I Electrische Schellen. Telefoons. Kalfsleverworst KL&KEN h'oogleeraar in de vergelijkende iaalsiudie werd. In 1876 legde Max Müller zijn professoraat neder maar bleef te Oxford. Wel heeft de universiteit te Straatsburg getracht hem naar Duitschland terug te halen, maar Max Müller was te zeer aan het middeneeuwsch Oxford gewend geworden om elders te willen le- t-en hij was ook in 1859 met eene Engelsche getrouwd. Ofschoon hij geen professor meer was bleef hij te Oxford omgaan met allen die voor de studie der Oostersehe talen daar kwamen; onder dezen waren ook vele Hin doos die kwamen studeeren voor den Indiscnen dienst maar Max Müller meende niet, dat de resul taten dezer studie goed waren ge weest. Een van Max Müller's groote verdiensten is geweest, dat hij de wijsheid en schoonheid van het Oosten zooveel dichter heeft ge bracht ook tot de niet-geleerden van het Westendaarvoor zal Eu ropa hem dankbaar blijven. Sport en Wedstrijden. IJasport. De Zuid-Hollandsche IJsvereenlging hield Zaterdagmiddag in Den Haag Bene vergadering van vertegenwoordi gers van aangesloten afdeelingen. Behalve op de banen in eigen be heer kunnen de leden zich vrij en kos teloos bewegen op de niet-afgesloten banen der volgende afdeelingen: Ber- kel, Delft, 'a Gravenhage, 's-Grave- zande, Kethcl, Kwintsheul, Leiden, Leidschen dam, De Lier, Lisse, Loos duinen, Maassluis, Monster. Naald wijk, Noordwijk, Nootdorp. Poeldijk, Pijnacker, Rotterdam, Sassenheiin, Schipiniden, Stompwïjk, Veenweg, Voorburg, Voorschoten, Vrijenban, Warmond, Wateringen en Zoetenneer. De rekening en verantwoording sloot in ontvangst en uitgaaf met f 708.865. Het batig saldo van 431.11 steeg tot 1 451,145 Onder de ontvangsten komt voor een gift van EL M. de Koningin. Door den Bond is een algemeen cor respondent aangesteld, die bij vrie zend weer eiken dag, 's middags 5 uur, van. Den Haag uit, aan alle afdeelin gen bulletins zal zenden, meldende den toestand van de ijsbanen in de pro vincie. Voetbal. Stand Oostelijke le klasse: Club. c S o O 5 5 V r- r- s 2 r flfercules 4 2 2 0 13 6 6 Victoria 3 2 1 0 16 4 5 Vitesse 3 2 0 1 13 5 4 P. W. 3 1 2 0 12 6 4 Go-ahead 3 0 2 1 7 16 2 Quick 4 0 1 3 4 17 1 U. D 2 0 0 2 1 12 0 Hercules lieeft zich ineens ontpopt als een ster van de eerste groot.!# aan 't voetbal-firmament. Vitesse te Arn hem met 30 te slaan is geen kleinig heid. Quick kreeg er te Enschedé van P. W. niet 71 van langs, terwijl de match U. D.Victoria te Deventer we gens onbespeelbaar terrein niet kon doorgaan. Wat de kansen der clubs betreft, die ran Hercules zijn verbazend gestegen, terwijl de Arnhemsche bijna tot nul »ijn gereduceerd. Het Wageningsclie Victoria is een geducht tegenstander voor de Utrechtenaren. De matches tus- schen beide clubs zullen dan ook ze ker zeer interessant zijn. Wieier nieuws. Zondag heeft Tommaselli te Turijn in de finale van den Internationalen wedstrijd Momo en Mayer geslagen. Met Momo won hij ook het tand-m- flummer, Bixio-Ferrari waren tweede. Rechtszaken. Jeugdige misdadigers. Uit Amsterdam meldt men: Voor de rechtbank verschenen Dins- lag wederom twee jeugdige dieven, Veltman en Stubbe; eerstgenoemde is een logé van Lammetje Zondag en be hoorde dus tot den kring, waaruit de justitie er nu al verscheidenen achter slot en grendel heeft gebracht. Veltman en Stubbe hebben zich in den nacht van 18 op 19 Augustus jl. door middel van een valschen sleutel toegang ver schaft tot het pakhuis en het kantoor der firma Kleer snij der en Co. aan de Brouwersgracht. Uit een schrijftafel stalen zij twee bankbiljetten van f 25 en een muntbiljet van f 10; en vervol gens braken zij de brandkast open. In dit werk werden zij echter gestoord door onraad. De brigadier van politie van Stralen had de inbraak bemerkt en zich voor de deur van het pakhuis ge posteerd, hulp afwachtend. Veltman en Stubbe kwamen nu naar buiten, ge wapend met revolvers, Om den hoek van de deur loste Veltman een schot, daat den brigadier in de kin trof; hii bloedde. Nog vielen op straat twee schoten, die echter geen doel troffen. Inmid dels was een burger, de schoenmaker Picters, toegeschoten, die nu met den brigadier de beide vluchtende mannen nazette. Veltman liep over den Singel de Romolenstraat en daarna de Lan- gestraat in, en zag zich daar in het nauw gebracht door burgers en agen- ten; hij gaf zich over. Stubbe ontkwam door de Korstjespoortsteeg, maar is la ter gearresteerd. Dr. de Vries heeft 's nachts van Stra len geholpen: de kogel stak nog in de bovenlip en was nu ter terechtzitting aanwezig. Fieters' en de brigadier van Stralen kregen van den president eeénige woor den van lof wegens hun kordaat ge drag. Beide beklaagden ontkenden alle schuld. Veltman zeide, wel per onge luk in het perceel te zijn geweest, maar niet om den hoek der deur te hebben geschoten. Op straat had hij een schot gelost ter zelfverdediging. Veltman is 26 jaar oud, en reeds 5 maal gevon- nisd. In het geheel heeft hij reeds 8 jaren doorgebracht in de gevangenis. In den militairen dienst is hij driema len veroordeeld wegens desertie. Hij zeide, dat men. zoo hij nu gestraft werd, een tweede Hogerhuizen-zaak zou hebben. Het getuigenverhoor duurde den gansehen dag. Praatjes over Natuurkunde ea Geneeskunde. xiv. Iets over Volksgeneeskunde. Vervolg Van de sorns vreemde begrippen die over medische zaken onder het publiek heerschen wil ik er verder nog eenige meedeelen. Wil een dokter aan het ziekbed geze ten een patiënt den pols voelen en doet bij dienovereenkomstig een verzoek, dan wordt hem veelal de rechterhand toegestoken, ook al zou het geven van de linker veel gemakkelijker zijn. Dit geschiedt misschien onbewust omdat ons van jongsaf is geleerd de mooie hand te geven, maar ook omdat men meent dat aan de linkerhand geen pols te voelen is. Er bestaat een ziekte welbekend onder den naam gordelroos, die als regel beperkt blijft op de eene helft van het lichaam. En dit is goed ook, want, zegt het volksge loof, als het over het midden komt is de dood het gevolg. Wat abso luut onjuist is. Onlangs bleek me dat behalve de bekende verschil len tusschen de beide geslachten het volk er een aanneemt, dat, als het bestond, zeker een sterk bewijs zou zijn tegen het gelijkwaardig zijn van beiden, nl. de vrouw zou sterven te beginnen aan de voeten, de man ie beginnen aan het hoofd. De oorzaak van dit geloof is mij zoo duister als de beroemde Egyp tische donkerheid, ofschoon het natuurlijk mogelijk is er een ver klaring voor te vinden. Misschien deze, dat een ernstig zieke vrouw, gewend aan warme stoven, eerder over koude voeten zal klagen dan een man, of door iets anders. Dat een mensch om de 7 jaar weer geheel is vernieuwd is alge meen bekend. De eenvoudige voor stelling die men van deze zaak. heeft strijdt evenwel geheel met de wetenschappelijke begrippen omtrent stofwisseling en verbran ding, zoodat zelfs afgezien van het vaste getal 7, de hernieuwing een dwaalbegrip moet heeten. De toestand waarin zich de sleu tels die wij in den zak dragen, be vinden, wat betreft hun gladheid, is een vingerwijzing voor onze ge zondheidstoestand. Gladde sleutels gezondheid, roestige sleutels zie kelijkheid. Als men evenwel het verband tusschen die dingen na der beschouwt en inziet dat de oorzaak van de roest is de zweet- afscheiding, dan kan men met meer recht zeggen, dat in den zo mer ten zeerste de gladheid is een bewijs van kalmte, bewegingloos heid, luiheid misschien, en de roest van bewegelijkheid en ijver. Een gezond fietsrijder heeft 's zo mers roestige sleutels op zak, een ziekelijke wandelaar die hitte en kou beide mijdt misschien spiegel gladde. Reeds vroeger sprak ik een oogenblik over die beestjes die in een gezelschap niet worden ge noemd, maar vaker dan men denkt en niet alleen bij de behoeftige klasse in 's menschen haartooi worden aangetroffen. Als veront schuldiging voor de aanwezigheid daarvan hoort men nu en dan eens de bewering dat het herbergen van die insekten een bewijs van ge zondheid is. Dit moge in zooverre waar zijn dat bij ernstige ziekte toestanden de mensch door derge lijke onaangename gasten wordt verlaten, nog veel meer waar is het dat het bezit altijd een teeken van onvoldoende reinheid is. Een ruim veld voer onjuisthe den bieden die ziekten aan die door den leek worden samengevat als „klieren". Een huidaandoening op het hoofd, door ongedierte ver oorzaakt heet klieren, en wordt met levertraan bestreden. "Van een ont steking van het middenoor, waar bij het trommelvlies doorgebroken wordt en de etter naar buiten stroomt, wordt gezegd dat bet klicrstof is die op het oor uitwerkt- Van een oogaandoening, gepaard gaande met afscheiding van vuil, en ontsteking van het doorschij nende vlies van het cog, denkt men hetzelfde. En in vele gevallen ge schiedt wat bij de hoofdaandoe- ning nu niet zoo schadelijk is, maar de gezondheid van het oor en het goede zien ernstig bedreigt, en wordt een volstrekt onvoldoende behandeling ingesteld. Bij al deze dingen, waarbij een zoogenaamde scrofulose, de voorbeschikking vormt, maar waarbij een toevalli ge oorzaak de eigenlijke aandoe ning doet ontstaan, moet niet al leen de voorbeschik the id, maar ook de daardoor mogelijke ziekte wor den bestreden en vooral bij edele organen, zonder verzuim en met alle kracht. Dat dit zoo vaak ver zuimd wordt door het fatale begrip klierachtigheid, heeft vele men schen blind gemaakt, hun gehoor verminderd of vernietigd, ja, zelfs den dood veroorzaakt. Er zijn nog een paar woorden die den leek veelzeggend, den medicus nietszeg gend voorkomen, nl. brand en roos. We kunnen ieder de vrijheid laten zijn gevoelens en begrippen cp zijn wijze uit te drukken, zoodat deze woorden mij niet tot tegenspraak zullc-n uitlokken, wat wel het ge val moest zijn bi.i het begrip ,,de klieren" dat tot zoo schadelijke ge volgen aanleiding kan geven. Gemengd Nieuws. President Kruger wordt den I4en November te Marseille verwacht. Na eenigen tijd aldaar rust te heb ben genomen, zal de President naar Parijs vertrekken en zijn intrek nemen in Hotel Scribe. Ds tentooiistsllir.gsprijg. De hoofdprijs van de lote*-'' der Pa- rijsche tentoonstelling (500,000 fres.) is gewonnen door een kruidenier van Chartrcs. Nummer 2530, 16e serie was het eenige tentoonstellingslot dat de gelukkige bezat; hij kocht het in de stacl zijner inwoning, nadat het juist was geweigerd door een stadgenoot, die geen nummer met een nul er in wilde'. Aanslag op do Japansche Seizen ti. Uit Tokio, de hoofdstad van Japan, wordt gemeld, dat Maandag, terwijl de keizerin van het paleis naar het park reed, een vermoedelijk waanzin nige man een zwaar stuk hout in het rijtuig wierp. De dader werd aange houden; de keizerin werd niet ge kwetst. Het vruchtsnlasd. Volgens een onlangs openbaar gemaakte statistiek, bedraagt hét aantal ooftboomen van verschillen de soorten in Bohemen, bij bena dering in een rond getal, veertien millioen stuks. Het grootste ge deelte daarvan beslaat uit appel- boomen. Van het bovengenoemde aantal ooftboomen. staan er tien millioen in tuinen en boomgaarden 1,600,000 jn minder ontgonnen of woestere gronden en langs de kan ten der wegen zijn er omstreeks 2,000,000 geplant, die geenszins tot de mindere soorten behooren en jaarlijks een belangrijk voordeel afwerpen. Bekend is het, dat de vruchten van Bohemen een gerce- den aftrek vinden naar Rusland en Noord-Duilschland dit is zelfs in die mate het geval, en het Bo- heemsche ooft is op die markten zoo gezocht, dat in den laatsten tijd jaarlijksch 1,500,000 jonge ooft boomen in Bohemen werden bij- geplant. Ongeluk in de Ver. Staten. Er heeft een vreeselijk ongeluk plaats gehad te Sells in den staal Ar kansas (V. S.). Een geheele familie is daarbij omgekomen, liet geval droeg zich als volgt toe: De heer Jeff Jones, zijn vrouw en hunne vier kinderen zaten juist aan tafel, toen eij een hevige ontploffing plaats greep. Hc-t huis werd geheel verwoest en de 6 personen onmiddel lijk gedood. Meni heeft slechts ver gruisde beenderen en stukken ver brand vleesch terug gevonden. Men gelooft hier met een moord te doen te hebben, als gevolg van een twist over een naburig stuk grond. De vijanden van Jones moeten om zich te wreken bet huis door dynamiet in de lucht hebben laten springen. Aardbeving in Venezuela, Een verschrikkelijke aardbeving had Maandagmorgen plaats te Cara cas. 20 personen zijn gedood en een groot aantal gewond. De pre sident sprong uit de tweede ver dieping van het gouvernementsge bouw en brak een been. De vreeseiijke aardbeving, heeft ontzettende verwoestingen aange richt. Ten teeken van rouw zijn de openbare gebouwen gesloten. Ongeluk met een automobiel Graaf Raphael Cohen van Antwer pen is in de Ardennen verongelukt, toen hij met zijn automobiel een hel ling afreed. De rem weigerde te werken en het rijtuig stortte in de diepte. De bestuurder wist er nog bijtijds af te springen, doch graaf Cohen werd met de automobiel tegen de rotsen verbrij zeld. Koning Leopold van België heeft een telegram van rouwbeklag aan de fa milie van den overledene gezonden. Een negsr-huiseigenaar. Voor ongeveer 10 jaren kwam Tom Kelley, een, volbloed neger, uit Ameri ka naar Berlijn. Het was juist in den bloeitijd der zoogenaamde Afrikaan- scho kneipen. De pas aangekomen ne ger wer deerst artist en vergastte het publiek op zijn „uiger-songs", vervol gens portier van een der drukste dans huizen en wist, in betrekkelijk korten tijd, een aardig sommetje op te spa ren. Hij trouwde met een Duitsche vrouw en vestigde zich te Dresden, waar hij een groot ontspanningsge bouw overnam. De zaak rendeerde zoo goed, dat Kelley spoedig een vermo gend man werd. Ook bij andere on dernemingen waarin hij aandeden had, was het geluk lieiïi goedgezind. Thans is Kelley weer te Berlijn, waar hij verscheidene huizen bezit. Gloeilampen bij hevige onweders. Volgens de „London Elec." heeft men te Calcutta op het net der Cal cutta Electric Company bij hevige onweders dikwijls het volgend verschijnsel opgemerkt. Na olken blimsemstraal namen de gloeilam pen plotseling in helderheid toe, terwijl deze weer gaandeweg lot het normale bedrag afnam. Waar schijnlijk moet dit geweten wor den aan een verschijnsel overeen komende met dat, hetwelk bij co herers optreedt, waar de weer stand van het koolpoeder onder de werking der electrische golven plotseling vermindert. Het is best mogelijk, dat de weerstand van het koolfilament onder den invloed der tropische bliksemflitsen af neemt en later weer normaal wordt tengevolge der auto-decoherentie van de kool.^ Telsphome zonder draad. De ..Daily-Press" ontving uit Bradfort den Sen September het volgend telegramIn de zitting der British Association for the Ad vancement of Science van heden, deed sir William Preece de ge wichtige mededeeling, dat hij, ten gevolge zijner proeven met tele graphic zonder draad, t-ot het be sluit was gekomen, dat het moge lijk was op zee een gesprek te voe ren over een afstand van een tot acht mijlen zonder aanwending van draden. Hij zei, dat zijn stel sel practisch uitvoerbaar was en gemakkelijk zou uit te breiden zijn tot telephoneeren tusschen sche pen en de kust. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt dc redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Den 12en November a.s. zal 't25 jaren geleden zijn dat de heer C. YV. 't Hooft op voordracht van den Generaal Pel bij Koninklijk be sluit benoemd werd tot Ridder in genoemde orde, ter zake hij zich op zeer verdienstelijke wijze heeft onderscheiden hij de krijgsverrich tingen tegen het Rijk Atjeh in dc jaren ÏS7-41876. Hei feit waardoor t Hooft zich die hoog© militaire onderscheiding heeft waardig ge maakt, heeft zich toegedragen als volgt't Was, zegt llooft, in het jaar 1874 dat we 's nachts ten 3 ure uitrukten van Kot ia Radja naar Pcnajoorg ten Noorden van eerst genoemde plaats onder bevel var. den Kolonel Diepenbroeck na te Penajoeng de troepenmacht met i compagnie versterkt te hebben, werd do marsch voortgezet in N. O. richting van laatstgenoemde plaats, toen tegen 7 uur in den morgen de vijand voor 't eerst ontdekt werd, opgesteld en ver schanst in 5 ii tal bentings ge noegzaam naast elkaar gelegen. Nu werd ha.lt gehouden en onze troenen werden opgesteld volgen- derwijze lo. op den rechtervleu gel eene compagnie Europeesche militairen. 2o. Artillerie3o. eene compagnie Mariniers4o. Artille rie 5o. eene compagnie Mariniers en vervolgens de overige troepen. Ik bevond mij op den rechter vleu gel van de eerstgenoemde compag nie er was bevolen eene "liggende houding aan te nemen en voorloo- pig niet te schietende vijand daarentegen vuurde intusschen maar raak tengevolge waarvan reeds velen onzer óf gedood óf ge wond waren. Zoo zelfs dat mijn nevenman en andere kameraden in mijn nabijheid werden wegge dragen. Dit een en ander stemde mij droevig en ik vroe'g den Lui tenant (Peletons kommandant) ver lof om onder voorgeven aan eene zekere behoefte te moeten voldoen, me voor een oogenblik te mogen verwijderen. Het verzoek werd toegestaan en ik maakte van deze gelegenheid gebruik om langs 'n omweg gedekt door struikgewas en in gebogen houding eene gun- tige stelling te verkrijgen in den rug van den vijand. Dit gelukte mij werkelijk, doch eenmaal ciaar- zijnde en de kolossale vijandelijke troepenmacht in oogenschouw ne mende, moet ik bekennen, dat als één man tegenover zoo velen, ik wel wat te moede werd, doch ik moest nu vooruitaan teruggaan viel niet te denken, want ik liep dan gevaar ontdekt te worden en 't zou uit zijn geweest met mij en met mijn voornemen. Ik vond ge legenheid om ongemerkt «ene ze kere opening te verkrijgen aan de achterzijde van de benting die zich het dichtst in de nabijheid van onze stellingen hevond en waarin de vijand al heel sterk vertegen woordigd was. De opening was van genoegzame grootte om mijn ge weer daarin le plaatsen en voldoen de vizier 1e hebben op de massa Atjehers binnen de benting. 't Ge weer werd nu door de opening ge stoken en al mijne patronen voor 't grijpen naast me gelegd en daar op in knielende houding trok ik maar af, de een na de ander en alles was raak. In een ommezien waren tal van Atjehers gevallen. Er ontstond eene algemeene ver warring onder hen omdat ze meen den, dat onze troepen in hun rug ook aan 't ageeren waren en ze zich dus tusschen twee vuren in geplaatst zagen. Het revolg hier van was dat ze overhaast de vlucht namen. Alstoen begaf ik mij in de verlaten benting alwaar ik nog drie gekwetste Atjehers aan trof die mij, ziende dat ze slechts met een man te doen hadden, met den klewang te lijf wilden; een van hc-n schoot ik neêr en de twee anderen werden met de bajonet afgemaakt. Alsnu was deze benting verla ten en gaf ik hiervan een teeken aan onze troepen door aan den voorkant der benting mijn geweer in de hoogte te houden, waaraan mijn zakdoek was gehecht. In het- eerste oogenblik was het onze troepenmacht niet duidelijk waarom toch de vijand zoo snel mogelijk was afgetrokken en niet meer te zien was, doch toen de troep tot nabij de benting was voortgerukt, en door mij de toe dracht werd medegedeeld, wensch- te de Generaal Pel zoomede de andere Hoofd- en Subalterne Of ficieren mij geluk met dezen af loop; de Generaal Pel A'oegde er nog aan toe dat het heel toevallig ten gunste van mij was afgeloo- pen, doch dat ik me uiterst kranig gehouden had en zoo waar zijn naam Pel was, zou mij de Mili taire Willemsorde niet onthouden worden. En zoo is :t geschied. Kec is nu te hopen dal voor 't Hooft, wonende Hemonijslraat 27, te Amsterdam, deze gedenkwaardi ge dag niet onopgemerkt zal voor bijgaan en dat 12 Nov. 1900 voor dezen Ridder nog vele jaren in aangename herinnering moge her dacht worden. Een oud-militair. Amsterdam, Oct. 1900. Vervolg Nieuwstijdingen. H. M. dc Koningin heeft aan dc ver- eeniging Ziekenzorg te Nunspcet eene som van 200 geschonken, ais bijdra ge in de kosten van oprichting van een ziekenhuis. Het vertrek van de Koninginnen naar Oldenburg is bepaald op Donder dag. Des morgens te 8,12 vertrekt een extra-trein van Het Loo. Hertog Hendrik zal zich te Olden burg bij HH. M.M. voegen. Te Amsterdam is eene vergadering gehouden van burgemeesters en ande re invloedrijke personen uit verschil lende deelen des lands. In die verga dering is eene commissie benoemd, om bij het aanstaande huwelijk van Ko- nigin Wilhelmina haar een huldeblijk aan ie bic den. Hertog Adolf Friedrich van Mecklen burgSehwcrin, de broeder van on zen toekom stigen Prins-Ge».r.al zai zich verloven met prinses Feodora A an Slees v. ij k-Holstein-Augustenburg. De voorzitter en de secretaris der vereeniging de Nederlandschc Hotcl- houdershond hebben zich tot de Tweede Kamer gewend met een adres, Avaarin zij hunne bezwaren inbrengen tegen liet ontwerp van wet tot herziening van dc wet, houdende wettelijke bepalin gen tot regeling van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschap. Adressanten, optredende namens Amornoemde verc-eniging verzoeken de Kamer het ontwerp niet aan te nemen. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Dc ijzerfabriek van den heer Hille, aan de Helling te Utrecht, is gesloten, wegens een geschil tusschen de pa troons en de werklieden. Marktnieuws. Amsterdam, 30 Oct. De prijzen der Aardappelen waren heden ais volgtFriesche Dokkumer Jammen f 1.80 a f 3, Franeker f 1.90 a 3, Zaaiers f 1.75 a f 1.85, Woudjes f 1.40 a f 1.60, Blauwe 2.10 a 2.30, Zeeuwsche Spuische Jammen 3.25 a f 3.60, Poters 1.30 a f 1.50, Flakkeesehe f 2.75 a 3, Blauwe 2.40 a f 2.60, Pruisische Ham burgers I 2.80 a 3, Roode f 2 a f 2.20, Westiandsche Zand f 2.50 a f 4.50 per hectoliter. Faillissementen. Geëindigd G. M. Brey te Rietwij- kerGordpolder (gemeente Nieuwer- Amstelj, C. Honigh te Muiden en C. van der Toorren te Amsterdam. Uitgesproken Heerenveen, 2G Oct. Meine Landman, landbouwer te Olde- holtwolde. Rechter-comm. jhr. mr. T. J. de Marees van Swinderen. 's-Gravenhage, 26 Oct. P. C. de Does. zender beroep, te 's-Gravenhage. Rech ter-comm. jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boei je. Familieberichten. Getrouwd28 Oct. D. Schenk met P. Bakker, Wieringerwaard. 29. D. A. J. G. L. Kggtn'k met A. M". van Amstei, Wormerveer. W. A. Rotteveel met L. J. E. van Gent, Bandoeng. Bevallen 27 Oct. Van Son—Boom d. R. van der Meulen—de Haas, z. Sncck. 28. H. van Ossclen—Spakler z. Frank fort a. M. 29. P. NijhoffFunke d., Am sterdam. Overleden 26 Oct. F. H. Linse 59 j., Helvoirt. J. J. van Weezei Errensvan Weezei, 74 j., Den Haag. E. Swijter Roborgh 62 j.. Den Haag. 27. J. Alberts Diemen. J. BanningSteensma 52 j. Edam. J. A. Wesstra 34 j., Texel. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Polyphemus, var Amsterdam naar Batavia passeer de 30 Oct. Gibraltar. Het stoomschip Merapi, van Ja va naar Rotterdam, passeerde 3( Oct. Suez. Het stoomschip Prinses Amalia. van Batavia naar Amsterdam, ver trok 30 Oct. van Genua. Het stoomschip Titan, van Am sterdam naar Batavia, passeerd' 26 Oct. Kaap Spartel. Het stoomschip Ardjoeno arri veerde 30 Oct. van Rotterdam le Batavia. Het stoomschip Drumelzier, Hol landAmerika Lijn, vertrok 28 Oct. van NeAvpoort naar Amster dam Het stoomschip Spaarndam, van de Holland-Amerika Lijn, arri veerde 30 Oct. van Rotterdam te New-York. Het stoomschip Amsterdam, van de HollandAmerika Lijn, van New-York naar Rotterdam, pas seerde 30 Oct. des nam. 1 uur 10 min. Lizard. Weerbericht. VERWACHTING: matige Zuidweste lijke wind, bewolkt, buiig weder, wei nig A-erandering in temperatuur. AiSvertentiën. uc. haaki. rji st! tl K SrsEGA'orzekerïng- Maatschappij Gpgerteht 2 a r§4<&, Kantoor t® HAARLEM: Zijlstraat 7S« le verdieping (naast het Postkantoor), verzekert tegen vaste en billijke premiën alle Onroerends en Roe iende Goederen binnen het Ko ninkrijk der Nederlanden tegen schade, ontstaan door brand; door iiet inslaan van öea bliksem en iet ontploffen van gas, ook al heeft lit inslaan of dit ontploffen geeo •?rand tengevolge gehad. GeMerselie I2.oo]k worst* le kwaliteit, bekend door haar fijnen smaak en zuiverheid, 50 Cents per Kilo. T. A. DONNEE, KL Houtstraat 62. IhTmeeuwig, Instrumentmaker, Ged: O. Gracht 37. AANLEG TAN Spreekbuizen. munt uit door zuivere smaak cn bereiding. Fes* 5 oiïs B2 Cts. e. Hofleverancier, Koningstraat 7. KOK. Voor Trouw en andere Feeste lijke gelegenheden uitstekend be reide Maaltijden met alle Tafel be- noodigdheden enz. enz. Naar alle plaatsen. In verschillende billijke prijzen. Eén-persoons Diners van af f 1. Gerenommeerd© keuken. Uitgebreide recommandatie Kenaustraat 11. Voorheen sinds 50 jaar BARTEL* JORISSTRAAT. Depot Zuid-Hol!. Bierbrouwerij. 1/1, 1/2 fl. Lager, Pilsner en Gerste Bier. Isobarometrisch gebotteld. Bekroond Gouden Medaille Parijs 1900. Kantoor: Korte Spaarae 23. TeBephoon 84, Allen, die hem lief hadden, ston den om zijn sterfbed en luisterden naar zijne laatste ademhalingen. Alleen Helene was niet tegenwoor dig. Ze had reeds opname gezocht in het klooster der Karmelieter nonnende kloosterpoort sloot zich 'voor altijd achter hare fouten, hare liefde en hare wanhoop. Stervende kon Vandale de beide jonge man nen. Avier handen hij in de zijne hield en die door de gemeenschap pelijke smart weer verzoend wa ren, voor de laatste maal toelachen. Glimlachend stierf hij, want men had hem vergeven, en zijne laatste woorden waren Hebt elkander lief I o EINDE, o—

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6