K.M., naar het aantal inwoners (597,436 op 2 December 1895) in de 8e plaats. Van de bevolking woonden (in 11895) 86,300 in de gi-oote steden en 80,257 in de kleinere stedende voor naamste steden zijn Rostock, 50,000 inwoners, met een universiteitSclrwe rin, de hoofdstad 36,000 inwoners Wismar, 18,000 inwoners. Bijna de helft der bevolking leeft van landbouw en veeteelt. De emigratie is in den laatsten tijd gestadig verminderdin 1891 nog 1536 personen, bedroeg ze slechts 153 in 1898. Nagenoeg de ge- heele bevolking is protestant, er woon den in 1890 in het groothertogdom slechts 5034 Roomsch-Katholieken en 2182 Joden. Een gedeelte van de web gevende macht berust, voor de beide 'groothertogdommen Mecklenburg- Schwerin en Mecklenburg-Strelitz ge zamenlijk, bij den Landdag, uit verte genwoordigers van de ridderschap en de steden bestaande, welke, als bij 'geen zitting houdt, vertegenwoordigd wordt door een commissie van negen leden.- De voorzitter van den Ministerraad, je heer Piex'son, was Maandag tegen le aankomst van H. M. de Koningin naar het Loo ontboöen en ontving al daar mededeeling van het vocimemen van Hi-. Ms. verloving met opdracht door middel van de Staatscourant den volke mededeeling te doen van eene Koninklijke proclamatie, zoodra daar toe het oogenblilc gekomen zou zijn. De minister-premier stelde Dinsdag zijne ambtgenooten in eene buitenge wone vergadering van den minister raad, gehouden vóór den aanvang der Kamerzitting, met het gewichtige nieuws in kennis. Nadat de aanstaande Gemaal van II. M. op het Loo was aangekomen ver scheen Dinsdagavond een buitenge wone Staatscourant met de proclama tie die de blijde boodschap bevat. Aan de buitenlandsche Vorstenhui zen is van de gebeurtenis kexxnis gege ven door tusschenkorast van onzen minister van buitenlandsche zaken. Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin is Dinsdagavond, per gewo nen trein om 6 u. 19, met een gevolg van twee personen te Apeldoorn aan gekomen. Z. H., ontvangen door graaf Dumonceau, adj. gen. van H. M. de Koningin, en door jhr. Van Tets, ka merheer van H. M. de Koningin-Moe der, reed in een rijtuig, bespannen a la Daumont met voorrijder, naar het paleis. De minister van Oorlog heeft gelast, dat heden in alle garnizoensplaatsen naar aanleiding van de verloving van H. M. de Koixingin eene groote parade zal moeten worden gehouden. De proclamatie, het heuglijke feit meldendè, was Dinsdagavond reeds aangeplakt aan de voorpui van het raadhuis te 's-Gravenhage. Te Arastei-dam gaf de blijde lijding in verschillende schouwburgen aanlei ding t.ot vreugdebetoon. Jn den Stadsschouwburg, waar door ongesteldheid van den heer Orelïo, in de plaats van ,,De Meesterzangers", werd ten gehoore gebracht.Cleopatra" deelde de heer Dibbern van het tooneel het bericht der verloving van H. M. mede, hetgeen met applaus door het publiek werd ontvangen. Voordat de derde acte aanving, rees het scherm en zag men op het tooneel een ano- tlxeose samengesteld in het midden de buste van de Koningin op voetstuk, waar achter de Ned. Maagd. Deze groep werd geflankeerd door de dames van het corps de ballet, palmen dra gende, en het personeel der opera, dat onder begeleiding van het orkest, on der leiding van den heer Van der Lin de, een paar coupletten van het oude Wilhelmus ten gehoore bracht. Deze attentie van de directie der opera werd door het publiek zeèr op prijs gesteld. Ook in het Grand Théótre werd de mededeeling van de verloving met geestdrift ontvangen. Daar vernamen de aanwezigen de mededeeling uit den mond van den Duitschen acteur Ernil Richard, die Dinsdagavond daar ter stede voor de eerste maal optrad en toevallig als Onkel Brasig, in het stuk van den Mecklenburgschen schrijver Fritz Reuter, zoodat hij geheel in 'zijn rol, in het Mecklenburgsch-dialect zijn heilwensch kon uitbrengen. Dinsdagavond werd in den Grooten Schouwburg te Rotterdam het publiek per bulletin bekend gemaakt met de verloving der Koningin. De muziek speelde het „Wilhelmus", dat staande werd aangehoord en daverend toege juicht. Be Piiaa-Gsmaal. Het is de eerste maal in onze geschie denis dat een prins-gemaal den troon met eene Koningin deelt. Gelijk in de grondwet beschreven staat blijft de Kroon der Nederlanden evenwel opge dragen aan Zijne Majesteit Willem Frederik, Prins van Oranje-Nassau, om door Hem en Zijne wettige nako melingen erfelijk te worden bezeten De Regeering des Lands blijft dus op gedragen aan II. M. de Koningin, in gemeenschap met de Parlementen. Elders wezen wij er reeds op 'hoe indertijd in Engeland zich een gelijk geval voordeed. Albert van Saksen-Cohurg-Gotha. de gemaal van Koningin Victoria had zelfs aanvankelijk te strijden tegen het volksvooroordeel, dat vooral in Britan nic e'--! vreemdeling geringschat of mei, -...n trouwen gadeslaat; hij wist echter zijne vijanden te overwinnen en zijne benïjders tot zwijgen te brengen door den adel van zijn karakter, dooi de ontwikkeling van zijn geest en door de zuiverheid van zijne bedoelingen. De innig geliefde echtgenoot der Ko ningin werd meer en meer de gunste ling des Volks. Met bewondering staar de geheel Europa op een treffend ver schijnsel—op een vorstelijk echtpaar, dat omringd door een talrijk kroost, zich in de stralen van een onvermengd huwelijksheil koesterde. Eu het Brit- sche volk betreurde zijn dood als een nationale ramp. Moge aan Hare Majesteit Koningin Wilhelmina en Hertog Hendrik van Mecklenburg-Schwerin een gelijk ge luk deelachtig worden, moge de laatste zich koesteren in de verwarmende stra len der volkssympathie! Dat is voorze ker de bede die vandaag uit heel ons land opstijgt; Parlementaire Praatjes. Eerst in den laten namiddag is de Kamer tot stemming overgegaan over de belangrijke amendementen op de artt. 42 en 53 der Ongevallen wet voorgedragen. Dat waren, het zij kortelijk her innerd, de volgende Van de heeren Drucker c. s. Op art. 42, om de administratie kosten ten laste te brengen van do werkgeversop art. 53 om eigen risico toetestaan aan publiekrech telijke lichamen en overdraent ven risico aan naaml. vennootschappen mits die vennootschappen ten min ste het risico van honderd werk gevers dragen, enz. van de heeren Schaper e. s. om de oude redactie (monopolie Rijksbank) te herstellen van de heeren Kuyper en l>e Visserom het reservefonds te doen vervallen voorts om de werk gevers die bij de Rijksbank verze keren in de administratiekosten te doen bijdragen per werkman en die eigen risico dragen te doen bij dragen per ongeval, een en ander te regelen bij maatregel van be stuur. Deze laat-ste amend, werden door den heer Kuyper nader toegelicht, terwijl de heer Drucker bepaalde lijk de eigen verzekering bestreed, vooral vreezende chicanes van de werkgevers bij het voorkomen van ongevallen en de waarborgen (het pand) niet voldoende achtend. Ook aan de vereenigingen werden geen voldoende eischen gesteld, die waarborg gaven. Men kon fictieve vereenigingen van werkgevers op richten zoo'n vereeniging zou geen voldoend kapitaal kunnen hebben. Nadat ook de heer De Visser het door hem medeonderteekende amend.Kuyper had verdedigd, trad de heer Kerdijk nader in een verdediging van het amend, op art. 42 dat herstel van het reservefonds wenscht. De héér Veegens bestreed het regeeringsvoorstel, afwijkende van de in de eerste wet nederge- legde principes, door het toelaten van eigen verzekeringhet losla ten van het premiestelsel voor de opbrengst der noodige middelen het nemen van de administratie kosten voor rekening van liet Rijk het loslaten van het reservefonds het bedingen van niet geringe straf fen. Hij noemde het een offerfeest van beginselen. Na eenig debat kwam Minister Lely nog aan het woord, die alle amendementen ontraadde tegen over het door hem verdedigde re- geerihgssi-elsel Eindelijk werd tot stemming overgegaan. Het amend.—Schaper c. s. werd verworpen met 70 tegen iG stem men. Het amend.Drucker o part. 42 werd verworpen met 59 tegen 28 stemmen. Het amend.KuyperDe Visser werd aangenomen met 45 tegen 42 stemmen. Het amend.Drucker c. s. op art. 53 werd verworpen met 62 te gen 24 stemmen. Het amend.KuyperDe Visser op art. 53 werd verworpen met 49 tegen 36 stemmen. Alleen is dus aangenomen, dat de werkgevers voor een clee-1 zul len dragen de administratiekosten der Rijksbank. Heden vooIzetti ng. G. Jr. Academische examens. Utrecht. Cand. Theologie Ge hoer G, Verdoes Kleyn. - Groningen.Na het verdedigen van Stellingen bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, de heer. N. C.. M. Werner Koch, geboren te Groningen. Het candidaats-examen in de genees^ leunde werd met goed gevolg afge legd door den heer H. L. F. Pvuding. Justltueel on&erzoak. Maandag is te Amsterdam door den officier van justitie mr. Von Baum- hauer en den rechtercommissaris mr. Eggers, bijgestaan door den commis saris van politie Vreede, eene huiszoe king gedaan op -het kantoor van cle tabaksfirma M. I,. Rosenfeld, geves tigd in het gebouw „Fraseati," in do Nes aldaar. Volgens inlichtingen aan het ,.N. v. d. D." verstrekt, staat deze zaak in verband met een vroegers, welke in den tabakshoek van algemeene bekend heid moet zijn. „Twee Amsterdamsohc firma's, die belangrijke leveranties hadden gedaan aan de Kongaarsché regie, werden reeds in den aanvang van het vorige jaar te Budapest-hekend gemaakt we gens eigenaardige praktijken. Volgens deze aanwijzing welke, naar men meent, van Amsterdamsche zijde is uitgegaan zouden de genoemde fir ma's eenige invloedrijke ambtenaren bij den dienst der regie voor hunne be langen hebben gewonnen, zoodat oog luikend werd toegelaten dat tabak ge leverd werd met valscbe verpakking. Daaronder heeft men te verstaan, dat bv. bij levering van dure Sumatra-ta- bak de pakken gedeelteli jk gevuld wer den met goedkoopere soorten, bv. Java- tabak. Een van de heide firma's zou toen ondershands een belangrijke scha dsvergoeding aan de regie hebben ge daan, men spreekt van een paar ton, waardoor de zaak geen verdere gevol gen heeft gehad. Nu wordt het hierboven vermelde onderzoek aldus verklaard: Wel had cle Hongaarsche regeering toen de zeker heid- gekregen, dat er van omkooperij sprake was, maar de personen, die zich daarvoor hadden laten vinden, konden niet worden aangewezen. Er schijnen nu termen gevonden te zijn om te verwachten dat door een onderzoek bij de firma R., uit corres pondentie of anderszins, de namen dier Hongaarsche ambtenaren bekend zouden, worden, cn op verzoek van de Hongaarsche justitie heeft nu Dinsdag de Amsterdamsche een onderzoek daar voor ingesteld. De heeren kwamen op een tijdstip dat de beide firmanten niet aanwezig waren, zij hadden echter een smid hij zich om, waar het noodig was, kasten en schrijftafels voor hen te openen. Omtrent het onderzoek dat ten kan tore der tabaksfirma M. L. Rosenfeld alda.ar heeft plaats gehad, is 't Hbld. in staat gesteld mede te deelen dat er geenszins sprake is van een aanklacht of strafvervolging welke tegen deze fir ma !iou zijn ingesteld. Het onderzoek geldt alleen een aanklacht tegen der- aen. Zulks is Dinsdag uitaruicKelijk door den officier van justitie verklaard aan een van de leden der firma, die uit Stuttgart waar het hoofdkantoor is, terstond is overgekomen. Dat de firmanten afwezig waren, vindt- zijn natuurlijke verklaring hier in, dat hun gewone woonplaats Stutt gart is. Arbeid in de gevang ania. Naar aanleiding van het wetsont werp tot aanvulling en verhooging van het IVe hoofdstuk der Staatsbegroo- ting voor 1ÜG0 werd van verschillende zijden erkend, dat de vrije arbeid reeds gunstige gevolgen ondervindt van de reorganisatie van den gevarigenisar- beid. Andere leden waren van oordeel dat deze reorganisatie voor den vrijen arbeid slechts eene verplaatsing van druk ten gevolge heeft. Gevraagd werd of het geene aanbe-' veling zou verdienen in de gevange nissen te doen werken voor de armen, voor hen die geen koopkracht hebben, in welken zin door de Staatscommissie werd geadviseerd. Men meldt uit Haarlemmermeer: Maandagavond werd door een vee boot van de firma Bus, ter hoogte van Hillegom in de Ringvaart een tjalk aangevaren, zoodat de laatste zonk: een kind verdronk. Door den storm zijn de Eempolders te Baarn grootendeels overstroomd. Men seint ons uit den Haag: In de aanvang der zitting van de Tweede Kamer, door alle Ministers bijgewoond, was ingekomen een Ko ninklijke Boodschap, waarbij II. M. de Koningin kennis geeft van Hare verloving. De voorzitter, mr. Gleich- man, stelde voor, overtuigd dat de Koninklijke Boodschap met de groot ste belangstelling door de Kamer zou zijn ontvangen, hom ie machtigen, na- mens haar den gelukwensche en den geëerbiedigd®! dank der Kamer over ie brengen met deze gebeurtenis, voor Vorstenhuis en Vaderland van zoo uitnemend gewicht en van .zoo heug lijke beteekenis. Aldus werd besloten. Bij voorlezing" van de Koninklijke Boodschap en de woorden des voor zitters, waren alle leden de socia listen uitgezonderd van hunne ze tels opgerezen. Daarna werd de be handeling van den ongevallenwet voortgezet. uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Men schrijft uit den Geldersehen Achterhoek aan de „Ariih. Ct.": Onder .de klompenmakers hier be ginnen zich verschijnselen te openha ren, die op verbetering van positie duiden. De patroons geven er zelf den eersten stoot aan. Door den min deren prijs van bet Russische hout Valt hun dit gemakkelijk. In een te Ambt-Doetinchem gehouden vergade- dering is reeds besloten, het loon voor elk paar klompen rnet 3 cent te ver- hoogen. Deze aanzienlijke loonsver- meerdering zal ook gevonden moeten worden door vermindering van uitga ven, en wel door afschaffing van het feitgeld, nl. de percenten die den no taris moeten worden betaald h 10 cent per gulden; verder afschaffing van het perceelgeld, dit is een bedi'ag van 10 tot 25 cent, welke de verlcooper voor het maken der perceelen hout ont vangt, "en eindelijk zullon er geen kno pen met beraad meer gesloten worden, of hij weigering zal de verlcooper den kooper 5 pet. van de goboden som moeten betalen. Het is om te voorko men, dat de houtkoopers, zooals dik wijls geschiedt, nuttelooze moeite en tijdverlies hebben. De afschaffing van een en ander is echter nog een quaes- tie van tijd. BUITENLAND. De diamantslijpers le Antwerpen hebben tegen morgen in het Eldo- rado een méeting belegd, waai' zij maatregelen zullen beramen om zoo mogelijk in het vervolg de her haling eener diamantcrisis te voor komen. Zij hebbên besloten, de overpro ductie te bestrijden, welke volgens hen de hoofdreden der crisis is. Zij zullen daarom den eisch stel len van den achturigen werkdag. Hun hond heeft zich reeds tot de patroons gewend met een manifest, waarin erop gewézen wórdt hoe schadelijk het voor de gezondheid van den werkman is tien uur per dag te werken. De Antwerpsche diamantbewei'kers hebben een eisch opgesteld tot invoe ring van den achtuurs-werkdag te gen 22 October. Wordt deze eisch niet ingewilligd, dan zal de werkstaking worden geproklameerd. Letteren en Kunst. De voorstelling van „Mei ster singer" in den Stadsschouwburg te Amster dam, die gisterenavond, wegens on gesteldheid van den heer Orelio, niet kon doorgaan, zal Dinsdag 23 Oct plaats hebben Sport en Wedstrijden. Zoover er na de wedstrijden van Zondag reeds iets valt op te maken, zal de strijd in de le klasse van het westen hoofdzakelijk gaan tusschen H. V. V., R. A. P., Ajax en wellicht Velocitas. De meeste kans hebben naar onze meening, de beide eerste clubs. Bij de eerste is vooral de voorhoede de kracht van 'ft elftal, terwijl bij R. A. P. middeninie en achterhoede 't besie zijn. Het is wel jammer, aat nooit een van de andere clubs kampi oen wordt, maar het lijkt wel of die op 't beslissende oogenblik met lauw heid geslagen worden. Moge het dit jaar eens anders gaan. Voor de Haar lemmers is dezen keer al heel weinig kans, na de jongste nederlagen, doch laat den moed niet zinken, Roodbroe- ken. Als gij goed volhoudt is de gele genheid om althans op een eervolle plaats in de ranglijst te eindigen, geenszins uitgesloten! In de Oostelijke competitie valt nog heel weinig van de kansen te zeggen, zeker is evenwel dat we Go-ahead en U. D. van 't kampi oenschap mogen uitsluiten. Gemengd Nieuws. Bogr&lems van een stieren vechter. Bij de begrafenis van een beroemd toreador (stierenvechter) te Madrid, heeft zich 'eenmerkwaardig tooneel voorgedaan. Deze .toreador was een week te vo ren, toen hij als EscamiUo in de Car men optrad en in het vierde bedrijf een echte stier ten tooneele kwam, nauwe lijks aan den dood ontsnapt en 'n paar dagen later had hij bij 't gevecht het ongeluk te struikelen, met het gevolg dat hij door de horens van den stier gedood werd. Dadelijk werd zijn lijk gebalsemd en in triomf naar Madrid overgebracht. In de nieuwsbladen werden geheele kolommen aan hem gewijd. Zijn daden werden breed uitgemeten, evenals men bij ons zon handelen bij den dood van een genie. Bij de begrafenis kon men over de hoofden loopen. Ja, zoo vol was het. op 't kerkhof, dat een geheele troep volks in het graf gedrongen werd. De politie maakte echter spoedig ruim haan en nu verscheen er .-en dame, die 'n pvach- tigc krans op 't graf legde. Toon zij door dc glazen bedekking het gelaat van den dooden stieren vechter aanschouwde, viel zij in zwijm Het was een dame uit Parijs, die in de arena liefde voor den schoonen torea dor had opgevat. Op 't oogenblik zijn de Madridschc bladen vol met artikelen over het zoo geliefde toreadorsvak. Vervolg Stadsnieuws. stukken van den Gemeente raad. Blijkens aan den Raad overgelegd schrijven van de plaatselijke commis sie van toezicht op de scholen voor middelbaar onderwijs bleek bij den aanvang van den nieuwen cursus aan de Hoogere Burgerschool met vijfjari gen cursus de noodzakelijkheid tot splitsing der 4e klasse in drie afdee- lingen, wat o. a. tengevolge moest heb ben, dat aan de leeraren Dr. H. J. Cal- koen en Dr. P. M. Heringa meerdere lesuren werden opgedragen. Het aantal door eerstgenoemden leeraar te geven lesuren is daardoor geklommen tot 26, weshalve hij aan spraak kan maken, op de daarbij ge noemde belooning voor 2 uren 's weeks zijnde voor den geheelen cursus een bedrag van f 209. Hoewel het in gemeld artikel ge noemde maximum-aantal lesuren, waarmede een leeraar kan worden be last, door Dr. Heringa nog niet is be reikt, komt het B. en W. toch billijk voor, dat ook aan dien leeraar eene vergoeding ad f 200 wordt toegekend voor den meerderen van hem gevor derd wordenden arbeid. B. en W. doen een desbetreffend voorstel. Bij de behandeling der begroo ting van inkomsten en uitgaven voor den dienst 1899, werd o. m. voorgedra gen de post onder volgnummer 96 met tweehonderd gulden te verlioogen en zulks met het oog op de uitbreiding van de werkzaamheden van den Com missaris van politie. Tot deze verhooging werd door den Raad (met één stem meerderheid) be sloten. De heer v. d. Kamp is van meening, „indien het getij verloopt men. do ba kens dient te verzetten", m. a. w. Gepasseerd jaar besloot de Raad, aan den C. v. P. een Hoofd-Jnspecteur toe te voegen, die Z.E.G.niet. alleen kon ter zijde staan, doch zoo noodig ook geheel en al kon vervangen. Mitsdien is de lieer v. d. Kamp van oordeel, dat het motief waarop voor zegde verhooging was gebasseerd is vervallen, weshalve ook nu de verhoo- ging dient te vervallen (daar er volgens zijn oordeel geene anderen gronden zijn om deze verhooging te handha ven.) Redenen waarom hij voorstelt dat de jaarwedde van den Commissa ris van Politie acht en twintig hon derd gulden zal bedragen. Door den heer H. D. Kruseman wordt voorgesteld het ontwerpbesluit begrooting van het St. Elisabeth's Gasthuis voor den dienst van 1901 van B. en W. te wijzigen als volgt De Raad der gemeente Haarlem, Gezien de begrooting enz., in ont vang en uitgaven sluitende met een som van f 83,429.94 Gelezen het voorstel van B. en W. Ovexwegende dat de snelle toename der jaarlijksche tekorten niet mag ko men alleen ten laste van de gemeente kas, maar dat ook voor een deel door particuliere bijdragen en schenkingen behoort te worden voorzien in de aan zienlijke kosten, welke door de vele weldaden van het gesticht worden ver oorzaakt Besluit De begrooting van inkomsten en uit gaven van het St.. Elisabeth's of Groote Gasthuis alhier voor den dienst van 1901 en de daarbij hehoorende memo rie van toelichting aan Regenten terug te zenden onder mededeeling dat de Raad bezwaar maakt die stukken goed te keuren, doch bereid is de benoodig- cie goedkeuring te veneenen, wanneer Regenten die stukken zullen hebben gewijzigd, zoodanig, dat het subsidie, uit de gemeente-kas tot f 50,000 worde verminderd, en aan de Ontvangsten een nieuwe post „particuliere bijdra gen en schenkingen", uitgetrokken tot een bedrag van f 903, worde toege voegd. De koetsiers der Haarlemsche Paardentram hebben tot de direc tie een verzoek gericht o te bepa len dat een gedeelte der fooien, die de conducteurs van de reizi gers ontvangen, aan hen worde af gestaan. Dit geschiedt bij de Ge meente Tram te Amsterdam even eens. De directie heeft nog geen besluit genomen. Van vele openbare en particuliere gebouwen wapperde reeds in de vroeg te de vlag, toen de mare der verloving van de Koningin algemeen bekend was. Door de infanterie en cavalerie werd, ingevolge dagorder van den Minister van Oorlog, parade gemaald op het terrein voor de cavalerie-kazerne. De parade werd gecommandeerd door den majoor der cavalerie Brogaard en ge ïnspecteerd door luit.-kol. Chappuis. Na de inspectie werd carré gefor meerd, waarbinnen zich overste Chap puis en zijn staf begaven. Nadat bij roffelslag de ban geopend was sprak de overste „Officieren, onderofficieren, korpo raals en manschappen. Z. E. de Minis ter van Oorlog heeft bevolen in alle garnizoenen door het geheele land pa rade te maken, behelzende de verlo ving onzer geëerbiedigde Koningin met Hertog Hendrik van Mecklenburg- Schwerin, een feit, zoo heugelijk, zoo verblijdend voor ons vaderland, dat ik u allen in deze carré uitnoodig met mij een driewerf hoera aan te heffen en uit te roepen „Leve de Konin gin Toen weerklonk een driewerf hoera, de ban werd gesloten, daarna gedefileerd, waarna het militaire schouwspel was afgeloopen. Aan H. M. de Koningin is door B. en W. het volgende telegram gezonden Aan II. M. de Koningin. Het Gemeentebestuur van Haarlem, gevoelt zich gedrongen Hare Majesteit bij het heugelijk feit van H. D. verlo ving met Z. H. Prins Hendrik van Mecklenburg-Schwerin, zijn hartelijk ste gelukwensch aan te bieden en de hoop nit te spreken, dat die gebeurte nis voor Uw Huis en het Nederland- sche volk ten zegen moge strekken. Boheel van 'Hogelanden, Burgemeester. Hedenmorgen werd door de 4e ldasse B. der Tloogere Burgerschool alhier een telegram van gelukwensching aan I-I. M.. de Koningin toegezonden. Voor het personeel der Werf Conrad zullen gedurende dit seizoen een zestal wetenschappelijke lezingen gehouden worden. De eerste werd Dinsdagavond gehouden in de bovenzaal der Vereeni- &mg, door den welbekenden spreker den heer J. B. A. Saijs, die een onder werp had uit „Land sa Volkenkunde". De volgende maand zal de heer Stor kuit Ilengeloo optreden en een en ander mededeelen van zijn reis in Japan. Meft lichtbeelden zal het ge sprokene verduidelijkt worden. Kantongerecht. Zitting van Woensdag 17 October. Twee meisjes fcatharina van Os, 16 jaar en M. M. van de Boogaard 14 jaar, hadden op 23 Juli IJ., des middags te half twee de flauwe grap uitgehaald om onder de afgesloten boomen aan den Harmenjansweg te kruipen, juist op het oogenblik toen een trein in aantocht was. Natuurlijk zou men nu denken, dat ze .vliegensvlug over de rails zouden zijn gehold, doch neen. Heel kalm, doodbedaard bleven zij tus schen de rails staan en wuifden met hare zakdoeken den machinist van den aankomenden trein toe, zoodat deze, wilde hij de kinderen niet over-* rijden, verplicht was te stoppen. Bij het lezen van dezen zeer hruta- len streek zou men nu allicht denken, dat een paar brutale, bijdehande jon gens in het bankje der beklaagden zouden treden, doch liet tegendeel was waar. Twee verlegen meisjes, met lip pen die hingen op het derde knoops gat; de een huilend hittere tranen, de ander met den zakdoek aan den mond, de oogen ter neer geslagen, optredend of zij geen tien konden tellen. De ambtenaar van het O. M., zijn requisitoir nemende, wees op de hoogst gevaarlijke daad, welke de kinderen hadden uitgehaald, die feitelijk met. hun leven hadden gespeeld. Om voor aardigheid onder afsluitboomen door te kruipen en te speculeeren op de rnenschlievendheicl en de oplettend heid van den machinist, is een daad van een krankzinnige. Wegens het onder afgesloten hoornen doorloopen en het doen stoppen van een trein werd f 3 boete of 3 dagen tegen elk ge vorderd. Naar wij vernemen zal Ds. Elhorst Zondag 18 November zijn intrede doen in de Vereenigde Doopsgezinde Ge meente alhier. In het bezit van portretten van hél hooge paar zullen wij clic.hé's afdruk ken in ons weekblad „De Zaterdag avond", omdat deze soort van cliché's in een courant zelf afgedrukt, gewoon lijk een onduidelijken en onbevredï- genden afdruk geven- Haarlem, '16 Oct. Geëxamineerd 6 vrouwelijke candidaten. Toegelaten, de dames M. P. van der Aa, E. A. A. E. van den Broek en G. H. Buiier, al len van Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2