NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen Dagblacl in Haarlem en. Omstreken. 18e Jaargang. Maandag 12 November 1900. No. 3529 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen, in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door bet gcbeele Kijk, per 3 maanden. 1-65 Afzonderlijke nummera0.02# Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37# de omstreken en franco per post 0.45 ADVERTENTIEN Van 15 regels 50 Cts.; ieder» regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Adverfcenticn van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gobonw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Rcclac-tio COO. Telofooiinuuimcr der Admlnlrttratie 122. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEERSBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantiers. Met uitzondering van bot Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing Tan Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam, Dit blad verschijnt dagelijksbehalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciié Etrangère G. L,. DAUBE Co. JOIIN F. JONES, Suce., Parijs 31'"" Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit acht bladzijden. Haarlem's Dagblad van 12 Nov. bevat o. a.Boerennederlaag, Ver k Lezingen in Canada, Votum van vertrouwen in de Fransclie lieg, Chinee&chgeelboek, Spoorwegonge lukken, Ontvangst van president Kruger te Marseille, Denkeu. Het beleg van Haarlem door de Span jaarden, Nieuwe uitgaven, Uit tijd verdrijf, Naalden to Koop. Tevens behoort bij dit nummer als gratis bijvoegsel no. 10 van ,,De Zater dagavond", Letterkundig Weekblad voor Jong en Oud, bevattende Beken de Stadgenooten (W. Ezenr.an, met portret). Haarlem's Musea, Kroniek, Haarlemmer Halletjes, Feuilleton Uit- den-Tijd, Het Paard van den Majoor (verhaal), Moment-OpnameParijs V, henevens een aantal afbeeldingen, waaronder het portret van den heer W. Stuffers, allerlei, de oplossing van ons prijsraadsel, en een nieuw prijs raadsel. Politiek Overzicht. We waren zoo gewend geraakt aan de Boeren-overwinningen, dat we ons de tijding van een neder laag bijna niet kunnen voorstellen. Eu toch is het zoo, volgens een Reu ter telegram ten minste. De Boe ren dan moeten gevochten hebben bij Bothaville met het resultaat, dat de Boeren 23 dooden, 30 ve- wonden en 100 gevangenen verlo ren benevens 7 kanonnen. De Britsche verliezen bedroegen 3 of ficieren en 4 man. Het verlies van de kanonnen en de munitie is een ernstig verlies, en wij herinneren ons niet, dat de Engelschen gedurende den gehee- len oorlog zoo'n buit behaald heb ben. De Én^elsche aanvoerder en nog een aantal Engeische officie ren en manschappen zijn gesneu veld en gewond. Er is dus zwaar gevochten. Dat het aantal dooden en gewonden aan de zijde der Boe ren zooveel grooter is dan dat der Engelschen kunnen wij moeilijk anders verklaren, dan dat Boeren nadat zij zich overgegeven hadden nog het mikount van Ensrelsche kogels en bajonetten zijn gemaakt. Overigens kunnen de getallen nog aan weerskanten voor de Engel schen geflatteerd zijn, als te doen gebruikelijk is. Een groot geluk is, dat de Wet en Steyn, die nu op hun niet na te gane zwerftochten ineens bij Bothaville opduiken, tenminste ontkomen zijn. Maar wij zullen het nog bevestigd moeten zien, dat Steyn en de Wet inderdaad bij dat Boerencomman- do waren. Het aantal kanonnen maakt het wel waarschijnlijk, maar het Inkt zoo weinig op de Wet om zich te laten verrassen. Bothaville. dat herinnert men zich, is het dorp in het N.W. van den Vrijstaat, dat Hunter onlangs verwoest heeft. Uit Craddock, vanwaar in den laatsten tiid nog al Boeren-succes- sen "cmeld werden komen geluk kig weer gunstiger berichten. Een bericht van 7 dezer meldt dat de Boeren Leeuwkop weer bezet heb ben en de Engeische tot, driemaal toe vergeefsche pogingen deden om Bloemfontein te bezetten. Maar er is nog iets anders, dat ook gemeld wordt en minder mooi is, nl. dat de Boeren hun land niet bewerken omdat ze toch niet oog sten kunnen. Dat zou natuurlijk de ellendigste gevolgen kunnen hebben voor de Boeren, en het schijnt maar al to waar; de toe stand schijnt inderdaad zoo te zijn. De algemeene verkiezingen in Canada hebben geleid tot een vol komen overwinning van de regee ring. De uitslag van vijf districten Js nu nog onbekend, maar nu reeds ueeffc de regoeringspartij 127 zetels, ile oppositie daarentegen 81. Een meerderheid dus voorloopig van 16. De regeeringsmeerderheid zal flan ook, naar men berekent, met lien of twaalf zetels ziin versterkt. Deze verkiezing is een zegepraal ?an het Britsche imperialisms in Canada en wel een veel meer be sliste overwinning dan de heer Chamberlain in Engeland heeft be haald. In Engeland is de regee ringsmeerderheid stationnair ge bleven, in Canada daarentegen is zij vooruitgegaan en alle „kopstuk ken" van de oppositie zijn daar verslagen. Het curieuse van 't geval is dat het in Canada juist de liberale par tij is die, doordien zo nu eenmaal aan 't roer was, in 't imperialisti sche schuitje is komen te varen, terwijl de conservatieven daar de „Klein-Engelsehen" zijn. Zij ne men de begunstiging van Engeland in handelsquaesties kwalijk. De Fransclie Kamer heeft dus weer besloten mee te varen met het ministerie Waldeck-Rousseau Dit schijnt, na de tentoonstelling, te beteekenen dat de republikein- sche partijen tevreden zijn over het ministerie. De Fransche regeering heeft een Geelboek over China uitgegeven, bevattende 362 stukken. Onder de laatste is de nota van minister Del- cassé en een telegram van den Franschen Chargé d'Affaires te Berlijn van 13 October meldende dat minister Von Bulow verklaarde dat hij constateert dat Frankrijk nooit opgehouden heeft in overeen stemming te zijn met Duitschland om een spoedig en gunst'" einde te willen maken aan de Chineesche quaestio. Duitschland heeft geen enkel bezwaar tegen de nota Del- cassé. Een nieuwe nota van den heer Delcassé aan de gezanten, gedag teekend 30 September constateert dat alle mogendheden zich ver- eenigden met het beginsel in de vorige nota neergelegd. Het laatste document is van 30 October en heeft betrekking op de aansluiting van Frankrijk bij de Engelsch-Duitsche overeenkomst. Het geelboek bevat ook het rap port van den heer Pichon over het beleg der gezantschappen. Buitenlandsch Nieuws. De Fransche Kamer. De Kamer zette Donderdag de beraad slagingen voort over de interpellatie van den heer Vazeilles, den radicalen afgevaardigde van Loiret, over de al gemeene staatkunde van het kabinet. De heer Thierry betoogt, dat de po litie te Marseille niets deed om de vrij heid van den arbeid tijdens de werk staking te doen eerbiedigen. De lieer Sembat valt de Regeering aan, over het feit, dat zij Sipido aan de Belgische Regeering heeft uitgele verd. De minister-president, do heer Wal- dcck-Rousseau antwoordt breedvoe rig op de verschillende redevoeringen. Hij gelooft, dat het beste middel om de zaak der werkstakingen op te los sen, zou zijn de patroons en de werk lieden te noodzaken voor het scheids- j g- echt te komen. Dat is het beste i middel om den openharen vrede te ver zekeren. 'Iet is noodzakelijk dat de Kamer zich uitspreke of zij de Regee ring in staat acht de hervormingen tot een goed einde te brengen. Er zijn er die zeggen, dat onze taak geëindigd is. Indien de Kamer dat denkt, moet zij het zeggen. Het zal ons niet moei lijk vallen het bewind neer te leggen. De heer Barrot stelt een motie voor, vertrouwen uitsprekende in de ver klaringen der Regeering. De heer Humbert stelt voor er de woorden aan toe te voegen: „Zelfs wat betreft de uitlevering van S'nido." De heer Waldeck-Rousseau ver klaart, dat de Regeering zich met de motie van den heer Barrot vereenigt; hij voegt er bij, dat hij de solidariteit van de geheele Regeering kan beves tigen. Hij besluit met de verklaring, dat hij zich houdt aan de motie van vertrouwen, daar hij niet de dupe wil zijn van bedriegelijke moties of par lementaire streken. De motie-Barrot wordt aangenomen met 330 tegen 239 stemmen. De toevoe ging van Sembat, waarin betreurd wordt de onwettige uitlevering van Sipido, wordt aangenomen met 30G tegen iyö siemmen. (Levendige ont roering). Spoorwegongeluk kon. Een vreeselijk spoorwegongeluk heeft plaats eehacl bij Bra.ine l'AI- leud (aan de lijn van Charleroi naar Brussel).De trein dieVrijdagmorgen om 5 u. 25 uit Baulers is vertrok ken. is dwars aangereden door een goederentrein die op het stations emplacement van Braine l'Alleud rangeerde. De eerste wagens van den personentrein werden geheel vernield, evenals verscheidene«va- gens van den goederentrein, waar van de locomotief totaal is verbrij zeld. Een stoker en een machinist zijn gedood; li reizigers, voor 't meerendeel werklieden die naar Brussel gingen werken, zijn ern stig gekwetst en worden verpleegd in het station van Braine l'Alleud. Een niet minder ernstig spoor wegongeluk heeft Vrijdagavond om halelf tusschen Frankfurt am Main en Offenbach plaats gehad. Daar reed de personentrein 238 op den stilstaanden D-trein 42. De laatste wagens van den D-trein werden verbrijzeld daarbij ont plofte een gashouder, waardoor de do laatste twee wagens in brand geraakten. De reizigers van den voorlaatsten wagen konden zich nog redden maar die van den laat sten wagen zijn blikbaar allen ver brand. De onkenbare overblijfse len doen vermoeden dat er 6 tot 8' personen inzaten. De oorzaak van het ongeluk, dat bij dikken rnist geschiedde, is nog niet vastgesteld. Behalve de verbrande personen zijn nog drie reizigers en één con ducteur licht gewond. Het station Offenbach ligt aan de lijn van Frankfurt naar Berlijn. De ontvaDKSt van Kruger te Marseille. Mevrouw Eloff, de dochter van pre sident Kruger, is Vrijdag met twee kinderen te Marseille aangekomen met de „Kanzier"; zij is afgestapt in het Hotel de Noailles, waar zij appar tementen betrokken heeft in tie nabij heid van die, welko voor Kruger be stemd zijn. De „Gelderland" wordt niet verwacht voor den 20en Novem ber. De afgevaardigde Georges Berry is voornemens zich aan het hoofd der vereenigingen van oud-strijders te plaatsen, met zijn waardigheidsteeke nen als afgevaardigde bekleed, om president Kruger te ontvangen. In een interview zeide mevrouw E loff, dat de toestand in Zuid-Afrika ernstig is voor de Engelschen, daar er volkomen hongersnood heerscht te Pretoria, wijl de voorziening in de behoeften der stad en van het leger onmogelijk is. Het einde is nog lang niet nabij; de Boeren hebben groot vertrouwen in den uitslag van de reis van president Kruger, die over vol doende middelen beschikt om krachtig op te treden. Brief van den heer Reitz. De „Patrie" maakt den volgenden brief van Reitz aan Grébauval, voor zitter van den gemeenteraad van Pa rijs, openbaar: Aan den heer vooizilter van den gemeenteraad van Parijs. Zeer geachte heer on vriend! De Voorzitters en de leden van den Volksraad benevens bet geheele volle der twee republieken hebben met ge voelens van groote dankbaarheid ver nomen de hartelijke en enthousiaste ontvangst, die den Boerenafgevaardig- den te Parijs ten deel viel en de talloo- ze beleefdheden, waarmede gij en met u de stad Parijs wat zeg ik"? ge heel Frankrijk dezelfde afgevaardig den hebt overladen, zoodra zij den bodem van de groote zuster-republiek betraden. Overbodig u te zeggen, zeei geachte heer en vriend, dat het dankbare volk van de Transvaal en den Oranje-Vrij staat in het diepste van zijn hart is getroffen door deze ondubbelzinnige blijken van vriendschap en broeder schap, waarvan onze ar'get aardigde brooders het voorwerp waren .an de zijde van geheel het beste deel der in woners van uw zeer bewondorenswaar dig land on meer in 't bijzonder van de schoone hoofdstad van dat Frank rijk, dat zich steeds zoo gastvrij heeft betoond aan .allen, die een beroep de den up haar onuitputtelijke en spreek woordelijk geworden edehnuf digheid. Wij Boeren, wij bezitten niet de ga ve der welsprekendheid, maar in ons hart is een levendig gevoel van een grenzenlooze erkentelijkheid jegens 't edele en dappere Fransche ras, jegens dat volk van helden, dat niet geaar zeld heeft de laffe laagheid van een onderdrukker te brandmerken, die mis bruik maakt van zijn macht en een Vreedzaam volk, een volk, dat niets béters vraagt dan in rust te leven en in vrede te genieten van een onafhan kelijkheid, verworven ten koste van veel lijden, veel smarten en veel heete tranen, die uog niet ophouden tc vlie den, tracht te verdelgen. Aanvaard, mijnheer de voorzitter, die verzekering van mijn eerbied en hoogachting, Uw dw .dienaar, REITZ, Staatsecretaris. Deze brief, zegt de „Patrie". werd tc Parijs gebracht door een moedige Holiandsche dame, die uit Zuid-Afri ka kwam, mevr. Hogewoning. Stadsnieuws HAARLEM, 10 Nov. 1900. Het Haarlemsch Muziekkorps „Or pheus" geeft op Zaterdag 17 November een feestavond in bet Brongebouw; de onderoffieiersvereeniging Mars zal op Zaterdag 1 December weer eens van zich laten hooren door het geven van eene uitvoering iu liet bovengenoem- do gebouw. Bravo, zonen van Mars! Zondagavond 2 December is in het zelfde gebouw de gymnastiek- en scheruiverecniglng „Concordia" aan het woord, die haren leden en genoo- I digden cene soirée dansante aanbiedt. Men verzoekt ons te melden, dat in het beknopt verslag over de Chrysan themum-tentoonstelling te Amsterdam een inzender ontbreekt, nl. de heer A. J. van Veldhuizen. Ambtenaren der N". Z. A.S.M. Vrijdag-avond had in het café- „Hoogerhuis" alhier eene vergadering plaats van de uitgezette Zuid-Afrikaan- sclie Spoorweg-ambtenaren bier ter stede, met het doel eene afdeel ing te stichten van den Bond, opgericht om schadevergoeding van de Britsche re geering te vragen. Het initiatief voor deze bijeenkomst was genomen door de heeren Do Waal Malefijt en de De Hol lander. Een SOtal ambtenaren hadden aan de oproeping gevolg gegeven. De heer De Waal Malefijt het woord nemende heet de aanwezigen welkom en zet het doel dezer vergadering nader uiteen. Naar zijne meen ing verdient 't aanbeveling zich aan te sluiten bij den Bond van Ambtenaren, welker hoofd zetel te 's-Gravenhage gevestigd is, daar ook liicr het spreekwoord geldt Een dracht maakt macht. Naar aanleiding van eene opmerking door een der aanwezigen gemaakt om alvorens tot het stichten van eene af deeling over te gaan rechtskundig ad vies in te winnen omtrent de mogelijk heid van 't bekomen van schadevergoe ding, zegt de heer De Hollander, dat z. i. de ambtenaren der N. Z. S. M. in 't geheel geen recht op schadevergoe ding hebben daar ze in den strijd tegen Engeland de Boeren wel degelijk heb ben geholpen, door den dienst op de veroverde lijnen iu Natal en de Kaap kolonie waar te nemen, enz. De heer De Waal Malefijt is van ipeening dat het stichten van eene af- deeling ook van nut kan zijn om den band tusschen de Zuid-Afrikaansche spoorwegambtenaren nauwer aan te halen. Hij verzoekt allen die 't met hem eens zijn op te staan. Het blijkt dat de aanwezigen allen vóór de oprichting ziin. Alsnu gaat men over tot 't verkiezen van een voorloopig bestuur. De uitslag is, dat benoemd worden de heeren De Waal Malefijt, Heudriks en De Hol lander, resp. als voorzitter, secretaris en penningmeester. Hierna stelt de heer De Waal Malefijt voor inlichtingen in te winnen bij 't Hoofdbestuur te 's-Gravenhage om trent de ï-eeds gedane stappen bij ons Ministerie van Buitenlandsche Zaken en dan over 14 dagen eens» 2a vergado- rfng te beleggen waarop de resultaten van dat onderzoek zullen worden over gelegd. De voorzitter deelt tevens mede dat niet alleen alle ambtenaren die met geweld Transvaal uit zijn gezet lid kunnen worden, maar ook zij die op eene uf andere wijze door dezen oorlog schade hebben geleden. Nadat de heer Hendriks een woord van hulde aan de Haarlemsche pers gebracht had, voor de bereidwilligheid, waarmede zij do van huis en have be roofde ambtenaren gesteund had, waarop de heer Sarlet uit naam van Dagblad en Oprechte Haarlemsche Courant dankzeide, werd de vergade ring gesloten., In het douchebadhuLs zijn in de af- geloopen week genomen 409 baden. Schouwburg. Voordrachtenavond. Voor een bijzonder klein publiek gaven de dames Jonkvr. SonhieWi- ehers en Ida Mollinger, leden van de Vereeniging voor Vocale en Dramatische Kunst te Amsterdam hare voordrachtavond in den Schouwburg gisterenavond. Het is niet flatteus voor onze stadgenooten, maar het is toch zoo, dat wanneer er sublieme kunst ge geven wordt de opkomst zoo be droevend is. Komt dat, doordat we zoo dicht onder den rook van Amsterdam zijn 't Verschijnsel deed zich ook gis terenavond weer voor. Geringe op komst bij inderdaad superieure kunst. Reeds bij de vertolking van Fran cois Coppée's „Le Passant" begon de belangstelling in het spel dezer dames, die reeds vrij hoog gespan nen was, te stijgen. Het vloeiend Fransc'n van Coppée's mooie ver zen werd bewonderenswaardig zu' ver, vlot en prachtig geaccentueerd gezegd. Zelden hoorde ik zulk me iodieus Fransch. Zoowel de smart en de strijd van Silvia als het losse spel van den poetischen rondzwer ver Zanetto werden onverbeterlijk uitgebeeld. Ida Mollinger zegde hierna de slatige Rey van Engelen uit Von dels „Lucifer", waarvoor haar smij dige, klankvolle, expressieve stem volkomen capabel is en daarna het geestige,,La Couturière",dat ik nog niet kende, doch nu zeer waardeer. Na de pauze de derde acte van het vijfde tooneel uit Molière's „Misanthrope" waarin de dames mij beter mochten voldoen dan in de twee Holiandsche stukjes die volgden. Het gedeelte na de pauze was aan 't blijspel gewijd. Do geestige trekjes uit een der geestigste mo menten van Molière's Misanthrope kwamen wonderwel tot hun recht. Ook de Holiandsche stukjes „Het Brautlied" en „Een jonge dame die aan Politiek doet" waren wel goed. Het eerste over het algemeen wat woelig, wat druk. Vooral Ida Mollinger is eene ac trice van zeer groote begaafdheid, die naar het mij voorkomt haar kracht vooral in het tragische moet zoeken, terwijl daarentegen Sophie Wichers in het komische nog din gen van beteekenis zal kunnen doen. Van harte hoop ik dat de dames zich niet door dc geringo opkomst zullen laten ontmoedigen en nog eens terug komen, doch dan voor een volle zaal, want haar kunst is dit overwaard. V. d. B. Het bestuur der Vereeniging „Noorderkwartier" heeft het plan opgevat om op 4 December a. s. den kinderen van de loden, ter ge legenheid van het St. Nïcolaasfeest, een feestavond te bereiden in de groote zaal van „de Kroon." Dat zal het jonge volkje aan staan! Air merkwaardigheid kan wor- cn gemeld, dat in den tuin van een huis aan den Koninginneweg een gouden regen in bloei staat. Men kari er twee volle, zware tros sen aau zien hangen. Door Eendracht Verbetering. Vanwege de Bloemistwerklieden- vereenigii'g van dien naam werd Vrij dagavond in de grooto zaal der Socië teit ,,De Kroon" cone openbare ver gadering gehouden, die druk bezocht was. Als spreker trad op de heer Cap- tein, een vakgenoot, met het ondort werp: „Is organisatie noodzakelijH voor den Bloemistwerkman?" Spr. ving zijn rede aan met een overzicht td geven van den toestand in het blot* mistwerkliedenvak en te? wijzen op do vele misstanden, dia daarin voorko men. Do bloemistwerklieden verdien nen, niettegenstaande de verhooging in den laatsten tijd,van 10 cents per dag, nog geen 13 cents per uur, het jongens- loon in de bestekken /der gemeente werken. De onlangs opgerichte vakvoreeni ging, die ruim 100 leden telt, stelt zich dan ook ten doel, in de eerste plaats om verbetering in die misstandon ta brengen, om zoodoende te geraken tot een men sch waar dig bestaan. Om dit te bereiken, moeten allen ge-i trouw blijven aan de organisatie. Tcj bejammeren is het dan ook, dat cr nog zoovelen niet rechte vereenigingsmairt nen zijn. Daarbij komen nog verschil-1 Jende factoren, die bij de werklieden' 't vereönigingsleven in den weg staan.: In do eerste plaats dat is wel niet; vleiend doch kenmerkend dat da bloemistknechts 25 jaar tem achter staan bij werklieden in andere vak ken, wat verbetering betreft; verder zijn er velen, die maar toezien, en lie ver de kastanjes uit het vuur laten halen door anderen; en dan is er nog eene categorie, die zich laat paaien met de belofte der patioons om nog maar eenigen tijd geduld to hebban. Aan die praatjes moet men zich vooral; niet storen, doch zich krachtig orga- niseeran. Een ieder moet zich afvra gen: is or welvaart in het gezin derj bloemistwerklieden, en het antwoord is ontkennend. Het loon is onloerei-| kend. Zondag en in de week, van 'tl voorjaar tot het najaar, ja zelfs in den' nacht moeten ze in duin gaan spitten en zwaren arbeid verrichten, zich af-! beulen om de geringe inkomsten nog eenigszins (o verhoogen, om zoodoende in hun onderhoud te kunnen voorzien.: Daardoor zijn wij dan ook niet in staat al onze krachten aan de belangen der patroons te wijden. In den tcgenwoor- digen tijd ijvert een ieder voor Zon dagsrust, die voor den bloemistknecht nog een ideaal is. Velen beseffen helaas nog niet, dat' zij recht hebben op een menschwaar- dig bestaan. Wat is een menscliwaar dig bestaan? Paus Leo XIII zegt in zijn Encycliek Rerum Novarum, daar onder te verstaan: voldoende voeding, kleeding en huisvesting. En daar zijn wij nog verre van af. Wij krijgen geen menschwaardig bestaan met een ver dienste van f 8 per ween, met Zondag en door de week werken. Organisatie is dus allereerst noodig en noodzake lijk. Om aan haar doel tc beantwoor den moet de organisatie bestaan uit peTsoncn van één en hetzelfde vak, on verschillig welke kleur of geloof men heeft Allen moeten één doel voor oogen hebben, hc-t behartigen en be vorderen der vakbelangen. De patroons zijn ook wel lid van de neutrale ver eeniging voor Bloembollencultuur cn vragen niet „zitten daarin R. Kath., Liberalen of Socialisten". Waarom: moeten do arbeiders dan wel verdeeld! zijn, waarom mooton er vercenigingen! van Volksbond of op anderen grond slag zijn? Wanneer men vakbelangen heeft, kunnen deze alleen behartigd worden in onze' vereeniging, die niet naar kleur of geloof vraagt Verder wees spreker er op, hoe de vakvereeniging te Hillegom, die er patroons als advi seurs heeft ingehaald; en de hoveniers- vereenigiug to Haarlem, die zich hoeft aangesloten bij d o bloemisten-en tuin liedenbond, die staat onder bccscherm- heerschap van baron die en die, niet dto in, omdat eensdeels do patroons- belangen op den voorgrond worden ge steld, en do tweede vereeniging niet veel succes kan hebben. Ten slotte be streed spr. het drankmisbruik, dat' Dadeelig is voor eene goede organisa tie; elke 5 cent aan Jenever besteed kan ten goede komen aan het gezin en de vakorganisatie, want drinkende arbei ders kunnen niet denken, en denkende1

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1