lijk antwoord toe. En deze „conclusie van antwoord," zooals men in de rechtszaal zou zeggen, is thans in druk .verschenen. De heer Gevaerts beklaag de zich niet te hebben kunnen waken, voor wat hij in het waarachtig belang der gemeente achtte; B. en \Y. ant woorden niet tc kunnen inzien dat dit belang ooit zou zijn geschaad. Zij be schuldigen den afgetreden wethouder- .van voortdurende reactie legen reeds genomen, deels reeds uitgevoerde, be slui lm; van hot terughouden van be hoorlijk geformuleerde voorstellen. Zij ontkennen, dat hij is tegengewerkt als beheerder van het gemeenteziekenhuis, gelijk zij medo ontkennen dat bouw ondernemers door de gemeente niet op gelijken voet behandeld zouden zijn. Info - sollen geloof ik, da* de Baad met dit stuk weinig anders kan doen dan 'l aannemen voor kennisgeving. En dus moeten wij maar zeggen: het in cident is gesloten! Gesloten is niet. vooreerst althans nog niet, het debat over de vraag wan- no. r de Koningin in het huwelijk zal ti; 1 Nadat „Het Vaderland" do week tusschen 28 Januari en 4 Febr. ais Haagsche feest week had genoemd, is er een soort van officieus bericht gekomen om tc zeggen dat de datum ii« iiioL was vasthield wat dan ook v niemand was beweerd en hc'c men, blijkbaar met opzet, een gerucht doen cire iloeren dat van be- gin April gewaagde. Op gevaar af van nieuwe tegenspraak uit te lokken sommige confrères hechten er meer aan o ui on dor er berichten tegen te spreken, dan om zalf nieuws te geven zou ik ais vermoedelijken huwe- i j'.-alag Zaterdag 2 Februari durven nu;:men, zonder evenwel met beslist heid daarvoor in te staan. Ook sta ik er niet langer voor in, dat de feestcommissie der Inhuldi- gingsdagen niet zal worden gerecon strueerd, ofschoon enkelen der vroe gere leden hebben bedankt en vele an deren er weinig zin in hebben. Er is echter een overweging dia den docr-i slag schijnt te hebben gegeven om tot iie reconstructie van het uitvoerend comité over te gaan. Die overweging is er een van zeer bijzonderen aard: men vernam nl. dat enkele menschen bozig waren een feestcommissie op bet getouw te zetten en de lieden die dat deden achtte men nu niet bepaald de „aangewezen menschen.' Het is trouwens zeer mocielijk om die qualiteit te bepalen. Onder onze hoofden van scholen was er een in wien men. zoo ongeveer alle goede ei genschappen als paedagoog en ondei'- wijs-specialiteit vcreenigd dacht. Men s:clde zijn kennis hoog, benoemde hem in besturen van vereexugingeo, wees hem voor verschillende examina als deskundige aan en diezelfde man is il. Dinsdag door den gemeenteraad, ep -rook, op stel en sprong, ontsla gen zonder do gebruikelijke bijvoeging „eervol." Natuurlijk dat het geval druk besproken wordt, te meer daar men vernomen heeft, dat de ontslagene aanstonds over de grenzen des lands is getrokken. Men heeft dit in verband gebracht met mogelijke vrees voor de justitie en er schijnt aanleiding om te geloovcn. De aard der geruchten verbiedt mij intusschen om in nadere b ij zonderheden te treden. Vrijer kan ik spreken van een opmer king die een dezer dagen in een jaar- v idering van een der Haagsche phi- lauo opische stichtingen werd gemaakt In hel jaarverslag werd het denkbeeld g, opperd om een fonds tc stichten tot het verstrekken van wekelijksche voor schotten op kleine pensioenen eu ga- gementen, natuurlijk renteloos. De aanleiding tot dit denkbeeld gaf de ervaring, die leerde dat de menschen die drie maanden op de uitbetaling der hun toekomende gelden moeten wachten, hun toevlucht zoeken bij al lerlei geldschieters van verdacht allooi een ras, dat helaas in de residentie welig tiert, of hij de zg. „stille pand jeshuizen," die tct 120 pet, per jaar re kenen en een vloek zijn voor menig gezin. In verband daarmede werd Ieed- vuitgesproken, dat de minister mui justitie,in zijn strafwetnovelle, i n strafbepaling heeft opgenomen 'epen hei houden der zg. „stille ban ken van leening". Het is misschien niet bekend, dat dit verboden is hij een wet van het jaar XII der Fransche i-evolutie, een wet die bij ons nog van kracht is, omdat zij niet werd inge trokken. Vroeger, nl. in den Code Fé- nal, was er een strafbepaling bij. Maar toen die Code werd opgeheven, heelt, inca verzuimd in onze strafwet er een nieuwe voor in cle plaats te stellen. Het gevolg is geweest, dat het houden van de stille pandjeshuizen wél verboden in het dorp mets verhaald van het geen hier ongeveer drie maanden geleden is voorgevallen? Langen •tijd werd er lach in den omtrek over niets anders gesproken! Ik heb er nic-s van gehoord; wat is c-r dan met dien houtvester gebeurd? Hij heeft k inds op de tegelbak kerij „De Roode Hoeve" iemand doodgeschoten, toen hij hem op strcopen betrapte. Vermoedelijk dan toch in noodweer, daar men hem anders niet vrij zou laten rondioopen. Hij beweert natuurlijk dat de andere hem met zijn geweer ge dreigd heeft. Maar er waren geen getuigen bij en de doodo kon hern nic-t Icgenstrcfion. Is het gerechtelijk onderzoek dan reeds geëindigd? De hoofdzitving heeft acht 'da gen geleden ongeveer plaats ge had en daarbij werd houtvester Fabian vrijgesproken. Zeker ten onrechte, want de kerel is mc van clen beginne aantipathiek ge weest en ik acht hem tot elke mis daad in-staat. Dat mijn grootvader hem trots hot voorgevallene in zijn 'dienst heeft gehouden is ook con van de eigenzinnige grillen, waar- is, maar niet bestraft kan. worden. Men noemt dat geleerd ceh „medum praeceptum" (een naakt voorschrift). Nu heeft onlangs de kantonrechter te Maastricht iemand deswege veroor deeld, kennelijk met het doel om een beslissing uit te lokken. Als de zaak, naar ik hoor, voor den Hccgen Raad komt, zal deze, ik twijfel er geen oo- genblik aan, den beklaagd© van rechts vervolging moeten ontslaan. H. A. GANUS Jr., Huldeblijk aan H. M. de Koningin. Te 'e-Gravenhage is een comité van vrouwen opgericht, dat alls vrouwen en meisjes van 's-Gravenhage en Sche- veningen in do gelegenheid wil stellen een bliik van hulde en verknochtheid aan to bieden aan II. M. da Koningin bij Ilaar aanstaand huwelijk. In do Zaterdag te Botterdam gehou den vergadering van de Provinciale Commissie voor Zuid-IIolland voor do aanbieding van een nationaal geschenk aan H. M. de Koningin bij Haar hu welijk, werd besloten een circulaire te richten tot de burgemeesters van al do gemeenten in Zuid-Holland, met verzoek in elke gemeente onder hunne leiding eene sub-commissie op te rich ten, ten einde eene algomeen§ deelne ming to verkrijger^, ib •••- Onder voorzitting van den burge meester, jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, vergaderden Zaterdagochtend ten Raadhuize te Amersfoort een 30-lal ingezetenen, die zich daarna constitu eerden als plaatselijke commissie voor het aanbieden van het nationaal ge schenk aan H. M. de Koningin, bij ge legenheid van H. D. huwelijk. Da com missie bestaat in hoofdzaak uit dezelf de personen, die in '98 werkzaam zijn geweest voor het aanbieden van het bewijs van hulde en dankbaarheid aan H. M. do Koningin-Moeder, slechts aangevuld waar, door vertrek enz., vacaturen zijn ontstaan. Hot dagolijksch bestuur bestaat uit de hoeren: jhr. mr. T. A. J. van Asch van Wijck, burgemeester, voorzitter jhr. mr. B. \V. Th. Sandberg, secre taris dor gemeente, secretaris; E. L, H. van ansehot Hubrecht, penningmees ter, en kolonel J. van Wijk, garnizoens commandant. De Nederlandsche Vereeniging tot bevordering van Zondagsrust zal hare algemeene vergadering houden op Donderdag 29 November a. s„ te 's-Her- togenbosch., Met het oog op de invoering van den leerplicht op 1 Januari heeft de com missie voor kleeding en schoeisel te Amsterdam nu reeds de lijsten ter in vulling aan da hoofden van scholen voor onvermogenden verzonden, ver gezeld van een 12-tal bons voor klom pen voor elke school, ten einde zoo spoedig mogelijk met de wekelijksche uitdeeiingen te kunnen beginnen. Be hoeftige naaisters zijn reeds lang bezig de uit te de clen kleedingstukken te ver vaardigen. Door tusschsnkomst van de commis sie voor het openbaur onderwijs heb ben B. en W. dezen winter opnieuw een lokaal in het Ouöe-Manncnhuïs beschikbaar gesteld. Aan verschillende giften, waaronder een 10-tal nieuwe jaorlijksche bijdra gen is tot heden f 113.35 ontvangen. Wijl schoolverzuim meest het gevolg is van gemis aan schoeisel zal de com missie op aanvrage voortdurend in de behoefte van klompen voorzien. Het plan moet bestaan om, als de tijd het toelaat, het reeds jaren aan hangige weiscntweip tot bet tegen gaan van knoeierijen bij de aangiften in de vermogensbelasting bij hoofd stuk VII B aan de orde te stellen. Ook in 'Friesland en Overijsel commission gevormd voor een aan de Koningin aan te bieden natio naal geschenk bij celegenheid van het huwelijk met Hertog Hendrik van Meclenburg-Schwerin. Het Nederl. Paardenstamboek Be afdeeüng ..Ncord-Holiand" van genoemde vereeniging hcudt op Maandag 19 November, des na middags 1 uur in Krasnapoisky te Amsterdam hare algemeene verga dering^ op hij zijn omgeving gaarne ont haalt. Als 'de man. zijn "licht maar doet en zijn leven verdedigd heeft, was er ook geen goede grond hem te ontslaan. Hij heeft die daad toch juist en alleen in dienst en ten voordeele van ziin heer, je croot- vadsr, gedaan. Ket komt mij voor. Edit!', dat je in je boosheid te hard over hem oordeelt. Ze wierp misnoegd het schcone hoofd achterover en de kleine groef tusschen de wenkbrauwen werd nog dieper. In elk geval wenschte ik 'dat men hem in de gevangenis had ge zet, dan ware hij verhinderd ge weest ons hier to bespieden. Als hij babbelt is het gedaan met onzen scii :oncn sprookjesdroom. Als je dat werkelijk vreest, kan ik hem opzoeken en me O" een goed.1 manier van zijn stilzwijgen verzekeren. Met een duidelijk afwerend ge baar verwierp Edith dit denkbeeld. Dat nooit l Dat zou niet anders zijn dan mo afhankelijk maken van den goeden wil van een be diende. Laat hij doen wot hii wil. Dé i.;,.iaugennamhedent die hii nvij zou kunnen bezorgen, zouden hem President Kruger. Er is een afdeeling Toulouse en om streken van het Comité voor de Onaf hankelijkheid der Boeren opgericht, waarin o. a. zitting hebben de burge meester van Toulouse, verscheiden pro fessoren, de directeur van het observa torium enz. Drio leden van het Comité gaan president Kruger te Marseille verwelkomen., :Y - v- r Het Haagsche Dagblad schrijft Naar wij vernemen, worden ook hier ter stede voorbereidingen getroffen, om President Kruger een waardige ontvangst te bereiden. De Haagsche afd. der Ned, Zuid-Afrikaansche Ver eeniging en het Alg. Ned. TransvaaJ- comité, dat ook elders de leiding heeft hebben zich daartoe tot een commissie gevormd. Men rekent met de voorbe reiding erop, dat President Kruger te gen het einde dezer maand hier zal aankomen. Het voornemen is, om bij de ontvangst grooto betoogingen te vermijden.. Lovensverzaksringmnat- schappij van het Kederl. O. G Zaterdag is te Rotterdam een zeer druk bezochte buitengewone algemee ne vergadering gehouden van deelheb bers in de Levensverzekeringmaat schappij, opgericht- door het Neder- landsch Onderwijzersgenootschap, on der voorzitterschap van den heer Mon- tiin. Aanleiding tot deze buitengewone algemeene vergadering waren do vol gende voorstellen, ingediend door 25 deelhebbers. a. Da algemeene vergadering van deelhebbers in do Levensverzekering- Maatschappij, opgericht door het N. O. G„ van meaning zijnde, dat de tijd daar is, cm te overwegen, welke veia- naderingen er in 't beheer en da inrich ting der genoemde Levensverzokering- Maatschappij zouden kunnen worden aangebracht, ten einde overeenkom stig haar omvang en haar aard in ver band met de gewijzigde tijdsomstan digheden en met behoorlijke inachtne ming van de persoonlijke belangen der deelhebbers, den voortdurenden bloei dier maatschappij te bevorderen dat het verder wenschelijk is, in deze de zienswijze van de directie en van enkele deskundigen, specialiteiten op het gebied der levensverzekering, te kennen en dat het, met Lot oog op een spoedige invoering der in te voe ren veranderingen doelmatig geacht moet worden, dat door de directie in overleg met die deskundigen en na in gewonnen advies van heeren commis sarissen, met bekwamen spoed de ver- cischt© voorstellen in een algemeene vergadering van deelhebbers aan de orde worden gesteld besluit, d© directie uit te noodigen. zich ten minste twee door haar te kie zen deskundigen in commissie te wil- tea vereeaigen, om te geschikter tijd al die maatregelen te nemen, welke zij in 't belang der verbetering van de in richting en 't beheer der genoemde [maatschappij noodig zal achten; b. Het reglement dc-r maatschappij in dien zin te veranderen, dat het be stuur der maatschappij in plaats van vier aan een directie van minstens drie leden in die maatschappij wordt opge dragen, welke woonachtig te Amster dam moeten zijn en voorts de bepaling in het reglement te laten vervallen, dat ook de deelhebbers, welke geen conversie in lijfrente hebben bedon gen, een deel der hun toegekende vijf- jaarlijksche winst in het hulpfonds moeten storten. Een vierde voorstel van de 25 deel hebbers heeft de bedoeling de groote verdiensten van clen afgetreden direc teur, den heer W. Degenhardt, op waardige wijze te huldigen. De uitslag van de stemming was dat het eerste voorstel der 25 deelhebbers verworpen werd met 1474 stemmen to gen 172. Hiermee was de principieele beslissing gevallen. De lieer Mulder verklaarde na deze beslissing, met het oog op het late uur, de overige voorstellen in te trekken. Alleen het laatste voorstel, bedoe lende de huldiging van de vele gewich tige verdiensten van den afgetreden directeur, den heer Degenhardt, werd onder luid applaus, geamendeerd door commissarissen, bij acclamatie aange nomen.. Nsdörl. Z -Afr. Vereeciging. Sedert de vorige opgave kwamen nog de volgende gitten in Lij de N. Z. A. V. Opbrengst Transvu&ipreek „Ge loofsvertrouwen" van ds. L. I\. Assen niet .tot voordeel strekken. Ze had haar lichten sluier half •over het gelaat getrokken en stak den schilder haar hand toe. Ik most nu weg, krik. Het laat me geen rust meer. Ach "t is zoo treurig de slavin te zijn van een onwaardige houding. Wederom trachtte hij haar op de hem eigen levendige'bijna onstui mige wijze te overtuigen, dat het slechts van haar afhing door een openiijko bekentenis van hun lief de aan die slavernij een eind te maken. Ze schudde het hcofdi en verzocht hem op scherpen toon haar niet nutteloos te kwellen. Ook toen hij zich' gereed maakte schilderij en schildersgereedschap in den steek te laten om haar door het bosch te begeleiden, verzette zij zich daar sterk tegen. Nu niet, Erikl Morgen ik beloof het jo morgen zal ik lan ger bij jo blijven. Misschien kun nen v/6 dan cok een vast besluit nemen. Ik zal er over nadenken. Je weet, niet waar, hoezeer ik je bemin. Wat haar woorden1 misschien niet bij hem hadden kunnen uit werken, clat bewerkte de stommo taal barer oogen. Hr berustte sticli- f 63.20, 'Nederl.' Jóngëliedenvèrbohci, nagekomen giften f 8.24£, Opbrengst 2 gouden ringetjes hij „Haft Vader land" f 2.40, Nagekomen giften Buenos- Ayres 280.90, Nagekomen giften Co mité Vlaardingen f 75.70; Nagekomen giften bij „Het Nieuws van den Dag" f 994.62J; id. id. „Nederl. Dagblad" f 98.96; icL id. Tilburg f 2.78; h kerk- collecto te Oldemarkt 6.85; Wiardi B., maand, bijdrage f 5; Opbrengst sneeuwbal G. en F. Fiel f 35.05; I. B„ ten behoeve der uitgewezenen f 50; Co mité Parijs f 295.55. Ilot totaal der thans ingekomen gl/ten bedroefe op Zater dag 10 November f L 233. 233.56. Ongelukkon bij den arbeid. Te Gennep is de zeventienjarige si garenmaker W. tengevolge van een misstap door een zolderluik gevallen. Hij is voor dood weggedragen* Zijn toostend is hopeloos. Schoclhygiëné. Hot hoofdbestuur der Nederlandsche maatschappij tot bevordering der ge neeskunst heeft in opdracht der alge meens vergadering van do Maatschap pij, gehouden ts Middelburg den 2den Juli Jl., zich tot den minister van bin- nemandsche zaken gewend met het verzoek, dat de kennis van schoolhy- giëne in meer voldoende mate bij on derwijzers worde aangekweekt dan tot nu too het geval was. Ondersteuning van Afrik aan- Boh© uitgewekenen. De consul-generaal der Z. A. Repu bliek verzoekt ons het volgende ter al gemeene kennis te willen brengen Het christelijk nationaal Boeren- comité, dat reeds het bekende Tehuis te Amsterdam beheert, waarin tal van Afrikaners worden gehuisvest en ver pleegd, heeft zich thans op verzoek ook belast mot het verstrekken van gelde- lijken onderstand aan burgers der Z.- Afr. Republieken, geen9 ambtenaren van het gouvernement of van do N. Z. A. S. M. zijnde, die thans door den nood gedwongen zijn om zonder mid delen van bestaan hier te lande te ver toeven. Zij die op deze tijdelijke ondersteu ning aanspraak wenschen te maken, kunnen zich daartoe tot het genoemd comité wenden eiken gewonen werk dag des vin. van 10121/2 uur zal in het gebouw „De Brakke Grond", Nes 53, Amsterdam, voor hen gelegenheid bestaan om. aan een daartoe door het comité aangewezen lid hun verzoek toe to lichten. Te Huibergen (N.-B.) is in een nacht cp twee plaatsen ingebroken, waarbij de dieven ongehoord brutaal te werk zijn gegaan. Bij de landbouwers Van Wezenbeek braken, zij de kast open in tie kamer waar da menschen el iep en en ontvreemdden ruira 100 gulden, plus verschillende gouden voorwer pen, terwijl zij bij Van Domburg het geslachte varken uit clen kelder haal den. Bij laatstgenoemde werd de dienst bode wakker, doch een der dieven hield onder doodsbedreiging bij haal bed de wacht, tot allen vertrokken wa ren. Van schrik lag het meisje des morgens nog bewusteloos. Verjaagden uit Sold-Afrika. Bii gunstige beschikking van het hoofdbestuur zijn i5 verjaagden uit de Republieken aan het post en telegraafkantoor te Amsterdam toegelaten, ten einde zich in de dienst te oefenen met het oog op eene latere tijdelijke aanstelling bij het personeel. Tevens is een zoodanig ambtenaar bij het hoofd bestuur der posterijen en telegra- phie te 's Gravenhage werkzaam gesteld. Ook heeft de minister van water staat in den laatsten tijd op ruime schaal aan de Staatsspoorwegmaai- schappii machtiging verleend lot het in dienst nemen van personen die cicor bun overgang in dienst van Transvaal hun staat van Ne derlander hadden verloren, eene boedanigheid die, behoudens dis pensatie, verplichtend is voor een betrekking bij de maatschappij. Tegenspoed. Op bet oogenbiik vertoeft te Tiel de heer H. Kolhoff, machinist; bij de Z. A. S M. Op 28 Mei ontving bij te Elandsfonteïn den last een trein naar net Noorden te brengen. Sedert is hij niet meer thuis geweest, en ten slotte was hij bij Krokodillenpoort genood zaakt een goed heenkomen te zoeken. lend in de scheiding en vergenoeg de zich haar slechts enkele schre den op het smalle bogchpad te ver gezellen. Tot weemens dan, wrreeöe lieveling! Ditmaal wil ik nog ge duld oefenen, zooals je v -ci i. maar ik sta niet lang meer voer mezelf in en het moet je niet ver wonderen als ik op een goeoen dag op Elvershöh verschijn om mijn bruid met veweld ts veroveren. Half weerstrevend had Edi th zijn laatste omhelzing geduld, ms.ar toen ze nu in zijn blik een stil, smartelijk verwijt; las, wierp ze zich nog eenmaal vol liefdelijke onstuimigheid aan zijn borst en kuste, onder het uiten van een en kel gloeiend woord van liefde, ziin lippen. Daarop rukte ze zich los. snelde heen en was dra tusxhen de stammen verdwenen vGor de blikken van den haar onbew ceglijk nastarenden Eri k. - t TWEEDE HOOFDSTUK. In een afgelegen gedeelte van hei uitgestrekte park van het slot 11';- vershöh, tamelijk ver van het trct- schö heerenhuis verwijderd, ver hief zich tusschen bloembedden, en Daar eu later tè Loürengo Marqués boorde hij, dat zijne vrouw, oen Afri- kaansche uit Philadelphia (Kaapkolo nie), naar Holland was uitgezet. Met de Bundesrath kwam hij hier. om te hooren dat zijn wouw, nog in Trans vaal is.: AoademiBclie examens. 'Amsterdam. Met gunstig gevolg is het doctoraal examon in de geneesk. afgelegd door den heer J. C. Peters het theoretisch tandmeesters-ex. door den heer W. C, Koldewijn. Bevorderd tot arts de heerenJ. A. Rolloós, geb. IJsselmonde en A. J. Jor- ritsma, geb. Sneekgeslaagd voor bot eerste gedeelte ds heeren G. \V. Wisse- link en W. Mars. Met gunstig gevolg is het cand.-ex. in de klassieke letteren afgelegd door den heer F, W. Grebe. Uit dc Arbeiderswereld. BINNENLAND. De stakers der Westersuïkorraifina- derij hebben Zaterdagmorgen hun spaargeld aan de fabriek geïnd. On danks den oproep der directie ging geen hunner aan het werk. De fabriek De Noord, op de Willems kade te Schiedam, waar spiritus uit melasse wordt gestookt, betrekt die melasse uit do Wostcr-Suikerraffina- derij tc Amsterdam. Door de werksta king aan, die fabriek zou echter de be- noodigde hoeveelheid melasse niet kunnen geleverd worden. De' direc tie deed aan hare afnemers te Schie dam weten, dat alleen dan de gewone levering zou kunnen plaats hebben, als werklieden van de fabriek De Noord de melasse kwamen halen. Dientengevolge werd een vijftal ar beiders van Schiedam naar dc „Wes ter" gezonden, maar nadat dezen in Amsterdam in gesprek waren geweest, met de stakers, maakten zij met dezen gemeene zaak, zoodat deze poging mis lukte. Hierop zijn vijf man uit het vas te personeel van den heer W. J. M. No- let naar Amsterdam gezonden, met den chef zelf, en zijn rechtstreeks in de fabriek gebracht, waar do noodige werkzaamheden door hen zijn verricht en de ontscheping heeft plaats gehad. Zaterdagavond is de lading vertrokken en zijn de knechts naar Schiedam te ruggekeerd. (Scliied. CL> BUITENLAND. Er zijn te Antwerpen nu dertig dia- mantfabrieken op de oude voorwaar den weer in werking, met achthonderd molens en met dertienhonderd dia mantwerkers. Vijf fabrieken met vier honderd werklui werken maar 8 uur per dag. Een 100-tal snijders en ver stellers staken nog, en af en toe komen er nog aanslagen op de vrijheid van arbeid voor maar het is duidelijk dat het gebrek aan middelen de stakers al lengs dwingt het werk te hervatten. Sport en Wedstrijden. "Voetbal. Voor de 1ste klasse van den Haar- lemschen Voetbalbond speelde Zondag jl. op het terrein aan de Hembrug de Zaanlandschc Voetbal-vereeniging ontstaan door vereeniging van 't Zaan- damscbe ..Hellas" en de Wormervecr- scbe Voetbalclub „Wormerveer" een wedstrijd tegen „Oranje" van Haar lem. Voor dc rust de Zaanl. V. V. 't eerst scorend door de Wit, ziet weldra Oranje door een onhoudbare strafschop gelijkmaken. Met de rust en gertiimen tijd daarna bleef de stand nog 11, de spanning steeg voortdurend bij het snelle spel en het harde werken dor 22 spelers, terwijl da toeschouwers ongeduldig uitziende naar de beslissende goal af en foe een welgemeend „hè" deden hooren, wanneer dc bal precies langs of over Oranje's doel ging, tot onder een bulderend gejuich Noomen uit een scrimmage een goal maakte en zoo aan de Zaanlandschc V; V. de overwinning bezorgde. Een goed begin van het sei zoen, clat, naar wij hopen, ook iets goeds voor de toekomst belooft; waar echter de finaneieele sympathie die de voetbalclubs hier aan de Zaan onder vinden vrij gering is, zal het natuurlijk gevolg ziin, ciai slechts te Zaandam of Wormerveer met eenïg succes een wed strijd kan worden gespeeld; immers niet ieder speler is in staat om gedu rende een geheelen winter alle reis kosten te betalen, op een wedstrijd buiten tb Zaanstreek gehouden zal de broeikassen het eenvoudige gebouw mei, één verdieping, waarin de hoofdtuinman Redlich woonde. De deur, tot welke de zandsteensioc-p toegang gaf, stond wijd open toen da houtvester Fabian het huis na derde. Hij trad het half donkere voorhuis binnen zender eerst aan te bellen. Binnen was alles stil c-n de hout vester wachtte aarzelend een paar seconden alvorens aan de deur ter rechterzijde te kloppen. Een nog jeugdig klinkende vrouwenstem riep Binnen. Maar inplaais van aan dezo uitnoodiging gevolg te geven, liet de man de hand, die hi j reeds naar de kruk had uitgestrekt, weder zakken en staarde naar de gesloten deur met eene uitdruk king van verrassing en schrik, die zijn scherp belijnd gezicht nog don kerder maakte. Daarop wendde hij zn-h met een korte, haastige beweging om als wilde hij heen gaan, r.iaar hij had twee of drie schreden gedaan toen het geluid van do achter hem opengaande, deur hem tot blijven noopte. Zi>i gij het, mijnbeer de .hout- vestev, en wilt ge weer heengaan zonder ma zelfs goeden dag te zeggen? v Zaanl. V. V." dus steeds onvolledig moe ten verschijnen, waar meteen beetje meer flnancieelen steun dit voorkómen kon worden, door gcheele of gedeelte-' lijke vergoeding der reiskosten. Waar. voor zooveel doeleinden ruimschoots; wordt bijgedragen. Hopen wij dat es velen ook da Zaanscho Voetbalsport/ zullen willen steunen; dat hoewel een. schfik voor huismoeders vanwege lie-' slijkte kleederen een uitstel- c-n op, wekkend spel is voor alles v ngen heet., Men schrijft ons pit 'Amsterdam: R. A. P. en H. V, V., de eerste klad sers bij uitnemendheid, ontmoetten el- kaar Zondag op hot veld van eerstge noemde. R. A. P., met bijna al zijne oude! krachten versterkt, begon terstond krachtig op to treden, en bracht mc-' nigmaal het Haagsche doel in gevaar; doch de geel-zwarte verdediging wist! steeds scoren te beletten. De rust koZ& i met den stand 00. Na de pauze is Moreau genoodzaakt 'het veld te{ verlaten jwegens vertrek naar ïndië, en valt hiervoor hij R. A.. P. Glaser in. Benige oogenhlikken low ter moet de Hagenaar Mundt, dio zijn' knie bezeerd had, uit het strijdperk treden, zoodat Don Haag met 10 man' speelt. De Amsterdammers zijn zoo be leefd eveneens één speler te laten uit-, vallen, nl. Glaser. Het spel blijft ver deeld tot eindelijk do Hagenaars uit' een Center van Pijnacker door Sol sco ren. Eenige verwoedo aanvallen van R. A. P. blijven zonder resultaat, en- als de scheidsrechter tijd fluit-, heeft H. V. V. gewonnen met 10. Een go- lïik spel 11 had beter de krachtsver houding weergegeven. To Leiden speelde voor do le k!. competitie „Ajax" aldaar gisteren een! gelijk spel 2—2 tegen het Haagsche! „11. B. S." Do groote internationale bekerWed-j strijd, die verleden jaar georganiseerd] werd door de „Léopold F. C." te Brus sel, om den zilveren beker, uitgeloofd door graaf van der Straeten Ponthoz/j zal in 1901 weder met de Paaschdagen te Brussel gehouden worden op het" terrein van de Leopoldcluh. „R. A. P.": van Amsterdam, die zoo gelukkig was dit jaar den beker te winnen, hoopt] alsdan den beker te verdedigen. In de raadsvergadering van Arnhem deed do voorzitter naar aanleiding van het ongeluk voorgevallen hij den wielerwegstrijd, mededeeling, dat na gedaan onderzoek, waarbij tevens do beteekenis der wegwedstrijden geble ken was, door hem besloten is tot zulke wegwedstrijden voortaan geen verlof meer te geven. Letteren en Kunst. „De Aarde en haar Volken" bevatj „Een Studiereis", Drie Maanden in eeni roeiboot op Pruisische binnenwateren; naar het Duitsch van Otto Protzen, met fraaie illustraties. In het Bijblad; een paai' aardige kijkjes in Londen: het Mansion House en de Guild-Hall. Geertruida Carelsen vertelt in „Ei gen Haard" bij eenige afbeeldingen uit het land van hertog Hendrik, hei een en ander omtrent Schwerin en omstreken. Voorts bevat het tijd schrift „In het stille punt van den Cy cloon" door J. H. Deibei, met photo- graphieën van het Gevangenen-Kamp te Groene Punt (Kaapstad) en 't Parle- ments Gebouw te Kaapstad met den Tafelberg op den achtergrond; en „Iets over Sponzen en hare bereiding" door; C. v. S. (met afbeeldingen). Gemengd Nieuws. Een aanvaring. Het stoomschip Garnet heeft Donder dagavond te Penzance den Buitschen stoker Trink ontscheept, den eenig overgeblevene van een bemanning van twintig koppen van de stoomboot uit Dublin City of Vienna, Woensdagnacht aangevaren door een onbekende En- gelsche stoomboot, toen de City ot Vienna op weg naar Rotterdam zestien uur stoomens van Swansea was ver wijderd. Trink, nagenoeg bewusteloos opge- vischt, vertelde vandaag van den ge wqldigen orkaan, waardoor de City of Vienna Dinsdagavond was overval len welke alle vuren uitdoofde, de ko- leniaaing omstuwde en de stoomachi- ne verbrijzelde. Terwijl het schip zoo. En jong meisim in een eenvou dig huiskleedje, stond op den drem pel. Uil; de geopende kamer viel een breed© strook schel zonlicht cp haar en heur r :'- in breéde vlecht op het hoofd samengerold haar, glansde in dat licht a'.s go weven goud, want het had die eigenaardige rosblonde kleur, die voor schilders van alle- tijden een' voorwerp vanbijzondere aantrek kelijkheid is geweest en reeds oml dit ongewoon versiersel had overaJ de verschijning van het meisje de. aandacht moeten trekken. Zt-keïj was dit glanzondo haar het meest, in 't oog vallende van haar schoon! heid. Haar middelmatig groote gestalte was bijna te weelderig voor haar jeugd en haar gelaat ware wel licht niet eens knap te noemen/ wanneer het niet de aantrekkelij ke. zacht-roze kleur der blondines gehad had en twee vurige oogen] waarin bijzonder veel uitdrukking lag en die een zeldzame blauw groene kleur .vertoonden. i (Wordt vervolgd.)'

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2