wachten, terwijl de mvoer van die pro ducten uit het platteland in deze ge- moerite zal achteruitgaan, omdat de landbouwers uit Haarlemmermeer meer dan tot dusver hunne waren naar Amsterdam zullen brengen. C. Nijverheids-ondernemingen al hier, welke, door den aanleg zullen worden gebaat, weten wij niet aan te wijzen. Wij kunnen ons, wat betreft de over brugging betreft van het Spaarne en als gevolg daarvan, de belemmering van dat belangrijke vaarwater, geheel vereenigen met de mecning, uitgedrukt in do laatste twee zinsneden op blz. 3 van het algemeen Afdeel ingsvcr.-lag d»r Provinciale Staten dd. 16 Juni jl. Overigens blijven wij. wat het plan in het algemeen betreft, ook na de daarin gebrachte wijzigingen, bij ons gevoelen, met deze bijvoeging noch tans, dat, nu door de wijziging van het plan achterwege zal blijven de verbin ding van Vijfhuizen met Aalsmeer, waardoor laatstgeineïde plaats slechts langs een grooten omweg van uit Haar lem zal zijn te bereiken, de ontworpen tramwegen van mag minder belang, voor onze gemeente zijn geworden. Eindelijk behoort bij de stukken nog een ONTWE RP-BESLU IT,. Ged. Staten stellen voor De voorwaarden zijn o. a. De Staten der provincie Noordhol land, Gezien de voordracht van Gedepu teerde Staten; Besluiten: aan de Naamlooze Vennootschap Hollandsche Electrische Spoorweg- Maatschappij. gevestigd te Amsterdam, voorden aanleg van een net van spoor- (tramjwegen in de Haarlemmermeer en hare omgeving, als: cene lijn SlotenHoofddorpVen neperdorp tot de ringvaart tegenover Oude Wetering, eene lijn AmsterdamNieuwer-Am- stel (Amstelveen)Uithoorn. eene lijn Nieuwer-—Am stel (Amstel veen)Aalsmeer. eene lijn Nieuwer-Amstel (Amstel veen)Ouderkerk en eene verbindingsbaan SlotenAm sterdam, alies volgens de aan dit besluit ge hechte en gewaarmerkte kaart, te verleenen een renteloos voorschot ten bedrage van f 500,000, mits door het Rijk een bedrag van f 722,500 en door de betrokken gemeentebesturen en andere belanghebbenden een be drag van f 222,500 wordt beschikbaar gesteld, hetzij als subsidie, 'tzij als ren teloos voorschot op denzelfden voet als dat door de Provincie verleend. Voorts onder de volgende voorwaar den en bepalingen. lo. De spoorwijdte der aan te leggen lijnen moet zijn die van normaal spoor, terwijl de weg zóódanig moet worden gebouwd, dat hij kan worden bereden met goederenwagens, zooals die ge bruikt worden op de groote spoorwe gen. 3o. Indien de kosten van den bouw der hier omschreven lijnen en van het daarvoor benoodigd rolle?*! materi eel volgens de oorspronkelijke dooi de Maatschappij ingezonden begroo ting, tengevolge van de wijziging en bekorting v. n hat net, minder bedrag gen dan de daarvoor geraamde som van 2,167,500, worden de in verband daarmede genoemde cijfers van f 500.000, f 722,500, en 222,500 geacht, in gelijke verhouding verlaagd, te zijn vastgesteld. 5o. Zonder toestemming van Gedepu teerde Staten is liet der Maatschappij niet geoorloofd e»ne obligatieleening te sluiten voor aanleg of exploitatie van de in deze betrokk+n spoor(tram)- lijnen en van den L.caal-spoorweg AmsterdamSlotenHaarlem. Go. Waaneer A» winst door de Maat schappij o*-er eenig jaar gemaakt, ter zake van haar beheer over de in deze betrokken s^or(tra^a)wegen en over den locual^oorweg van Amsterdam over Sloten naar Haarlem moer bedraagt dan vier ten honderd van het gestorte aandeelen-kapitaal, daarvoor door haar aangewend, wordt dat meerdere ponds pondsgewijze verdeeld tusschen de aan deelhouders en hen, die rentelooze voorschotten hebben verstrekt en wel in verhouding van dat kapitaal en de verstrekte voorschotten. Zoodra door de Maatschappij eenige andere spoor (tram) weg, genoemd in art. 58 der concessie liaar voor den lo- caalspoorweg van Amsterdam over Sloten naar Haarlem verleend, in ex ploitatie is gebracht, kan door haar worden verlangd, dat voor de toepas sing van het bepaalde bij de vorige ali nea, ook het beheer over dien spoor- (traan)weg in aanmerking wordt geno men, mits te dien aanzien de bepalin gen zijn nagekomen hiervoor sub 1 en '5 gesteld. Morgen zal de Generaal Majoor, Com mandant der le Divisie Infanterie dit garnizoen bezoeken ten einde de ge oefendheid na te gaan van de miliciens van liet Bataljon Infanterie. Bij de laatst gc-liouden volkstelling heeft men een eigenaardig middel aan gewend om goed ingevulde telkaarten te verkrijgen. Er werd n.l. vóór den aanvang der telling aan de hoofden der Openbare Scholen der le en 2e klasse en van de daarmede gelijk staande bijzondere scholen een circulaire gezonden door het gemeeniebestuur met bericht, dat voor eik dier scholen een zeker aantal kaarten ter J; schikking zoude worden gesteld, ten einde met de oudere kin deren het doel en het belang der tel ling te besproken en hen de strekking der verschillende op die kaarten ge stelde vragen goed te leeren begrijpen. 125 hoofden van scholen hebben van dez8 gelegenheid gebruik gemaakt, ter wijl gebleken is, dat de kinderen in me nig geval bij de invulling goede dien sten aan de ouders hebben bewezen. Spoorwegambtenaren. In het Brongebouw gaf de Haarlem- sche vereeniging van Spoorweg-ambte naren Zaterdag hare eerste gezellige bijeenkomst in dit seizoen. Trad in vorige jaren veelal op deze avonden een bekend declamator op, thans was voor afwisseling de Muziek- verceniging ,.1-Iarmonio", directeur de heer C. A. W. Bernhardt, geëngageerd, terwijl de heer II. J. P. van Ililten, ambtenaar H. IJ. S. M. te Amstc-rdam, eenige voordrachten ten beste zou ge ven. Hebben wij reeds meermalen met veel waardeer ing over de uitvoerin gen van het keurkorp- der dilletian- ten-muzickvercenigiagen alhier kun nen schrijven, met liet concert van Zaterdagavond handhaafde „Harmo nie" niet alleen, mam- verhoogde zij den roem, die steeds van haar uit gaat. Een zeer keurig programma, dat met veel zorg was samengesteld, werd .pp eene uitstekende wijze ten uitvoer gebracht. "Vooral het lied „Wie horst du durcli die Tonnen" en de Potpourr sur Toperette .„le Khedive" van C. Faust, klonken zeer goed -en werden luide toegejuicht. Vctl succes werd eveneens behaald met nummer 8. Der Sehmucke Peter, liet bekende lied van Wagner, cn „En avant le petit Tam bour", van J. Kessels, terwijl het goed geslaagde concert met eenige populaire stukken werd besloten De heer van Hilien was gekomen om de aanwezigen ie amuseeren, en dat heeft hij dan ook gedaan, en goed ook. In de voordrachtHenri Pécheur" gaf hij zeer aardig weer. hoe het aan een station hij aankomst en vertrek der treinen toegaat en hoe het perso neel tegenover eerste klasse-reizigers, waar een fooitje aanzit, veel beleefder optreedt, dan tegenover derde klasse reizigers. Met de voordracht „Dronkemansty pen" oogstte hij ook een uitbundig succes in. Zeer juist stelde hij achter eenvolgens voor iemand die lacht, die huilt en die ruzie wil maken als hij dronken is. Een onophoudelijk ge juich klonk door de zaal en het luid applaus aan het slot was de tolk van den dank van het auditorium. Na afloop werd nog geruimen tijd zeer gezellig gedanst, onder leiding van den heer Jac. J. Meijerink. De jongste nachten heeft het gevro ren, vooral in den nacht van Zaterdag op Zondag, toen het in den vroegen morgen zeer goed zichtbaar was. Onderwijs rijkszaak. In den laatsten tijd verheffen zich in liet Nederlandsch onderwijzersgenoot schap hoe langer hoe meer stemmen die roepen om onderwijs rijkszaak te maken. Hoewel nu dit onderwerp nog niet aanstonds een punt van bespre king in de Haarlemsche afdeelingen van genoemd genootschap uitmaakt, heeft men het raadzaam geacht deze kwestie te bespreken en daarom trad voor de Afdeeling Haarlem II van het N. O. G. Zaterdagavond de heer J. J. Franken op met dit onderwerp. Spreker had tot basis genomen de toelichting die door den heer Miedema uit Alphen gegeven was, die o. a. be weerd had dat van de gemeenten niets vfoor het onderwijs te wachten was, en het onderwijs derhalve rijkszaak moest worden. Spreker ontkende dat de on derwijzers na lang werken niets ver kregen hadden en noemde b. v. het vooruitgaan in salarissen, waarvan hij aan de hand van de brochure-Ger hard over de positie van den onderwij zer eenige cijfers aanhaalde. Daaruit blijkt dat thans 61% verdienen het mi nimum van f 400—600 en 39% meer dan het minimum bij do wet bc-paald. De heer Franken wil niet zeggen, dat de positie van den onderwijzer geen ver betering meer behoeft, doch er is inder daad wel wat verkregen, en dit is ver kregen door de gemeenten, niet door het rijk. In de groote gemeenten is men voorgegaan, in de kleine gevolgd. De staatsmachine werkt zoo traag, dat als er te dezen opzichte verbetering moet komen, dit z. i. zec-r zeker niet van het rijk, doch van de gemeenten zal moe ten uitgaan. Doordat de gemeenten het onderwijs beheeren, had de beer Miedema ge zegd, zijn de onderwijs-toestanden in de steden en ten plattelande ongelijk, Als het onderwijs rijkszaak is, zaLhier- in verbetering komen. Dit was het tweede punt dat door den heer Franken ontleed cn bestreden werd, en wel op deze gronden dat wel is waar de raadsleden in de steden ge woonlijk meer ontwikkeld zijn dan op het platteland, doch ook daar dringt langzamerhand de ontwikkeling door, en zou men niet liever de zorg voor het onderwijs aan raadsleden overlaten dan aan een commissie uit ouders b.v. als van kinderen van sommige scho len, zooals bij schoolraden, wanneer het onderwijs rijkszaak was, het geval zou zijn. En bovendien, beheeren de gemeente besturen wel? Volgens de wet is hen opgedragen benoeming, schorsinj ontslag, en al deze dingen zouden voor de onderwijzers ongunstiger worden als het onderwijs rijkszaak werd, be toogde de heer Franken. Over het schoolgebouw zijn voldoen de Koninklijke besluiten als waarborg, leerstof en leerplan wordt opgemaakt in overleg met den schoolopziener in de eerste plaats, en is de gemeente sanctie eigenlijk maar vorm. zoodat deze dingen feitelijk reeds rijkszaak zijn voor de bepaling van het aantal leerlingen per onderwijzer, bestaat bij on derwijs-rijkszaak de vrees dat bij sommig politiek leven het onderwijs in enkele maanden zoo liard achteruit zal hollen, dat het er in jaren niet van opkomt en ook het aantal leerlingen per onderwijzer is op het platteland thans niet zooveel slechter dan in de gemeenten, spreker heeft ten minste nergens een toestand aangetroffen, die erger was dan hier in Haarlem. De heer Franken lieeft. het nu nog over de opleiding rijkszaak, en vraagt waarom het rijk niet begint de oplei ding beter te maken dan thans, de rijks-normaallessen, waar de leer krachten reeds een ganschen werkdag achter den rug hebben als ze ddar gaan lesgeven b. v. zijn allesbehalve een ideaal van goede opleiding. Als hij nu zoo feit voor feit nagaat, kan de heer Franken absoluut niet. vindóa dat het onderwijs er bij zou v, innen, wanneer het rijkszaak werd. Ken ander punt, door den heer Mie dema aangeroerd -. de veelvuldige sol licitatie. Die zou om redenen als hetere opleiding, zin voor stadsleven, bijverdienste enz., hetzelfde blijven, zegt spreker. Als men dat zoo olies nagaat, zou het onderwijs er volstrekt niet beter op worden wanneer het rijkszaak werd, men vergete toch niet dat de hoofdzaak is en blijft de persoonlijk heid van den onderwijzer, en die kan nooit -veranderen met onderwijs -rijks-., -cf gemeentezaak. Als het onderwijs een zaak van het rijk wordt, zullen de onderwijzers als alle rijks-ambtenaren worden ,inge- •deeJd in klassen, na ar de bevolking, en dan-zou men op-'t platteland even goed achter staan bij de steden als thans. Men kan dan verwachten dat het minimum geregeld zal worden met op klimming volgens anciënniteit. Voor 't oogenbük moge men dan misschien wat vooruitgaan, doch de toestand zal dan jarenlang hetzelfde blijven, en wie 't dichtst bij de kachel zit, in dit verband de groote centrale verwar ming in Den Haag, zal zich het best wormen. Ten slotte haalde spreker een en an der aan nit een verslag in „Haarlem's Dagblad" naar aanleiding van hetgeen de heer Zadelmaker, rijks-ambtenaar bij de telegraph ie, gezegd had en de bezwaren die liij had geopperd, om ten laatste te betoogen dat zoolang het onderwijs gemeente-zaak blijft, de gemeenten de buffers zullen zijn, waar op de politiek afstuit (de politiek is ook een groot gevaar wanneer het on derwijs rijkszaak wordt, meent de heer Franken). Wanneer men vele dingen onderzoekt en het goede behoudt, komt men er volgens spreker toe, het onder wijs gaarne gemeentezaak te houden. Aan dc rekening en verantwoording der alier gevestigde Tweede Holland sche Maatschappij van Levensverze kering over het boekjaar 1899-1900 is het volgende ontleend: Het saldo van liet vorig maatschap pelijk jaar was f 24.245.5SJ, aan pre- mian werd 130.029.42 ontvangen, aan polisgelden 481.aan interesten f 16.995.17J, aan huur f 6.9133, voor af lossing van beleening op polissen f 23.500.62, voor geldbelegging I 147.253.12J, totaal ontv. f 343.196.25J. Aan uitgaven stond hier tegenover; aan uitkeeringen f 50.200.afkoop van polissen f 2.315.26, aan premiën voor herverzekeringen 8.510.88, aan beleening op polissen f 18.809.80, aan geldbelegging f 200.45S.12J, aan inte- restvergoeding bij aankoop f 2.047.59^, afscrijving wegens onbetaalde premie vorig maatschappelijk jaar J 172.73, kosten van beheer enz. 22.616.85J, aan aanbrengprovisie, geneeskundig onderzoek, advertentiën en reclame kosten f 10.624.31J, materieel, porto's, enz. 4.588.15, saldo einde maatschap pelijk jaar f 22.852.54J. Het verzekerd kapitaal steeg van f 2.732.884,— tot f 3.029.829, een voor uitgang alzoo van f 296.945.terwijl het vermogen der maatschappij klom van f 541.49297J tot 557.801.24, eene toeneming alzoo van f 16.308.44J. Zekere Noorduin, van beroep meu belmaker, bracht gisterenavond de lleerenvest in opschudding. Genoemd persoon, had om aan geld te komen, ongeveer 1 8 uit een spaarpot zijner stiefdochter ontvreemd, waarover zijn vrouw hem op straat onder handen nam. Man en vrouw werden door de politie naai- het bureau gebracht De Anegang bood gisterenmiddag een treurig schouwspel aan. Een jon gen niet ouder dan 12 of 13 jaar, ver keerde in een verregaanden staat van beschonkenheid en veroorzaakte daar een tamelijken oploop. Door de firma W. Bus alhier is we der een nieuwe passagiers- en goede renboot in dienst gesteld, genaamd „Piet Cronjé". Zij zal varen tusschen Haarlem, Amsterdam, Purmerend, Leiden, Utrecht. Brongebouw. De matinee Zondag in het Bronge bouw gegeven, was buitengewoon druk bezocht En geen wonder. Het strijk orkest van Haarelm's Muziekkorps had voor een uiterst mooi programma zorg gedragen, zoodat de muziekliefhebbers ruimschoots konden genieten,, hetgeen zij dan ook met volle teugen gedaan hebben. Behalve de fraaie nummers door liet strijkorkest ten gehoore ge bracht, waarmede dit een uitbundig succes behaalde, kwam op het pro gramma voor Introduction en Capri- sioso, voor solo-viool, uit te voeren door den heer Chr. Kriens Jr. Zij di< dezen jeugdigen musicus reeds meer malen gehoord hebben, weten wat een groot genot dit is ook nu weder boei de zijn school spel. Een welverdiend en luid applaus volgde dan ook aan het slot. In één woord het was een zeer mooie middag. Des avonds om 8 uur was de zaal reeds weder stampvolnu gevuld met een publiek, dat kwam luisteren naar het populaire concert, een zeer ge schikte gelegenheid om goedkoop ie genieten. Ook nu weder werd een fraai pro gramma ten gehoore gebracht, terwijl voor de afwisseling een duettisten- paav en de bekende karakterkomiek Henry Strouss de aanwezigen eenige oogenblikken kwamen amuseeren. Vooral Strouss viel bijzonder:in:den Halfweg. Zaterdagmiddag geraakten de paar den, gespannen voor een met beet wortelen geladen wagen in het dorp op hol, waardoor de wagen tegen het hek der Herv. Kerk terechtkwam; twee kinderen, óie juist aldaar een vei!'ge plaats meenden te hebben, geraakten ouder den wagen; als door een wonder bekwamen zij weinig of geen letsel; de bestuurder en een der kinderen hal den lichte kwetsuren. De Najaarsveemarkt, vanwege do afdeeling Houtrijk en Polanen der Holl. Maatschappij van Landbouw, zal alhier gehouden worden op 30 Oc tober a. s.; die te Sloten (N.-IL) op Oct. en 8 November a.s. smaak. Hij was dan ook eenig-leuk jn zijn voordracht. I-Iet gelach en het luid applaus getuigden dat een ieder veel genoegen had. Binnenland. HAAGSCHE ERIEVS'N. Het is bijzonder, het is heerlijk mooi geweest die schitterende ontvangst onzer Koningin en haar verloofde door de Haagsche bevolking. Schitterend niet door het oprichten van eerebogen, nóch door meer dan gewone tooi van vlaggen en festoenen, schitterend niet door het goud van uniformen of door het geflonker van staal, maar schitte rend door geestdrift, door ongekun stelde blijdschap, door spontaniteit. Dat begon aan het station, na de def tige toespraken van den commissaris der Koningin en van den burgemees ter, die warme gevoelens in koude woorden vertolkten. Het begon toen, voor het eerst, onder de ruime mar quise van het slation Koningin Wil- helmina aan het volk haren Hendrik voorstelde, met een lach van geluk op het gelaat Toen barstte het los, het onweder van gejubel, als klonk er een koninklijk saluut uit monden van brons. Het rijtuig moest zich den weg banen door 'n versperring van juichkre ten. En 't was ais gedragen op de feest klanken dat de Koningin, haai-moeder, die zich klein maakte, zich trachtte te effaceeren om haar kind, en Hertog Hendrik het paleis bereikten. Men mag zich een democraat voelen, een afstammeling van de vrije poor ters uit de middeleeuwen, die aan de regeerders hun wil voorschreven een dergelijk moment schept monar chisten. Het was van een suprème emotie, het oogenblik, dat de Koningin daar, aan den arm van haar verloof de, op het halcon verscheen, neigend tot het volk, tot de officieren, zoo har telijk blij zij, zoo ernstig ontroerd de jonge man, die, als verbijsterd door zooveel enthousiasme, niet anders wist dan in militaire positie, de hand aan de shako, onbeweeglijk, te beantwoor den de hartelijke begroeting die ook hem gold. De Koningin zelve scheen verplicht hem, door zijn arm te nemen, te ontrokken aan de bekoring van het zeldzaam tafreel van opgewondenheid. Spontaan waren de volksliederen aan geheven als duizenden blanke vogels zweefden zakdoeken in de lucht, die donker was van dreigende wolken. Maar de zon scheen ditmaal van bene den naar bovende geestdrift des volks zond stralen uit naar bet jonge paar op liet balcon en weefde een stra lenkrans om het hoofd van den bron zen Zwijger, van den Eersten Willem, wiens ernstige trekken nu bijna vrien delijk stonden. 's Middags reed Hertog Hendrik de vier en naast hem in een pbaëton, met hoogblozend gelaat wat zag ze er erg goed uit was Koningin Wiihel- mina gezeten. En ze leek wel trotsch op den flinken man, die er nu, met zijn uniformpet zooveel beter uitzag dan in de leelijke uniform van den ochtend met het kinderachtige shakotje en die zoo fier de teugels voerende, kra nig mennende door de menschenmassa heen in een stad die hem totaal vreemd was. Geen wonder, dat de prins nu reeds de harten van alle sportsmen en paardenkenners gewonnen heeft, Moge liet hem gegeven zijn naai- het tref fend juiste woord van den Duitschen Keizer het kernachtig flinke volk in al zijn lagen voor zich in te nemen. Populariteit is een zaak die in Ne derland, gelukkig, niet met ruime hand wordt toegemeten, tenzij degeen die er aanspraak op meent te kunnen maken, in liet oog des volks werkelijke aanspraken kan doen gelden. Onze eerste magistraat in de residentie heeft zich tot nu toe niet veel moeite gegeven om de gunst der burgerij te verwerven, doch schijnt het er veeleer op aan te leggen de menschen tegen zich in het harnas te jagen. De zaak van Scherm beek contra Van Harinxma en het feit, dat het gerechtshof de vervolging van den burgemeester heeft gelast, mag ik als bekend veronderstellen. Uit de pu blicatie van het dossier blijkt dat de burgemeester den om een rechtvaar dig oordeel verzoekenden hoofdcom missaris beantwoord heeft op een wijze die men van een „hoogwelgeboren' heer allerminst zou verwachten. Maar het blijkt tevens, dat de oudste wet houder, jhr. Gevaers van Simonsha- ven, die trachtte de zaak bij te leggen, is „afgeboft" met de bewering dat de burgemeester over dit onderwerp niet met een wethouder verkoos te praten. Dit is een hoogst zonderling antwoord tusschen leden van hetzelfde college Maar, het is waar, in het college van B. en W. was het allang „mot" en de wethouder Gevaers heeft dan ook zijn ambt nedergelegd, terwijl hij jl. Dins dag in den Raad de redenen daarvoor heeft ontvouwd. De enkele feiten die hij noemde, van zeer localen aard, moesten eigenlijk alleen dienen om duidelijk te maken, dat hij te vergeefs bij B. en "VV. was afgekomen tegen het niet vervullen van rechtmatige wen- •schejttider. burgerij, tegenfavoritisme, tegen nepotisme dat hij het offer was geworden en met hem de door hem speciaal behartigde belangen van allerlei persoonlijke gevoeligheden, door futiliteiten gewekt- De feiten, dooi den heer Gevaers genoemd, waren blijkbaar gekOtën om geen ernstiger feiten te noemen en niet al te zeer te doen doorschemeren dat de persoon lijke verhouding in het college van Dag. Best, alles te wenschen overliet. De lieer Gevaers is een oud man, en stellig geen bijzonder vooruitstrevend mensch, geen voorstander misschien van groote hervormingen, maar strikt eerlijk en rechtvaardig en op dien grond bijzonder geëerd door zijn amb tenaren. Beide incidenten, het proces-van Schermbeek en het aftreden van den oudsten wethouder, hebben opdoe de burgerij een allerdroevigsten indruk teweeggebracht. Men verwacht dan ook algemeen dat baron Van Harinxma niet zal wachten, tot liet proces dient, om te voren aan H. M. zi j n ontslag aan tè biédën. Dit is ïntusscheh niet meer dan een gissing. Een gissing is-ook-nog wie wethou der zal worden. Van de linkerzijde worden de lieeren Snouck Hurgronje en Dolk (vroeger een collega, aan het Utreclitsch DgbL verbonden) genoemd, van de rechterzijde de heer baron Van Wassenacr van Rosande. En een gis sing is oók of de voor morgen aange kondigde behandeling der gemeente- begrooting ons een stap verder zal brengen dan het onbeteekenend ver slag van het afdeelings-onderzoek en het nog veel minder beteekenend ant woord daarop van B. en W. H. A. GANUS Jr. Oud fitrjjders. In de statuten van de Kon. Vereni ging „Het Eereteeken voor Belang rijke Krijgsverrichtingen" is een be langrijke verandering gebracht, die zeer ten voordeele strekt van de we duwen en kinderen der oud-strijders, leden der vereeniging. De regeling der geldelijke uitkeerin gen is nL aangevuld met de vrijgevige bepaling, dat het bedrag dier uitkee ringen geregeld wordt, naar gelang van het aantal jaren, dat de echtge- nooten en vaders onafgebroken lid der vereeniging zijn geweest, en wel voor het eerste jaar 40 en voor elk volgend f 10, gerekend van den dag na hunne aanneming als lid, met dien verstan de, dat die uitkeering in geen geval over minder dan 10 jaren en over meer dan 40 jaren zal worden berekend. Een gedeelte van een jaar wordt voor een geheel berekend Alle aanspraak op deze uitkeering gaat verloren, wanneer de aanvraag daartoe door of vanwege de belang hebbenden niet binnen den tijd van vijf jaren na het overlijden van een lid heeft plaats gehad. Door de vereeniging wordt wegens verschuldigde uitkeeringen geen rente vergoed De gewijzigde bepalingen, waarop de Koninklijke goedkeuring is verkre gen, zullen in werking treden met den 31sten December 1900. De pensioenen, vóór dien datum ver leend, zullen voor de bestaande we duwen van af den 3!sten December 1900 mede worden berekend krachtens het gewijzigde artikel. In H. F. C. waren vele nieuwe eij goede krachten. De backs, van Wave) ren en Treunissen, handhaafden wei der hun ouden roem. In de voorhoedt) speelden de beide Kakebeelcen en W. v. Waveren goed. Ook Moltzer schijn» ons toe een uitstekende kracht te zijnj Over het algemeen was het samenspel vrij goed. En wij twijfelen dan ook niet of II. F. C. zal, wanneer zij oji den ingeslagen weg voortgaat, een zeer grooten kans hebben om weder 1 stel klasse club te worden. Moed gehouden dus, blauw-witten! Ajax—Haarlem. Haarlem is niet gelukkig geweest gisteren. Met 51 geslagen te worden is wel wat heel bar! 't Is waar, Haar lem miste Stol, doch daartegenover staat, dat bij Ajax Leegstra ontbrak. Het eerste doelpunt werd gemaakt door Adam van Ajax, waarna van Noppen gelijk maakte. Daarna scoort Ajax nog t,wee keer, resn. door Hesse- link en A. van Zanten. Stand met rusfj 31. Na de rust weet Leiden nog 2 doelpunten tebemachtigeiv.en-wïnt dos met 5—1. Een doelpunt werd, hoewëlj i. ten onrechte, geannuleerd. Waar moet dat heen, Roodbroekeü? Past op, voor de promotie-wedstrijden. H. B. S.—R. A. P. (den Haag. Tegen alle verwachting wist H. B. S. gisteren op haar nieuw terrein aan de Valkehboschlaan de Amsterdam mers met 1—6 te- slaan. I-Iet eenige! doelpunt werd door v. d. Krap gemaakt! pl. m. 10 min. vóór het einde. Naar wij vernemen had een gelijk spel beter de spelverhouding weerge geven V Rapiditas—H. V. V.(Rott (aeétan) 11. V. V. sloeg te Rotterdam Rnpidi- tas met 3--1. Eerst scoorde II. V. V„ waarop de Rotterdammers gelijk maak ten. H. V. V. wist hierna nog twee-: maal den bal in 't net te werken. Een: gelijk spel had de juiste krachtsver-1 houding aangetoond Velocitas—Spsrta. Sparta verloor te Breda met 02 van Velocitas. Het spel was ruw, vooal' van de cadetten, en 't publiek onheb belijk. Sparta heeft dan ook een klacht bij; 't Bondsbestuur ingediend en gevraagd! het terrein van Velocitas te diskwali-i ficeeren. In de Oostelijke comp. won Hercu» les te Utrecht van U. D. uit Deventei met 40 Stand Westelijke le-lilasse Competitie.: Letteren en Kunst. Hulde aan wijlen Jacob Maris. De nagedachtenis van een van Neer- land's grootste kunstenaars is Zater dag op treffende wijze gehuldigd. Op de Alg. Begraafplaats te 's-Gravenhage vereenigden zich Zaterdagochtend tal van kunstenaars, kunstenaressen en vrienden van wijlen Jacob Maris, op wiens graf een eenvoudig monument werd geplaatst, een huldeblijk waar voor door velen uit het geheele land op uitnoodiging van een comité, dat zich daartoe gevormd had, werd bijge dragen. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Prachtig, frisch najaarsweder be gunstigde de Voetbalwedstrijd, die Zondagmiddag op het uitmuntende terrein van de H. F. C. aan de Span jaardslaan voor dc tweede-klasse com petitie wercï gespeeld, tusschen H. F. C. en A. V. V. van Amsterdam. De match, die met veel animo werd ge- spqeld en met groote belangstelling werd gevolgd, eindigde in' eene wel verdiende overwinning van de H. F. C. met 4L Reeds direct na den aan vang zetten de Haarlemmers hun beste beentje voor en weldra lag het leder dan ook in A. V. V.'s doel. Door dit succes Aangemoedigd, spanden zij nogmaals hun beste kracten in, en een kwartier later vloog de bal, onder da verende toejuichingen der omstanders, voor de tweede maal in het net der Amsterdammers. Dit scheen de tegen partij te prikkelen, want ook nu be gonnen zij krachtdadiger op te treden; heviger werden hun aanvallen op 11. F. C.'s goal en het resultaat is dat zij één punt maken. Nog eenmaal gelukt het II. F. C. vóór halftime te scoren, zoodat de rust ingaat met 31, in 't voordeel van H. F. C.Na de pauze wordt weder met nieuwen moed en nieuwe krachten het spel hervat Aan beide kanten wordt flink gestreden en het is dan ook alleen aan een penalty- kick, welke H. F. G. la-ij gt, en die, ge nomen door van Waveren, in een goal wordt omgezet, te danken, dat de score der Haarlemmers nog één hooger wordt; want aan beide partijen gelukt het voor het overige niet meer te sco ren Met eene nederlaag van 41 werden de Amsterdammers derhalve naar huis gestuurd. Club. n o O <1 ►3 09 V r- g t £-• H. V. V. 3 '3 'o 0 17 3 6. Velocitas 3 2 1 0 7 1 5 Ajax 3 2 1 0 7 1 R. A. P. 3 2 0 1 4 2 4 H. B. S. 3 1 0 2 3 6 2 Rapiditas 3 0 1 2 3 7 1 Haarlem 3 0 0 3 3 12 0 Sparta 3 0 0 3 1 16 fi' Ossze Betrekkiagglds. Aan Geahonneerden op dit blad en hunne huisgenooten worden aan onze bureaux, Gebouw „Het Spaarne", Kampersingel 70, op aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze be trekkingen zijn te bevragen. Abonné's buiten Haarlem, ontvangen inlichting tegen toezending van postzegel. 86. Jongste bediende gevraagd op een effectenkantoor. 87. Bekwaam bankwerker gevraagd. S8. Dienstbode gevraagd, liefst van buiten, P. G. 89. Reiziger gevraagd Lij een grossier in thee en gebrande koffie, hekend met het vak. 90. Caissière gevraagd (intern) in een fijne manufacturenzaak te Leiden. Gemengd Nieuws. De Runderpest. Dokter Yersin, onlangs uit Indo-'1 China in het instituut Pasteur''terug- l gekeerd, heeft verklaard, dat hij voi- gens zijn meening een middel ontdekt had tegen de runderpestzijn serum zou reeds krachtig genoeg zijn, de ziek te dadelijk in haar voortgang te stui ten. Vervolg Stadsnieuws. Zaterdag werd aan Jan van Waard, den onlangs ontslagen plantsoenwach ter namens een tiental heeren (waar onder de burgemeester) een gouden, horloge met inscriptie overgereikt, als waardeering van zijne vele diensten der gemeente bewezen. De heer Jac. Leyh sprak daarbij een toepasselïjk woord. Reorganisatie Secretariaat. Op de 27 November to houden verga dering van het Algemeen Secretariaal zullen o. a. de volgende voorstellen be treffende de reorganisatie behandeld wordeneen voorstel van de Ned Stuc. Bond afd. Haarlem om het Se cretariaat te veranderen in een be- stuuraersbond waarin alle bestuursle den dei- aangesloten organisaties zit ting zullen hebben op grondslag als de te Amsterdam gevestigde. Een voor< stel van de S. D. A. P. om het regle ment in (lien zin te wijzigen, dat hel mogelijk wordt, dat de Gedelegeerden bij meerderheid zoodoende meer vrij heid van handelen zullen hebben en- dat het Secretariaat recht hebbo tot initiatief. Voorts is ingekomen ecu voorstel van de Ned. Metaalbew. Bond Afd.' Haarlem om alle bestaande vereenigin- gen alhier uit te noodigen tot een ge combineerde vergadering om olge- .raeena loonsverhoogixur te verkrijgen..'

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2