'Snn'm* •lerens plaatsten wij op de echte volgende bericht. AANKONDIGING. e brievenbus tijdelijk buiten ge- gesteld zijnde, wordt men ver- alle brieven en berichten in is aan de overzijde der straat rr>en. Het bestuur der Posterijen. ;e oogenblikkeu later kwam uit ing van den gezant iemand met ef in de hand. Hij liep op de ius toe en het bericht lezende, ij terug en wierp het schrijven us, die wij daar geplaatst had- irvolgens ging hij weer in huis. oten toe, maakten de bus los en i hem in triomf mede. igekomen zat Moskövitz reeds te wachten. Ik maakte de bus i stelde hem den brief ter hand. :nde hem haastig, doch zijn stierf hem op de lippen. Het ige document luidde als volgt: Lieve Marie! aan moeder, dat ik haar har- bedank voor het mij toegezon eld en dat ik hoop het haar zoo iig mogelijk terug te kunnen m. Je liefhebbende GEORGE." igreep wat er gebeurd was. De lien ik voor den secretaris had lien, was slechts een bediende t gezantschap, die een brief aan ster op de post had gedaan. Wij te haastig geweest en dit was zaak van het mislukken onzer feming. over de Chineesche vrouwen. ran de oorzaken waarom China logenblik zulk een lagen rang it in de rij der volkeren, is zeker treurige staat van ontwikkeling ineesche Vrouwen. Zoo moeder jnd, zoo kind zoo man. In de jaren is men echter ookinChina inzicht gekomen, dat dit moest eren. Bij de groote massa even- ijft alles bij 't oude. den lagen, trap waarop de vrou- lan, getuigen in de eerste plaats nisvormde voeten. Gedurende achtereen werden de voeten lisjes, door banden in den na ken groei belemmerd, zoodat sen vrouwen voeten hebben als kinderen van 5 of 6 jaar. (Zie mer 6 van ,,De Zaterdagavond") sen ernstige hinderpaal geweest de verstandelijke ontwikkeling iuw en voor haar invloed, lare onnatuurlijk kleine voeten i vrouw niet in staat zich vrij heen te begeven en bleef dus onwetend op elk gebied. De Chineesche vrouwen kunu ui ien niet eens lezen, daar ha.e ïooten er belang hij hebben, ze in mogelijk te houden. Ja, de m zijn zóó onontwikkeld, dat it zich niet kan voorstellen, als iet met haar heeft kennis ge uit het bovenstaande volgt niet, Chineesche vrouwen niet in ijn om te leeren. De onderwor- :l van de vrouwen aan de raan- zóó groot, dat de kleine voeten 't werk dezer laatst en zijn, eu tuurlijk gevolg van beide oor- is de onwetendheid van de Zooals wij boven reeds meM- ordt er tegenwoordig ook door Chineezen tegen het voetbinden i'd. Mevrouw Archibald Little Ifs een Chineesch Genootschap lie voetmisvorming aan, waarin lomame Chineezen zitting had- Zij verhaalt, dat tengevolge iet hinden, de teenen dikwijl? i en afvallen, en de pijn is altijd »eselijk, dat de moeders de kin- epium geven, om ze in slaap te allen. Toch schreeuwen de on- ige kleintjes soms midden in ,cht van pijn, waarom de moe- ijd een dikken stok bij cle hanc'. om ze tot bedaren te brengen. Wij herinneren ons onze moeders, als de wezens, die ons het liefst op aarde waren. De Chineesche vrouwen denken aan de hare slechts als meedoogen- looze pijnigsters. Doch de moeders doen dit niet om hare kinderen noodeloos te martelen, maar uit een oogpunt van mode. Zij zelf hebben ook die pijniging onder gaan. en verlangen dus, dat hare kin deren er zich ook aan zullen onder werpen. En niet alleen de rijke vrouwen moeten zich de voeten laten binden, zooals velen denken, integendeel de armere hebben gewoonlijk kleinere voeten dan de meergegoede. In de mindere kringen is het vermoorden van vrouwelijke kinderen lang niet zeldzaam. Men berekent, dat slecht9 pl. m. 35 der meisjes die geboren worden, blijven leven. Een Chineesche vader beschouwt zijne dochtprs niet als kinderen. Een echtgenoot mag zijn vrouw zooveel slaan als hij wil. Meisjes wor den verkocht, terwijl het dan heet. dat zij „geadopteerd" worden door hare koopers. Eene weduwe mag niet op nieuw huwen. De getrouwde vrouwen werken zeer hard en moeten haren echtgenooten nog voor haar onderhoud betalen. Kortom, de vrouw wordt ver laagd tot een lastdier. Soms echter, wanneer de man werkelijk zijne vrouw lief heeft en haar karakter haar eenig overwicht op hem geeft, is de toestand der vrouw veel beter. Een zendeling wt, dat de verhouding tusschen den man en de vrouw in vele huishoudens is als tusschen de Keizer van China en de Keizerin-weduwe Dat zijn echter uitzonderingen, en doorgaans is de staat van Chineesche vrouw geen benijdenswaardige. Werking van vruchten op de hersenen. Volgens een onlangs verschenen ge- zondheidsverslag, zijn zoete amande len zeer geschikt tot voeding van de hersenen, en wie zijne geestelijke werkzaamheid wenscht te behouden, zal goed doen zulke amandelen dage lijks te gebruiken. Sappige vruchten werken meer of minder opwekkend op de zenuwen en de hersenvezelen en worden met voor deel gebruikt door allen, die bij hun beroep helderheid van gedachten noo- dig hebben. Appelen hebben op de her senen eene kalmeerende uitwerking. Pruimen zijn een goed middel tegen zenuwachtigheid, maar zij dragen niets bij tot versterking der spieren. Men heeft evenwel opgemerkt, dat vruchten niet op iedereen dezelfde uit werking hebben. Vele menschen heb ben nooit appelen kunnen eten, zon der daarna aan slechte spijsvertering te lijden, en op ander werken aardbe ziën bijv. bijna als een vergift, daar zij in sommige ge\ allen de zoogenaamde scharlakenkoorts tengevolge hebben. Andere menschen w eder worden kwa lijk van frambozen. Huwelij ksvereenigingen. Te "Weenen bestaat eene vereeni- ging, welker leden zich verbinden niet te trouwen dan met een meisje zonder geld. Alleen rijke jongelieden worden als lid aangenomen. Als een der leden niet aan zijne ver plichting voldoet en met eene rijke dame trouwt, dat moet hij een boete van 8000 Mark aan de kas der vereen i- ging betalen. Het daardoor verkregen geld wordt gebruikt om onbemiddelde bruidspa ren in hun huishouden te helpen. Te Peoria (Illinois) bestaat eene ver- eeniging met 35 jonggezellen, die zich allen hebben verbonden tot het trou wen met eene weduwe. Wie tegen de verplichting zondigt, moet 12 boete betalen en voorts de straf ondergaan, welke de vereeniging hem zal opleggen. Die jongelieden gaan uit van de ge dachte, dat het een eenigszins aan trekkelijk jong gneisje in hun land niet moeilijk valt een man te vinden, terwijl weduwen daar op in 't oogloo- pende wijze worden veronachtzaamd. Gewone dingen. Het- is een groote dwaling te mee- nen, dat men van gewone dingen niet een goed gebruik moet maken en er geen genot van kan hebben. Niet ieder een kan het beste verkrijgen, wat liet leven kan geven, maar iedereen kan beproeven liet gewone, voor de hand liggende, te verbeteren. Het geluk hangt slechts zeer weinig af van de uit gestrektheid van iemands bezittingen, matr zeer veel van den geest van te vredenheid. die. gepaard met goeden wil eri geschiktheid, iemand in staat stelt, zijn levenslot zoo dragelijk mo gelijk te maken. Buitensporigheid en verkwisting zijn het gevolg van het minachten van alledaagsche dingen, maar wie prijs stelt op gemoedsrust en gevoel van eigenwaarde, vermijdt die klip. liet, leven bestaat in hoofd zaak uit alledaagsche zaken, die bijna niemand ongestraft met minachting kan behandelen, 't Is dwaasheid dit te doen, maar het is wijs die dingen eerlijk te gebruiken en er goed partij van te trekken. De beer als wegenaanlegger De beste aanlegger van wegen in Alaska (.Noordwesten van Noord-Ame- rika) is, volgens de medcdeelingen van een ervaren gids daar te lande, de bruine beer. Niet alleen worden de oeverstrooken der rivieren door de daarover been dravende groote dieren tot bgaanbare wegen vastgetrapt, maar ook in moerassige streken maken zij op dezelfde wijze paden in alle richtingen, die naar de heuvels en hooger gelegen landstreken voeren. Den reizigers wordt aanbevolen de ze paden te volgen, want daarlangs bereiken zij de best doorwaadbare plaatsen in de rivieren en komen zij op de veiligste en gemakkelijkste wijze naar liet heuvlland. De bruine beer van Alaska is een groot, ruigbeliaard dier van 1.8 tot 3.5 nieter lengte en een gewicht van 360 tot 450 kilogram. Hij is even moedig en wild als zijn neef, de grauwe beer, en daar men nog weinig jacht op hm heeft gemaakt, is hij volstrekt niet bang voor de men schen. Hij is een zeer gevaarlijke te genstander en het is niet geraden hem aan te vallen zonder de hulp van ie mand, die met de gewoonten van liet beest vertrouwd is. Men wage zich vooral niet in het kreupelhout langs de rivieren, omdat de beren zich met voorliefde daarin ophouden. Zijn zij opgeschrikt of gewond, dan vallen zij den mensch woedend aan. Chineesche en Turksche straten. Het onordelijkste straatverkeer vindt men in China en in Turkije. Daar be kommert men zicli volstrekt niet om het regelen van dat verkeer en dit, ge voegd bij den ellcndigen toestand van wegen en straten, maakt er alle ver keer tot een dreigend gevaar. Er zijn daar geen politieagenten, die, als in onze groote steden, door hun machtwoord eenige orde kunnen brengen in het drukke verkeer langs de straten. En met de* straatreiniging is het al even slecht gestéld. Die is bijv. te Con- stantinopel uitsluitend overgelaten aan de rondzwervende honden, die door de inwoners beschermd, men kan wel zeg gen vereerd worden, om hunne groote verdienste van de stad ten minste in een eenigszins dragelijken toestand e houden, door alle op straat geworpen afval op te eten. Die honden zwerven in troepen van vijf of zes rond en iede re troep slechts in een bepaalde wijk van de Turksche hoofdstad. Een leenheer-speculant. Het jaar 1539 gaf zulk een overvloed van wijn, dat hij bijna waardeloos was en men met den overgrooten voor raad geen weg wist. Om nu toch winst te maken, kwam een edelman op een slimmen inval. Hij liet op zekeren dag zijne boeren bij eentrommelen en onthaalde hen zoo rijkelijk op het edele druivensap, dat zij allen binnen zeer korten tijd he- Hoe men in China straft. >5 ar de verlerlei straffen, die in ineesche wetboek van strafrecht lorgeschreven voor de misdaden, an de bewoners van het Heniel- lijk zich schuldig maken, is het lbord een der meest gebruike- Bij deze straf wordt de hals van elinquent gesloten in een vier- planken samenstel, dat slechts oot is, dat het den er mee ge- onmogelijk is, te gaan liggen, of ien. Ook kan bij de handen niet an mond brengen en is dus ge noodzaakt, zicli door anderen eten te laten toereiken. Als verscheidene per sonen betrokken zijn in dezelfde mis daad. als bijvoorbeeld lieler en steler, worden zij tot dezelfde straf veroor deeld en met de polsen door middel van een korten ketting zoodanig aan elkaar verbonden, dat ieder afzonder lijk in zijn vrije beweging buitenge woon gehinderd werd. Zij kunnen dan slechts gemeenschappelijk staan, loo- pen of zitten. De plaat laat een paar van zulke boosdoeners, zooals men ze thans nog zeer veel in de straten der Chineesche steden, om aalmoezen bedelend en het medelijden der voorbijgangers aanroe pend, kan zien. Hoe langer de straf duurt, hoe meer natuurlijk ook de ge strafte lijdt en dikwijls lijkt de man eer een wandelend geraamte dan een levend mensch. De op de planken ge schilderde letterteekens vermelden den aard van het misdrijf en van de straf. Een Lucht-Spoorweg- tusschen Calais en Dover. Sedert eenige dagen wordt in tech nische kringen te Parijs druk gespro- j keil over een plan van een graaf Pom- pio Pieri om Engeland en Frankrijk door een zweefbaan te verbinden, die, i aan 50 groote luchtballons hangend, j het Kanaal tusschen Calais en Dover overspant en waarop waggons den 3G K. M. langen afstand in 15 minuten 1 moeten afleggen. Afgezien van de aan zienlijke besparing van tijd blijft, hei I publiek, dat, van deze reisgelegenheid gebruik zal maken, ook gevrijwaard I voor zeeziekte en alle gevaren, die een reis per schip medebrengt. De eindstations zouden gevestigd worden op de hoogste punten te Dover en te Calais in de gedaante van plat forms van aluminium, die, door reus achtige, met waterstofgas gevulde bal lons gedragen, eenige honderden me ters boven het aardoppervlak zweven en door sterke lijnen worden vastge houden. Tusschen de stations zijn op een afstand van 2 M. boven elkaar twee kabels gespannen, die dienen als weg voor uit aluminium en kurk vervaar digde wagens, welke 10 personen kun nen bevatten. De wagens zijn van bo ven en van onderen met op bijzondere wijze gecontrucerdc rolraderen voor zien, die paarsgewijze iederen afzon derlijken kabel zóódanig omvatten, dat omvallen van den wagen buitenge sloten is. Op afstanden van 700 M. van elkaar worden de kabels, waarvan <:e bovensta dient tot toevoer van een elec- trisclien stroom, door zeer groote bal lons zwevende gehóuden. De wagens hebben den vorm van een ovalen, aan beide zijden afgepun- ton cylinder. De ballonszijn volgens het zeggen van den uitvinder ver vaardigd van een stof, die geen gas doorlaat. Tot dusver bestond zulk een stof nog niet. maar graaf Pieri beweert een vernis te hebben saamgestcld, waarmee hij stof kan dichtmaken. schonken waren. Zooals vanzelf spreekt ontaardde liet drinkgelag weldra in eene verschrikkelijke vechtpartij, waarbij menigeen een bebloeden kop ef verwondingen van allerlei aard op liep. De geldboeten, die door de boeren aan den rtdelman in zijn hoedanig heid van rechtsprekend heer moesten worden betaald, brachten hem meer op. dan hij zou hebben gekregen, wan neer hij zijn wijn verkocht had. Zwijgende bruiden. In Korea is aan iedere bruid, op den bruiloftsdag de uiterste stilzwijgend heid opgelegd. Ingeval zij sléchts één woord spreekt, of een overeenkomstig teeken maakt, wordt, zij algemeen uit- ;elachen. Zelfs in hare eigen kamer moet zij dit stilzwijgen in acht nemen, ook wanneer de jeugdige echtvriend haar door liefkozingen of plagerijen tot verbreking doarvan zoekt te verleiden, want de vrouwelijke bedienden des hui zes luisteren aan elke deur en elke •eet. in het beschot om haar op de ge ringste uiting te- betrappen en die over al te vertellen, waardoor de jonge vrouw bare stelling in de maatschap pij onverbiddellijk zou verliezen. Dikwijls kunnen er weken en zelf? maanden voorbijgaan, eer de jongge huwde man de klank der stem zijner vrouw te hooren krijgt, en ook na dien tijd wacht zij zich angstig er voor, meer dan het ailernoodigste te spreken. Tegenover den schoonvader wordt deze kwellende gewoonte zoo mogelijk nog strenger volgehouden en de schoon dochter laat er soms- jaren overheen loopen, eer zij slechts eenmaal oen blik slaat op den vader van haren echt genoot of ook slechts één woordje tot hem spreekt. Overigens is ook in Bulgarije aan de bruiden het stilzwijgen opgelegd voor den tijd van eene maand; maar dan mogen zij toch antwoord geven, wanneer de man uitdrukkelijk tot haar spreekt. De telegraaf in dienst van de dieren. Toen de telegraaf in Noorwegen werd ingevoerd, meenden de heren, men zij de draden in den wind hoorden gon zen, dat de palen bijenkorven waren, en zij begonnen ze uit den grond te graven, waardoor de lijnen vaak ge stoord waren. De spechten dachten ze ker, dat de palen vol insecten waren, en boorden met hun snavel gaten in de palen. Langzamerhand hielden deze telegraafvernielers met hun vruchte loos werk op zij werden wijzer door den tijd. Verschillende andere dieren begonnen zelfs de telegraaflijnen te beschouwen als voor hun persoonlijk gebruik aangelegd. Een kleine vogel in Natal, die vroe ger zijn nestje in den vorm van een wieg in de boomen bouwde, ontdekte, dat hij in de telegraafdraden een veel veiliger nest kon bouwen, waar de slangen niet bij konden komen. Deze nieuwe methode viel zoozeer in zijn smaak, dat het vogeltje een gemakke lijk zijdeurtje maakte, dut vroeger slechts één kleine opening bad beze ten aan die zijde, die het verst van de overhangende takken verwijderd was. Een andere vogel in Brazilië bouwt eveneens zijn zwaar nest van aarde op de telegraafdraden. Papegaaien vooral schijnen graag de verschillende dra den in contact te brengen en breken ook telkens de porseleinen isolatoren, waarop de draden rusten. Spinnen be dekken de draden met hare webben en veroorzaken daardoor vele storingen op de telegraaflijnen, daar de meest onwaarschijnlijke contacten er het ge volg van zijn. Maar één vogel, een Mexicaansche specht, de nielanerpes, weet van de telegraafpalen nog het meest veelzijdig gebruik te maken. Deze vogel maakt aan den voet der palen een groot gat, waarin hij zijn vrouw en kroost her bergt een eindje hoogerop boort hij gaten door den paal. zoodat hij een soort van observatorium vormt, van waaruit hij den horizon in alle rich tingen kan overzien en nog een eindje hooger maakt deze slimme vogel zijne voorraadschuren. De paal dient hem als huis, als wachttoren en als maga zijn. De dieren overtreffen in dit opzicht de wilde volksstammen, die over "t al gemeen niet zoo goed van de telegraaf lijnen partij weten te trekken. Enkele Algerijnsche stammen echter maken er een practisch gebruik van. Zij stelen de isolatoren, die zij als koffiekopjes gebruiken van de ijzeren telegraaf draden vlechten zij heiningen en zijn de draden van koper, dan worden er neusringen van gemaakt. De houten palen gebruiken zij voor hunne hutton en tenten en holle ijzeren telegraaf palen vormen uitstekende waterlei dingbuizen. Een Spaarbank voor kin deren. In de stad Mons, de hoofdplaats van de Belgische provincie Henegouwen, het middenpunt van een steenkolen- district bestaat een spaarbank voor kinderen. Voor ieder kind, dat aldaar geboren en ingeschreven wordt, be taalt de gemeente één frank inleggeld. dat den grondslag vormt voor een sommetje, dat langzamerhand voor het kind kan worden bijeengebracht. Het oorspronkelijke bedrag van een frank mag nooit worden opgevraagd; maar overigens heeft de eigenaar van het boekje de vrije beschikking over de op zulk een hoekje gekweekte rente. Groote en kleine vleugels. Onder de vogels vindt men allerlei vleugelgrootten vertegenwoordigd: van den fregatvogel af, wiens vleugels uit gespreid van het eene eind tot het an dere 3 12 of 5 1/4 meter lang zijn, en den condor, die vleugels heeft viermaal zoo lang als zijn lichaam, waarmee hij tot eene hoogte van 7500 meter kan opvliegen, tot de vleugels van den alk toe, die 200 klein zijn, dat hij er niet mee kan vliegen. De pinguïns hebben nog kleinere vleugels; die zijn niet meer dan korte, platte stompjes, zonder eigenlijke vee- ren. maar met een fijn dons bedekt, dat men wel voor schubben zou kun nen houden. De vleugels van een andere groep van vogels, de Brevipennes, zijn ook geheel ongeschikt om medo te vlie gen. Als vergoeding daarvoor hebben die vogels echter hunne lange on kracli tige poolen, waarmee zij buitengewoon snel kunnen loopen, waarom zij vaak „loopvogels" worden genoemd, Bij den Apterus (kiwi of snippen- struis) zijn haast geen vleugels te be speuren; die bestaan enkel uit een kor ten stomp met een dikken krommen haak er aan. Zondagsrust ook voor het levenlooze. Zondagsrust en vacantie zijn niet al leen goed voor menschen, maar ook voor telegraafdraden. De telegraphische geleidingen moe ten Maandags veel beter werken dan s Zaterdags, en als zij drie weken lang njet gebruikt zijn. dan is, naar men verzekert, haar geleidingsvermogen 10 percent toegenomen. Valsche tanden. Le Vereenigde Staten van Noord Amerika staan bovenaan, wat de ver vaardiging van valsche tanden aan- gaat. Daar worden volgens schatting jaarlijks minstens zes millioen stuks gemaakt. In eene van de grootste fa brieken. die alleen mineraal-tanden aflevert, wordt daarvoor hoofdzakelijk veldspaath, kiezel en klei gebruikt. Bovendien worden verschillende me- taaloxyden verwerkt, die evenwel al leen dienen om aan de kunsttanden de gewenschte en vereischte kleur te ge- De waaier. In de 17e eeuw zag een vernuftige Ja- pannees hoe eene vleermuis hare vler ken opvouwde. Dit bracht hem op de gedachte een waaier t<* maken, die op dezelfde wijze kon worden dichtgesla gen, en zoo werd dc opvouwbare waaier uitgevonden. Een merkwaardige boom- Een van de merkwaardigheden van Brazilië is de pottenbakkersbooin van Para. De stam van deze boomsoort heeft niet meer dan een voet middel lijn en hij groeit tot eene hoogte van honderd voet. De eigenaardigheid van dezen boom bestaat evenwel niet in het uitwendige, maar in den aard van het hout en de schors, die zooveel kiezelaarde bevat ten. dat zij door de pottenbakkers ge bruikt worden bij het vervaardigen van aarden vaatwerk. De schors beval meer

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 9