NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Meestgelezen. Dagblad, in Haarlem en Omstreken. Il 18e No. 5334 1900. Jaargang. Zaterdag 17 November ABONNEMENTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1.80 Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. L65 Afzonderlijke nummers.y 0.02 Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37)4 n de omstreken en franco per post 0.46 ADVERTENTIËN: Van 15 regels 50 Cts.iedere regel meer 10 Ots. Buiten het Arrondissement Haarlem is de prijs der Advertentiën van 15 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bq Abonnement aanzie nlqk rabat. Reclames 30 Oent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bq de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telefoonnummer der Administratie LA9. Intercommunale aansluiting. Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe Agenten en door alle Boekhandelaren en Conrantiers. Met uitzondering van het Arrondissement Haarlem is het uitsluitend recht tot plaatsing ran Advertentita en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen aan het Algemeen AdTertentie-Bureau A. DB LA MAR Act te Amsterdam. Uit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE db Co. JOHN F. JONES, Succ., Paryt 31^* Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad van 17 Nov. wbevat o. a.De opening van den Rijksdag, Botha zou zich willen overgeven. De balans der tentoon stelling, Dreyfos zaak, Dnitsche Brief. Parlementaire Praatjes, Ned Tooneel, Praatjes over natnnrkun- de en geneeskunde. Onze Brievenbussen zijn geplaatst tegen den muur van hot siga renmagazijn van den heer B. Langeveld, Groote Houtstraat 140 en tegen dien van aen lieer F Hellingman, firma H. 0. Lou werse en Zoon confiseur, Groote Houtstraat hoek Anegang. Alle brieven en bescheiden, bestemd onze Redactie, onze Adminiatratie en onze Stoomdrukkerij, kunnen daarla geworpen worden. Lichting geschiedt des morgens 0 en 11 uur, de3 namiddags 1 en 2 uur. des avonds 7 uur. J. a PEEREBOOM, Directeur. Advertentiën VOOB HET Zaterdagavondnummer. Meermalen zijn wij tot ons leedwe ze genoodzaakt Advertentiën af te wij zen voor het Zaterdagavondnummer, 'iie des Zaterdagsmorgens pas worden l-czorjd. Wil men zeker zijn van de plaat- dan is inzending op Vrijdag- av und nocdig, uitgezonderd natuur lijk kleine advertenties of familiebe richten, die moeilijk vooraf kunnen worden ingeleverd. DE ADMINISTRATIE. Weekblad voor de Jeugd. Aan hen die daarop zijn geabon- nerd, wordt hierbij verzonden no. 47 van het „Weekblad voor de Jeugd". Dit keurig geïllustreerde weekblad, onder redactie van den heer F. H. van Leent, bevat in dit nummer: Wel heb ik van me levenl Grootmoedertje. De vacantie van de club van me vrouw Hoos. Het feest der Bijenkoningin.. Dolly's speelgoed. Een domme klucht. Allerlei. Goede nacht. Lessen der ervaring. Raadsel. Antwoord op het RaadseL Uit de Dierenwereld. (Elk No., groot 8 bladzijden, bevat tal van fraaie, gekleurde platen en een voor kinderen alleraardigsten tekst. De prijs per drie maanden is slechts 50 Cents.) Politiek Overzicht. In ons nummer van gisteren deelden we onder Buitenl.-Nieuws een en ander mee uit de Troonrede van den Duitschen Keizer, die, naar men bemerkt zal hebben, zich hier en daar bijna tot de hoogte van poetischen gloed verheft, vloed van mooie woorden geeft, maar inderdaad heel weinig zegt, heel veel mooie woorden geeft, maar van de Chineescho exneditie toch inder daad heel weinig zegt. heelemaal niets van T feit dat niet de Rijksdag is gehoord over deze expeditie, en men nadat de bijeenroeping van den Bondsraad dan toch ten minste was afgestuit op grondwettelijke bezwaren, het maar heeft afgedaan met de commissie van Buitenlan- sche Zaken. Het is vooral hierover dat er in den Duitschen Rijksdag harde woorden zullen vallen en dat thans de Duitsche pers ook zich over het algemeen verontwaar digd toont. Het ,,Berl. Tageblatt" zei o. a. „Wel had de Keizer gaarne de volksvertegenwoordiging om zich vergaderd toen de eerste berichten werden ontvangen; doch toen was het neg niet duidelijk welke taak het expeditiekorps wachtte, en een financieele raming der noodige kosten was toen niet mogelijk. „Er zullen weinig staatslieden zijn, die deze gronden kunnen goed keuren. Al zou het vertrouwen der verbonden Regeeringen bewaar heid worden en de Rijksdag de onvermijdelijk geworden uitgaven toestaan, dan zullen er toch een groot aantal volksvertegenwoordi gers zijn, die niet goed kunnen keuren dat het parlement op zoo flagrante wijze gehouden is buiten een quaestie, die niet alleen voor de financiën, doch vooral ook voor het lot van het Duitsche volk in hooge mate van gewicht is. De Rijksdag herkoos den heer Frege tot eersten vice-president, en benoemden tot tweeden vice-presi dent den nationaal-liberalen afge vaardigde Busing. De volgende zit ting wordt Maandag gehouden. Op de agenda is ook geplaatst het voor stel tot goedkeuring van de uitga ven voor de Chineesche expeditie. De Rijksdag herkoos met 268 van 294 stemmen graaf Baliestrem tot president. Daar komt nu uit Zuid-Afrika het bericht dat Botha op verzoek van mevrouw Joubert bereid zou zijn zich te onderwerpen. Het is de „Daily Mail' die dit bericht ont vangt, ee'n der meest betrouwbare bronnen. Nadere bevestiging wach- te men dus nog. Het komt ons ten minste zeer ongelooflijk voor. De Boeren blijven zich hardnek kig verzetten en nog dikwijls met veel succes. Zoo werd een convooi uit Ladysmith naar Standerton langs den geheelén weg door Boe ren beschoten waardoor drie man werden gedood en zeven gevan gen genomen. Een afdeeling Cape-boys, behoo- rende tot de bijzondere politie, die onlangs te Kimberley gevormd werd, is 15 mijlen van Vrijburg door de Boeren verrast. Zestig vrij- willigers van de militie kwamen den Cape-boys te hulp ;zeven Boe ren werden gedood, de Engelschen verloren 3 man. De Boeren dood den zestig paarden. Veldkornet Du- plessis werd gewond en gevangen genomen. Hiertegenover staan ook wel be richten van Boeren verliezen. Een telegram van lord Roberts 14 November uit Johannesburg verzonden meldt, dat een afdeeling Steinacker's horse, opgericht voor den dienst in het district Komati- poort, den 8 November 16 Boeren gevangen nam, die poogden van het Portugeesch gebied de grens over te steken bij Namahaih. Bij deze plaats poogden de Boeren am munitie in Transvaal te brengen. Lord Methuen stiet den lOen November op een afdeeling Boe ren, terwijl hij op marsch was naar Lichtenburg. De Boeren sloegen op de vlucht toen de Engelschen troepen! nabij hunne kwartieren kwamen. Bij de vervolging maakte de Engelschen een Vickers-Maxim buit. We mogen gerust verklaren dat deze berichten ten opzichte der En gelschen geflatteerd zijn, en der halve in waarheid bewijzen zijn van de activiteit dèr Boeren. De „New York Herald" bevat een telegram uit Washington, waarin wordt medegedeeld, dat om de op lossing van de Chineesche quaes tie te verhaasten, de regeering der Vereenigtle Staten zich aansluit bij de wenschen van de meerder heid der mogendheden op verschil lende belangrijke ounten. De aan neming door den heer Conger van de voorstellen tot het slechten der forten bij Takoe, tot het instellen van permanente wachtposten door de legaties, en tot het plaatsen van militaire troepenafdeelingen op den verbindingsweg tusschen Pe king en de zee, is. naar gemeld wordt, door president Mc Kinley goedgekeurd, hoewel dit eenigszins in strijd is met het antwoord van de regeering der Vereenigde Sta ten op de door Frankrijk gedane voorstellen. Buitenlandsch Nieuws. De Dreytus zaak. De „Indépendance Beige" bevat een verklaring die Esterhazy voor den Franschen consul-generaal te Londen heeft afgelegd. De verklaring van Es terhazy duurde eenige dagen; hij bracht verschillende documenten hij, om zijn mededeelingen te staven. Hij beschuldigde Du Paty de Clam, Henry, Billot, Boisdeffre, Gonse en Saussier. Hij erkent, dat het bordereau ver- valscht is, en dat de expertises onzuiver waren. De brieven van keizer Wilhelm II zijn onecht. Ten slotte verklaarde Esterhazy dat hij op last heeft gehandeld. Wanneer inderdaad Esterhazy de beweerde verklaringen heeft afgelegd en met bewijzen gestaafd, vormt de onechtheid van het borderel het vcr- eischte fait nouveau, op grond waar van de onschuld van Dreyfus erkend zal moeten worden door den Franschen rechter. Maar men moet met uitlatingen van Esterhazy dubbel voorzichtig zijn. De pest in Zuid-Afrika. Het uitbreken van een besmettelijke ziekte, naar men meent de pest, wordt gemeld onder de inboorlingen van Szinsko, in de nabijheid van King Wil- liamstown. De ziekte kwam het eerst voor in het gezin van een man, die on langs van het arbeid-depot te Modder- rivier terugkeerde. Acht personen zijn aangetast, waarvan drie reeds stier ven en een vierde stervende is. De balans der tentoonstelling. Onder dezen titel heeft de oud minister van buitenlandsche za ken Gabriel Hanotaux, in het Pa- rijsche „Journal", een artikel ge schreven op den dag der sluiting. Zal de tentoonstelling van 1900 de laatste zijn. vraagt hij. Of zal Frankrijk vasthouden aan de gewoonte om telkens na zeker ge tal jaren de gastheer te zijn van de geheele wereld? Het valt moei lijk nu reeds een antwoord te ge ven onder de drukte van de slui ting en de verslapping die er ter stond op volgt. Wel kan men nog onder den nog frisschen indruk nagaan, wat de tentoonstelling, die nu afgeloopen is, heeft opgeleverd. Geldelijk, zegt de heer Hanotaux, is zij gebleven benoden de ver wachtingen die men gerechtigd was te koesteren. Op zichzelf is de onderneming niet slecht geweest. Er is ontzaglijk veel geld naar Frankrijk gestroomd. De 2 i 300 millioen die Frankrijk er voor heeft uitgegeven, heeft liet ruimschoots terug gekregen. Alleen reeds de kas van Parijs heeft 100 millioen meer aan accijnsen ontvangen. De millioenen voor blijvende gebou wen en monumenten besteed, zijn door de bezoekers terugbetaald. Parijs had zich opgeknapt voor de vreemdelingen, maar deze hebben grootendeels zeiven de kosten ge dragen en Parijs houdt er een ver hooging zijner schoonheid van over. De waarde van het tentoongestel de wordt op 2 milliard francs ge schat. Om die rijkdommen te ver voeren, uit te stallen, te verzeke ren, weer weg te halen, zijn ont zaglijke sommen besteed, die groo tendeels aan Parijs ten goede zijn gekomen. Er is dus stellig een omzet van belang geweest. Toch was de uit slag ten slotte maar middelmatig. Bijna iedereen klaagt; men is te leurgesteld omdat voor groote of fers geen vergoeding is verkregen. Dat lag natuurlijk wel eens aan de ondernemers zeiven, en naast de verliezers die schreeuwen, zijn de winners die zwijgen, met de hand op hun zak. Maar, bij alle licht punten is er veel schaduw ge- weest. Bij alle volte was cr vaak iets doodsch, bij al dat heerlijke iets kleins, bij de mooiste feesten iets saais. Er was iets dat niet liep. De „Figaro" deelt een en ander me de uit de debatten voor de arbitraire commissie over de eischen tot schade vergoeding van de ontevreden tcutoon- stellings-concessionarissen. Daaruit blijkt dat de volgende eischen zijn In gediend: Brasserie de Tantonville Fr. 300,000 Brasserie de Naraur 300,000 Restaurant des Mines 800.000 Restaurant marocain 800,000 Restaurant de la Belle Meu- nière 800,000 Bouillons Duval (pour l'éta- blissement de l'avenue de Suffren seulement 250,000 Pavilion bleu 200,000 Taverne de l'Europe 150,000 Brasserie Bachelier 150,000 Bar automatique 150,000 Restaurant américain 150,000 Restaurant des BoyardS 823,000 Express-Bar 202,000 Thé Bouddha 128,000 Te zamen beloopende Fr. 8,203,000 Daarbij komen dan nog 10 tot 20.000 frs. van vijf concessionarissen van ki osken op het Champ de Mars en het Trocadero en de niet bekende eischen van een aantal concessionarissen die zich niet, als de bovengenoemd heb ben aaneengesloten. De uitspraak is nog niet gevallen, maar do „Figaro" beweert te kunnen zeggen, dat de scheidsrechters, mrs. Barboux, Devin en Atin de eischen zeer goed hebben opgenomen. Een spoorwegongeluk. De Zuid-express derailleerde bij Dax. De trein viel van den aarden dam. Tot op dit oogenblik zijn er 12 dooden en 20 gewonden. Het ongeluk had plaats tijdens het déjeuner. Van de 34 reizigers zaten er 30 aan tafel, van deze werden er zestien gedood, alle andere gewond. Vier reizigers, die in den wagon geble ven waren, zijn ongedeerd. De oorzaak van het ongeluk is on bekend. Do hofmeester die gewond werd, is gek geworden. Men verzekert dat onder de dooden zich de buitenge wone Italiaansche gezant bevindt, die aan de Spaanschc Regeering de troons bestijging van Victor Emmanuel 111 zou aankondigen, benevens de gezant van Peru te Madrid met zijn gezin. De attaché do Pcruaansche ambassa de te Madrid is onder de dooden ge vonden. Da aankomst van president Kruger. Een telegram van den correspondent van de .Temps" te Port-Said meldt, dat de Gelderland, met president Kru ger aan boord, den 21en November te Marseille zal aankomen. De „Etoille Beige" zegt, dat de Belgi sche ministers hun omgeving en de in tieme vrienden van president Kruger hebben overgehaald, hem te doen af zien van zijn plan om naar Brussel te komen. De Begeering wil de beste be trekkingen onderhouden met Engeland. De „Ktoille" besluit met te zeggen: Moet men jiiiö aan Uootslcllen, dat de Belgische mlnlsie'.r strenge maat- regelen nernen teg*n president Kruger, indien er betoogingen voorkomen? Stadsnieuws HAARLEM, 16 Nov. 1000. Een nieuwe Raadzaal. No. 328 f1900) Tan de Ingekomen raadsstukken taldti De Raad, vaa oordeei dat dj Raadzaal, met het oog op de aanstaande vermeerdering van het aantal leden van den Raad en de plaat» die het publiek beschik baar is, gc-wn voldoende ruimte aan biedt, noodi*"* B. en W. uit, plannea te beramen en aan i*et oordeel van den Raad te onderwerpAn, welke kunnen leiden T zij tot vergrooting der tegen woordige zaal door eangvenzende ver trekken daarmede te vj.iielen, 't zij tot het bouwen of Inrichten eenez nieuwe Raadzaal ter plaatso <Jie daar voor meest geschikt zal blijken. (get.) H. I\ Tjeenk Willink. Spekman. S. Roog. L. Modoo. Ons inziens is dit zeer gemakkelijk en op goedkoope wijze oj.> te lossen. Zoo als bekend is zal na een nle: al te lang tijdsverloop het Brutenhuls ledig komen, en bijna zekvr durven wij ver klaren dat men niet zal weten wat men met dit gebouw zal aanvangen. Afbre ken zou niet alleen ten hoogste te be jammeren zijn, doch uit een historisch oogpunt zou hot zeer nauw grenzen aan vandalisme. Welnu, laat men de stads-hibllotheek naar dit gebouw overbrengen. Alleen uit een oogpunt van brandvrijheid is dit zeer aan te bevelen on bovendien Is bet gebouw voor de toekomst behou den. De daardoor ontstane ruimte zou zeer zeker ten goede komen aan het Stadhuis. De tegenwoordlgo leeszaal ii uitstekend geschikt tot het houden van ergaderingen, van het boe- kenmagazijn eens flinke a*»ticham» bró of iets dergelijks zou kunuan wor den gemaakt. Do Provinciale Staten zouden tevens hunne zaal kunnen behoucr.n, een nieuw gebouw zou dus onnooalg we zen, derhalve de kosten aanmerkelijk minder. Bovendien is de tegenwoordige lees zaal der bibliotheek aanmerkelijk klei ner dan de Statenzaal, dus veel gezel liger tot het houden van vergaderin gen en doelmatiger voor de sprekers. Binnendoor is men bijna onmiddel lijk verbonden met de verschillende bureaux van de gemeente-secretarie, een groot voordeel voorwaar, en iets wat niet het geval is met de tegen woordige statenzaal. Zoover ons bekend ls zijn ook in schier alle plaatsen do archieven en bibliotheken van de verschillende raad huizen gescheiden. FeulHeton. Naar het Duitsch. 6) Nu, als je het dan hooren wilt: Mijn schoonvader is van meening dat je zoo hoogmoedig bent, en dat in jou toestand! dat je op iets on mogelijks, op een wonder wacht, dat volgens zijn overtuiging toch nooit gebeuren zal en hij wil er niet toe meewerken je in dien ver- derfelijken waan te stiiven. Edith lachte spottend. Dus tot mijn ei~en bestwil, Wat is mijnheer mijn grootvader bezorgd! Wie heeft hem echter, als ik vragen mag verraden dat ik in berispelijken hoogmoed op een wonder wacht? Jij zelf, kind. Hij kan je het piet vergeven dat je het aanzoek van den heer van Lengefeld hebt afgewezen. Een vurige blos, de gloed van Wild opbruisenden toorn, kleurde Eensklaps Edith's wangen. Is dat waar? Had hij in ernst verwacht dat ik dien botterik van een kooljonker zou trouwen, dat ik op zijn armzalig lapje grond den sleutelbos zou voeren en het huishoudelijk schortje voordoen? Mevrouw v. Linderode bevestig de dit met grooten nadruk. Hij was uiterst vertoornd over de afwijzing. Je moest God dan ken, zei hij mij, als zich een brave man opdeed, die niet veel op den bruidschat lette en in staat was je behoorlijk te onderhouden. Een koningszoon zou waarschijnlijk niet komen om je af te halen en hier op Elvershöh kon je toch ook siet altijd bleven, want na Erwin's huw-liik zou er geen plaats zijn voor een grooten nasleep van on verzoende hloedverwanton. Edith was opgestaan en tgrwijl ze haar vorstelijke gestalte nog hooger oprichtte, liet zij de rij zweep door de lucht suizen. Daarom was ik voor dien boer dus goed genoeg! Het zou me waar achtig aangenaam zijn hem eens flink te leur te stellen. Hoe zou je dat aanleggen, Edith? Moet ik er uit opmaken, dat tusschen jou en Erwin... Het jonge meisje viel haar met een gebaar van ongeduld in de rede. Ik verzoek u voorloopig geen gevolgtrekkingen to maken, moo- der. En nu genoeg over deze on aangename dingen. Ik hoor Pros per aankomen. Werkelijk werd de deur onmid dellijk daarop geopend en de ma gere gestalte van een jongen man van misschien vier-en-twintig jaar trad de kamer binnen. De trekken van zijn smal gezicht hadden een onmiskenbare gelijkenis met die van Edith. Zijn haar was echter van donkerder kleur en zijn ziekelijke, met donkere randen omgeven, oogen lagen schier angstwekkend diep in het bleeke gelaat. Goeden morgen, Edilh, zeide hij, zijn zuster de hand reikend. Ik heb je straks overal gezocht om dat ik gaarne met je mee was gaan wandelen. Maar je was nergens te vinden. Een uitdrukking van lieftallige vriendelijkheid verscheen plotse ling op Edith's gelaat, dat zoo juist nog zoo koel en trotsch was. Ik was buiten in het bosch. Als ik iets van je wensch gewe ten had, zou ik natuurlijk op je gewacht hebben. Is er nog belang wekkend nieuws, Prospes? De aangesprokene wierp een snellen, schuwen blik op zijn moe der. Mevrouw von Linderode was sedert zijn binnenkomen weer bij zonder ijverig met haar werk be zig en schezn weinig geneigd zich met het gesprek van die twee in to laten. Toen hij dat bemerkte wenkte Prosper zijn zuster aan het venster en trok uit zijn zak een dun drukwerkje, dat hij haar met zekere vreugde overreikte. Het is het nieuwste nummer van het tijdschrift „Vrije Natuur," zeide hij fluisterend; het bevat mijn opstel over een billijke ver deeling van het grondbezit. Zoo dra je het ongestoord doen kunt moet je het lezen en me dan rond uit je meening zeggen. Zeker, antwoordde Edith vrien delijk. Na al hetgeen je me er van verteld hebt ben ik zeer benieuwd het to leeren kennen. En is het stuk onder je naam verschenen Ja, ik heb de redactie ge machtigd mM als schrijver te noe men; want ik heb ingezien dat je gelijk had. Men moet altijd den moed van zijn overtuiging hebben, ook dan als men zeker is tegen den stroom op te zwemmen. Zijn zuster drukte hem krachtig de hand. Dat is flink, Prosper I Onder alle gebreken, die een man kan hebben, is er maar één onvergeef lijk cn dat is lafheid. En het zou me zeer verdrieten dit ^ebrek in mijn eigen broer te ontdekken. Het binnentreden van een be diende in een eenvoudige, donkere livrei onderbrak hun halfluid ge voerd gesprek. De heer baron laat u uitnoo- digen het ontbijt op het heerenhuis te komen gebruiken, sprak hij in militaire houding; om twaalf uur zal worden opgediend. Een hoofdknik van mevrouw v. Linderode toonde hem dat men hem verstaan had en dat hij kon gaan. Zoodra de deur achter hem dicht was legde zij haar handwerk opzij en stond haastig op. Ik moet toch een weinig toilet maken en ik verzoek je me te hel pen. Edith, zeide ze. merkbaar op gewonden. Dit verrassend gunstbe wijs van je grootvader moet iets te beduiden hebben. Sedert de laatste afwezigheid van Erwin heeft hij ons niet meer met een dergelijke onderscheiding vereerd. Ze verliet snel de kamer, Edith vertrok haar bovenlip tot oen spot tend lachje. We zijn natuurlijk weei hoogst vereerd, zoo wendde zij zich op sarcastischen toon tot haar broeder; 't is toch ongelukkig dat armoede en afhankelijkheid zoo nadeelig op het menschelijk karak ter werken. Onze goede moeder houdt zeker niet van mijnheer haar schoonvader en toch staat ze zon der twiifel nu voor den spiegel een lief lachje te voorschijn to roepen om hem daarmee straks voor zijn groote ger.ade te danken. Ach, wa ren we toch eindelijk eens verlost van het meespelen in deze treurige komedie! VIERDE HOOFDSTUK. Baron Werner von Linderode ging wachtend de voorname, van oude, donkere, houten lambrisee ring voorziene eetkamer op en neer toen zijn schoondochter, kleinzoon en kleindochter binnen traden. Men kon de lange, breedgeschou derde reuzengestalte met het sneeuwwitte, kort geknipte haar. den dichten, witten baard en het levendig, blozend, gezond gelaat zijn tachtig jaar niet aanzien. Zijn

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1