Schram wekte dó aanwezigen krachtig op zich nog vaster aaneen te sluiten, daar alleen door vereeniging de be staande toestanden kunnen verbeterd worden. Spr. maakte melding van de andere groote reeds bestaande vereeni- gingen als bv. de A. N. D. B., de Ned. Typografenbond. Spr. merkte op, dat om een goed re sultaat te verkrijgen drie dingen noo- dig zijn: taai geduld, volharding en bovenal eensgezindheid. Spr. wees op de juistheid van het spreekwoord. Ge stadig druppelen holt den steen uit. De heer Schram voorspelde dat binnen een paar jaar algemeen stemrecht zou verkregen worden, zoodat dan ieder invloed zal kunnen uitoefenen op de samenstelling onzer gemeentebestu ren, Staton-Generaal enz. In de vakvereeniging moet de poli tiek echter buitengesloten worden. Spr. besloot zijne rede met den wensch, dat de arbeiders door samenwerking het doel zullen bereiken, waarnaar zij stre ven, nl. een meer nienscliwaardig be staan. De Voorzitter vroeg hierop of nog iemand in debat wilde treden. Niemand meldde zich echteriaan. Daarop maak- to de president bekend, dat er in de ver eeniging een zg. Arbeidsbeurs was op gericht, waarvan alleen leden konden profiteereu. De heer Weber wekte alle aanwezigen op lid te worden en sloot vervolgons de vergadering. Na afloop werd ten bate der vereeni ging een collecte gehouden. Arrondissements Recht bank. Zitting van Donderdag 25 October. Na de pauze werd de zaak behandeld van A. Schaap, beschuldigd van op 18 Sept. op het zeestrand den ezel die hij geleidde op een gruwelijke wijze mis handeld te hebben. Als getuige trad op de Rijksveldwachter Paap, die me dedeelde dat de beklaagde het dier zoo hard had geslagen dat de getuige hoe wel op 50 pas afstand staande, de sla gen duidelijk had kunnen hooren. Bekl. bekende, doch zeide dat hij het dier slechts sloeg omdat het niet voor uit wilde, doch niet met het opzet het te mishandelen. Het O. M. meende dat aan zulke er gerlijke mishandeling paal en perk moest gesteld worden en eischte 8 da gen gevangenisstraf. Daarna kwam voor Aagje van Zan ten, beschuldigd van op 16 Sept. jl. in de Haarlemmermeer Johanna Versteeg met een vloerbezem geslagen te hebben Bekl. verklaarde dat zij het gedaan had wijl getuige haar man beleedigd had. De off. van justitie vorderde 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Uitspraak over 8 dagen. De volgende zaak bracht 2 beklaag den in het bankje nl. J. Dekker en J. Lichthart, beklaagd op Maandag 3 Sept. de werkplaatsen van de heeren Kool te Zaandam binnengedrongen te zijn, zich op de aanmaning van den meesterknecht C. Lïnschoten wel ver wijderd te hebban, doch de 2e bekl. eerst na veel moeite. Bij liet binnen dringen hadden zij nog een paneel be schadigd. Alle getuigen verklaarden dat Dekker door het raam en Lichthart door de deur was binnengekomen. Dc anibtenaat van het O. M. meende dat, waar dit feit niet voor de eerste maal gebeurde, een strenge straf noo- di gwas en eischte voor elk der beklaag den 6 weken gevangenisstraf. Uitspraak a. s. Donderdag. Vervolgens stond terecht G. Hopman, beklaagd op 7 Sept. uit een kuil aard appelen opgegraven te hebben toebe- hoorende aan M. Koster, te Bloemen- daal. De beklaagde bekende berouwvol zijn misdrijf. Het O. M. achtte het misdrijf vol doende bewezen en eischte, in aanmer king van beklaagdes gunstig verleden, 8 dagen gevangenisstraf. Nu moest voorkomen F. H. van Tent. venter in papier en potlood, beschul digd o pi Sept. jl. diefstal van bloem bollen gepleegd te hebben ten nadeele van J. W. Lefêbre te Hillegom en die bollen verkocht te hebben. Bekl. was niet aanwezig. Hel O. M. vond dat uit de getuigen verklaringen het bewijs geleverd was en eischte met het oog op bcklaagde's zeer ongunstig verleden een gevange- aisslral van G maanden. Ten slotte moest zich voor de recht bank verantwoorden G. N. Weyers, beklaagd op 30 Aug. N. C. v. d. Voorn oict een flesch of harder voorwerp ge- slagen te hebben, zoodat v. d. Voorn een bloedende wonde in zijn voorhoofd kreeg. Er waren drie getuigen charge en één a décharge. De officier vond de mishandeling vrij ernstig en eischte, daar bekl. vroeger al eens wegens een dergelijk feit was veroordeeld een ge vangenisstraf van één maand. Hiermee was de zitting afgeloopen. Beverwiik. Aan W. dc Wildt Sr. alhier, is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als heemraad van den St. Aagtendijk voor de voormalige bannc Wijk aan Duin, prov. Noord-Holland. Verslag der Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Be verwijk, op Donderdag 25 Octo ber 1900 des voorm. te 9? uur. Voorzitter jhr. Strick v. Linscboten, Burgemeester. Afwezig, met kennisgeving, de heer Poel. De Voorzitter houdt een korte toe spraak waarin bij zegt te gelooven in den geest van den Raad gehandeld te hebben met het zenden van een geluk- wcnsch aan II. M. de Koningin bij hare verloving. Staande werd deze speech door de vergadering aange hoord. Do notulen der vorige vergadering worden gelezen, waarop aanmerking gemaakt wordt door den heer De Roe per. Hij zegt, dat in de voorlaatste verga dering door hem wel degelijk tweemaal een voorstel is gedaan betrekkelijk de politieverordening, welke door den Burgemeester genegeerd zijn in de gelezen notulen komt een gezegde voor van den beer Moens, dat dit onwaar is. Hiertegen protesteert hij en wil dit in de notulen veranderd zien. De Voorzitter zegt dat dit niet aan de orde isde quaeslie is of iemand iets aan te merken heeft op de notulen als verslag van 't behandelde in de vorige vergadering, waarin de heer de R. niet eens tegenwoordig was. Wil de beer de R. dnn na eventueele goedkeuring een voorstel doen in den geest door hem bedoeld, dan staat hem daartoe de ge legenheid open. Daarna worden de no tulen onveranderd goedgekeurd. De heer de Roeper legt nu de verkla ring af dat het bedoelde voorstel wel degelijk door hem gedaan is en het gezegde van den heer Moens dus on juist is. Hij wensebt deze verklaring in de notulen van thans opgenomen te zien. Bij de behandeling der ingekomen stukken, die voor kennisgeving worden aangenomen, vraagt de heer Breuke laar of het niet mogelijk zou zijn aan de werklieden der gasfabriek Zondags rust te verschaffen. De Voorzitter zegt den Directeur dier fabriek te zullen raadplegen. De lieer Moens deelt den heer Breu kelaar mede, dat deze zaak onmoge lijk zal blijken in 't onderhavige geval. De Voorziiter deelt mede dat door den heer D. Mijsberg ontslag wordt genomen als lid van de commissie van toezicht op de Fröbelschool. Hij stelt voor dien heer den dank van den Raad te beluigen voor zijn meer dan 25-jarig lidmaatschap, hetgeen met algemeene stemmen wordt aangenomen. Alsnj komt in behandeling een ver zoek van de drie gemeente werklieden om een stukje grond van de gemeente te mogen huren. Het rapport van de landcommissie luidt toestemmend, mits onder zekere voorwaarden. De heer Meijer vraagt of het de be doeling is aaa de gemeente-werklieden als zoodanig, of aan hen persoonlijk te verhuren, waarop door den Voorz. in eerst gemelden zin wordt geantwoord. De heer de Roeper vraagt bet woord. Hij zegt tegen 't voorstel te zijn omdat 't gemeenteland altijd publiek wordt verhuurd en hij voor dit geval geen uitzondering wil maken, llïj beschul digt don Burgemeester dat deze voort durend een der gemeente-werklieden in zijn tuin laat arbeiden. Hij wordt tot dc orde geroepen. Daarop zegt de heer de R. wel te willen gelooven dat de Burgemeester dien werkman vol doende betaalt, maar bij wenscht te welen of deze onderhandsche verhu ring soms ook moet dienen als com pensatie voor de in dienst van den Bur gemeester verrichte werkzaamheden. Hierop wordt hem door den Voorz. 't woord ontnomen bij praat echter door en zegt dat de schijn tegen den Burgcm. is. De Voorz. zegt, dat. als de R. iemand anders was, hij beleedigd zou zijn door diens woorden, nu echter niet, omdat de R. ieders handelingen naar zijn eigene beoordeeltzooals de waard is vertrouwt hij zijn gasten. De heer de R. praat steeds door, waarop de vergadering door den Voor zitter voor 10 minuten geschorst wordt. Tijdens de schorsing stelt de heer Moens zijn medeleden voor, alien de vergadering te verlaten wanneer dc R. doorgaat den Burgemeester te beleedi- gen. Tumult. Na afloop der 10 minuten heropent de Voorz. de vergadering en wordt 't zelfde punt aan de orde gesteld. De heer de R. vraagt wederom het •woord en gaat op de vroegere wijze verderhem wordt 't woord ontnomen maar hij overschreeuwt den Voorz. Alsnu verlaten 6 leden de vergade- zoodat er slechts 4 overblijven. De vergadering wordt daarop, we gens onvoltalligheid, door den Voorz. gesloten. 't Geleek, dunkt ons, iets op de Fran- sche Kaïner, vliegende inktpotten ont braken nog slechts. Heden, 26 October, opnieuw raadsvergadering. We willen hopen dat de heer de R. de gemeente belangen dan wat beter in 't oog zal houden, die door dergelijke scènes al lesbehalve gebaat worden. V els 011. Tot voorloopige candidaten voor den gemeenteraad zijn gesteld de heeren P. Smidt van Gelder, J. van Aplunter en Jhr. J. P. Teding van erkhout Haarlemmermeer. De heer N. Piecardi, onlangs uil Transvaal teruggekeerd zal in ver schillende plaatsen optreden en me- dedeelingen doen over den oorlog al daar. Heemstede. Het kohier op de bedrijfs- en andere inkomsten voor deze gemeente, is exe cutoir verklaard en aan den ontvanger ter invordering verzonden. De heer van Munster, onderwijzer aan de O. L. School alhier, heeft van den Burgemeester vergunning verkre gen om te Haarlem te gaan wonen. De) heer Adam van der Horst, sinds 40 jaren president van het R. K. Arm bestuur SL Bavo te Bei-kenrode alhier, beeft wegens hoogen leeftijd verzocht om van deze betrekking ontslagen te mogen worden. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Sedert de algemeene beschou wingen. over de kieswet-novelle kon men het lot der artikelen 19 bis en ter, in art. 15 van het aan hangige wetsontwerp belichaamd, beslist achten. Deze artikelen legden, gelijk be kend is, aan verhuurdeis en pa troons den plicht op, om te zor gen voor de aangifte van huur- en loonkiezers, huurders en werklie den. De heer Lohman, deze arti kelen bestrijdende, ging van de leer uit, dat de bedoelde kiezers vrijwillig op de lijsten moeten ko men, door hun eigen wensch, maar dat hun vrijheid werd aan gerand, wanneer aan anderen werd opgelegd hun aangifte te be zorgen. Er waren menschen, die niet op de lijsten wilden komen uit vrees van belastingplichtig t-e zullen worden of om andere. En dc belastingkiezer behoefde slechts niet op tijd te betalen om van de lijst af te komen, als hij dat ver koos. De heide artikelen zouden dus ongelijkheid scheppen. Ook de heer Mutsaers kwam op tegen den dwang dezer artikelen op de arbeiders gelegd die het kiesrecht niet mochten begoeren; zij zouden een onaangename ver houding met de patroons in het leven roepen. De Min. merkte op dat soort- gelijke verplichting tot aangifte bestaat ten aanzien van de Kamers van Arbeid. Zijn bedoeling was om den loon- en huurkiczers be ter hun stemrecht te verzekeren dan door eigen aangifte mogelijk v/as. Men beweerde dat het dwang was, doch 550.000 van de G00.000 kiezers werden nu immers ambts halve op de lijst gebracht. Zij kon den er af komen door geen belas ting te betalen of niet op tijd, maar dat was onbehoorlijk en bracht lasten mede. De niet-aan- gifte schreef men nu aan onver schilligheid toe, doch de werklie den hebben er alleen tijd toe des Zondags, wanneer er geen gele- genheid loe bestaat. Ook de heer Staalman verdedigde op gelijken grond deze artikelen. Maar de heer Do Waal Malefijt keurde het voorstel af op grond van administratieven omslag, enz. Den heer Schaper waren de arti kelen niet sympathiek. Hij verlang de hetere middelen, maar waar deerde toch de poging om iets van het kiesrecht van den arbeider te recht te brengen. De lieer Veegens juichte de bedoeling toe, maar keurde het middel af, dat op den patroon de taak wilde leggen van den werkgever. De heer Lohman had reeds het gerepliceerd, maar vroeg toch nog eens liet woord. De heer van Kerk wijk wilde hierover stemmen. De heer Lohman had reeds woord voor een persoonlijk feit en beduidde den Voorzitter da,t de Min. hem iets onfatsoenlijks had verweten en iets dat tegen hel staatsbelang indruischte. De Voor zitter zag er geen persoonlijk feit maar de heer van Kerkwijk liet zijn stemniingsvoorstel zak ken. En do heer Lohman beweer de nu, dat de Min. hem in zijn ka rakter had aangetast door het on fatsoenlijk te noemen wat spr. had geconstateerd, dat m .i zijn belas ting niet tijdig ko,i betalen om van de kiezerslijst af te komc-n. Spr beweerde, dat dit den Min. zelf eens gebeurd was maar hij bleek zich te vergissen. De artikelen werden verworpen met 65 tegen 22 stemmen. De verdere behandeling was i grootendeels aan technische détails gewijd. Bij art. 13 (aangifte van Iconkiezers) is, overeenkomstig rechterlijke beslissing, thans be paald, dat men alleen behoeft op te geven het in deMabel verdiende loon of meer te verdienen, niet het juiste bedrag. Men heeft aan te ge ven dat het loon het wettelijk be drag bereikt „of overtreft". Deze laatste woorden werden op voor stel van den heer Kolkman ge schrapt. De Kamer is blijven steken in een tweetal amendementen over de candi datenopga ven, die, vol gens het regeringsvoorstel ter se cretarie ter inzage moeten gelegd worden, aangeplakt en in afschrift verkrijgbaar gesteld. De heeren Troelstra c. s. wilden deze geheele bepaling doen verval- 1.en,' '.1 hei beIanS van de onafhan kelijkheid der kiezers, die door pressie van onderteekening kon den worden weerhouden of door degenen wie die onderteekening niet naar den zin was, benadeeld. De heeren van Asch van Wijck (Ede) en Malefijt stelden voor om alleen do lijsten ter inzage te leg- gen Eenige controle achtten zij noodig, tegen misbruiken. De Min. bestreed beide amende- menlen uit het oogpunt van de wenschehjkheid van publieke con trole tegen knoeierij. De comm. van rapp. voelde iets voor het ar gument van mogelijke benadee- hng, maar dat bleef bij het 2e amendement tóch mogelijk en zij ontraadde dus beide. Hierover wordt heden beslist De Ongevallenwet is na een korte discussie, waarbij nog enkele op helderingen werden gegeven en enkele wijzigingen aangebracht aangenomen met 88 tegen 3 stem men, die van de heeren Kerdijk Veegens en Bastert. De Min. Lely werd met dezen uitslag van alle zijden gelukge- wenscht. 5 tv k'>swe;- in elk seval n'et vóór Dinsdag, komen een aantal wetten aan de orde, daaronder de onteigeningen voor publieke wer ken in Den Haag, voor den locaal- spoorweg Amsterdam—Haarlem de grensregeling met Pruisen, Staatsloterij, enz. G. Jr. werk, die het prachtige en kostbare borduurwerk aanbracht op bet kleed, dat do Koningin droeg tijdens de inhul diging. Academische examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is propeadeutisch examen in de geneeskunde afgelegd door mej. J. van West; het candi daats-exa- men scheikunde door den heer E. H. Buchner. Amsterdam. Het doctoraal examen in de plant- en dierkunde is cum laude afgélegd door den heer C. J. J. van Hall. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer G. H. Moll van Charante, geb. te Rotterdam, met proefschrift: „Dc Ilyperaigctische zo nen van Head." Amsterdam. Doctoraal examen in de Ned. letteren de lieer E. Besse. Examen teekenen (L. O Amsterdam, 25 Oct. Geslaagd de hee ren: J. Butter, van Haarlem; J. L. Oor ver, van Amsterdam; H. van Daalen, van Amsterdam; W. van Driest, van Oudshoorn; P. Doets, van Amsteidam. Boerenland maakt, dringend her': ziening noodig hebben, zonder En- gelschen invloed. Wio daar dus meer van weteq wil, verzuime niet de vergader ring in het Brongebouw bij te wo' nen op dien dag, waar als spreker zal optreden do heer H. Oost, die het gebracht heeft tot gevangene op St. Helena, en toen hij ontslaj gen werd, zijn levendige schilde ringen in de ,,N. Rott. Courant" gaf. De toegangsprijzen zullen zijn 10 cis. en iets meer voor gereser veerde plaatsen, zooals nader per advertentie zal worden bekend ge maakt door het bestuur van de afd. Haarlem van de Ned. Zuid.- Afr. Vereen. J. B. SCHEPERS. Voor de Amsterdamschc vereeniging S. L. treedt a.s. Maandag de heer F. M. Wibaut op met het onderwerp: „De ontwikkeling dor voortbrenging van stelselloosheid tot regeling." Ernstige verwonding. Woensdagavond omstreeks zes uur kreeg de Amsterdamsclie po litie bericht, dat de houder van een huis van verkoop met recht van wederinkoop van den Groe- nenburgwal aldaar, Do Leeuw genaamd, door oen jongen man aangevallen en met een mes ge stoken v/as en dat de dader naar het dak van hei huis was ge vlucht. De commissaris der eerste sectie, de heer Vrede, begaf zich met twee rechercheurs naar de plaats van het voorval en vond in derdaad boven in de dakgoot den aanvaller, die zich aan hem over gaf. Hij heet de Vries, is koop man en pas negentien jaar oud. Hij was de Leeuw's winkel bin nengegaan en had hem met een mes een steek in den buik gege ven. Waarom? Omdat h" vroeger eens door De Leeuw's zoon belee digd was. Deze reden kwam den commissaris niet aannemelijk voor, omdat bij het verboor van getuigen omtrent eene zoo ern stige beleediging niets bleek. Maar tot laat in den avond was geen an dere verklaring zijner daad uit De Vries te krijgen. Overigens bekende hij de daad volledig. De Leeuw werd naar het binnengast huis gebracht en daar verbonden. De geneesheer zag de verwonding zeer ernstig in. De getroffene kon echter verhoord en met De Vries geconfronteerd worden, in wien hij zijn aanvaller herkende. In den loop van den avond is het on derzoek voortgezet door den offi eier van justitie. Het lijstervangen is weder in Fries land aangevangen. In de gemeente Gaastcrland, Weststellingwcrf enz. was de buil groot geweest kan men zeggen, dear in de drie laatste dagen enkel in Friesland 50.000 lijsters ge vangen zijn. De poeliers besteden per stuk 11 12 cent. Men meldt uit Apeldoorn doch het zij onder alle reserve medegedeeld dat het huwelijk van 1L M. de Konin gin in de eerste helft van Januari zal voltrokken worden. H. M. zou nl. be paald hebben, dat deze plechtigheid zal geschieden op den datum waarop het huwelijk harer Moeder werd inge zegend. En eindelijk zou het borduurwerk voor het trouwkleed weder zijn opge dragen aan mevr. Van EmstedeWin kler, leerares aan de Rijksschool voor kunstnijverheid, afdeeling kunstnaald- INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijn. 'an ingezonden stukken, geplaatst o\ niet geplaatst, wordt de kopy tiict aan den inzender teruggegeven. M. d. R.l A.s. Dinsdag over een week, 6 Nov. 1900, kunnen de Haarlem mers een ooggetuige hooren spre ken over den oorlog in Transvaal en Oranje Vrijstaat. En dat is voor velen dringend noodig, omdat er zooveel wanbe- grippen in omloop zijn. Eerst zijn de Boeren Uji, boven- menschelijke wezens haast go- maakt, toen weer, toen het bleek dat ook zij menschen waren, heeft men zo verguisd in vele kringen; men heeft eenvoudig weer zich la ten beetnemen door de Engelsche berichten en verklaard met Ro berts, dat de oorlog zoo goed als uit was. Maar zie, de oorlog is niet uit de Boeren dringen aan alle kanten op, de volksoorlog is pas nu recht aan ae gang. Zoodat de voorstel lingen, die men zich hier van het Rechtszaken. Buren ruzie. Wij hebben onlangs medegedeeld, dat in een der buitenwijken van Am sterdam zich het geval voordoet dat twee huren elkander hinderen in hun bezigheden, zoo zelfs dat de omwo nenden er bij te pas komen. De heer I-Ieyermans, die in deze de beneden-, buur is, heeft een aanklacht bij dc po litic ingediend en Woensdag werd de zitting va nhet eerste kanton daarme de voor een dee lin beslag genomen. Aan het verslag in liet „N. v. d. D." is ontleend: De partijen waren niet aanwezig, maar lieten zich vertegenwoordigen door rechtsgeleerde raadslieden. Voor den heer Heyermans trad op mr. Li- oni, voor de gedaagde mr. Biederlack. Laatstgenoemde begon met de mede- deeling, dat de gedaagde alle feitelij ke schuld ontkent In de dagvaarding wordt haar ten laste gelegd, dat zij op 6 October, door het stompen of doen stompen met een zwaar voorwerp op den vloer, het pla fond van het benedenhuis zou heb ben beschadigd. Mr. Biederlack bestreed den inhoud van de dagvaarding, waarin z. i. een poging gedaan wordt, om de aanspra kelijkheid voor anderen te smokkelen. Wel erkende hij, dat op 6 Oct. een dans partijtje ten huize van de bovenbewo ners was geweest, een partijtje, dat al licht niet gegeven zou zijn, wanneer cr niet beneden op een groot draaior gel muziek was gemaakt. Hij meende echter, dat. zooals de dagvaarding nu luidt, de gedaagde niet voor de daden van anderen aanspra kelijk mocht worden gesteld, en ont kende daarom alle feitelijke scliuid welke is ten laste gelegd. Mr. Lioni besprak de aanleiding te: het gebeurde, de voortdurende zacg- studicn van de juffrouw boven, welk gezang door den heer Heijerrnans ais gebrul" gequalificeerd werd; een ge brul, waarbij het hem onmogelijk was te werken- Vriendelijke briefjes, nij ver zoek om toch niet altijd die n kale oefeningen te houden. liirdr: niet, en daarop werden de brk maatregelen van verweer tor, épast. nu ten slotte de daiispaitïj lov n. :-i.r geloofde niet aan ecu dans;):.!iij Lat gelijke parlijen geeft mor», niet op bovenwoning van 210 hu ar. d v dn •- niet op ingericht. Neen, er was niet gedan^. mr - r -• zware voorwerpen óp E E r - beukt, zóó, dat.de kalk <-: vieL In de dagvaar.liiv w. c aan één persoon tc-n laste g<G. r was niet doenlijk, want welke ga de beer Heyermans bezit, zeer zeker niet de gave om door een plafond hi te zien wie er op den vloer danst. Br- eigenlijke huurster van het bovenhui:?, een beiaai de vrouw van zeventig jaren, zag spr. er ook niet op aan Die zal wel niet aan het schandaal hebben me degedaan, en daarom is in de do v.- sr- ding gesproken van op den vloei pen of doen stampen. Spr. m< i r dat de huurster daarom wel degelijk aan sprakelijk is, ook,... als men wil. dat zij door nalatigheid, ten gevolge van onvoorzichtigheid (nl. door het schandaal niet te beletten), ovei last aan hare buren heeft veroorzaakt. Na re- en dupliek, waarbij mr. Bie derlack nogmaals beioogde, dat, zoo als de dagvaarding thans luidt, de ge daagde alle schuld ontkent en dus z.i. niet veroordeeld mag worden, werd de uitspraak bepaald op over veertien dagen. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. In eene vergadering van de commis sie van patroons en werklieden voor de drukkersbedrijven te 's-Gravenhagc is een concept-leeriiogstelsei en tvorden Slaagde zij door list niet, tlan kon ze immers nog altijd eene I laatste poging wagon en naar het papier vragen. Ze veranderde hare leefwijze thans in menig opzicht, want ter wijl ze na het huwelijk van haren broeder weken ja maandenlang op „Landepereuse" vertoefde zon der naar „Beuvron" terug te kee- ren, kwam ze daar thans herhaal delijk. Savinien had misschien in 't een of ander verborgen hoekje den noodlottigen brief verborgen en zij wilde van elk oogenblik, van elke gelegenheid gebruik ma ken om er naar te zoeken. De oude dienstmaagd bekom merde zich niet om hare meeste res en om hetgeen deze deed. Zoo dikwijls Helene dus op „Beuvron" kwam, doorzocht ze bij afwezig heid van haren neef alle kamers, sloot alle kasten open en doorsnuf felde de kleinste hoekjes. (Rijk- baar echter had Savinien niets te verbergen, want alle kasten ston den open en de meeste latjes wa ren leeg en ongebruikt. Helene kwam spoedig tot do overtuiging, dat haar neef den brief slechts in zijne brieventasch verborgen kon hebben, die hij nooit weglegde. Zij zelf handelde immers evenzoo. Op zekeren morgen trad Savi nien met een bezorgd, ontevreden gelaat in de kamer. Zij vermoed de niets goeds en maakte zich ge reed voor den strijd. Hij trok haar mede en zei Kom kom gauw Wat wil je van mij vroeg ze. Er gebeuren gewichtige din gen. Weet je dan van niets? Dit onderhoud had plaats een dag nadat Martial Richardier en Noël Labarthe met elkander had den gesproken. De eerste was den volgenden morgen naar Parijs ge reisd, vanwaar hij naar Brest dacht te gaan. Als hij uit Brest terug keerde, zou het afgesproken duel plaats hebben. Wat zou ik weten vroeg ze verwonderd en ongerust. Het betreft een duel, zei hij, en toen hij Helene bieek zag wor den, voegde hij erbij Je begrijpt het zeker al Martial en Noël hadden twist met elkaar? Precies. En ze zullen met el kander duelleeren. Maar Martial is immers ver- trokkenl Noël zal zijn terugkeer af wachten. Dat zijn ze overeenge- j komen. Mijn hemel, mijn hemel mompelde Helene wanhopig. Nu willen ze zelfs met elkaar duellee renen ik ben er de oorzaak vanl Dat een van beiden valt, is zeker. De beide jongelui zijn ra zend jaloersch op elkaar. Eén van hen moet dus het veld ruimen. Maar hoe weet je dan, dat ze zullen duelleeren De zaak is zeer eenvoudig. Martial heeft vier getuigen noo dig en vroeg mij voor zijn vertrek of ik er een van wilde zijn. Ik maakte hem echter duidelijk, dat mijne positie tegenover Noël La barthe zeer lastig was en ik bij een twist, welks voornaamste oor zaak ik zelf was, niet tegenwoordig kon zijn. Martial zag dat in en gaf mij de adressen van tv/ee bevrien de officieren in Tours, die ik be loofde uit zijn naam om den be doelden dienst te verzoeken. Het duel zal dus zonder mij plaats heb ben, maar ik draag er kennis van. En dat een der partijen daarbij het leven zal laten, is mijne vaste overtuiging Wat kunnen we doen? ook geen raad geven. Op dit ver loop van de zaak was ik niet voor bereid, het brengt al mijne bere keningen in de war. Sterft Martial dan vallen onze plannen in duigen. Het duel moet op de eene of ande- wijzo onmogelijk worden ge maakt. Er staat voor ons te veel op het spel. Maar wat kan ik doen Hoe zal ik het verhinderen Dat weet ik niet. Tracht zelf een middel te vinden. In zulke dingen zijn de vrouwen soms het vindingrijkst. Jii zult er wel raad op weten, ik ben er van overtuigd. Ze wrong in stomme vertwijfe ling de handen, terwijl hij naar de deur ging. Hier bleef hij staan en zei zoo terloops Je hebt immers vier dagen tijd tot nadenken. Plotseling hief ze het hoofd op. Ze was zeer bleek, maar hare oogon schitterden. Nu ja, zei ze, ik zal dit duel verhinderen. Je hebt een middel gevonden? Laat hooren, zei hij weer terug komend. Neen neen, ik wil geheel vrij I in mijne handelingen zijn. Maar Ik weet het niet en kan je hot duel zal ik verhinderen, daar kun jc staat op maken. Hij stond besluiteloos, en uit den scherpen blik, dien hij op Helene wierp, was iets als argwaan te le zen. Zou ze verraad willen ple gen? Waaraan dacht ze Blijkbaar raadde ze zijne ge dachten, want ze zei Ik zweer je, dat Martial en Noël niet met elkaar zullen duel leeren. Wat verlang je nog meer? Het middel, waarvan ik mij denk tc bedienen, kan je geheel en al onverschillig zijn. Nog altijd stond hij besluiteloos met gefronsste wenkbrauwen. Eindelijk zei hij schouderopha lend Je hebt ten slotte toch gelijk en ik wil je niet hinderen. '9e hoofdzaak is i.--.mers, dat het duel achterwege blijft. Na deze woorden gesproken te hebben, ging hij heen. Maar op de trap bleef hij peinzend staan. Ze voert wat in haar schild, mompelde hij, wat mag het zijn? Zeker, zij wilde dit duel verhin deren. Te veel onschuldig bloed was er reeds vergoten, te veel mis daden waren er reeds begaan neen, niet voor de derde maal zou een raensch het slachtoffer worden. Binnen 'ier dagen moest ue een besluit hebebn genomen, de volic waarheid aan de beide jongelieden hebben medegedeeld en haar groot offer hebben gebracht. Een enkele man leef do er, die de listen en misdaden van Savi nien had geraden één man leefde er, voor wien de avonturier bang was, doch die door hem met eene handige streek uit den weg was geruimd. En deze man v/as Jean Vandale. Wel ken liij op 't oogen blik niets tegen den ellendeling, ondernemen, daar hij in de ge vangenis zuchtte en tot werkloos heid gedoemd was, maar hoe werd het., als men hem krachtig hulp verleende (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2