Amsterdamsche Beurs fenburgscho Landergerichte, die in pen Haag vertoefde in verband met het huwelijkscontract van H. M. de Koningin, keerde Maandagavond naar net Hertogdom terug. De heer Langfeld zal tegenwoordig zijn op het slot van de vorstelijke 01- flenburgsche familie, waarheen H. ten Hertog Hendrik zich dezer da- zullen begeven. Uit Apeldoorn. Hertog Hendrik nam Maandag morgen afscheid van de Koningin fcn de Koningin-Moeder op het bor- öes van het paleis Het Loo. Verge zeld van zijn adjudant, luitenant Behr, werd de hertog naar het sta tion Apeldoorn gebracht door jhr. yan Hoogstraten, en jhr. Tets, ka- tnerheer van H. M. Naar men zegt zal de vorstelijke familie 15 November haar verblijf weder te 's Gravenhage vestigen. De erfprins en prinses von Wied flie Zondag een bezoek op het par eis had' gebracht, vertrokken des jivonds te 8.19 weder naar Duitsch- land. Een groote menigte was voor 't ptation Apeldoorn saamgestroomd en ook op het perron was. een dub bele haag van menschen aanwezig, j De gasten werden tot op het per- pon vergezeld van de H. M. de Ko ningin, Hertog Hendrik en H. M. Üe Koningin-Moeder. Zendelingen in China. In de „Maasbode" is opgenomen een schrijven omtrent den toestand der Franciscan er-Missie in Zuid-Shansi. Daaruit blijkt dat de Hollandsche mis sionarissen mét mgr. Hofman aan het hoofd, half Augustus nog ongedeerd en velen hunner zelfs betrekkelijk vei lig waren. De he eren Fischer, Wolmarans De Bruyn bevinden zich thans met I aangekomen Transvaalsche hoofdamb j tenaren te Rome. In het midden dezer week worden zij te 's-Gravenhage ver- wacht. Internationaal Privaatrecht. De Staatscommissie voor het In ternationaal Privaatrecht is Zater dag jl. onder voorzitterschap van den Staatsraad mr. T. M. C. Asser aan het departement van justitie vergaderd geweest. Voor den aan vang der werkzaamheden heeft de voorzitter zijn leedwezen betuigd over het door jhr. mr. J. J. Rochus- gen genomen besluit, om wegens j fciine in omvang toenemende werk- I zaamheden aan het departement van buitenlandsche zaken, als se cretaris der Staatscommissie af te I 'treden. De voorzitter zegt den aftreden den secretaris ook namens de ove rige leden der commissie dank voor de uitstekende wijze, waarop 'hij zijne betrekking heeft waarge nomen en bracht hulde aan zijne veelzijdige verdiensten. De Staatscommissie heeft na af doening van enkele zaken van min der belang een aanvang gemaakt met de voorbereiding van het pro gram voor de vierde Haagsche con ferentie. Men schrijft ons: Den 29sten September is te Utrecht opgericht het Christelijk Letterkundig Verbond. Dit geschiedde in een verga- dering, die, door driemaal meer per- isonen bezocht dan de voorbereiden de, zich bezighield met do vaststelling- der statuten. Tot bestuurders werden gekozen de HH. A. J. Hoogenbirk, Voorzitter Amst., Dr. J. IL Gunning JHz., Vico-Voorz., Utrecht, W. van Nos, 1ste Secr., Utrecht, J. C. Hcmoet, 2de Secr., Utrecht, L. Kuperus, Pen- ningm.Amst. Do Vereeniging telt leden van ver schillenden rang en stand, uit tal van plaatsen onzes lande, mannen en vrouwen. Zij is niet bestemd louter voor letterkundigen, maar voor allen, dio op den breeden grondslag van Ons Tijdschrift (Daamen, Rotterdam) 'uit hetwelk dit verbond ontstaan is de saamwerking van Christenen zoeken, allereerst op letterkundig ge bied, maar ook op ander. Voor nade re inlichting wende men zich tot den lsten secretaris; ook omtrent de wij ze, waarop het lidmaatschap verkre gen wordt. Samalanga. Aan de „Deli-Crt." werd ge seind dd. Kota-Radja 25 Sept. „De Gouverneur zal naar men zegt de expeditie naar Samalanga in persoon leiden." Ongewild© Zondagsrust. Sinds eenige weken waren de dagers te Leiden overeengekomen 's Zondags niet meer to verkoop en. Een had zich echter niet aangeslo ten. Den volgenden Zondag zetten dientengevolge eenige spekslagers hunne winkels weer open, daar zij voor schade vreesden. Zondagmorgen schenen zij ech ter weer van inzicht te zijn veran derd en prijkten hunne ruiten in dikke, zwarte letters, blijkbaar in de haast erop gezet, met het op schrift „Zondagsrust." Dat deze nieuwe omkeer al even min gemeend was als de eerste, bleek spoedig, daar alle hens aan het werk ging om dit opschrift te wat niet zoo gemak kelijk was. Der politie is het gelukt de schil ders te ontdekken in een paar sla die langs dezen weg Zondagsrust ijverden. Zondag werd de wandelpier te Scheveningen weer zeer druk be- Gocht. Het was wel niet onstuimig, maar er woei een krachtige wind Z.W.. zoodat_van. het_Dlatfosrm do hoog zich verheffende golven een forschen aanblik boden. Door den storm van Zaterda^ heeft de eigenlijke wandelpier niet geleden. Alleen heeft de Belgische ingenieur die den aanlegsteiger vervaardigt, 't weer slecht getrof fen. De ijzeren pijlers, een vorig keer weggeslagen, die nu weder waren ingezet met een viertal an dere en zelfs reeds onderling- ver bonden waren als dienende voor den onderbouw van den aanleg steiger, zijn voor de woeste baren en zware winden weder bezweken, terwijl een ophaalbrug, die ge meenschap tusschen r>jer en dien onderbouw onderhoudend, even eens werd weggerukt. Het ijzer werk is gezonken, maar kan even als een vorig maal weder worden omgehaaldDe brug schijnt weg gedreven. Het Paviljoen der Z A. R. Wat zonde en jammer zou zijn ge weest, is voorkomen. De verzameling in het Paviljoen der Z. A. R. te Parijs wordt niet verspreid; velen zal liet in en buiten Holland, vooral in Zuid- Af rika, tot blijdschap strekken dat zij in haar geheel is gekocht door een Dordtenaar, den heer Hidde Nijland. Zij blijft dus in ons land, om, als de Republiek mocht verdwijnen, voor altijd een historisch beeld te geven van haar eindheschaving. Dan zal Dordrecht, als het dat voorrecht waar deert, Het Transvaalscli Museum be zitten en een bedevaartplaats zijn voor wie de nagedachtenis eeren van een uitgemoord klein volk. Maar als Transvaal blijft bestaan dan gaat de verzameling naar Afrika terug. Dat juist is het mooie in deze daad van Hidde Nijland, dat hij heeft gered uit liefde om te behouden, niet zucht tot bezit. Zaterdag jl. hadden te Leeuwarden een jongman en een jongedochter den gang naar het stadhuis gedaan, om zich te laten trouwen. Onderweg kre gen zij twist Nóg loopen zij met hun beiden tot aan de deur, en dan geeft hij haar een afscheids... klap, gevolgd door een bulderend „Ga dou maar trouwen, ikhet." Daarmede liet hij de bruid staan, die nu „onverrich- terzake" huiswaarts moest keeren. Schilderij en diefstal. Omtrent den grooten schilderijen diefstal wordt nader vernomen dat door de Haagsche politic thans reeds 260 schilderijen zijn opgespoord. Er zijn echter nog meer ontvreemd. Uit Zuid-Afrika terug. Door het stoomschip „Kerzog" der Deutsche Ost-Afrilca-linie, de zer dagen te Rotterdam te venvach ten, zullen aldaar de volgende uit gewekenen uit de Zuid-Afrikaan- sche Republieken aan land worden gezetde dames S. en M. Smit, mej. Schreuders, mevr. Tengber- gen en 2 kinderen, de heer en mevr. G. van Pesch, de heer en mevr. J. A. P. Schreiber, de heer en mevrouw Meyer en 4 kinderen, de heer en mevr. Koetzinse(?), de heer en mevr. Hoffman en de liee- ren J. H. Ruivers, S. Tamson, Ph. Finkenberg, J. Posthuma, 3 kee ren Poortvliet, M. van Bruggen, J. B. Masseus, H. G. Houveburg, J. de Haan, K. Lindner, H. W. Dek ken, J. G. Dorius, H. Selle, M. F. Schuhmann, K. Slegtkamp, Th. v. d. Berg, K. Visscher, G. W. Sato- rius, H. J. W. Bekhold, G. Baand, J. G. Isebrand, J. W. Avis, J. van Westreenen, J. M. v. d. Haaven. J. Mopurgo, F. Lugten, Oetéimans. P. G. Veldhuis, D. de Lange, H. Schouten, M. van IJzeren, dr. Mö- genburg, J. T. H. Naumann, S. A. van Eyk, H. Scholten, F. Hooge- boom van Hulzen, Masseus de Jong, Lutkie Strooy, 2 heeren Van Wijk, Aalbers, A. v. d. Sluis, Greet Bosma, H. Mulders, P. H. G. Clae- ren, G. Nyssen, A. M. Kraan, J. Maris, K. Goslinga, A. Rutgers, P. Berkhoff, Oostsrbaan, J. C. Mann. J. A. Breve, C. C. van Nahmis, J. A. Cochina, J. R. Hoekstra, F. Bun- ning, mevr. Aardweg en 2 kinde ren, de heeren J. de Bruyn, Ten Bosch, Van der Wilton, Van Ree- de, A. Aardweg, II. Aberson, Slin gervoet, Romondt, Deukema. Th. Hommels, Brassum, W. Vleeming, F. H. Buné, P. J. Schutte en zoon, Max Hormann, A. Poen, Van Dijk. S. v. d. Werf, G. Witt, G. van Riemsdijk, A. Langeveld, P. Doo- den en L. Verstraten. Het st-oornschip „Bundesrath", van de Duitsche Oost-Afrika Lijn, dat Zaterdag te Vlissingen ver wacht werd, kwam ten gevolge van den hevigen storm Zondagochtend te ongeveer acht uur op de reede te Vlissingen aan. Dat de 23 passagiers, wier na men reeds gemeld, die zich aan boord bevonden, komende uit Z. Afrika. zeer verheugd waren een Nederlandfiche haven, de plaats van hunne ontscheping, bereikt te hebben, bleek wel door een luid gezang, dat door hen werd aange heven en dat op den Nooi'dzeebou- levard gehoord werd. De „Bundesrath" kwam daarna in de haven en meerde half twee, na liet vertrek van de dagmailboot „Nederland" aan den zuidelijken ponton, alwaar de ontscheping plaats had. Sporten Wedstrijden. VoetbaL Het Is nog een zeer gewaagde zaak omtrent den eindstaat van ds le klas se comnetitiö In het Westen iets te voorspellen. Na de wedstrijden van LI. Zondag is evenwel bijna zeker dat de Spartanen de laatste plaats zullen gaan bezet ten. Ook Rapiditas is hard aan 't af takelen. Nu weer slaag van Ajax met 1—0 op eigen terrein, dat voorspelt niet veatt goeds. Onze Haarlemmers bezetten door hun overwinning op Sparta nu de 6e plaats. H. V. V. blijft nog steeds met een belangrijken voor sprong No. 1; Ajax is nu op de 2e plaats gekomen, doch men moet hier bij niet vergeten dat noch Velocilas noch R. A. P. 1.1. Zondag konden spelen, door den slechten toestand van het Amsterdamsche terrein. H. B. S. is er na den klap haar 28 Oct. toegebracht door hare stadgenoote ook treurig aan toe. Men weet niet wat men aan deze club heeft. Haar lotgevallen van dit jaar zijn merk waardig genoeg om eens na te gaan. eerst spelen de Roodwitte Hagenaars op Rapiditas' terrein gelijk (2—2), daarna verliezen zij in den Haag te gen Velocitas met 4, winnen dc volgende week van R. A. P. met 10 en krijgen er nu van H. V. V. van langs met 8. Naar onze meening is het dan ook volstrekt niet onmoge lijk dat H. B. S. nog onder Haarlem eindigt. De Roodbroeken kunnen, wanneer zij blijven volharden, vrij ze ker zijn van hun plaats in de le klasse. Zondag toog de H. F. C. Perseus" naar Amsterdam om een bondsmatoh te spelen tegen „Steeds Voorwaarts II", doch daar er geen scheidsrechter aanwezig was werd er overgegaan tot het spelen van een friendly game. welk in het voordeel van „Perseus" afliep, daar „S. V." verslagen werd met 3—0. Hockey en Bandy. Voor de le klasse Hockey en Bandy hebben zich aangemeld, De Haagsche. Rotterdamsche en Haarlemsche H. en B. clubs; voor de 2e klasse, Da Haag sche, Zwolsche en Haarlemsche dito's. liet bestuur van den Ned. H. en B. bond voor 1900/1901 is als volgt samen gesteld: Jhr. Ch. van de Poll, Vcorz.; A. Kool, Vice-Voorz.; Mr. N. A. M. van Aken, Secr.; S. J. K. de Moncky, Pen- ningm.; W. Coops en Ant. J. Abspoul, Commissarissen. Tot den Bond zijn toegetreden, be halve de bovengenoemde nog de Am sterdamsche, Rotterdamsche, Velsen- sclic. benevens Leidsche, Delftsche en Utrechtsche studenten-I-I. en B. clubs. Wieiormeuws. Volgens den Amsterdamschen cor respondent van „De Vélo" heeft Hen ri Meijcrs die geruimen tijd aan een keelaandoening leed, aldaar dezer da gen een operatie ondergaan die goed gelukt is. Vervolg Stadsnieuws. Paulsen Guillaume Pierre, geboren te Susterzell (Duitschland); Paulsen, Frangois Theodoor,omstreeks 30 jaren zijn voort vluchtig na zich te Merbach vermoedelijk aan doodslag op een jachtopziener schuldig gemaakt te hebbed. Hun signalement wordt opgegeven als volgt: Wat eerstgenoemde betreft: Lengte 1.70 meter, gelaat langwerpig, voor hoofd laag, neus, mond en kin gewoon oogen zwart, knevel zeer zwaar; hij draagt een kor to jas; als bijzonder kenteeken wordt opgegeven dat hij den ringvinger van een zijner handen mist en wel vermoedelijk van de lin kerhand. Wat laatstgenoemde aangaat deze schijnt ouder dan hij werkelijk is: lengte 1.60 meter, zonder baard of knevel, draagt slappe hoed en bruine jas. Voorts wordt nog opgegeven dat zij den 2-4 Oct. j.l. in de omstreken van Aix la Ch&pelle den weg naar Neder landsch grondgebied hebben gevraagd Nasporing van deze personen vooral langs de Duitsche en Belgische gren zen wordt verzocht en bij ontdekking de verdachten nauwkeurig in het oog te houden en onmiddellijk draadbe richt te zenden aan liet Departement van Justitie. Waarschijnlijk tengevolge van dc vele uitvoeringen was de uitvoering van gewijde muziek op Maandagavond door Mevr. A. Eijkmanvan Ouwer- kerk in de Groote of St. Bavokerk te even, slecht bezocht. Dit was zeer le betreuren, en met recht mag hier wor den gezegd Les absents avment tort. Want de afwezigen hebben veel, zeer veel muzikaal genot gemist. De mooie, zuivere alt-stem van Mevr. Eijkman, die alleszins tegen d«"~nnte ruimte was apgewassen klonk in drukwekkend schoon. Met stemming en piëteit werden de gewijde liederéen gezongen. Ook het orgelspel van den heer W. Ezerman boeide de toehoorders ten zeerste. Heden werd een persoon in de Leid sche straat bekeurd wegens het hou den van een mestverzamcling zonder vergunning. Gymnastiek. Op de gisterenavond gehouden ver gadering ter bevordering der gymnas tiek en de kameraadschappelijke ver standhouding der vereenigingen on derling, waren vertegenwoordigd de volgende vereenigingen: Sparta, Oefe ning staalt Spieren, Concordia, De Ba taaf, Onder Ons, Tot aller vermaak opgericht, Kracht door Oefening, Wil len is Kunnen en Bato. Door elk der genoemde vereenigin- en werd een lid benoemd om zitting te nemen in de regelings-commissie, welke commissie met meerderheid van stemmen een bestuur koos, hetwelk is samengesteld als volgt: H. W, Haar, pres. K. d. O., voorzit ter; J. Nierop, pres. Sparta, secr.; A. J. Meijerink, dir. Concordia, pennirife- moester, en verder tot commissarissen de heeren: Kuipers, van O. S. S., v. d. Ham, van De Bataaf, Lex, van O. O.. Best van T. A. V. O., Aarts van W. I. K. en de Swaan van Bato Maandag a. s. zal deze commissie weder vergaderen om de plannen ver der uit to werken en aan de vereeni gingen mede te deelen Hedenmiddag werd ten Randhuize aanbesteed tem behoeve van de paar den der gemeente-reiniging: lo. Hooi; 2o. Stroo; 3o. Haver; 4. Paardenboo- nen. 5o. Maïs. Ingekomen waren 8 biljetten van de volgende inschijvers: Th. Kolderie, hooi f 49 per 1000 KG. Stroo 2G per 1000 KG. A. A. v. d. Weijden Czn., haver (bui- tenlandsch) 6,92; inlandsche 7,24; paardenboonen f 8,26 mais f 6.09, al les per 100 KG. 1). v. Hcmert Zn., haver 7,20, paardenboonen 8,30, mais f 5,95, al les per 100 KG. J. J. v. Rijn, haver van 50 KG. per H.L. k 6.66 per 100 KG., mais f 6.99 per 100 KG. Grippcling en Yerkley, buiten], ha ver f 6,76, inlandsche haver f 7,14, paardenboonen 8,27, maïs 6.13. al les per 100 KG. J. Vermeulen Zn., Waspik, hooi 43,90 per 1000 KG., stroo f 23,90 idem, haver no. 1 f 7,28. no. 2, f 6.90; paar denboonen 8,42, mais f 6.52, alius per 100 KG. K. Jansen, stroo f 19,65 per 1000 KG. P. v. Hemert, haver (in!.) f 7,25; idem (buit.) f 6.90, paardenboonen f 8,82, mais f G.35, alles per 100 KG. De Militieraad 1e Haarlem zal op Maandag 10 December e. k. zijne zit tingen openen, tol het doen van uil spraken ten aanzien van de lotelingen der lichting 1901. De koopman in kaas N. B. uit Alk maar, is Zaterdagavond bij het naar huis rijden op zijn hondenkar, door een onbekend persoon, die verzocht had te mogen meerijden, beroofd van zijn portemonnaie, inhoudende f 30 en van een zak met kaas. De aanranding vond plaats op den Schoterweg, bij het Kerkhof. Protestantenbond. Hedenmiddag te 2 uur had in het Bondsgebouw op de Nieuwe Gracht de algemcene vergadering plaats van bovengenoemde» Bond. Voor de opening namen velen, on der leiding van den afdeclings- voorzitter, Mr. H. Ph. de Kanier, een kijkje van het gebouw. De voorzitter van het hoofdbe stuur de heer Ds. S. Lulofs, heette de aanwezigen welkom. Er liggen, zeide spr., wel schaduwen op deze bijeenkomst. Door ongesteld!)oid zijn Tiele en de Vries verhinderd, de eene om deze vergadering, de ander orn onze godsdienstoefening te leiden. Afgevaardigden uit het buitenland ontbreken ditmaal. Een groote schaduw is de oorlog in Zuid-Afiika, waartegen de Bond op zijne vergadering te Assen lieefi geprotesteerd. Maar dit mag niet blind doen zijn voor het goede, dat de Bond doorleefde. Zijn ook de geldmidde len niet al to gunstig en bleef het ledental onveranderd, toch ziin er vete moedgevende ieekenen. Daar is het zilveren jubilé van de Com missie voor do liederenbundels reeds gingen 9500 exemplaren van Lenteleven en Godsd. liederen de wereld in. En weemoedige herin nering aan Frits Hugenholtz en een blij applaus aan Böhringer Daar is de Commissie voor de Zondagsscholen, de posi-colporlage, de platen voor het godsdienston derwijs, de Bondsgebouwcn te Utrecht en te Haarlem. En weiger den Haarlems machthebbenden op kerkelijk gebied ook om den Bond onderdak te verleenen in de St. Bavo, dat is, zooals de Hervor ming zeide, eene erkenning van de beteekenis van den Bond. Wijzende op de voltooiing van de vertaling van het Oude Testa ment met hare 1200 inteekenaren, eindigde spr. met den uitroep „Zaaiers, zaait in Godsnaam voort J" (Applaus.) PUNT 2. Tot leden der Commis sie ter beoordeeling der urgentie van voorstellen, ingediend volgens art. 31 al. 2. Alg. Reg!., werden benoemd de heeren de Ridder, v. d. Berg en Vermeulen. PUNT 3. Het verslag der vorige algemeene vergadering werd goed gekeurd, nadat do opmerking was gemaakt of in 't vervolg de beschrij vingsbrief in het verslag kan wor den opgenomen. PUNT 4. Aan het verslag van het Hoofdbestuur over 1899/1900 ontleenen wij het volgende dat 2 nieuwe afdeelingen zich bij den Bond hebben aangeslotenterwijl daarentegen de afdeeling Zierik- zee onverwachts bericht had ge zonden dat zij was opgeheven. De oorzaak daartoe was nog niet bekend, doch zal onderzocht wor den. De beide afdeelingen brach ten 57 leden aan door Zierikzee verloor de Bond 90 leden, terwijl de bestaande afdeelingen over 't algemeen niet vooruitgegaan zijn. Verder telt de Bond 16i afdeelin gen 16 correspondentschappen en bijna 19000 leden. Aan den heer W. de Jong te Idaard is eene akte van bevoegd heid toegekend voor het geven van godsdienstonderwijs, terwijl ie mand, die onbekend wil blijven een legaat van 2 00 heeft gegeven. Aanbesteding. Maandagmiddag werd door het Col lego van Regenten over dé Gevangenis alhier aanbesteed: het leveren van ver schillende bdnoocugdheden voor het gesticht, gedurende het tijdvak van 1 Jan. lot 1 Oct. 1901. Ingeschreven werd als volgt: H. C. van Kleef, roggebrood 0.07, tanvebrood 0.09.5, wittebrood 0.12. I-I. J. G. v. d. Sand, Arnhem, koffie 0.65.8, C. v. Duinhoven, zoele melk 0.07.5, W. F. van Riet, Rotterdam, koffieboonen 0.74, groene zeep 0.20, soda 0.04, stroop 0.17, peperballen 0.96, cichorei 0.18, spek 0.64. J. P. Grilles, steenkolen 1.81 psriöO K.G., cokes 1.95 per id., anthra- ciet2.76per id., korte turf 0.59, lange id. 0.58. A. Franken, roggebrood 0.07. J. H. Vosse, kaarsen 0.70 per Ki logram, 7out 0.06.4, peper 0,85, groene zeep 0.18, soda 0.04.4, koffieboo nen 1.10, cichorei 0.25, stroop 0.30, rijst 0.20, azijn 0.06, eieren 0.05, J. Smits C.Jzn. firma Segaar, Kromberg Co. roggebrood 0.08.5, tarwebrood 0.11, wittebrood 0.14. D. Groenendaal groen ten 0.07 1/4 per Kg. F. Perquin grove steenkolen 1.86, grove cokes 2.26, ge klopte cokes 2.51, anthraciet 2.80. Wed. Th. Hartog aardappelen 2.50 per 50 Kg. J. Hartel rundvleesch 0.75, schenkel- \leesch 0.50. P. H. Hartel Jr., rund vleesch 0.76.5, schenkelvleesch 0.591/2 J. Oudshoorn grove steenkolen 2.05, gekl. cokes 2.92.5, anthraciet 3.lange turf 0.70, korte turf 0.80 per 100 stuks. De overige prijzen zijn berekend per Kg., Liter of stuk. Alle inschrijvers wo nen alhier. Velsen. Onder vrij zers-iraclcmcnleru Hedenmorgen werd door den ge meenteraad alhier behandeld het verzoekschrift der onderwijzers en onderwijzeressen bij het O. L. O. in deze gemeente, waarin zij den Raad uitnoodigen de beslaan de regeling hunner jaarwedde te vervangen door eene, die gebaseerd is op het beginsel van periodieke verhoogingen volgens anciënniteit. B. en W. hadden in de vorige vergadering daaromtrent een twee ledig preadvies ingediend, strek kende lo. om de verplichte acten van 50 te brengen op 100, en 2o. niet mede te gaan met het adres van den onderwijzers om verhoo gingen naar anciënniteit, doch wel naar capaciteit, welk voorstel toen verdaagd werd. Dit nreadvies kwam nu in be- behandeling. Op het eerste gedeel te was eon amendement ingediend door den heer Van Sluis om voor de verplichte hoofdacte toe te ken nen 100, zoo die is verkregen op 23 jarigen leeftijd, en f 50 zoo die is verkregen op den leeftijd bene den 23 jaar, voorts toe te kennen f 100 voor alle verplichte acten uit gezonderd vrije- en ordeoefeningen en gymnastiek en f 50 voor de on verplichte acten met dien verstan de dat die bij meer dan één onver plichte taai-acte naast de hoofd acte, slechts verhooging voor één acte wordt toegekend. Dit amendement door B. en W. overgenomen, werd met algemeene stemmen aangenomen. Bij de behandeling van het twee- do gedeelte van B. en W.'s pread vies stelde de heer Del court voor de onderwijzers die 15 jaar de ge meente trouw en eerlijk gediend hebben voor te dragen voor eene verhooging van 50. De heer Schuit wilde eerst met zekerheid weten of ze 't verdienen. De heer Vermeulen vindt dat de regeling die de onderwijzers wen- schen ook zal ten goede komen aan onderwijzers die nooit de moei te gedaan hebben er actes bij te krijgen en aan de onderwijzeres sen, wier werkkracht in dien tijd is achteruitgegaan, en zag voorts in het inwinnen van advies van de hoofden en schoolcommissies bij periodieke verhoogingen niet den noodigen waarborg, dat de onder- wijzere goede leerkrachten zijn ge weest. De heer Delcourt, hoe gaarne het den onderwijzers gunnend kon toch niet meegaan met hun verzoek. Hij trok zijn voorstel in. Het voorste 1-B. en W. in stem ming gebracht werd met algemee ne stemmen verworpen. Nog zij vermeld, dat een antal ingezetenen een breedvoerig adres van adheasie hadden gezonden met het verzoek den onderwijzers om „paedagogische, maatschappe lijke en financieele" redenen, welk adres, omdat het te laat was inge diend, zoodat B. en W. geen pread vies konden uitbrengen, niet in be handeling kwam. De heer Goedhart bejammerde het, dat dit voorstel te laat was in- gekomen. draagt eenige honderd-dulzenderi franken. Aanval op klaarlichten dag. Te Diest in den omtrek van Brussel, is ertne vrouw xnlddeti op den dag; door een paar mannen aangevallen, dio na haar gruwelijk mishandeld to hebben, haar beroofden van haar por-, temonnaie, dio pl. m. 1500 francs be vatte. Na dat zij den diefstal gepleegd' hadden, zijn de bandieten in allerijl gevlucht. Het slachtoffer heeft bij de politie van de zaak aangifte gedaan/ doch of het haar veel zal helpen is de vraag, daar zij niet in staat was het signalement dtjr beide schurken op te geven. Ken schip verongelukt De Fronsche stoomboot „La Bre- tagne" is op de reis van Antwerpen naar San Francisco gezonken. De be manning is gelukkig gered. Burgerlijke Stand. Bevallen28 Oct. M. Heydeman- Iken, d. 20. A. v. S tri enJong bloed, z. 30. B. MeijerRijs, d. 28. E. PutsStornebrink, z. 28. J. H. v. Baekelv. d. Horst, d. en z. 29. T. LouwsOldenbur" d. Overleden29 Oct. T. Wijk- huise, 17 m. z. Heerensingel. 29. F. C. Peters, 19 m. d. Ursulastra&t. 28.. E. MiezenbeekLasscliuit, 74 j. Spaarnw.straat. Vervolg Nieuwstijdingen. Tweede Kamer. Men seint ons uit den Haag: De Kieswet is aangenomen zonder stemming. De Kamer gaat denkelijk heden uiteen. Besloten is 14 Novem ber terug te keeren. Men seint ons uit Den Haag Onteigening lokaal spoor Amsterdam —Haarlem na eeixg debat aangeno men. Tram-ongeluk. Te. Luik is een kind door de Electri- sche tram overreden. De moeder 3ie te hulp snelde, werd ook door den tram gegrepen en eenige meters ver weggeslingerd. Zij werd emstiu ge wond. Het kind bleef op de plaats dood. Brand te Gent. Te Gent is een Cichorei-fabriek in den brand gevlogen. De schade be- Openingskoersen Dinsdag 30 Oct. 1900. JVi pCt. Ned. Werk.8chuld75»/lt Oostenrijk Zilv. J/J81>/4 3 pCt. Portugal22S/g 4 pCt, Rusland M 6de ern05 4 pCt. Spanje64*/* 5 pCt. Binneal. Mexico 6 pCt. Brazilië Funding Lg831/* ltyt pCt. ColombialJi/g 4 pCt. Venezuela Cultuur-Mij. de Vorstenlanden aand. 62 Koloniale Bank aand43 Liq. Barge Moorman aand^"/i Ned. Ind. Handolabk. aand.80 Aand. Deli-Maaiaohappy- -- Laugkat Cult. MaataohnppU 08 Benembah Maatacbapp(j360 K. N. M. t. Kxp. Petr. br. Aand258 Moeara Enim Gew. aand151*'* Arkane. Constr. Tr. C 5 pCt Kans. Citv P. G. Serie A en B66*/* 3 pCt. Italië Spwl. 87/80 A. E631/* 5 pCt Zuid-Italië 8pwm. A. H6G'/* Atchieon ïopeka Cert Tan aand.... 82i/]g Cert. Tan pref. «and. 731/* DenTer Rio Grande 6pw. aand20?/* pref. aand. Erie Spoor Gexr. aand12i/g le pref aand351/* Illinois Central Cert. Tan aand 8t. L. en San Franc. Cert. ge w. «and..1is/g r.2pref. aand. 861/* Miss. Kans. en Texas Aand10"/a Louisv. Niashvill Cert. y. aand... N. Y. Ontario aand2lf'/g Norf W. Cert. van gew. aazxl.... 87s/* Union Pac. Cert. yan gew. aand6 O/s 8onthern Pacific gew. aand36" u 6 pCt. Peru Mortg. B61ï/« Cert. Tan Aand. Peru8 Pref.11 u/u Prolongatie 6 Marltnieuw8. Amsterdam. 29 Oct. De prijzen der Aardappelen vuret heden als volgtFriesche Dokkumer Jammen f 1.90 a 3, Franeker 1.90 a 3, Zaaiers f 1.75 a 1.85, Woudjcs f 1.40 a f 1.60, Blauwe 2.10 a f 2.30, Zeeuwsche Spuische Jammen 3.25 a f 3.60, Poters f 1.30 a 1.50, Flakkeesche f 2.75 ft 3, Blauwe f 2.40 a 2.60, Pruisische Ham burgers f 2.80 a 3, Roode /2a/ 2.20, Westlandsclie Zand 2.50 a 4.50 per hectoliter. Schiedam, 29 Oct. Noleering Makelaars f 11, Jenever 15, Amst. Proef 16.50, Beurscommis- sie 10.50. Stemming vast. Ruwe Spi ritus 7,508. Spoeling-Commissie 1 1,90. Alkmaar, 27 Oct. Boter aangevoerd 1/2 KG., prijs 65 a 70 et per kop. Weerbericht. VERWACHTING: krachtige Westc-, lijke wind, bewolkt buiig weder, wei nig verandering in temperatuur. Nagekomen Advertentiën. Heden overleed kalm en zacht na voorzien te zijn van de H.H. Sacramenten, mijn geliefde Echtgenoot GODEFRIDUS D0MINICU8 VAN DEN EIJNDE, in den ouderdom van 28 jaren. Allen die den overledene ge kend hebben, zullen met ons kunnen besellen welk verlies wij daardoor ondervinden. De Wed. A. A. van den EIJNDEv. d. Laar. De Wed. F. van den EIJNDE-- Du Bois. Wed. M. DUDINK—v. d. Laar. J. D. van den EIJNDE. W. van den EIJNDE. H. A. van den EIJNDE. C. F. KUIJKEN—v. d. Eijnde. A. SINS v. d. LAAR. U. KRUIVER v. d. LAAR. M. v. d. LAAR. P. W. v. d. LAAR. V Bij deze betuigen wy onzen oprechten dank aan den WelEd, Zeergel. Heer Dr. A. v. DAM, voor de liefderijke hulp gedurende de langdurige ziekte aan mynen Echt genoot betoond. Wed. A. A. v. d. EIJNDE— v. d. Laar. Wed. G. D. v. d. EIJNDE— du Bois. J. D. v. d. EIJNDE.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 3