in Gen Lnutn. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezeri Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e Jaargang. HAARL Dinsdag 13 November 1900. No. 5330 ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd ie (kom der gemeente), per 3 maanden1.30 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. „1.65 Afzonderlijke nummers0.02)-£ Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden. „de omstreken en franco per post 0.45 A D V E ETEN TIE N Van 15 regels 56 Cts.iedere regel meer 10 Cts. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar pliaternïmto. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per rcgcL Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, Tlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der JRedaciie OOO. Telefoonnnmmor der Administratie 13®. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Couranticr*. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën on Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen Advertentie-Bureau A DE LA MAR Ate Amsterdam. JDit "blad verschijnt dagelijhs, behalve op Zon- en Feestdagen. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs SP" Faubourg Montmarlrc. Haarlem 8 Dagblad van 13 Nov. bevat o. a.Do Boeren chargeeren en lijden volgens de Engelsclteu een nederlaag, Hsagsche brief, Wisselvorm ahching, Levens verzeke ring N. 0. G., Voetbalwedstrijden. Onze Brievenbussen xyn geplaatst tegen den muur van het siga renmagazijn van den heer E. Lange veld, Groote Houtstraat 140 en tegen dien van oen heer F. Hellingman, firma H. C. Lou- werse en Zoon confiseur, Grooto Houtstraat hoek Anegang. Allo brieven en bescheiden, bestemd voor onzo Redactie, onze Administratie en onze Stoomdrukkerij, kunnen daarin geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 9 en 11 uur, des namiddags 1 en 2 uur. des avonds 7 uur. J. C. PEEEEBOOM, Directeur. een aanval van 400 man van Dela- rey's commando af. Politiek Overzicht De laatste oorlogsberichten, van Engelsche zijde tot ons gekomen, zijn berichten van Boeren-neder- lagen. Een telegram nl. van lord Ro berts uit Johannesburg van 8 de zer zegtGeneraal Smith Dorricn meldt, dat er tussc-hen 6 en 7 No vember zwaar werd gevochten; zijn maoht, bestaande uit 250 he reden manschappen en zes kanon nen en negen honderd infanteris ten, ontmoette de Boeren spoedig na haar vertrek uit Belfast. De vijand zwermde om de Engelsche flanken tot Komatirivier was be reikt, waar hii in een zeer sterke stond, waaruit hij gedwon gen werd te ra te trekken door een wijde omtrekkende bewegine. Den volgenden dag trachtten de Boeren, na aanzienlik versterkt te zijn, tevergeefs de stelling te be machtigen, van waar zij den 6e middags verdreven waren. Dit 'feit is in dezen oorlog zonder pre cedent, meent lord Roberts. In het gevecht deden twee honderd be reden Boeren onverwacht een char ge op de Engelsche achterhoede van af 70 yards. De aanval werd gekeerd door de Canadeesche dra gonders. De Engelsche verliezen in de twee dagen bedroeden acht gesneuveld en 32 gewond. Wachten we op de bevestiging hiervan. Lord Melhuen verraste Snijman en Vermaak tusschen Otteshoop en Lichtenberg en bracht hun eenige toe. Hij maakte een paar wagens buit. Generaal Kitchener, de broeder ran lord Kitchener deed een ge slaagden nachtelijken aanval bij Middelburg; de huzaren chargeer den in het maanlicht en sabelden j vele Boeren neer. De bereden in fanterie dekte hun terugtocht met In den morgen kwamen versterkingen aan, waar- de vijand geheel uiteengesla werd. Kolonel Plumer sloeg Buitenlandsch Nieuws. Wat cle China expeditie aan Duitaohland kost. Er is eene tot 31 Maart 1900 strek kende begrooting door de expeditie naar Oost-Azië in den vorm van een derde aanvullingsbegrooting aan den Bondsraad gezonden. Bij elkaar zijn er 152,770,000 mark aan credieten noodig; de reeds voor dit doel gedane uitgaven worden ach teraf goedgekeurd en op reeds toe gestaan crediet in rekening ge bracht. Voor het begrootingsjaar 1901 zal een nader ontwerp worden ingediend, zoodra do toestand is te overzien. Bij het thans ingediende ontwerp is eene" toelichting ge voegd, waarin de politieke nood zakelijkheid van de expeditie wordt uiteengezet en waarin de sterkte van het Duitsche expeditiecorps op 863 officieren en hoogere ambtena ren, 18739 manschappen en lagere beambten en 5579 paarden wordt aangegeven. President Kruger te Marseille De burgemeester van Marseille, gevraagd naar zijn voornemens met betrekking tot de botoogingen voor president Kruger, zeide dat hij persoonlijk een onzijdige hou ding zal aannemen en alle mani festaties zal toelaten, maar hij zal niet dulden dat iemand gemoles teerd wordt en daarom do noouige politiemaatregelen nemen. Algemeene berichten. Een vreeselijk ongeluk heeft bij Ghoisy-le-Roi plaats gehad, tenge volge van de botsing van twee trei nen. Er zijn 8 dooden en 16 ge wonden. De Spaansche minister van bin nen landsche zaken verzekert ten stelligste, dat er geen enkele Car- listische bende meer in Spanje be staat en dat de rust overal her steld is. Het Hof van Assises te Parijs heeft, met aanneming van verzach tende omstandigheden. Salson, die een schot loste on den Shah van Perzië, tot levenslangen dwangar beid veroordeeld. CHINA.- De opperbevelhebber meldt uit Peking van 7 dezer: De dysenterie neemt algemeen af; in Peking en Tientsin komt nog typhus voor. Twee Japansc{ie compagnieën zijn uit Peking en Tung-lsjau te gen troepen Boksers bij Shung-sien uitgezonden. Een Russische colonne had op 31 October een gelukkig gevecht ten noorden van Tsunliwasu, hare verliezen waren 2 man gesneuveld, 4 officieren en 12 man gewond. Een gemengde colonne, uit Rus sen, Franschen en Engelschen be staande, marcheert van Tang-tsjau over Foeng-junhsien naar het Noor den. Als gevolg van pressie, te Peters burg uitgeoefend, geeft Rusland officieel den spoorweg aan graaf Waldersee over en deze zal onge twijfeld den spoorweg overdragen aan Kinder, hoofdingenieur van de spoorwegen in Noordelijk China. Behalve Rusland, is ook België bezig zich land toe te eigenen voor een nederzetting. Een telegram uit Peking van 9 dezer meldi Li Hung Tsjang ontving een no ta van den keizer, waarin deze wei gert de gevraagde bestraffing van Toeng-fuh-sjang toe te staan en al leen in de verbanning van Yuh- sien toestemt. De nota is nog niet formeel aan de buitenlandscne ge zanten medegedeeld. Het schiet niet best op met de voorloopige conferenties der bui- tenlandsche gezanten, geen enkele belangrijke quaestie is nog bespro ken. Men gelooft dat de later te voeren onderhandelingen met de Chineesche gevolmachtigden tct in het oneindige zullen gerekt wor den. De terechtstelling van de drie mandarijnen te Pao-tingfu die be trokken waren in de moorden, en wier hoofden op palen zijn gesto ken, heeft oen diepen indruk ge maakt op de inlanders. Het onderzook in zake de samen zwering tegen hst leven van Ko ning Humbert van Italië is geslo ten en nog dit jaar zal het proces behandeld worden. Tegen den in Amerika vertoevenden leider van 't complot zal b'; verstek vonnis gewezen worden; Laner en Quinta- valle, de beide te Milaan gevangen gehouden anarchisten zullen als medeplichtigen van Bresci terecht staan; deze zal eerst na 't prcccs definitief naar het voor hem be stemde tuchthuis worden overge bracht. Stadsnieuws HAARLEM, 12 Nov. De Kamer van Koophandel en fa brieken alhier heeft een adres gericht tot den directeur-generaal der poste rijen en telegrafie, waarin gezegd wordt, dat in verband met den meer en meer beperkten Zondagsdienst voor de posterijen, zich de behoefte aan de telegraaf sterker doet gevoelen en haar voorkomt, dat door openstelling van de telegraaf en van de intercommunale telefoon gedurende een grooter aantal uren des Zondags voor dringende go- vallen de verbinding moest openblij ven." Voorts heeft de Kamer aan den mi nister van financiën eene missieve ge richt, waarin zij instemming betuigt met het door do Nederlandsche Ka mer van Koophandel te Londen inge diend adres betreffende het creditec- ren voor don accijns voor do suiker benoodigd voor het bereiden van vruch tengeleien. Tot schoolopziener in het arrondis sement Haarlem is benoemd de heer P. Goedhart te Roermond. Bij. het op 11 en 12 September afge nomen derde of schriftelijk gedeelte van het notarieel Staatsexamen zijn o. a. geslaagd de heeren: mr. C. Bak ker en mr. A. Moens, heiden alhier. Do kantonrechter te Alkmaar, uit spraak doende in de zaak van den di recteur der stoomtram HaarlemAlk maar, beschuldigd rijf en twintig maal die tram te laat te hebben doen aanko men in laatstgenoemde plaats, sprak den directeur vrij, omdat hier force majeure de oorzaak der vertragingen is geweest. Zondagavond trad voor de ledene der Christelijke Wcrkliedenvereeni- ging „Maarten Lut.hör," in de kerk der Broedergemeente als spreker op Ds. van Wijk, Ev. Luth. Predikant le Amsterdam, met het onderwerp ,,de Luthersche zending op de Batoe-eilau- deu." Schouwburg. Zenuwachtige vrouwen. De schouwhurgdirectio heeft reden om over den avond van Zondag zeei tevreden le zijn. Eene dichte menigte vulde den schouwburg op alle rangen „Zenuwachtige Vrouwen" is een al lerdolst kluchtspel; in het eerste bedrijf geniet men in alle kalmte, maar in de beide laatste bedrijven lacht men, als of er geen ophouden aan is. De heer Willem van Zuylen vervult er een rol in van een koekebakker, Oscar Chape- loux; nu weet men dat van Zuyle- het in zijn macht heeft om van een rol, al is zij nog zoo dwaas, toch nog iets dwazers te maken en dat heeft hij Zondag gedaan met alle overdrijving die hem eigen is. Wij gelooven niet, dat er iets zoo onnatuurlijk is als deze koekebakker, doch door van Zuyle- voorgesteld, vergeet men de critiek en lacht en lacht, totdat de tranen u ovei de wangen loopem De overige medespelenden droegen aan het goedloopend geheel ht hunne bij. Trouwens dat konden wij van het gezelschap des heeren van Eijsden ver wachten. Aan het eind moest driemaal gehaald worden en dat. wil voor oen blijspel heel wat zeggen. De mannenzang-vereenlging „Kunst door oefening", directeur de heer J. Th. Windt, gaf Zaterdagavond eene feeste lijke uitvoering in het Brongebouw; in de concertzaal van de Sociëteit „de Kroon" werd op datzelfde tijdstip eene gecombineerde uitvoering gegeven door het Mannenkoor „Excelsior" en liet strijkorkest „Muziek en Vriendschap." De heer A. van der Voort, heeft we gens vele werkzaamheden zijn ontslag gevraagd als leeraar in de Gezond heidsleer aan de Rijks Normaallessen alhier wij vernemen dat in zijn plaats is benoemd de heer Adrian, arts te de zer stede. De derde feestavond voor de leden van den II. K. Volksbond Zondagavond in de groote zaal der Sociëteit „de Kroon" gegeven is evenals de beide vorige uitstekend geslaagd. Ook nu weder amuseerden de aanwezigen zich met de opvoering van het inderdaad fraaie en afwisselend programma. Zondagmiddag omstreeks 3 uur viel op dc Leidschevaart nabij de Schout- jeslaan een jongen van ongeveer 13 jaar te water; op zijn hulpgeroep ltwa wen twee mannen aanloopen. Èen hunner, Jansen genaamd, sprong ge kleed te water en redde zoo den bewus- tcloozen knaap van een gewissen dood. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebbe nkwaadwilligen uit balda digheid de perceelen van eenige bewo ners in de Oranjestraat beschadigd, door de ruiten en sponningen daarvan te vernielen. Het mocht der bewoners niet geluk ken, de daders te ontdekken. Een nieuwe winkel. De zaak van den heer K. van Eden, die meer dan twintig jaar gevestigd was in de Damstraat, is thans ver plaatst naar het Spaarne en hedenmor gen geopend. Het is een scliitterende verbetering. De ruimte was in den win kel in de Damstraat veel te klein. Daar heeft men thons niet over te klagen. Wat het meest opvalt is juist de flinke ruimte in de nieuwe zaak. Toen wij een kijkje namen hoorden we juist een klant zeggen„We zuilen mekaar nu niet meer in den weg staan." Ruim, lucht en licht, met prachtige gelegenheid tot berging achter is deze verandering inderdaad een groote en gelukkige verbetering voor de zaak van den heer Van Eden. Do vcriimmering is vervaardigd door de heeren Michielse en Nederkoorn. Een vrouw in de Brouwersstraat werd wegens het verknopen van ster ken drank in het klein zonder de daar toe vereischto vergunning bekeurd. Teraardebeotelling. Groot was do belangstelling heden morgen bij de teraardebestelling van het stoffelijk overschot van wijlen den heer Alexander Gerhard Mörzcr Bruyns, oud-gezagvoerder der Stoom vaart-Maatschappij „Nederland". Di recteuren der Maatschappij, eenige ka piteins en stuurlieden, allen in uni form en vele personen, dames en hee ren, waaronder die als passagiers met kapitein Bruyns gevaren hadden, wa ren aanwezig. De lijkbaar was bedekt met eenige kransen, waaronder van de Maatschappij. Do deelneming was al gemeen, en toen de kist dan ook in de groeve werd neergelaten, was menig oog vochtig, werd menige traan gela ten, en hoorde men onophoudelijk snikken. Aan de geopende groeve, sprak de heer Boissevain, hoofd-dirèctcur der Maatschappij „Nederland" gevoelvolle» woorden, die getuigden van de grooto waardeering en toegenegenheid, die do Maatschappij don ontslapen gezag voerder toedroeg. Spr. wees erop hoe het der Directie eene behoefte was om op deze plaats eene afscheidsgroet to brengen. Vier en zestig maal had zij afscheid van hem genomen bij het. aan vaarden van de veis naar Indiü en dan placht hij altijd met zeemans ironie te zeggen„Tot straks". Doch nu moeten wij afscheid nomen voor het laatst. Wij herinneren wat hij voor ons geweest is de trouwe, verknochte kapitein hij is geweest de pionier van de stoomvaart, die de moeilijk.1 H tij den in het begin heeft medegemaakt. Een ieder, die er mee bekend is, weet wat het zeggen wil, om eon goede orde, discipline en vormen aan boord te krij gen. En daarvoor heeft Bruyns zorg gedragen. Hij was dc gezagvoerder. Hij was streng, maar ook voor zich- zelve- Hij had gezag door zijn goed hartig, rondborstig karakter, vanwaar moreelo kracht uitging Altijd was hij op zijn post, op zijn werk. en liet zijn altijd wakend oog over allen gaan. Hij oefende op allen een goeden invloed uit; menig iong officier, zal lator nog wel eens gedenken, wat hij aan den overledene verschuldigd is. Wat hij \oor zijn gezin geweest is, dat getuige de diop bedroefds weduwe cn de vier jonge mannen, in don aanvang van hun carrière, die weten hoe hun vader, niettegenstaande hij veel afwezig was, hun geest e:i karakter vormde. Met diepen weemoed staren wij hem na. En in moeilijke oogenblikken zullen wij ons altijd Bruyns voorstellen, aan hem denken, den gezagvoerder met zijn Yurigen blik, zijn kordate stem. En dan zien wij hem in gedachten weer staan op de commando brug en den ken aan dc woorden zoo dikwijls door hem geuit„Alles klaar, van achteren los". De Maatschappij heeft veel in hem ;rloren. De oudste zoon dankte voor dc laat ste eer den overledene bewezen. Geheel onder den indruk van deze plechtige teraardebestelling, verlieten de vele aanwezigen daarop den dooden- akker. Binnenland. HAAGSCHE BRIEVjSN. Men herinnert zich, dat de wethou der der gemeente 's-Gravenhage, do heer Gevaerts van Simonshaven, bij zijn aftreden als zoodanig, rekenschap heeft gegeven van de motieven die hem daartoe bewogen. Reeds do vorm, waarin dat geschiedde, trok dc aan dacht, maar niet minder het feit, dat dc rede een ware akte van beschuldi- ;ing werd tegen het college van B. on W. In de bewuste raadszitting zeide dan ook de burgemeester een schrifte- Feuilleton. Naar het Duitsch. Tot kort gelecfen cle'den we Sinds den dag echter, dat ons een aanvang nam, ik slechts een paai* briefkaar met korte berichten omtrent lichamelijk welzijn naar huis Het is de eerste maal ik voor Thyra een «-eheim heb. is jou wil die me daartes maar het bevalt me in 't pheel niet. Ik heb altijd een ge- (oel alsof ik daardoor een onrecht egenover mijn moeder on zuster >ega. Dat wil zeggen, 'dat zo je in 'en grond nader aan 't hart liggen lan ik, want anders kon je niet oo'n zonderlinge knaging van het ondervinden. Erken het eerlijk, Erik; het beste deel an je hart is daarginds in Noor gebleven,, en het is maar een gering overschot, dat je mij hebt geschonken. De beschuldiging werd als schert send uitgebracht, maar een harde uitdrukking in haar gelaat logen strafte dien schertsenden toon. En Erik Hallager zag dat lichte blijk van ontevredenheid wel. Hij knielde naast Edith op den met mos bedekten grond neder en terwijl hij haar zacht aan zijn borst trok. zeide hij met een eenvoudige trouwhartigheid, die overtuigender was dan de vurigste eed: Zoo moet je niet spreken, liefste, ook niet in scherts. Geen wezen op aarde is me nader dan jij, en er is geen plaatsje in mijn hart waar je niet als onbeperkt hcerscheres gebiedt. Van hetgeen je toebehoort, ontneem ik je heusch niets, al heb ik ook liof degenen, die me tot nog toe bet dierbaarst ware». Ik sou het ondankbaarste wezen op aarde zijn als ik in mijn nieuw geluk vergeten kon, hoe veel zij tot op dit oogenblik voor mij geweest 'zijn. Je kunt natuur lijk mijn gevoelens voor haar op dit oogenblik nog niet deelen, want ze zijn je slechts vreemden; spoe dig echter, mijn dierbaar aan staand vrouwtje,zul je mp_toege ven dat ik niet te veel, maar te wei nig goeds en waardeerends van haar gezegd heb. Edith-legde haar wang tegen de zijne, maar baar starre blik was op den stillen, donkeren waterspie gel gevestigd en een zucht ont- snapte aan haar boezem. Ik moetje wel gelooven, Erik, en ik ben verlangend die buitenge wone monsohen te leeren kennen. Want zo zijn toch buitengewoon, niet waar? Voor mij zeker; maar het is mogelijk dat ze het in niemand an ders oogon zijn. Mijn moeder is een zachte, eenvoudige vrouw, de dochter van eon boer. Wat ze weet, heeft ze geleerd uit het onnavolg baar boek cles levens en wellicht is in haar niets groot dan de goed heid des harten. Het is mogeiiik, dat ze in uiterlijk e-fl gebaren daai"- giüda in de zalen van js slot een zeer slecht figuur zou maken. En toch heb jo haar zoo liefl Wat moet jo jeugd gelukkig zijn goweest, dat je ze nu nog zoo kunt liefhebben! Je oogen schitteren zelfs, zoo dikwijls je van baar spreekt. Aio ik bedank hoe weinig ik van een dergelijke vareering voor mijn naaste bloedverwanten. gevoel Mijn arme lieveling! Je moet het zwaar te verantwoorden heb ben gehad, dat zulke woorden je ontsnappen! Van nu af aan zal echter onze liefde je vergoeden, wat anderen io te kort hebben ge daan. Ach, was je maar eerst de mijne, geheel de mijne als mijn dierbare, geliefde vrouw! Tot op dit oogenblik had Edith zijn liefkozingen slechts geduld, zonder ze hem terug te geven; nu echter sloeg zij in een plotselinge, teedere opwelling haar armen om zijn hals en fluisterde met gloeiend gelaat Zeg me nog ééno, Erik, 'dat jo me bemint en dat je ncoit een andor zoo lief zult hebban als mij. Hij wilde antwoorden, maar in het volgend oogenblik reeds 'ie zij zich heftig los en sprong Een geefcruiscb naast hen tusschen de stammen had haar doen onzien en met den grootsten schrik be merkte zij op hei smalle, naar den oever van hsd meer voerende pad do gestalio van een man, die reecis :xx> dicht genaderd was, dat hl? haar laatsto stormachtigs teeder- heid noodzakelijk ongemerkt moest hebben,JHi^..moest ongeveer dertig. jaar zijn en was mfiger, had een niet leelijk maar in 't oog vallend gelaat, dat door donkere, dieplig gende oogen en een zwarten vollen baard iets woests had. Zijn jagers- kleeding on het geweer, dat hij over de schouders had hangen, lie ten geen twijfel omtrent zijn be roep. Met de hoffelijke bescheidenheid van een ondergeschikte lichtte hij. toen hij Edith's blik o^ zich gericht zag, zijn hoed af. Zij echter beant woordde zijn groet met een Lrot- schen, nauw merkbaren hoofd knik en keerde hem den rug toe. Zonder oponthoud vervolgde de man zijn weg on eenisre minuten daarna was hij weder in de groene blade:cuschaduw van het woud verdwenen. Edith hijgde en met zenuwsj. ige haast rukten haar slanke handen den verschoven hoed recht. Wat een afschuwelijk toeval 1 riep ze on haar stem had een ge heel anderen, harden klank. Te weten dat aozo mensch ons geheim kent, dat denkbeeld is eenvoudig ondragelijk. Zo was bleek geworden van er gercis en haar lippen trilden. Toon Erik Hallager haar met zi;n goedmoedig lachje trachtte -u-ust to stellen, wendde ze zich onwil- lig of. Maar is het ongeluk dan zoo groot? vroeg hij. Een paar dagen vroeger of later, eenmaal moest hel toch bekend worden, en wel licht is het een speling van het lot. dat mijn vurigen wensch spoediger in vervulling wilde brengen. De zaak is voor mij in "t ge heel niet om over le schertsen, Erik, antwoordde ze scherp. We hadden veel voorzichtiger moeten zijn. Wat moet ik in 's hemels naam nu beginnen? Ik kan me toch niet voor den houtvester van mijn grootvader zoo diep vernederen, dat ik zijn stilzwijgen verzoek. Nil, als hij werkelijk iets ge zien beeft, zal hij toch niet dade lijk het overal gaan uitbazuin en- De man maakte op mij volstrekt niet den indruk van een zeer me- dedeelzamen aard te bezitten. Wat hij ook zijn masr. het is afsclrawelijk dat mijn grootvader hem in zijn dienst gehouden beeft, dienmoordenaar' Wat zeg je, Edith, vroeg de schilder getroffen; noem je hem een moordenaar? Zoo, beeft men je dan ginds

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1