rrcn rrrrmrm co crnrrrcTvKen Degon men allengs kleine huwelijksreSsjes te doen. Hierna behandelde Dr. Schepers het gilde leven, het proefstuk dot vereischt .werd voor men den titel meester mocht voeren en de belemmering die de gil den voor den handel waren enz. Lang zamerhand ging spr. over naar de 18e eeuw „het vervol-tijdvak", de overdre ven weelde, de heerechzucht van de Regenten en de lijdzaamheid der bur gers. Spr. eindigde zijne redo met de toezegging de volgende maal te behan delen de wijze van regeering in die dagen. Ned. Protestantenbond. Na de pauze leidt de heer Wijk de vraag in, wat is de beste wijze om de beginselen van den bond tot het volk té brengen? Spr. meent dat allo manieren goed zijn, mits slechts vrome zin en liefde voor de taak die men zich heeft voor gesteld, op den voorgrond staan. Het voorstel van do afdeeling Heereveen, om bij de Tweede Kamer aan te drin gen op maatregelen te nemen, tot af schaffing van hel drankmisbruik, wordt aangenomen. Tot plaats, waar de Algemeene Ver gadering het volgend jaar zal gehou den worden, wordt Utrecht aangewe zen. De verkiezing van de leden der com missie ter beoordeeling van de reke ning en verantwoording over het volgende jaar, wordt aan het. hoofd bestuur overgelaten. Tot leden van het Hoofdbestuur worden gekozen, Prof^Dr. A. Brui ning "te Amsterdam en Prof. Mr. \V. van der Vlugt te Leiden. De vergaderingsdagen werden be sloten met een openbare samenkomst in de grocite zaal van de „Vereeni- ging", onder leiding van den heer Hu- gcnholtz. Do heer Hugenholtz sprak zijn inleidingswoord onder den in druk van een tentoonstelling van schil derijen van Bosboom. In die kerken van Bosboom is vroolijk, frisch licht, daar is de diepe stilte der eerbiedige adoratie, daar voeren ons de statige pijlers en hooge bogen op tot de Bron van alle levenskracht. Die kerken van Bosboom spreken van vrij onderzoek, van Godsvertrou wen, van stil geloof. Spreker uitte den wensch, dat do kerk der toekomst, de nller-zielenkerk moge zijn, de ge meenschap der heiliglo, woonplaats ïs voor allen, die God liefhebben en van goeden wille zijn. Hierna zong mevrouw Noordewier Reddiugius Bach's 152e Cantate. In de diepe aandachts-stilto klonk rein on heerlijk haar klankvolle, zuivere zl! verstem. Het genot, mevrouw Noordewier te mogen hoo- ren, werd blijkbaar zeer op prijs ge steld. Met handgeklap werd haar op treden begroet en lang aanhoudend applaus dankte haar voor hetgeen zij gaf. Zoowel 4n de 152e Cantate als in de verrukkelijke Aria uit H&ndel's Messias, was het hoog genot de be gaafde zangeres to hooren. Ook het zangkoor onder leiding van den heer Bruijnsteen gaf veel te genie ten, vooral in Valerius' Bede. Vermelden wij nog dat mej. Wolters uit Leiden over „Onze Zondagsscho- lon" sprak, waaruit o.a. bleek, dat En geland het land eter Zondagsschool - gedachte is, en dat in ons land de eer ste Zondagsschool werd opgericht in 1805. Haar zijn 149 adressen van Zon dagsscholen bekend, met meer dan 20000 leerlingen, die, zooal niet alle von den Bona uitgaande, dan toch in den geest van den Bond werken. Er bestaat eene centrale bibiiotueek, waar zij, dio zulks wenscben, het noodige kunnen vinden om met liet Zondags- achoolwerk bekend te raken. Dit werk werd door de spreekster met warmte aanbevolen. Dr. I. van den Bergh van Zwolle be toogde over „Do toekomst van den Protestantenbond", en de leider sprak hot slotwoord uit, waarna de gansche vergadering zong: „Een vaste burcht js onze God." Heemstede. Op sommige plaatsen in deze ge meente worden door de Amsterdain- sche waterleiding standpijpen ge plaatst. Benaebroek. Vv'censdagavond herdacht de Ned. Hervormde Gemeente alhier, onder leiding van Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr. 'don hervormingsdag. Door eene eigenlijk niet aanging op deze wij ze met de dames af te rekenen'1 was wel een beetje ongepast, cn wat moest het voor indruk maken, wanneer zij hel van elkaar te we len kwamen, wat toch niet te ver mijden was? In plaats van dank baarheid en erkentelijkheid, zou bij er misschien haat en verach ting door opwekken. Daar kwam hij op een gelukkigen invalera brief kon alles in orde maken. Het eerst schreef hij aan mevr. Bauer. Hij verklaarde haar den grond van zijn handelwijzedeel de haar mede, dat liij' tweemaal cp het punt had gestaan zich tegen over haar te verklaren, en dat al leen het toeval hem daarin had verhinderdvervolgens drukte hij zijn droefheid uit over het vooruit zicht, dat hij waarschijnlijk bij de operatie het leven zou inschieten, zonder het genot van eigen huis en haard te hebben gesmaakt. Hij eindigde met een roerende bede hem in vriendelijk aandenken te houden. Toen kwam juffrouw Kathc aan de beurt. Hij was evenwel ver- hoeid brieven schrijven had hij altijd onaangenaam gevonden co om zich da zaak wat gemakke- Boeienae reae wist spreiccr net groot aantal kerkbezoekers aangenaam aan zich te binden. De Christelijke Zang-, vereen i ging „Bennebroek" luisterde de plechtigheid op door het ten beste geven van eenige liederc-n. Zandvoort Raadsvergadering. In de Woensdagavond gehouden openbare Raadsvergadering, waar bij de heer van der Mije afwezig was met kennisgeving, deelde de voorzitter den Haacl officieel mede de verloving van H. M. de Ko ningin, waarna besloten werd een telegram van gelukwensching te zenden. Na lezing en goedkeuring der notulen van dp. vorige vergadering werd mededeling gedaan a. van de goedkeuring door hee- ren Gedeputeerde Staten van het raadsbesluit van 30 April jl. tot ver koop van grond aan M. Zwemmer en van het raadsbesluit van 27 Ju li jl. tot verkoop van grond aan P. J. Zantvoort b. van het verleende ontslag aan Jb. Loos als buitengewoon gemeen te-veldwachter, op verzoek c. van de benoeming van de hee- ren H. v. Neeren en ~W. Groen tot zetters der directe belastingen. Aangenomen voor kennisgeving. Op verzoek van den heer R. Ko len werd hem eervol ontslag ver leend als 1ste onderwijzer aan dc school aan den Hoogeweg met in gang van 1 Februari 4901, onder dankbetuiging voor de diensten aan de gemeente bewezen. In de algemeene politie-verorue- ning werden eenige artikelen ge wijzigd, voornamelijk met het oog op het rijden van paarden en ezels op het strand en in de hoofdstra ten. Ter tafel werd gebracht een bouwplan voor een huis op een perceel grond, gelegen tysschëti de Baan en de Swaluestraat, voor wel ken bouw B. en W. geen rooiing en peil hadden aangewezen met het oog op de verbreeding van de Baan en wenschten daarom dat de Raad de rooilijn zoude bepalen. Algemeen was de Raad van oor deel dat een verbreeding van de Baan noodzakelijk was en dat daar voor eenige grond van het perceel van P. Versteege moest worden aan gekocht. Daar men evenwel om trent de breedte van de Baan geene genoegzame gegevens had, werd eene beslissing aangehouden tot de volgende vergadering. Aan den Inspecteur van Politie, de gemeente-veldwachters Behrens Ehbrecht en den alhier gestatio- neerden Rijksveldwachter werd eene gratificatie groot 30 voor ieder toegekend wegens buitenge-; wone diensten in den af geloop en zomer bewezen. De voorzitter had eene gratificatie van ƒ50 gewenscht. Op een request van den heer G. Draijer, onderwijzer alhier, om vermeerdering van salaris voor het herhalingsonderwijs, thans be dragende 75, werd na eenige be sprekingen, waarbij de heer Draijer de vergadering verliet, be sloten die zaak aan te houden tot i eene volgende vergadering. Daarna werd de vergadering ge sloten en overgegaan tot eene ge heime zitting. Vrijdagavond a. s. zal door dc afdeeling Zandvoort der Noord- Hollandsche Vereeniging „het Wit- te Kruis" eene vergadering worden gehouden ter bespreking van het plan voor het te stichten Zieken huis. Alhier is aangespoeld eene flesch. waarin een briefje, waarop met potlood was geschreven,,S. Y. Surprise. Aug. 8th. 1900. Total wreck 5 hands on board, went down ijl gale." Volgens de uitkomsten der 8ste algemeene tienjaarlijksche volks telling op 31 December 1899 be stond de bevolking uit 3168 perso nen en wel i625 mannen en 1543 vrouwen. Umuiden. In ons bericht omtrent het ongeluk hier ter stede, opgenomen in ons num mer van gisteren, was een fout geslo pen door naamsverwisseling. De naam van den verminkten werkman is Ver ger, die van den eigenaar der 6tooni- kuiperij, van Bladeren. lijker te maken, copiëerdc hij den eersten brief, die daarna ook nog voor de vier andereu dienst moest doen. Daarop gaf hij Johan de op dracht, de brieven te bezorgen, in dien hij bij de operatie het leven inschoot. Toen Herbert Mariens weer tot bewustzijn kwam, ging hij als een waanzinnige te keer. Hij liet zich de brieven brengen en zyster Ma rie moest ze hem voorlezen. Alle zes namen zijn schrijven als een huwelijksaanzoek op, natuurlijk wanneer hij genas, en alle zes na men het aanzoek aan. Bij de ge dachte aan die zes verloofden brak hij in een zenuwachtig gelach uit en kwam in een toestand, die hem maar half toerekenbaar maakte. Maai' zijn krachtige natuur, ge paard aan de zorgvuldige verple ging der zuster, wist ten slotte te zegevieren. Toen hij weer tot be zinning kwam slechts de scha duw van wat hij vroeger was vond hij haar aan zijn bed. Plotse ling vroeg hij Waar zijn de bloemen Welke bloemen? O, ank woorddt Meurend, die worden Beverwijk. Hoewel reeds meermalen de uitkom-" sten der volkstelling alhier zijn opge geven, is deze thans pas officieel he kend gemaakt en wel totaal (op 1 Ja nuari 1900): 5329 inwoners: 2634 man nen cn 2695 vrouwen. De stoomboot „Tuinders Weivaren" brak heden weder eens de schroef xn het vaarwater de Pijp onder deze ge meente. Het wordt tijd dat. dit vaar water een grondige verbetering onder gaat, wanneer betrekkelijk kleine boo ten als deze wegens ondiepte niet eens veilig kunnen varen. H&siri&Bxm&zm ser. De heer "\Y. Spr uilenburg, sedert 42 jaren hoofd der school te Nieuw-Ven- nep is voornemens tegen 1 Maart 1901 zijn ambt neer te leggen; ook de heer Stout hoofd der school te Vijfhuizen heeft mede wegens hoogen leeftijd het voornemen eerlang zijn pensioen aan te vragen. De weduwe van Leeuwen heeft van de gemeente Haarlemmermeer een pen sioen -ontvangen van 100 's jaars, ten gevolge van het overlijden van "haar echtgenoot, die ruim.25 jaar -veldwach ter in de gemeente is geweest. Dit is reeds dc derde weduwe in zeer korten tijd, die in dat genot gesteld wordt Vrijdagavond is te Haarlemmermeer eene spoedeischcnde vergadering be legd in zake den tramweg door de ge meente. Binnenland. Brieven aan H. SI de Koningin Op last van Ilare Majesteit de Ko ningin brengt de directeur van het Ka binet der Koningin ter algemeene ken nis, dat, gedurende Harc-r Majesteits verblijf in het buitenland, dc aan Iloogstdezelve gerichte brieven, in ge sloten omslagen, voorzien van een adres aan Hare Majesteit, moeten ge zonden worden aan het Kabinet der Koningin te "s Graveahage, alwaar voor eene geregelde opzending dier brieven aan Ilare Majesteit zal woorden zorg gedragen. {„St. Ct.") Koningin Wilhelmina maakte "W oens dagmiddag voor haar vertrek naar Oldenburg nog een rijtoer door Apel doorn. Een rijknecht te paard reed voor het rijtuig uit. Blijkens hier to lande ontvangen be richt, zegt het NederL Dagblad, is de toestand van onzen gezant te Peking, den heer Knobel, vooruitgaande. De gezant ondervindt nog last van een kogel wonde in het been, door hem op gedaan tijdens het beleg van het g£- i zantschapsgebouw. Alle bezittingen van den gezant zijn vernield of gesto len. Verkiezing Prov. fltatsn. Tot lid der Provinciale Staten van, Zuid-Holland is te Rotterdam gekozen mr. D. Fock (lib.), met 931 stemmen, tegen 5SQ stemmen op mr. Maseheck (kath.) uitgebracht. Geen tweedo conferentie. Men schrijft uit Den Haag: Ter plaatse alwaar het hekend zou moeten zijn. weet men tot dusver nog niets van cn is bovendien met verwon dering gelezen het in de „Daily Ex press" vermeld gerucht, volgens het welk de) Czaar voorstfclt een tweede Ilaagsche Conferentie van de mogend heden te houden om het Chineesche vraagstuk te regelen. Men verneemt dat aan dc gezanten van Duitschland, Oostenrijk en Rus land, vertegenwoordigers hunner Rij ken in het Permanente bureau van het Arbitrage Hof, in commissie is opgedragen do voorbereiding in over leg met den secretaris-generaal der instelling van eene organisatie van genoemd bureau. Uit het niet ontvangen hier te lande van eenig officieel bericht uit Caracas wordt het gevolg getrokken, dat Hr. Ms. zaakgelastigde en consul-generaal aldaar, den heer Van Leyden, bij de verschrikkelijke aardbeving, dio de stad teisterde en ernstige ongelukken heeft veroorzaakt, geen letsel overko men is. Wijziging postbestelling. De firma T. C. B. ten Ilagen te 's- Gravenhage heeft zich met een adres tot den. minister van waterstaat ge- richt, waarin zij er op wijst: niet meer gestuurd vruchten ook niet. Daar staan toch frissche rozen en zooeven bracht u me druiven waren die misschien van mevrouw Bauer Neen, van geen van de dames. H;: zag hoe haar gezicht een hoo ge kleur kreeg en vroeg plotseling op barschen toon Waren zii van u? Ja, antwoordde zij sidderend. Maar mijn half dozijn verloof den heeft toch zeker iederen dag naar mij geïnformeerd en mij be wijzen van toegenegenheid gezon den Niemand van haar is er ge weest en zij hebben allen slechts eenmaal geschreven sedert dien bewusten dag. Om u de waarheid te zeggen, geloof ik dat u vrij bent. Vrij, herhaalde hij haastig. Hoe dan Ik mag het u niet zeggen. Ik wil het weten. Neen, neen, wacht nog maai' wat tot u wat sterker Bï-nt. Op dit oogenblik trad de bedien de de kamer binnen. Johan, waarom sluip je daar als een aanspreker rond Wat man keert er aan dat niettegenstaande het vervroegde uur van uitgifte het „Algom. 'Nedcrl. Advertentieblad" niet slechts in het Noorden en Zuiden van ons land, mam- zelfs in gemeenten in Zuid-Holland, de bakermat der groote aannemers, eerst des Maandags bezorgd wordt, doordien gebleken is, dat op sommigo postkan toren de nieuwe maatregel in quacs- tie reeds met 1 October is ingevoerd; dat. zij overtuigd van 'k Ministers belangstelling in den Nederïandschen handel cn industrie een beroep doet op hem, ter wijziging van eene bepa ling, waardoor uitsluitend de hande laren en industrieeïén worden ge schaad. en zij aldus met vertrouwen eene wijziging van het bestuit te ge- jnoet zien. Academische examens. Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde do heer G. J. M. Couvce, geb. te Woerden, op proefschrift „Pig- mentalie der epidermis bij Melauo- sarcoom." Handelain formatiebureau voor Zuid-Alrika. Het bestuur van de afdeeling Rotter dam van de Nederlandse!» Zuid-Afri- kaansche Vereeniging zegt in een rond schrijven aan dc leden: „Daar uit vele betrouwbare gegevens gebleken is. dat hij de Hollandsch-Afri- kaanders hoe langer hoe meer tie wensch ontstaan is om zich meer on afhankelijk te maken van den Eugel- schen handel en om de betrekkingen met het stamland te verlevendigen, achtten wij het tijdstip gunstig om een handels-informatiebureau voor Zuid- Afrika op te richten. Zelfs afgeschei den van dc commcrcieele voordeelen. die voor ons land daaruit kunnen -ont staan, zouden wij dit nog eene zaal; van groot belang achten. Hollandsche handel kweekt Hollandsche connecties en deze zullen er zeker toe bijdragen het Ilcllandsclre element in Zuid-Afri- ka meer kracht te geven. „Het Bureau heeft ten doel de meest uitgebreide information over handel en industrie in te winnen en deze in de eerste plaats ten dienste van onze leden te stellen. Met groote dankbaar heid mogen wij daarbij vermelden, dat wij bij onze Hollandsche Consuls te Kaapstad, Durban en Lorenzo Mar ques de meest welwillende medewer king vinden. Het Bureau is gevestigd Zuidblaak 84 en wij hopen zeer dat on ze leden dikwijls aanleiding zullen heb ben de ons ten dienste staande gege vens te raadplegen." Zuster Beyneu. Een hartelijke ontvangst werd Woensdag bij haar aankomst in de residentie bereid aan mej. L nen, die nu ongeveer een jaar ge leden als hoofd der verpleegsters van de eerste Ned. Rcode Kruis- ambulance naar Zuid-Afrika ver trok. Ter verwelkoming waren daar behalve de familieleden, in de eerste plaats aanwezig baron Van Hardenbroek v. Bergambacht, voorzitter, en de heer Vervoet, se cretaris van het hoofdcomité van het Ned. Roode Kruis, hei bijna voltallige bestuur van het Haag- sche Vrouwencomité, terwijl voorts nog mej. Gregory, onderdirectrice van het zuster- en ziekenhuis van het Vrouwencomité en eenige vriendinnen van zuster Beynen onder de aanwezigen werden opge merkt. Mej. Beynen toonde zich voor de eenvoudige, maar niet min der sympathieke wijze van verwel koming zeer gevoelig en dankte inzonderheid den voorzitter van het hoofdcomité, die dadelijk de gelegenheid had aangegrepen eeni ge hartelijke woorden tot haar te richten voor de wijze, waarop zij haar taak in Afrika had opgevat. Zuster Beynen heeft het voorne men weer spoedig haar functie als directrice van het zuster- en ziekenhuis van het Vrouwencomi té te hervatten. Stormweer. Men meldt uit Delfzijl aan de „N. R. Ct.": De kapitein van het alhier aangeko men Duitsche stoomschip Mira, heeft op de Elbe een Duitsch. viermastschip zien verongelukken. Verschillende sloepbooten lagen ge reed om hulp te verleenen. doch door de sterke branding kon niemand liet schip naderen. Vermoedelijk zijn de opvarenden allen verongelukt. De kapitein verklaart nog nooit zulk noodweer te hebben gehad. Woensdagmorgen zijn hier aange- Nu, mijnheer, ik geloof dat uw ruïneering den geheelen boel heeft weggejaagd neem mij niet kwalijk mijnheer, dat ik dat zoo vrijmoedig zeg. Mijn ruïneering? Zuster Marie opende haar aan- teekeningboekje, nam er een sa mengevouwen blaadje papier uit en las„In zake II. Mariens. Om trent het vermogen van H. Mar tens heeft de rechtbank heden uit spraak gedaan. De verliezen zijn voornamelijk 'door ongelukkige beursspeculaties veroorzaakt. De activa worden op 2 millioen mark geschatde passiva bedragen wel het dubbele O, viel zij zich- zelve plotseling in de rede, ik kan niet verder lezen, het spijt mij zoo voor u. Breng mij de brieven, zeide de zieke op somberen toon. Zij bracht en opende ze en las ze den een na den ander voor. Juf frouw Hennings sprak haar leed wezen uit dat dringende omstan digheden haar noodzaakten haai' woord terug te nemen. Juffrouw Schmidt had zich in haar gevoe lens ten opzichte van den heer Mar tens vergist en voor liefde aange zien wat eenvoudig vriendschap bracht met het Duitsche tjalkschip Wilhelmine, dei tuigage en andere voorwerpen van het te Groningen thuisbeboorende tjalk schip Magretha, kapitein Klein. Het vaartuig la onlangs bij storm weer nabij Norden op strand geslagen en verongelukt. De acht opvarenden, waaronder vijf kindoren, zijn allen gered. Bij referendum is met 1300 stemmen - vóór beslist, dat do Bond van Ned. Onderwijzers ook dit jaar een alge-' meen* vergadering zal houden. Er waren 198 stemmen tegen cn 35 blanco. De vergadering zal in de Kerstweek te Utrecht gehouden worden. Te Tilburg is dezer dagen in den ouderdom van 77 jaren overleden ze kere Petrus Vermeer, nalatend 130 kinderen, behuwd-, klein- cn achter kleinkinderen, 7 zonen, G dochters, G schoonzoons, 7 schoondochters, 97 klein kinderen- en 7 achterkleinkinde ren. Bij het station Winsmn had Woens dagochtend-een ernstig ongeluk plaatj.' Een goederemvaggon, die Dinsdag middag op het "havenspoor uit de rails was geloopen, zou met behulp van eenige wegwerkers op de rails worden gebracht. Een dezer werklieden ge raakte tusschen den waggon en het stootblok en werd zoo in elkaar ge drukt. Men vreest voor zijn leven. Hij is met den trein van 11.31 naar het Academisch ziekenhuis te Groningen vervoerd. Een consul geweigerd. Men schrijft uit Konstantinopel aan het ..Dagblad.": „Naar ik verneem zal de Nederland sche Regeering niet verleenen het exe quatur voor den nieuwen consul-gene raal van Turkije Mundji-Bey, die reeds sedert drie weken in uwe stad is aan gekomen. De reden dier weigering moet hierin gelegen zijn, dat uwe Regeering er bezwaar tegen heeft beroepsconsuls- generaal of consuls te erkennen in an dere plaatsen dan bv. in Amsterdam of Rotterdam, waar een middenpunt is van handel, scheepvaart of nijverheid. „Tot dusver heeft dan ook, voor zoo ver mij bekend is, geen enkele vreem de Regeering er aan gedacht een bc- roeps-cousul-generaal of consul in De_n Haag te benoemen. „De weigering van de Nederlandsche Regeering betreft natuurlijk in geenen deele den persoon van Mundji-Bey, die uit den aard der zaak noch bij uwe Regeering, noch bij het publiek he kend zal zijn. „Het is te wenscben dat onze Regec- ring geen politiek incident in het le ven zal willen roepen door het exequa tur voor Mundji-Bey te eischen, en dat zij de gewoonten cn gebruiken die ten deze bij u in Nederland bestaan, wel zal willen eerbiedigen. „Uit goede bron verneem ik, dat de Nederlandsche legatie alhier reeds de aandacht van onzen minister van bui- tenlandsche zaken op het vorenstaan de heeft gevestigd en dat dan ook het Turksch gezantschap in Den Haag nog niet verzocht aan de Nederlandsche Regeering het exequatur voor Mundji- Bev, die zich nog steeds in uwe Resi dentie bevindt om daar de eindbeslis sing in deze zaak af te wachten. „Wanneer men zou kunnen raadple- gen de archieven van het ministerie van buitenlandsche zaken ten uwent, dan zou inen daaruit ook zien, dat de Nederlandsche Regeering indertijd bezwaar lieeft gemaakt tegen het ver leenen van het exequatur voor een con- sul-honorair in Den Haag, doch er in heeft toegestemd dit exequatur te ver leenen wanneer de titel veranderd werd in dien van consul te Scheveningen. het rendez-vous der vreemdelingen in j het zomerseizoen. De consul-honorair, van Turkije is dan ook reeds geduren de twaalf jaren consul te Schevenin-: gen." Lacdbouwverslag. Verschenen is het tweede deel van het Verslag over den landbouw in Ne derland over 1898, omvattende een overzicht van de coöperatie ten dienste van den land- en tuinbouw, de veeteelten aanverwante bedrijven, zoo als: onderlinge hagel-, brand- cn vee-, verzekering; coöperatieve vereenigin- gen tot aankoop van mest, zaaizaden en pootgoed, voedermiddelen en vel schillende andere landbouwbenoodigd- heden; verder coöperatieve vereenigüi- gen tot het aanhouden en aankoopen van manlijke fokdieren en daarna van vereenigingen tot het gcmeenschappe- was geweest, zoodat het haar ge weten zou bezwaren als zij op de zen grondslag een verbintenis met hem aanging. Juffrouw Kampf was van meening veranderd nadat zij een roman had gelezen die bij het begin heel opgewekt was, maar waarin de held tot den bedelstaf kwam. Juffrouw Hansen gevoel-; de zich na rijpe overweging nog i te jong voor een man van zijn leef tijd en juffrouw Döring's ouders konden nog niet besluiten afstand var» hun kind te doen. Mevrouw Bauer was de eenige die rondweg voor de zaak uitkwam cn hem schreef dat, wanneer heide partij en niet genoeg hadden om van te leven, het maar beter was om ieder op zichzelf te blijven. Zoo zijn dus de vrouwen zuchtte Herbert, nadat de lectuur geëindigd was. Niet de Trouwen wel een groot aantal, waagde zuster Marie bescheiden óp te merken. Zoo, meent u dat werkelijk? Kunt u mij misschien e<li meisje noemen dat een geruïneerden man trouw zou blijven? Ja, wanneer hij haar vóór dien tijd zijn liefde had getoond u.behoeft mijn pols niet te voelen, lijk verwerken van producten Van land cn tuinbouw en veeteelt. Aan het verzoek van de betrekkelijk' Nederlandscho Commissie voor de Teü toonstelling te Parijs in 1900 ls voldaan door een volledig overzicht te verstrek ken van de onderlinge of coöperatie! werkende vereenigingen, .zoomede val elk der coöperatief werkende vereeni gingen, zoomede van elk der coopera tief in bedrijf zijnde zuivelfabrieken iii Nederland en van deze zoowel ten. op! richte van de verwerkte hoeveelheden melk, als van de hoeveelheid der daar. van geproduceerde producten, welki arbeid door genoemde commissie zeei op prijs werd gesteld, vooral ten ge volge van de groote volledigheid, dU deze opgaven kenmerkten. Betref tonde do koop- en huurprijzen van gronden zijn nu, evenals in vori ge jaren, weder hoogstbelangrjjkd bouwstoffen opgenomen. Deze opga» ven zullen hoe Sanger zoo meer blijken onmisbaar te zijn voor eene deugdelij ke statistiek, betreffende de waaide var de gronden in koop en in huur. Aar» het slot volgt een overzicht var den afkoop van tienden en van der verkoop van domeinen en van de hy potheekbanken in Nederland. Door onvoorziene omstandigheden verscheen dit tweede deel vroeger in het licht dan het eerste deel, hetwell echter spoedig zal volgen, terwijl eer derde deel eveneens ter perse is., Uit cle Arbeiderswereld, BINNENLAND. Dinsdagmiddag LL brak aan dc stoomrijstpellerij „De Unie," van de firma Wessaneu Laan te "Wormer- veer, eene werkstaking uit onder de arbeiders. Naar jnen verneemt zijn er 43 stakers. Hun eisch, een 12-urige werkdag in plaats van 14 uur, is dooi de firma ingewilligd, mits 6 arbeiders zcuden worden ontslagen. Hiermede namen de werklieden geen genoegen. Alies is rustig. Donderdagavond vergaderde in het Paleis voor Volksvlijt te Am sterdam de A. N. D. B. om te be spreken wat te doen staat ten'op zichte van de werkstaking te Ant- werpen, ter verkrijging van den 8-urigen arbeidsdag. Door het hoofdbestuur was de volgende motie voorgesteld „De vergadering van georgani seerde diamant-bewerkers, gehou den op Dinsdag 30 October 1900, in het Paleis voor Volksvlijt ie Amsterdam, gehoord de mededeelingen om trent de staking te Antwerpen ter verkrijging van den 8-urigen ar beidsdag, verklaart dat, ondanks de Ara- sterdamsche juweliers aan hun Antwerpsche collega's hebben me degedeeld den 8-urigen arbeidsdag nimmer te zullen toestaan, de Am- s te rdams ch e d i am an tb ewe rk e. rs don strijd voor den 8-urigen ar beidsdag zullen aanbinden op den zelfden dag dat de Antwerpsche vakgenooten deze noodzakelijke hervorming zullen hebben bewerk stelligd, machtigt hei hoofdbestuur van den A. N. D. B. zich ten dien opzichte onmiddellijk te verstaan met het bestuur der Amsterdam- sche Juweliersvereeiiiging. besluit dat op lijsten gelden tot steun der Antwerpsche beweging zullen worden ingezameld, en zendt aan de Antwerpscho kameraden de betuiging barer op rechte sympathie en de beste wen scben voor het welslagen hunner werkstaking." Later trok het hoofdbestuur de motie in, tengevolgen van de be strijding die ze ondervond. Aan de Amsterdamsche letter zetters is door de gedelegeerden van „Voorzorg en Genoegen", „De Nederlandsche Drukpers", „Alg. Ned. Typ. Bond" (afd. Amsi), „Draagt Elkanders Lasten" en „R. K. Typ. Bond" (afd. Amst.), de volgende circulaire gericht „Gedelegeerden (w - --'.-ter Permanente Commissie voor de grafische vakken, btnenten u ...j deze, dat do loonregeling voor de zetters van af 3 November is als volgt 3/10 van het personeel 21 cent per uur of hooger. 3/10 van het personeel 20 cent per uur. 2/10 van het personeel van 1720 cent per uur. 1/10 van het personeel van 1217 cent por lvur- voegde zij er haastig hij. ik heb geen koorts. Terwijl zij sprak, had hij hare hand in de zijne genomen en leg de hij duim en wijsvinger om haar fijnen pols. Ik wóu alleen maar even weten hoe snel hij klopt, ik heb daar nog wel een' beetje vor stand van. Als ik dus het meisje verklaarde dat ik haar liefhad Dat heeft u evenwel niet ge toond. Dan wil ik het nu doen, Ma rie. Heb je mij lief? In plaats van te antwoorden, wendde zij het hoofd af. Do.nk, lieveling En nu zul je eens zien hoe spoedig ik weer be ter ben. De bruiloft heeft over vier weken plaats en dan gaan wij samen naar de Riviera. Wat een buitensporigheid voor arme luidjes 1 lachte zij naar de Riviera Arme luidjes? O, ja, je zin speelt op dat berichtje uit de krant Dat betreft mij niet, dat moet mijn neef Hugo zijn. Wat be£ ik blij, dat ik dat niet wist. zeide zij. En ik dan zeide hij hartelijk en kuste haar.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2