Mecklenburg-Sohwerin Album. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelozen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Ex. Mecklenburg-Schwerin Album. 18e J rfiang. Donderdag 1 November 1900. No. 5320 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS "Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen iu den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Karapersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 128. Intercommunale aansluiting. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. jDit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 3Pis Faubourg Montmartre. J Wij zijn in staat onzen abonné's voor den geringen prijs van jclits f 0.15 het door den WelEd. Gestr. Heer J. HORAADEMA, jd-kapitein der artillerie, naar in Mecklenburg persoonlijk verzamelde evens bewerkte Album aan te bieden, bevattende alle mogelijke tenswaardigheden betrekkelijk Z. H. HERTOG HENDRIK VAN CKLENBÜRG-SCHWERIN en zijn land, benevens een twaalftal ai uitgevoerde portretten van het Vorstelijk Bruidspaar, de Vader de Moeder van den Hertog, portretten van hem en zijne familie- en op verschillenden leeftijd, en afbeeldingen van het Groot Her elij k Slot te Schwerin, zoo in- als uitwendig. Niet-geabonneerden betalen denzelfden prijs als in de boekwin- n.l. ƒ035. VOOR Prijs 15 Gent. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 1 Nov. rat o. a.De Boeren zullen Yrij- rg omsingelen,Chamberlain bly ft r'ster van buitenlandsche za- Ontplofflng te New-York, mogendheden zullen met itschland en Engeland samen- in, Hertog Hendrik als jager, rlementaire Praatjes, Een treu- faoiilietafereel, He schilderijen ifstal te 's-Gravenhage, Kanton- echt. U Mïlleg'om. tot agent onzer courant te' Hillegoin gdt van heden af op, A. J. VAN NTEN Jr., Mariastraat aldaar. Onze Brievenbussen geplaatst tegen den muur van liet siga- pagazijn van den heer B. Langeveld, Dte Houtstraat 140 en tegen dien van heer F. Hellingman, confiseur, Groote jtstraat hoek Anegang. lie brieven en bescheiden, bestemd voor I Redactie, onze Administratie en onze Jmdfukkerij, kunnen daarin geworpen den. geschiedt des morgens 9 en 11 j des namiddags 1 en 2 uur, des avonds J. C. PEEREBOOM, Directeur. Politiek Overzicht. e Boeren in het district Vrij- l worden steeds stoutmoediger; schijnt dat zij de stad omsinge- Tengevolge van de afwezig van politietroepen zijn de •en aan de gemeenschapslinie sschermd. Vier sterk verschans- renlagers zijn gezien aan Ma- irand, twintig mijlen oost- •ts. De spoorweggemeenschap Jniet gestoord de uitvoer van irraden uit de stad is verboden burgers mogen na negen uur [avonds niet meer in de straten het vee is uiterst ma- wegens het heerschen van on- toon droog weder, daar dus de Boeren steeds optredend en steeds met moed. Het beste bewijs dat hoe schel hun ju- ook moge> schette- bij het terugkomen der eerste van het oorlogsterrein, nog lang niet zeker van zaak zijn, is de maatregel dat mannelijke Boeren, boven 14 oud, die buiten een straal van van Bloemfontein wo naar de stad gebracht worden lun te beletten zich bij de com- do's aan te sluiten. ft is met de Engelsche verkie- juist zoo afgeloopen als verwachtte. De ministe- en hebben per slot van reke- de oppositie met een meer- eid van 132 geslagen, dezelfde •derheid op een paar stem- na die ze bezaten toen de" verdaagd werd. Men vraagt zich met verwondering af, hoe Chamberlain er zoo netjes is door gerold, ondanks wat over hem ge zegd werd aangaande zijn finan- tieële betrokkenheid bij den oor log, gedurende de verkiezingscam pagne. Het „Berl. Tageblatt" geeft hierop ten antwoord op dezelfde manier als de Lord Mayor in der- I tijd uit zijn evenmin zuivere geld- zaakjes gekomen is. Men had hem eenvoudig baron gemaakt, als hij niet weigerde die waardigheid aan te nemen. Aan geld is geen luchtje in dit land, waar armoede schan de is. Het is dus alles bij het oude ge bleven. De „Standard" het Engel sche blad, daartoe het meest be voegd, deelt zonder reserve mede, dat de edele lord als primus inter paros te midden zijner collega's blijven zal. Zoo wil het de Ko ningin, zoo wil het lord Salisbu ry, zoo zal het gansche parlement, dat deze maand is gekozen, het willen. J. Valfrey, de bekende schrijver over buitenlandsche politiek in de „Figaro" zou liever zien dat Salis bury premier en minister van bui tenlandsche zaken werd, in 't be lang van den Europeeschen vrede, in 't belang ook van de verhouding tusschen Frankrijk en Engeland. De onderhandelingen, die dooi de instemming van alle mogend heden met de Duitsch-Engelsche overeenkomst thans een vasten grondslag hebben verkregen, wer den te Peking voortgezet tusschen de gezanten der mogendheden en de door China benoemde onder handelaars. De gezanten zijn van meening dat als eerste voorwaarde voor het voortzetten der onderhan delingen moet gesteld worden de eisch dat de hoofdschuldigen, die de Fransche minister Delcassé in zijn jongste circulaire met name heeft genoemd, streng moeten wor den gestraft. Voor die hoofdschul digen werd, in de tweede bijeen komst van de gezanten, de dood straf geëischt. De gezanten mee- nen grond te hebben voor de mee ning, dat zoo de mogendheden er op aandringen, de Chineesche Re geering dien eisch zal moeten in willigen. Op de jongste nota van Li-Hoeng-Tsjang en prins Tsjing zal geen antwoord worden gege ven, voordat de eerste eisch, de be straffing der hoofdschuldigen, zal zijn ingewilligd. De keizer heeft thans verklaard naar Peking te zullen terugkeeren, indien de eisch tot bestraffing van de hoofden van den opstand wordt ingetrokken. De „Pol. Corr." verneemt ver der, dat de mogendheden aan hare gezanten te Peking kennis gegeven hadden van de grondslagen, waar op een overeenstemming tusschen de mogendheden is verkregen. De gezanten zijn gemachtigd daar over voorloopige besprekingen te houden met de Chineesche gevol machtigden. Buitenlandsch Nieuws. Ontploffing te New-York. Geweldige ontploffingen verniel den Maandagmiddag te New-York een fabriek van drogistenartikelen onder de firma Tarrant in de Green wichstraat. Het geheele blok huizen, be grensd door Chambers-,Greenwich-, Warren- en Washington-street, in het hart van de handelsstad!, is vernield door ontploffingen en den daarop gevolgden brand. De uitwerking van de schokken was zoo hevig, dat menschen en paar den in de naburige straten dood neervielen. Van de brandweermannen die het eerst aankwamen werden er een groot aantal gedood door de volgende ontploffingen. Zestig meisjes en honderd jongens, die juist het middagmaal gebruikten op de bovenste verdieping van het gebouw zijn verdwenen, men vreest dat ze allen verongelukt zijn, maar de puinhoopen zijn nog zoo heet dat uren moeten voorbijgaan voordat de brandweer en de poli tie naar menschelijke overblijfse len kunnen eaan zoeken. Een paar dentram inWashington-street werd onder het vallende puin bedolven, en het station van den luchtspoor- weg der 9e Avenue, dat tegenover het gebouw stond waar de ont- ploffing plaats had. werd zwaar gehavend, veel reizigers moeten daar gedood of gekwetst zijn. Toen de eerste brandweerman nen opdaagden, zag men de zaak nog niet ernstig in. Tien man gin gen in den kelder van het gebouw, maar acht verdwenen toen de groo te ontploffingen plaats hadden. Een van de twee anderen verhaalde het volgende „Terwijl ik er naar keek scheen het geheele gebouw in de lucht op te rijzen en met een schok neer te komen. En toen was het of een vulkaan op die plaats uitbarstte. Dat was de eerste groote ontplof fing. „De gevel viel om en verpletterde het station van den luchtspoorweg op den hoek. Toen eerst begrepen de menschen het gevaar. Stukken glas en steen van alle afmetingen vielen als hagel in 't rond, en haast niemand die daar in den omtrek stond of hij werd gekneusd en ge sneden. Vrouwen en mannen lie pen gillende rond, niemand scheen on zijn medemensch te letten, de een voor den ander liep weg. Ik zag dozijnen menschen wegloopen terwijl het bloed uit hun gelaat en hun handen stroomde, anderen lagen op straat onder het bereik van de vlammen. De meeste brand weermannen van de eerste spuit werden doodgeslagen, want zij wa ren juist gereed om water te geven. „Met anderen rende ik Cham bers street op. Wij hadden dertig tellen geloopen toen er weer een ontploffing kwam, niet één slag, maar een reeks van slagen, en hoe langer hoe luider. Ik voelde ze nog beter dan ik ze hoorde. Er scheen iets te zijn dat mij op het hoofd sloeg en mij neerdrukte zoodat ik bijna op mijn knieën viel. Dat kan een denkbeeld geven van de kracht van den schok, want ik was niet geraakt door een van de rondvlie gende stukken ik zou gezegd heb ben dat een windvlaag mij om wierp. „Toen ik omkeek zag ik dat er iets verschrikkelijks gebeurd was. Stukken glas, hout, iizer vielen overal neer. De gebouwen aan den overkant van de straat waren half vernield1, en het geheele blok was door het vuur aangetast, dat zich reeds aan de overzijde van Warren street voortplantte." De eerste ontploffing schijnt op de derde verdieping van het ge bouw, dat vier verdiepingen had, gebeurd te zijn. Slechts enkele personen die er gewoonlijk verblijf hielden, waren niet in het ge bouw. Men weet nog niets zekers over de oorzaak van de ramp. Tar rant, in wiens drogisterij de brand ontstond, was een te goeder naam bekend staande drogist, die zich in den laatsten tijd ook op het be reiden van reukwerken had toe gelegd. Stukken van het instortende ge bouw vielen op het kantoor van de Irving Bank, aan den overkant van Green#ïth street, en kwetsten er eenige menschen, ook vreest men dat verscheiden omgekomen zijn in het koffiehuis van Heidel- bach. Van de 150 vrouwen in een schoenenfabriek in Greenwich street, waar alle ruiten vernield werden door het binnenvallende puin, schijnt er geen enkele ernstig bezeerd te zijn. Om 3 uur Maandagmiddag was men den brand meester, en konden de eerste pogingen gedaan worden om het puin op te ruimen. Er ston den nog enkele gebouwen in Cham bers street overeind, maar overi gens was 't geheele blok één gloei ende puinhoop. De stoffelijke schade wordt geschat op 700,000 1,000,000 dollar. Carlisti8clie standjes. Officieele berichten, aan het ministe rie van binnenlandsche zaken ontvan gen, bevestigen, dat er Zondag te Ba- dalona Caiiistische standjes zijn ge weest. Er had een gevecht plaats tus schen 24 opstandelingen en een twaalf tal soldaten. De leider der Carlisten word gedood. Het troepje was van plan zich van de gemeentekas meester te maken, althans dit maakt men op uit een papier, dat op den gesneuvelde ge vonden werd: eene kwitantie voor het. geld, dat zou worden teruggegeven „zoodra Z. M. Koning Karei weer op den troon van zijne voorvaderen zou zijn gezeten." Het wordt bevestigd dat een ben de Carlisten is verschenen bij Berga. De kapitein-generaal heeft bevel gegeven om alle Carlistische clubs te sluiten. In Australië werkt men er voor, dat de koningin behalve keizerin van In- dië ook nog koningin van Australië zal heeten, desnoods ook nog van Canada. Stadsnieuws HAARLEM, 31 Oct. Nederl. Protestantenbond. (Vervolg). Een lid vroeg waaraan het afnemen in de verschillende afdeelingen was toe te schrijven. Verschillende afge vaardigden van afdeelingen, die in ledental waren achteruitgegaan, zet ten hierop de redenen hiervan uiteen, doch allen spraken de hoop uit en ver trouwden dat het ledental weldra we der zou toenemen. In de plaatsen waar de afdeelingen niet veel deden, was het in hoofdzaak dat zij achteruit ge gaan waren. Punt 5. Uitgebracht werd het ver slag der commissie van den Liederen bundel. Daaruit bleek dat de kas sloot, met een batig saldo van f 5455.225, ter wijl de bond in bet bezit is van 1400 exemplaren Lenteleven, waarvan 500 gebonden en vele andere godsdienstige liederen. Uit liet verslag van het Gym nasiumfonds bleek dat aan twee aan vragen om ondersteuning bij het be zoeken van bet Gymnasium was ge volg gegeven. Het aantal gesteunden bedraagt nu 10, waarvoor een bedrag van f 1060 wordt betaald. In 't geheel zijn van de gesteunden 7 op de Hooge- school te Leiden, 2 te Utrecht en 1 te Groningen. Uit het verslag der commissie van postcolportage bleek dat het aantal boeken dat verzonden was 4279 in 1450 pakjes. 468 nieuwe lezers waren er bij gekomen, tegen 497 in 't vorige jaar. De commissie van het tijdschrift „Nieuw Leven", deelde mede dat de Redactie met veel toewijding den om vangrijken arbeid verricht. Het aantal abonné's bedraagt 8790. Het blad vol doet aan de behoefte en is in menig huisgezin een welkome gast. Eindelijk wenscht „Nieuw Leven" door te gaan met het licht onzer godsdienstige be ginselen te brengen onder veler oog en te laten schijnen in veler hart. In ver band hiermede werden door het Hoofd bestuur naar aanleiding van hetgeen op de vorige vergadering is gesproken, mededeelingen gedaan over de verhou ding van den Bond tot „Nieuw Leven". Daar het mannen met eene vaste overtuiging zijn, die het blad redigee- ren, zal er altijd eene meerderheid of minderheid in den Bond zijn, die zich niet geheel met dit of dat kunnen ver eenigen. Het blad is vooruitstrevend op godsdienstig gebied. Het bestuur stelt voor geene verandering in de be staande verhouding te brengen. De beer Van Wijk zegt dat het geens zins zijne bedoeling was geweest om den Bond eu „Nieuw Leven'' van el kander te scheiden, doch dat hij gaarne uitgemaakt had gezieij of de Bond zich verantwoordelijk stelt voor den politie- ken strijd en den toon, waarop „Nieuw Leven" dezen strijd voert. Het blad wordt in vele huisgezinnen voorzeker gaarne gelezen het is op godsdienstig gebied vooruitstrevend, doch voert eene zeer sterk gepronon ceerde politieke richting, het str.'jdt op eene manier, die vele leden hindert op een manier, die den indruk maakt dat de Bond spreekt door „Nieuw Le ven". Gaarna had spr. dan ook ant woord op het volgende Of het Hoofd bestuur uitspreekt dat de Bond zich niet verantwoordelijk stelt in den strijd. Eene bevestiging klonk uit des voor zitters mond, waarna de zaak als af gedaan werd beschouwd. De rekening en verantwoording van het Hoofdbestuur, waarbij de vergade ring werd voorgelicht door den afge vaardigde van Amsterdam werd goed gekeurd. Alsnu wordt in behandeling geno men het voorstel van het Hoofdbestuur om het legaat-Rovers (f 10.000) te stor ten in de algemeene kas. De heer Ter- steeg, afgevaardigde der afdeeling Haarlem ,zegt dat deze afdeeling zich niet geheel met het voorstel kan veree nigen en dient het volgende amende ment in De vergadering overwegende dat wijlen de heer Rovers zijn legaat niet heeft gegeven met bestemming voor een bij zijn leven reeds bestaande werkkring van den Bond overwegen de dat de algemeene kas dus niet kan zijn de erfgename van dat legaat met het doel dit aan allerlei kleinigheden te'versnipperen overwegende dat aan het legaat de naam Rovers moet blij ven verbonden besluithet legaat te storten in de algemeene kas, onder voorwaarde dat het zal worden besteed tot stichting of ondersteuning van een lichaam dat in den geest van den Bond werkzaam is. Vele besprekingen worden over dit onderwerp gehouden. De voorzitter en tal van leden zijn van meening dat het nimmer de bedoeling is geweest van Rovers om dit bedrag voor eene aparte stichting, voor een speciaal doel te be stemmen, maar wel voor algemeene werkzaamheden, temeer daar Rovers aan het Gymnasiumfonds eene aparte bijdrage heeft gegeven. De penning- nxpesteresse zegt dat voor het bedrag effecten zijn aangekocht en dat dus het Hoofdbestuur het geld toch nim mer kan gebruiken, voor en aleer de vergadering goedgekeurd heeft de ef fecten te realiseeren. Na nog eenige discussiën wordt het amendement der afdeeling Haarlem met overgroote meerderheid aangenomen. De rente van dit kapitaal zal evenwel worden besteed voor behoeften van den Bond. Ten slotte wordt nog besloten de zorg voor het uitgeven en verspreiden van geschriften over godsdienstige en zede lijke onderwerpen op te dragen aan eene vaste commissie. Daarna wordt de vergadering tot Woensdag verdaagd. 's Avonds werd in het kerkgebouw der Ver. Doopsgezinde Gemeente eene fees telijke godsdienstoefening onder lei ding van Dr. Knappert gehouden. Een talrijke schare was opgekomen. De sa menkomst werd geopend met bet ge zamenlijk zingen van het lied „Komt, laat ons 's Heeren goedheid loven". Een zangkoor onder leiding van den heer E. F. Bruijnsteen bracht verschil lende liederen ten gehoore. Na afloop der godsdienstoefening was er een gezellige bijeenkomst in het Brongebouw. De voorzitter van de afd. Haarlem, mr. II. Ph. de Kanter. heet de leden welkom en spreekt zijn genoegen uit dat de alg. vergadering dit jaar te Haarlem plaats heeft. Spr. brengt tevens dank aan degenen die tot het welslagen der vergadering hebben medegewerkt. Hoewel spr. betreurt dat de St. Bavo niet voor de godsdienst oefening werd ingeruimd, gewaagt hij tevens dankbaar van de bereidwillig heid waarmee de Doopsgezinde ge meente haar kerkgebouw heeft afge staan. Aan het slot van zijne redevoe ring wekt spreker allen op, mede te werken tot het welslagen van dezen avond. De heer Lulofs, voorzitter van 't Hoofdbestuur, brengt der afdeeling dank voor de heusche ontvangst, en herdenkt in korte woorden Haarlem's volharding in den strijd tegen Spanjet en zegt, dat die zelfde volharding zich nog toont, in het streven der Haarlem- sche afdeeling van dezen Bond. (Luid applaus). De avond werd verder door de leden op de meest gezellige wijze doorge bracht. Voor de afd. Haarlem der Sociaal- Democratische Arbeiderspartij treedt Maandagavond a.s. om uur Mr. P. J. Troelstra als spreker'op, met het onderwerp: De strijd der arbeiders. Het Hoofdbestuur van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur alhier deelt aan de leden de ontvangst van het volgende schrijven mede: Ingevolge de bevelen van Harer Ma jesteit de Koningin heb ik de eer ter kennis te brengen van het Hoofdbe stuur der Algemeene Vereeniging voor Bloembollencultuur, gevestigd te Haar lem, naar aanleiding van het door dat Hoofdbestuur aan Hoogstdezelve ge richt schrijven van den 15en October j.l., dat het Hare Majesteit behaagd heeft eene gunstige beschikking te nemen op het verzoek in voormeld schrijven neergelegd, en alzoo heeft gelieven op te treden als mede Be schermvrouw van voormelde vereeni ging. Boven a! de stukken van de Vereeni ging uitgaande, kan dus in den ver volge vermeld worden „Onder be scherming van Hare Majesteit de Ko ningin." De Particulier-Secretaris van H ,M. de Koningin A. VAN DER STAAL. Het Hoofdbestuur heeft onmiddellijk aan Hare Majesteit een bi'ief van dankbetuiging toegezonden. Blijkens mededeeling van den heer Commissaris der Koningin, aan de ge meentebesturen in deze provincie, be droeg o. &,-.de werkelijke bevolking der gemeente Haarlem op 31 Decem ber 1899, volgens de achtste algemeene tienjaarlijksche volkstelling, 30208 m. en 33816 v„ totaal 6-4069 zielen. De bevolking der geheele provincie Noord-Holland was op dien datum: 468078 m. en 500027 v., totaal 968105 personen Aan het Instituut van den heer Prins alhier is tot onderwijzer in de physica benoemd de heer R. Luijten, onderwij zer aan de Rijkskweekschool en aan de Rijksnormaallessen. Tengevolge hiervan heeft de heer Luijten, eerv. ont slag gevraagd als onderwijzer in de kennis der natuur aan de Rijksnor maallessen. welk ontslag hem is ver leend met ingang van 1 November. G. Zegstroo te Haarlemmermeer, die op den 25en October j.l., wegens mis handeling door de Rechtbank te Haar lem is veroordeeld tot 14 dagen gev. straf, is van dit vonnis in hooger be roep gekomen. Het O. M. teekende mede appèl aan. Dinsdagavond is in de Brouwers vaart een schuit met riet, waarschijn lijk door overlading, gezonken. Het riet dreef in groote massa op het wa ter. De opvarenden, die tot bij de schouders in het water zaten, zijn er uitgehaald. Heemstede. Vergadering van den Gemeente raad op Dinsdag 30 October, des avonds te 7 1/2 ure. Voorzitter de burgemeester. Aanwe zig alle leden. Bij de opening deelt de VOORZIT-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1