NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD, Meestgelezen DagblacL in Haarlem en Omstreken. Dinsdag 23 October 1900. ABONNEMENTSPRIJS "Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rigk, per 3 maanden.., 1.65 Afzonderlijke nnmmers0.02*4 Geïllustreerd Zondagsklad, voor Haarlem, per 3 maanden0.3734 de omstreken en franco per post0.4,5 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is do prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffend© Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONESSuccParijs SB** Faubourg Montmartrc. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 23 Oct. bevat o. a.De verrassingen in China honden niet op. Een over eenkomst tnssehen Engeland en Bnïtsehland, Brief uit Schwerin, Provinciale Staten, Haagsclie blief. Een parlementaire klap, Een list van Theron. Onze Brievenbussen zijn geplaatst tegen den muur van het siga renmagazijn van den heer B. J.angeveld, <3route Houtstraat 140 en togen dien van oen lieer F. Hellingman, conliscur, Groots Houtstraat hoek Anegnng. Allo brieven en bescheiden, bestemd voor onze Redactie, onzo Administratie en onze Stoomdrukkerij, kunnen daarin geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 9 en 11 uur, des namiddags 1 ca 2 uur, des avonds Politiek Overzicht. Bij de verrassingen waarvoorde wereld in zake (Jliina-politiek tel kens komt te staan is een toover- boek van Moeder do Gans nog maar een mager beestje, en ten Opzichte van het staatkundig be leid in Oost-Azia kunnen gevoege lijk deze regels van de Génestet geciteerd worden Wat ons de wijzen als wijsheid verkondden. Straks komt een wijzer die 't wegredeneert. We hebben de Duitsche nota ge had en 't geharrewar welke de mogendheden al of niet met de •Tunnen-politiek mededen, we heb ben de verschillende Fransche no b's gehad, die zoo allerzonder lingst na elkaar kwamen, en ook joen weer het geharrewar van wel intwoord geven en niet antwoord ^even, van wel mee doen en niet inee doen. Maar de nouveauté der nouveau- teiten, het allernieuwste van 't ïieuwe is de overeenkomst, aan- ngaan tusschen den Duitschen ge kant graaf Hatzfeld, te Londen en ten Engelschen minister-president ord Salisbury. Deze overeenkomst loudt het volgende in De Regeeringen van Duitschland m van Engeland, goleid door den vensch hunne belangen in China, m hunne uit bestaande tractaten rerkrégen rechten te handhaven, ;ajn overeengekomen voor hun we- ïerzijdsche staatkunde in China Iï volgende grondstellingen in het >og te houden io. liet is in het belang van een jemeenschappelijke, duurzame in- ►rnaiionale staatkunde, dat de ha rens aan de rivieren en kusten jan China gelegen voor den han- jel en voor iedere andere geoor- óofde economische werkzaamheid ier onderdanen van alle natiën, onder onderscheid, vrij zijn en pen blijven. De beide regeeringen ijn overeengekomen dit van hun- ie zijde in alle deelen van het Chi- üescheagebied te zullen toepassen ■aar zij invloed kunnen oefenen. 2o. De regeeringen van Duitsch- tnd en Engeland willen van hun- e zijde van de thans aanhangige crwikkelingen geen gebruik ma- en, om voor zich eenige terrioria- vcordeelen op Chineesch gebied behalen. Zij zullen hunne staat- unde er vooral op richten, om et territoriale gebied van het Chi- cesche Rijk ongewijzigd te hand- aven. 3o. Indien andere mogendheden m de complicaties in China zou- m willen gebruik maken, om on- 5i* eenigen vorm zulke temtoria- i vcordeelen te verkrijgen, dan rhouden de beide contractanten ieh het recht voor, over de stap- fcn tot verzekering van hunne gen belangen in China zich voor- 1 te verstaan. 4o. De beide regeeringen zullen ize overeenkomst mededeelen aan i d overige betrokken mogendhe- |n. meer in het bijzonder aan Frankrijk, Italië, .Tapan, Oosten- rij k-Hongarije, Rusland en de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika, en dezen mogendheden verzoeken instemming te betuigen met de daarin neergelegde grondstellin gen. Engeland laat dus blijkbaar zijne aanspraken op het Jangtsé-dal, waarvoor Duitschland altoos bang geweest is, varen. Duitschland heeft altijd vrees gekoesterd, dat Engeland zich in het Jangtsé-dal schadeloos zou stellen voor de vor deringen, die Rusland in Mand- sjoerije maken mocht. En thans ziet, hoe goed en lieflijk het is, als Staten met dezelfde beginselen van roof-politiek als broeders saam gaan strijden Die broeders kunnen anders zoo koddig naïef in schoonschijnende woorden hun eigenlijke bedoelin gen trachten goed te praten. Neem het ,,Berl. ï'ageblatt" b. v., dat eerst er op wijst, hoe bang het ge weest is voor Britsch ageeren in het Jangtsé-dal, dan dreigend ver klaart maar als Engeland dat ge daan had kon het toch wel zeker begrijpen ons in een hinderlaag; te vinden, om het centrum van on zen handel en industrie in China te verdedigen om ten slotte met de hand op het hart te verklaren, dat waarachtig noch Germanje noch Brittanje booze plannen hebben en dat deze overeenkomst daar weer het klinkende bewijs van is. Dc open deur politiek, menee- ren, andei's niet. Is 't niet of men den Engelschen Pecksniff hoort? De Engelsche Pecksniff zelf, zoo als zich die in de Daily Mail" doet kennen, blijkbaar van meening, dat in Zuid-Afrika de boel wel zoo- wat klaargespeeld is en als een panther nu China besluipt heel uit de verte nog, maar dan toch.be sluipt zegt o. a. en dit is ook merkwaardig ,,De situatie in China is hoogst moeilijk. Groot Brittanie heeft eensdeels met het Ghineesclie volk en gouvernement, dat zwak, ver- radelijk en omkoopbaar is, te doen, en van den anderen kant met de verschillende groote mo gendheden, die onze verdedigers zijn in het verre Oosten. Onze handel beloopt jaarliiks 41,000,000 pond sterling, die de Vereenigde Staten daarentegen 8,000,000, van Japan 7,000,000 en 2,500,000 pond van Duitschland. Mandsjoerije is beslist Russisch, Shantung Duitsch, Fokien Ja- pansch en Kwang-si en Kwang- t-ung worden gerekend Fransch te zijn. dus blijft er, Z09 redeneert de Daily Mail" alleen' het Janglsé- gebied over voor de open deur po litiek, die daar moet ge handhaafd blijven en waar Enge land zich dan ook moet doen gel den. Heel merkwaardig is dat de ,,Norddeutsche Zeitung" in gelij ken geest redeneert als Daily Mail", en vertelt dat het volstrekt Duit-schlands bedoeling niet is, in vloed te doen gevoelen daar, waar andere mogendheden reeds parti culiere rechten bevochten hebben. Engeland en Duitschland dus aandoenlijk samengaand. Hoe de overige mogendheden dit apartje zullen opvatten? Rus land scheen in het geheim inge wijd, en daar zijn wenschen niet verder reiken dan Mandsjoerije, kan het er niets tegen hebben, dat hot Yangtse-gebied nog niet ver deeld wordt. En de andere regee ringen hebben zoo dikwijls in alle oprechtheid verzekerd, dat het haar in China niet om urondgebied te doen is, dat zij er mogelijk ten slotte zelf aan gelooven. Voor Frankrijk, Italië, Japan, de Ver eenigde Staten en Oostenrijk kan er dus niets tegen zijn, om ook de ze nieuwe nota te onderteekenen. Men zegt intusschen te Washing ton, dat het ministerie van buiten- landsche zaken der Vereenigde Staten geheel tot de Engelsc-h-Duit- sche overeenkomst zal toetreden, die juist in de lijn ligt van de Ame rika,msche politiek. Buitenlandsch Nieuws. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. President Kruger ls Zaterdag aan boord vair de „Gelderland' vertrok ken. Buller is oi> denzolfden d ag, na een geestdriftige ontvangst, naar Engeland vertrokken aan boord van de „Ilawac- den Castle". De Boeren bedreigen de Britsehe ge- rneenschapslinieén, in kleine troepen die uit het Noorden zijn teruggekeerd. Toen generaal Buller de achtervolging staakte, trokken zij naar het Zuiden, ten einde dicht bij hun hoeven bij de kleine stations te zijn. De schildwach ten riepen niet meer aan, omdat de Boeren onlangs antwoordden door Ie vuren. Verleden week braken de Boe ren den spoorweg ten Oosten on ten Westen van Standerton op, zonder echter veel schade aan te richten. CHINA. Een telegram uit Tientsin van 19 Oc tober meldt, dat volgens berichten uit Poatinfoe de verbondenen de stad den 15en bezet vonden, door een onafhan kelijk Fransch korps. De Franschen beweerden feitelijk de voorhoede tc zijn van de verbondenen, maar de Duitschers en de Engelschen gevoelden innige spijt over het voorbarig einde van de zorgvuldig overlegde expeditie. Uit Kanton wordt gemeld, dat de opstand zich uitbreid naar de Oost- llivier. I'e inwoners van Tsjeklung, die twijfelen aan de geschiktheid van de militaire overheden, maken zichzelf gereed om de stad tc verdedigen. De Chineezen" vertellen dat 23 October is aangewezen voor de vernieing van allo zendigsstations en den móórd van de bekeerden in Kwan-tung. sonen en van gepensioneerden van het gesticht. Aangeboden wordt de begrooting van liet bovengenoemd gesticht, slui tende in ontvangsten en uilgavcn tot een bedrag van f 521,796.72. Verder /ijn nog ingekomen adressen om subsidie ten behoeve van dc teeken- school der St, Jozeph Gezeilcn-Vereeni- ging te Amsterdam; ten behoeve van eene vakschool voor schoenmakers te Amsterdam; en ten behoeve van de vakschool der afdeeling Amsterdam van den R. K. Volksbond. In de volgen de vergadering zullen Ged. Staten over deze adressen van advies dienen. Stadsnieuws HAARLEM, 22 Oct. 1900. Stukken, van den Gemeente raad. Op de ontwerp-begrooting der ge meente voor 1901 is door B. en W. een bedrag van f 500 uitgetrokken voor de aanschaffing van oen nieuw tapijt in de Raadszaal. Bij nader inzien geven zij de voor keur aan de aanschaffing van een De- venter-tapijt, waarvan de kosten op f 1S00 worden geraamd. Zij doen een desbetreffend voorstel. Door vertrek van ondergeteeken- de naar Nederlandsch Indie ziet de heer Geldorp zich genoopt uit zijne betrekking als lid van het Burgerlijk Armbestuur ontslag te verzoeken en wel tegen 1 December a.s. Het, Burgerlijk Armbestuur doet de volgende voordracht voor de be trekking van armenopzichter: 1. II. J. Bouman, 2. H. van de Weetering, 3. J. L. Hulsenboom. Prov. Staten. Gedeputeerde Staten stellen voor: ten behoeve van de avondschool der afdeeling „Amsterdam" van het Alge meen Nederlandsch Werkliedenver- hond, een subsidie te verleenen van 1000 over elk van de jaren 1901, 1902 en 1903, mits èn het Rijk èn de ge meente Amsterdam over ieder dier ja ren eveneens eene subsidie van f 1000 toekennen. Aan de Commissie van het Museum en de School voor Kunstnijverheid te Ilaarlem, ten behoeve van haar teeken school toe te kennen eene subsidie van f 3000 's jaars, en zulks voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren, in te gaan met 1901, onder voorwaarde, dat over ieder dier jaren door het Rijk minstens 4000 en door de gemeente Haarlem minstens f 3000 worde hij gedragen. Aan de afd. Hilversum en omstre ken van de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde eene hijdrar ge te verleenen tot een bedrag van f 300. Ten behoeve van den omnibusdienst „de Drie Egmonden" voor het jaar 1900 eene subsidie toe te kennen van f 300. Aangeboden wordt het reglement om trent het verleenen van pensioen aan weduwen en weezen in den dienst aan het Provinciaal Gesticht voor Krank zinnigen „Meerenberg" overleden per- S POOS-TRAMWEG EN DOOR DE HAARLEMMERMEER EN IIARE OM GEVING, liet plan van de Hollandsche Elec- trische Spoorwegmaatschappij tot aan leg van een net van spoor- (tram) we gen in de Haarlemmermeer en hare omgeving onderging de volgende be langrijke wijzig.«.gen In de eerste plaats werden door de Maatschappij in hare begrootingen de kosten van onteigening van dubbel spoor met uitzondering voor de ver- bindingsbaan Sloten—Amsterdam tot die van enkel spoor herleid. Voorts heeft de Maatschappij gemeend het spoedig tot stand komen van hare plannen te kunnen bevorderen, door de uitvoering bij gedeelten mogelijk te maken. Eindelijk werd door de Maat schappij in haar plan opgenomen een verbindingslijn Aalsmeer-Amsterdam werd de lijn HoofddorpSloten meer westwaarts verlegd en werd uit het plan weggelaten de doorgaande ver binding UithoornAalsmeerVijfhui zen, zulks hoofdzakelijk naar aanlei ding van de door ons college geopper de bedenkingen tegen de overbrugging van dc ringvaart van den Haarlem- mermecrpolder bij Aalsmeer. Omtrent dezen aanleg het volgende Tegen de meening van sommige lc den der Provinciale Staten, dat dc toe lichting van Gedeputeerde Staten bij de voordracht tot het verstrekken van een renteloos voorschot aan de IIol- j landsche Electrische Spoorweg-Maat schappij aan groote soberheid leed, verdedigen Gedeputeerde Staten zich. De vraag behoefde h. i. slechts gesteld te worden welk deel de provincie in het overblijvende derde gedeelte zou wil len bijdragen. Met een nauwkeurig onderzoek om trent de vermoedelijke rentabiliteit der onderneming hebben zij zich niet veel bezig gehouden, daar een zoodanig on derzoek toch nimmer de noodzakelijk heid en de hoegrootheid van den te verleenen steun met volkomen be trouwbare cijfers zou kunnen staven. Overgaande tot de beantwoording van de in het verslag gemaakte bedenkin gen, merken Gedeputeerde Staten op: ten aanzien van het oorspronkelijk plan en het thans gekozen tracé. Het eerste kwam Ged. Staten het meest ge- wenscht voor, maar de groote kosten in aanmerking genomen, nemen ook met het tweede genoegen. Men had f 631,000 moeten krijgen van de betrok ken gemeenten en andere belangheb benden. Ged. Staten achten het niet waar schijnlijk, dat die steun zou worden verleend. Door af te wachten wat in deze door de Staten van Zuid-Holland en van Utrecht zou worden gedaan, zou, als deze provinciën dezelfde hou ding aannamen, de tot standkoming der zaak tot oubepaaldsn tijd zijn verschoven. Wat de lijn HoofddorpHaarlem be treft is dc gewijzigde richting 4.55 KM. langer, doch daarom behoeft dc duur der reis niet langer te zijn, daar de Maatschappij zich voorstelt op de lij nen waarop stoom als beweegkracht zal moeten dienen, met een gemiddel de snelheid van 30 KM. in het uur tc rijden, terwijl die gemiddelde snelheid op de met electriciteit geëxploiteerde lijnen 50 KM. per uur zal bedragen. Het verschil in duur der reis zou 5 mi nuten te uadeele der gewijzigde rich ting zijn. De lijn HaarlemNieuwersluis geeft een verschil ten nadeele der gewijzig de richting van 5.5 KM., de duur der reis kan in heide gevallen op 1 uur en 20 minuten worden berekend. Volgens een door den hoofdingenieur gemaakte globale raming zal de bouw van een hooge brug over de Ringvaart bij Aalsmeer, alles en alles, bedragen pl. m. f 350.000. Met ernst komen Ged. Staten er tegen op dat de Ringvaart van den Ilaarlemmermeerpolder geen deel zou uitmaken van den officieelen waterweg van Amsierdam naar Rotter dam, zoodat met de belangen van dien weg geen rekening zou behoeven te worden gehouden. Dc wenschelijkheid om dezen te verbeteren werd door de Staten dezer provinciën reeds vroeger erkend. In 1883 verklaarden Prov. Sta ten zich bereid om,zoo Uit noodig mocht blijken, het aanbod van Noordholland te verdubbelen. Dit is nimmer inge trokken, enz. De verbinding SlotenAmsterdam zal niet kunnen worden, gemist, aange zien het niet te veronderstellen is dat de gemeente Amsterdam in het stads gedeelte beoosten den Amstelveen- schen weg over een lengte van meer dan 6 KM. goederenvervoer zal toe staan op haar lijn. Gedeputeerde Sta ten voeren verschillende bezwaren aan tegen het gedurende 20 jaar waarbor gen van de rente van zeker kapitaal. Zij wijzen er op, dat de II. E. S. M. in een brief cr zelf krachtig tegen op komt, al is het ook, dat zij, niet geheel consequent, dien vorm van den steun van gemeente- en polderbesturen aan vaardt. Gedeputeerde Staten vreezen dat de ondernoming niet tot stand zou komen, wanneer de bijdrage der provincie werd verminderd, waarvoor zij de aan vankelijk gedachte subsidie n:et heb ben verlaagd: toen de concessionaris in overleg met den minister het oorspron kelijk plan had ingekort, tot een uit sluitend Noordhollandsch tracé. Voor Haarlemmermeer en omgevïns zal in stoomkracht, voor Amstelveen" Ouderkerk van paarden worden ge bruik gemaakt. Aan het antwoord van don Minister van W. H. en N. op het algemeen ver slag der afdeelingen van de Gedepu teerde Staten ontleenen wij: Naar aanleiding van de vraag of door de regeering reeds eene beschik king is genomen op de aanvrage van de H. IJ. S. M. tot het aanleggen en exploiteeren van een spoorweg van Amsterdam naar Leiden, merkt de mi nister op, dat het hem niet wensche- lijk voorkomt beide zaken met elkaar in verhand te brengen, daar ze een an der doel beoogen. De H. IJ. S. M. wil eene korte verbinding tusschen Am sterdam en Leiden, en ontlasting van het baanvak HaarlemLeiden, terwijl de E. S. M. beoogt het locaal' belang van de Haarlemmermeer en omgeving. Voor deze streek is derhalve het plan der E. S. M. van veel meer gewicht en waar het de regeering te doen is om die geheele streek meer uit haar isole ment op te heffen, kan het niet in aan merking komen het plan der JI. IJ. S. M. in dc plaats te doen treden van dat der E. S. M. Naar aanleiding van het algemeen verslag der afdeelingen: De bezwaren van B. en W. van Haar lem tegen de voorgestelde overbrug ging van het Spaarne zijn geheel op gelost. Betreffende de afhandeling van het plan tot een nieuw Noord- Hollandsch tracé, hecrscht een zeker 1 misverstand. Van beperking daartoe is nooit sprake geweest. De aanslui tingen in de provincies Zuid-I-Iolland en Utrecht vervallen geenszins.Slechts is er voor gezorgd dat hij onverhoopt gemis aan voldoenden geldelijken steun in de provincies Zuid-Holland en Utrecht de uitvoering van het in Noord-IIolland gelegen deel op zich zelf zou kunnen geschieden. Tegen de aangenomen richtingen bestaat in Zuid-Holland en Utrecht geen hoofd bezwaren, zoodat de uitvoering uit sluitend afhankelijk blijft van gelde lijke overwegingen. De wijzigingen zijn aangebracht om bezuiniging en tot het doen vervallen van het gedeel te UithoornAalsmeer. Van dubbel spoor is afgezien, de ligging der lijn nabij Hoofddorp gewijzigd! Het sta tion zal op ongeveer 300 M. van het midden van het dorp komen te liggen. De tramlijn mijdt de gemeente Uit hoorn bij de bestaande brug over de Amstel, dus op het drukste punt. De steun moet worden verstrekt in den vorm van een renteloos voorschot. Dat door gemeente- en polderbesturen de steun in den vorm van tijdelijke rente-garantie wordt verstrekt, is geen bezwaar, indien de termijnen lang ge noeg gesteld zijn dat de moeielijkhe- den der exploitatie voorbij zijn. zoodat het verkeer tot behoorlijke ontwikkel ling kan zijn gebracht. 2/3 der kosten als subsidies zijn. fa den een of anderen vorm noodig,: Tevens wordt overgelegd eene begroo-j ting en de balansen 1898 en 1S99. Vol gens dc begrootiug zou de totale op-i brengst per treinkilomcter f 0.57^ zijn.. Bij 4 treinen daags in iedere richting; zouden de opbrengsten zijn 172,937, de exploitatiekosten 12D.3Ö4, rest dus) een saldo van 52.633, of ruim 3% van, f 1.709.000. Bij 8 treinen daags wordt dat: Opbrengsten f 345.S74, exploita tiekosten f 240.608, saldo f105.266, d.i. ruim. 6% oven een kapitaal van f 1.709.000. Door Ged. Staten is aan de Burge meesters en Wethouders van Haar lem, Haarlemmermeer, Aalsmeer, Uit hoorn, Nieuwer-Amstel, Sloten on Amsterdam, gevraagd de zienswijze omtrent het nieuwe plan. AMSTERDAM antwoordt dat haar zienswijze gunstig is, in het vertrouwen dat de voorloo- pig weggelaten verlengingen der tram lijnen binnen een tijdperk van 5 jaren zullen tot stand komen en de betrok ken maatschappij iu haar eigen be lang zal overgaan tot spoorvordubbe- ling, wanneer de ontwikkeling van het verkeer de behoefte daaraan zal doep blijken. Ten aanzien van hetgeen wordt op gemerkt over de overbrugging van de Ringvaart bij Aalsmeer, en waar B. en \V. van Amsterdam voor deze stad het nieuwe tracé minstens evengoed ach ten als het oorspronkelijke, verklaren zij zich te verheugen over het achter wege blijven van iedere kruising daar ter plaatse. Zal dit wel geschieden dan blijft Amsterdam er op aandringen, dat er voldoende rekening wordt ge houden met schecpvaartbeiangen; opdat: A. een brug wordt gemaakt, waar van de onderkant der liggers op 4 M. boven A. P. ligt, een werk dat niet on bestaanbaar ïs, maar mogelijk als de vaartkruising naar een ander punt wordt verlegd B. desnoods door een sloompont- dienst, met dien verstande dat de lig ging er van niet de scheepvaart ruimte wordt ingekrompen, SLOTEN stemt er ook mee in, maar blijft het betreuren dat de lijn Sloten-Osdorp- llalfweg is komen vervallen. Dc thans ontworpen lijn Amsterdam-Sloten zal voor deze gemeente van geen enkel be lang zijn. Ook bij NIEUWER-AMSTEL bestaat geen bezwaar, ja zelfs is het. gunstige oordeel nog versterkt nu de gewenschta aansluiting met eene lijn Aalsmeer-Amstelveen inderdaad heeft plaats gehad.- UITHOORN zegt dat het nieuwe plan in het alge meen hare algeheele sympathie heeft, daar het plan meer kans van slagen heeft door de mindere kosten g AALSMEER kan het nieuwe plan niet dan toejui chen. HAARLEMMERMEER betreurt dat de lijn Vijfhuizen-Aalsmeei is vervallen, en het schijnt niet eens zeker, dat dc eenig overgebleven lijn door deze gemeente zal worden door getrokken tot Leiden. Wanneer men er bij blijft, dan heeft de ontworpen lijn voor deze gemeente al zeer weinig waarde, en zou het toestaan der in 't uitzicht gestelde aanzienlijke subsidie niet gemotiveerd zijn. In hot algemeen is dus haar zienswijze ongunstig. HAARLEM beantwoordt de vragen als volgt: A. Gegevens betreffende de dichtheid der bevolking in de door de tramlijnen- te bedienen streek. Wij mcenen de beantwoording dezer vraag te kunnen overlaten aan de bc-, sturen der gemeenten, welke door do tramlijnen worden doorsneden. B. Gegevens omtrent de landbouw-, producten in soort en hoeveelheid vol gens verwachting door het nieuwe ver keersmiddel te vervoeren. Uit deze gemeente is geen groot ver-'" voer yan landbouwproducten tc ver-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1