NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. 3 scmM van den Geneesheer. 18 e Jaargang. Zaterdag 27 October 1900, No. 5316 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maandenƒ1.20 Voor de dorpen, in den omtrek waar een Agent gevestigd i8 (kom der gemeente), per 3 maanden 3.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers. 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. 0.37 de omstreken en franco per post0.45 ADVERTENTIËJST Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertenticn van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0-15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzicuiijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne. Kampei-singel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie J23. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van AdTertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks» behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicilé Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faitbourg Monlinartrc. Haarlem's Dagblad van 27 Oct. bevat o. a.Veete tusschen Enge land en Frankrijk, YVeer een voor stel in zake China, Parlementaire Praatjes, Schouwburg (gastvoor- steliing van Emile Richard), Ge meenteraad van Beverwyk. Onze Brievenbussen zijn geplaatst tegen deu muur van het siga renmagazijn van den lieer B. Langeveld, Groote Houtstraat 140 en tegen dien van ncn heer F. Hellingman, couliseur, Groote Houtstraat lioek Anegang. Alle brieven en bescheiden, bestemd voor onze Redactie, onze Administratie en onze Stoomdrukkerij, kunnen daarin geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 9 en 11 uur, des. namiddags 1 en 2 uur, des avonds 7 uur. J. C. PEEREBOOM, Directeur. Advertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe- ze genoodzaakt Advertentiën af te wij zen voor het Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaat sing,. dan is inzending op Vrijdag avond noodig, uitgezonderd natuur lijk kleine advertenties of familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Weekblad voer de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon- nerd, wordt hierbij verzonden no. 44 •van het „Weekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onderredactie van den-heer F. H. van iteent. bevat in dit nummer: Met ons drietjes in één ledikant Gr o otmo e d er t j e. De- vacantia van de club van me vrouw Roos. Een vreemde koopvrouw; Wtite- en bonte ratten. Lessen der ervaring. Raadsel. Antwoord op het Raadsel. Een Kamerconcert. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en ,eea voor kinderen alleraardigste/* .tekst. De prijs per drie maanden is jslechts 50 Cents.). Politiek Overzicht. We maakten gisteren melding van het feit, dat president Loubet, zijn Zuid-Afrikaanschen collega met alle eerbewijzen, die het hoofd van een Staat toekomen, zal ont vangen. Dit heeft natuurlijk allen schijn van een vijandige houding van Frankrijk tegenover Engeland, dat behoeft geen nadere verkla ring. Nog vóór dit bekend was schreef Max O'Rell in de „Daily Mail", over de vijandelijke gevoelens van Frankrijk tegenover Engeland, die I tot uitbarsting zullen komen wan neer de tentoonstelling is afgeloo- pen en die zijn begonnen bij Fa- shoda. Maar dio veeten wortelen volgens den schrijver niet diep, ze hebben door het schreeuwen van de bandelooze pers in Frankrijk en Engeland reusachtige afmetingen gekregen, en nu is 't de taak van diezelfde pers, zegt hij. ze weer uit de wereld te helpen. Het genoemd artikel verdient inderdaad wel eenige nadere be spreking. Kostelijk b. v. is, hoe de heer Max O'Rell zegt dat vreem de natiën zich niet moeten indrin gen in het leven van andere, even min als individuen zich moeten bemoeien met de zaken van hun buurman. Dit in een Engelsche jin- go-blad te hooren verklaren is prachtig. Hij gaat dan vertellen dat de En- gelschen en Franschen elkaar niet kennen, en beiden elkaar op dit punt niets (e verwijten hebben. Wanneer dat het geval was, wan neer de pers uit beide landen er voor zorgde dat men elkaar beter verstond, dan zou men elkaar ook leoren waardeeren. We zullen eens zien wat de En gelsche bladen zeggen van het feit, dat we aan 't begin van dit over zicht in herinnering brachten. Philippolis (in het zuiden van denVrijstaat) dat werd aangevallen en genomen door de Boeren en door hen eenige dagen bezet ge houden werd, is in den nacht van 25 October, naar door Reuter ge seind wordt, hernomen door de Yeomanry, die in samenwerking mot twee andere colonnes handel den. De Boeren, die in grooten ge tale werden aangetroffen, leden naar gemeld wordt, zware- ver liezen. Een aantal Boerenvrouwen uit Jagersfontein zijn, naar gemeld wordt, per spoor in den afgeloo- pen nacht voorbij Colesburg ge komen zij werden weggebracht, omdat zij de Boeren bij een on langs plaats gehad hebbenden aan val hadden bijgestaan. Er zijn nog steeds geen voorstel len genoeg gedaan in zake China. Nu is Japan uit den hoek geko men, met het voorstel om namens de Regeeringen de onderhande lingen over de hangendq Chinee- scbe quaesties voorloopig op te dragen aan de gezanten der mo gendheden te Peking. De Duitsche regeering stemde in dit voorstel toe, naar door Wolff's bureau gemeld wordt. De aankomst der verbonden troe pen te Paoting-foe is thans een feit. Generaal Gaselee heeft, het geseind. Een vereenigde expeditie be staande uit Duitsche, Russische en Fransche troepen vertrok 23 Octo ber van Tientsin, de Duitsche troe pen naar Hsi-ang-ho, de Russische en Fransche naar Paoti. De gehee- le sterkte der legermacht bedraagt duizend man, met twee stukken geschut en cavalerie. De expeditie wordt noodig geacht voor de be scherming van de rechterflank der communicatie-lijnen tusschen Tientsin en Peking, daar een ster ke af deeling der Boksers, die ge vlucht is. voor de keizerlijke troe pen bij Peitang en Lutai, naar ge meld wordt, zich genesteld heeft tusschen Hsi-ang-ho en Paoti, veer tig mijlen oostelijk van Peking. De gouverneur kreeg bericht dat 4000 dorpbewoners uit den omtrek van Sam-tsjow in hot district Itwa- Sjin de opstandelingen aanvielen bij Peng-Heh z, verloren 2000 doo- den, de opstandelingen verloren er 400. Later verbrandden de ojp- standelingen het grootste deel van twee dorpen. Terwijl enkele Duitsche bladen van meening zijn dat de rijks-mi nister van binnenlandsche zaken, graaf Posadowsky, leelijk gecom promitteerd is door de openbaar making van den brief van Bück, blijkens welken het verbond van industrieelen op verzoek van het ministerie 12,000 mk. beschikbaar zou gesteld hebben ten dienste van de agitatie voor de tuchthuiswet, gelooven toch vele bladen dat men öf met een mystificatie öf met het geknoei van een ondergeschikt- ambtenaar,buiten den minister om, heeft te doen. Het is toch al te be lachelijk dat graaf Posadowsky in zi jn hoedanigheid als rijksminister bij het verbond zou gebedeld heb ben om zulk een klein sommetje. Ook de „Vorwarts" laat er minister Posadowsky buiten en veronder stelt dat een van de lagere ambte naren van het departement, die in geldverlegenheid zat, maar de in dustrieelen van nut kon zijn door zijn voorspraak bij groote leverin gen, bij het bestuur van het ver hond heeft aangeklopt, dat dan te gen wil en dank, omdat de man misschien later van dienst kon zijn en onder voorwendsel dat het geld voor de agitatie ten gunste van de tuchthuiswet was bestemd, aan zijn verzoek zou voldaan hebben. Volgens den correspondent van de „Frankfurter Ztg." te Berlijn, is de zaak reeds ter sprake geko men in den kabinetsraad van Dins dag. Buitenlandsch Nieuws. Algemeens berichten. De Donderdag te Berlijn gehouden volledige zitting van den Bondsraad erd geopend door den Rijkskanselier, graaf Von Bülow, met een toespraak waarin de groote verdiensten van prins Von Hohenlohe werden herdacht, en waarin hij verklaarde, dat hij al zijn krachten daaraan zal wijden, om in den geest van den eersten kanselier de goede verstandhouding der verschil lende Bondsstaten onveranderd te be houden. Daarmede volbrengt hij slechts de bedoelingen van den Keizer, die overtuigd is, dat de innige samen werking van alle leden des rijks aan de kracht van het vaderland ten grond slag ligt. De Beierscho gezant graaf Lerchen- feld, sprak de volkomen instemming van Beieren uit met de benoeming van graaf Von Bülow tot Rijkskanselier, daarbij verklarend dat hij ook sprak in den geest der overige Bondsregee- ringen. Stadsnieuws HAARLEM, 26 Oct. 1900. Chr. Nat. Werkmansbond. De groote zaal van het Brongebouw was Donderdagavond gevuld niet een groot en belangstellend publiek, dat kwam aanhooren de lezing, die daar vanwege de afdeeling Haarlem van bo- vengenoemden bond door den heer Dr. M. F. van Lennep werd gehouden. Onder de genoodigden behoorden ook da weezen uit het Ger. Weeshuis. De heer Van Lennep, een aangenaam cau seur, die op prettige, boeiende wijze weet te verhalen, schetste met verschil lende fraaie lichtbeelden, betrokking hebbende op de voornaamste taferee- Len uit de vaderlandsche geschiedenis, do personen die in de verschillende 'eeuwen, yan de 7e eeuw af tot op 'heden, een voorname rol hadden ge speeld, alsmede de belangrijkste feiten yit de geschiedenis. Vooral de 16e eeuw is rijk aan stof en gebeurtenissen. In hot laatst van die eeuw, in 1567, begon hot land meer en meer te bukken onder den wreeden, gehaten Alva, door Phi lips II uitgezonden, en die nieedoogen- loos de graven Egmond en Hoorne liet onthoofden. Al deze portretten werden op het doek gebracht. Dan werden om er een greep uit'te doen vertoond afbeeldingen van hot beleg van Haar lem van dat van Alkmaarvan de inneming van Brielle van den moord aanslag op Willem van Oranje, den vader des vaderlands, die goederen en leven veil had gehad voor zijn volk van den slag van Nieuwpoortvan den vierdaagschen zeeslag van den moord op de gebroeders De Witvan de te rechtstelling van Oldenbarneveldt, enz. Ten slotte werden de portretten van wijlen Z. M. Willem III, van de Konin gin-Regentes Emma, van Koningin Wilhelmina en van Haar a. s. gemaal Hertog Hendrik op het doek gebracht, en alle met daverend applaus begroet. Met den wensch en de hoop uit te spreken dat de verloving van beide laatstgenoemden rijken zegen moge geven aan het vorstelijk paar en aan het voltq besloot spr. zijn luide toege juichte rede. Een woord van donk namens allen, hierna door den heer Hilbrander aan den spreker-gebracht» was dan ook vol komen op zijn plaats. De vergadering, die met gebed was geopend, werd op dezelfde wijze geslo ten. Schouwburg. Gaetvoopstelling van Emü Richard. Het doet vreemd aan in onzen zwaren tijcL het lichte levensbeeld te zien dat Emile Richard, de bekende acteur van den Kon. Hofschouwburg te Stuttgart, heeft getrokken uit Fritz Renter's „On kel Brasig". Het blijspel is zoo eenvou dig opgebouwd, van zoo simpele intri gue, met zoo goedaardige, soms wel wat gnedkoope moppen, dat men zich inderdaad op sommige oogenblikken, vooral als het scherm pas gerezen is, wel wat „uit den tijd" voelt. Maar dan ook krijgt Reuter, in dit speciale geval „Onkel Brasig", weer spoedig de oude macht over ons. Aardige, prettige fi guur toch. zooals hij daar staat: het roodwangig, dikbollig gelaat afgedekt door de platte, vierhoekige pet, met den joligen kwast; die welgevulde buik rnet het gezellige, gebloemde vest; die blauw wit gestreepte broek en hooge kaplaar zen, omsluitend een paar stevige bee- nen, waar „het pootje" in zit. Wat komt dat plat-Mccklenburgsch goedrond uit zijn mond, wat klinkt het ons verwant, veel meer dan het Iloog- Duitsch! De figuur van Onkel Brasig is door en door sympathiek; hetzij hij ons laat schaterlachen over zijn drie bruiden of over de koudwaterkuur, hetzij hij zich doet kennen, als de gevoelige, trouwe, hartelijke vriend van inspecteurHawer- mann. En zijn humor moge dan ook niet altijd van de bovenste plank we zen, het is gezonde kost, en daar ont breekt het ons in den tegenwoordigen tijd wel wat aan. Het deed ons genoegen te zien dat Donderdagavond onze Schouwburg gevuld was met de eerste fatniliën van de stad, en ook dat er zooveel jongelui waren meegekomen. Maar het speet ons toch ook dat de breede burgerstand niet talrijker was opgekomen. Wel licht schrikte het optreden van een Duitschen troep wat af. Ten onrechte, want het Mecklenburgsch heeft won derveel overeenkomst met onze taal, en men zou de voorstelling zonder eenige moeite hebben kunnen volgen, en ook genoten hebben. Erail Richard die zelf de titelrol ver vulde was in één woord kostelijk.Naast hein noemen wij den heer Fink (Karei Hawermann) en den heer Idali (Mo ses),die zelfs voor open doek werden toegejuicht. Examen vrije en orde- oefeningen. Haarlem, 23 October. Geëxamineerd 6 vrouwelijke candidaten. Geslaagd: de dames J. G. M. de Jongh, J. G. Jibben, M. H. de Rooy en E. J. J. Ruder, allen van Amsterdam. Haarlem, 25 October. Opgeroepen 6 candidaten. Geslaagd de dames M. Warradijn en A van Pelt, beiden van Amsterdam, en PI. Wuite van Haarlem. Gisteren slaagde voor het examen vrije- en ordeoefeningen te Nijmegen, de heer H. Cransberg alhier. Op het concert te geven door het slrijk-orkest van Haarlemsch Muziek korps voor de. leden van het Bronge bouw op Zondag 2S October, zal zich doen hooren mejuffrouw Bertha van Ancum, een zangeres die te Amster dam studeerde, on 2 jaar te Berlijn haa$ studiën voltooide, de liefhebbers van kamermuziek kunnen tevens genieten, op het Programma komt voor, liet Quintet van Beethoven voor Piano,; Hobo, Clarinet, Hoorn on Fagot, eeno compositie die misschien alhier nooit althans niet door Haarlsmsche Musici werd uitgevoerd. Eendracht maakt Macht. Donderdag werd door de Haarlem- sche Vereeniging van Grondwerkers, Heiers en Opperlieden „Eendracht maakt Macht" een cursusvergadering gehouden in hot Gehcel-Ontïiouders- lokaal, Kleine Houtstraat -44. De Voorzitter, de heer B. Weber, open-, de de vergadering met een woord van voldoening over de trouwe opkomst on gaf daarna het woord aan den heer W. L. Schram. Deze sprak zijn genoegen uit, dafj hij kon optreden in een gebouw waar' geen sterken drank verkocht werd, daar deze de vijand is van den arbei der. De heer Schram zeide, dat hij hu hoofdzaak zou spreken over het ver-' eonigingslevon. Vereenigingsleven nu is er altijd geweest, maar werklieden- voreenigingen dateeren eerst van liet laatst der vorige eeuw, in ons land pas van 1870, toen hier gedurende korten tijd de „Internationale" optrad. Later zijn in 't leven geroepen het Ned. Work-" heden-Verbond, Patrimonium, R. K. Volksbond! S. D. Arbeiderspartij. Spr.; gaf een overzicht van de werkzaamheid! van het eerste Verbond, waardoor o.a." te Amsterdam reeds sedert 1893 bepa lingen omtrent loon- en arbeidsduur bestaan, zooals ook voor eenige-dagen, dergelijke bepalingen in onze gemeen-; te tot stand zijn gekomen. De heer Schram wees op de bclangv rijke schrede voorwaarts, die liierniedoi gedaan was, daar nu de patroons bin-j nen zekere grenzen worden gehouden.' Reeds in 1887 werd er op een con-! gres te Parijs een motie aangenomen, waarin de wonschelijkheid van den 8- urigen arbeidsdag betoogd werd en sedert heeft de beweging voor een groote ren rusttijd zich over geheel Eu-1 ropa uitgebreid. Spr. noemt hiern&i eenige instellingen in ons land, waai de 8- of 9-uurs werkdag reeds is inge voerd. De heer Schram spoorde do arbei ders aan, zich steeds op de hoogte te, houden van wat er in de Maatschappij! voorvalt en geen beter middel tot het opdoen van die kennis is er volgens' spr. dan het vereenigingsleven. Verder, maakte- spr. melding van het feit, dat twee vcreenigingen van werklieden, het Ned. Werkl.-Verbond en de S. D. A.' P. vertegenwoordigd zijn in de Tweede* Kamer. De heer Schram stelde verder het nut van vereeniging tegen de anar chistische beweging in 't licht Het vereenigingsleven zal volgens spr. altijd gebrekkig zijn, daar er steeds een aantal onverschilligen zullen blij-! ven, doch do heer Schram meende dat; dit de arbeiders niet moest ontmoe-i digen, daar altijd een krachtige kern zal overblijven, die voor de zwakkeren! zullen denken en handelen. De heen Feuilleton. Roman uit het Duitsch DOOR JUL. MABY. si y -Ik heb slechte een stuk speel goed in u gezien l -Ge zult me bekennen, dat ge •.eene nietswaardige zijfc, ge zult... Plotseling hield hij verschrikt, op. Helene had dè armen uitge strekt-, alsof ze zich aan iets vast wilde grijpen,, en opeens viel ze zonder een zucht,, zonder eene klacht bewusteloos op den grond. Langen tijd beschouwde hij haar zwijgend, geslingerd tusschen het verlangen om dit wezen, waaraan hij al zijn verdriet dankte, te ont vluchten, en het medelijden, 't welk hij in zijn binnenste voelde opkomen. Ze was zoo bleek, nu ze daar zoo voor hem lag. Hij nam de bewusfcelooze in zïj- ine armgn,_en_droeg.haar naar.de beek, die murmelend door het park stroomde, terwijl hij pogin gen deed om haar weer tot bewust heid te brengen. Hare onmacht was van langen duur. Helene I riep hij, kom tot u. zelve Helene Ze gaf hem echter geen ant woord. Hij greep- weer hare han den, maar nu niet meer om ze te drukken, tot ze pijn deden, zooals hij het straks had gedaan in zijne woede, doch thans om ze met zijn adem te verwarmen.. En daarbij fluisterde hij Hce schoon is ze, en hoe be min ik haar! Hij hief hare han den op en kuste die, maar geen O enkele beweging, verried, dat het leven terugkeerde. Hij boog zich over haar, zoodat zijne lippen bij na het marmerblëeke voorhoofd aanraakten en de donkere vlechten, die los waren gegaan. De verleiding was te groot, de liefde behaalde de overwinning op den toorn, de verachting en de smart, en hij drukte de lippen op het blanke voorhoofd.. Lang hield hij ze er op gedrukt, dcch opeens hield hij op. Ze had zich bewogen en 'de ar- rn ^uitgestrekt, Je r wij 1 -_een_z acht rood hare wangen kleurde, het le-1 ven begon in het schoon e omhul sel terug te keeren. En nu vluchi- te hij, opdat zij zijne zwakheid j niet zou zien hij schaamde zich voor zichzelven, dat hij haar nog 1 beminde, en verschool zich achter j de boomen. Helene echter bleef nog altijd i liggen, ofschoon ze de oogen wijd geopend had.. Reeds voor eenige. minuten was-} het bewustzijn bij haar terugge- j keerd, maar zij had de oogen stijf dicht gehouden orn bij Noël geen argwaan te wekken, want zijne fceedere kus had haar bovenmate gelukkig gemaakt. Zijne liefkoo- zing had haar met eene verruk king vervuld, die haar voor eenige seconden van alle kracht en ener gie beroofde. En was Noël niet gevlucht', was hij ook nog maar enkele minuten gebleven, dan had ze den strijd tegen zichzelve moeten opgeven. Ze zou in de armen van den jon gen man zijn gezonken en had ge zegd Ik bemin u, Noël ik heb u altijd hartelijk en innig liefgehad Hij was echter weggegaan zon- der.iets jewermoeden !- Nadat ze een weinig tot kalmte was gekomen, bekende zij zich zelve, dat het zoo beter was. Ze ging naar het slot en Noël keerde naar „Rouches" terug. Nog den zelfden avond reisde hij naar Or leans, zonder zijn pleegvader ge zien te hebben, en onderweg zei hij zonder ophouden tot zichzel ven Ik zal nooit weer naar „Rou ches" gaan, ik wil Helene niet weer zien, ook nooit weer met haar samenkomen En toch was hij den volgenden Zondag weer in „Rouches". Hij zocht eene ontmoeting met haar. maar tevergeefs. Snel besloten ging hij nu het slot binnen en ver zocht Martial Richardier te spre ken. Men bracht hem in een klein salon, en eonïgc minuten daarna stond Martial voor hem. Hun on derhoud duurde nauwelijks tien minuten toen vertrok Noël weder. HOOFDSTUK XXV. Sedert langen tijd had Helene slechts ééne gedachte en vervolgde hardnekkig één plan ze wilde in 't bezit trachten te komen van den brief, dien ze vroeger tegen een van Savinien had ingeruild. Dat hij dezen brief in zijn bezit had, vervulde haar met angst en wees, want ofschoon ze aan de misdaden die hij had bedreven en waarvan hij alleen de verantwoording had te dragen, geen deel had was deze brief toch in zoodanige bewoordin gen vervat dat ze in weerwil van hare onschuld in dè oogen van al len. die ze lazen, schuldig moest sch.nen. j En hel idee van den brief was van haarZii had hem gedicteerd, omdat ze vreesde, dat Savinien zwak van karakter zou zijn Hoe zeer berouwde dit haar thans Ja. toenmaals beminde ze nog niet Toenmaals was ze een hoogmoe dig schepsel geweest, vol van ge voelens van haat en wraak, een schepsel, dat rijkdom en macht het hoogste geluk scheen. Thans was haar hart week ge worden, het smachtte naar verge ving. Maar waar bevond zich de brief? Waar had Savinien hem verbor gen'? Ze wist het niet. Haren brief droeg ze steeds bij zichhij ver liet haar nooit, want zo vreesde, dat hij ontstolen kon worden en in vreemde handen kon geraken.. Blijkbaar deed Savinien hetzelfde,, maar hoe zou zij het gewaar wor den Slechts één enkelen keer had, hij later over den brief tegon haar, gesproken maar later nooit weer.! Ze zou het liefst openhartig te gen hem gezegd hebben Je ziet, dat ik je op alle pun-! ten heb gehoorzaamd en mijne lief de ten offer heb gebracht. Geef mij nu den brief terug, die nu immers, 'geen- doel meer heeft, daar ik op. het punt sta om de echtgenoot© van Martial Richardier to worden. Ze had hem door de treurige co- medie, welke zij sedert eenigen tijd speelde, zooveel vertrouwen weten in te boezemen, dat hij mis schien geen argwaan gekregen en' den brief teruggegeven zou heb ben. Het doel, waarnaar ze gemeen schappelijk hadden gestreefd, was immers inderdaad bereikt, en over eenkomstig de afspraak zouden de beide brieven, die hen zoo vast aan elkander verhonden, dan ver nietigd moeten worden. Ze waagde het echter niet om haar verzoek voor den dag te ko men, want ze vreesde, dat hij arg waan zou beginnen te koesteren.' Was het niet veiliger, dat zii den brief, door list trachtte meestler. tej

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1