Mecklanburg-Scliwarin Album. 9 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Ex. Mecklenburg-Schwerin Album. 18c Jaargang. Vrijdag 26 October 1900. No. 5315 DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.0234 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.8734 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem ia de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spanrnc, Kampersingel 70, vlak bij do Turfmarkt. Telefoonnummer der lledactie 600. Telefoonnummer dor Administratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiera. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem 13 het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en IFe est dagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUDE Co. JOHN F. JONES, Sacc., Parijs 3V>" Faubourg Montmartre. Wij zijn in staat onzen abonné's voor den geringen prijs van slechts f 0,15 het door den WelEd. Gestr. Heer J. HORAADEMA, oud-kapitein der artillerie, naar in Mecklenburg persoonlijk verzamelde gegevens bewerkte Album aan te bieden, bevattende alle mogelijke wetenswaardigheden betrekkelijk Z. H. HERTOG HENDRIK VAN MEOKLENBURG-SCHWERIN en zijn land, benevens een twaalftal fraai uitgevoerde portretten van het Vorstelijk Bruidspaar, de Vader en de Moeder van den Hertog, portretten van hem en zijne familie leden op verschillenden leeftijd, en afbeeldingen van het Groot Her togelijk Slot te Schwerin, zoo in- als uitwendig. Niet-geabonneerden betalen denzelfden prijs als in de boekwin kels, n.l. f 0,35. VOOR Prijs 15 Gent. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 26 Oct. bevat o.a: Kabinetscrisisin Duitsch- iand? Boerenoverwinningen, Ver volg Gemeenteraad en Nabetrach ting, Parlementaire Praatjes, u Hooge Raad, Malaria en Muskieten, Amerikaansche Yerkie- zingspraktijken, Een veenlijk van do 15e eeuw. Onze Brievenbussen zijn. geplaatst tegen den. muur van liet siga renmagazijn van den heer B. Laugeveld, Groote Houtstraat 140 en tegen dien van aeu heer F. Hellingman, confiseur, Groote Houtstraat hoek Anegang. Allo brieven en beseheiden, bestemd voor onze Redactie, onze Administratie en onze Stoomdrukkerij, kunnen daarin geworpen worden. Lichting geschiedt des. morgens 9 en 11 uur, des namiddags 1 en 2 uur, des avonds 7 uur. J. C. PEEREBOOM, Directeur. NABETRACHTING van den GEMEENTERAAD. De dankbetuiging aan Burgemeester en Wethouders, bij het einde van de begrootingsvergadering door den heer Van Thiel uitgesproken, was niet een bloote beleefdheidsformule, maar kwam blijkbaar uit des sprekers hart. De Raad was het er mee eens ik heb bekende oppositiemannen zien ap- plaudisseeren en de hulde was dan ook volkomen verdiend. De begrooting was met groote zorg en met veel zuinigheid opgemaakt. Zelfs de praatlustigsten onder de Raadsleden (en er zijn er, die do praatkunst verstaan!) konden er niet veel tusschen krijgen, zoodat we liet onverwachte geval hebben beleefd, dat de heel© begrooting 's avonds te half tien was afgedaan en met alge- mecne stemmen aangenomen. Het vo rige jaar heeft men er drie vergaderin gen aan besteed en was de laatste bij eenkomst eerst Donderdagmiddag te zes uur geëindigd. Toen waren do nieuw© leden er ook pas en moest:.! principieele debatten worden gevoerd over allerlei zaken, die nu bleven rus ten. Van veel belang zijn de discussies dezen keer dan ook niet geweest. Of er nu zeven of twee kachels staan in een 'ongebruikte ziekenbarak, of de schrilf- loonen hooger zijn geworden, zijn din gen van weinig beteekenis. Do voor naamste discussies waren die over de jaarwedden van do brugwachters, de aanstelling van een directeur voor pu blieke werken en de jaarwedde van den Commissaris. Bij die traktementsquaestl© gaf de heer Beijnes weer een blijk, van zijn goed hark Hij had er namelijk over gedacht om voor te stellen, 25,000, zegge vijf en twinti gduizend gulden te brengen op de begrooting, om daar de jaarwedden van alle ambtena-- en beambten, van den hoogsten tot den laagsten, te verhoogen. Heb ik liet begrepen, dan zou dat voor ieder drie cents per uur hebben bedragen en ik zie in gedachte al den burgemeester, den secretaris, den ontvanger, die al dus (de werkweek op 60 uur berekenen de) f 93.60 per jaar meer zouden ont vangen! De heer Beijnes deed dan ook het voorstel niet, maar wees er op, dat de loonen in overeenstemming dienen te worden gebracht met die, welke de Raad onlangs voor ambachts- en op perlieden bij gemeentewerken als mi nimum heeft vastgesteld. Dit standpunt nu is, dunkt me, vol komen juist. De Raad, het loon van een opperman als minimum vast stellende op 18 cents kan niet volhou den, dat 13, 14 15 cts. genoeg is voor een brugwachter. Het is dan ook wel wat verwonderlijk, (althans in mijn oogen) dat de Raad niet verkoos mee te gaan met het voorstel om die loonen te brengen op f 12 zooals de heer Mo- doo of op f 11 zooals de heer Stolp wil de. Het argument, dat de loonen pas verhoogd zijn, is nogal zwakjes en het tweede, dat er onregelmatigheid door zou kunnen ontstaan tegenover ande re loonen, gaat in 't geheel niet op, om dat men andere verschillen in de üac- temènten van andere ambtenaren ook wel kalmpjes laat voortduren. Ik wijs alleen op de verschillen tusschen de tractementen op de secretarie n die op het politiebureau uitbetaald, op het verschil tusschen die van den directeuv va ndc verlichtingsfabrieken, chef ee- ner afdeeling en van den gemeenfear- chïtect, chef eener afdeeling. De plot selinge angst voor verschillen die gis teren bij den Raad opkwam, is dus wel wat komiek. Enfin, misschien komt er nu wel een voorstel tot algemeene her ziening van de loonen. Natuurlijk was het meest m-atio- neele debat dat. over den Commissaris van Politie, al was 't maar alleen oiïj dat het hier geen zaak betrof, maar een persoon. De heeren Modoo, Schiir- mann en van de Kamp voerden daar over het woord, Modoo het soberst, Schiirmann het drukst en van de Kamp het scherpst. De laatste alleen gaf wat de Burgemeester altijd en altijd weer vraagt en moet vragen: namen en be paald omschreven gebeurtenissen. En de Raadsvoorzitter ging dan ook soo ver, als nooit te voren, erkende rich er van bewust te zijn, dat de Commis saris wel eens uitdrukkingen gebr uk- te, die de Burgemeester niet kon goed keuren, maar dat hij, de Commissaris zich daarin beteren zou. Wat feiten be treft was den Burgemeester er maar één ter oore gekomen, namelijk dat van het geveoi of willen geven van een schop aan den adjunct-inspecteur Kempers en die zaak was nog in on derzoek. Het lot van des Commissaris' trakte ment bleef intusschen onzeker, tot de opmerking van den heer Cnoop Koop- mans. Deze betoogde, dat wanneer men den Commissaris den geschikten man niet vond, zijn salaris niet moet wor den verminderd, maar een adres van den Raad gericht worden aan de Re geering om hem te verplaatsen. Zon der twijfel was deze opmerking juist en zij heeft ook stellig Raadsleden, die nog weifelden er toe gebracht om tegen alle drie de voorstellen tot tractements- vermindering te stemmen, zoodat de post, zij het dan ook maar amper, on veranderd bleef staan. Feitelijk heeft dus het denkbeeld van den heer Koopmans de agitatie Lu den Raad tegen den Commissaris gebroken, maar tegelijk daaraan een nieuw wa pen verschaft, want ik zou mij zeer moeten vergissen wanneer niet in de volgende vergadering getracht werd voor een adres als door hem bedoeld werd, een meerderheid te krijgen. De heer Van de Kamp was in den vorm van zijn betoog welsprekend, maar onjuist leek mij zijn opmerking, dat de burgemeester op partijdige wij ze onderzocht. Het is geen goede bur gemeester, die zijn ambtenaren, welke zich zelf niet kunnen verdedigen, niet de hand boven het houdt, totdat hem gebleken is dat het niet langer kan. Dat de burgemeester deze overtuiging nog niet heeft, mag de heer Van de Kamp 1 onaangenaam vinden, kwalijk nemen mag hij het den burgemeester niet: In olk geval kan daaruit geen partijdig heid bij onderzoek worden afgeleid. De aandacht mag in deze quaestie nog wel eens op iets anders gevestigd worden. Een van beide: of de aantij gingen tegen den Commissaris zijn waar of ze zijn niet waar. In 't laatste geval zou in den Raad een voorstel moeten komen, niet om het traktement van den Commissaris te verminderen, maar het bij wijze van smartegeld, te verhoogen. En zijn ze wel waar, waar om komen dan niet de politiemannen zelvcn bij den Burgemeester vertellen wat ze op hun hart hebben? Dat ze daar voor onder de bestaande omstandighe den nog zouden terugschrikken, zou wel het bewijs van grenzenlooze flauw hartigheid zijn! En uit het feit, dat ze zelf niet uit den hoek komen, trekken velen de conclusie, dat er in de klach ten tegen den Commissaris wel schro melijk moet worden overdreven. Men moet bovenal en vooral tegen over iedereen rechtvaardig zijn. De Raad is dat m. i. niet geweest tegen over den gemeente-architect. Hem na meer dan twintig jaar dienst op deze manier nog een chef thuis te zenden, acht ik verkeerd gezien. Was er meer pcisoneel noodig, dan had men hem een jong architect kunnen toevoegen. Dij dit punt ontstond een grappig de batje over de vraag of wat er gespro- keL is in de afdeelingen, al dan niet in de openbare vergaderingen mag worden oververteld, Sommigen meen den van niet, anderen van wel, en ik moet zeggen, dat ik ook niet vat, waar om geheimhouding noodig wezen zou. De afdc-eliugsvergaderingen zijn geen theekransjes, maar officieele bijeen komsten en wie er wat heeft te ver teller moet daar dan ook maar voor staan. Anders moet hij liever zwijgen, 'c Kan toch niet de bedoeling wezen, dat het publiek bij het begTootingsde- bat woidt afgescheept met groc van de aldeelingsdiscussiès! Eén bezwaar heb ik tegen het over brengen van de afdeelingsgesprekken in de openbare vergadering en dat is: dat er dan nóg meer gepraat zal wor den. Er wordt toch al veel gezegd, dat best achterwege had kunnen blij- j ven. Bijvoorbeeld de verklaring van den heer Groot, dat hij niet instemt met het telegram aan de Koningin. Waarvoor diende die verzekering? Toch niet om den Raad in te lichten, want die weet wel wat hij in dat opzicht van aen heer Groot heeft te verwachten. Het was dunkt mij veeleer, „parler pour la gelerie", wat men op het too- neel noemt: „in de zaal spreken." En daar is de Raadsvergadering niet voor. Even overbodig als deze verklaring zou bijv. een opmerking van een der oudere Raadsleden wezen, in dezen geest: „ik wil eens en voor al verkla ren, dat de aanwezigheid van den heer Groot in deze vergadering mij maar weinig bevalt." Dat weet men immers wel, dat ver schillende Raadsleden er zoo over den ken. Maar juist daarom zou 't overbo dig zijn, het nogeens plechtstatig te komen verklaren. Politiek Overzicht. Het gaat goed voor de Boeren in Zuid-Afrika, volgens de telegram men van Lord Roberts, en dan zal het wel waar zijn, en in elk geval nog veel beter dan deze generaal voorzichtigheidshalve doet uitko men. Aan een telegram van Lord Ro berts dan is het volgende ont leend French bereikte Bethel van Ca rolina uit op 20 dezer, nadat hij op het grootste deel van zijn marsch tegenstand had ontmoet, vooral in de huurt van Ermelo daar werden 1 officier en 5 man gedood, 3 officieren en 1G man ge wond, 5 vermist. Op 16 dezer 4 gewond, op 17 dezer 1 gedood en 4 gewond. Kolonel Settle bereikte op 20 de zer Koopstad (in het N.W. van den Vrijstaat)hij werd onderweg aan gevallen en verloor 1 officier en 15 man gewond. Methuen's konvooi werd nabij Zeerust aangevallen 1 officier en 1 man gesneuveld, 1 officier en 8 man gewond. Generaal Barton's fouragecr-co- Ionne werd op 18 dezer nabij Fre derikstad (ten Noorden van Pot- chefstroom aangevallen2 officie ren en 2 man krijgsgevangen ge maakt, 2 gesneuveld en 4 gewond. Den 21en raakte Barton opnieuw slaags met den vijand, die met groote on verschrokken b -! nader de 1 officier -sneuvehl aarbij. Een Boerencommando word met goed gevolg overrompeld ten Wes ten van Pienaarsrivier (aan de lijn Pretoria-Pietersburg); 1 Engelsch- man gewond, 18 Boeren krijgsge vangen. Men ziet hieruit dat over groote oppervlakte zich het tooneei van den strijd nog uitstrekt, en dat het nog steeds de afzonderlijke troepen-taktiek is, waarmede de Boeren strijden. Overal berichten van overwinningen, behalve dan aan de lijn Pretoria—Pietersburg. De Duitsche bladen beijveren zich te verklaren dat de Duilsch- Engelsche overeenkomst geen ge heime clausulen bevat, en de En- gelsche bladen doen evenzco. Naar algemeen beweerd wordt in politieke kringen is het initia tief van de zijde van Duitschland gekomen en niet van Engeland. De „Figaro" ziet in het bondge nootschap niets bijzonders. Engeland zou ten opzichte van de open deur politiek en'de onaf hankelijkheid van China met elke andere mogendheid hebben kun nen samengaan, cn het is niets bijzonders, dat nu toevallig deze overeenkomst tusschen Engeland en Duitschland is tot stand geko men. Naar 't schijnt is ten gevolge van een smerig'zaakje een gedeel telijke ministerieele crisis uitge broken in Duitschland. Van sociaal-democratische zijde is een vertrouwelijk rondschrijven van Bück openbaar gemaakt, se cretaris-generaal van liet centrale verbond van Duitsche industriee- len, waaruit blijkt dat indertijd het rijks-ministerie van binnen-1 landsche zaken (aan welks hoofd graaf Posadowsky staat) aan Bück zijn verlangen te kennen gaf dat de industrie 12,000 mark beschik baar zou stellen om te werken ten gunste van het wetsontwerp dat, gelijk men weet, onder den naam „Tuchthuiswet", in den Rijksdag verworpen is. Dat geld moest dus blijkbaar dienen voor officieus be taalde krantenartikels. Wegens de groote verontwaardiging over dat rondschrijven dagteekent uit den zomer van 1898, dat een eigenaar- digen blik laat slaan in de „pers makerij" van.de industrieelen en ministerieelen uit dien tijd, wordt de positie van Posadowsky, die nog pas weer vast scheen te staan, nu weer als moeilijk houdbaar be schouwd. Agrarisch-conservatieve vrienden trachten hem nog te ver dedigen met de bewering, dat- de zoo onverwachte openbaarmaking van dat stuk bet gevolg is van een weloverlegdo kuiperij, om den vooral van liberale .zijde sterk be streden staatssecretaris van bin- nenlandsche zaken onmogelijk te maken overigens moet Posadows ky ook niet in Bulow's geest vallen. Oogenschijnlijk als prijs voor het aanblijven, voorloopig, van Miquel, en om zich den steun der conservatieven te verzekeren, bij de crediet aanvraag voor China, laat de regeering bekend maken dat dc groote kanaalwet, met een kostenraming van ongeveer 400 millioen, voorhands niet inge diend zal wordenevenmin het lang verwachte wetsontwerp op de dotation voor de scholen, althans niet in de aanslaande zitting. Men mag daaruit opmaken, dat Bulow uit de parlementaire debatten die in den Rijksdag en den Landdag te wachten staan, alles wil schrap pen wat het toestaan der credie- len vtfor China zou kunnen be lemmeren. Uit Sjanghai wordt geseind dat het bestuur der douane een alge meene tariefsverhooging met 5% voorstelt, cn buitendien een recht van 5%, te betalen in de haven van invoer. Buitenlandsch Nieuws. Chamberlain over imperia lisme. Aan het feestmaal in „Fishmon gers Hall" sprak minister Cham berlain Dinsdagavond over de im perialistische aspiraties van hot Brilsche volk en de eenheid met de koloniën. Hij wees er echter op, dat dit niet beteekende dat Enge land andere volken vijandig go- zind is „Integendeel, wij wenschen hun vriendschap, als wij" die niet moe ten koopen, ten koste van meer es- sentieele dingenwij hopen dat zij de vriendschappelijke gevoe lens, waaraan wij uiting geven cn die wij voor hen koesteren, zullen beantwoorden. „Als vreemde volkeren onze vriendschap weigeren, zullen wij het zonder deze doen, als wij hen niet lot betere inzichten kunnen brengen. Dan moeten we op ons zelf staan, maar omringd en ge sterkt door zusternaties, onze ko loniën. Ons isolement zal een prachtig isolement zijn, zoodat zelfs als Engeland valt, de over- zeesche kolonies de Britsche tra ditie zullen bewaren. „Het nieuwe imperialisme be- teekent de erkenning dat alle Brit sche koloniën gelijke rechten heb ben als Engeland zeLf. Ik hoop dat de federatie van Canada en Austra lië aan Zuid-Afrika ten voorbeeld zal zijn." Ten slotte stelde de minister als einddoel een imperialistische fe deratie in uitzicht, die het Rijk zal in staat stellen zijn zending van gerechtigheid, beschaving en vrede te volvoeren. Stadsnieuws HAARLEM, 25 Oct. 1900. Tot hijstand van den districts-vcearts wien Haarlem als standplaats is aan gewezen, in het afwenden van het ge vaar. waarmede besmettelijke veeziek ten don veestapel bedreigen, benoemd tot tijdelijk veeopzichter, ter stand plaats Texel, J. D. H. Trap, te Amster dam. Op Zaterdag den 3en November a.s. zal door de afd. Haarlem van den Ne- derlandschen Bon dvan oud-Onderoffi cieren met medewerking van het mu ziekkorps „Harmonie," den heer Vrugt e.a., eene feestelijke bijeenkomst wor den gehouden in de Sociëteit Verecni- ging- Sedcrt eenige dagen kan men door de straten een reclamewagen zien rij den, uitgaande van eene op dat gebied bestaande Maatschappij. Het is een door een met bellen ge tooid paard getrokken wagen, waarop twee groote onplakborden, n... rccla- mebiljettcn. Hij heeft veel bekijks. Telegraphie. D© Directeur van het Rijkstelegraaf kantoor te Haarlem brengt ter kennis, dat met ingang van 1 November a,s. de kring, waarbinnen de telegrammen door dit kantoor kosteloos worden be steld, zal worden uiigebrcid. De grens daarvan zal bepaald wor den in de richting naar: HEEMSTEDE door eene lijn, welke men zich getrokken kan denken van het Spaarne, aan het einde van het: villapark üosterhont, tot Zomerlust op den Wagenweg inbegrepen, cn verder om het landgoed Bosch en Vaart over de Leidsche vaart tot en met da ge-1 bouwen der E. N. E. T. BLOEMENDAAL: op don Zijlweg door cn met inbegrip van de panden B 236 (Iïweekerij van den heer Ant Roozen) cn B 239 (Lydia) SCHOTEN: door en met inbegrip van de nieuwe begraafplaats en het land goed het Klooster. Overigens blijft de grens der ge meente HAARLEM de grens van den kosteloozen bestelkring uitmaken. Haarlem, 2-4 October 1900. De directeur voornoemd, KEUKENMEESTER. Door den agent-rechercheur van Hulst is bij een koopman in de Lange Boogaardstraat in beslag genomen een tweewielige wagen dien hij even te voren had gekocht van zekeren N. de Nijs, die den wagen had medegenomen van do Parklaan, alwaar hij eenige oogcnblikken door do knechts van deD bloemist Z., wonende Staten Bolwerk, was achtergelaten. Do Ver. ter bestrijding van het Kieuw-Maitbusianiame. Deze vereeniging hield Woensdag namiddag 2 uur ui het Brongebouw alhier haar 2e jaarlijkscbe algemeens vergadering. Na de opening van de vergadering door den voorzitter, dr. H. Pinkhof, worden de notulen van do vorige jaar lijkscbe vergadering door den secreta ris Dr. Snoeck Henckemans, voorge lezen en goedgekeurd. Na eenige me- dedeelingcn van den voorzitter wordt daarna voorlezing gedaan van het jaarverslag, waaruit o. a. bleek dat de Vereeniging op dit oogenblik 389 le den telde. De afd. Haarlem alleen was met 30 leden vermeerderd. Uit de reke ning en verantwoording van den pen ningmeester, den heer De Bas (niet aanwezig) bleek dat het batig saldo me» pl. m. f 250 was toegenomen. Hierop werd de vraag behandeld of de vereeniging zich al dan niet zou la-' ten vertegenwoordigen in den Natio- nalen Vrouwenraad. Na eenig debat, word met groote meerderheid van stem men tot niet-aansluiting besloten. Hierna kwam aan de orde de verkie zing van leden van *t Hoofdbestuur. De aftredende leden, de heeren De Bas. Barnow, Schorer en Veldhuysen werden allen herkozen. In de vacature ontstaan door het overlijden van den heer Star Numan, werd voorzien door de benoeming van den heer Briels Sassen. Na nog eenige besprekingen werd de vergadering gesloten. Woensdagavond werd in het Bron gebouw eene openbaro vergadering j van bovengenoemde vereeniging ge- I houden. Een talrijk publiek was opgekomen. De vooraitter, dr. Pinkhof, riep bij 't begin der vergadering den bezoekers een welkom toe en gaf het publiek ken-' nis dat er wegens den beperkten tijd geen gelegenheid tot debat zou worden gegeven. Hierna gaf do president het' woord aan Dr. Mieg. Dez© besprak de) geneeskundige zijd© van het nieuw- malthusianisme. Spr. maakte o. a.' melding van den heftigen strijd, dio over dit onderwerp gevoerd is en kwam tot de conclusie dat het nieuw-malthu- sianisme van een medisch standpunt zeer af te keuren is. Vervolgens besprak Ds. Jonker de godsdienstige en moreelc zijde van liet onderwerp. Spr. haalde verschil-' lende getuigenissen aan van bevoegde', personen en wees o. a. op hot afschrik kend voorbeeld van Frankrijk en sprak als zijne overtuiging uit dat het nieuw-' malthusianisme uit een godsdienstig- zedelijk oogpunt niet te verdedigen is. De voorzitter dankte beide sprekers voor hun woorden en wees nog eens in 't algemeen op "t afkeurenswaardige der nieuw-nialthusianistische ideeën en sloot de vergadering hiermede. De agent van politie, Revius alhier, is benoemd tot gemeente-veldwachter te Haarlemmermeer.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1