Binnenland. Parlementaire Praatjes. Do behandeling van het regeerings- reglomcnt voor Suriname is ook gis teren nog niet ten einde gebracht. De beraadslaging liep, behalve) over de voorgedragen wijzigingen der artike len, over verschillende amendementen van minder of ineer ingrijpenden aard. Daartoo behoorden in de eerste plaats een amendement van den heer van Kol om het kiesrecht uit te breiden door verlaging van den census, in de tweede plaats een van de Comm. van Rapporteurs om aan vreemdelingen eerst kiesrecht te verleenen, wanneer zij vijf jaren in de kolonie zijn geves tigd. liet amend, van Kol werd voorname lijk ontraden op grond, dat dienten gevolge de onontwikkelde massa, de koelies, te grooten invloed zouden krij gen op hel Staatsbestuur. Het. amend, der C. v. R. achtte de Min. in strijd met een jarenlange, beproefde usan ce, de vestigingslijd van 1 jaar had voldoenden waarborg opgeleverd te gen te grooten invloed van vreemdelin gen. Het laatste amend, werd evenwel aangenomen met 51 tegen 2 stemmen (die van dc ministers Borgesius en Le- ly wat tot hilariteit aanleiding gaf). Dat van den heer van Kol werd ver worpen met 45 tegen 8 stemmen. Ingetrokken werd een amendement van den heer van Kol om de leden van het Hof van Justitie en den proe.-gen. uit te sluiten van de verkiesbaarheid in de Kol. Staten, nadat den vöorstei- ler was beduid dat dientengevolge de keuze, ook van het juridisch element, te zeer zou worden beperkt. Na eenige discussie werd voorts aan gehouden een voorstel van den hein' van Kol om de leden der Kol. Staten een bij Kol. verordening vast te stellen vergoeding te geven. Men voerde aan, dat het moeilijk ging de Staten daar over zelve te doen beslissen en ook, dat de bevoegdheid tot het geven van reis- en verblijfkosten reeds bestond. De heer van Kol zal dus naar een for muleering zoeken, die zijn denkbeeld beter uitvoerbaar maakt Nog een paar amendementen werden door den heer v. Kol ingetrokken en kunnen dus buiten beschouwing blij ven. Overgenomen werd door den Min. een amend.-van Kol dat verbiedt om in de kolonie ten behoeve van het rijk belastingen te heffen, terwijl de Min. herstelde de bepaling, dat aan de vol trekking van een doodvonnis het „fiat excecutie" van den gouverneur moet voorafgaan. Eenigszins uitvoerig beraadslaagd werd over art. 166 van het regerings reglement, in den loop der discussie door de Reg. aldus gewijzigd, dat de gouv. krachtens Koloniale verordening vergunning kan verleenen voor mijn bouw- en landbouw-ondernemingen. De heer van Kol stelde voor, op de reeds eergisteren door hero verdedigdgron den, te bepalen, dat geologisch onder zoek van den bodem behoort ,.tol de taak der regeerïng." Heden zal vóór het slot der gewone vergadering in comité-generaal de wij ziging van het reglement worden be- i handeltL G. Jr. H.H. KLM. de Koninginnen. Onder grooten toeloop van belangstel lenden vertrokken Donderdagavond de Koninginnen met gevolg ner extra trein van Apeldoorn naar den Haag. Op het perron waren ter begroeting aanwezig de heeren van Sleijn, inten dant, Tutein Nolthemus, burgemeester Pot, hofarts. Precies 10 uur vertrok de trein en kwam even twaalf uur in de residen tie aan, waar de Vorstinnen gedurende den geheelen a.s. winter verblijf zul len houden. Op het perron voor de ko ninklijke wachtzaal vonden de Koning innen te I-Iarer verwelkoming den waar nemenden burgemeester, wethouder dr. Mouton, en den nieuwbenoemden gouverneur der residentie, geueraal- xnajoor commandant der vesting-artil lerie Van Ermel Scherer, die beiden zoowel door II. M. de Koningin als door Haar Moeder werden aangesproken. Van het station begaven de Vorstin nen zich in open rijtuig naar 't paleis onder het gejuich en hoera's van het publiek, dat in de Rijnstraat dichter aan den weg dien het koninklijk rij tuig nam, was toegelaten dan anders in de laatste maanden het geval was, een vrijgevigheid van de politie die, zooals bleek, de menigte tot groote te vredenheid stemde. Een talrijke menigte wachtte als ge woonlijk de komst van Hare Majestei- ten voor het paleis af. Uit, het pubhek stap was nog zoo vast als die van een stevigen vijftiger, en het eon- raaal door de schoone vrouwen zoo bewonderde vuur zijner brui ne oogea was nog steeds niet uit gedoofd. Toen de dienaar voor de te laat komende pasten de deur onende, eindigde de slotheer zijn ongedul dige wandeling en zeide, hun groet door een hoofdknik beantwoor- dend. met ironische hoffelijkheid: Ik verzoek de jongelui ver schooning, dat ik ze op ec.. zoo ongepast vroeg uur heb uitgenoo- cLigd. Het is voor een man van mijn leeftijd helaas niet zoo gemakkelijk meer zijn gewoonten te veranderen. Mevrouw von Linderode wilde zich verontschuldigen, maar reeds na de eerste woorden sneed hij door een beweging met de hand haar rede af en ging naar zijn stoel «m plaats te nemen, na eerst rid derlijk gewacht te hebben tot de dames gezeten waren. De goed afgerichte bediende be gon terstond met het opbrengen van het ontbijt en gedurende de eerste gerechten heerschle onder de vier tafelgenooten een drukkend Stilzwijgen. Je wilti wel zoo goed zijn «tut ze.;: aiclit voor en gedeeltelijk iri de arcade van 't paleis mocht naderen, steeg een liartelijk gejuich op toen het koninklijk rijtuig stil hield. Aan den ingang werden de Koninginnen be groet door baron Clifford. Koningin Wilhelmina en Hare Moe der vertoonden zich nog even voor een der vensters van 't paleis, waarvan bij aankomst onmiddellijk de standaard werd geheschen. Academische examens. Amsterdam. Met gunstig gevolg is hot, aanvullingsexamen bij de Littera- rischc faculteit art. 86 wet H. O. afge legd door mej. J. Stemberg en den heer L. L. van Wageningcn. De vereeniging „Die Haghe" verbond Woensdagavond de feestviering van haar 10-jarig bestaan met de herden king van het 650-jarig bestaan van 's-Gravenhage en met den gedenkdag van de geboorte, 250 jaar geleden, van Stadhouder Willem III, met een feest avond is het gebouw van „Kunsten en W etenschappen". Naar men verneemt wordt hertog Hendrik van Mecklenburg niet voor de helft van de volgende maand in Den Haag verwacht. President Kruier. Reuter seint uit Port-Said: „De Gelderland is hedenochtend om 6,20 hier aangekomen. President Kru- ger weigert verslaggevers te zien. De Gelderland vertrekt van middag met onbekende bestemming." Tot Marseille er kan nauwelijks twijfel meer aan zijn of dat is de be stem rhïngheeft het schip nu nog vijf of zes dagen voor den boeg. Gaat 't. plan door om de Gelderland tegen 8 uur 's ochtends in het bassin de la Joi- liette te laten aanlegen, dan zal dat waarschijnlijk a.s. Woensdag den 21en zijn. Het ïersche parlementslid Alfred Webb is uit Dublin vertrokken om pre sident Kruger het reeds vermelde ïer sche adres aan te bieden. Het adres is in boekvorm en gedrukt in het Iersch, EngeLsch en Hollandsch. Het Belgische adres, dat men den president uit naam van 550 Engelsche genootschappen en vele particulieren zal aanbieden, moet een prachtstuk worden. Op den omslag komt een zwaar zilveren basreliëf, ontworpen door Isidore Ds Rudder en Philippe Wolfers. De „Petit Bleu" geeft de tee- kening weer: een vrouw, de Nederland- sche stammoeder (Vlaamsche, zegt de „Petit Bleu"), heeft op haren schoot vier kinderen, verbeeldende de Trans- valers, Vrijslaters, Vlamingen en Ne derlanders, de Hollandsche Kape naars zijn vergeten de rechterarm houdt ze omvat, de linker is, ietwat the atraal, beschermend over hen uitge strekt. Bij een bezoek aan Amsterdam zal president Kruger ontvangen worden door het hoofdbestuur van de Neder- landsch Zuid-Afrikaanscbe Vereeni ging, het Christelijk-Nationaal Boeren- Cornité en het Transvaal-Comité, die zich met elkander hebben verstaan om de ontvangst van den staatspresident voor te bereiden. De heeren Sn ij man. Liebenberg en EL Viljoen, die met het stoomschip Her zog uit Lourenco Marques waren ver trokken en via Napels te Rotterdam aankwamen, zijD van morgen per stooi. hip Statendam naar New-York vertrokken met het doel zich verder te begeven naar Chicago, waar zij door handel in vee zullen trachten in hun onderhoud te voorzien. Genoemde hee-) ren waren rijke boeren in de Kaanko- lonie, waar hun familie nog is, en had den de wapens opgevat om hunne stam genooten in de republieken te helpen. Daar zij Britsche onderdanen zijn kun-1 nen- zij, met het oog op de zware straf, die hen als rebellen wacht, niet naar de Kaapkolonie terugkeeren. Dr. Leyds is Woensdag weer naar Brussel teruggekeerd en de heer Wol- marans was Donderdag te Amsterdam. De Haagsche afdeeling van de Zuid- Afrikaansche Vereeniging is met ver schillende vereénigioigen em Genoot schappen aldaar in overleg getreden over een plechtige ontvangst van Staats president Kruger bij zijn eventueele komst daar ter stede. H&ageche stra&tscètie. Op het Anna Paulownaplein bij de tramrails zijn twee jongens aan het vechten. Een ligt er al onder en zijn been en, met afgezakte kou- sen, zwengelen doelloos van ond&r- mevrouw je moeder van wijn te bedienen, wendde zich de baron tot Prosper, toen de soephorden wa ren weggenomen, en tegelijkertijd vulde hij zelf den groenen roemer, die bij Edith's bord stond. Zijn ge spierde rechterarm beefde in 't minst niet, terwijl hij de flesch vasthield, en een bijna ondeugend lachje maakte zijn gelaat nog jeug diger, toen hij, met een tweeden blik op zijn bleeken. zwijgenden kleinzoon, er bijvoegde Denk er om ook je eigen be- langwekkenden persoon behoor lijk te gedenken. Het is Steinher- ger-Kabinet van het jaar 1883, een glas wijn dat zelfs op de tafels des konings niet misplaatst zou zijn. Hij stiet met Edith aan en leun de toen behagelijk in zijn stoel met hooge leuning achterover. Wat is er zooal voor nieuws in de buitenwereld? G;: hebt, naar ik vermoed, meer tijd je daarmee te bemoeien dan ik, veelgeplaagde, oude man. Mevrouw v. Linderode had zeker een zachte tegenspraak op de lip pen, maar Edith voorkwam haar. Wat zouden wij daarvan we ten, grootpapal De nieuwsbladen komen eerst bij ons nadat u ze go- uit tegen de keien. Tevoren hadden ze een poosje dreigend tegenover elkaar gestaan, de hoofden afwachtend vooruit, ieder in geheim overleg, hoe aan te pakken of af te weren. Nou, doe nou es watl Doe jij es wat. Ik ben niet begonnenl O, ben ik soms begonnen? De jongens er om heen, van de eene partij en de andere, wilden wel een vechtpartij. Uit vrees, dat het met een sisser zou afloopen, hitsten ze vinnig aan en werden zenuwachtig hulpvaardig. Geef mijn je hoed maar, Piet! Wil ik je boeken effen vast houden Laat je je dat zeggen. Kees I Nou, dat laat je je toch niet zeggen De spanning was grooter gewor den. Zonder van houding te ver anderen kwamen partijen steeds dichter bij elkaar, de loerende, vooruitgebrachte hoofden raakten elkaar bijna. Willoos hadden zij zich hoeden en boeken laten afne men. Met een plotselingen, barren oogstomp was het toen meenens geworden. Kees lag onder, Piet hield hem met één a.rm om den nek en diende het weerlooze hoofd bijna ryth- misch vuistslagen op oogen en neus toe. Piet werd ook om den nek ge houden en afwisselend lanes neus, oogen of wangen gekrabd en hij sloeg woedend door, onder de ge perste, onderbroken kreten van pijn en woede der tegenpartij. De gezichten waren rood-vertrok- ken van inspannende bezigheid en pijn. Boordjes en dassen hingen verfomfaaid naar builen en Kees had al een bloedneus. De jongens stonden er met stil- juichend genot om heen, raapten verdacht gedienstig een uit den strijd rollende manchet op, een zak mes, een portemonnaie. Er werd stil doorgevochten on der zwaar ademen en geperst zuchten. Niet krabbelen, zei Piet in gebroken ademstooten, en hij "wrong het ongelukkige, verhitte hoofd van Kees nog vaster in den arm. Kees kreeg het benauwd, kon bijna geen geluid geven. Laat je los I Laat je lê-os, klonk het ge smoord. Met een verschrikkelijke wan hoopspoging richtte hij zich nog eens o-\ maar werd weer neerge kwakt, zijn haar met slijk. Nee, uit laten vechten! Laat ze nou uitvechten! I Een der jongens kwam in ver zet tegen het recht van den sterk ste. Hij rukte aan het buis van Piet, die zweeg maar zich vaster op zijn slachtoffer wierp. De hel per liet op den dreigenden aan drang der anderen onwillig-af. Er stond, behalve eenïgémijn- heeren met vluchtige herinnerings- lachjes, natuurlijk ook een rneelii- ju ff rouw bii. die nu vrijwel mach teloos met haar verontwaardiging stond. Zij bemerkte een metselaar, die er met kalm pleizier bij stond te rooken. 't Is een schandaal, zei ze van gansch haar hart. Kijk nou toch es 1 Och, och, ze vermoorden el kaar, die rakkers. Kijk nou toch es, dien eenen zijn neus, allemaal bloed! Toen ging in eens de metselaar op de vechtenden af; met de pootige knuisten hield hij Kees tegen den grond en rukte Piet, die voor het laatst nog even gauw mepte, van hem af I Nou is 't mooi genoeg, allo, marsch Laat ze nou uitvechten, be- moei-je d'r niet meel riepen de jon gens, met-durvend tegen den met selaar. Maar *t was uit. Partijen, ver moeid, verbitterd, brachten werk tuigelijk hun kleeren in orde. De verslagene, erg toegetakeld, ging heen met zijn straf. Hij wilde wel huilen, maar dorst niet. Zijn ge laat stond er naar. Ga je mee! zei hij met snik-stem tot de zijnen. Piet bleef nog staan en liet rich door den metselaar den tegenover- gestelden kant uitduwen. En ga nou maar gauw naar huis! Zijn neus bloedde en hij had krabbels onder de oogen. Jullie moest je schamen, zei de juffrouw nog, die niet gehoord werd. Toen kwam er juist een tram aan. (Dagbl. v. Z.-HoD.) lezen heeft en zelfs wat op Elvers- höh voorvalt hooren w-e gewoonlijk later dan alle andere menschen. Is hel mogelijk? Voor zooveel ik mijn roosje met doornen ken, beduidt dit natuurlijk een verwijt tot mij. Maar ik ben onschuldig als een kind. Welke mijner daden heeft mij, ongelukkigen man, nu weer opnieuw den toorn van de ge nadige jonkvrouw op den hals ge haald? De barones wierp haar dochter smeekende blikken toe, maar Edith scheen niet geneigd die stille ver maning ter harte te nemen. Dat u aan mijn goedkeuring zeer weinig gelegen is, weet ik wel, ging ze snel voort, maar het zou inderdaad vriendelijker ziin ge weest als u ons niet tot dagelijksche aanraking gedwongen had met een naensch, die ternauwernood aan het tuchthuis is ontkomen. Baron Werner kon er onmoge lijk aan twijfelen wien zij bedoel de, maar het behaagde hem zich onwetond to houden. Zou ik dat gedaan hebben? Onmogelijk! Sedert wanneer is een dergelijk monster op Elvershöh Ik behoef 5 rijn naam niet te noemen, grootpapal Misschien moet Het eind o der Suikerbakkers werk staking te Amsterdam ia naderend. Donderdagmorgen hebben de stakers, met 400 stemmen vóór en slechts een paar tegen, besloten, de heeren. Prof. Mr. Treub en Dirk Berends te verzoe ken eene bemiddelinga-commissia te vormen, bij welker eind-uitspraak de stakers zich onvoorwaardelijk zullen neerleggen. De „Nieuwe Gron. Ct.**, die het denk beeld geopperd heeft om een comité in het leven te roepen, dat de mogelijk heid van een verbond van een of meer kleine staten met Nederland zou moe ten onderzoeken, deelt thans mede, dat zij voldoende betuigingen van sympathie mot haar denkbeeld ont vangen heeft, om dezer dagen de uit- noodigingen te verzenden tot deelne ming aan een vergadering ter consti tueering van het studie-comité. Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Donderdagochtend zijn een aan tal dokwerkers te Amsterdam in staking gegaan, met het doel de zoogenaamde vaste mannen van het Blauwlioedenveeni aldaar uit hun positie te verdrijven. Het bestuur der Dok- en Veenarbeiders is in onderhandeling getreden met den directeur van het Veem, den heer Van Haren Noman. BUITENLAND. Het aantal werkstakers onder de Ant- werpsche diamantbewerkers is Woens dag weer met een honderd gedaald. Hoewel de leiders nog tot voortzetten van den strijd aansporen, hebben de meeste werklui er nu blijkbaar genoeg van. Niet dat ze van hun eisch terug komen, maar ze- willen eerst een flink stakingsfonds bijeenbrengen en dan den strijd opnieuw aanbinden. Gemengd Nieuws. Een nieuw geweer. Do kapitein Cei van het 8e regiment bersaglieri, die reeds vroeger een auto matisch geweer heeft uitgevonden, dat echter niet voldeed, thans een nieuw automatisch geweer laten maken, waarover de Esercito italiano het vol gende mededeelt: Het geweer Cei is ontstaan uit het geweer model '91, waarvan de voor naamste de(Jleu gebruikt zijn. Het gewicht bedraagt Kg. Het mecha nisme voor de automatische beweging, dat op zij is aangebracht, wordt door slechts drie weinig t-eere deelen ge vormd. Het uit elkander nemen en in elkaar zetten geschiedt gemakkelijk en vlug. Het wapen kan gebruikt worden voor het vuur schot voor schot zoowel als voor het snelvuur. Van de eene tot de andere vuursoort kan men overgaan door een hefboom te bewegen, die aan de linkerzijde van de greep is aange bracht. Wanneer het magazijn leeg is schiet de aanbrenger uit en belet dan de sluiting van den grendel. Bij het vuur schot voor schot is het niet noodig den grendel te openen om te herladen, ter wijl om te vuren een afzonderlijk slui ten niet vereischl wordt, daar zoowel het afgeven van het schot als de slui ting geschiedt door den druk op den trekker. Gedurende het snelvuur werkt het geweer als eene mitrailleuse. De snel heid van het vuur is zoo groot, dat men de beweging van den grendel niet kan onderscheiden. De hulzen vallen 7 A 8 voet rechts van den schutter. Ds kapitein Cei stelt voor met zijn geweer detachementen van 50 man te bewapenen, die belast zouden worden met het beschermen van den laatstcn aanloop. In Brussel heeft men interessante proeven genomen met motor-brand weerwagens. Een brandweer-auto en een ouderwetsche brandweerwagen, met paarden bespannen^ werden beide tegelijkertijd verscheidene malen on verwachts gealarmeerd om te zien, welke het eerst de plaats van den brand zon bereiken. lederen keer, da? gereden is, heeft de motor den wed strijd gewonnen. Naar men mededeelt, haalde de auto met volle belasting en bemanning toch nog 50 KM. per uur, hetgeen ons wel wat erg snel toe schijnt. („De Fiets"). uw houtvester eerst nog eenige an dere ongelukkigen hebben neerge schoten eer we van hem bevrijd geraken. Soreek je van Fabian? Dat kon ik bij je zoo sterk ontwikkeld rechtvaafHgheidsgevoel allerminst vermoeden. Wat ter wereld heb je dan tegen den man in te bren gen? Dat hij een moordenaar is en dat het me met afgrijzen vervult hem te ontmoeten. De dichte wenkbrauwen van den ouden heer trokken zich drei gend samen en mevrouw v. Lin derede verwachtte sidderend een zijner gevreesde uitbarstingen van toorn. Maar het gevaar dreef nog eens voorbij, want, inplaats van een heftig antwoord, klonk na een korte, pijnlijke stilte een luid dreu nend gelach. De beroemde zenuwen dus Ja heusch, daar is niets tegen te doen of je zoudt het eens met ver andering van lucht moeten probee- ren. Want je zult toch wel zoo ver standig zijn niet te verwachten, dat ik een flink man zou opofferen aan dwaze vrouwengrillen. Neen, antwoordde rij trotsch, ik ben zelfs overtuigd dat u hem nu Stemmen tegen den oorlog. Sedert eenige dagen verheffen in Engeland twee partijen, die men zelden samen zag gaan, haar stem te gen het voortduren van den oorlog en tegen de manier, waarop Lord Roberts er een einde aan wil maken. Wij heb ben gezien hoe eenige Engelsche finan ciers, waaronder van naam, aan de re geering vragen aannemelijke voor waarden te stellen aan de Zuid-Afr. Republieken. In de Labour Leader heeft de heer J. Keir Hardie, de pas gekozen socialisti sche afgevaardigde, een heftig artikel tegen de Engelsche regeering en voor namelijk tegen Lord Roberts, geschre ven. Als mensch en als soldaat, zegt hij, heefiLord Roberts zich de mindere getoond van generaal Botha. Wat moe ten de Engelschen, die eergevoel heb ben, wel denken van hun grooten maarschalk, die vooral krijg voert te gen vrouwen en kinderen I Maar het schijnt, dat wij nog dieper zullen zin ken. Lord Roberts heeft er genoeg van én nu staat hij zijn plaats af aan Lord Kitchener. Want, gaat de heer Keir Hardie voort, hetgeen nu nog overblijft te doen is het werk van een roover en een beul. De soldaat, die te Omdurman de gewonde Soudaneezen liet afma ken, is van dit oogenblik de aangewe zen man. En dat noemt men nu „de grootheid van Engeland". Keir Hardie is overi gens overtuigd dat de Boeren het tan slotte zullen winnen. „De Boeren kunnen niet vernietigd worden. Men kan Botha en De Wet ge vangen nemen, men kan hun aanhan gers uit elkaar jagen, maar hun tradi tie zal blijven en zal zich op zekeren dag sterker toon -i dan de geheele le germacht van het Britsche Rijk." Nog meer ongelukken. Het blijkt dat er In de Plutosehacht bij Brüx (Oostenrijk) twee mijngasont- ploffingen zijn geweest Dertien perso nen werden gedood, tien personen licht en negen zwaar gekwetst Van de laat- sten zijn er drie aan hun wond bezwe ken. In een schiettent gedood. In het café de F Alcazar te St Peters- burg is.een meisje van 24 jaar door een bezoeker bij ongeluk een kogel in het hart geschoten. Zij bediende de schiettent in die in richting. Fransche duels. De heer Ferrette, afgevaardigde voor de stad Bar-le-Duc in de Fransche Ka mer, en de heer Marlier, Gemeente raadslid uit die stad, hebben voor ee nige weken een ontmoeting gehad op de sabel, met het „ongelukkig" ge volg, dat de laatste gedood werd. De heer Ferrette heeft terechtgestaan en is, zooals bijna van zelf spreekt door de jury vrijgesproken. Ongelukkig gevolg, maar ook onver wacht want zooals beklaagde zelf zei: ,,ïk beschouw het tweegevecht als iets onnoodigs en belachelijks tevens; doch onze vriend verklaarde, dat wij vech ten moesten en dus vochten wij." Bij de behandeling der zaak zijn daarop allerdwaaste duelgewoonten aan het daglicht gekomen. Ferretti, die zijn tegenpartij met één steek over hoop stak, had nooit een sabel in han den gehad en nam den avond te voren een weinig schermles, Marlier kende er al even weinig van. Charles Roger van de Intrasigeant," die getuige was geweest, verklaarde heel ernstig, dat de noodlottige afloop nooit zou hebben plaats gehad, indien de tegenstanders zich slechts hadden gehouden aan de gestelde voorschrif ten; zelfs zou geen van heiden dan een schrammetje hebben opgeloopen. Deze getuige gaf een uitvoerige be schrijving van de regeling van politie ke duels, waarin hij specialiteit was, en zijn getuigenis was bijna onver staanbaar door één onafgebroken lach bui van het publiek. De president van de rechtbank vroeg hem o.a. of het dueüeeren met pistolen gevaarlijker was dan met degens of sabels. De getuige antwoordde van neen. Bij sabel gevechten worden zulke maatregelen genomen, dat de twee partijen elkaar geen kwaad kunnen doen en in het onderhavige geval zou het kleinste krasje reeds een eind aan het duel hebben gemaakt; doch Mar lier was driftig en stormde op zijn te genstander los. De heer Ferrette deed niets dan zijn sabel voor zich uitste ken en Marlier spitste zich zelf er aan. Was er met pistolen gevochten, dan zal houden, zelfs als het eerst uw plan was geweest hem weg te doen. Nu, het doet me genoegen dat jo me tenminste nog eenig gezond verstand toekent, sprak de haron spottend, terwijl hij zijn glas op nieuw vulde. En ik denk. dat je je mettertijd wel weer aan den vree- selijken aanblik van dien moor denaar" zult gewennen. Maar je drinkt in 't geheel niet, Prosper. Prosit, jongen Smaakt mijn Rijn wijn je soms niet? Zeker, hij is uitstekend, zeide de jongeman hoffelijk, maaru weet wel, grootvader, dat ik van zoo zwaren wijn niet veel kan verdra gen. Dan wil je het misschien wel eens met een lichtere soort probee- ren, Moezel of Bordeaux, je hebt het maar te bevelen. Mijn wijn kelder is geheel tot je beschikking. Dat achter deze ovargroote en geheel ongewone beminnelijkheid een bepaalde bedoeling school, be grepen Edith en Prosper wel. De blik, dien zij met elkaar wissel den, liet daaromtrent geen twijfel. Maar het was onmogelijk eenige krenkende bedoeling te raden, want "Werner v. Linderode behield zou zelfs dit noodlottige toeval uitge sloten zijn geweest. „Waarom?" vroeg de president. „Omdat," antwoordde de getuige, te: midden van een storm van lachen, „se-| condanten, (lie in dergelijke dingen) thuis zijn, de pistolen zóó laden, dat., er nimmer eenig gevaar kan bestaan ermede om te gaan." Vrouwenbeweging. De Fransche Senaat nam met 172 te gen 34 stemmen een wetsvoorstel aan" waarbij vrouwen, die de vereischte be-' voegdheid bezitten, toegelaten worden tot de rechtspraktijk. Een duur plekje. Het duurste stukje grond ter wereld' is ongetwijfeld een nis bij den ingang' van den beroemden Schmcidnitzerkel- der onder het stadhuis te Breslau. Dik hoekje, waar aan de bezoekers van den bierkelder „Weener Worstjes" ver kocht worden, brengt de gemeente Breslau 7292 Mark pacht op. Door het' vervallen van de jaarmarkt kan de te genwoordige pachter deze som niet op-- brengen en heeft daarom ontheffing verzocht. Ontploffing. Bij Rijssel, te Riandrie, zijn bij een ontploffing bij een vuurwerkmaker twee meisjes, 13 en 14 jaar oud, ge dood. Vier andere personen werden ern stig gekwetst Volgens een onderzoek van het par ket had de ontploffing plaats in de droogkamer van het kruit De meisjes waren onkenbaar, slechts vormlooze klompen. Alweer een spoorwegongeluk. Uit Tiflis wordt geseind Tusschen de stations Kars en Tiflis is een trein van Kara komende bij Mar- za ontspoord. De locomotief en vijf wagens stortten in een ravijn. Zes per sonen werden gedood. De machinist en een treinwachter werden doodelijk ge kwetst Donato. f De bekende magnetiseur Donato, een der eersten die de wereld verbaasd deed staan over de wonderen van het magnetisme, is te Parijs overleden. Zijn eigenlijke naam was Alfred de Hont. Hij had in zijn optreden meer van den avonturier dan van den apos tel, maar toch kan hem de verdienste niet worden ontnomen van het eerst de aandacht der geneeskundigen te hebben gevestigd op een natuurkracht die in vele gevallen in dienst der we tenschap goede resultaten heeft opge leverd. Sport en Wedstrijden. Wlelernieuws Een ondernemende Duitsche fabriek neemt volgens „De Fiets" op het oogen blik proeven met luchtbanden van pa pier, gemaakt op dezelfde wijze als de Japansche en Chineesche waterdichte zitkussens en matrassen. De banden zijn veel lichter en goedkooper dan de robber banden, terwijl zij ook tamelijk wel ondoordringbaar zijn voor scherpe voorwerpen. De uitvinder is er in ge slaagd papieren banden te maken, welke bijzonder veerkrachtig zijn en alle redenen tot tevredenheid geven. Het materiaal voor deze soort banden is nog in den laatsten tijd belangrijk verbeterd, zoodat zij thans alles beter zullen kunnen doorstaan dan hunne, rubber collega's.. Automobiiism e. Het Fransche blad „Le Caulois" heeft de navolgende statistiek bekend gemaakt naar aanleiding van liet rap port uitgebracht door den secretaris van het bureau van den buitenland- schen handel Chandeze. Daaruit blijkt dat de export van automobielen in de eerste 9 maanden van 1898 bedroeg 865,000 francs, in de eerste 9 maanden van 1899 2,493,000 francs en in hetzelf de tijdverloop van 1900 6,240,000 francs. De import bedroeg in die drie zelfde tijdperken onderscheidenlijk 337,000, 323,000 en 349,000 francs. Voor moto- cycles, rijwielen en onderdeden be droegen deze cijfersvoor den export 8,649,200, 8,271,900 en 6,347,880 frs. voer den import 7,862,000, 6,888,000 en 4,831,000 frs. Met genoegen toont het blad aan, dat, terwijl de import bijna dezelfde bleef, de export telken jare ongeveer verdriedubbeld is. ook bedurende den verderen loop van den uitstekenden en uitgezoch- ten maaltijd het vriendelijk uiter lijk van een voorkomend gastheer, wien het alleen om het genoegen zijner gasten te doen is. Hij werd niet moede voornamelijk Prosper tot flink toetasten uit te noodigen en hem steeds opnieuw te verze keren dat hij zich vooral niet be hoefde te geneeren. Eindelijk bracht de bediende op een wenk zelfs champagne en Prosper moest zich, niettegenstaande zijn beschei den tegenspraak, laten welgevallen dat grootvader-zelf hem den goud- kleurigen, parelenden drank in schonk. Niet slecht, hé, jongen? Wees maar niet preutsch Als je hcofd wat zwaar wordt ga je maar op één oor liggen en slaapt jc roes uit. Het werk zit je gelukkig niet op de hielen. Of je maakt een wande lingetje te paard. Drink maar leeg! Ik heb er nog een aardig partijtje van in den kelder. Werkelijk maakte Prosper zich gereed aan dien aandrang toe te geven. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2