i Groole Houtstraat 24. Teleplioon 490. 0 ro - \an Victor Emmanuel II mee tc deelm. Men herinnere zich, dat bij het spoorwegongeluk hij Rome de ge- neraai Buffin, bijzonder gezant van Frankrijk bij de begrafenisplechtigheid van koning Humbert, zwaar gewond werd. Er komen geen I-Iollandsch klinken de namen bij de slachtoffers voor. Generaal De Wet. In het geïllustreerde Engelsche week blad „Black and White" vindt men de laatste, zeer goede photographie van Christiaan de Wet en zijn staf. Onder de zeven Boeren, die den staf vormen van den gevreesden De Wet, ziet men den kleinen Jonas, die als verkenner zijn chef groote diensten heeft bewe zen. Toen Lord Methuen Potchefstrooni bezet hield, kwam Jonas niet minder dan drie maal deze plaats binnen, om achter de sterkte en de plannen van de Britsche troepen te komen. Toen Jonas na het derde bezoek Potchefstroom wilde verlaten, werd hij door de Engel sche schildwachten aangehouden maar men liet hem loopen, toen hij met geveinsde verbazing uitriep „Loopt naar den duivel, kerels, zie je lui dan niet, dat ik een van je eigen aanvoerdci's ben De kleine Jonas liep nu welgemoed naar het kamp der Boeren, waar hij en De Wet schudden moesten van liet, lachen, toen Jonas dezen zijn avon tuur mededeelde. Ook de onlangs uit Zuid-Afrika te ruggekeerdc „City-Volunteers" hebben met De Wet kennis gemaakt. De Bóe ren-generaal zat eens met eenigen van hen aan denzelfden disch op een hoeve in den Oranje-Vrijstaat en sprak den geheelen tijd druk met de jonge En- gelschen. Dezen waren niet weinig ver rast. toen men hun later mededeelde dat die plompe Boer, met zijn gouden horlogeketting, de gevreesde De Wet was, wiens gevangenneming Lord Ro berts zoo dol gaarne zag. Schutbord. Aan de tramwagens in I-Iannover i thans een toestel aangebracht tot voor koming van ongelukken. Als de koet sier op een knop trapt, valt een houten schutbord op de sporen" en dit is van voren met een elastielc| stof bekleed, zoodat de persoon die er door wordt voortgeduwd niet gekwetst wordt. Hel aanbrengen van een vast schutbord, dat altijd iets boven de sporen uitsteekt, wordt daardoor overbodig gemaakt. Cholera. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat in Afghanistan een epidemie van cho lera is uitgebroken. gefiltreerd en in de Theems uitgestort, i nog 42 ijzeren nageltjes van 15/8 Een reizende walvisch Evenals eenige jaren geleden be staat er weer kans, dat wij een bezoek zulen krijgen van een reizende wal- visch. De stoomboot Neptun lieeft van Bergen naar Hamburg een reuzen-wal- visch overgebracht, die tusschen Spits bergen en het Beereneiland door den walvisclivaarder Ingebriksten werd gevangen. Het dier, een baardvisch, „Baloenoptera boops" is 21 meter lang en weegt 150,000 pond. De gelukkige jager zag meer fortuin, het dier onge schonden te laten, dan liet aan stukken te snijden. Bij het prepareeren, hetgeen volgens een veel beter systeem dan het vroeger toegepaste is geschied, werden in de maag van den walvisch 15,000 visschen gevonden, vertegenwoordi gende zijn laatste diner. terwijl de daaruit bezonken en afgi scheiden onreinheden met behulp van door stoom gedreven machtige zuig- pompen in vaartuigen worden overge bracht, die later hunne vracht in zee gaan wegwerpen. Men behandelt op deze wiize per dag eene gemiddelde hoeveelheid van bijna 900.000 stères rioolwater, doch deze bewerkingen vorderen eene jaar lijksche uitgave van ruim 36.000 pond sterling. De zuiverings-inrichtingen te Bar king en Crossness, die resp. 34 en 15 hectaren grond beslaan, hebben onge veer 800.000 pond sterling gekost, Tegen aardbevingen ver zekerd. De eenige bouwwerken op aarde, die tegen aardbevingen schijnen te zijn verzekerd, zijn de Japansche pagodes. Vele van die tempels staan reeds zeven of acht eeuwen lang en zijn nog zoo sterk alsof zij pas gebouwd waren. De oorzaak hiervan ligt in hun samenstelling Een pagodeTs een samenstel van zware balken, dat van onderen zeer breed is en daardoor reeds zeer veel vastheid geeft, maar door een bijzondere inrichting nog steviger wordt gemaakt. Binnen in het geraamte van de pagode hangt een dikke balk, die soms meer dan 2/3 meter dik is, en aan elke der vier zijden hangt een andere balk. Al deze balken reiken tot onge veer 1 3/4 meter boven den grond zoodat het geheel een soort van reusachtigen slinger vormt. Wordt nu de pagode door een aardbeving in beweging gebracht, dan slingeren deze balken mede en verplaatsen het zwaartepunt zoo danig, dat het evenwicht van het gebouw nooit verstoord wordt en de pagode dus niet kan omvallen. Automobielen in de Alpen. De Fransclie bladen maken gewag van een automobielentocht over de Alpen door den luitenant Engler vol bracht. In de „Kampioen" kwam eeni ge maanden geleden het reisverhaal voor van twee Hollanders, die met veel succes een Alpenreis per automobiel hadden volbracht; op dit gebied zijn wij dus voorgegaan. De Franschman bereed een rijtuig van slechts 5 paardenkrachten, 1400 kilo's wegende, niet meegerekend het gewicht van drie reizigers en SO kilo bagage. De weg die gevolgd werd, liep van Frankfort over Ulm, München, door den Karwendel (1176 M.), den Brenner (1362 M.), naar Venetië. De terugweg ging over een nog moeilij ker weg dan de heenweg. De geheele reis van 2000 kilometer werd in 99 uren volbracht, ongeveer 20 kilometer per j uur. centm., 93 koperen en tinnenspij kertjes van i tot 1 centm., 12 groo te nagels, waarvan eenige met ko peren koppen, 3 kalskralen. 1 vei ligheidspeld en 1 naai naald. Daags na de operatie braakte zij nog 3 tuinnagels en twee tinnen spijkers uit. Den derden dag volg de een veder, en binnen een maand 30 andere tuinnagels, 8 spijkertjes een naald en een pen. De patient is thans aan de betere hand. De nagels ziin opgezonden naar het museum van het konink lijk college van chirurgen. Een zonderling duel. De beren in den omtrek van den Siberischen spoorweg zijn felle te genstanders van de snorrende stoompaarden die den vrede hun ner wouden komen verstoren. En dat laten zH duidelijk blijken. Eenige weken geleden bond een groote oude beer, die waarschijn lijk slechts op een geschikte gele genheid gewacht hacl om den zwar ten vijand aan te vatten, den strijd met een locomotief aan. Het was oostelijk van Kansk, dat het onge wone tweegevecht plaats had, tc midden van de Siberische wou den. Bruintje stond kalm op den spoorweg toen de trein 's morgens vroeg naderde. Hij sring de ma chine trots tegemoet en sloeg zijn voorpooten in het houten hekwerk vóór de raderen en werd zoo een 20 Meter ver meegesleept. Pas toen hij een harden stoot kreeg liet hij los, waarbij zijn rechter achter poot onder de raderen geraakte en verpletterd werd. Hij hinkte daar op nog een eind verder, toen een baanwachter hem opmerkte en den zoon van het woud met eenige knuppelslagen verdoofde en daarop doodstak. Een zwarte bende te Chicago "Ken goudfabriek. Een te Sasa-van-Gent nog geen jaar bestaande arsenicum- en goudfabrii „Hispano-Belge" zal voorgoed geslor? worden. Men is reeds bezig de ovens te dooven. Deze fabriek stelde zich ten doel uit erts, afkomstig uit Spanje, arsenieum en goud te trekken. Het eerste slaagde volkomen, doch 't laat ste mislukte. Wel kon men langs scheikundigen weg aantoonen, dat het erts goud bevatte, doch de wijze om dit goud te verkrijgen was veel te om slachtig en te kostbaar, zoodat de winst, te gering was. Moeielijk te verzekeren. Aan een Weener blad wordt uit Bel grado bericht, dat koning Aleza.ul-, van Servië te vergeefs getracht neeft bi een buitenlondsche maatschaorj z-ju leven voor 1*1/2 millioen francs te ver zekeren. De weigei'ing was hiei'op go grond, dat de maatschappij, na hei vermoorden van konïxxg Uinberto, die voor 3 nxillioen verzekerd was. had be sloten geexx contracten meer met ge kroonde hoofden af te sluiten. De riolen te Londen, vormen twee afzonderlijke buisnetten, waarvan bet eexxe noordelijk en het an dere zuidelijk van de rivier ligt. Van elk dezer beide netten loopen de buizen uit in drie verzamelbuizen, welke evenwijdig met de Theems zijn gelegd en door middel waarvan het rioolwater naar Barkixxg op den lin ker- en naar Crossness op den-rech teroever wordt afgevoerd. Nu liet men vroeger op de heide ge noemde stations den inhoud der riolen eenvoudig in de Theems wegloopen, maar de verregaand vervuilde toestand der rivier, die daaruit ontstond, herin nerde. nadrukkelijk aan de noodzake lijke zuivering, welke het rioolwater behoorde te ondergaan, alvorens men het in de rivier liet wegvloeien. De daartoe noodige inrichtingen wer den van de jaren 1887 en 1890 of in twee tijdperken voltooid en bevinden zich op de stations bij Barking en Cross ness. Het rioolwater gaat daar eerst door roosters, die de daarin voorko mende vaste stoffen ophouden, vervol gens door buizen naar vergaarbakken, waarin liet. de vereenigde werking on dergaat van kalkwatcr en eene oplos sing van zwavel-zuur-ijzer. Vérvolgens wordt hot water afgetapt, Dieven op de Wereldteatoon stelling. Op de Parijsche tentoonstelling trach ten de dieven op 't oogenblik liun slag *te slaan exx soms doen zij dit met goed gevolg. Donderdag hebben de tentoonstel- lingsdieven weer hun slag geslagen ditmaal in het paleis der land- en ma- rinelegers. 's Middags hield voor een der deuren een handwagen stil en drie werklieden begonnen verschillende voorwerpen uit liet gebouw op te laden, als reddings gordels, boeien, anibulancemateriaal, enz. Zoo werd de inhoud van twee uit stalkasten weggedragen. De hoofdopzichter teekende zonder eenig wantrouwen het „laissez-passei-" en vernam eerst 's avonds, toen de be ambten van het ministerie van oorlog de bedoelde voorwerpen kwamen afha len, dat men opgelicht was. De vooischriften zijn andermaal ver scherpt. TeutoonetellingHCijters. Het cijfer der bezoekers van de be ëindigde Parijsche Tentoonstelling is nu officieel bekendhet bedraagt 50,859,935, hetgeen een gemiddelde geeft van 240,000 per dag. Het aantal tickets heeft 47,076, 803 bedragen op 65 millioen, die waren uitgegeven. Vergelijkt men daarbij de cijfers der tentoonstelling in 1889, die van 6 Mei tot 6 Nov. duurde, dan vindt men 28,122,075 entrees of 152,000 per dag op de 30 millioen uitgegeven tickets bleven 1,733,274 over. Bij de tentoon stelling vaxi 1878 te Parijs waren er 121/2 millioen bezoekers en 70,000 per dag. Van de andere tentoonstellingen trokken die te Philadelphia 10 millioen entrées, 61,000 per dag die te Weeneu in 1873 en te Londen in 1861 7 en 6 mil lioen bezoekers, dagelijks 40,000. In 1862 te Londen waren er 6 millioen be zoekers of 34,000 per dag en in 1855 te Parijs 41/2 millioen en 24 000 dagelijk- sclie bezoekers. Juist een tiende van de tentoonstelling van dit jaar. Nagels ingeslikt. Eenigen tiid geleden werd in het hospitaal te Brussel gebracht een mager, bleek meisje. 10 jaren oud, dat leed aan een kwijnende ge- zjondheid, gepaard met hevige braakzucht. Men kon de oorzaak der ziekte niet ontdekken, totdat zij op zekeren dag een kleinen tuin- nagel van 15/8 centim. uitspuwde, i Toen men het kind ondervroeg, kwam het tot de bekentenis dat I het nog 5 andere nageltjes had in gesliktOfschoon haar toestand be denkelijk was, besloot ,de genees heer tot eene operatie der maag over te gaan. Vier heelmeesters wa ren erbij tegenwoordig en na ope ning der maag werden de schade lijke voorwerpen er met tangetjes uit verwijderd. Tot zijn verwonde ring bemerkte de dokter, dat het niet bij 5 nagels bleef. Hij zette het werk met de tangen voort en vond Chicago zucht sedert eenigen tijd onder het juk van een echte zwarte bende. De brutaalste dief stallen en aani'andingen hebben er op straat en overdag plaats; de schuldigen zijn negers, die meestal reeds wegens vroegere misdrijven in het zwarte boekje der politie staan. Eenige dagen geleden hebben zij hun brutaliteit zoo ver gedi'even, dat zij het huis van den millionair Patter bestormden en binnendi'on- gen om te plundei'en. Twee negers kwamen de kamer van mevrouw Patter binnen. Deze ontwaakte toen haar een spons met chloroform op het gelaat werd gedrukt-; zij spar telde tegen waarop de inbrekers haar met een ijzeren staaf op het hoofd sloegen. Haar toestand woi'dt hopeloos geacht. De dieven namen 50.000 dollars aan diamanten mede en sleepten al het zilver mee dat zij konden vinden. wanneer hun lijkkist klaar staat. Deze voorbeelden, die tot de uit drukking „rare chinees" hebben aanleiding gegeven, zou men nog met vele andere kunnen vermeer deren. Chineeselie gebruiken. Wie lang in China gewoond heeft en zich veel met de bewoners van dat groote Rijk heeft bezig ge houden., zal wel wetjen, hoezeer hun denken, doen en laten verschilt van dat der Europeanen. Die ver schillen zijn voor de Chineezen eene bron van spot en gelach. Bij ons wordt d'en gast de eex-e- plaats aangewezen rechts van den gastheer bij de Chineezen moet de gast links zitten. Wij eten soep vooraf de Chinees gebruikt de soep het laatst. De beleefdheid eischt van ons, dat wij bij het eten zoo weinig mogelijk met de lip pen en met de tong smakken :d!e Chineezen daarentegen geven door een luid geslurp te kennen, dat he-t. eten hun smaakt. Wij eten met een lepel en vork een Chinees eet met stokjes. Euro- peanen lezen een boek van voren naar achteren en van links naar rechts een Chinees doet het. juist andersom; hij leest van rechts naar links en begint van achteren. Wij betalen het briefpox*t bij de afzen ding een Chinees betaalt het port van de brieven, die hij ont vangt. Bij ons staan de kinderen op school bij het opzeggen van hunne lessen met het gezicht naar den meester gekeerd in China draaien de kinderen den meester den rug toe. Bij ons steekt de geleerdheid in het hoofd; volgens de Chineezen zit zij in den buik. Wij hebben een afschuw van lange nagels, maar bij de Chinee zen zijn zij een teeken van voor naamheid en geleerdheid. Wij zouden iemand, zwaar be- leedigen door hem een „ouden draak" te noemen; maar in China is dat juist een eeretitel. Bij ons ziet een jongeling een meisje, en trouwt daarna met haar; maar een Chinees ziet zijne vrouw meestal na het huwelijk voor het eerst. In Europa geeft een vader zijne dochter een bruids schat, als hij kan; in China geeft de jonge man een bruidsschat aan zijn schoonvader. Bij ons spreekt men van den ooievaar bij de geboorte van een kind; maar in het zuiden van China wordt een van papier ver vaard igde ooievaar bij begrafenis plechtigheden gebruikt. Wij nemen den hoed af bij het betreden van de kamer van een vreemde een Chinees houdt zijn hoofddeksel op. Wij schudden iemand de hand als wij hem be groeten de Chinees schudt zich zelf de hand. Bij ons wordt een doodkist na den dood gekocht; een Chinees koopt zijn eigen doodkist reeds tij dens zijn leven, en het is voor oude lieden eene groole geruststelling. Koning Milan. De gewezen koning Milan van Servië heeft zich met zijn zoon Alexander ver zoend voor bijna een ton. Milan heeft beloofd niet in Oostenrijk-Hongarije te blijven, ook niet te zullen beproeven naar Servië terug te keeren, voordat de omstandigheden zulks gedoogen, en beeft daartegenover van zijn zoon toe zegging gekregen dat bij zal beproeven de Skoepchtina over te balen zijn jaar geld van 144,600 gulden te verhoogen tot 240,000 gulden. Een echte komedie, indien bet geen tragedie was Beslag in de tentoonstelling Verschillende personen die vorderin gen hebben op inzenders ter Parijsche tentoonstelling hebben op den dag der sluiting beslag doen leggen op de in zendingen en de benoeming van een gerechtelijken bewaarnemer gevraagd. De directie der tentoonstelling is bier tegen echter opgekomen, omdat zij niet te beschouwen zou zijn als een derde persoon oxxder wien volgens de regelen van het procesrecht geldig be slag kan worden gelegd. In dezen geest :s door den rechter beslist. Trotscli. Toen Napoleon I Moskou binnen getrokken was, liet. hii daar pen ningen slaan, waarop aan de eene zijde zijn beeltenis prijkte, terwijl op de keerzijde de volgende woor den stonden „De hemel vooru, de aarde voor mij." - Een aantal van deze medailles zond Napoleon aan den gouverneur van Orenburg met een schrijven, waarin hij met dezen onderhande lingen trachtte aan te knoopen. De gouverneur zond hem de pennin gen terug en had onder den bege leidenden brief de volgende woor den geschreven De rug is van de knoet is van mij." Napoleon als XSiigelecb.zeeman. De Engelsche minister van ma rine heeft in de archieven der admiraliteit het oorspronkelijke stuk gevonden, waarin Napoleon Bonaparte tot de Engelsche regee ring het verzoek richt, in de mar rine te worden opgenomen. Bona parte was in dien tijd op den cursus van Brienne en bereidde zich voor tot de militaire loopbaan; zijn mees ters hadden hem reeds voorspeld, dat hij een knap zeeman beloofde te worden. De foi'tuin heeft gewild, dat Na poleon een landgenie werd en dat hij den eersten voet aan boord van een Engelsch vaartuig zou zet ten, toen zijn gelukzon reeds ge daald1 was. De diefstal in het Vatikaan. De Zwitsersche politie moet zoo gelukkig zijn geweest, de hand te leggen op alle door den bekenden diefstal uit de brandkast van het Vatikaan ontvreemde geldswaar den vertegenwoordigende de waar de van ongeveer een millioen. De buit kon in Genève in beslag wor den genomen. Twee ongelukken in Noor wegen. Dinsdagmiddag is bij cle Skar- gord een visschersboot met een be manning van zeven koppen om geslagen; slechts één kon zich red den, de anderen verdronken. Denzelfden nacht brandde te Lenhofde bij Vexiö een hoeve af. Er woonde- een familie van zeven personen. De vrouw des huizes, haar vier kinderen en een oude man kwamen in de vlammen om; de eigenaar der boerderij kon zich nog uit het brandende gebouw red den, doch hij werd zoo hevig ver brand, dat hij later stierf. INGEZONDEN MEDE DEE LINGEN. 30 cents per regel. Zijden Stoffen, Fluweelen en Velvets, Dames-Fournituren, Tricot-, Glacé- en peau de Suède Hand schoenen. Ceintures, Lavolières en en Strikken. Fransche Corsetten, Reform Corsetten en Bustevormers. De grootste sorteering vindt men in het Magazijn Pax-ijsclie Brieven. Particuliere Correspondentie voor Haarlem's Dagblad".) PARIJS, 15 Nov. 1900. De hekken der tentoonstelling zijn weliswaar gesloten en de witte palei zen-stad aan de Seine is ontvolkt, maar dit zal ons niet verhinderen, met el kaar nog een laatste wandeling over de terreinen te doen, al geschiedt die wandeling dan ook slechts in gedach ten. Van het Trocadéro-terras komend, dat wij 't laatst bezichtigd hadden loo pen wij de Seine langs, nu terug den kant van den ingang op. Op deze kade staat ik behoef nog niet in den ver leden tijd te spreken, want niets is nog afgebroken tusschen twee restau rants bet Théfftre des voyages animés, waarin, en nu moet ik wel in den ver leden tijd spreken, muziek gemaakt werd bij de mooie landschappen welke men er u vertoonde. Dan volgen een paar gebouwen met een tentoonstelling van Fransche bakkers eix biscuitshan delaars. Vervolgens wandelen wij het pavil joen der Kaniers voor Zeehandel door. Vijftien of zestien Kamers van Koop handel der voornaamste Fransche ha vens hebben hier een aardige verzame ling tentoongesteld. Ge ziet er onder stolpen bedekte, van bordpapier" ver vaardigde ingangen van havens ver der vindt ge er eeix zeer uitgebreide collectie monsters van de voornaamste pi'oducten welke worden uitgevoerd en ingevoerd. Na het groote restaurant van Duval te zijn voorbijgeloopen, komen wij aan Oud-Parijs, een zeer karakteristiek stadje, opgetrokken naar de gegevens, die de geschiedenis van Parijs oplevert. De ontwerper van dit Oud-Parijs, dat door z'n eigenaardige gevelrij langs de Seine een zeer mooi gezicht oplevei't, is de teekenaar Robida. die even geleerd van hoofd als fantastisch van geest is, Gij vindt in dit stadje de oude Latijn- sche wijk daarnaast de omgeving van het Louvre het hotel der Rekenkamer uit de 16e eeuw de Pont au Change met aan beide zijden van de brug win- keltjes het Grand ChéLteletbet paleis van justitie het geboortehuis van Mo- lière etc. Er zijn schilderachtige, pleintjes, ge veltjes, en van die leuke, nauwe straat jes, die aan onze Hollandsche stede kens doen denken. Die nauwe straat jes zijn natuurlijk thans voor di'ie kwart verdweneix, want 't modern Pa rijs beeft breede avenue's, straten en boulevards en ruime pleinen en par ken. Oud-Parijs is nog geheel compleet gebleven, en men. denkt er ernstig over deze attractie te laten staaixgelijk men ook het plan heeft een ander aan trekkelijk brokje van de tentoonstel ling, 't Zwitsersche dorp, voorloopig althans nog voor 't publiek toeganke lijk te houden. Behalve andere ^Smakelijkheden, gebouwtjes waar daxxsen en voordrach- i ten worden uitgevoerd, zijn er op Vieux Paxis zalen waai' men ex'nstige kunst kon genieten. In bet begin gaf Colonne er concerten, maar de zaken schenen niet goed te gaan, zoodat de boel ten slotte uit elkander moest. In de kerk kunt ge ook nu nog bet beroemde capella-koor der chanteurs de St. Gervais booren. De bewoners en bewoonsters der win keltjes, allen in oud-kostuum, de kaart legsters, de waarzeggers en waarzeg sters, de middeneeuwscbe lijfwacht en de rondtrekkende minstreelen verhoo gen de levendigheid en schilderachtig heid van 't stadje. Ge kunt er ook een echten reus zien, een man tweemaal zoo groot als een gewoon mexxsch, met handen als presenteerblaadjes en voe ten als groote sigarenkisten, 't Is een geweldige klomp vleesch die man en 't schijnt me toe dat onze reus zich voortdurend wat slaperig moet gevoe len, te oordeelen naar 't botte, doffe ge laat met 't gedroixgen voorhoofd. Er zijn bier ook gedachtenlezers. De vrouw gaat geblinddoekt zitten haar maxi neemt iets van u, uw hoed bijv., kijkt er in en vraagt baar wat er in staat. Gij staat naast den man en kunt dus zien dat er geen enkel teeken van verstandhouding plaats heeft, en toch antwoordt zij op alles juist. Zij noemt den tijd van uw horloge, zegt welk nummer 't tentoonstellingslot draagt, dat ge in den zak hebt, noemt 't adres van uw fotograaf, enz. Ik vond 't nogal curieus en peinsde hoe 't in z'n werk ging, maar kon de oplossing niet vin den. Er is natuurlijk een foefje op, want 't is een onmogelijkheid dat de eene mensch, zonder 't te zien, weet wat de ander leest. Een Duitscher vond 't zoo merkwaar dig dat z'n heele levensbeschouwing ex- door onderste boven gekeerd werd, zooals hij mij vex-telde. Zoo iets won derbaarlijks leek 't mij nu niet, maar iets bijzonders was 't toch. Ik meen echter dat een landgenoot van mij, de heer Krebs, met z'n dochter in den zelfden geest werkthoewel ik nimmer hun séances heb bijgewoond. Nu hebben wij nog slechts één deel van de tentoonstelling te bezichtigen de Rue de Paris (straat van Parijs), zoo genaamd omdat meest Parijsche vermakelijkheden er zich bevinden, 't Eerst krijgen wij het Congres-paleis, een eenvoudig wit gebouw met iets van de deftigheid der groote Holland sche landhuizen aan zich. Hier zijn heel wat nuttigeen nutteloozc woorden gesproken, want niet minder dan hon derd dertig offcieele congressen wer den hier gehouden, behalve nog de niet-officieele die er plaats hadden. Dit paleis behoort ontegenzeggelijk tot de gewichtigste gebouwen der ten toonstelling, niet zoozeer om de schoon heidswaarde, als wel om het uitge breide materiaal dat alle landen op 't gebied van socialen arbeid hier hebben hijeexxgebracht. m Gr ïde (tra :tra jide [de :tra "fee Boven zijn de congreszalen, evenals alles in dit gebouw hoogst eenvoudig ingericht, maar die jammer genoeg een zeer slechte acustiek hebben, zoo dat men drie kwart van "t geen er ge sproken werd, niet verstond. Behalve deze congreszalen is op de eerste ver dieping een reusachtige zich over het geheele gebouw uitstrekkende wacht- 1, met lal van tableaux langs den wand en waar veel gelegenheid w gratis lectuur te bekomen op sod gebied. Beneden, aan beide zijden de groote hal, zijn twee gangen, leiden tot een x-eeks zaaltjes. Aan linker vinden wij de Fransche ii dingen, aan de andei-e zijde die der rigc landen. In alle vakken vind aanteekeningexx omtrent arbeidsr xnenteering, of veiligheid in fabri en werkplaatsen, de verzekering t ongevallen, omtrent coöperatieve eenigingen tot zedelijke, geestelijk lichamelijke ontwikkeling, omt vrouwenrechten, leerlingwezen, etc. Engeland is vooral belangrijkftgl de coöperatie en de christelijke wikkelings- en ontspanrrings-verè gingen aangaat. Rusland in betreli tot de aanschouwelijke vuorstelT welke men er krijgt van de volkg zen, waardoor in het Czarenrijk ring exx particulieren strijden tegei drankmisbruik. De Zwitsersche al ling valt op door de inzending vaij Roode Kruis; en een afzonderlijk tje vindt men hier in de buurt richt voor de Internationale Buroj meest alle te Bern gevestigde instj gen, welke tot taak hebben: de ui| ring der groote internationale t ten omtrent posterijen, letterkunq eigendoixx, goederenvervoer etc. NederSfljd heeft hier, aan den kant een alleraardigst zaaltje waai rustig 't véle nuttige dat er tentod steld is, kan bewonderen. De be| rijkste inzending is hier die Nederlandsche gist- en spiritusfa ■an Marken, te Delft. In het ne meubileerde vertrekje ziin langs wanden een menigte foto's gepliicoi die u een blik gunnen op de sch coöperatieve inrichting van den vt van Marken. Gij ziet er kiekjes vye scholen der kinderen, van de scr zaal der arbeiders, afbeeldingen" de gebouwen, straten en- van vers en mooie plekjes in het Ad park te Hof van Delft. Een heelftra foto's stelt voor den allegorischenj gevormd ter gelegenheid van het en-twintigjarig bestaan der fabj Behalve eenige verkleinde mot van een aantal gebouwen uit het tapark vindt, ge hier een lanj wand gehangen document, waarin<3 werking van de fabriek en de sibed beteekenis wordt uiteengezet van inderdaad eigenaardige inrichtinj tot devies heeft: De fabriek voor allen voor de fabriek. De directie van deze stichting moeite noch kosten gespaard oi goed overzicht van haar coöper] inrichtingen te geven, want 1» de fraaie, afbeeldingen, die zij laat zien, geeft zij u nog gratis et boek mee, waarin een heele gesctt nis u wordt verteld van de fabrielj vermelding hoe 't salaris geij wordt, welke voordeelen dooi- de ders genoten worden, op welke getracht wordt, de medewerkers wel lichamelijk als geestelijk wikkelen, etc. etc. Dit boek, v de tekst opgesierd wordt door a afbeeldingen, is voor hen die li stellen in de Delftsche inrichtiiR tis verkrijgbaar altijd voor zoo1 voorraad strekt. Boven de inzending van de Del fabriek komen allereerst foto's v| maatschappij „Jordaan," die zi< doel stelt ongezonde woninger krotten, welke men nog hij hoi tallen in de Amsterdamsche vo! ken vindt, te vex-vangen door gebouwen met kamers die in mate lucht en licht ontvangen. Daarnaast krijgen wij een waarop een opgave van de le| welke de heer C. V. Gerritsen vrouw dr. Aletta Jacobs op 't van de vrouwenbeweging bezittegp tuur die na aanvrage ter inzage gegeven. Verder foto's van de veL lende koffiehuizen, door de maatjpfe pij Volksbond te Amsterdam ge^ afbeeldingen van de fabriek der||| Gebr. Stork Co. te Hengelt», vvj enkele opzichten dezelfde hegi worden in toepassing gebracht de inrichting van Marken, zooi treft het verstrekken van genees' ge hulp, het, verleenen van ste] ziekte, invaliditeit en overlijd, bevorderen van de ontwikkel! arbeiders, het verschaffen van i delen tot ontspanning. Ook hit ge. evenals bij don Volksbond, een boekje bekomen, waarin en werking der inrichting uitvpj schreven vindt. Vex-melding verdienen vei'dei beeldingen van het Amsterdi Museum ter voorkoming van oi ken in fabrieken en werkplaat! inzendingen van de Rijks- enj spaarbanken, tabellen en grL» voorstellingen, aangevende dei®» uitgang van het inbrengcijfer, aan den wand prijkende landlte waarop aangegeven staat in j plaatsen van ons land coöperatl kocht en gekocht wordt, voornf wat betreft 't landbouwbedrijf. (Slot v Faillissementen. Uitgesproken: 's Gravenhage. 13 Nov. T. man, timmerman wonende te l| nen. Rechter-commissaris jlx: H. de Savcöjmn Lohman. 's Gravenhage, 13 Nov. H. f) ting, aannemer, zonder beken] blijfplaats, en L. J. M. Knaap, nier, wonende te 's-Gravenhage ter-commissaris mr, H. A. van Arnhem, 12 Nov. J. W. de Gr daar. Rechter-commissaris mr. tania. Haarlem, 13 Nov. J. P. Strijbcj belmaker en winkelier, te Rechter-Commissaris mr. C. Reeken. J. G. N. Mossinkhoff, handel comestibles aldaar. Rechter-q saris mr. C. G. von Reeken. Geëindigd: A. 11. van den Berg, handelsxj wonende te Amsterdam. 1011

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 6