Tweede Blad, behoorende bij „Hasrlem's Dagblad" van Zaterdag 17 Not. 1900. No. 5334 Stadsnieuws Weten en Werken. In bet gebouw „Weten en Werken" hield Woensdagavond Dr. Schepers zijne 3e lezing over de zeden en ge woonten onzer voorouders. Spr. zeide, dat hij reeds de vorige naai er op gewezen had hoe ons volk iangzaam achteruitging. De burgerij verdroeg lijdzaam de dwingland ij der groote heeren die zich in weelde baad den, terwijl de menschen in de werk-, zame leringen vrij eonvoudig geble ven waren Men liet zich weinig aan de publieke zaken gelegen liggen. Wat de heeren wijzen, moeten wij prijzen, was de spruk, waarachter mefi 2ich ver school. Om bij voorbeeld Haarlem te nemen, daar had men ovenals in an dere steden, de vroedschap (gemeente raad), wie daar in zat moest behooren tot de rijkste burgers, daar voor het lidmaatschap groote sommen betaald moesten worden De vroedschap had het recht tot het vergeven van allerlei baantjes. De Schout en Schepenen (ook door de vroedschap benoemd) regelden de zaken van de stad, de vroedschap hield zich meer bezig met de zaken van provincie en land. De Provinciale 9taten werden gekozen uit de vroedschappen en de Staten- Generaai bestonden op hunne beurt weer uit afgevaardigden der Prov. Staten. Alle kwesties van 't land kwa men dus ter sprake in de vroedschap pen. De zaken des lands gingen mid delerwijl verbazend achteruit, hoewel men alles in 't werk stelde om de uit gaven te verminderen. Hieronder le den echter alleen de lagere ambtena ren, de hooger geplaatsten durfde men niet aan. De betrekking van Burgemeester was bv. zeer winstgevend. De Burge meesters vanAmsterdam noemden zich niet zonder reden de koningen van 't land. Uit het verhaal van Hildebrand ,,De Schippersknecht" blijkt hoe de, toe standen i ;S dagen waren. Te ni'ö i van dien tijd van dofheid bij het volk begon er eene andere geest te komen bij de meer ontwikkel den. Er ontstond eene neiging tot ver- huoging van eenheid in den staat, zij d'e dit wilden waren de z.g. „Patri otten." Hierover zal Dr. Schepers In zijne 4e lezing spreken. Sohouwburg. Maandag 19 November komt het H llandsch Tooneelgezelschap, direc tie A. van Lier, van Amsterdam, in den Schouwburg een buitengewone voorstelling geven. Dat zal de 128e op voering zijn van het zoo groot succes van dit gezelschap in dit seizoen; het blijspel: „Kruimeldam in Parijs" met zang,nieuwe coupletten,duo's guodli- bets enz. van den heer C.P.T. Bigot. Met overgrooten bijval werd dit allerver- makelijkste „farca" 77 achtereenvol gende malen in het Grand theatre te Amsterdam opgevoerd en met niet minder succes vertoond te 's Graven- hage, Utrecht, Arnhem, Leiden, Nij megen, Hilversum, den Bosch, Amers foort, enz. en au weer te Groningen, Leeuwarden, Rotterdam, Helder, Baarn. De alleraardigste inhoud, de prettige muziek van den kapelmeester Chr. v Dinteren, het leuke,opwekkende spel der vertooners, de geestige cou pletten, kleurrijke costumes maken 't dan ook tot een vertooning, waarbij een ieder zich amuseeren moet. En dat is zeker begrijpelijk met een Bigot in de hoofdrol, terwijl de andere rollen worden vervuld door de dames: van Biened'Üliveira, Meijer, enz. en de heeren: van Beem, Duderman, Kaart, Stoetz, enz. enz., met medewerking van een goed dames- en heeren koor. Wij gelooven dat verdere aanbeve ling overbodig is, en men zeker niet zal verzuimen de voorstelling op Maan dag a. s. te gaan bijwonen. Men amu seert zich kostelijk. Strauss-avond. De tweede Strauss-avond, Woensdag voor de leden in het Brongebouw ge geven, is evenals de eerste uitstekend geslaagd. Zeer vol en gezellig was het in de zaal. Aan de kanten, op de gale rijen overal zaten de toehoorders en toeschouwers, de middenruimte was voor de danslustigen gereserveerd, en op de estrade, waarvoor een prachtige bloemen- en plaatenversiering was aangebracht, waartusschen het borst beeld van H. M. onze geeërbiedigde Koningin prijkte, zaten de mannen van Kriens, die er lustig en onvermoeid op los vedelden en de heerlijke, zoete Strauss-muziek ten gehoore brachten. Werd dus het oor aanhoudend ge streeld door de schoon© muziek, het oog werd niet minder aangenaam aangedaan door het nette, sierlijke dansen der vele paartjes, die op een teeken van den heer S. Martin, als door een electrischen schok getroffen, van hun zitplaatsen opvlogen en de dansruimte vulden. Den geheelen avond was het dan ook zeer druk en gezellig in de danszaal; met heel veel animo werd gedanst, en een ieder amuseerde zich uitstekend. Tot omstreeks 2 uur duurde deze In derdaad zeer prettige danspartij, waarmede de directie van het Bron gebouw veel succes heeft ingeoogst. Zij kan er dan ook van overtuigd zijn dat de leden een genotvollen avond hebben doorgebracht en eene herha ling in het volgend jaar voorzeker de wensch van allen is. Zandvoort. Door den Burgemeester dezer ge meente is tot agent van politie alhier benoemd J. Wesdorp uit Oost-Sou burg. t Door de onbezoldigde rijksveldwach ters A. Paap en W. Zwemmer is pro ces-verbaal opgemaakt tegen twee personen, die in den nacht van 13 op 14 November in de duinen bezig wa ren wild te bemachtigen door middel van een z.g. lichtbak. Door den heer van der Ban, archi tect te Haarlem is een bouwplan bij B. en W. ingediend voor eene villa aan de Boulevard de Favauge. Door de afdofeling Zandvoort der Noord-Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis" zal Vrijdag eene verga dering gehouden worden ter bespre king van den beschrijvingsbrief voor de a. s. algemeene vergadering der vereeniging, alsmede voor de aanbe steding van het ziekenhuis. Binnenland. Brief van Dr. KoBter. Da voorzitter van het hoofdcomité van het Nad. Roode Kruis ontving den volgenden brief: Diyatalawa-Camp (Celon), 9 Oct. Met genoegen kan ik U.H.W.G. me- dedeel.fa, dat -ik uwe brieven geda teerd 2 en 13 September, resp. 22 Sep tember en 6 October heb ontvangen, nadat ik den 19en September een sckrij ven aan u gericht had verzonden .tege- lijkertïjd mat een pakket photogra- phieën die op dit oogenblik, naar :k hoop, in uw bezit zullen zijn. Sedert ontvingen wij het reeds te voren aan gekondigd bdzoek van onzen consul den heer Wennink, die in tegenwoor digheid van den kolonel Cooper en later van den censor een gesprek met ons had. Zijn eerste mededeeling was van weinig opwekkenden aard; hij was nl. door den kamp-command. gemach tigd ons mede te deelen dat de gouver neur van Ceylon een telegram had ont vangen van de Engelsche Regeering, waarbij op advies van Lord Roberts, afwijilad werd beschikt op ons in Augustus gedaan verzoek om op eigen kosten naar Europa terug te mogen keeren. Een officieele of schriftelijke mededeeling, waarin o.a. de officieele tekst van dit telegram was opgenomen, hebben wij evenwel tot nu toe niet ontvangen. Wij nemen aan, dat ook de NederlandscheRegeerlng tegelijker tijd met den inhoud van dit telegram in kennis is gesteld, zoodat men waar schijnlijk in Holland deze zaak als af gedaan zal beschouwen. Hoewel wij op allerlei wijzen trach ten onze opgewektheid zooveel moge lijk te behouden, is het ons te verge ven, zoo af en toe bittere gedachten zich aan ons opdringen. Te meer waar- deeren wij daarom de hartelijke brie ven zoowel van uw hand als van den secretaris ontvangen, die steeds getui genis afleggen van uwe groote belang stelling in ons lot. Ook de laatste be zending couranten zijn door ons ont vangen, zoodat wij tot en met 17 Sep tember volkomen op de hoogte van den politieken toestand zijn. Toen ongeveer een maand geleden de Ceylonsche couranten melding maakten van het optreden van chole ragevallen in de buurt van Kandy stel den zich de doctoren Rijkens, Pino en Van Houtum ter beschikking van den plaatselijken geneeskundigen dienst en aanvankelijk kwam officieus be richt dat de gouverneur hun aanbod had aangenom©*... daar bleef 't even wel bij, totdat zij enkele dagen gele den, in een berichtje in de courant lazen dat van hun aanbod geen ge bruik kon gemaakt woirden, omdat hun aanvrage te laat was ingekomen. Zooals ik u reeds in mijn eersten brief mededeelde, ondervond ik bezwa ren in het terugbekomen van de te Greenpoint van mij afgenomen ambu- lancegelden. Ingevolge bespreking met den consul zond ik hem een behoorlijk gelegaliseerde machtiging om voor mij dit bedrag bij den ..Treasurer" op te vragen en in denosito te plaat sen bij een der banken te Colom bo. Een schrijven van den 28 Sept. 1900 van hem ontvangen, meldt mij dat de Regeering bezwaar maakt, dit bedrag aan mij uit te keeren, omdat dit geld behoorde aan een ambulance, uitgezonden naar Afrika, en daarom instructies gevraagd waren aan het Ned. Roo de Kruis. (Tot heden werd een der gelijke vraag niet door het Hoofd comité ontvangen.) Kon ik evenwel door behoorlijk opgemaakte papie ren aantoonen dat dit geld onder mijn berusting moest blijven, dan zoude tegen de uitkeering geen be zwaar bestaan. Nu uw advies reeds was gevraagd, heb ik geen verdere stappen gedaan, en aan den consul medegedeeld dat ik de betreffende onderhandelingen zal afwachten en intusschen de te maken onkos ten alhier bestrijden uit private middelen, die evenwel naar ik U. W. E. G. bescheiden meen te moe ten opmerken, niet toereikend zul len zijn om, zoo dit blijde oogenblik zal zijn aangebroken onze terug reis naar Europa te betalen. Van de leden der ambulance zijn Ihle en Oosten nog in het hospitaal, de eerste zoo goea als hersteld van mazelen, de tweede nog steeds on der behandeling. Ongeveer eon groote week geleden vertrokken 3 Afrikaners ora gezondheidsrede nen naar Afrika terug, doch Oos ten heeft op een desbetreffend reeds in het begin van Augustus gedaan verzoek nog geen antwoord ont vangen. Van zusters Hellemans ontvingen wij een omvangrijken brief, waar in zij haar wedervaren vanaf ons scheiden te Springfontein mede deelde, maar omtrenr zuster Car- tier van Dissel verkeerden we in 't onzekere, totdat wij in een der dagbladen meenden te lezen, dat ook zij met een der transportsche pen naar Holland teruggekeerd is. De brieven, die tot nu toe aan het adres van dr. Cartier van Dis sel alhier ontvangen zijn, stuur ik heden naar Holland, en adresseer deze aan het adres van zijn vader te Lochem. Verschillende Hollanders be toonden ons hunne belangstelling door een bezoek in 't kamp het geen te meer te apprecieeren is, omdat daartoe een spoorwegreis vereischt wordt van 12 uur. De laatste bezoekers waren de meer gemelde heer Boland van de firma van Houten, terwijl gisteren ons kwam begroeten de heer Kolf uit Batavia op den terugreis naar Hol land. Meldde ik u indertijd met hoe veel vreugde alhier het bericht was ontvangen van de toezending van 500 pd .sterl. dqpr de Zuid-Afri- kaansche Vereeniging, zoo moet ik thans tot mijn sr'tt mededeelen, dat tot nu toe aan dit geld geener lei bestemming is gegeven en toch komen er in een maatschappij als deze van pl. m. 4000 menschen zoo veel behoeften voor die uit een der gelijk algemeen fonds moeten be»- streden worden. Naar ik verneem, is de oorzaak van deze vertraging te vinden in de moeilijkheid om een commissie tot beheer te kiezen voorname lijk omdat de personen die daar als vanzelve toe aangewezen zijn geen genade vinden in de oogen van de autoriteiten. Met dit al zijn echter de menschen die het geld hoog noo- dig hebben niet gebaat. De aankondiging van de toezen ding van 3 kisten ten onzen be hoeve was ons hoogst aangenaam en bij voorbaat verheugen wij er ons op een vergelijking te maken tusschen de ons toegezonden (na tuurlijk Hollandsch) jams en de tot nu toe gebruikte van Ameri- kaanschen en Australischen oor sprong. Tegelijkertijd werd onze vreugde weder vergald door een mededeeling van den consul dat de „Weissenfels" eerst 16 October uit Antwerpen vertrekt en 13 No vember eerst aankomt. Dit is een abuis. De le bezending is per .,Rauenthaler" in het laatst van September verzonden en heeft dus haar bestemming reeds seder?eeni- ge dagen bereikt. De 2e bezending ging per „Weissenfels" 14 dagen later. En op dien datum1" zullen wij de laatste proclamatie van lord Roberts in aanmerking genomen, dan toch zeker wel, zooals de Boe ren het uitdrukken „huis toe" zijn. Mijn plan is een tweede zending photographieën betrekking heb bende op onze ambulance en onze gevangenschap te sturen, zoodra ik bericht heb, dat de eerste zen ding door u is ontvangen. Dr. J. D. KOSTER. Een incident. In den Haagschen gemeenteraad was Dinsdag aan de orde de benoe ming van een directeur aan de in 1901 te openen Hoogere Burgerschool voor jongens met 5-jarigen cursus aan de Stadhouderslaan, waarvoor alleen door B. en W. was aanbevolen de te genwoordige directeur der drie-jarige jongens-H. B. S., Dr. Ninck Blok. Dergerlijke aanbeveling van slechts 1 persoon kon de heer Snouck Hur- gronje, die toen de Raad stemmen zou gaan, het woord vroeg, niet overeen brengen met de wet op het middelbaar onderwijs, welke z. een aanbeveling van meer dan een benoembare wil, zoo dat bij voorstelde de lijst met den eenen candidaat terug te zenden aan B. en W. als in strijd met de gemelde wet. Er bleek echter aan deze voordracht meer vast te zitten, althans de heer Bodaaan beweerde dat zij geheel af week van het gevoelen van alle auto riteiten die moesten worden en trou wens zijn gehoord en die van oordeel waren, dat Dr. Groenman de tegen woordige directeur der 5-jarige de aan gewezen persoon voor de nieuwe be trekking was. Waarom van hunne adviezen afgeweken? Ziedaar een vraag waarop de heer Bodaan perti nent antwoord van B. en W'. vroeg. Voorshands werd alleen voldaan aan zijn wensch, om den brief van den in specteur van het M. O. te doen voor lezen. Uit dat schrijven bleek, dat Dr. Campert met allen lof van Dr. Groen man gewaagde en hem zeer gaarne met lied bestuur d^r nieuwe school belast zou zien. In het geschil of 't hier betrof een overplaatsing zooals B. en W. meenden dan wel eene be noeming zoodat meer dan 1 benoem bare op de lijst moest voorkomen, ge lijk ook zijn gevoelen was, wilde de inspecteur de hoogste autoriteit den Minister doen beslissen. Mitsdien gaf hij in overweging tot zoolang de benoeming aan te houden. Nu de inspecteur ook Dr. Groenman aanbeval, herhaalde de heer Bodaan met te meer nadruk zijn vraag, waar om niet Dr. G. en wel Dr. Ninck Blok voorgedragen. En ter vermijding van do gedachte aan eenige voorkeur had ook de heer Van Malscn meer ..n éca candidaat willen zien aanbevolen. Do Waarn. Burgemeester, Dr. Mou ton .tevens optredende In zijn quali- teit van wethouder voor onderwijs, bepaalde zich hoofdzakelijk tot eene weerlegging van de wetteL bezwaren. De vrij levendige discussie, waarbij echter de personen in quaestie geheel buiten spel bleven, integendeel beiden het voorwerp waren van onverdeelde lofspraak, eindigde met het verwer pen der motüe-Snouck (rejnvooi aan B. en W.) met 26 tegen 9 stemmen. Toen ging de Raad aan het stemmen met dezen uitslag dat Dr. E. II. Groenman met 29 stemmen werd be noemd tegen 16 op Dr. Ninck Blok, die nu zeker tot directeur van de school op Bleijenhurg zal worden benoemd. Praatjes orer Natuurkunde en Geneeskunde. Iets over Volksgeneeskunde. XIII. Eenige tientallen van Jaren geleden werd de cognac als bizonder verster kend door vele medici aanbevolen. De geneeskunde heeft zich aan dat stand punt ontworsteld, maar het publiek is voor een groot deel daarop blijven staan, en is van oordeel dat cognac, portwijn, roode wijn, d. z. de duur dere alcohol bevattende dranken, ver sterkend zijn. Van jenever, brandewijn wordt dat niet zoozeer aangenomen, vermoedelijk omdat het duurdere voor indentisch wordt gehouden met het betere. Wat is er nu voor waars in de bewe ring, dat cognac en wijn voor zieken en gezonden, in matige hoeveelheid natuurlijk, voordeelig zijn? Zonderen we de gevallen uit, waar bij koortsige, heftige ziekten, alkohol gegeven moet worden ter bestrijding van doodelijke hartzwakte, dan kun nen we zeggen dat die versterkende eigenschap nihil is, niet bestaat. Een opwekkende invloed is niet te misken nen en in sommige gevallen van ver moeidheid van het zenuwstelsel is een hartige dronk een aangenaam ding. Als iemand die den geheelen dag in slecht weer zich heeft ingespannen naar geest en lichaam, 's avonds laat thuis komt, zal een weinig goede al kohol, in welken vorm ook, hem wat op knappen en hem een gevoel van wel behagen geven, ja zelfs hem voor kor ten tijd weer, in staat stellen met meer opgewektheid dan te voren nog wat te doen, voor hij in den slaap rust gaat zoeken. Goed, maar is hem dat voordeelig, zal zijn toestand den volgenden mor gen niet slechter zijn dan wanneer hij geen alkohol had gebruikt, is zijn energie niet verminderd, zijn lust en werkkracht afgenomen? In de meeste gevallen zal dit niet nierkbaar zijn, maar men vergete niet dat waar het vaak voorkomt, dat de behoefte aan rust door wat alkohol wordt verjaagd, en dus door een prik kel een vermoeid orgaan wordt ge noopt tot meer werkzaamheid, dit voor dat orgaan niet voordeelig kan zijn. Slechts voor 't leven in de drukke maatschappij waarin op sommige tij den meer van iemands energie wordt gevorderd dan zij eigenlijk kan leve ren, is de alkohol en dan in geringe hoeveelheid een middel dat als genees middel bij abnormale inspanning en uitputting aangewend, voor een oogen blik, maar ook maar voor een oogen blik, den mensch meerderwaardig maakt- Heel gauw vermindert die kracht weer en blijft een tijd onder het normale. Men heeft bij den mensch proeven genomen over de spierkracht in nuch- teren toestand en na gebruik van al kohol, en gevonden dat een dosis van dat vocht de spierkracht voor korten tijd, een tiental minuten, deed stijgen om dan vrij snel te dalen onder het normale. Dit feit is dunkt me don meesten onzer die ooit hun spiex-en ge bruiken en niet geregeld, en ook niet nooit, alkohol gebruiken, wel bekend. Elk wi&li'ijder weet, en de meesten vermoed ik, bij ondervinding, dat trap pen, na gebruik van bier, wijn cf sterken drank, niet zoo gemakkelijk en plezierig gaat als anders, en dat als het te doen is om snelheid en volhar ding, geheel onthouding zaak is. En toch noemt een deel van het publiek den alkohol nog een verster kend middeL Behalve in het feit dat de medici dit vroeger zélf hebben beweerd, is een andere reden van dit geloof gele gen in de gebrekkige waarneming van zichzelf. Het aangename opgewekte gevoel dat alkohol geeft, wordt ge houden voor kracht, bij de grootere woordenrijkdom die gepaard gaat met grootere vlugheid van denken wordt niet opgemerkt dat tegelijkertijd het maken van moeilijker, somengestel- der conclusies niet meer mogelijk is. Iemand die alkohol gebruikt heeft, is wel in staat oppervlakkig te boeien niet puntige ideeën of gezegden en grappige gedachten-wendingen, maar tot gezetten ingespannen hersenarbeid is hij niet bij machte. En nu wil ik niet heiveren dat iemand altijd geschikt behoort te zijn tot moeilijk hersen werk, maar als de alkohol de schuld is van de ongeschiktheid, dan is die alkohol een schadelijkheid. Men drinkt tegen de hitte, tegen de kou, legen» de nattigheid en droogte, d. w. z. omdat men het wiL Nu is er een van die, welke schijn van reden daartoe geeft, n.L de kou. Een koetsier die des winters een uur op den bok moet wachten zal zich aan genaam voelen aangedaan als bij een borrel krijgt Hoe komt dat? Het gevoel van kou dat ons onaan genaam iS, berust op de lage tempc- ratuur van de huid, waarin do bloed vaten zijn samengetrokken, zoodat de huid bloedarm is. De natuur heeft dit zoo ingericht om een te groot wax-mte- verlies te voorkomen. De borrel heeft tot genoeg vaat verwij ding, beter door strooming van de huid met bloed, hooger temperatuur van de huid, een bchagelijk gevoel, maar... meer warm teverlies. Dat is de reden waarom soms dronkaai-ds die toevallig 's nachts ergens aan den weg hun roes uitsla pen bij ©enigszins koud weer, meteen den doodslaap ingaan. Ik wenschte hier geen lans te bre ken voor afschaffing of geheel-ont houding;, maar alleen ieder voor to houden dat alkohol niet heeft verster kende eigenschappen, en dat ieder die in gezonden toestand door het gebruik van alkohol in welken vorm ook, meent rijn krachten te vermeerderen en zijn gezondheid te versterken, in een dwaling verkeert Gemengd Nieuws. Zuid-Afrikaners en het land bouwbedrijf. Verschillende Zuid-Afrikaners, tij delijk hier te lande, die als bezitters van groote boerderijen in de Repu blieken of op de grenzen, wachten op de eerste de beste gelegenheid om als de weg weder vrij is naar Transvaal terug te keeren, wenschen dezen ge dwongen vrijen tijd te benutten om nader kennis te maken met het Nederl boerenbedrijf in verschillende deelen van ons land. Zij stellen er prijs op een blik te slaan in de Nederlandsche werkwijze ter betere beoordeeling van de toestanden hier, maar ook om een juister begrip te hebben van de moge lijke en alsdan meest gewenschte aan passing van het Zuid-Afrikaansch landbouwbedrijf aan het onze met het oog op NederL emigratie, zoodra in Zuid-Afrika de kans ten goede is ge keerd. Plaatselijk bezoek met daarbij het stellen en beantwoorden van vragen schijnt ons de beste weg tot de ge wenschte kennismaking. Voor inlich tingen wende men zich tot O. Kamer- lingh Onnes, Mij. tot handhaving van Stamverwanten Belangen In Zuid- Afrika te Amsterdam, die deze zaak ter hand heeft genomen in overleg met het Algem. NederL Verbond. Automobilisme. Koning Leopold van België heeft Parijs verlaten, na drie automo bielen gekocht te hebben. Er is een voituretje bij, dat Z. M. aan boord van zijn jacht Alberta laat brengen om er in de havensteden, die hij aandoet, kleine tochtjes me de te ondernemen. De Fiets. Te Chesapeaske Beach bij Washing ton, is een speelbank opgericht. Als grootste aandeelhouders noemt men de milionairs Thomas Walsh en David Moffatt enden Koning van België. Ontploffing. In de mijn Pluton, bij Wieso, in ©ohemen, had een ontploffing plaats waarbij twee ingenieurs en 20 mijnwerkers ernstig werden gewond. Door honden verslonden. Te Parijs werd een daglooner, die in een pakhuis, waai* zijn pa troon hout en steenkolen bewaart., Dinsdagnacht zich te slapen wilde leggen door drie enorme honden die daar waren om de brandstof te bewaken, zoo gebeten dat hij er van sterven zal. Op vele plaatsen van zijn lichaam lagen de beenderen bloot. De geredden der legaties. In het „Petit Journal" vertelt mevrouw Berteaux de echtgenoote van den kanselier van de Fx-ansche legatie te Peking, die pas te Pa rijs is aangekomen, dat zij nooit gedacht hadden levend uit de be legerde legaties te komen. De dames bleven dicht bij de mannen opdat deze als het gevaar tot het toppunt kwam haar allen dood konden schieten met revol vers. Daar waren 150 kinderen in de Britsche legatie, die, tei*wijl bui ten het gevaar dreigde, in hun on schuld op de binnenplaats „oorlog je" speelden. Tien stierven gedurende het be leg. Een dame van de Amerikaansche missie werd gedood. Ia den spoortrein vermoord Op den Hongaarschen spoorweg Balaszalva-Sovard is in een coupé de handelsreiziger Philipp Schwarz door een onbekend mede-reizigor door een dolksteek vermoord. Na dat hij het slachtoffer van al zijn waarden, 12.000 kr„ had beroofd, wierp de moordenaar het lijk uit het portier op den weg. D-treinen. Het vreeselijk spoorwegongeluk, dat bij Offenbach is voorgevallen, heeft, naar men beweert, zooveel slachtoffers gemaakt omdat de rei zigers die in den verbranden D- wagen zaten, opgesloten waren. De Duitsche wagens hebben maar twee uitgangen en voor de ven sters zijn metalen stangen. Er wordt daarom van vele zijden er op aangedrongen dat er, evenals in de Fransche en Belgische D- treinen in den doorloop tegenover elko afdeeling een uitgang wordt aangebracht (nog beter: ook in elke afdeeling) en dat de stangen, als zij uoodig zijn, evenals in Oosten rijk van hout worden gemaakt. Een. ander groot gevaar levcii. het gas- reservoir op dat 2100 liter bevat- onder C atmosferen druk. Daar bij een botsing het reservoir bijna al tijd zal breken, behoort het niet: onder, maar boven den wagen te worden aangebracht, zoo dat het gas niet in den wagen kan drin gen. Zoo is het reeds op de Main-: Neckerlijn toegepast. Spoorwegongeluk. Uit Tiflis wordt geseind Tusschen de stations Kars en Ti-i flis is ee ntrein van Kars komende bij Marza ontspoord. De locomotief en vijf wagens stortten in een ra vijn. Zes personen werden gedood.. De machinist en een treinwachter' werden doodelijk gekwetst. Een lezeres zendt aan de N. R. Ct. onderstaand Krugerliedje. „Het komti mij zoo schrijft zij en anderen voor, te zijn de ware vertolking van ons volksgeweten en daarom lijkt het me geschikt bij de komst van Kruger hier te lande te worden gezongen.- KRUGERLIEDJE. WijzePiet Hein. Heb je wel gehoord. Dat aan Gelderlands boord Paul Kruger nu hier is gekomen, Als bestuurder en tolk Van het dappere volk, Wiens vrijheid en land wordt genomen;i Gesmaad, Gehaat, Gevloekt zij Eng'lands ditad; Geschonden ia het recht, Door roovera wreed en slecht, Dat hen moog* straffen het a».<lago- [recLi I Heeft men u verteld Hoe Lord Robert», dlr heli, Zich op vrouwen en fcl»ulTe*i ging l wreken, Toen zijn leger, zoo groot. Onder leiders, zoo snood, Toch de kracht van den Boer niet kon [breken. O sohand. Verbrand, Geplunderd hoeve en land Da vrouwen woest verlangd, Door honger wrac*l geplaagd, Maar toch de Boomx steeds cwcr- [caagd l Wat het lol moge zijn, Van dit volkje zoo k!rin, Wij blijveD Paal Krugoi- vert*irsa, Door oixs allee arrend Als Transvaal'» pr,-nide«l. Wat ook. Engeland moge bc»».-<r«c Geloofd, Geloofd, Het grijze Boereu-h<Wd t Geëerd blijv* volk cn taal Van Vrijstaat Transvaal, Eens moge komen hear. zcg<*p«aal I Heeft men u verteld, Wat een mannen en geld De regeering van Eng'Laud mext [eiachen. Om misschien ginds tot riot, Er gehaat en bespot, Weer de vlag van den Boer t» zien [hijschoal O ja, Weldra Een vrij Zuid-Afrika, Van roovermacht bevrijd, Door heldenbloed gewijd. Dat moge komen deez' tijd! Bij Mars-la-Tour heeft zich een klein grensincident voorgedaan. Een zekeren Harmant, een geoa- turaliseerde Franschman. die ech ter de Duitsche militiowet had overtreden, was, niettegenstaande hij wist voor de Duitsche wet straf baar te zijn, op Duitsch gebied ge komen. Daar werd hij herkend en vervolgd door een Duitsche grensbeambte. Harmant was oen honderd meter over de grens op Fransch gebied terug, toen de Duit- scher, woedend dat Harmant ont kwam, een schot op hem loste. Over dat vergrijp zijn de diplomar tieke pennen in beweging gebracht. Graaf Posadowsky heeft, volgens een officieuze mededeeling, een wetsontwerp uitgeworkt to bestrij ding van het misbruik dat de win kelstand van zoogenaamde uitver- koopen maakt. Het ontwerp is ge zonden aan een aantal kamers van koophandel en vereenigingeu van winkeliers, om advies. Stoomvaartberichten. Hot stoomschip Drummelzier, 'Holland-Amerika Lijn. van New port News naar Amsterdam, pas seerde 13 Nov. des worm. 11 u. 30 min. Wight. Het stoomschip Merapi arriveer de 14 Nov. van Java te Rotterdam. Het stoomschip Oengaran. van Rotterdam naar Java, arriveerde 14 Nov. te Marseille. Het stoomschip Bromo arriveer de 14 Nov. van Rotterdam te Ba tavia. Het stoomschip Soembawa, van Amsterdam naar Batavia, passeer de 13 Nov. Malta. Het stoomschip Koningin Regen tes, van Amsterdam naar Batavia, vertrok 13 Nov. van Southampton. Het stoomschip Burgemeester den Tex vertrok 14 Nov. van Ba taria naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amsterdam naar Batavia, ar riveerde 14 Nov. te Port Said. Het stoomschip Spaarnd&m, van de Holland-Amerika L:;n van New- York naar Rotterdam, passeerde 14 Nov. des voorm. 12 u. 15 min. Dover. Hot stoomschip Koning Willem i

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5