viaggen, ter eére van de verloving van H. M. de Koningin. Woensdag werd aan het station al hier het treinpersoneel gehoord in zake het ongeval van jl. Zondag. De heer Martinus Kriens, repeti- teur en 2e orkestmeester aan de Fransche opera te Mons, heeft eene Symphonic gecomponeerd, welke door het Haarlemsche muziekkorps in studie genomen zal worden, en de volgende maand wordt uitge voerd. De heer Ch. Kriens Jr. zal a. s. Zondag op de Matinée in het BrongebGuw, als Viool-Solist op treden. Den 13en December a. s. zal de kapitein J. W. van Alphen, onze vroegere stadgenoot, hier in het Brongebouw een lezing komen houden over Willem III, Koning en Stadhouder. "Weten en Werken. In 't Gebouw Weten en Werken trad Woensdagavond van wege de Toynbee- vereeniging op de heer Dr. Schepers, die in een breedvoerig beioog uiteen zette het huiselijk en maatschappelijk leven in de vorige eeuwen. De heer Dr. Schepers wees ons vooral op de slechte toestanden wat hygiëne, onder wijs, verkeerswegen en drukpersvrij heid betreft en vergeleek die bij onze hedendaagsche toestanden. Spr. liet ons hierna een blik slaan in het leven van onze voorouders, in hun feesten, de manier waarop zij hunne woningen inrichtten, het gebrek aan eenheid in die dagen, toen als 't ware elke stad en elk gewest op zichzelf stond. Vervolgens gaf de heer Dr. Schepers nog een overzicht van de oorzaken die ons van ons hoog standpunt hebben af doen dalen, welk afdalen volgens spr. voornamelijk te wijten was aan het zich ontwikkelen van de andere groo- tere staten van Europa als Duitschland en Engeland. Hiermede besloot de hoer Dr. Sche pers zijne leerrijke rede. Naar wij vernemen zal Dinsdag 27 November het Algemeen Secretariaat vergaderen ter bespreking der reorga nisatie -plannen. Op 1 November zal de Volkskïesver- eeniging vergaderen. Examen vrije en orde- oefeningen. Haarlem, 17 October. Geëxamineerd 6 candidaten. Geslaagd de dames M. E. Beck, M. van Balen, D. E. la Croix. E. C. Croon en H. W. Duyker, allen vaar Amsterdam. Haarlemmermeer. Mej. F. van der Lugt alhier is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare lagere school te Amster dam. Binnenland. De ïgriaïlBi der Koningin. In de zitting van den Amsteröam- schen Gemeenteraad zeicle bij den aan vang der vergadering de voorzitter het volgende ,,De Baad heeft zeker mot groote be langstelling en vreugde kennis gekre gen van de verdoving van H. M. de KoninginB. en W. stellen voor van die gevoelens kennis te geven door het zenden van het volgende adres aan H. M. de Koningin.: „Mevrouw „De Gemeenteraad van Amsterdam nam met levendige belangstelling ken nis van Uwer Majesteits verloving met Zijne Hoogheid Hertog Hendrik van MecklenburgSchwerin. Hij veroor looft zich Uwe Majesteit met deze ge beurtenis geluk te wenschen, en de hoop uit te spreken, dat zij, onder Gods zegen, niet alleen bevorderlijk moge zijn aan het welzijn van ons land en van zijne bezittingen en lcölo-. niën, maar ook aan het geluk van Uwe Majesteit en Haar Huis." Het adres werd bij acclamatie aan genomen. De raad der gemeente Apeldoorn is tegen heden bijeen geroepen voor een buitengewone zitting tot opstellen van een adres van gelukwensch aan H. M, de Koningin met H. D. verlo ving. Ten paleize had Dinsdag een diner plaats na aankomst van prins Hen drik. In Apeldoorn en Het Loo wap pert de vlag van vele woningen. Bij den doode bleven alleen He- lene en Julie. Savinien ging den dokter voor en bracht hem in 't salon, waar hij Martial en Margarete reeds vond. (Verder was daar nog een heer, die echter bij 't venster stond en den rug naar de deur gekeerd had. In den beginne lette Gordon in 't ge heel niet op hem. Hij herkende hem niet, want het begon reeds te schemeren en het salon was ge deeltelijk in 't duister gehuld. Toen de deur van het salon dicht gedaan (werd, draaide de man zich om en Gordon week, als door een vuist slag getroffen, met uitgestoken ar men achteruit, terwijl hij met moeite een kreet onderdrukte. De vreemdeling was de staats procureur d'Aigurande. Gordon was zoo hevig ontsteld, Üat zijne voeten hem plotseling jden dienst weigerden en hij zich 'in een fauteuil liet vallen. Het angstzweet kwam hem op 'fc voor hoofd nog begreep hij niet geheel én al, wat hem wachtte, maar in stinctmatig gevoelde hij, dat hij !n eene val was geloopen, die men voor hem had opgezet. Werkelijk hief hij de cogen op naar Savinien. Ten paleize in het Noordeinda te 's-Gravenhage hebben de autoriteiten en zeer vele particulieren door het in schrijven van hunne namen in twee gereed liggende boeken hunne geluk wensch en gebracht aan Hare Majesteit de Koningin en de Koningin-Moeder. Na de opening der zitting van het Gerechtshof te Amsterdam herdachten 'Woensdagmorgen de voorzitter, mr. Op ten Noort, en het O. M,, waargeno men door mr. Pleyte, de heuglijke go- beurtenis der verloving van H. M. de Koningin. Op de Marinewerf schaarden alle werklieden zich om den schout-hij nacht, die op de beteekenis van het feit wees. De werklieden hadden Woensdagmiddag vrijaf en ontvangen een halven dag loon extra, evenals zulks op den verjaardag der Koningin gebruikelijk is. Precies te 12 uur Woensdagmiddag ving in het Malieveld te 's-Gravenhage de parade van het garnizoen der resi dentie aan, door den minister van oorlog gelast om de troepen met de verloving van H. M. de Koningin in. kennis te stellen. Het militaire schouw spel begon met een inspectie langs de gelederen door de waarn. gouverneur der residentie generaal majoor jhr. Lam an Trip commandant der le div. infanterie. Hierna deed kolonel De Bock, com mandant van het regiment grenadiers en jagers, die met het commando over. de parade was heiast, het carré for- meeren, waarvan een zijde werd ge-, vormd door een vrij groot aantal actief dienende en gepensionneerde hoofd en verdere officieren van verschillen de wapens en van het regiment schut terij. Na het openen van de ban scheidde generaal Lainan Trip zich een weinig af van zijn staf en richtte zich te paard gezeten met luider stem tot de troepen. Hij deelde de opdracht mede hem als waarn. gouverneur der residentie ver strekt door den minister van oorlog, om het garnizoen mede te deelen dat Hare Majesteit onze geëerbiedigde Ko ningin zich heeft verloofd met hertog Hendrik van Mecklehburg-Schwerin, een heugelijke gebeurtenis, die, daar van hield de generaal zich overtuigd, door het leger zoowel als door liet gansche volk met groote ingenomen heid is vernomen. De generaal besloot zijn korte toespraak met een forsch „leve de Koningin'" een uitroep die met zeer groote geestdrift driemalen werd herhaald door de hem omringen-, de troepen. Daarna werd de ban ge sloten en ving het defileeren voor den generaal-inspecteur aan. Alvorens het paradeveld te verlaten richtte generaal Laman Trip nog het woord tot de officieren die de parade ais toeschouwers hadden bijgewoond cn deelde hen mede dat hij namens de officieren van het garnizoen telegram- men van gelukwenschen had gezonden aan H. M. de Koningin en aan H. M. de Koningin-Moeder. Ter eere van de verloving van H. M. de Koningin werd Woensdag aan boord van Hr. Ms. schepen van zons opgang tot zonsondergang gevlagd en gepavoiseerd. In den voormiddag werd groote pa rade gehouden, na afloop waarvan de equipage in tegenwoordigheid van de officieren, door den commandant werd toegesproken. Daarna werd, nadat de commandant wuivende met den steek, geroepen had „Leve de Koningin" op het fiuitsein van den schipper en wuivende met de hoofddeksels een driewerf „hoezee 1" geroepen. Het commandementsschip salueer de 's morgens om 8 uur met 38 schoten, 's middags met 35 en des namiddags te 4 uur met 33 schoten. De overige sche pen salueerden op den middag tevens met 33 schoten. De schepen en vaartuigen schoten alleen hun geschutbatterïj af. Op alle schepen bood de eerste of de oudste officier, aan het hoofd van den état-majoor de gelukwenschen aan den commandant aan en zoover de gele genheid dat toeliet, vervoegde de com mandanten zich, tot datzelfde doel, gezamenlijk hij den oudsten comman dant ter plaatse. Aan de parade te Amsterdam werd deelgenomen door alle daar in garni zoen liggende wapens der landmacht de infanterie, de vestingartillerie en de cavalerie. De honneurs werden be wezen aan den generaal-majoor J. G. F. van Houtuin, commandant in de stelling Amsterdam. De parade werd gecommandeerd door den luit.-kolonel J. Klasing van Deze stond naast hem en hield het oog op hem gevestigd, en dit oog schitterde van eene wreedé voldoening. Gordon gevoelde, dat hij verlo ren was. Op welke wijze, dat wist hij niet, maar hij raadde het, hij was ervan overtuigd. HOOFDSTUK XXII. De staatsprocureur trad op Savi nien toe, trok een telegram uit den zak en vroeg; Dit telegram is van u afkom stig? Ja. Dus heeft u mij verzocht om hier te komen? En nog wel dringend verzocht met het oog op uwen plicht en ons aller belang. Welnu, spreek dan 1 Meneer de staatsprocureur, ik moet u en de beide Richardiers helaas herinneren aan den sluip moord, waarvan Richardier het slachtoffer werd. Men veronder stelde, dat de ongelukkige door eigen onvoorzichtigheid den dood had gevonden, ofschoon dat heel onwaarschijnlijk was, 'daar d!e het 7e regiment infanterie, en had plaats in de omgeving van het Ooster park. Nadat de troepen waren geïnspec teerd, plaatste de generaal zich voor den troep en deed hij voorlezing van de door H. M. uitgevaardigde procla matie. De generaal hield daarna ongeveer de volgende toespraak „Namens ons allen, officieren, on derofficieren en minderen tot de land macht behoorende en in Amsterdam in garnizoen, heb ik gisteravond, on middellijk nadat de tijding van de heugelijke gebeurtenis mij gewerd, een telegram van gelukwensch gezon den aan Hare Majesteit. Ik ben over tuigd de tolk te zijn geweest van uw allen door te verklaren, dat wij niets liever verlangen dan het toekomstig geluk van onze Koningin met de dooi' 1-Iaar gekozen hertog van Mecklenburg Schwerin en de hoop uit te spreken, dat die keuze moge -strekken tot heil van H. M. en van Haar toekomstigen gemaal. „Leve de Koningin, leve Prins Heïn- rich van Mecklenburg-Schwerm 1" Gp deze woorden volgde een drie- werf herhaald hoerah Uithoofde van de bezwaren aan het terrein verbonden, waardoor geen carré kon worden opgesteld, werden aan de afdeelingscomm andanten af schriften der proclamatie ter band ge steld. Cornpagniesgewijze werd toen de voorlezing herhaald en door de man schappen niet een driemaal herhaald hoerah begroet. De troepen defileerden daarna voor den generaal, en hiermede was deze militaire plechtigheid geëindigd. Een speciale verslaggever van de „N. R. Ct." seinde uit Apeldoorn: Toen ik hedenochtend, met den snel-' trein uit Rotterdam, om half tien in Apeldoorn aankwam, was het mooie dorp nog in zijne eerste verrassing over Harer Majesteits verloving. Wij, in Rotterdam, 's-Gravenhage en Amster dam en in de grootere steden van ons land, wisten het groote nieuws Dins dagavond reeds en overal zagen wij daar op straat de blijdschap. I-Iier gaat men vroeger ter ruste en zoo kon het gebeuren, dat de -naaste buren van de Koningin de blijde gebeurtenis niet kenden, die ver af reeds werd gevierd. Slechts heel enkelen hadden met gis sende verwondering den gast van Ha re Majesteit met zooveel eerbetoon zien begroeten: de Hertog reed van het sta-: tion af in een rïjiuig met vier. paarden, bespannen a la daumont, maar tot de eigenlijke burgerij was dit buitenge wone niet doorgedrongen. Woensdag ochtend eerst meldden bulletins haar de gelukkige proclamatie van Wilhel- mina. En zoo zag ik in de haast de vlaggen uitsteken in de kom van het dorp, en hoorde ik op de tram de hee- ren elkander gelukwenschen met „ons Koninginnetje", lachend, omdat de Vorstin dit heuglijk feit voor Haar trouwe Apeldoornaren, die anders zoo goed op de hoogte zijn, zoo heel stil heeft weten te houden. De prachtige Looi aan lag verlaten in het droefgeestigs najaarsweer; al leen de gouden looper van dorre bla ren onder de boomen gaf wat glinste ring in het natte waas, en zoo heel eenvoudig rustig stond daar het witte paleis met zijn groene luiken, voor het nog felle groene terras, waar late na- jaarsbloemen in gloeien. Geen men- schen te zien in dezen omtrek, en de vensters keken zoo heel gewoon als of daarachter niet leefde in intiemen kring, hetgeen heel het volk, ja. is 't overdreven als ik zeg hetgeen heel Eu ropa bezig houdt met harteli jke belang stelling. Zolfs in de onmiddellijke om geving van het Hof was de verrassing lang bewaard. Wat later op den ochtend zag men toch wel eenige buitengewone drukte. Tal van heeren meldden zich aan hij den witten portier aan den onaanzien- lijken zij-ingang van het paleis. Daar lagen bladen ter teekening voor wie de Koningin en haar verlooide op die wijs willen-gelukwenschen. Een voor een zag men de Apeldoornsche auto riteiten daar binnengaan. Voor overi ge dignitarissen in den lande was het nog te vroeg. Bovendien liggen er ook aan het paleis in den Haag bladen ter teekening, doch die voor den hertog alleen zijn hier gedeponeerd. En het telegraafkantoor het Loo werd aan zienlijk versterkt. Nog moest dat te Apeldoorn te hulp treden om den stroom van draadberichten van keizer lijke en koninklijke heilwenschen, van huldebetuigingen van corporation en particulieren door te helpen naar het paleis en postboden liepen al op en overledene met alle vuurwapenen uitstekend was vertrouwd. De ju stitie scheen dat ook te begrijpen, want zij stelde een onderzoek in, zooals we allen weten, tot geen re sultaat leidde. Desniettegenstaande bleef.de overtuiging bestaan, dat de heer Richardier vermoord was maar helaas, de justitie kent niet elite misdaad, bestraft niet eiken schuldige! Als in. een droom hoorde Gor don de woorden van den avontu rier. Was het werkelijk, die man, die daar sprak? Die man, van wiens schuld hij overtuigd was? Die man, wien hij onder de on weerstaanbare inwerking van het slechte geweten in de doornen- kloof een doodschrik op het lijf joeg, waagde het thans zulke her inneringen terug te roepen? En daarbij was dit mensch vol- komen kalmzijn gelaat verried geen spoor van opgewondenheid maar alleen van medelijden, toen hij aan het drama in de kloof her- innerde en vervolgens voortging Wat ik thans ga mededeelen, zal u waarschijnlijk zoo vreemd schijnen, dat ik vrees, dat u me voor krankzinnig zal houden, en neer, do armen vol brieven en pakket ten. Maar op het Loo had men toch reeds Maandag een sterk vermoeden gehad, toen Hare Majesteiten twee da gen eerder dan bepaald was terugkeer den, en het vermoeden werd zekerheid toen men Wilhelmina Dinsdagavond zelf op het bordes hertog Hendrik had zien begroeten. De enkelen die het voorrecht hadden genoten in de avond uren den verloofde te mogen zien en spreken, roemden om strijd de eenvou dige beminnelijkheid van den hertog. Ik mag de herinnering bewaren dat ik de eerste gewone sterveling was die Hare Majesteit met haar aanstaanden echtgenoot bij hun eerste verschijning in het publiek eerbiedig heb mogen groeten. De klok in den paleistoren, bad zijn elf zangerige slagen door de bosschen laten klinken. Toen leidden de stalknechts zes gezadelde paarden aan den toom voor het bordes. Nie mand te zien op het voorplein, niemand in de lanen heel geen militair vertoon. En toen verschenen daar, erg eenvou dig, opgewekt, in den ingang twee jon gelieden, onze lieve blonde Koningin in een leverkleurige paletot en een laag slap hoedje op de lokken-, en aan haar zijde ging een slank krachtig gebouwd jongmensch, eveneens in zeer eenvou dige dracht, een kort zwart j acquet op den lichten rijbroek, een zwarte fan-: tasiehoed hoven het zonverbrand ge laat. De Hertog reikte onze Vorstin de hand en hielp Haar bij het vlugge op stijgen. I-Iij zelf volgde met rappen rui- terzwier. En zoo reed Hare Majesteit met haar toekomstigen Prins-Gemaal, door enkele dames en heeren der hof-: houding gevolgd, langs het terras, langzaam het herfstwazige buitenpark in, regen en windvlagen jong trotsee- rend. En heel vriendelijk met gentlemenli- ken zwaai van zijn hoed, groette de hertog de heeren van hei gevolg, die belangstellend uitkeken voor de ramen hunner kamers in de zijvleugels, en met vriendschappelijk gebaar zijn ei gen heide adjudanten die voor den in gang van een corridor stonden. De ochtendrit duurde ruim een uur; over de drassige bladbedekte paden onder de druipende boomen, die ston- j den in grijzen mist. Voortdurend waren de jonge ver loofden in blij intiem gesprek. Het bleef heel stil om het paleis; men zag enkele dames en heeren van de hofhouding gaan wandelen of wiele ren in de bosschen. En de post en de telegraaf brachten maar aldoor de sta pels brieven en telegrammen nit het blij verraste land en reeds uit de verre landen, die van ochtend in de wereld pers de lieve gebeurtenis geseind za gen. Toen het jeugdige paar te kwart over twaalven terugkeerde, dreef juist een hoer vreedzaam zijn kalfjes het pad op. Alleen twee dames, onder glimmen de parapluies, hadden den kouden re gen een uur lang staan verduren op eerbiedigen afstand van het hek. Van verre hoorde ik toen hoven het hoefgeklap uit de twee lachend jon ge stemmen schertsend gaan in de wij de boschstilte. Een frissche blos kleur de het blanke gezichtje van de jonge Majesteit. Zij reden vlak langs mij; ik zag duidelijk nu het fiere, zonroode gelaat, snor- en baardloos, de klare Germanen-ocgen van den hertog; ik zag zijn stoere militaire gestalte, hoe hij los en vrij te paard zat; ik zag hoe beiden, achteloos de tengels van hun mooie rossen slap lieten hangen, zoo dat de dieren de koppen, als wilden zij grazen gaan, rekten naar den grond, weelderig onder hun nobele, heel niet strenge berijders. En ik zag hoe de heide dames, het publiek, beleefd bogen, en hoe Hare Majesteit daarvoor zeer vriendelijk dankend knikte, en de Hertog weer al lerinnemendst beleefd salueerde. Her tog Hendrik reikte nu Koningin Wil helmina hoffelijk de hand tot afstij gen. Toen was daar op dat wijde ter ras alleen het groepje ruiters, wach tend op Hare Majesteit die, haar ama zone elegant geheven, het lievelings paard Miska een klontje suiker voerde, eu streelde op den kop. En de Hertog ook aaide den fieren nek van zijn paard, van het zwarte Koninginne- paard Valentijn. En toen de nobele die ren zoo beloond waren voor dezen eer sten verlovingstocht van bet jonge paai', traden "Wilhelmina en Hendrik het bordes weer op. Nog even bleven zij samen uitkijken over het droefgees tig herfstlandschap, dat zoo vreemd contrasteerde met hun innerlijk prin selijk lentefeest. In het salon begroette de Koningin-Moeder met bewogen lief talligheid de jongelieden, gerust nu voor de toekomst. daarom verzoek ik u mij -nauwkeu rig gade te slaan om u te overtui gen of zulk eene veronderstelling gerechtvaardigd schijnt. Inderdaad is de moord, gepleegd op den heer Richardier, niet de eenige mis daad, waarover ik hier moet spre ken. Ik weet van eene andere even vreeselijke en geheimzinnige mis daad, die in den allerlaatsten tijd is begaan, en die, zooals ik niet zonder grond vrees, eveneens on bestraft zal blijven. Waarvan spreekt u? vroeg d'Aigurande. Ik spreek van den dood van mijnen neef Ken&ud. Hij zou ook het slachtoffer van eene misdaad geworden zijn? Ja. Maar.dat is immers niet mo gelijk I Zulk eene beschuldiging uit te spreken, is waanzin. Het zou te verschrikkelijk zijn 1 En toch is het zoo Lever dan de bewijzen De waarnemingen, die ik ge daan heb, begon Savinien opnieuw, had eigenlijk een ander moeten doen, iemand, die meer ervaring heeft en geleerder is dan ik, en aan wiens woorden u niet gewaagd zou En op zilveren bladen werden de sla- pels telegrammen en brieven de jeug dige souvereine en haar fieren verloof de aangeboden: de heilwenschen van haar volk en van de monarchen der werelddeelen. Uit Berlijn wordt aan de „N. R. Ct." geseind: Sedert een jaar ongeveer woont her tog Hendrik in Schwerin om kennis te krijgen van de staatsinrichting en het administratieve recht van Mecklen burg. Zijn opleiding, nadat hij thuis het eerste onderwijs had ontvangen, was als volgt: Van 1886 tot April 1894 bezocht hij het als uitstekend bekende gymnasium van Vitzthum te Dresden. Hij verliet het, om nog een half jaar door pri vaatlessen verder te worden voorbereid en legde daarna in het najaar van 1894 voor een militaire commissie te Berlijn zijn examen to or vaandrig .af. Daarop deed hij van 1894 tot 1895 een reis van acht maanden door Ceylon, Indië, Egypte, Palestina eri Griekenland haar Konstaatinope!, waarbij hij in Indië ■aan zijn voorliefde voor de jacht bot vierde. In de jaren 1895en '96 bezocht' hij de krijgsschool voor officieren te Metz en trad daarna in dienst bij de jagers van de lijfwacht in Potsdam, waar hij ook met den overleden kroon prins Alfred vanKoburg nader kennis maakte. Gp het eind van 1899 nam hij een jaar verlof en werd door Jofcan Albert liertog-regent van Mecklenburg, naar Schwerin ontboden, om daar door prac tisch werken aan het -ministerie van financiën met de administratie van de groote Mecklenburgsche vorstelijke do meinen bekend te worden. Daarbij trok hem vooral de houtvesterij aan. Hij woonde sindsdien in Schwerin op zich zelf in een allerliefst turnpaleisje mid den in 't groen,. dat daarom ook den naam Greenhouse draagt en al het geliefkoosd verblijf van zijn .grootmoe der, prinses Alexandrine, was. Als bijzonderheid zij nog vermeld, dat de hertog zich tot dusver zeer on gaarne liet fotografeeren, zoodat uit de laatste jaren maar heel weinig portret ten van hem bestaan, alle in uniform. De hertog spreekt natuurlijk, gelijk alle prinsen van Mecklenburg, voor-! treffelijk Pla.tduitscli,wathem vermoe delijk het spoedig leeren van het Ne-, derlandsch gemakkelijk zal maken. Parlementaire Praatjes. Nadat de Boodschap waarbij H. M. de Koningin haar verloving me dedeelde aan de Kamer was gele- zen en de Voorzitter een kort woord liad gesproken zooals reeds per telegraaf werd gemeld is gisteren de discussie over de Ongevallenwet hervat. Die beraadslaging was in hooge mate saai en weinig interessant, want men is nu genaderd tot aller lei onderdeelen van de regeling der verzekering, ware kluifjes voor de heeren rechtsgeleerden. Ik sta daarbij dan ook niet uit voerig stil, maar wijs slechts op de genomen beslissingen. De eerste was de verwerping, met 42 tegen 35 stemmen, van art. 41 houdende de bij de eerste be handeling door de Kamer aange nomen bepaling dat de Staat voor de premiebetaling preferent schuld- eischer zou zijn op de goederen van den werkgever. Het waren de heeren Pijnappel en Lobman die tegen deze bevoorrechting opkwa men, het was de Min. van Just, die haar verdedigde. Maar thans verloor hij het pleit. De tweede beslissing was er eigenlijk geen. De heer De Savor- nin Lobman nam nl. (op grond van bestrijding door de Reg.) een amen dement terug op art. 56. Dit amend, had ten doel om, waar de moge lijkheid is geopend om de verple ging van een getroffene over te- dragen aan anderen, o. uf. ook aan den werkgever, tevens de moge lijkheid te openen dat de_ verple gers de kosten der verpleging zul len betalen. M. a. w. dat niet de getroffene de tijdelijke uitkeerin- gen die de Bank hem doet, zou in ontvangst nemen, maar zijn ver plegers. De Reg. achtte echter in dit amend, niet alle waarborgen gelegen dat de getroffene zou krij gen wat hem toekwam. Een andere beslissing, hij amend, door den heer Tydëman uitgelokt, is dat, misschien ten overvloede, in de wet is bepaald, dat de medicus die tot het afleggen eener verkla ring wordt opgeroepen, zich ver- hebben te twijfelen. Ik heb ont dekt, dat Renaud niet geworgd, maar gesmoord werd, gesmoord door middel van een hoofdkussen, dat men hem op den mond gedrukt moet hebben tot de dood was in getreden. De bloedaandrang naar 't hoofd heeft zijne duidelijke spo ren op het gezicht achtergelaten, en het kussen, waarmee de mis daad is volvoerd, is met het bloed bevlekt, dat in den doodsstrijd over de lippen kwam. Vol ontzetting had Margarete de handen voor 't gezicht geslagen, terwijl ze mompelde Ontzettend 1 Dat is niet waar 1 Ik kan het niet gelooven. U zal het wel moeten geloo ven, mevrouw de gravin, als dok ter Gordon, wien ik om deze reden verzocht hier te komen, deze waar nemingen, welke hij ongetwijfeld zelf ook zal hebben gedaan, voor jnist verklaart. En zich wendende tot den dokter, die totaal verslagen zat, vroeg hijOf zou u in 't ge heel niets bespeurd hebben, me neer de dokter? Zeker. Ik heb hetzelfde opge merkt. En is u daardoor niet tot de- schoonen kan op grond van zijn beroepsgeheim. Niet beslist is over een aantal ar tikelen, op verzoek der Reg. voor- loopig aangehouden en ook niet over een amendement van den heer Lohman op art. 80, dat het recht van beroep van den verzekerde of diens erfgenamen regelt. De heer Lohman wil nl. aan den werkge ver of aan de vereeniging of maat schappij aan wie hij zijn risico heeft overgedragen, het recht ge ven om in hooger beroep te komen indien het bedrag der door de .bank vastgestelde rente hem onbillijk voorkomt. De Regeering wil dat nietzij wil geen processen uit lokken tussehen werkgever en werkman. Zij heeft aan plaatselijke commissiën de bevoegdheid ver leend om in hooger beroep te ko men ten gunste zoowel van werk man als van werkgever. Over dit amendement wordt he den' beslist. G. Jr. Academische examens. Amsterdam. Het natuurkundig exa men is met gunstig gevolg afgelegd ■door de heeren J. A. Rcborgh, P. Bern* en H. J. Mo o jen. Leiden. Bevorderd tot doctor in di rechtswetenschap de heer G. Rebel, geb te Over-Langbróek, op stellingen. De Transvaalsche deputatie is te Zwolle en Leeuwarden met veel geestdrift ontvangen. Een felicitatie waard. De eendaagsehe retourbiljetten in het buurtverkeer hebben menig maal tot proces-verhaal aanleiding gegeven, omdat reizigers in snel treinen plaats namen. De directie der H. IJ. S. heeft nu bepaald dat' die kaarten ook geldig zijn voor sneltreinen, uitgezonderd de inter nationale treinen. Gemengd Nieuws. Storm in Kiautsch&u. In de golf van Kiautschau heeft Zon dag een tornado gewoed, waardoor zestien gebouwen zijn verwoest, een man gedood en acht gewond zijn. Spoorwegongeluk. Deze week werd bij Breslau een omnibus door den trein aangere den. 't Rijtuig werd totaal verbrij zeld; van de daarinzittende perso nen werden verscheidenen, deels zwaar, deels lichter gekwetst. Nadere berichten maken melding van het overlijden van een der ge kwetsten, een spoorwegarbeider. Het ongeluk moet worden toege schreven aan het feit, d?.t de koet sier van de omnibus liet waar schuwingssignaal van den trein hoorende, dit aan andere in de huurt zijnde locomotieven toe schreef. Een droevig voorval. Te Prosznitz in Oostenrijk is de geheele voorgevel van het Gzeclii- sche Gymnasium naai' beneden ge komen, 7 personen werden gedood 10 gekwetst. TerecMsiellin g. De roovers en moordenaars Di- moff en Kiefer die op 29 en 30' Juni 1899, Reichersherg, de zeven tigjarige dames Araould en Man- gin vermoordden, zijn deze week, in den vroegen ochtend op de bin nenplaats der gevangenis onder de guillotine' gestorren. Rechtszaken. Naar men verneemt heeft het ge rechtshof te 's-Gravenhage naar aan leiding van de bekende klacht van den, oud-hoofd-commissaris van politie al daar, den heer J. C. van Schermbeek, een strafrechterlijke vervolging gelast tegen mr. J. S. baron Van Harinxma thoe Slooten, burgemeester der re si dentie, op grond van heleediging den heer Van Schermbeek tijdens de (Ero~ ningsfeesten in 1S98, aangedaan. Letteren en Kunst. De inwoners van Aarhus in Jut land hebben, geheel door particu liere bijdragen daartoe in staat ge-' steld, een prachtig theater laten bouwen. Een koopman heeft alleen 100,000 kronen gegeven, opdat mcn; zich niet tot de regeering zou be- hoeven te wenden. Met een opera van Enna is dit gebouw ingewijd. zelfde overtuiging gekomen als ik, namelijk, dat Renaud door eene misdadige hand vermoord werd Gordon keek den vrager stijf aan en antwoordde Ja-, dat is werkelijk het geval. Met een luiden kreet wierp Mar garete zich in de armen van den dokter terwijl Savinien zei Spreek op, dokter, spreek openhartig. Met het oog vast op den avontu rier gevestigd, ging Gordon voort Ja, ik ben overtuigd, dat Re-, naud vermoord werd, evenzeer als ik overtuigd ben, dat de dood van Richardier niet aan een toeval is te wijten. Ik ben verder overtuigd, dat beide misdaden door hetzelfde hoofd werden beraamd en door de zelfde hand ten uitvoer gebracht. Savinien knikte toestemmend en zei op droeven toon Dat is ook mijne meening. (Wordt vervolgd;

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2