•tark gevoeld heeft. Ala men een sprin ter is van Jacqueline qualiteit, is hei uit een linantieel oogpunt ook niet heel voordeelig om stayer te worden. Chamberlain in de rijwiel handel. Over de betrekkingen van do familie Chamberlain tot de Birmingham Small Arms Company, bevat de „Star" eene interessante bijzonderheid. In 1898 waren aan het departement van Oor log 96 rijwielen noodig. Uitdrukkelijk werd bepaald, dat: frame, brackets, trapas, kortom de geheele staalcon structie van een rijwiel, moesten zijn van het B. A. S. fabrikaat, dus ge maakt door de? Birmingham Small Arms Company. Natuurlijk wilden de groote rijwiel fabrikanten, zooals de Coventry en de fabrieken te |Wolverhampton, niets met deze aanbesteding te doen heb ben. Zelfs ging men zoover, om een deputatie af te vaardigen naar den financieelen secretaris van het Depar tement van Oorlog, om te protestee ren tegen dergelijke bepalingen. Het hielp niets en een firma te Birmingham werd belast met de levering. Onlangs waren voor de posterijen 800 rijwielen benoodigd, maar thans was de bepaling inzake B. S. A. weggelaten. Automobielen. Tusschen de Fransche en Duitsche automobiel-club is besloten om in het volgende jaar een grooten wedstrijd voor automobielen te organiseeren tus schen Parijs en Berlijn, afstand 1200 kilometer. Volgens de Figaro, zou de Duitsche Keizer daarvoor een prijs van 50,000 frs. hebben toegezegd. Rechtszaken. Een bijenproces. In Beieren is een proces over bijen gevoerd. Een bijenhouder werd ver volgd, omdat hij bijen van zijn buren had vergiftigd. Om die vreemde bijen van zijn eigen korven af te houden, had hij in de nabijheid een vat met suikerwater en vergif geplaatst, en be reikte daarmee zijn doel. Maar nu werd hij vervolgd wegens vernieling van eens anders eigendom en tot 300 mark boete en 260 mark schadevergoeding veroordeeld. In hooger heroep werd hij echter vrijgesproken op grond van de bepaling van bet nieuwe Duitsche Bur gerlijk Wetboek, dat den eigenaar het recht geeft een oogenblikkelijk gevaar voor zijn eigendom af te weren. Een parlementaire klap. Te Brussel heeft een lid der Tweede Kamer, de heer Demblon, terecht ge staan en is veroordeeld, wegens een feit in volle vergadering gepleegd. Bij de behandeling der Bankwet liet een lid der rechterzijde, de heer Carton de Wiart, zich tegenover de linkerzijde het woord „lafaard!" ontvallen, waar op do heer Demblon op hem aanvloog en hem een klap gaf. Althans zoo ver klaarde de heer D. zelf, maar zijn te genstander ontkent dat hij inderdaad den klap heeft gekregen. 1-Ioe dit zij, de rechtbank heeft be wezen geacht dat het feit gepleegd is en niet straffeloos is op grond van de bepaling der Grondwet over de vrij heid van spreken der vertegenwoordi gers. Die bepaling ziet enkel op de uitgesproken meeningen en het stem men der leden, niet op daden van ge weld, welke zegt het vonnis juist strenger gestraft behooren te worden omdat zij de waardigheid van de par lementaire regeering in gevaar bren gen. De rechtbang nam echter ver zachtende omstandigheden aan en vond tevens reden de veroordeeling slechts voorwaardelijk uit te spreken, omdat de beklaagde „geen vroegere veroordeeling had ondergaan en er hoop bestaat op zijne verbetering." De uitvoering der opgelegde straf, 200 francs boete, subsidiair een maand ge vangenisstraf, werd daarom van een proeftijd van 5 jaren afhankelijk ge steld In dergelijke gevallen is het gebrui kelijk dat de voorzitter tot den veroor deelde een vermanende toespraak richt. Deze bleef ook nu niet uit en luidde aldus: „Demblon, sta op. De rechtbank heeft u slechts een boete opgelegd en het vonnis zal niet worden ten uitvoer gelegd indien gij gedurende 5 jaren geen misdrijf pleegt Ik raad u aan voortaan bedaarder en gematigder te zijn in de Kamer, en vooral uw fat soen te bewaren en u van beleedigingen tegenover uw staatkundige tegenstam ders te onthouden." De beklaagde wilde antwoorden, maar de voorzitter weigerde hem het woord te geven nu het vonnis was ge veld. „Maar ik ben de beleedigde, niet de beleed iger," riep de veroordeelde uit, waarop de voorzitter hem herinnerde dat hij in hooger beroep kon komen. Ofschoon de heer Demblon nog op merkte dat hij zich liever in de Kamer zou verdedigen, heeft bij toch terstond hooger beroep tegen het vonnis doen aan teekenen. INGEZONDEN MEDEDEE- LINGEN. 30 cents per regel. Men moet het ijzer smeden als het heet is. Dit al oud bekende spreekwoord heeft zich nogmaals bewaarheid gezien toen onze verslaggever een bezoek bracht bij den Heer A. van Gestel, 2, Ridderstraat te Breda. De Heer van Gestel is n.l. Mr. Smid en was juist bezig een bout ijzer te smeden, toen onze verslag gever zich bij hem aanmelde. Een oogenbük, zeide de Heer van Ges- stel, want ik moet het ijzer sme den als het heet is. Dat is zoo, zeide onze verslaggever en ik zal op u wachteD. Na eenige minuten wachtens, was het ijzer gesmeed en verklaarde onze verslaggever het doel van zijn bezoek. Mej. v. Gestel volgens portret. Ha, ha, zeide de Heer van Gestel u wenscht eenige verdere inlich tingen omtrent de uitwerking der Pink Pillen van Dr. Williams op het gestel mijner eclrtgenoote, zij is zooals ik u geschreven heb. Se dert eenige jaren was zij lijdende aan maagzwakte, geen eetlust c-n veel vermoeidheid, alle mogelijke middelen hebben wij te vergeefs aangewend en besloot zij toch ook eens de Pink Pillen van Dr. Wil liams te gebruiken en het resul taat is bij eene geregelde behan deling uiterst gunstig geweest, zij is thans hersteld en kan baar huis houdelijk werk verrichten. Dank baar ben ik tot Uwe Pink Pillen mijn toevlucht genomen te hebben. Ik had u wel eerder geschreven, doch wilde etrst eens zien of die gunstige uitwerking van duur zoude zijn en tot heden is mijne echtgenoote nog goed gezond en haar slaap is rustig. Prijs fl.75 de doos: f0 per 6 doozen. Verkrijgbaar bij J. H. I. Snabilié, Steiger 27, Rotterdam, hoofd-depothouder voor Nederland en apotheken Franco toezending te gen postwissel. Daar het doel dezer geneeswijze is de hernieuwing van het bloed en de versterking der spieren, strekt hare werking zich op vele ziekten uitbloedarmoede, rheu- matiek, heupjicht, zenuwpijn, ver lamming, ruggemergsziekte, St. Vi tusdans, hoofdpijn, zenuwachtig heid, klieren, enz. De Pink PiJlen hergeven de schoone kleuren aan de bleeke gezichten, handelen in alle gevallen van verzwakking en hebben eene werkdadige handeling op alle ziekten veroorzaakt door lichamelijke en geestelijke over spanning en door buitensporig heden. Ook echt verkrijgbaar voor Haar lem en omstreken bijWed. W. PLAATZER v. d. HULL, Droge- rijen, 28 Jansstraat. Wacht U evenwel voor de na maaksels, verschaft u de echte Pink Pillen alleen bij den Heer Snabilié te Rotterdam of bij de depöthcu- ders die onder de attesten ln de couranten zijn aangegeven. Alle andere personen verkoopen goed- koopere zoogenaamde Pink Pillen, zulks is slechts om het publiek te bedriegen. Onze verslaggever ver nam op verschillende plaatsen in Nederland hoe de personen er in« geloopen zijn, en hoegenaamd niet de minste uitwerking dezer nage maakte Pink Pillen ondervonden hadden, onnoodig te zeggen dat de ze personen spoedig, met het bruik der echte Pinkpillen, weder zijn begonnen. Het namaaksel der Pink Pillen heeft nog nooit iemand genezen. Afbeelding der doos INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aanspraltelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niel geplaatst, wordt de kepy yiiet aan den inzender teruggegeven. M. de R., Reeds na uw bericht, overgenomen uit de N. R. Ct. omtrent schoolverga deringen, dacht ik u over dit onder werp iets ter plaatsing toe te zenden. Na uw artikelDe hoofden over school vergaderingen, meen ik in het belang van het onderwijs te handelen u plaat sing te verzoeken voor het volgende Het publiek, dus ook de II.H. raads leden, zullen met bevreemding hebben bemerkt, dat, waar de Bond van N. O. een adres zendt aan den Gemeente raad, om verplichtstelling van school vergaderingen. de meerderheid der on derwijzers (cresser) daar tegen is. Uit een ingezonden stuk in de Stads-editie welen de lezers van dat blad de oor zaak. In 't kort bier dus even die oor zaak verklaard. Er is door sommige H.H. hoofden aan het personeel ge vraagd „Is u voor schoolvergaderin gen aan deze school Het antwoord op deze vraag is voor velen eene moei lijkheid. Er worden reeds schoolver gaderingen gehouden, och, waarom dan verplichtstelling te vragen Dus neen, dat is niet noodig. De stem op de lijst luidt dan dus tegen. Worden wèl schoolvergaderingen gehouden, dan sluit voor velen, zooals de inzen der in de Stads-Editie terecht opmerkt, het voor stemmen een beschuldiging in tegen de leiding van het Hoofd der school. Reeds om deze reden is de ge houden stemming reeds onzuiver, doch nog veel meer omdat bovenge melde vraag niet door B. en W. werd gesteld. Dezen vroegen niet naar de meening omtrent een bepaalde school, doch in 't algemeen, nl. of men was voor of tegen verplichtstelling aan alle gemeentescholen, wat m. i. een groot onderscheid maakt. Vele tegen stemmers uit de eerste groep hierbo ven worden daardoor voorstemmers. Dit, naar aanleiding van uw bericht, dat de meerderheid der onderwijzers tegen de verplichtstelling was, terwijl de Bond, waarvan het grootste deel der onderwijzers lid is, er om verzocht had. Nu nog iets naar aanleiding van het adres en de memorie van toelichting der hoofden. Het eerste gedeelte, nl. dat waarin gewezen wordt op de omstandigheid dat de meerderheid der onderwijzers er tegen is, behoef ik na het boven staande niet te bespreken. Het tweede gedeelte houdt eene ver dachtmaking in nl. deze„de onder wijzers, die voor verplichtstelling van schoolvergaderingen zijn, willen hetstelsel van hoofden (toch zeker niet de II. H. hoofden zelf, dat zou toch al te mal zijn en met de zaak niet te maken hebben) in den grond boren." Neen heeren, velen die wel degelijk weten, dat naast een wetgevend een uitvoerend gezag staat (wie weet het tegenwoordig niet) zijn vóór school vergaderingen, omdat daardoor het wetgevend gezag geboren wordt. Nu bestaat het nog niet En is in de plaat sen waar schoolvergaderingen ver plicht gesteld zijn het uitvoerend ge zag nog niet extra bedeeld (evenals in de staatsinrichting) met het recht van veto M. de R. Ik wil niet te veel van uwe plaatsruimte vergen. Tot slot dus nog slechts ééne vraag: Hoe moet ik mij verklaren, dat hee ren hoofden, die reeds schoolvergade ringen houden, tegen verplichtsteliing daarvan zijn. De wethouder van on derwijs deelde daaromtrent mede, dat hem door een hoofd gezegd was: .Dan gaat het mooie er af." Maar houdt men dan schoolvergaderingen voor net mooie (welk mooie de gunst van het hoofd ze te willen houden of in het belang van de school Of gaat er dat bij verplichtstelling ook al af? Een antwoord hierop zou ik gaarne weten. Velen zullen vragen Waarom niet dit stuk met naam onderteekend? Mijn antwoord daarop is: Omdat zulks tot de zaak-zelve niets afdoet en in het bovenstaande geen enkele beschuldi ging is vervat. Daarom, na dankzegging voor de plaatsruimte, Een Onderwijzer, voorstander van verplichtstelling van schoolvergaderingen. N. B. Ik heb niet aangetoond, waar om ik verplichtstelling wensehelijk acht, doch verwijs naar de memorie van toelichting bij bet adres van den B. v. N. O. Afd. Haarlem. Gemengd Nieuws. Chiaoescho politiek. Merkwaardig is bet de Chineesche kranten te lezen, die tijdens het beleg der legaties verschenen zijn. In die bladen wisselen bedreigingen tegen de Boksers af met de verheerlijking van „het genootschap van de Gewapende vuist". Om een voorbeeld te noemen: Het Pekinger officieele blad te Pe king bevatte op don llen Juni een kei zerlijk decreet, waarbij de moorde naars van den op den llen Juni gedoo- den Japanschen secretaris met strenge straffen bedreigd werden. Den 17en van dezelfde maand werd een bevel uitgevaardigd, om de gezanten te be schermen, mits deze te Peking blijven. Op 19 Juni werden de gezanten uitge- noodigd binnen 24" uur Peking te ver laten. Op den 21 en bevatte bet blad een rechtvaardiging van den oorlog tegen de Buitenlanders en werden de Boksers met loftuitingen overladen. Op den 2en Juli beval bet keizerlijk or gaan, dat de Chineesche christenen uitgeroeid en de zendelingen verdre ven moesten worden. Op den 17en Juli echter, toen Tientsin in de handen der verbondenen gevallen was, tapte het Chineesche blad uit een ander vaatje en sprak zijne diepe veront waardiging uit over den moord op Baron von Ketteler en werd den onder koningen gelast de misdadigers op te laten sporen. Op den 2en Augustus werd gelast de vreemdelingen als vrienden te verwel komen, den 6en daarop heetten zij Barbaren. Dc laatste uitgave die op den lOen Augustus verscheen, meldde, de audiëntie waarin Prins Ching, Chang- Li en Prins Toean, bij bet hof ontvan gen waren om hunne plannen bloot te leggen. Deze heeren nu kan men juist geen vreemdelingen-vrienden noemen. De geheele audiëntie was echter een treurige vertooning, want de troepen der mogendheden stonden reeds bijna voor de poorten van Pe king. Ongelukken in de bergen. In het Keisergebirge, hij Kufstein, is de Müncliener ingenieur Ferdinand Köll naar beneden gestort. De onge lukkige, die 26 jaar oud was en een ervaren bergtoerist, bleef op den slag dood. Zaterdag is de Weener gerechtsadju dant dr. Müller met een zijner vrien den uit Estatterhoden op de bergen gestegen. Tot hiertoe ontbreekt van hen alle spoor. Men denkt dat zij ver ongelukt zijn. Een list van Therein. Jean Carrière verhaalt in de „Ma- tin" boe Theron te Kliprivier eens 75 Boeren verloste, die in de gevangenis waren geworpen, omdat ze den eed van neutraliteit hadden geschonden. De bewaker der gevangenen ziet een groep officieren in khaki aankomen, die bet woord tot hem richten in het zuiverst Engelseh van Londen.. Geen; twijfel bij hem: het zijn Engelschen. De sleutels van de gevangenis, 1 zegt Theron. -Als 't u belieft, mijnheer. En Theron (een der khaki-officieren, die de bewaarder had zien aankomen) verlost de 75 gevangenen. Uw paarden? zegt hij. Maar, zegt de bewaarder, ik heb een bevel, dat ik ze niet afgeven mag. 't Doet er niets toe; wij moeten ze hebben. - Maar wie zal mij betalen? - Ga, wat mij betreft, morgen naai den thesaurier te Johannesburg. En de bewaker geeft de paarden af en praat onderweg met Theron over die gemeene Boeren, die hij allen naai den duivel wenscht... Daar verschijnt op eens een Kaffer, dis ham in het oor' fluistert: „Baas, het zijn geen En gelschen, het zijn Boeren." De En- gelschman bekijkt Theron nu ver baasd van 't hoofd tot de voeten en herkent hem. Onder het voorwendsel, whiskey te gaan halen, vlucht hij dwars over 't veld, zwemt geheel ge kleed de rivier over en komt trillende van vrees te Kliprivier terug. Een onbekrompen studiebeurs Graaf Giovanni Palffy te Triëst heeft asm de Hongaarsche regeering een be drag van 25 millioen aangeboden waarvoor een studiebeurs voor 125 stu denten uit de arme klassen beschik baar moet worden gesteld. De graaf is 71 jaar, hij bezit prachtige kasteelen bij Weenen en Presburg, en is onme telijk rijk niettemin lijdt hij een zeer teruggetrokken en eenvoudig leven. Moordaanslag op het toonoel. In de komedie te Warschau, midden onder een opera-voorstelling en op het tooneel, schoot dezer dagen een korist, Drzewinski genaamd, onverhoeds met een revolver op een anderen, met na me Lewinski, die, door twee kogels zwaar getroffen, bloedend ineenzakte. Ook een koriste werd gewond, maar niet ernstig. Het publiek raakte in groote ontsteltenis, de voorstelling werd gestaakt en de moordenaar in hechtenis genomen. Dezer dagen zijn op de Parijsche tentoonstelling een paar Engelschen het paviljoen van Transvaal uitgezet. Zij hadden zich boos gemaakt en wa ren al begonnen met hier en daar wat weg te nemen en te verscheuren, toen de wachters dat spelletje bemerkten. Dat is de eerste maal geweest. De En gelschen op de tentoonstelling verbij ten de ergernis waarmede zij deze hul de aanschouwen. Ten hoogste klinkt er een schampere lach of een onaan gename opmerking. Maar de sympa thiebetuigingen, ook van Engelsche zijde, gaan voort, en ook Koningin Wilhelmina begint nu een weinig in dit internationaal huldebetoon te dee- len. Er is een portretje van haar opge plakt op een van de pijlers met ver schillende vive's eromheen en lofuitin gen. De „Steila Polare". De hertog van Abruzzen heeft zijn stoomschip de „Stella Polare" officieel aan de Italiaansche marine ten ge schenke aangeboden. Te realistische kunst. In den Grenelle* schouwburg werd een volksdrama opgevoerd, waarin een moord in een kroeg moest voor komen. De verrader, voorgesteld door den tooneelspelerDulac, was zoo in zijn rol, dat hij zijn slachtoffer met het moordend staal aan den slaap een diepe wond toebracht. Het publiek, dat den vermoorde- bloedend neer zag vallen, was verrukt en verklaarde nooit iemand zóó natuurlijk te heb ben zien ter aarde storten en „dood doen." De „clou" der Wereldten toon stelling. Een Parijsch blad heeft bij ver schillende personen, die daarvoor in aanmerking kwamen, nagevraagd wat volgens hen de clou der wereldtentoon stelling was. De antwoorden loopen zeer uit elkaar, van Sarah Bernhardt, die gedachtig aan de twee millioen die zij verdiend heeft, Rostands „Aiglon" de clou noemt, tot Henri Rochefort, die de eigenlijke clou's neomt het pandjeshuis (clou), waar de ongeluk kige tentoonstellers hun laatste hemd gaan beleenen en den spijker (clou), waaraan de bedrogen speculanten zich zullen ophangen. Zoo heeft Rodin, de beeldhouwer, een zak vol clou's o,a. het paviljoen van Cambodja, Loïe Fuller en de tooneelspeelster Sada Yacco. Grébouval, de burgemeester van Parijs, vindt de Alexanderbrug de clou en tegelijk den restaurateur, die zijn huur heeft kunnen voldoen. Saint-Saêns, is zoo hoffelijk Picard tot den clou te proclameeren. Generaal du Barail heeft nog geen clou kunnen ontdekken, omdat hij de tentoonstel ling nog niet heeft bezocht! Jean Lor- rain acht Berlijn den clou, omdat Ber lijn zoovele schatten van Fransche kunst heeft gezonden. Zoo zijn er nog heel wat verschil-; lende appreciaties, waaruit men zou mogen afleiden wat ook onze mee ning is dat men zich niet lastig heeft to maken met het zoeken naar één bepaalden clou, wijl die er niet was. KERKNIEUWE. Parochiekerk van den H. Joseph. Donderdag te 7 uur het Lof ter cere van het Allerh. Sacrament. Zaterdag te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Mariabeeld. Te 6 uui Lof ter eere van O. L. Vr. met Rozen hoedje. Van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Pa dua. 's Avonds te 7 uur Lof, Rozen hoedje en Vergadering der Broeder schap van den H. Kruisweg. Vrijdag te 8 uur gezongen Requiem- Mis voor Mej. Travaglino als lid der 3e Orde v. d. H. Franciscus. Gedurende de Octobermaand dage lijks 's avonds te 7 uur Lof en Rozen hoedje. 's Zaterdags het Rozenhoedje na de II. Mis van half 10 en 's Zondags onder de Vespers. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Dinsdag en Donderdag geen H. Mis te half 8 uur. Dinsdag en Donderdag te 10 uur ge zongen H. Mis voor een Bruidspaar. De HIL Missen te 7 1/2, 8, 8 1/2 er 9 uur. De Catechismus volgens gewoonte. (N. H. Ct.). Familieberichten. Gehuwd: 17 Oct. M. Buyze, wedr. van F. G. Fieks Koening en C. T. Stork, Amsterdam. 18 Oct J. Cramer en J. M. Horsman, Baarn. T. G. Buysman en J. H. Ketting, Amsterdam.G. Mons- houwer en H. J. Swart Visser, An;ster dam. Chr. A. Haak en A. Abbema, Amerongen. C. Barneveld ct c. M. Tack. Aalten. J. F. 11. S-n M. Hofland, Amsterdam Callenfels en L. J. Seelig. S. Aronson en S. Korper, i J. de Bruijn en J. G. van - den Haag. Bevallen: 14 October: R de J - Leuvenberg, d. Amslerd, -i. 17 M. A. SelleBoke, d. Arerdam. S. KooienRudolphi, z. Ampler?! k::. Westerman Holstijn—Tal.-na, z. Her wijnen. 18 Oct. L. Bawly-r-M*yers«,hu. d. Ara sterdam. Overleden: 16 Oct. IT. J. Pelser, jro. 2 j., Amsterdam. M. W. A. Thünn - - Hamers 37 j. Amsterdam. C. Heems kerk Sr., 71 j. Haarlem. B. P. Aaivns, 75 j. Amsterdam. Wed. C. C. ?.R\- eraanRietveld, Amsterdam. 17 W. P. M. van Dam, 64 j. Den Hm 18 Oct. Wed. A. Pleysier-Blom, Pa Pi W7ed. D. M. A. van EverdingenVat? Rossum, 85 j., Buren. Faillissementen. Uitgesproken: Amsterdam, 16 Oct. De wed. S. R. Snatager, geboren Presburg, en L. Ka ter, beiden te Amsterdam. Rechter-commissaris mr. T. Henny. Utrecht, 15 October. P. J. Bosman, vroeger tapper, thans zonder beroep wonende te Utrecht, Rechter-cómmis saris jhr. mr. H. M. J. van Asch van Wijck. Assen, 17 Oct. L. J. Themmen, wedu we A. A. Thöne, koopvrouw, te Nieuw- Buinen, gemeente Borger. Rechter commissaris mr. C. Tetrode. Amsterdam, 16 Oct. W. Ninnno, pro curatiehouder, te Amsterdam. Rechter commissaris mr. P. Coninck Westen berg. Arnhem, 15 Oct Wed. C. de Jong, geb. van Stuyvenberg, winkelierster, te Arnhem. Rechter-commissaris inr. H. J. van der Poel Hiddingh; Geëindigd. L. Cremer Eindhoven, houthande laar te Zwolle, aldaar gehandeld heb bende onder de firma L. Eindhoven. Harlog Cosman te Amsterdam. Joseph SaesBiermans, winkelier te Roermond. Opgeheven: A. v. Wijngaarden te Gravenhage. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Koningin Regentes, van Batavia naar Amsterdam, pas seerde 17 Oct. Kaap Roca. Het stoomschip Java, van Batavia naai- Amsterdam, passeerde 17 Oct.. des middags te 12 uur, Ouessant. Het stoomschip Merapï, van Java naar Rotterdam, passeerde '17 Oct. Point de Galle. grootste belang bij had, dat graaf d'Alberon in leven bleef. Bij elke misdaad moet men vooraf trachten uit te maken, welk belang iemand erbij kan hebben. Het belang van Savinien eischte echter, dat zijn neef niet stierf, maar bleef leven. Ik geloof dus, dat hij niet de schul dige is Wie dan Helene misschien? Om dezelfde reden kan ook op Helene geen verdenking val len, zelfs al wilde men aannemen, dat ze haren broeder niet had lief gehad en in staat geweest was om een vreeselijken broedermoord te plegen. Ik begrijp het en moet res pect voor uwe bedenkingen heb ben, meneer de staatsprocureur, en toch kan ik sleehts herhalen, dat. deze man de moordenaar is. Wel is er in 't geen ge gezegd hebt veel dat tegen hem getuigt, maar dat is mij siei voldoende, want hei eene is in strijd met het andere. U zal dus niets doen, meneer de procureur? U zal hem ongehin derd in den schoot dezer familie de vruchten zijner misdaad laten genieten, elk oogenbük bereid om èenc nieuwe misdaad te plegen? Stel u gerust, ik verzoek u er om, en denk wat na. Ik zie Martial en Margarete door nieuwe gevaren bedreigd De familie's Richardier en d'Alberon zijn in 't vervolg van el kander gescheiden. Renaud vorm de den band tusschen beide. Nu is hij dood en de band daardoor verbroken. Helene zal naar „Beu- vron" terugkeeren en daarmee zal elke gemeenschap ophouden. Tot zij, door andere banden misschien nog inniger geworden, opnieuw in werking treedt. Ik begrijp u niet. Ik vermoed, dat Helene en Martial een paar zullen worden. Zelfs deze verbintenis zou geen voldoende verklaring zijn voor den moord op Renaud, want hij zou er zich niet tegen verzet hebben, maar haar eerder hebben bevorderd, ook stond het geval niet aleen, want heel veel huwelij ken worden er gesloten tusschen rijke mannes en schoone, maar arme meisjes. Welke redejn had u dus om dit huwelijk niet goed te vinden Vandale gaf geen antwoord. Hij had den staatsprocureur niets meer te zeggen, en de gendarmes brachten hem weer naar zijne cel. Reeds tweemaal had Noël La- barthe beproefd om bij hem toe gelaten te worden, maar de ver gunning daartoe was hem gewei gerd. De rechter van instructie re kende er op, dat Jean Vandale den staatsprocureur gewichtige mede- deelingen zou doeneerst als dat het geval was geweest, zou men hem niet meer zoo streng afgezon derd" houden, en Noël toestaan om zijn pleegvader te bezoeken. Heden echter werd de gevange ne in de spreekkamer gebrahet. Hij was zeer treurig en terneerge slagen op zijn gelaat lag diepe moedeloosheid te lezen. Hij moest zichzelven bekennen, dat liij den staatsprocureur niet overtuigd had en nieuwe twijfel bij den laatste was opgekomen. Met deze treuri ge gedachten bezig zijnde, liep hij door de gangen en corridors der oude gevangenis naar de spreek- mer, waar hij zich plotseling te genover zijn pleegzoon bevond. Noël was bleek en brak bij het zien van Vandale in tranen uit, ter wijl deze roerloos bleef staan. Toen Savinien den dokter aan de justitie overleverde, had hij twee menschen te gronde gericht: Jean Vandale en Noël Labarthe. O mijn zoon, hoe zwaar moet je geleden hebben sprak Vandale. Maar reeds was Noël Labarthe kalmer geworden en hij antwoord de Ik ken Jean Vandale niet en ik zal hem nooit kennen. Ik ken alleen den man met het groote, edele hart, die eens medelijden met mij had en mij ontrukte aan de ellende, die mij aangrijnsde. Jou woorden doen mij goed, mijn zoon ze storten mij nieuw leven in, want je kunt niet begrij pen, hoezeer ik lijd en hoe moe deloos ik ben. Daar je mij echter jou liefde wilt blijven schenken, mag ik ze aannemen, te meer om dat ik zo nooit onwaardig ben ge weest. Wat de misdaad uit het ver leden aangaat, zoo heb ik reeds op den dag mijner inhechtenisne ming de noodige inlichtingen ge geven, en niemand heeft recht, niemand zal den. treurigen moed hebben om jou een verwijt van miin verleden te maken. Je draagt mijn naam niet, je bent slechts het kind van mijn hart en niet door de nauwe banden des bloeds en dier bloedverwantschap aan mij verbonden. Draag uw hoofd dus fier rechtop, en als je mij op zeke ren dag zoudt moeten verlooche nen om gelukkig te zijn, dan zou ik zeggenaarzel niet jou ge luk gaat boven alles Neen, vader, dat zal nooit ge beuren. En nog eer Vandale iets kon antwoorden, voegde hij erbij wat u vreest, vader, zal nooit ge schieden, u kan geen hinderpaal voor mijne liefde zijn. Dat kun je vooraf niet zeggen. Toch wel, ik zie goed. 't Zou alleen mogelijk zijn, als je reeds Dat is ook het geval. Welnu, dan zul je aan "de zij de van het geliefd meisje vader, moeder en de overige familie vin den, die zich tusschen jou en mij zullen dringen. En jij zult óf mij aan je liefde opofferen, óf je zult je neiging diep in je hart moeten verbergen. Ook dat niet, vader, want het meisje, dat ik liefheb, weet reeds alles. Jean Vandale scheen ongerust te worden. Zwijgend keek hij Noël aan, als zocht hij den naam van het meisje te raden, dat het hart van zijn zoon had veroverd. Waarom heb je mij nooit iets van je liefde gezegd vroeg hij eindelijk. Ik stond op het punt om mijn hart voor u open te leggen, toen wij door deze vreeselijke cata strophe van elkander gescheider werden. Ken je de jonge dame? Het is Helene d'Alberon,, sprak Noël, wiens stem beefde,' toen hij den naam van het gelief de wezen uitsprak. De gevangene scheen niet goed te hebben verstaan, want hij vroeg: Welken naam heb je ge noemd, mijn jongen? Helene d'Alberon herhaalde Labarthe met meer nadruk. Het gelaat van Vandale teekende een grooten schrik. Deze nieuwe slag was wreed en onverwacht. Zijn zoon dacht er aan om zich te laten opnemen in deze met vloek beladen familie, waarin het uit gangspunt van alle kwaad was. Neen, neen, dat mocht niet gebeu ren Hij moest het verhinderen. En opeens ontwaakte eene hoop bij hem, waaraan hij ook dadelijk woorden gaf. Heb je haar jou liefde bo kend? (Wordt vervolgd.1

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6