5 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblad, in Haarlem en Omstreken. XE LAAT. 18e Jaargang. Zaterdag 1U November 1900. No. 5328 DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS Yoor Haarlem per 3 maanden 1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gereetigd ia (kom der gemeente), per 3 maanden 1.30 Franco door het gelieele Rijk, per 3 maanden. i» V 1-65 Afzonderlijke nnmmers. i., -V V 0.02^£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden 0.37 de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIËN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Boiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiëtt ran 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlgk rabat. Reclames 30 Cent per regeL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie 122. Intercommunale aansluiting^ Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advcrtentien worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advevtentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan heb Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31*»" Faubourg Montmartre. Haarlem's Dagblad van 10 Nov. bevat o. a.Er wordt nog niet ge hapt aan de Chineesche taart, Sipido's uitlevering in de Fran- pclie Kamer, Eere burgerschap van crescent Krugcr, Hoe men de ver loving] der Kouingi» in Paramaribo ontving (oud; r Koloniën), Een nieuwe Raadszaal, Atjeh, Eenbriei' van Dr. Bierens de lïaan, De her leefd» moed der Boeren. Onze Brievenbussen zi;* geplaatst tegen den muur van liet siga- nMUWMrBZ'in van d n lieer 13. Langeveld, Houlstra.it 140 en tegen dien van urn lieer Hellingman, iirnia II. C. Lou- v.e.i Zoon conliscur, Groote Houtstraat Jiook Anegang. ilc ï»iieveii en bescheiden, bestemd t iittdaetie, onze Administratie en onze drukkerij, kunnen daarin geworpen le ,»g gesel.i< Aslveü'tesaiïëïi voor het Z&ierdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe- ze genoodzaakt Advertentiën af te wij zen voor liet Zaterdagavondnummer, die des Zaterdagsmorgens pas worden bezorgd. Wil men zeker zijn van de plaat sing, dan is inzending op Vrijdag avond ncodig, uitgezonderd natuur lijk kleine advertenties of familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon- nerd, wordt hierbij verzonden no. 46 van het „Weekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den heer F. H. van Leent, bevat in dit nummert Huiselijk geluk. Grootmoedertje. De vacantie van de club van mc- vrouw Roos. Mijn poesje. OngeniKido gasten* a Walpurgisnacht, Allerlei. 4 ïrft Bericht, Raadsel. Antwoord op het Raadsel.. Wel ladigheid. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat 'tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigste/1 tekst. De prijs per drie maanden is slechts 50 Cents.) Politiek Overzicht. Wat zullen de Chineezen af en toe toch geweldig moeten lachen over den mogendheden die hen j aan 't beschaven ziin en over de I troepen waarmede ze dat werkje opknappen De mogendheden waren zoo raar aan 't scharrelen over de buit en zoo jaloersch van elkaar, dat de Chineezen dat zonderling gedoe vroolijk konden aanzien tot nog toe. Nu is er groote kans op eenstem migheid gekomen door de Duiisch- Engelsche nota, maar nu beginnen de troepen. De „Standard" nl. ont vangt uit Sjanghai van den 7en het bericht, dat een Russisch officier, bevel voerende over 60 man te Ching-Weng-Tao, waar een En- gelsch officier en enkele Sikhs ge stationeerd zijn, de Engelsche vlag neerhaalde en vertrapte. De En gelsche officier protesteerde en schen, doch zag cr van af, daar de trachtte de vlag weder op te hij- Rus hem dreigde neer te schieten. De Russen boden later hun veront schuldiging aan. Men beschouwt het. incident als gesloten. Een stichtelijk schouwspel zal dat geweest zijn. Er kornen nu eeni- ge berichten van ter dood brenging. Volgens de „Times" is Ting- Yoeng de tegenwoordige onderko ning van Tsjili, de Tartaren-gene raal Koei-Heng en kolonel Wang- Chaume gefusileerd zijn, overeen komstig het vonnis van den krijgs raad te Pao-Ti ng-Foe. En volgens berichten uit Canton is daar de „hervormer" Szki-Moe ter dood veroordeeld in verband met de ontploffing, die het Yamen van den gouverneur verwoestte. Een tweede hervormer is heden in hechtenis genomen. Meer arresta ties worden venvacht. Ten besluite der mededeelïng volgens Reuter dat Campbell van Paoting-Foe in Tienstin is te ruggekeerd en 26 dorpen heeft ge bombardeerd en in brand gesto ken. Hij sloopte de muren van Me- nan-Hsien en dwong den magi straat van Jen-Chin, de Boksers in zijn district gevangen te nemen en te vonnissen en den Christenen de geleden schade te vergoeden. De onderhandelingen der gezan ten met de Chineesche gevolmach tigden zijn, ondanks de herhaalde en dringende pogingen van Li- Hoeng-Tsjang nog niet begonnen. De gezanten weigerden de onder handelingen aan te knoopen, zoo lang de hoofdschuldigen aan den opsland niet onder hun toezicht zijn gestraft. Uit een mededeeling van den Amerikaanschen gezant, den heer Conger, blijkt, dat de gezanten voortdurend met elkander confe- reeren over het vaststellen van een grondslag voor de onderhandelin gen. Op verschillende) punten zijn de gezanten tot eenstemmigheid gekomen, doch liet resultaat van illin conferenties wordt nog geheim gehouden. De Russische gezant neemt aan alle besprekingen deel. De heer Conger gelooft, dat als eens het program is vastgesteld en de onderhandelingen meti China begonnen zijn, er niet veel moei lijkheden van Chineesche zijde te overwinnen zullen wezen om het program door de Chineesche Re geering te doen aannemen. Buitenlandsch Nieuws. Eere-burgerschap van pres. Kruger. In de maandelijksche vergade ring van den gemeenteraad van Dublin deelde Clancy Maandag mede dat hij een voorstel aan de orde wilde stellen om het eere-bur gerschap van de stad aan president Kruger aan te bieden. Er was veel belangstelling onder de burgerij in deze motie en den lieelen middag heerschte in het stadhuis groote opgewondenheid en beweging. Reeds vroeg op den dag waren de trappen van het stadhuis bezet met een wachtende volksmenigte, en lang voor de vergadering geopend werd, was de openbare galerij vol rumoerige nationalisten. Sommige onder hen droegen Boeren-vlagge- t.jes en af en toe zongen zij nationa listische liederen of juichten luide ter eere van den lieer Kruger, Si- pido, majoor Mc Bride (die met de Boeren heeft meegevochten) en Majoeba. De verschillende raads leden werden ontvangen met ge juich en hoon kreten, al naar men- van hen wist dat zij voor of tegen het voorstel waren. Het voorstel van Clancy was ,.Dat het burgerschap van de oude stad Dublin worde verleend aan Zijne Excellentie president Kru ger, van de Transvaalsche Repu bliek, wegens zijn vaderlandslie vende en moedige pogingen om de vrijheid zijns lands te handhaven, en als een protest tegen de. ken merkende handelwijze van de En gelsche regeering en haar laaghar tige en schandelijke poging om de danpere en onverwinnelijke Boe ren te knechten." De lord Mayor zeide dat eij, na rechtskundig advies gehoord te hebben, moest verklaren dat hij het. voorstel niet aan de orde kon stellen. Deze mededeeling werd op de galerij met afkeurende uitroepen ontvangen, te midden waarvan Clancy hem vroeg om opheldering. De lord Mayor herhaalde dat men het voorstel niet kon behan delen. Hij ried Clancy zich ervan te overtuigen door eveneens een rechtsgeleerde te raadplegen. Toen brak op de galerij een storm van verontwaardiging los. Verscheidene personen eisc-hten dat de lord Mayor van ziin stoel zou verwijderd worden, en een man trachtte over de balie te klim men, blijkbaar met de bedoeling om hem te li if te gaan. Clancy en de deurwaarder deden een beroep op de menigte om kalm te zijn, maar het baatte niet. Een ander lid trachtte de beraad slaging over andere zaken voort te zetten, maar zim stem was niet verneembaar door het gejuich voor president Kruger en het. geroep om de politie. Later, toen men hem weer kon verstaan, protesteerde hij tegen de houding van het pu bliek en zeide dat dergelijke too- neelen een schande waren voor de.n gemeenteraad en voor Dublin. Een aantal mannen van het pu bliek die naar buiten waren ge gaan, renden nu terug en hernieuw den hun gejuich en geschreeuw. Men riep zelfs: ,.Naar de hel met den lord Mayor De wanorde duurde nog eenigen tijd on de demonstraties werden buiten voortgezet. De lord Mayor werd later bij het verlaten van het stadhuis uitgejouwd. De verkiezing van Mc Kinley. Toen liet 's nachts tegen half een in New-York hekend begon te wor den aal Mac Kinley de meerder heid had gekregen, overstroomde de menigte het City-Hall-park en verspreidde zich verder door de stad. Overal zag men aan gevels verlichtingen aansteken, orkesten begonnen midden op straat te spe len, mannen, vrouwen en kinderen bliezen op kleine trompetjes en maakten een heidcnsch lawaai. De kalme -'stroten veerden rumoerig. Er werden fakkeloptochten op touw gezet, honderd duizenden stemmen schreeuwden, juichten, tierden. Menschen die elkander heelemaal niet kenden, vielen in eikaars ar men. Anderen sloegen, uit vreug de, hun hoed stuk op dien van een ander, weer anderen zaten met zwaaiende armen op den ru» van een sterken vriend. Arbeider&feest op 31 December. Het Parijsche gemeenteraadslid Colly en zijn socialistische colle ga's zullen in den Raad de volgende motie voorstellen De eeuw die teneinde loopt, laat over als erfenis de schitteren ds bctooging van den vooruitgang, de wetenschan en de menschelij- ke werkkracht, deze laatste zoo ver mogelijk gedreven. Doch zii laat ons tevens den geheelen nasleep barer slechte moraal, barer valsche wijsbegeerte van het schrikwekken de schouwspel barer krijgsheca- tomben. „Zullen wij bii den dageraad der nieuwe eeuw méér welstand zien bij de bijen van de greote mcnschelijke korf, meer gerechtig heid bij de menschen, meer hel derziendheid in de geesten ommeer broederlijkheid onder de volkeren? Het is onze vurigste wensch, en, teneinde met een datum het tijd perk, dat eindigt, aan te duiden en den nieuwen dageraad te be groeten, leggen wij aan het bureau van uwen Raad het volgende voor stel voor „De Raad, ..O verwee-en de 'dat 'de arbeids- wereld hel recht heeft om de eeuw te beëindigen met een rust- en feest dag. „lo. Op 31 December 1900. laat- sten dag der eeuw zullen de werk lieden en beambten der Stad vrij af hebben „2o. Een volksfeest zal dien dag gevierd worden. „3o. Een extrauitkeering zal wor den toegestaan aan allen, die trek ken uit het weldadigheidsbureau. „Vervolgens, overwegende, dat het aanbreken van het nieuwe tijd vak aangegeven moet worden door maatregelen van genade en hoop: „Spreekt de Raad den wensch uit, dat de regeering den .31 De cember als rustdag aanwijst en aan de Kamers een amnestiewet voor stelt met de wijdst mogelijke strek king. De hernieuwde Bcerenmoed. De Lcndensche correspondent van het „Berl. Tageblatt" schrijft aan zijn blad over de voortduring van den Boeren-oorlog en vraagt in de eerste plaats hoe komt het dat plotseling aan allo kanten de moed schijnt herleefd, de energie teruggekeerd - Men schrijft dat te Londen aan verschillende oorzaken toe. Er wordt o. a. beweerd dat de Boeren in het vertrek van Lord Roberts en een deel van ziin staf een teeken van Engcland's verzwak king zien. De corresnondent van het „Berl. Tageblatt' gelooft ech ter niet, al moge men dan ook een zekere naicve goedgeloovigheid bij de Boeren aannemen, zij zullen gaan denken dat de Engelscben, wier veroveringen thans zoo ver zijn gevorderd, bang zouden zijn het met de rest der bevolking niet meer te kunnen klaar spelen. Een andere verklaring komt hem veel aannemelijker voor, cn wel deze, dat de leiders der Bocrenbo- weging thans teekenen van bij zonder opgewekt leven willen ge ven, nu Kruger al meer en meer Europa nadert. Paul Kruger moet de vertegenwoordiger van een nog steeds krijgvoerende macht zijn en, als het op liet sluiten van vredes onderhandelingen met Engeland aankomt moet hij het bewijs kun nen leveren dat hij de vertegen woordiger is van een no" gansch niet geheel onderworpen land. Hoe liet zij, de hernieuwde moed en overwinningen zijn feiten, en de Wet is er de ziel van. Over die nieuwe operaties schrijft luit. kolonel de Wit in de „N. R. Gt." o. a. Zoover als gissen hier reden van bestaan heeft, kri^en w>': den in druk, dat Louis Botha een leger verzamelt om van het Noorden uit te 'ageercn, en- dan weer den De- lagoa-spoorweg te bestoken. Wil men eenig blijvend resul taat behalen, dan moet een derge lijke poging gewaagd worden. De handelingen van den kleinen oor- log. die in d$ laatste weken vooral in het Zuiden van den Oranje-Vrij staat gevoerd wordt, hebben slechts lijdelijke, particele gevolgen, den Engolschen wordt hierdoor het rus tig bezit van het ingeliifde land on mogelijk gemaakt, maar -wor den op deze wijze niet genoodzaakt het weder te ontruimen, wat toch het einddoel moet zijn dat do Boe ren in het oog dienen te houden. Volharding is een van de meest kenmerkende eigenschappen van dep Engelschman; White, ICeko- wich en „last not least". Baden Po well hebben het bewezen, en al die kleine tegenspoeden zullen hem niet dwingen het bezette land te verlaten; daarvoor is meer noodig; daarvoor moet het optreden van kleine afdcelingen op de verbin dingslijnen met de oneratiebasis, gepaard gaan een krachtig optre den van liet Noorden uit. Te oordeelcn naar de berichten die ons hebben bereikt, is do Wet vooral de man van den kleinen oorlog, laat ons ze^en een guerril la aan ...eerder, terwijl Louis lh-lha een geboren troepenleider in den veldslag schijnt te ziin. Is dit oor deel juist, dan is voor elk hunner een taak weggelegd, geheel in over eenstemming met karakter cn ge schiktheid. Als de Wet de lot. nu toe gevolgde taktiek blijft houden, en de Kngelschen dwingt zooveel mogelijk troepen af te zonderen ter beveiliging van de communicatie met d Kaapkolonie, is voor Botha de taaie weggelegd om. zcodra hij over een voldoend sterke macht kan beschikken, te trachten in de eerste plaats Lijdenburg te herne- Stadsnieuws HAARLEM, 9 Nov. 1900.. Examsn vrije en orde- oefeningen. Haarlem, 7 November. Opg.ir )opan 6heeren-candidaten. Geslaagd 1'. Snij ders van Amsteiaam, P. Klerk en IS. Ero, beiden van Alkmaar, H. h'onkes van Haarlem. Haarlem, 8 November. Opgeroepen G heerencand. Teruggetrokken 1. Ge slaagd T. Duym en D. Vijzelaar, bei den van Hoorn, P. Kraak, van Purrno- rend. Onze Pretteikamer. In onze Prentenkamer zijn op 't oogenblik o. m. te zien: een reeks van platen, betrekking hebbende ,op den intocht der C. I. V. (City Imperial Volunteers) in Londen. Verder platen van de Parijsche Tentoonstelling, de Gebeurtenissen in China, enz. Dezelfde wagen van de Electrische tram, die de vorige week in botsing kwam met <een vrachtwagen op het Spaarne, en Donderdagmorgen weor in dienst is gesteld, kwam Donderdag- namiddag op ,de Kleine Houtbrug weder zoodanig tegen een geladen steenwagen terecht, dat hij ernstig be- ff'eullletoïi. Eene schels uit het Zwccdsche leven van Alfred van Hedenstjerna. II. Soms kwamen de vroegere schoolvrienden als gast aan de tafel der officieren. Er werd gepraat, ge lachen en geklonken in de zaal, en op straat voor de zaal stonden de 'muzikanten en droegen het hunne bij om de algemeene vreugde te verhoogen. Thorzell alleen deelde niet in deze vreugde; een verterend ver langen om den scheidsmuur, die hem van de jongelui in de zaal scheidde, te overschrijden, door gloeide hem en maakte hem diep ongelukkig. De genoegens en uitspanningen, die zijn deel mochten zijn, leken hem niet en als hij vrij was, ver diende hij veel geld met op zijne Es-cornet te blazen en spaarde zoo- veel hij kon. Eens toen het muziekkorps weer bijeengeroepen was, keek iedereen er verrast, van op te hooren, dat Hendrik Thorzell naar het Con servatorium vertrokken was. Na verloop van den vereischten stu dietijd kwam hij terug, zeer ver ouderd in zichzelven gekeerd en somberder dan ooit., maar met het eervolste diploma in geen acht jaar was er zoo'n schitterende uit gereikt. Hij werd nu in het 10de regiment als concert-directeur geplaatst. Zijne schoolmakkers en speel- genooten begonnen zich nu te her inneren, dat zij dezen directeur ge kend hadden en na het feestmaal in het officiers-casino kwamen eenigen hunner hem gemeenzaam op den schouder klopnen „Wel, Thorzell, hoe maak je het? Ken je ons nog?" Clara Wifholm kwam aan den arm van den kwartiermeester bin nen als diens bruid; er werd op haar geklonken en het muziekkorps blies eene fanfare na dien toost. Tien jaar later, bij het begin der manoeuvres, ging Thorzell met zware, dreunende schreden, de zaal, waar de officieren aan tafel zaten, binnen, en nam als een ge~' poseerde veertigjarige met grijze haren plaats onder de jonge offi cieren. Hij had naam gemaakt in de kunstenaarswereld en daarom stond hij nu gelijk met deze twee de luitenants. Men heette hem hartelijk wel kom. er werd op zijne gezondheid geklonken en de muziek buiten viel in met eene fanfare. Hij had zijn wensch bereikt. Nu waren de muzikanten vóór de deur op hunne beurt van hem eeschei- den door eene wijde klove. Hij was echter niet vroolijk; het eten smaakte hem niet en eerst la ter, toen hij buiten den dirigeer stok ophief, hem rnet kracht en takt zwaaide, terwijl een ander op de Es-cornet blies, en voelde, dat vier-en dertig Slavische mannen hem naar de oogen keken eerst toen kwam er een vaag, vluchtig gevoel van trots en vreugde in zijn hart. Zijn wensch' was te laat vervuld! De tijd verliep; hij kreeg de me daille voor kunst en wetenschap en in de groote wereld stond hij bekend als een achtenswaardig man,. Op het „Johannes"-feest op den „Burcht" kwam de vrouw van den kwartiermeester, Clara Wifholm, uit zichzelve naar hem toe en ver telde hem. hoe zij het zich nog zeer goed herinnerde, dat hij als kind overal haar cavalier was; zij had ook zijne laatste compositie ingestudeerd en vond die verruk kelijk schoon, maar verschrikkelijk moeilijk. Moeders van huwbare dochters waren zeer voorkomend jegens hem en de jonge dames vonden hem zeer interessant. De dochter van den overste, die de eerste jeugd voorbij was, keek hem bij eiken dans smachtend aan, terwijl hij. tegen den muur geleund, stond toe te kijken. Er werd een schrik keldans gedaan. „Mag ik de eer hebben, mijn heer de directeur? Het is niet de eerste keer, niet waar?" vroeg zij, die eens zijne lieve, kleine danse res was geweest en in zijne sterke armen gepolkeerd had. Ilij schrikte, want hij stond in gedachten verzonken, en verbeeld de zich, dat hij vóór zich zag zijn ldeino uilverkoren nimf in een gierlijk toiletje als koningin van het bal; een blos van jeugd en schoonheid lag over haar wezen verspreid. Hij herinnerde zich zijn voortdurend verlangen naar haar en hoe hij haar overal gevolgd had, hoe z'in hart van nijd en afgunst vervuld was tegen allen, die haar omringden in de wereld, waarin hij zich nu ook een plaats verwor ven had. Hij vestigde zijn vurigen blik op haar, trad eene schrede vooruit, maakte eene diepe buiging cn zei de zacht „Ik ben zeer vereerd en dank u voor uw vriendelijkheid, mevrouw; maar voor mij is het thans te laat om weer met dansen te beginnen." In het begin had men moeite te vergeten, dat de muziekdirecteur een gewoon muzikant was geweest, totdat er eenige groote heeren uit het buitenland kwamen, die daar gehoord hadden, dat Hendrik Thor zell zoo'n opgang maakte als kun stenaar. Men werd hartelijker en scheen hem nu geheel als gelijke te beschouwen. Het doodsbericht van mevrouw Clara Blirukraz, geboren Wifholm, verscheen in rle courant. De muziekdirecteur las het en bleef met gebogen hoofd zitten; eindelijk hief hij het hoofd op en [zette zich, terwijl-er tranen langs zijne wangen stroomden, aan de piano om oen afscheidslied te com- poneeren, aan de vriendin zijner jeugd opgedragen. Het lied werd niet bij den lijk dienst in de kerk gespeeld; het had daar ook niet gepast; want het was geen treurmarsch; het was slechts eene aangrijpende, droefgeestige melodie en heette: ..Miine danse res." Bij duizenden werden do exemplaren verkocht. Vele oogen zwommen in tranen of glinsterden van vroolijkheid bij het hooren er van; het stuk werd op het Conservatoir gespeeld. De kapelmeester van een klein land stal het, zette er ziin naam onder en droeg het op aan de tante van den regeerenden Vorst. Eene jonge dame speelde het eens in gezelschap en zeide „Do componist van die melodie moet wel een schitterende loopbaan ge had hebben Do vrouw van den majoor van het 10de regiment antwoorddo met veelbeteekencnden blik en nadruk: „Het had zoo kunnen zijn, maar zijn gelukster kwam te laat op."

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1