NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Een verschrikkelijke wraak. 18e Jaargang. No. 5322 Zaterdag 3 November 1900. A DVERTENTIËN Van 15 regels 50 Cfca.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij do Turfmarkt. Telefoonnummer der liedactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting. J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. BAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs Slb{» Faubourg Montrnartrc; Haarlem's Dagblad van 3 Nov. bevat o. a.Boereusuccesjes. De demping van <le Bakenessergracbt, Stukken van den Gemeenteraad. Een zolder ingezakt. De staking der Antwerpsche diamantbewer kers enz. Wegens de zeer groote oplage kan No. 2 van het Nieuwe Mode blad nog niet worden verzonden, Hot ligt evenwel ter perse en zal weldra gereed zijn. H i 11 e g o m. Als agent onzer courant te Hillegom treedt van heden af op, J. VAN ZANTEN Jr., Mariastraat aldaar. Houtrijk en Polanen. Als Agent onzer courant te Houtrijk en Polanen treedt van heden af op G. F. Darten, Ringdijk 35B, Haarlemmer meer-. Onze Brievenbussen zijn geplaatst tegen den muur van het siga ren mag azijn vaii den beer B. Langoveld, Groote Houtstraat 140 en tegen dien van tien heer F. Hellingman, confiseur Groote Houtstraat hoek Anegang. Allo brieven en beseheiden, bestemd voor onze Redactie, onze Administratie en onze Stoomdrukkerij, kunnen dnariu geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 9 e< uur, des namiddags 1 en 2 uu des avonds Aiïvertentiën VOOR HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe- zc genoodzaakt Advertentiën af te wij zen voor het Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaat sing. dan is inzending op Vrijdag avond noodig, uitgezonderd natuur lijk kleine advertenties of familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon- nerd, wordt hierbij verzonden no. 45 van hot „Weekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den heer F. H. van Leent, bevat in dit nummer: Huiselijk geluk. Grootmoedertje. De vacantia van de club van me- rouw Roos. Een storm in aantocht. 01 is dat smullen! Prijsraadsel no. 12. Kleurplaat je. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en fen voor kinderen alleraardigsten1 ekst. De prijs per drie maanden is slechts 50 Cents.} Officieele Berichten. BURGEMEESTER EN WETHOU DERS van Haarlem, Doen te weten, lo. dat bij hen is in gekomen eène kennisgeving van de firma J. J. Bak Co., dat zij beroep heeft ingesteld bij H. M. de Koningin tegen hunne beschikking van 11 Octo ber jl., no. 1/417, waarbij vergunning is geweigerd tot oprichting van eene drogerij en bewaarplaats van konij nen- en geitenvellen in het perceel aan den Burgwal no. 49. 2o. dat bij hen is ingekomen eene kennisgeving van G. Posck, dat bij be- Tocp heeft ingesteld bij H. M. de Ko ningin tegen hunne beschikking van 11 October jl. no. 1/413, waarbij ver gunning is geweigerd tot oprichting van eene koek-, banket- en suikerbak kerij op den zolder van het perceel aan de Barteljorisstraat no. 40. 3o. dat bij hunne beschikking van 23 October jl. aan de Directie der Haar- lemsche stoomverffabriek vergunning is verleend tot oprichting van eene lakstokerij en oliekokerij op het per ceel aan het Noordei-Spaarne. Haarlem, 1 Nov. 1900. Burg. en Weth. voornoemd, BOREEL. De Secretaris, PIJNACKKR. Politiek Overzicht. We mogen weer beginnen met melding te maken van 'n Boeren- succesje nl. bij Geneva. Een com mando van 150 man heeft daar een voorpost van 00 man omsingeld en gevangen genomen. Later vielen zij dert posttrein uit Kaapstad aan, plunderden dien en staken den goe derenwagen van den trein in brand. Een gepantserde trein kwam uit de richting van Geneva,' opende vuur op de Boeren en ver strooide hen. De reizigers doofden de vlammen. De trein °ing daar na naar Kroonstad met 12 gevan genen. De trein werd licht bescha digd, maar de bagage is ten deelo vernield. De gevangen gemaakte voorpost is later weer losgelaten. 't Is dus volgens dit Engelsche bericht niet best voor de Boeren afgeloopen en het succesje had geen succes-einde. Doch, ook hier is natuurlijk weer overdreven. Trouwens dat een klein Boeren- commando door een gepantserden trein overwonnen en verstrooid wordt is niet te verwonderen en voor de Boeren geen schande. Dit optreden is een bewijs van hun activiteit, evenals het feit dat bij Odendaalskoom weer een Boeren- commando gezien is. Op het be richt van den commandant van de Kaapsche politie te Odendaal- stroom dat met to Palm ietspont aan de Oranje-rivier had hooren vuren, is een verkenningsafdee- ling van veertig man onder kapi tein Knott uit Aliwal-Noord gezon den; deze rapporteerde vervolgens dat een commando van tweehon- derd Boeren tegenover Odendaal-1 stroom was geziendaarop ver trokken nog veertig man om de po litie te Odendaalstroom te verster ken. Tachtig man gingen Knott bijstaan. De laatste berichten mel den dat men aan het vuren is in de Henning's hoeve, tegenover Odendaalstroom De Boeren schijnen zich daar dus ook krani"- te weren. Roberts seinde Dinsdag uit Jo hannesburg Nadat de Engdschen Bethlehem den 2ien October hadden bezet en de Boeren hadden verslagen op 5 kilometer afstands van de plaats, waar de Boeren verdreven werden uit een sterke stelling, viel een half bataljon grenadiers een twee de sterke stelling van de Boeren aan, onder dekking van geschut. De Boeren hielden zich flink, maar daar zij geen kanonnen hadden, werden zij spoedig verjaagd. De Engelschen hadden drie dooden en zeventien gewonden, waaronder luitenant Lord Grosvenor. En wijst ook dit bericht niet op hardnekkigen tegenstand en on verminderden moed, terwijl we ten slotte er nog op wijzen, dat de aanvallen der Boeren langs den spoorweg van Komatipoort naar Pretoria toenemen, en vinniger worden. De Boeren bezetten Jakobsdal Zondag. Het doel van hun aanval was voornamelijk, een zwaar ka non te pakken. Van de 34 Kaap sche hooglanders die Jakobsdal verdedigden, sneuvelden er veer tien en werden acht gevangen ge nomen. Zij die vreesden dat Chamberlain minister van Buiteniandsche Za ken zou worden, kunnen, ten deele althans gerust zijn. Officieel wordt volgens Reuter gemeld, dat het kabinet thans als volgt is samen gesteld Lord Salisbury, minister-presi dent en Lord privy seal '-root-ze- gelbewaavder), Ritchie, binnen- landsche zakenlord Lansdowne, buiteniandsche zakende vice-mi nister voor binnenlandsche zaken, St. John Brodrick krijgt de porte feuille van oorlog, en de vice-mi nister voor koloniën lord Selborne, die yan marine. Niet zoo érg als gevreesd werd, maar erg genoeg. Deze scheiding van machten heeft de Times" al jaren geleden be pleit, op dezelfde gronden die nu beslissend zijn, maar het blad had eenvoudig opgehouden ze te be pleiten, omdat het niemand wist die een goede opvolger zou zijn van lord Salisbury aan buiten iandsche zaken. En deze moeilijk heid is in de laatste jaren niet min der geworden. Prettig voor lordj Lansdowne, wiens benoeming dus blijbaar volgens de „Times" vol strekt niet voor de hand lagDe „Times" is ook wel minder onge rust over de toekomst omdat de oude minister van buiteniandsche zaken altijd nog in zijn capaciteit van eerste-minister het toezicht zal blijven houden op den gang van zaken, maar ook dat is niet voor een ieder een geruststelling. De „Westminster Gazette" haalt uit de „National Review" een zinnetje aan waarin staat, dat de Engelsche politiek van de laatste vijf jaar het best kan worden vergeleken bij „den onvoorzichtigen loop van een motorwagen, waarvan de bestuur ders hun kalmte hebben verloren en niet meer in staat zijn te stu ren." 't Is maar jammer, dat de nieuwe bestuurders op dezelfde wijze zul len blijven voorthollen met hun motorcar. Buitenlandsch Nieuws. President Kruger's ontvangst in Frankrijk. De burgemeester van Missy-aux- Bois heeft een brief geschreven aan enkele Fransche bladen, waarin hij de verschillende gemeenteraden een ver nuftig middel aan de hand geeft om president Kruger bij zijn aankomst te Marseille bun sympathie te betuigen. De betooging zou inderdaad grootsch zijn en men mag met vrij groote zeker heid aannemen dat vele gemeentebe sturen aan het voorstel zullen gehoor geven. De brief luidt als volgt „Naar aanle: ring van een artikel verschenen in een nieuwsblad in bet Noorden van Frankrijk betreffende de aankomst van president Kruger, geloof ik dat de meest grootsche betooging die men hem zou kunnen bereiden en die het beste zou beantwoorden „als de trilling zelf van bet verbitterde hart" zou zijn dat al de burgemeesters van Frankrijk, zonder onderscheid van kleur of partij, hun gemeentebestuur in geheime zitting bijeenriepen en pre sident Kruger per brief hun beste wel komstgroeten toezonden bij zijn aan komst op Franscken bodem, enz. enz. ,A1 deze brieven zouden rechtstreeks gericht moeten worden aan den burge meester van Marseille en wel intijds zoodat de president ze bij zijn aan komst zal vinden. Dit zou een eeregroet van geheel Fi-ankrijk zijn, waardig den Jielden tot wie hij is gericht en waardig ons Franschen. ,Der pers is de taak opgedragen om dit denkbeeld te verspreiden en ik ge loof niet dat er in Frankrijk een bur gemeester zal zijn die doof zal blijven voor deze vaderlandslievende oproe ping. Het in beslaggenomen goud. Volgens de „Hamb. Börsenhalle" heeft de reeds gemelde gerechtelijke inbeslagneming van baren goud aan boord van de „Bundesrath" plaats ge had op verzoek van een internationaal consortium van aandeelhouders iu de Transvaalsche goudmijnen, omdat de Transvaalsche regeering gedurende den oorlog de opbrengst der mijnen ten eigen bate heeft gebruikt en de bezit ters der mijnen daarvoor bons heeft gegeven, waarvan liet, nu de oorlog t zulk een keer heeft genomen, zeer de vraag is of zij uitbetaald zullen wor den. De in beslag genomen zending wordt op 3 inillioen mark geschat, Carlistisehe standjes. Volgens den minister-inspecteur neemt de Carlistische beweging zien- deroogen af. Er zijn slechts enkele kleine troepen in de bergen van Berga die krachtig achtervolgd worden. Ove rigens is het rustig op het schiereiland. Algemeen© berichten. DE OORLOG IN ZUID-AFRIKA. Naar uit Pretoria aan de Daily Mail gemeld wordt, beraadslaagt Rhodes met Milner over de regeling van de Boeren-aangelegenheden. Rhodes, zegt hij, wil de Engelsche regeering over halen om alle Afrikaansche zaken tot aan de Zambesi voortaan geldelijk aan hem over to laten. Rhodes is voorts tegen de neerzetting van de Boeren in Damaraland, maar is bereid de ver huizing van de Boeren naar Rhodesië zooveel mogelijk te bevorderen voor alle rustige, ijverige buren die den eed aan de Koningin willen afleggen. Naar do Daily Mail uit Lourengo Marques verneemt, trekken de Trans- valers bij hoopen de Portugeesche grens en de Subie-rivier weer over om zich bij de vechtende Boeren aan te sluiten, een gevolg van het bevel van de Portugeesche regeering aan den landvoogd om geen onderstand aan te nemen voor de Boeren die in Mozam bique verblijf houden. De commissie voor de concessies is voortgegaan met het hooren van getui- en in de zaak van de Dynamiet maat schappij. Een van de commissarissen trachtte het omkoopen van leden van den Volksraad en anderen to rccht- aardigen, op grond van de aanvallen van de kapitalisten en de Engelsche pers. Uit de boeken van de maatschap pij die bij de bezetting van Pretoria in beslag zijn genomen, bleek volgens de accountants die met het onderzoek er van waren belast, dat er geknoeid was met posten, teneinde de regcering van haar rechtmatig aandeel in de baten te berooven. Andere posten toonden aan dat de maatschappij aan Trans vaal een hoeveelheid kogels met holle en gespleten punten had geleverd. CHINA. Naar Wolffs bureau uit Parijs ver neemt, betuigt de Fransche regeering haar nota van antwoord instem ming mot de beginselen van artikel 1 en 2 van de Duitseh-Eugelsche over- eenkonist en vestigt er de aandacht op, dat zij die ook tot dusver bij elke voor-1 komende gelegenheid heeft geëerbie- j digd. Ten aanzien van de in artikel 3 behandelde mogelijkheid behoudt de J Fransche regeering zich volle vrijheid I voor. Aanstaanden Zondag wordt to Lyon het standbeeld van president Carnot onthuld in tegenwoordigheid van pre sident Loubet. De eerste minister Wal deck Rousseau zal namens de Regee- ■ing het woord voeren. Stadsnieuws HAARLEM, 2 Nov. 1900. In het Brongebouw werd Donder dagavond vertoond do eerste Christe lijke Bioscoop door den heer A. Wel tevreden, evangelist op het eiland Schouwen. De zaal was goed bezet. Met veel aan dacht werden de photographieën ga degeslagen, voorstellende de volgendó levende beelden: een gevecht tusschen een klein commando Boei'en, dat over rompeld wordt door eene groote bende- kaffers; verder een wraakneming der Boeren, waarbij alle kaffers sneuve len; een gezicht op den Dom te Am sterdam en een idem op het oude Hoofd te Rotterdam, (het lossen van kalveren met stoom); een wielrijders- optocht in Hoorn, cenige dronkaax-ds- tafei-eelen, enz. Goed tot haar recht kwam vooral de photo, voorstellende de aankonxst van H. M. de Koningin met Z. II. Hertog Hendrik in den Haag. Deze photographic is op een zeer ge lukkig oogenblik genomen en goed dui delijk. Ook de levende photographieën der Bijbelsche geschiedenis kwamen goed op het doek. Deze stelden voor de geboorte van het Kindeke Jezus in den stal, do opwekking van den jon geling van Naïn; de intocht te Jeru zalem de Avondmaalsvieyng Opstan dingsmorgen. IVr afwisseling kregen wij ecr.igo muziek- cn zangnummers, o.a. van het fanfare-corps en de zangvereeniging „Halleluja" van Neerbosch, door mid del van de groote Reuzen-Graphophone te hooren. Deze machine kon ons even wel niet geheel voldoen; enkele zang en muzieknummers werden goed en duidelijk ten gehooro gebracht, doch over 't algemeen genomen was de klank te zwak on onduidelijk. Hedenavond om half zes wordt nog eene voorstelling voor kinderen gege ven; om 8 uur voor volwassenen. Zooals uit een advertentie in 't no. van gister blijkt zal Zaterdag 3 Nov. a. s. de Amslerd. On dmv. Tooneelvereen. opvoeren „Het Poortje, of de Duivel in Kruimelburg" van Fred, van Eeuen. Ecnigen tijd geleden werd het stuk to Amsterdam gegevenhet oogstte veel bijval or. de uitvoering werd over 't al gemeen zeer geprezen. Waar nu de Haarlemmers a. s. Zaterdag in de ge legenheid zijn dit blijspel van een on zer meest bekende iandgenooten te zien opvoeren, twijfelen wij niet, of velen zullen hiervan gebruik maken, te meer waar het eventueel batig saldo ten voordes!© komt van het Hei'stcllings- oord voor Onderwijzers. Wij hopen dan ook, dat de Amslerdamscbe onder wijzers en onderwijzeressen, die zoo geheel belangeloos zich van lxun taak kwijten, de voldoening zullen hebben voor een goed gevulde zaal te mogen optreden. Op-Donderdag 29 dezer, 's morgens 11 uur, zal ter provinciale griffie van Noord-Holland voor rekening der ge meente Tcxcr hij enkele inschrijving wox-den aanbesteedhet onderhoud van de haven. J;gposieix.het Oude Schild BT si i 1S e tsa. i. Nadat het gesprek over een ge schiedenis die de Amerikaan ver teld had, door gebrek aan belang stelling verflauwd was, merkte ik pp dat de dokter,, hoe-wel nog 'steeds staande op zijn gewone plaats bij het haardvuur, in de ko len stond te staren, inplaats van er zijne jaspanden aan te warmen. Dit feit gevoegd bij do uitdruk king van zijn gezicht overtuigde mij, dat hij het tegenwoordige had vergeten, om zich Te verdiepen In het verleden. „De dokter herinnert zich een geschiedenis", zeide ik. Hij keek glimlachend op. „Het schijnt, dat men spoedig op mijn gelaat kan lezen, wat er in pijn binnenste omgaat, maar gij aebt gelijk. Anderson's bewering lat alles wat maar eenigszins mo felij k is, of reeds gebeurd is, of jtog gebeuren zal, bi*acht mij een ieer. buitengewoon voorval uit het1 j begin van mijn loopbaan le bin nen. Het is zulk een vreeselijk ■staaltje van afschuwelijke- wraak, dat ik bij mij zelf overlegde of ik u die historie wel zou vertellen. Echter wil ilc u ze mededeelen. maar zoo gij er berouw over krijgt, mij er om verzocht te hebben kan ik 't niet helpen.:' Natuurlijk maakten deze woor den ons ho elanger hoe nieuwsgie riger. De dokter stelde ons geduld dan ook niet lang op de proef cn begon „Ik geloof niet dat gij u nog het geheim van Ashley Mansion (Huize Ashley) in 187 herinnert. Ik was toen juist met mijn praktijk be gonnen en had natuurlijk veel vrijen lijd, anders zou ik u die ge schiedenis misschien nooit kunnen verteld hebben. Ik zat op eên mooien zomer avond in mijn studeervertrek, toen ik toevallig uit het venster ziende, een heer opmerkte die in vliegende haast de straat af kwam hollen. Nadat hij mijn venster was voor- bijgeloopen, klom hij den stoep van mijn huis op, naar het scheen met het oogmerk mij een bezoek te brengen. Ik wachtte eenige mi nuten. en toen. niemand verscheen,1 keek ik opnieuw uit het venster, en zag juist nog dat de heer den stoep even snel afdaalde, als hij er opgeklommen was. Hij liep een •eindweegs voort en stond .toen weer stil, naar het scheen, geneigd om terug te keeren. Opeens kreeg hij mij in 't oog. Dadelijk kwam hij op mij af. „Dokter Harrison, naar ik veron derstel." zeide hij zenuwachtig en gejaagd. Ik boog bijwijze- van toe stemming. „Mijn naam is Crawdor, Tho mas Crawdor." „Neemt u plaats", hernam ik, hem een stoel aanbiedende. Hij haalde een courant uit zijn zak en begon „Ik wensch uw raad in te winnen in een zaak, die voor mij eene vrc-e- selijke beteekenis is. Gij hebt waar schijnlijk wel gehoord van het plotselinge sterfgeval dat dezen morgen op Ashley Mansion heeft plaats gehad „Ik heb het bericht in de avond bladen gelezen." „Juist. De overledene is mijn broeder Henry Crawdor. Hij heeft vroeger te San Francisco gewoond en is eerst voor twee maanden thuisgekomen." Hij ging toen eeni- gen tijd logceren bij een vriend op ashley Mansion. Hij had in Ame rika veel geld verdiend en kwam nu naar Engeland om er de rest van zijn leven te slijten. Waarom hij naar Eraser (zoo heette de vriend) toeging, is mij een raadsel. Eraser en hij stonden vroeger op den besten voet, maar later kregen zij twist. Het was na tuurlijk over een dame, dio zij bei den tot vrouw begeerden, maar zij verkoos mijn broeder boven de an deren. Natuurlijk was Eraser woe dend en dreigde zich te gelegener Lijd te wreken. Mijn broeder lachte om deze be dreigingen doch zijn vrouw nam het ernstiger op. Zij kende het drif tig temperament van den ander en vreesde dat hij zich als hij de gele genheid schoon zag, wreken zou. Ten slotte kreeg zij haar echtgenoot zoo ver, dat hij besloot Engeland te verlaten. Hij begaf zich toen naar San Francisco. Ongeveer twee jaar geleden stierf zijne vrouw en hij besloot zoo spoedig als zijne zaken geregeld waren, naar Engeland te rug te keeren. Terzelfder tijd schreef Eraser hem, dat zij beiden hun oude voeten moesten laten rus ten en noodigdo hem tegelijkertijd uit, om Ashley Mansion to bezoe- j ken wanneer, hij in Engeland kwam. Harry was altijd iemand, die spoedig het hem aangedane leed vergat en 't liefst met alle men- schen op goeden voet wilde leven. Hij nam dus Frasers vriende lijk aanbod aan en toen hij terug kwam in het vaderland, nam hij aanstonds zijn intrek hij Eraser. Ik had nog vergeten te vertellen dat deze laatste steeds ongehuwd was gebleven. Het stond mij niet bijster aan, dat Harry daar heen ging. Jk kon maar niet zoo gereedelijk aanne men, dat Eraser zijne bedreigin gen van wraak zoo geheel vergo ten zou hebben. Ik druklo mijn broeder op het hart voorzichtig te zijn, maar hij lachte mij uit. Eraser was een vroo- lijke kerel, zeide hij en ten slotte gaf ik toe, maar tegen mijn zin." Mijn bezoeker hield even op. Toen ging hij voort „En nu blijkt het, dat mijn vrees maar al te gegrond was. Eraser zond mij vanmorgen bericht dat Harry dood in zijn bed gevonden was. Ik spoedde mij hevig ont steld naar. Ashley Mansion en ging nAar mijn broeder s kamer. Daar lag Harry's lijk op 't bed uitgestrekt Het lichaam was loodkleurig en tot een buitengewone omvang ge zwollen. Ik keek overal in de ka mer rond of ik ook sporen van ver gift kon vinden, maar bemerkte niets verdachts. Eraser had haas tig een dokter laten komen, dio als zijne meening to kennen gaf, dat mijn broeder was gestorven aan bloedvergiftiging. Meer kan ik u niet mededeelen. Ik ben geheel in de war, ik ben er zeker van, dat Harry op een gewckladigo manier aan zijn eind is gekomen, maar ik begrijp nog niet hoe. Ik kwam daarom naar u om u te verzoeken het lijk aan eene schouwing le on derwerp: n.. Ik heb daartoe van den anderen dokter toestemming verkregen." Ik had geduldig geluisterd naar het ietwat langdurig verhaal van mijn bezoeker. Toen hij klaar was, nam ik mijn hoed en ging met hem op weg. (Slot volgt.) ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haax-lem per 8 maanden1.20 Yoor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door liet gelieele Rjjk, per 3 maanden1.65 Afzonderlijke nummers0.02% Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37% de omstreken en franco per post 0.4-5 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur:

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1