Maatschappij „DE ATLAS", wsüm Donkere Spaarne 12 en 30. Haarlem. Corns, van Hiel, Anthracietkolen. r 30. Kaasmark Kaasmarkt 30, Sclactósiraat 30-32 V. H. J. TROUPIN. Visitekaarten, N. VAN BREEMEN Co., QEBRs. LOOTS. e li u De grootste Margarineboterzaak in üederSarad. Edammer Graskaasjes, Kuis- en Decoratieschilder, vertrok 13 i\ov. van ietim. Het stoomschip Spaarndam, van 'de Holland-Amerika Lijn, van New- York naar Amsterdam, passeerde 13 Nov. des voorm. li u. 45 min. Scilly. Faillissementen. Uitgesproken Rotterdam, 14 Nov. II. Kalkman, kouwondernemer. Rechter-comm. mr. L. Offerhaus Jzn. H. de Cloey, houtkoo- per te Middelharnis. Rechter-comm. mr. K. W. Brevet. Opgeheven Het faillissement van A. Luyten Pz., boekhouder te Rotterdam. Geëindigd De faillissementen van H. van der Kamp. koopman en winkelier te Schie dam A. W. Pons, koopman in schoe nen en laarzen, J. ter Horst, koffiehuis- houder, I. W. Zwaaneveldt, koopman, en W. G. T. Heijmans, koopmande vier laatsten te Rotterdam. Letteren en Kunst. Nederl. Tooneel. Het Huis van den Majoor. Blij spel in vier bedrijven van Os kar Walter en Leo Stein. Het Nederlandsch Tooneel heeft als première een stuk gegeven waar muf en dik de stof oplag van de dingen uit den ouden doos. Als de hh. Walter en Stein meenen dat ze met „Het Huis van den Majoor'' een blijspel hebben gegeven, vergissen ze zich één stap. 't Is hoogstens een tamme klucht. Bo vendien weinig relief, weinig kleur eu frischheid. Oude, stramme majoor, heeft be werkt dat door het kleine Duilsche plaatsje waar hij woont, een spoor zal komen. Geweldige dank der bur gerij. 't Station moet echter komen, waar 's ouden strammen majoor's villa is, die dus zal moeten worden afge broken. Koppig verzet, veel geredeneer van zijn schoonzoon den burgemees ter, die het noodzakelijke, het onont koombare betoogt. Majoor moet zwich ten, buigt niet gaat naar Berlijn op kamers wonen onder 't gehuil van zijn heele familie. Snijdig, winderig vaandrigje, zijn zoon heeft nog ge tracht hem van zijn plan af te bren gen door een huwelijk tot stand te brengen tusschen zijn oudsten broei en de lieve pupil van den majoor, maar 't helpt niet. Eindelijk, als een kleinzoon ten doop moet worden ge houden, keert oude, stramme majoor plotseling terug en eindigt alles blij. Dit is het dorre geraamte. De orna mentiek is aangebracht door allerlei trekjes die over 't algemeen even duf zijn als deze afgezaagde intrige. Ver waand luitenantje, dat alles even aan stellerig doet, iachelnd en huilend, verliefd bakvischje, trouwe knecht, breeddoende meid enz. Tooneeltj es als het leegdragen der kamer, de zotte declaratie van 't luitenantje, de bezoe ken van Sturm, den stalhouder, die eerst tegen den majoor uitvoer omdat door de spoor zijn heele zaak „naar do weerlicht" zou gaan, maar later den majoor komt bedanken, nu hij bij da onteigening zulke goeda zaakjes zal maken. Een heel aardig moment is echter de declaratie lie 't winderige luitenantje aan de lieve jonge pupil doet ten behoeve van zijn broer, zou der daartoe gemachtigd te zijn, en eveneens aan zijn broer de liefde van het jonge meisje verklaart. Dit was het begin van het derde bedrijf, en Tourniiaire was hier zoo uitnemend op dreef,-dat hij bij open doek langdu rig werd toegejuicht. Het gansche stuk door trouwens was 't aanstellerig doen, het afgebroken spreken, het koddig gebaar en brutaal-doen van 't winderige vaandrigje uitnemend en maakte Tourniaire door zijn mooi spel heel veel goed. Schulze als de stramme luitenant was ook onverbeterlijk, en Mevr. Holtrop van Gelder als Kathc, de pupil van den majoor, en Mej. Greta Braakensiek als Trude, het bak vischje, en de heer Holtrop als Sturm, en alle anderen leden al hun best om er wat van te maken. Het gelukte hen dan ook dikwijls het publiek hartelijk te doen lachen. Hun uitnemend spel verdient echter een beter, stuk als „Het Huis van den Majoor". V. d. B. Brieven uit Berlijn. (Fan onsen Correspondent Een geruchtmakend proces Berlijn, Nov. 1900. In het groote roode gebouw van den rechtbank in Moabit is weer eens een proces aanhangig, dat al gemeen de aandacht trekt. Er gaat geen jaar voorbij, waarin niet minstens een of twee beruchte Êrocessen, dagen en weken lang et onderwerp van alle gesprekken uitmaken. Wanneer dan bij gelegenheid van zulk een sensatieproces de een of andere wondeplek in het maat schappelijk leven, welke langen tijd in het verborgen kon voort woekeren, onmeedoogend wordt blootgelegd, roept de groote „men" ach en wee over zooveel verdorven heid en doet men het voorkomen, alsof men zoo iets in Duitschland niet voor mogelijk had gehouden. Meestal verflauwt ds belangstel ling, welke voor een groot deel aiets dan nieuwsgierigheid is ge weest en iachfc naar allerlei sensa- tieberichtjes even spoedig als zij is opgewekt. Er valt in een wereld stad immers zooveel voorSpoe- dig heeft een nieuwe cause célèbre uuac gGueei op den achtergrond gedrongen. De groote bloei van het Duitsehe rijk in de dertig jaren van zijn be staan heeft grooten welvaart in het land gebracht. Maar gelijktijdig is de weelde en vooral de behoefte .naar weelde sterk toegenomen in bijna alle kringen van de samenle ving. De oude Pruisische eenvoud, welke onder de regeering van den ouden Keizer in sommige kringen nog schijnbaar gehandhaafd werd, is verdwenen. Er zijn hiervoor verschillende oorzaken. Onder den jongen Kei zer is de hofhouding veel ri'ker en schitterender geworden dan onder den eenvoudigen soldaten-Keizer. Het voorbeeld van het hof werkte aanstekelijk op de kringen, waar mede het hof in de eerste plaats in aanraking komt, op dc kringen van den hoogen adel, van de hooge ambtenaren en officieren. Ieder wilde zooveel mogelük mee doen, coüte que eoüte. Het gevolg is, dat de toenemende jacht naar weelde en genot voor velen noodlottig is geworden. Het evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven werd ver broken en veelal moest, de toevlucht genomen worden hij woekeraars en geldmannen, die gaarne bereid waren, geld voor te schieten tegen een hoog percentage. Waar de höoge kringen voorgin gen, bleef de middenklasse en vooral al de haute finange niet ach ter. De weelde bij de rijke geld mannen in de Tiercrartenstrasse is tot een verbazende hoogte geste gen en dikwijls zou men bijna ze&gen, dat bij deze personen, door het publiek eerder iets door de vingers wordt gezien dan bij hen, die niet zco met aardsche goe deren gezegend zijn. Gelukkig zijn er echter toch nog altijd „rechters in Berlijn," evenals ten tijde van Frederik den Groote, die zich den molen in Sans-souci wilde toeëige- nen. Ware dit niet het geval, dan zou de beklaagde Sternberg, wiens proces dezer dagen in alle kringen drukr besproken wordt, er in ge slaagd zijn, de preventieve hechte nis te verbreken. Ziin verzoek om tegen een borgstelling van twee millioen mark voorloopig op vrije voeten gesteld te worden, werd door de rechters van de hand ge wezen. De bankier Sternberg is een van de vele geldmannen, die zich door allerlei gewaagde ondernemingen en speculaties groote rijkdommen hebben verworven. Men zegt, dat zijn vermogen minstens twintig millioen mark bedraagt. In weer wil van zijn groot fortuin genoot Sternberg toch weinig achting, daar hij reeds herhaalde malen met de justitie in aanraking was geko men. Hij staat nu ten tweede male terecht wegens niet nader te quali- ficeeren handelingen. De crimineele politie moet te genwoordig menige veer laten, niet alleen bij de behandeling van het proces-Stemberg, maar ook bij de serie-processen, welke na den moord op den gvmnasiast Winter in Konitz, aanhangig zijn gemaakt. Do bladen van alle richtingen spreken met verontwaardiging over de zonderlinge toestanden, welke bij de Berlijnsch Crimineele poli tie heerschen en dringen op alge- heele reorganisatie aan. Ofschoon het reeds op zichzelf een betreurenswaardig feit is, dat in de laatste jaren zelden de ple ger van een misdaad ontdekt werd, kan men hiervan natuurlijk den beambten der crimineele politie geen verwijt maken. Een ander geval i9 dit met de feiten, welke nu bij de aanhangige zaak Sternberg aan het licht zijn gekomen. Verscheidene ambtena- ren zijn daardoor zeer gecompro mitteerd, in de eerste plaats de Kriminaldirektor von Meerscheidt Hüllessem, die door den minister van binnenlandsche zaken in zijn ambt geschorst is, hoofdzakelijk om de volgende redenen. Een van zijne ondergeschikten, de Kriminalschutzmann Stierstad- ter was hoofdzakelijk met de re cherche tijdens het vorige proces Sternberg belast geweest en was dus geheel ingewijd in deze duis tere en vuile zaak. Deze Schutzmann, die als zeer eerzuchtig en ijverig bekend staat, had verklaard, dat hij niet zou rus ten, vóór de schuld van Sternberg bewezen was. Niettegenstaande h;i dus dc aangewezen man was, om ook in het tweede proces-Stemberg werkzaam te zijn, beval zijn chef von Meerscheidt Hüllesem hem, zich niet meer met de zaak te be moeien. Terecht achtte de presi dent van de rechtbank dit bevel zeer zonderling en vroeg den heer von Meerscheidt, waarom hij zoo gehandeld had. Deze antwoordde, dat de Schutzmann Stierstadter door hem intusschen in een andere afdeeling was geplaatst geworden. In de verdere verhandelingen is nu gebleken, dat Stierstadter toch op zijn eigen houtje verder gere chercheerd heeft, dat de heer von Meerscheidt zeer bevriend was met den beklaagde Sternberg, van wien hij geld geleend o. a. om een villa in Binz op Rügen te bouwen, dat twee beambten elkaar tijdens dit proces wederkeerig van meineed en omkoopbaarheid beschuldigen, dat superieuren en ondergeschikten bij de Crimineele politie veel te •vriendschappelijk omgingen, zoo zelfs, dat een ondergeschikte in het bijzijn van zijn superieur zich dronken drinkt en dergelijke meer. In een militairen staat als Prui sen baren dergelijko teekenen van gemis aan discipline en van spoedig en net gedrukt tegeu de minste prijzen. Verlovings- en Huwel\jkskaarten, Rouwbrieven, Rouwkaarten, alsmede alle andere Dpukwerken. Huurbiljetten verkrijgbaar. Boek- en Handelsdrukkerij Cornelissteeg 13, HAARLEM. insubordinatie natuurlijk groot op zien. Het proces-Stemberpr is door de onthullingen ten opzichte van de Crimineele politie geheel op den achtergrond gedrongen. De bladen der uiterste linkerzijde, vooral de sociaal-democratische „Vorwarts", die van een P o 1 i z e n- Panama spreekt, slaan natuur lijk munt uit deze opzienbarende zaak, doch ook de rechterzijde eischt, dat hier met- vaste hand worde gereorganiseerd. En de regeering schijnt hiertoe geneigd te zijn. Eenige dagen ge leden confereerde de nieuwe rijks kanselier graaf Bülow reeds over dit vraagstuk met den minister van binnenlandsche zaken von Rhein- baten. In de eerste plaats zal men de salarissen der hoogere en lagere beambten der Krimineele politie aanvankelijk moeten verhoogen. Zij moeten zich maatschappelijk vrij en gemakkeliik kunnen bewe gen, opdat zij aan de verleiding van omkooping het hoofd kunnen bieden. «Ofschoon omkooping in het proces niet direkt aan het licht is gekomen, moet ook reeds de schijn voortaan vermeden worden. Waarschijnlijk zal de opleiding van deze ambtenaren op geheel an deren leest geschoeid moeten wor den. Zooals de zaken nu staan schijnt er nog al iets „faul zu sein im Staate Danemark." Advertentlën. TELEPHOON No. 564. Meubelbladen, Marmerbladen voor Toonbank en Uitstalkasten, Marmer Vloeren, Lambriseeringen, enz. enz. 8ehoor«teenman- tels voorradig. Reparatiën aan Pendules, Coupes, Schoorsteen mantels, Marmer Vloeren, enz. Hardsteen, Graniet, Zand steen. Verstrekt gaarne prijzen aan H.H. Aannemers. Grafmonumenten in alle genres en prijzen, waarvan tee- keningen op aanvrage ter inzage gezonden worden. Schoonmaken van Winkelpuien, Gratsteenen enz. enz. Engelsche en Belgische BAKENESSERGRACHT 78. Telephoon 70. Punch wan Rum, Citroen en Arak. Fijne Likeuren en Limonades, Bordeaux, Bourg gne. Rijn-, Spaansche-, en PorSugeesche Wijnen. Zeer g ede Bordeaux Wijn. (Bijzo- der geschikt voor Tafelwijn,) f 1* 50 per Anker Algemeen Assuraiitiekautoor T. C. NEEPHAU8, Nassaulaan 27rood. BRAND- SPIEGELGLAS- TRANSPORT- (ZEE-, RIVIER- en LAND-) CASCO- ONGELUKKEN- LEVENS- WATERLEIDINGS- SCHADE- INBRAAK- POST- WASCH- BORG- NERING- KRIJGSDIENST- BAGAGE- RUWIEL- HAGEL- PENSION- Soiiede en flinke AGE eAvraaed. ït 41 •*s a ITER e» ir» 1 m.9 en Verkoophuizen te Amsterdam (8), Hilversum, Weesp, Zaandam, Helder, Harlingen, Groningen, Leeuwarden, Zwolle, Kampen, Hengelo, Nijmegen. Onze zaak is thans ruim 2 jaren gevestigd. In dien korten tijd mochten wij ons verheugen in een enorm steeds toenemend debiet. De Mij. „DE ATLAS" heeft den naam in geheel Nederland dat zij uitsluitend prima kwaliteiten verkoopt aan de laagst mogelijke prijzen, en steeds de schoonste cadeaux aan hare koopers bij de Boter geeft. Ter gelegenheid van het it. Kicolaasfeest doen wij U thans de vol gende mededeeling' De maand November en zoo mogelijk tot O ©eeember e. k. (zoo lang de voorraad strekt) geven wij aan onze koopers Speelgoederen CS dl ca,-vl. Wilt gij uwe kinderen, kleinkinderen, neefjes en nichtjes gelukkig" maken met St. Nicolaas, verzuimt dan niet een kijkje te nemen in onze Etalages, waarin wij gedurende de maand November uitsluitend speelgoederen etaleeren. Wat wij U dit jaar aanbieden, overtreft alles. De meest, prachtige artikelen, die eene winkelwaarde hebben vanaf 30 Cts tot drie gulden per stuk, die wij vanaf één Bon tot bij vijftien Bons cadeau geven. Allen die gedurende de maand No vember hunne Boter koopen bij de Mij. „DE ATLAS" besparen zeer zeker veel geld. Speelgoederen moeten er voor uwe lievelingen met St. Nicolaas toch zijn. De Mij. „DE ATLAS" koopt voor duizenden guldens van dit artikel van de grootste fabrikanten, koopt zeer goedkoop door de groote massa's die zij voor alle hare verkoophuizen noodig' heeft, en is daardoor iu staat de schoonste en mooiste stukken speelgoed cadeau te geven bij de Boter. Wij geven alzoo gedurende de maand November aan alle koopers van 1 pond Boter dadelijk bij het koopen van de Boter één stok speelgoed naar keuze ccdeau ter waarde van 1 Bon. Die 2 pond Boter koopt zoekt een stuk uit, ter waarde van 3 Bons enz. enz. Onze vaste afnemers die reeds in het bezit zijn van onze Bons kunnen deze Bons inwisselen voor speelgoederen of naar verkiezing voor kulshoudelijbe of luxe artikelen. De prijzen onzer prima kwaliteiten zijn als volgt42'/. cts., 47'/, cts., 52'/, cts., 57'/, cts., 62'/. cts. en 70 cts. per pond met een half pond cadeau. Bericht aan -verbruikers die onze Boter nog niet kochten. Verzuimt RIET in Uw beiang, de maand November Uw Boter in BE ATLAS te koopen. Maatschappij ,.DE ATI/ASi". •NSWRv ferijgSrwW ';r£- - -/V Jonge, Fijne fl,a fl,10 per link. T. A. Uoisüée, KI. Hoütetraat 6*. Echt Water van Bronnen ran oen franschen Staat. CELESTIFT/ - HQPITAL GRANDE-GRILLE PASTILLES WICHY-ÉTAT i Vervaardlad met COSfiPBIS/lÉS VICHÏ-ÉTAT ZOUT VICHT-ÉTAT Getrokken uit de trateren. Firma

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6