Hennebepg-Zijde" Henneberg, Zijde-Fabrikant, ZOrioh, TER mede, dat hij bij het vernemen van de heugelijke tijding der verloving van II, M. de Koningin, Haar een tele gram van gelukwensch heeft gezon den namens de gemeente, en daarop een telegram van dankbetuiging heeft terug-ontvangen. PUNT 1. B. en W. hebben een onder zoek inges.téld "naar de mogelijkheid om de zoogenaamde „Witte brug" (een ronde boogbrug in de Kerklaan) te ver lagen; uit dat onderzoek moet echter gebleken zijn, dat verlaging niet goed mogelijk is, daar de doorvaarthoogte thans reeds minder is dan die van de daarbij gelegen ijzeren brug. B. en W. willen toch verbetering aan brengen, nl. door liet geleidelijker ma ken der opritten, welke nu tamelijk steil zijn en doen een desbetreffend voorstel, waarmede f 450 f 650 ge moeid zijn. De heeren v. d. BERG en CROMME- LIN bestrijden het voorstel. De VOORZ. antwoordt dat het eene groote en hoog noodige verbetering zou zijn. De heer PEEPERKORN juicht 't voorstel ten zeerste toe. De heer HOC- KER zegt, "dat de brug zeer gevaarlijk is voor het verkeer; hetgeen hij zelf heeft ondervonden. De heer v. MERLEN gevoelt veel voor het bezwaar dat de omwonenden zullen ondervinden bij het ophoogen. Dt VOORZ. zegt, dat zulks waar is, doch dat aan de leden de beslissing blijft of het particulier belang boven het gemeente-belang gaat. De heer VAN MERLEN zou eerst de omwonenden willen vragen of zij be zwaren hadden. De heer v. HOUTEN stelt voor de zaak aan te houden, opdat omwonen den gelegenheid zullen hebben hun be zwaren in te dienen. Dit voorstel genoegzaam ondersteund wordt, in stemming gebracht en aange nomen met 4 stemmen tegen, die van de lieeren v. d. Weijdeh, Beelen, v. d. Horst en Peeperkorn. PUNT 2. B. en W. stellen voor het op diepte houden der vaarten en het ledigen der asch- en vuilnisbakken on- dêrhandsch aan te besteden aan A. van der Linden voor resp. f 175 en f 240. De heer v. d. BERG wil de aanbeste ding publiek doen geschieden om an dere gemeentenaren ook in de gelegen heid te stellen in te schrijven. De VOORZ. antwoordt, dat v. d. Lin den een ijverig, werkzaam man is, die zich geheel voor dit werk heeft inge richt, zoodat hij aanraadt het weder aan hem te geven. PUNT 3. Voorts stellen B. en W. voor de straatverlichting op te dragen aan K. Santing voor f 1000. Ook deze per soon heeft zich geheel voor dit werk ingericht. De heer v. d. BERG blijft bij zijne meening, en zegt dat uit een billijk heidsoogpunt publieke aanbesteding wenschelijk is. Hij doet een desbetref fend voorstel, dat evenwel verworpen wordt met 3 stemmen vóór, die van de lieeren v. d. Berg, Crommelin en Roo- zen. Het voorstel van B. en W, wordt nu aangenomen met algemeene stem men. De heer v. d. BERG doet een voor stel tot publieke aanbesteding van de straatverlichting. Dit wordt aangenomen met 2 stem men tegen, die van de heeren v. d. Horst en Peeperkorn. PUNT 4. B. en \V. stellen voor om ter hoogte van Zuid-Bronstèe aan den Binnenweg een straatkolk met afvoer buizen te plaatsen. De kosten zullen ongeveer f 46 bedragen. De heer v. d. BERG wenscht tevens de straat een weinig op te hoogen. B. en W. nemen gaarne oolc dit voorstel over. In stem ming gebracht wordt het gecombineer de voorstel aangenomen met algemee ne stemmen. PUNT 5. De Nederlandsche Vereeni- ging voor gemeentebelangen heeft in hare 25 Aug. 1.1. te Rotterdam gehou den vergadering besloten een onder zoek in te stellen naar de mogelijkheid van het oprichten van een pensioen fonds voor gemeente-ambtenaren door een groot deel dér Nederlandsche ge meenten gezamenlijk voor alle ge meente-ambtenaren. Purmerend, Enk- huizen, Edam, enz., in 't geheel 12 ge nieenten liebben reeds alhaesie be tuigd met dit streven en eene kleine bijdrage in eventueele kosten toege zegd. B. en W. stellen voor adhaesie te be tuigen en eene bijdrage van f 10 te geven. In stemming gebracht wordt dit voor stel aangenomen met 3 stemmen tegen, die van de heeren van Houten, van den Berg en van der Weijde. PUNT 6. Ingekomen is een request van G. J. Heenk c.s. om plaatsing van een lantaarn op den Binnenweg, daar deze volgens liun oordeel onvoldoende verlicht is en tevens een gelijkluidend request van de bewoners van wijk D, aan den Rijksstraatweg. Daar aanhangig zijn de concessie voorwaarden van eene nieuwe maat schappij, meenen B. en W., met het vooruitzicht dat weldra electrische ver lichting zal komen, thans de petro- .leum-verlichting niet uit te breiden en doen derhalve een voorstel tot afwij zing -> an het verzoek. De lieer v. HOUTEN vreest dat dit nog te lang zal duren. De VOORZ. ant woordt dat men in het voorjaar reeds met plannen zal komen. De heer VAN HOUTEN stelt voor goedkeurend te be schikken op het adres van den heer Heenk. Dit voorstel wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, terwijl één buiten stemming bleef. Wat het tweede verzoek betreft: liet voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken, wordt met algemeene stemmen aangenomen. PUNT 7. Besloten wordt de Glipper- vaart te laten uitdiepen èn te brengen op eene diepte van 2,25 M. heneden A. P. In behandeling komt de begrooting dienst 1901. De uitgaven worden o. m. geraamd als volgt: Kosten huishoudelijk beheer f4334,50, kosten invordering der plaatselijke be lastingen en teruggave deswege f 990; kosten onderhoud gemeente-eigendom- mén en deswege verschuldigde lasten, aan jaarwedden f 135, aan onderhoud gebouwen f 1200, aan dat van wegen straten, pleinen, vaarten, bruggen, plantsoenen en andere werken f 2537, aan grondlasten, polderlasten, erf pachten f 48, totaal 4560. Kosten openbare veiligheid en brand weer, inclusief traktement veldwach ter f 943 kosten kleeding en uitrusting van de agenten van politie en van veld wachters f 250 onderhoud brandspui ten en ladders f 250; onderhoud lan taarns en verdere kosten van verlich ting f 1150, enz. totaal van dit hoofd stuk 2613. Kosten der plaatselijke gezondheids- politie f 330. Kosten onderwijs, jaar wedden onderwijzers f 5040, kosten aanschaffen en onderhouden school boeken, leermiddelen en schoolbehoef- ten f 250, totaal van dit hoofdstuk f6175. Kosten armwezen f 7133,265, waar van de belooning van doctoren, heel meesters enz. op f 1700 en de subsidiën aan armbesturen op ,f 4913,265 wor den geraamd. Rente van geldleeningen f 1258,25, aflossing f 4100. Het bedrag aan pensioenen en wacht gelden wordt geraamd op f 369,03. De post onvoorziene uitgaven wordt ge raamd op f 1672,31. De inkomsten worden geraamd als volgtaan gemeente-eigendommen, inrichtingen en bezittingen f 883 aan 40 opcenten op de hoofdsom der belas ting op de gebouwde eigendommen f 370010 opcenten op die der onge bouwde f 545 24 opcenten op die op het personeel f 5261.60 de belasting der honden op f 450 de opbrengst van het vergunningsrecht op -f 900; aan tollen en straatgelden f 1400 aan be grafenisrechten 200 aan schoolgel den f 400 aan vergoeding van het Rijk in de kosten van het lager onderwijs volgens art .45 der Wet van 17 Augus tus 1878 en van 8 Dec. '89 f 1700 aan uitkeering Rijk overeenkomstig art. I Wet 24 Mei 1S97 f 14044,555overeen komstig art. 10 f 475 geldleening ter tijdelijke voorziening in de behoeften der gemeente f 2000. De hegrooting wordt goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven tot een be drag van f 35070.355. Bij de post verlichting werd een voor stel tot het plaatsen van een lantaarn in de Kerklaan bij v. d. Eykern, aan genomen met 6 tegen 5 stemmen. De hegrooting van het Burg. Armbe stuur wordt vervolgens goedgekeurd in ontvangsten en uitgaven tot een bedrag van f 5815.765. Omstreeks half tien wordt de verga dering gesloten ÏJmuiden. De 19-jarige zager van Bladeren, werkzaam iln^cte Stoomkuiperij van den heer Verger aüiier, had Donder dagavond het ongeluk in aanraking te komen met een cirkelzaag, waar door van een zijner handen een vinger half werd afgezaagd en twee topper- werden afgesneden. Sloten. Bij het huis „De Vraag" is een deel van de Rekerpolder onder water ge- loopen; het vee was bij den wassenden stand in veiligheid gebracht. Halfweg. Ter najaarsveemarkt waren een 150 runderen aangevoerd; de handel liep hij flinke prijzen tamelijk. Binnenland. Parlementaire Praatjes. Met de kieswet ging het heel vlug. Nadat de Min. van Binnenl. Zaken en kele redactiewijzigingen had toegelicht werd de wet zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. Minder vlug ging het met 's Voorzit ters voorstel om Woensdag 14 Nov. te 11 uur terug te keeren en dan eenige wetsontwerpen, die in staat van wijzen zijn in behandeling te nemen. De heer Sehaepman vond de vacan- tie wat kort, vooral nu er voor vele leden tijd afging om de Prov. Staten bij te wonen. En ook omdat de Kamer na Kerstmis weer spoedig zou moeten bijeenkomen. Hij gaf dus 20 Novem ber in overweging. Maar de Kamer volgde den president en nam diens voorstel met 42 tegen 29 stemmen aan. Bijna zonder discussie werden nu verschillende ontwerpen van wet afge daan. De heer De Waal Malefijt vond bij dat betreffende de Staatsloterij gele genheid om zijn principieel verzet daar tegen te toonen, door te weigeren zijn stem er aan te geven. Hij wilde juist door de kwade kansen te laten he-' staan, het spelen tegengaan. Nadat de Min. van Fin. den voorgedragen maat regel als berustend op beginselen van eerlijkheid had verdedigd, stelde de heer Malefijt een motie van orde voor om de Kamer te doen oordeelen over de wenschelijkheid tot afschaffing der Staatsloterij een motie die voorloo- pig is opgeborgen. Togen het wetsont- i werp werden 10 stemmen uitgebracht. Een tweede wetsontwerp dat debat uitlokte was dat betreffende de ontei gening ten behoeve van den lokaal spoorweg AmsterdamHaarlem. De heer van Styrum voerde daarover het woord. Eerst had Min. Lely mede gedeeld, dat nader overleg zou plaats hebben betreffende het tracé, waarbij op de betrokken belangen zou worden gelet. De bezwaren van Haarlem waren opgelost en tusschen de overbrugging van het Spaarne en het station te Haarlem bestond geen verband. De heer van Styrum betoogde hierte genover dat algemeen overleg niet ha ten kon. Het betrof hier geen particu liere belangen, maar bezwaren van pu bliekrechtelijke lichamen. Spr. hoopte dat rekening zou worden gehouden met de bezwaren van Haarlem's gemeente bestuur en dat de verbetering van het station, nu nog meer noodig, krachtig ter hand zou worden genomen. Ook de heer Fokker betoogde, dat se dert de invoering der belemmerihgs- wet aan een verklaring van algemeen nut de zekerheid moest voorafgaan dat de bezwaren van publiekrechtelijke lichamen, waren opgeheven. Dit moest, meende de heer Lohman, ook in dit geval vooraf blijken. Hij stelde dus aanhouding voor. En de Kamer besloot het ontwerp voorloopig van de agenda af te voeren. Het voorschot van den tramweg Kwa- dijkEdamVolendam gaf den Min, Lely aanleiding om te constateeren. dat dit niet praejudicieerde op een eventueele droogmaking der Zuider zee. De residentie kreeg haar onteigening voor rioolaanleg en verbreiding van verkeerswegen. En daarna ging de Kamer tot 14 No vember huiswaarts. G. Jr. Prof. J. M. Telders. f Na eene korte doch hevige ongesteld heid overleed Dinsdagmorgen profes sor Jean Marie Telders, directeur der Polytechnische School. Geboren te 's-Hertogenbosch den 24 Mei 1842 studeerde hij van 1859 tot 1862 aan de toenmaals Koninklijke Aca demie en behaalde in laatstgenoemd jaar den titel van civiel ingenieur. Reeds als student toonde prof. Telders een groote rnate rechtvaardigheidsge voel, dat tot uiting kwam in 1859 bij de bekende oneenigheid tusschen den toenmaligen directeur der Kon. Acad. en het Delftsche studentencorps. Na zijne promotie trad prof. Telders in dienst hij den aanleg van Staats spoorwegen, waarbij hij belangrijke werken hielp tot stand brengen. In 1884 benoemd tot hoogleeraar in de waterbouwkunde aan de Polytech nische School, maakte de overledene zich hoogst verdienstelijk door zijne uitmuntende colleges die dan ook steeds hoog werden gewaardeerd. Na den dood van den directeur dei- Pol. School, prof. Oüdemans. in 1895, werd na eenigen tijd prof. Telders be noemd tot directeur, in welken hoogst gewichtigen werkkring hij zicü niet al leen buitengewoon verdienstelijk doch ook allerwege geacht maakte. Slechts eenige dagen was hij ziek ten gevolge vermoedelijk eener kou gevat bij de begrafenis van den admi nistrateur der school, den heer H. L. Verschoor, waardoor een longontste king ontstond. Ook in andere betrekkingen, in be sturen van maatschappijen en veree- nigingen toonde Telders zich een emi nent mensch, niet het minst in de heete dagen van den kieswet-strijd, toen hij voorzitter was der liberale kiesvèreeni- ging Burgerplicht en een kolossale kracht van hem uitging. Boven en be halve dit alles was hij medewerker aan het standaardwerk De Water bouwkunde en nu laatstelijk voorzit ter der commissie tot onderzoek van de werken der Solo-Vallei. Door de regeering werden zijne ver diensten geëerd door een benoeming tot ridder in de orde van den Neder land schen Leeuw. Het Delftsche studentencorps heeft den rouw aangenomen. De ontzetting over dit plotseling heengaan van den man door ieder hoog geacht is algemeen. Nabij het station Castricum ligt i p strand een buitengewone .visch, van pl. m. 45 voet lengte en pl. in. 25 voet dikte. Van den kop weinig te bespeu ren, wel een soort sleurp met oogen. Twee vinnen achteraan op het dier, onderaan bij den kop gestreept. Maximiliaan Carré bevindt zich met zijn circus te Bremen. De vorige week Vrijdag trad daar ook de oud-direc teur Oscar Carré op bij gelegenheid eener gala-voorstelling ter eere der verloving van onze Koningin. Het pu bliek, dat het geheele gebouw vulde, toonde zich zeer ingenomen met deze feestvoorstelling. "Verdronken. Uit Woudrichem wordt gemeld Een ernstig ongeluk had heden nacht plaats op de rivier. Een drie tal personen uit deze gemeente, IJmert, Antonie en Bernardus de Joode, 23, 21 en 20 jaar oud, zijn, j waarschijnlijk door het kantelen van de zwaar beladen roeiboot, waarin zij gezeten waren, ta wa ter geraakt en verdronken. Eerst genoemde was man en vader, ter wijl de jongste eerst verleden Za terdag met groot verlof als zeemi- licien was thuisgekomen. Het lijk van den tweede werd reeds ge- vischt. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Leger des Heils. L. s. Door alle rangen der maatschappij zal zeker wel worden- erkend, dat de Stichting „Het Leger des Ileils," nu werkzaam in Nederland gedurende de' laatste 131 jaar, een waardige plaats heeft ingenomen onder de verschil lende andere bestaande instellingen, zoowel op Phi'lantropisch als .Gods dienstig gebied. Vanaf den dag dat het Leger des- Heils zijn werk in Amsterdam begon met 2 Officieren, is het voortdurend in groei toegenomen, zbodat het op heden tot een ontwikkeling is geko men, die ons in alle opzichten tot dankbaarheid moet stemmen. Het telt nu in ons land duizenden soldaten, terwijl 314 Officieren en employé's ul hun tijd en krachten hebben gewijd aan de uitbreiding van zijn werk. Van deze zijn niet minde rdan 112 personen uitsluitend werkzaam in bet Maat schappelijk werk. Voortdurend ontvangen wij brieven van waardeering van predikanten, burgemeesters, commissarissen van politie, enz. betrekking hebbende op het werk door onze Maatschappelijke Instellingen gedaan en liet is werke lijk een vreugde voor ons iets te kun nen doen voor de opheffing der geval lenen. Om echter zulk een arbeid te onderhouden is geen gemakkelijke taak en hoewel onze vertegenwoordi gers liunne' onkosten zooveel mogelijk beperken, hebben wc waarlijk, ook op financieel gebied, groote behoefte aan daadwerkelijken steun. Wij zijn van plan ons Maatschappe lijk werk uit te breiden en plannen dienaangaande zijn in overweging ge nomen. Met vertrouwen vestigen we daarom uwe aandacht op onze Nationale Aan vrage, welke zal worden gehouden van 28 October tot 11 November e.k. en .waarvan de' opbrengst geheel zal wor den besteed voor bet werk van het Leger des Heils in Nederland. Vervolg Stadsnieuws. Hedenmiddag werd door eene com missie, bestaande uit de heeren J. de Koek, L. van der Wilk, II. S. Loran, J. Westenberg en P. van Cïttert Jz., aan den aftredenden arrondissements- schoolopziener, den lieer Dr. E. van der Ven, ten zijnen huize bij monde van den heer De Koek namens het onder wijzend personeel een huldeblijk aan geboden. 1-let geschenk bestaat uit een drietal fraaie werken in prachtband, getiteld „Onze gouden eeuw", welke rijk geïllustreerd zijn; verder uit een keurig uitgevoerd album in prachtigen band, uitgevoerd en ontworpen dooi den heer Smits op het eerste voorblad prijken de jaartallen 186173 en 1884- 1900, welke jaren de beer v. d. Ven al- bier schoolopziener was; op het tweede is het Wapen van Haarlem en. op het 3de en 4de voorblad de wapens der 11 gemeenten, mede behoorende tot zijn arrondissement, en dan volgen voorop de naam van den heer Poutsma, dis- ti'icts-schoolopziener, en de namen van het onderwijzend personeel in de ver schillende gemeenten. De opdracht is uitgevoerd door den heer P. van Looy, wien voor dit artis tiek werk een woord van hulde niet mag worden onthouden. Verder bestaat het cadeau uit twee fraaie crapeaux, een keurig bewerkt notenhouten tafeltje, en een lessenaar tje voor het album. Voorzeker getuigt dit alles bij ver nieuwing hoezeer de heer v. d. Ven bij het "geheele onderwijzerspersoneel was gezien. Noode zagen zij hem ver trekken. Cremer. 't Was Dinsdagavond feest voor de leden van Cremer, in hoofd zaak voor de jongeren. De schouw burg, die in een danszaal was her schapen, leverde een recht feeste- 'lijken en gezelligen aanblik op. In het balcon en de loges, overal toeschouwers op het tooneel, ver sierd rnet planten, hier en daar gezellige clubjesop den achter grond een champagne-bar, waar boven eene estrade met het muziek korps, dat zijn vroolijke tonen deed weerklinken. Van de ruimte was goed partijgetrokken in 't mid den, de danslustigen, vroolijke paartjes bij menigte. Daar werd gedanst met veel animoheel den avond tot laat in den nacht, zon der vermoeienis, maar niet zon der warmte. Daar heerschte een prettige, aangename geest. En de I opgewekte, vroolijke gezichten ver kondigden dat een ieder zich ter dege amuseerde. De leiding van het bal was we der toevertrouwd aan de heeren Martin en Zonen, die weder toon den de rechte mannen op de rechte plaats te zijn die de kunst ver staan de hals animeerend te ma ken. Ter afwisseling in het dans- programma trad eenige malen het quartet „Loreley" op, dat met zijn sehoonen zang een oogenblik het oor kwam slreelen, alsmede de hollandsche karakterkomiek, B. C Bernhardt, die weder moest wer ken op de lachspieren der aanwe zigen. De voordrachten van laatstge noemde. waren*wel aardig van in houd, doch kwamen door de schor heid, waaraan de karakterkomiek leed, niet geheel tot hun recht. Hij deed evenwel zijn best om te ge ven, wat hij nog presteeren kon, en dit werd dan ook gewaardeerd. Met- applaus werden zijne 4 voor drachten begroet. Eerst laat in den nacht scheidde men een ieder ten zeerste voldaan over dezen genoeg lijken casino-avond:, waarop het bestuur dan ook met voldoening terug mag zien. De uitslag van de stemming ge houden ter vervulling der vacatu re in het Kerkelijk Kiescollege te gen 1 Januari 1901, is als volgt Uitgebracht werden 440 stem men waarvan 1 van onwaarde. Gekozen zijn voor den tijd van 4 jaren de volgende aftredende, heeren W. Brakel, J. 't Hart, J. M. Heek, F. Hos, M. H. Japikse, H. J. Landman, L. H. Minsart, F. C. Misset Jr., II. van Niel Cz., J. II. van Niel Cz., P. G. Otter, D. Sabelis, B. Serné Wz., C. P. Stra- ting, J. Vermeer en verder de hee ren D. J. Bekaar zitting tot 1902 F. Brühning zitting tot 1905D. A. W. Henskes tot 1903; W. F. Hoogkamer tot 1905C. G. Koen tot 1904Johan Winkler tot 1905. Ned. Protestantenbond. Hedenmorgen om 10 uur werd de vergadering in de bovenzaal der socië teit „Vereeniging" voortgezet. De commissie voor maatschappelijke belangen deelde mede, dat binnenkort te Apeldoorn een doorgangshuis voor jongens en meisjes wordt geopend. Met betrekking tot een voorstel-den Haag betreffende de oprichting van een gedenkteeken voor P. A. de Geneste! stelde de heer Knappert voor om de nagedachtenis van de Genestet te eeren en zoo ja, aan liet. hoofdbestuur op te dragen bet volgend jaar voorstellen te doen omtrent de wijze. I-Iet werd echter verworpen. Aan de orde komen nu de vragen: Is het wenschelijk een vasten algemeen secretaris aan den Bond te verbinden?, en wat is de beste wijze om onze be ginselen tot bet volk te brengen. Na uitvoerige discussie werd verwor pen een motie van den lieer Groenewe- gen om bet Hoofdbestuur te verzoeken, nu of later zijne meening over de zaak kenbaar te maken. Op voorstel van den vice-voorzitter werd toen met zitten en opstaan een overzicht gehouden over de meening der aanwezigen, voor of tegen. Daarna werd. gepauseerd. Kantongerecht. Heden had zich te verantwoorden P. en J. J. Wisker, ter zake dat zij op 30 Sept. 1.1. op de Botermarkt in staat van dronkenschap verlceerende, de orde hadden verstoord. Deswege werd tegen elk hunner f 3 boete of 3 dagen hech tenis gevorderd. J. Klinkers en J. Krikke, die zich zonder toestemming in den tuin van den lieer Grippeling aan de Rampelaan hadden bevonden, alleen zoo zij be weerden om weggeworpen bloembollen op de mesthoop te zoeken, hoorden f 2 subs. 2 dagen hechtenis tegen ieder eisclien. F. A. de Nijs had op 3 October 1.1. op een wagen 9 kalveren vervoerd; doch zoodanig, dat de agent van poli tie Revius meende dat de dieren, die met de koppen huiten den wagen hin gen, en wier pooten gebonden waren, noodeloos werden gekweld en gepij nigd. Beklaagde kwam tegen dit laat ste sterk op, en beweerde dat hij al 12 jaar lang de kalveren op dergelijke wij ze had vervoerd zonder eene enkele bekeuring. Daarbij konden op den wa gen 12 kalveren tegelijk vervoerd wor den. Het resultaat was dat de zaak werd uitgesteld en de heer van Oyen als deskundige zal worden gedag vaard om te verklaren of de kalveren al dan niet door een dergelijk vervoer worden gepijnigd. De horlogemaker E. uit de Pieter Kiesstraat heeft sinds 29 Oct. jl. de echtelijke woning verlaten. Op verzoek van zijne echtgenoote wordt bij opge spoord. Tegen een echtgenoot, die aan zijne vrouw het huis heeft ontzegd, is pro ces-verbaal opgemaakt. Aan de vrouw werd een onderkomen op bet politie bureau verschaft. Een schuit met brandstoffen van den lieer I-Ioning is in de Leidschevaart voor de Raaks gezonken en wordt nu gelicht. Dinsdagavond 8| uur had een begin van brand plaats bij M. Hendriks, W. Heerensteeg 19rood, ontstaan doordat kinderen in een kleerkast met lucifers hadden gespeeld. Het vuur werd spoe dig gebluscht door den agent van po litie van Kuyk. zoodat de brand zich alleen bepaalde tot het verbranden van een jas Tegen D. F. Kaart is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het houden van een verboden huis in per ceel Breestraat 9. De kegelvereenigingen „De-Vliegen de Hollander en „De Kroon" behaal den resp. een gouden en zilveren me I daille in het concours, uitgesehrev door „Entre Nous" te Amsterdam. A Zondag wordt een eerewedstrijd houden. Bennebroek. Dinsdagavond vergaderde de af Bennebroek-Vogelenzang der algeme ne vereeniging voor 'Bloembollencufo tuur, en werd met 19 van dè 22 stet&i men tot candidaat als voorzitter vat het hoofdbestuur gesteld de heer J. Ha Wentholt, alhier. fel Als leden werden geballoteerd de h|P A. Abswoude, J. C. Hillebrand, L. val Maris en J. Boterbloem. De heer J. van Snippenberg, tijdelij voorzanger bij de Ned. Hervormde gf j meente alhier, is alszoodanig definiti! benoemd. I Bij een jachtpartij op het huis Vogelenzang" is onder meer een hef1 geschoten. Aangezien deze dieren de streek alhier niet voorkomen is h aannemelijk dat het een ontsnapt hen is uit een der naburige Rertenkampe ÏJmuiden. ie Dinsdagavond vergaderde in het ca p „de Kleine Willem Barendz", de afdj 0 ling ÏJmuiden der Liberale kiesvereei ging Velsen tot het stellen van een caj didaat voor den gemeenteraad. Van ruim 80 leden waren er slechts 12 opd" komen. Va nde drie voorloopige canf1) daten hadden er twee bedankt, zooc de heer J. van Splunter de candid dezer afdeeling zal zijn. Verder rno ten er drie bestuursleden der afdeeli gekozen worden, maar aangezien gej-a der aanwezigen lust toonde om bij aa: weinig belangstelling zich een keuze Ti laten welgevallen, werd- de stemmip daarover aangehouden. Vervolg Nieuwstijdingen. De algemeene beschouwingi -lei ttt te over de Staatsbegrooting voor if in de afdeelingen der Tweede I mer gevoerd, zijn in druk versa nen. In het algemeen werd daar van staatkundig standpunt beleid der regeering verdedig ©enerzijds, anderzijds aan criti onderworpen. Aangezien bij alle onderwerp die besproken werden die vc< zoowel als de tegenstanders "vfns wenschen, wenken, opmerking enz. aan het woord waren, zul wij dit niet telkens vermeld doch even in het kort de voornaajne ste punten releveeren. Na de algemeene, werd over finantieële politiek uitvoerig i gedachten gewisseld. De wede der hoogere ambtenaren (minist enz.) werden te hoog geacht, der lagere te laag. De ingediei herziening van het tarief van voerrechten werd bestreden tabaksbelasting, verhooging bedrijfs- en inkomstenbelasti progressie van het successierei staatsexploitatie van mijnen spoorwegen, regie voor tabak lucifers aanbevolenverlaging den accijns op suiker, afsehaff van den accijns op het geslacht vraagd, evenals overneming de kosten van armenzorg dei- meenten door het Rijk. De wenschelijkheid werd g< van het tot stand komen van volgende hervormingen algemeen kiesrechtjel1 wijziging der grondwetteli bepalingen ten aanzien van Eerste Kamer-; wettelijke voorziening van lot van oude en gebrekkige w lieden opneming in de bestekken Rijkswerken van bepalingen treffende minimumloon en m mumarbeidsduur geleidelijke afschaffing van 1< en vloot herziening van de rnilit rechtspleging invoering van administrate rechtsspraak wettelijke regeling van den verhooging der subsidies het bijz. onderw. voor de in ring van Leerplicht droogmaking van de Zuideri» oprichting van een deplftenF* van arbeid andere inrichting der dep; menten. Over Buitênlandsche Zaken v veel gezegd. Was onzerzijds h ventie aangeboden inzake den log in Z.-A. Was krachtig V noeg opgetreden tegen de ui tiing van Nederlanders? Kon Reg. iets doen voor de uitge; personen zonder middel van staan Welke taak had de J land vervuld? Inzake China werden een tal beschouwingen gevoerd en schillende vragen gesteld. Hoe de de instructie aan den comij' dant der divisie Wordt deeh nomen aan de vredesonderhaj lingen Waarom gelastte dë den gezant naar Shanghai te De werkstakingen te Rotter en te Dordrecht en het optr van het gezag aldaar werden verschillend standpunt bekek In een afzonderlijke nota br.c°f delt de heer Van Gijn de ver1-" ■ing van den waterweg van I j naar zee. Besproken werden )ct Oc la mi 55 alleen echt, indien direct van mij betrokken. Zwart, wit. en gekleurd van 45 ct. tot fl 11,10 per Meter voor japonnc c en blouses! Aan ieder franco en vrij van invoerrechten m jlhuis. Stijot len ommegaand. Kosi2«te3. en Keizer!» J&oflereraiicler.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2