Onder wereldgeschiedenis weer vele pleten op den vrijheidsoorlog in Zuid- Afrika betrekking hebbend, o. a. lan ding van Cronjé op St Helena, en het nieuwste portret van President Kro ger, genomen den 9den Augustus jl. te Waterval-Onder, de laatste zetel van de Transvaalsche regeering. Wat is hij oud geworden, de eenvoudig-groote Met het schrijven van een karakter schets over G. E. A. van Hall deed de redacteur een goed werk. Moge dit. ar tikel een hiidklinkende, zegenbrengen- de propaganda zijn voor de Prins Hen drikstichting te Egmond aan Zee. Het artikel is weer versierd met een van die groote, weluitgevoerde portretten waardoor de karakterschetsen zich on derscheiden natuurlijk van den di recteur. In 't artikel kijkjes in de stich ting er zijn veel typische oude kop pen bij. Als boek van de maand wordt behandeld „Om de Keizerskroon" van Jc. R. van der Lans, en wel in verband met de herdenking van het 650-jarig bestaan van 's-Gravenhagc. Daarom zijn er dan ook verschillende afbeel dingen in opgenomen van de Ridder zaal op bet Binnenhof te "s-Graven- hage ook een losse plaat, weergevend de zaal tijdens de groote vergadering van 18 Jan. 1651, naar de schilderij van Anthonie Palamedesz Steevens. De Aarde en haar Volken" geeft deze week een beschrijving van het „Heilige Land" van China, en een be zoek aan het graf van Confusius, naar Ernst Yon Hesse—Wartegg's mededee- lingen in de Century. Als gewoonlijk is het artikel met eenige zeer intcr- 'ressante afbeeldingen versierd. Zeer lezenswaardig is ook no. 2 van „Het- land van onzen aanstaanden Prins- Gemaal", in het Bijblad „Op den Uitkijk." Ditmaal worden er bij gege ven een tweetal illustraties, voorstel lende Warnemunde en een kijkje in Rostock. In de laatste aflevering van „Eigen Haard" komen eenige artikelen voor, die zoowel door inhoud als door illus tratie zeer belangrijk zijn te noemen, Vooreerst „IJdelheid der IJdelheden", bijdrage uit Sumatra door G. F. M. Liebert, controleur bij het B. B., mei plaatjes voorstellende bet zoogenaam de Toeroen Mandi, inleidende ceremo nie bij eene rangverheffing (Lampong- sche districten), het zitten in statie bij eene verheffing op de Pepadon Thioe (vierde, op een na de hoogste graad), en de begrafenis van de af stammeling van een der vroegere mar- gahoofden (hoogste graad). Mevr. P. Wasklewicsvan Schilfgaarde, dc Ne- derlandsche vredes-kampioene be gint eenige mededoelingen getiteld: „op en om het Vredescongres", de Transvaaldagen: en in het slot van de beschrijving „Onder het Roode Kruis bij de Boeren" zijn een reeks aardige photografische opnamen gevoegd. Ten slotte vertelt L. Nocter iets om trent „Jan Huyghens Schipvaert-." Verschenen is een nieuw tijdschrift voor dames-modes „De Jaargetijden", zijnde eene Hollandsche uitgave van de „Modenwelt" die reeds gedurende 86 jaren bestaat en overal, waar de Duitsche taal gesproken wordt, den toon aangeeft. „De Jaargetijden" zullen tweemaal per maand verschijnen. De prijs is 1 per 3 maanden. De bekende Haagsche musicus A. J. Ackermann vierde Donderdag onder vele huldeblijken van vrienden, leer lingen en oud-leerlingen een dubbel feest Gisteren was het 40 jaar geleden dat hij zich te 's-Gravenhage als mu- ziekleeraar vestigde en 35 jaar geleden dat hij zijn aanstelling ontving als leeraar in piano en theorie aan het te genwoordige koninklijke conservato rium voor muziek. Couperas. Naar men verneemt wordt Louis Couperos „Wereldvrede" in het Itali- luinsch vertaald door de Gravin Dina jdc Sordevolo en „Langs lijnen van Geleidelijkheid" in het Fransch door Theo dor de Wyzema van de „Echo le Paris". Gemengd Nieuws. Mijnlucht. Geruim en tijd geleden werd in En geland een mijn verlaten en dicht ge maakt, waarin brand was ontstaan. £ij bleef 15 maanden gesloten en toen een hoek van liet rijtuig gedoken, met de armen over elkaar gesla gen en het klein© buisje, dat zoo veel verwoestende elementen be vatte, slijf in de hand vastge klemd. Zijn geest was een zonder ling mengsel van vrees en opge wondenheid. Voor dat hij den dief stal begaan had. was hij bang dat pien hem in de uitvoering ervan zou verhinderen, maar toen hij Kijn opzet had volvoerd, bekroop Item een vage doch ontzettende angst. Doch zijn fanatisme zege vierde over deze angst. Kavachol, Vaillant en ande re anarchisten, zouden nu onbe tekenende persoonlijkheden wor den bij hem vergeleken. Hij be hoefde slechts het buisje te bre ken en den inhoud in een water- Vergaarbak te werpen en half Lon den zou ontvolkt worden. Hoe rchitterend had hij zijn plan be dacht, dén y.ftlschen introductie brief opgesteld en lioe goed had hij de gelegenheid aangegrepen, éindelijk zou de wereld vol ont vetting van hem gewagen. Hij zou de mensohen. doen ondervinden Ivat het is een man tot wanhoop e brengen. zij dezen zomer weder geopend werd, zijn verrassende waarnemingen ge daan. Uit het nieuwe boorgat stroomde de blijkbaar sterk saaingeperste lucht met groote suelheid naar buiten; men berekent dat in de eerste 24 uren uit dat gat anderhalf millioeu kub. voet gas ontwekon. Die lucht bleek saam- gesteld uit 8i pet. stikstof, 12 pet mijn- gas en 4 pet. koolzuur; er was dus geen zuurstof aanwezig. Men vond voorts de voorwerpen die in de mijn waren achtergelaten in volkomen goeden staat Het brood was zoo hard als be- schuit geworden; gekookt spek zag er zeer frisch uit; het water dat in den paardenstal in kuipen stond was niet verdampt en de haver zoo goed geble ven dat de paarden het met smaak vra ten. Dc sporen en metalen kabels wa ren zouder roest en de achtergelaten kiceren der mijnwerkers kurkdroog en gaaf. In de 3 maanden, die sedert de heropening der mijn zijn verloopen, zijn al zulke voorwerpen sterker aan getast dan in de 15 maanden dat de mijn gesloten was. BGEïiiettiüg door spreken en hoesten. Kóniger heeft opnieuw onderzoekin gen gedaan ten opzichte van de ver spreiding van mfectiekiemea door mi croscopische druppeltjes, die bij spre ken ze toch meest na een tien minuten ons uitgaan. Hij voed de kiemen tol op zeven meter afstand en een paar meter in de hoogte, tot zelfs achter zijn proef persoon. De verspreiding is minder ver naarmaie men minder luid spreekt, maar bij fluisteren kan ze zeer groot zijn. De druppeltjes kunnen vrij lang, soms meer dan een uur. zwevende blij ven, maar in een gesloten kamer zin ken z etoch meest na een tier. minuten nanr den bodem. Vooral kleine bacteriën kunnen op die wijze worden verbreid. Daaronder bv. die van de influenza, de pest, dc kinkhoest en de longontsteking. Dc oorzorgen waartoe de zeer interessan te proeven ons aanleiding gaven, lig gen voor de hand. Evenals ze veel bij kunnen dragen ïot een beter inzicht in de wijze waarop wij besmet worden. Ongelukken snet de tram. Hoeveel slachtoffers de tram in een groote stad maken kan, blijkt duide lijk uit het aantal menscben dat ge durende do maand October door de „grosze Berliner", de Berlijnschc tram, zijn overreden, n. I. zes mannen en twee jongens. Boven dien werden tien personeu zwaar ge wond. waaronder drie levensgevaar lijk. Het aantal liohlverwonden be droeg negen. Anctreé als !nelitscMpp6r. „Le Journal" brengt het verhaal van een Deensch zeeofficier, die nu de lei ding heeft van den Deenschen lucht vaartdienst en die tegenwoordig was bij de opstijging van den poolreiziger Andrée. Deze berichtgever verstrekt het blad inlichtingen, waaruit men zou kunnen afleiden dat Andrée voor zijn taak als luchtschipper slechts ten deele berekend was. Hij had vóór zijn poolreis per luchtballon slechts een maal een luchtreis gemaakt... van Pa rijs naar Juvisy. Zijn Noordpoolballon was van uitstekende hoedanigheid, maar dadelijk bij het opstijgen beging Andrée een reeks fouten. Eerst brak de sleeplijn af, waardoor de ballon met verontrustende snelheid omhoog steeg, zoodat de luchtschippers het hoofd moesten verloren hebben en zooveel gas uitlieten, dat de ballon stil hield, toen pijlsnel daalde, doch daarmede te gelijkertijd een aanzienlijk deel van zijn gas verloor. Om den val nu weer te breken werd ballast uitgeworpen doch weer veel te veel, zoodat de Deen- sche officier met den angst om het hart den ballon in Noordwestelijke richting had zien verdwijnen. Andrée moest volgens deze specialiteit, dus dadelijk, reeds bij zijn vertrek èn een deel van zijn gas èn een deel van zijn ballast hebben verspild, heigeen hem in on gunstige omstandigheden bracht. Be ter ware het toen geweest, te dalen en zijn reis tot later uit te stellen. Eon lief land. In het theater te Genève moet het in den loatsten tijd onder het publiek, dat niet erg tevreden is methet gehalte der voorstellingen, echt dramatisch zijn toegegaan. Den eenen dag vocht de directeur met een toeschouwer, een anderen dag de regisseur met een be zoeker en toen een slechte tenorzan ger in Traviala optrad, maakte men zooveel leven, dat de. zanger een half Wat was dat voor een bekende straat Hoe stond het met de jacht? Hij keek uit het rijtuig. De bacterio loog was nauwelijks vijftig ellen achter. Dat was slimmer. Hij zou zeker gevat worden. ..Voort koetsier", schreeuwde hij, „een halve sovereign extra, als we nog harder gaan dan dat rijtuig achter ons." „Best mijnheer", antwoordde de man op den hok, en sneller ging het, steeds sneller, door de drukke straten. Daar kreeg het rijtuig on verwacht een hevigen sloot, het was tegen een steen gereden. Door den schok werd de anarchist tegen den wand van 't rijtuig gesmeten, hot buisje brak in zijne handen. Hij beefde van woede en stelling. Dus alle moeite voor niets. „Enfin, kan ik dan niets uit richten, dan wil ik toch een mar telaar zijn", riep hij uit. Plotseling schoot hem iets in. Hij bezag het stuk van het buisje dat hij nog in zijn hand hield. Er zat nog een druppal in. Déze nam hij ia, om zeker van zijne zaek to zijn. Hoe 't ook zij, hij wilde niet nutteloos sterven. Nu behoefde hij ook den bacterioloog niet meer te uur tevergeefs trachtte tegen het ru moer in te zingen en eindelijk maar van het tooneel ging, waarop de direc teur bekend maakte dat de tenor ont slagen was. Bij Fausl werd een andere zanger op dezelfde wijze afgemaakt. Dit werd echter niet door den directeur maar door den regisseur medegedeeld, want het publiek verlangde ook het aftreden van den directeur, die het dus inaar verstandiger vond zich niet meer te vertoonen. Proeven ovar Roodvonk. De Berlijnsche kinderartsen Bagyns- ki en Scmmerfeld komen in „The Lan cet" op tegen dr. Class uit Chicago die zich beklaagt dat zij bij hun proeven omtrent roodvonk en de vatbaarheid van dieren daarover niet gelet hadden op wat hij daarover el gepubliceerd had. Zij deelen nu mede dat niets hen r.jv er verheugen zal dan dat ecu ander onafhankelijk van hen hetzelfde vindt, maar maken buitendien bekend dat zij, terwijl dr. Class met varkens proeven nam, tegenwoordig op paarden expe rimentetien en vooral trachten prac- lisclie resultaten, misschien zeifs een serum tegen roodvonk te verkrijgen. Daiteohsrs uit Transvaal. Ook de Duitschers, die door de En- gelsche regeering uit Transvaal zijn gezet, hebben een vereeniging gevormd tot bescherming van hunne belangen. Daartoe is reeds de iusschenkomst der Duitsche regeering ingeroepen, welke door haren gezant te Londen van de Engelsche regeering inlichtingen heeft gevraagd. Deze week is als antwoord meegedeeld, dat Engeland bereid is den verdrevenen hun rechtstreeks ge leden verlies te vergoeden doch niets meer. De Berlijnsche vereeniging heeft besloten verdere stappen te doen, omdat het optreden der Engeische ambtenaren hoogst row is geweest ctj de uitzetting heeft plaats gehad vóór dc inlijving van Transvaal werd afge kondigd. In een vergadering van deze week werd een brief voorgelezen, waar in namens dr. Levd3 werd meegedeeld dat het nog niet zeker is of en wan neer president Kruger naar Berlijn komt Besloten werd, ingeval de pre sident daar komt. hem een waardige I ontvangst te bereiden. Brieven uit Berlijn. Fan onzen Correspondent Da dieDHtbodea-^baurs" in de Jagerstr. No. 15. BERLIJN, 1 Nov. 1900. Wilhelmlne Buchholz heelt een nieuwe gedienstige nooöig. Zij ergert zich nog al eens gauw en zegt dan in haar drift wel eens dingen, waarover ze iater spijt heeft. Zij is echter veel ie veel op haar „ponteneur" gesteld om dit te erkennen. In liet onderhavige geval zou zij Auguste graag gehouden hebben, die zich het vorig jaar als „Madchen für alles" (rneid-alleen) bij haar verhuurd heeft, want Auguste is niet. hang hare armen uit de mouw te steken c-n in het jaar, dat ze bij de Buchholzen dient, heeft Wilhelmine een perfekte keukenmeid van haar gemaakt. Auguste is trouw en eerlijk, wat men in Berlijn, waar vele dienstmeisjes op het punt van het „mijn en dijndik wijls zeer verwarde begrippen hebben, wel bijzonder op prijs mag stellen. Voor haar „Schatz" (vrijer), die bij de „Franzer" dient, het Kaiser Franz- Garde Grenadier-Regiment, hoeft Au guste maar zelden iets klaar te maken, want haar Friedrieh, een stevige, blon de kerel, krijgt voortdurend allerlei proefjes van de slacht van zijn ouders, i welgestelde boeren in Aciiter-Pomme- ren. Wanneer bij Buchholzen echter „Eisbein mii Sauerkraut iind Erbsen- puree" (gepekelde warme varkenspoot met zuurkool en erwtenpuree) gegeten wordt, zet ze altijd een flinke portie voor hem klaar, omdat Friedriech hiervan zooveel houdt. Men zou dus zoo zeggen, dat er fei telijk geen reden was voor disharmonie tusschen Wilhelmine en haar gedien stige. Maar!Auguste is niet op haar mondje gevallen, daarvoor is zij trou wens met Spreewater gedoopt. Zij is nooit om een antwoord verlegen en geeft ongemakkelijk troef, wanneer zij naar haar idéé onrechtvaardig be schuldigd wordt. Zij kan het niet ve len, dat „die Gnadige" haar in de keu ken op de vingers kijkt. De keuken is haar speciaal terrein, waar z ij alleen ontsnappen. Hij sprong uit het rij tuig, wierp den koetsier zijn geld toe en -wachtte op zijnen vervol ger. Er was iets heldhaftigs in de houding van den ongelukkige, zoo als hij daar stond rnet de armen over de borst gekruist en met fier opgeheven hoofd, alsof hij streed voor de rechtvaardigste zaak ter wereld. Daar kwam zijn vervolger. Hij groette hem beleefd en riep uit „Leve de AnarchieGij zijt te laat mijn vriend. Ik heb 't gedron ken, de cholera komt in de stad 1" De bacterioloog sprong uit het rijtuig, uitroepende „Gij hebt het gedronken Een anarchist dus En hij barstte in een zenuwachtig gelach uit. Intusschen was de blee- ke man reeds verdwenen en zijn vervolger zag nog, hoe hij zijn be smet lichaam zooveel mogelijk te gen iedereen opduwde, om het be derf verder te verspreiden. De geleerd© was zoo verdiept in het nastaren van den anarchist, dat hij niet eens de aankomst van zijne vrouw bemerkte. „Wat scheeltje, ben je gek ge wordend" vroeg zijn beminnelijke wederhelft. „O, ben jij daar?" antwoordde wat te zeggen heeft, zoo meent ze ten minste. Wilhelmine is een ander ge voelen toegedaan, al laat »e Auguste bij het koken ook de vrije hand. Nu en dan komt zij onverwachts in de keuken inspecteeren. Resultaat storm in het vijandelijk kamp, waar men zich beleedigd voelt over het be toonde wantrouwen. Waarschijnlijk zijn beide partijen de laatste maal extra strijdlustig geweest, ten minste er ontspint zich een vinnige woorden wisseling, waarbij frau Wilhelmine blijk, geeft, zich vaardig in zuiver Ber- lijnsch te kunnen uitdrukken, al heeft haar wieg ook op het land gestaan. Uit beide kampen wordt met zwaar ge schut geschoten. Het eene woord komt bij liet andere. In haai* woede bekom mert Auguste er zich niet om, dat het vleesch aanbrandt. In uittartende hou ding staat zij voor haar mevrouw, de handen in de zijde. Midden in haar pliilippica blijft Wil helmine steken, snuift een paar maal uitdrukkelijk de lucht op. Auguste, je Iaat me zoo waar mijn kostelijke Kalbskeule totaal aaubran- den Kijk toch eens gauw naar het vleesch"! Is mir janz schnuppe Det besor- jen se nu man alle ene Nee, so wat zegt Wilhelmina, een oogenblik perplex over zooveel brutaliteit. Dan zegt ze resoluut Je begrijpt, dat mijn geduld nu uitgeput is. Wc hebben vandaag den lOen September. Tegep den len Octo ber kun je een anderen dienst zoeken. Best hoorZoo'n dienst als hier, kan ik eiken dag nog krijgen Dat zal je nog tegenvallen, zegt Frau Wilhelmine, die woedend de keu keu uilstuift, vast besloten, in een brief aan de redactie van het weekblad, waarvan zij medewerkster is, een re laas op te halen aver de dienstboden- plaag. Auguste blijft alleen achter in de keuken. Het spijt haar, dat het zoo ge- loopen is, want eigenlijk heeft ze bij Buchholzens een besten dienst. Een klein gezin, de dochters getrouwd, mijnheer den heelen dag op het kan toor en de Gnadige, die zich verbeeldt een schrijfster te zijn, een groot ge deelte van den dag aan haar bureautje. Daarbij twee vaste uitgaansavonden, een gced loon en stevige voeding. Zou ze naar binnen gaan en mevrouw excuus vragen, voor hetgeen ze in haar clriit gezegd heeft Neen, hier in de keuken laat ik mij niets gezeggen. Ik kan met 1 October best ::cg een beleren dienst krijgen In haar woonkamer zit Wilhelmine te vergeefs op haar te wachten. Zij zou graag „genade voor recht" laten gel den, wel wetende, hoe moeielijk het is iegen het najaar een goede meid te krijgen, die allen liever m het Westen wonen dan hier in de Landsberger- strasse. klaar zij kan onmogelijk den eersten stap doen. Aan het eten krijgt Karl al dadelijk het geheele verhaal in kleuren en geuren te hooren. Hij kent zijn vrouw en weet uit ervaring, dat deze zich nog al eens voorbij praat. Frau Wilhelmine besluit dadelijk na het eten bij haar dochter Emmy haar hart te gaan uitstorten. Tegen twee uur verlaat zij haar huis, volgt de Landsbergerstrasse tot den Alexander Platz en gaat daar het sta tion van de Stadtbahn binnen. Zuinig als ze is, neemt ze voor 10 Pf. een billet derde kias, waarmee ze. 5 stations ver mag reizen en staat 20 minuten later op het station Bellevue, niet ver van den Tiergarten. Hier volgt ze de tram rails over de Spreebrug naar de voor stad Moabit en zwoegt tien minuten later de trappen op van No. 106 Alt- Moahitstraat, waar haar schoonzoon, Dr. Wreazchen op de derde verdieping een aardige woning heeft met het uit zicht op den „Kleinen Tiergarten". Emmy zit aan het eenige raam van haar Berliner Zimmer verdiept in de lectuur van den Lokal-Anzeiger, die juist zooveel interessante bijzonderhe den bevat omtrent den griezeligen mooTd in Könitz. Zij is verbaasd, dat Mama zoo vroeg in den namiddag haar komt opzoeken, wat ze anders maar zelden doet. Haar nieuwsgierigheid zal spoedig bevredigd worden, want zoo- ara Wilhelmine een beetje op adem is gekomen, geeft zij een uitvoerig relaas van de scène met Auguste, en zucht, dat de meiden hoe langer hoe veel eischender en brutaler worden. Zij hebben geen lust meer om te dienen en willen allen confectioneuses worden of winkeljuffrouw bij Wertheim of Tietz. Dat kan me niets meer schelen. Kijk er voor mijn part zelf naar hij. „Nu dat is goed, en heb je mijn hoed. bij je? Geef dan maar hier. Ha, ha ha 1" senaterde hij op nieuw, „dat is al te grappig „Maar wat is er dan manlief?" vroeg zijn vrouw, nu in waarheid ongerust omtrent den geestestoe stand van haar echtgenoot, „waar om lach je zoo?" „Och," antwoordde hij, „die man. die daareven bij mij kwam is een anarchist, zooals ik nu be merk en ik liet hem het nieuwe bacterie zien dat de oorzaak is van de blauwe puistjes op de huid van verschillende apensoorten. Uit de grap zeide ik, dat het de bacil van de cholera asiatica was, en toen hij de kans schoon zag, ging hij er mee van door. Natuurlijk* weet ik niet wat er van komen zal, doch het zou best kunnen gebeuren, dat al de inwoners van Londen binnen korten tijd meer op apen dan op menschen geleken." En hij barstte opnieuw in een luid gelach uit. EINDE. Ik zou het liefst geen nieuwe meid meer huren en me met een „Aufwarte- frau" (werkvrouw) voor het grove werk behelpen. We zijn nu toch tbaar met z'n beidjes. En ik spaar een boel geld uit. Een goede keukenmeid vraagt te genwoordig minstens 80 Thaler (240 Mark 144) en een „Mödchen für Al les" doet het niet onder 60 Thaler (180 Mark f108). Dat zou u niet bevallen, mama. Denk maar eens aan het loopen naai de helEr zou niet veel tijd overblijven voor uw litterair werk, als u zelf weer ging koken, en dat alles ter wille van de meid Neen, daar hen ik sterk te gen. We moeten in elk geval weer een nieuwe meid voor u huren en wel zoo gauw mogelijk. Papa kan het best be talen. Vandaag is het den lOden. We hebben dus kans tegen 1 October een goede keus te doen. Wat zich na 1 Oc tober aanbiedt, is niet veel zaaks. Me dunkt, we moesten er van middag maar dadelijk werk van maken. Zou den we niet eens beginnen met te in- formeeren bij een van de kleine ver- huur-bureaux hier in het Westen Maar Emmy, hoe heb ik het nu met je Dan ken je Buchholzen toch slecht Je weet toch zelf best dat zoo'n verhuurjufrouw hier in deze buurten veel ie veel geld vraagt voor haar moeite. De Polizeileutnanten vertelde me laatst nog van een dame, die 20 Mk. had moeten betalen aan liet bureau, en de huur van de meid was natuurlijk „na venant", dat kun je begrijpen. Neen, dank je wel, zoo dom zal ik niet zijn. Het mooiste is, dat de dienstmei den van zulke dure bureaux zooveel noten op haar zang hebben en zich bijna te voornaam vinden om de han den uit de mouw te steken. En dan willen ze ook niet bij ons in de huurt in het Oosten wonen. Ze vinden het daar veel te ordinair. Neen, we moe ten maar weer eens naar het groote bureau in de Jagerstrasse gaan. Het is daar een „reëlle" bediening. Ik heb er Auguste ook vandaan gekregen. De meiden, die je daar huurt, kun je door de hank ten minste naar je hand zetten en als we er nu heengaan, zal er keus genoeg zijn. (Slot volgt). KERKNIEUWS. Kathedrale Kerk St. Bavo. Dinsdag te 7 uur Kruisweg voor de Gel. zielen. Woensdag, feestdag van den H. Wil- librordus, verplichting van II. Mis hoo ren. De HH. Missen te half 7, 9 en half 11 uur. Avonds te 7 uur Lof en Rozenhoedje. Donderdag Lof en Rozenh. tot lafe nis der Gel. zielen. Parochiekerk van den H. Joseph. Woensdag, feestdag van den H. Wil- librordes, verplichting van Mis hoo ren. De HH. Missen als op Zondag. Zaterdag te half 9 de H. Mis voor de bekeering der zondaars in de kapel van het Miraculeuse Mariabeeld. Te 6 uur Lof ter eere van O. L. Vr. Van 5 tot 10 uur gelegenheid om te biechten. In deze week de H.H. Missen en de Catechismus op de gewone uren. Parochiekerk van den H. Antonius van Padua. Dinsdag te 8 uur gezongen H. Mis ter eere van den H. Antonius van Padua. 's Avonds te 7 nor Lof en Vergadering der Broederschap van den H. Antonius. Woensdag, feestdag van den H. Wil- hbrordus, verplichting van Mis hoo ren. 's Avonds te 7 uur Lof en Rozen hoedje. Vrijdag te 8 uur gezongen Requiem- Mis voor de overl. leden der Broeder schap van den H. Kruisweg, 's Avonds te 7 uur het Lof. Parochiekerk van Onze Lieve Vrouw. Gedurende deze week dagelijks, uit genomen Zaterdag, des avonds te 7 uur Lof voor de overledenen en des mor gens geen H. Mis te half 8. Woensdag, feest van den H. Willi- brord, verplichting om de H. Mis tc hooren. Woensdagavond te half 9 Lof en pre- dicatie voor de leden van den R. K. Volksbond. Donderdag, te half 10 H. Mis en pre- dicatie op het Kerkhof St. Barbara. De HH. Missen te half 8, 8, half 9 en 9 uur. De Catechismus volgens gewoonte. (N. H. Ct.) Vervolg Stadsnieuws. Zondagmiddag omstreeks half vijf werd in de Kleine Houtstraat een jon gen, Vernout geheeten, door een fiets rijder aangereden; het toeval wilde nl. dat zij denzelfden kant uitweken. De jongen viel, met het ongelukkige gevolg, dat hij eene diep wonde aan het hoofd bekwam, en hij bewusteloos bij den kruidenier Keg werd ingedra gen. De fietsrijder bezeerde zich ook da nig, daar hij ook gevallen was. Oud- ob derofficieren. Zaterdagavond werd door de afdee- Jing Haarle men omstreken van den Ned. Bond van Oud-Onderofficieren in de groote zaal der Sociëteit „Vereeni ging" eene feestelijke bijeenkomst ge houden, die ten voile op dien naam aan spraak raag maken. Feestelijk was de stemming, feestelijk ingericht de zaal; vroolijk en opgewekt de geest die daar heerschte. Geen wanklank werd den gèheolen avond vernomen; men amu seerde zich ter dege, eerst met de uitvoering van het inderdaad fraaie programma en daarna op het niet min der gezellige en zeer geanimeerde bal onder leiding van den heer J. Schmidt, die het moet gezegd met veel tact deze danspartij dirigeerde, hetgeen door het overgroote aantal danslusiige en niet al tijd gehoorzame paartjes, een allesbe halve gemakkelijke taak was. Van de uitvoering woonden wij slechts een ge deelte bij. Nog even hadden wij gele genheid te hooren de toejuichingen, die mej. Busquet ten deel vielen na de voordrachten „Kussen is mijn leven" en „Daar zou ik mij voor geneeren," Ook met de nummers na de pauze: „Trouw s. v. p. met Caroline" en ..Miju Ferdinand" zeer aardig van inhoud en goed voorgedragen oogstte zij een uitbundig succes in. Ook de voordracht betrekking hebbende op de verloving van H. M. de Koningin werd luide toe gejuicht. Aan het slot werd haar een bouquet overhandigd. Het kwartet O. N. I. zong zeer goed en met gevoel het „Zondagslied van een Herder," waarvoor de zangers dan ook met een hartelijk applaus werden beloond. Het Muziekkorps Harmonie verhoog de niet weinig de feestvreugde met het ten gehoore brengen van populaire en andere nummers. De hulde aan di recteur en zangers gebracht was voor zeker welverdiend. Dc heeren Eldert en Vrugt droegen met veel succes nog voorresp. „Mijn eigen Kamer" en „De Philosophische lantaarnopsteker", zoo dat men ziet, dat er afwisseling genoeg was en de aanwezigen zich ruimschoots konden en hebben geamuseerd. Volgens liet programma hadden bij den aan vang plaats gehad de aanhechting aan de banier, der in dit jaar i - aaide me dailles en de uitreiking der behaalde prijzen in den onderlingen jaariijk- schen schietwedstrijd. Het populair concert was Zondag avond druk bezocht. Solser en Hcsse oogstten veel bijval. Ook het strijkor- cliest had niet over gebrek aan belang stelling te klagen. De groote zaal der Sociëteit „de Kroon" was Zondagavond andermaal flink bezet door een belangstellend pu bliek, door leden van den R. K. Volks bond, die de tweede uitvoering kwa men bijwonen. Daar liet programma hetzelfde was als verleden week, ver melden wij alleen, dat de aanwezigen zich uitstkend amuseerden. INGEZONDEN MEDEDES- LENGEN. SO cents per regeL "SWeioig producten zijn zoo nut- •w tig, hygiënisch en gemakke lijk te gebruiken als de Compri- mé's van Vichy Etat. Twee of drie comprimés in een glas water geven terstond een uitmuntend, gasachtig. spijsvertering bevorderend water. Het zout Vichy Etat dat hun tot basis dient, zijnde het natuurlijke zout der beroemde wateren van Yichy Etat, CélestinsGrande Grille en Hopital. Een llacon met honderd compri més (2 franken) vertegenwoordigt aldus verscheidene flesschen mine raal water die men bij zich op zak draagt. Maar om de verval- schingen en namaaksels te vermij den, eische men het merk »Vichy- Etat«. Het echte product wordt niet in kokertjes verkocht, maaralleen in doozen van honderd comprimés gemerkt twee franken. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopy niet aan den inzender teruggegeven. Demping Bakertogsergrselit. Waarde Redactie! In uw blad van Vrijdag slaat, naast 't in extenso opgenomen adres aan den Gemeenteraad tot demping van boven gemeld water, beknopt vermeld, de geschiedenis van dezelfde kwestie in 't jaar 1889 aanhangig gemaakt. We zien daaruit dat in gemeld jaar de Kamer van Koophandel demping niet oordeelde „in het belang van han del en nijverheid"; juister zou de Ka mer zich hebben uitgedrukt door te spreken van „het belang der Haariem- sehe Broodfabriek en den steenkolen handel van den heer van Breemen"; dat „in 't algemeen" handel en nijver heid geschaad zouen worden was toen en is nog bepaald onjuist, 't geen in het ingediend adres dan ook is aan gestipt. Verder lezen we, dat de toenmalige Burgemeester en Wethouders, „dem ping eene zaak van weelde achtten"; of de tegenwoordige B. en W. een der gelijk oordeel zullen vellen, ineen ik te mogen betwijfelen, om de eenvoudige reden, dat de toestanden thans geheel anders zijn dan in '89. Immers, nu de Damstraat, tengevolge van den electrisclien tram onberijd baar is geworden, nemen de meeste rij en voertuigen hunnen weg langs de Bakenessergracht: diezelfde tram heeft ook de bezoekers der Kaasmarkt steak doen afnemen, en zeker zal niemand ontkennen, dat de „Gedempte Bakenes sergracht" voor die markt c-en uitne mende plek zou zijn. Wat de bezwaren uit een historisch en aesthethisch oogpunt aangaat, ik deel ze met u, maar acht ze niet van zulk een overwegend belang, dat „al gemeen" belang daarvoor zou moeten v/i iken. Mijn dank, geachte Redactie, voor Uwe gastvrijheid. Uw Ab.onné,

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6