la iea iMKtorm. Derde Blad, Haarlem-RaniBitae le kl. N. V. B. terrein te Heemstede. H. F. C. n—Zaanl. V. V. to kl. H. V. B., terrein aart do Spanjaardslaan. UnitasOranjo, le kl, H. V. B. ter rein aan den Schoterstraatweg voor de buitenplaats „Het Klooster." Parijs kent eenigen tijd de autofia- cres. maar nog lang niet alle Parijze- naars liebben al eens in zoo'n modern aapje getoerd. De reden is, dat de ..koetsiers" nog al prijzig waren. Maar nu heeft de prefect der politie er zich mede bemoeid en bepaald, dat het ma- ximum-tarier voortaan zal zijn 2 francs 50 per uur. Gewis weet nu weldra elke Parision wat automobielen is. (De Fiets.) Brieven uit Berlijn. (Van onzen Correspondent.) Onthullingen. BERLUN, 14-11-1900. Vanmorgen zijn weer eens eenige nieuwe groepen in de Siegesallee ont huld in tegenwoordigheid van Keizer en Keizerin. In den eersten tijd ge schiedde dit bij elke groep afzonder lijk, doch een ceremonie, welke twee c ndertig maal herhaald wordt, is op dc-n duur eentonig. Vandaar dat naderhand met nieuwe onthullingen gewacht werd, tot weer een „troepje" gereed was. Er ontbraken nu nog slechts 7 groe nen aan het 32-tal, dat den Keizer op de kapitale som van 1.600.000 mark (50.000 per groep) te staan komt. Heden waren de beelden van de marktgraven Johann Ludwig n, bijge naamd den „Römer", en van den keur vorst Johann Cicero aan de beurt. De groep van den marktgraaf Ludwig II is uitgevoerd door een amateur-beeld houwer en vriend van den Keizer, graaf Görtz-Schlitz, op wiens goederen de Keizer eiken herfst komt jagen. Tegen tien uur zijn alle toebereid selen voor de ontvangst van het Hof gereed. Aan beide zijden van de le ont hullen groepen heeft men op kwistige wijze Chrysanthemums aangebracht en den grond met deunegroen be strooid; geel zand bedekt het" pad van den rijweg tot de nieuwe groep. Zie zoo, men is gereed. Thiergartendirela tor Geitner overziet nog eens voor het laatst hl geheele arrangement en knikt goedkeurend. Wat hem betreft kan de plechtigheid beginnen. De di ie groepen welke van daag aan beurt zijn om onthuld te worden, staan zeer ver uit elkaar. Le Askanier Jo hann II vlak bij de Chariottènburger Chaussee, in het midden van de Sie gesallee, de Wittelsbacher Ludwig II eix geheel aan het eind bij den Kem- perplatz, waar de Siegesallee met de Bellevus- en Thiergnrterstrassen sa menkomt, de Hohc-nzolier Keurvorst Joh an Cicero. Niemand weet met welke groep zal worden begonnen. Op goed geluk be geven we ons naar dc laatste groep en wachten de komst van het hof af. Een talrijk publiek staat op grooten afstand in afwachtende houding. De geheele Siegesalleo is lxazet door een sterke politiemacht te voet en te paard, welke niemand uit het publiek doorlaat. Langzamerhand komen de genoodig- den aanrijden en stappen eveneens voor de groep van Johann Cicero uit. Er zijn allerlei bekende gezichten on der. Mi» begroet elkaar vroolijk. Morgen. Exeelléhz!" „Morgen, Herr Ol orsiallmeister!" Wie ist Ihnen die Weltaussteliung von geslem bckommo:!, Herr Graf?" (Do Weltaus steliung' in kwestie was een groote liefdadigheidsbazaar in het Kaiscrhof hotel, hetzelfde hotel, waar de hol- laodsche club op den trouwdag der Koningin feest zal vieren). Evenals bij vorige gelegenheden zijn ook nu weer drie ministers aanwezig: Dr. Studt, Eerediensten, v. Rheinba- ben, Binnenlandsche Zaken, en v. Miquel, l' inantiën. De „Einanzfritze" zooals ik hem eens door een man uit het volk heb hooren noemen, komt in een eenvoudige, maar smaakvolle equipage aanrijden, koet sier en palfrenier in keurige zwarte livrei; voor de coupé twee mooie, don kere appelschimmels. Zoodra ik hem zie uitstappen, valt me zijn gelijkenis ,weer op met de karikaturen, welke van liem week aan week in de groote Witzblatter verschijnen. De drager van het ambt van minister van Flnanl'.en l« oen dankbaar oujet, voor politieke spotbladen, en wanneer deze dan nog zulk oen karakteristiek gezicht heeft bovendien zooals Miquel, mogen dergelijke bladen van gelui; spreken. Miquei's gezicht te geknipt voor huo doeL Heldere, grijze, koude oogen kijken onder zware zwarie wenkbrauwen uit, welke zeer afsteken tegen het grijs van zijn hoofdhaar en kleinen, spitsen baard. Het gezicht is hoekig en scherp geieekencL Miquel maakt den indruk van eon slimme» vos. Later hoorde Ik hem in zijn ge sprek met den Keizer telkens met een diepe stem. lachen. Zijn gezicht vertrok dan in een breeden grijns. Zijn beide aanwezige collega's Dr. Studt en van Rheïnbaben zijn veel Jonger. Vooral de laatste heeft een schitterende car rière gemaakt. Zooals men weet, wor den in Pruisen de ministers bijna altijd uit de kringen der hooge amb tenaren gekozen, niet zooals bij ons uit de meerderheid der Kamer. v. Rheinbaben is hoogstens veertig jaar en doorliep reeds alle rangen van de ambtelijke hiërarchie. Wanneer men zich in het buiten land een Duitscher voorstelt, denkt men onwillekeurig aan een smakeloos en nonchalant gekleeden, zwaarge- bouwden, gebaarden bierdrinker, met een opgeblazen gezicht. Zooals overal ter wereld is zulk een „Durchschnitts- nortrail" niet van toepassing op de upper ten." Onder deze generaals en aristokra ten ziet men zelden zware, plompe gestalten. Er zit ras in deze slanke dragers van oud-adelïjke namen. Bij elke officicele gelegenheid zijn steeds eenige hooge generaals aanwezig. Ik maakte van morgen weer de opmer king, dat de meeste heeren uit de om geving van den keizer, generaal v. Scholl, de Oberhofmarschall graaf Eulenburg, de chef van het militaire Kabinet generaal v. Hafanke, diens itollega van helt Civiele Kabinet v. Lucanus, de rijkskanselier graaf Bü- low, de Hausminigter v. Wedel, de Polizenrasident WLndheim, do beeld houwer Reinhold Begas e. a. imponee- rende, hoog gebouwde, rijzige figuren zijn, de meesten grooter dan de keizer. De eerste burgemeester Kirschner komt in het „stadsrijtuig" aanrijden. 1-Iij maakt den indruk van een eenvou dig, joviaal man met zijn prettig, kleurig gezicht. Hier een handdruk, daar een buiging en hij voegt zich bij het overige gezelschap. Dc „stadsequïpage" van de wereld stad Berlijn maakt een pover vertoon bij da deftige rijtuigen van het hof en de aristocratie. Als kinderen spraken wij wel eens van een „reiskoets naar Berlijn", wanneer wij een vervallen equipage met oude paarden, koetsier en palfrenier i»x verschoten, slecht zittende livrei, voorbij zagen rijden- Toen Kirschner uit zijn „stadequi page" stapte, dacht ik dadelijk aan de „reiskoets naar Berlijn" uit mijn jeugd. Een oude palfrenier met een onmogelijke, veel te grooten steek zit krom voorovergebogen op den bok van de oude landdauer. Om den hoek van den Kempcrplatz nadert in snellen draf een met twee paarden hespannen victoria. Op den bok zit naast den koetsier een „Leib- jager" met wui venden vederbos. Voor onze groep houdt het rijtuig plotseling stil: de kroonprins en zijn adjudant, ovqrste von Pritzolwitz slappen uit. De oude generaals slaan aan, alle heeren „in civiel" maken met ontbloot hoofd een diepe buiging voor den kroonprins, die eveneens het militair saluut maakt en de meeste heeren de hand reikt Knap van uiterlijk is de kroonprins niet, daarvoor is zijn neus te groot, maar dc toekomstige Keizer lieeft een innemend open gezicht en heldere, grijze oogen, die van veel spirit getui gen. Bij de feesten in het voorjaar bij gelegenheid van zijn meerderjarig- verklaring zag ik hem niet zoo van nabij als nu. Ik weet niet, of men in Holland tegenwoordig bij offcieeie ge legenheden ook zoo voorkomend is je gens de pers als in het vormelijke, militaire Diiitschland De „pers mannen" mengden zich hier onder de heeren van de hofhouding. Een gerui- men poos stond ik vlak bij den kroon prins, die in vroolijk gesprek met ge neraal v. Ilalinke en graaf GÖrtz Schiitz, den beeldhouwer-amateur, met hen discussieerde over geschied- Hm.. Redactie. kundige data in het begin van d?te eeuw. kroonprins beweerde, dal het 1810. was en graaf Görtz ww van ander gevoelen. Men xou den prins gcca asgentiaa jaar gevsa, ep -ijn hoogst zeventien. Het Is nog een echto „Jongen" met een glad, door de kou verkleumd gezicht Bij do onberispelijk met verlakte knoopschoenen en hooge hpeden. uitgedoste heeren, maakte het slanke luitenantje met zijn doodgewo ne gepoetste laarzen een heel eenvou diger! indruk. Terwijl liet geheqrfe gezelschap op de komst van den keizer wacht, rijdt plotseling een hofccrupé voorbij, waarin de chef van het civiele kabinet v. Lucanus gezeten is. Hij wenkt met zijn baad vooruit, ten tccken, dat de onthulling aan het andere einde van de Sijegesallee, bij den Askanischen markgraaf Johann II een aanvang zal nemen. En nu begint een wilde jacht. In looppas gaat het geheele gezelschap de allee af, want in de verte staat de keizer reeds. De deftige, oude heeren hebben moeite om bij te blijven. Alles loopt in vluggen pas door elkaar. De kroonprins is een van de eersten. Dc dames van het gevolg, gravin Broek- dorff en gravin Keiler stappen vlug in een coupé en rijden in draf achter de heeren aan, die „in Eilmarschen" naar den keizer onderweg zijn. Het is een vermakelijk incident Eenige minuten later zijn allen bij de eerste groep aangekomen. De kroon prins kust eerst zijn vader en dan zijn moeder de hand. De keizer draagt de helm met den gouden adelaar van de Garde du Corps. Een zware grijze pelerine jas reikt tot aan zijn voeten. De hoffriseur Haby schijnt bij den keizer in onge nade gevallen to zijn, ten minste de bekende „Er ist erreicht" dracht van den snor is afgeschaft. „Majestat" en steak omhoog getrokken. Zijn voor beeld zal wel weer dadelijk door zijn mannelijke onderdanen worden nage- voegd. De lange mantel fiatteert den Keizer niet bijzonder. Zooals altijd ziet hij er gezond en krachtig uit. Aan zijn scher pe, doordringende, staalgrijze oogen, waarmee hij iemand kan fixeeron, ont gaat niets. De Keizerin is een vriendelijke, ele gante verschijning. Hoewel hare ba ren reeds geheel grijs zijn en dezelfde kleur liebben als het kostbare chinchilla bont van mantel en mof, maakt zij door hare slanke, rijzige figuur en ha re vriendelijke trekken nog een jongen indruk. Zij is trouwens ook eerst twee- en-veertig jaar. De Keizerin draagt een zwart satijnen, sleepend toilet, daar over een langen, donkeren mantel met staanden kraag, geheel bezet met het fraaie chinchillabont. Griize struisvee- ren wuiven op haar hoed. De nieuwe rijkskanselier von.Bülow is met den Keizer gekomen. Een defti ge, imponeerende verschijning met een joviaal gezicht. Men kan het hem niet aanzien, dat hij het over een paar dagen in den Rijksdag hard te verdu ren zal krijgen. Lachend staat hij In druk gesprok met den Keizer. Na de onthulling van het eerste standbeeld gaat het geheele gezelschap le voet naai- het tweede en derde; de Keizer voorop. Met zijn beide handen diép in de zakken van zijn lange jas begraven, loopt hij met groote passen vooruit. De Keizerin en het geheele gc- zelschap volgt achter hem. Het langst wordt stil gehouden bij het werk van graaf Görtz, den „Duzfreund" des kei zers. Levendig gesticuleert de Keizer bij al zijn gesprekken. Zijn banden zijn steeds inbeweging. Nu eens legt hu een hand vertrouwelijk op de mouw- van dengene, met wien hij spreekt, dan weer onderstreept liij ziju woorden met drukke gebaren. Niettegenstaande bet nat-koude weer duurt do onthulling der drie groepen meer dan eeu uur. De Keizer onderhoudt zich met de kun stenaars, loopt met hen rond om do loeiden, wijst dit en dat aan en praat ijverig. Daarna spreekt hij met Miquel, met Kirschner, met Begas, den beken den maker van bet National-Dcnkmal en anderen. Na de onthulling van de laatste groep reikt de Tiergartendirektor Geitner aan de Keizerin een losgebonden ruiker over van heerlijke orchideeën en serin gen, producten uit de broeikassen van den Tiergarten. Het wordt tijd orn op te breken. Om 12 uur zal in de groote ridderzaal van het slot de Rijksdag door den. Kei zer met een troonrede officieel geopend worden en het is nu reeds over elf uur. De Keizer en de Keizerin stappen in een gesloten coupé, de Keizerin het eer -oodat zij aan den linkerkant van u Ketter zit; de Leinjager klimt op den bok en voort gaat het naar het slot in snel tempo. Een zwak schuch ter hoera klinkt van den overkant uit de dichte drommen der toeschouwers. Do kroonprins en hot overige gezel schap verwijdert zich eveneens an ex -en nu heeft bet publiek toegang tot de nieuwe groepen, welke evenals de reeds bf .aande geheel uit wit marmer zijn vervaardigd. Hc« Hollfindische Trio (Bos, piano, var. Vecat viool, van Lier, violoncel); verzoekt mij mede te doelen, dat het in December een tournee door Holland zal maken on wol 15 December Rotter dam, 17 en 22 December Amsterdam, 19 December Den Haag, en 20 December Utrecht, Waarschijnlijk worden Leiden' en Arnhem eveneens bezocht. Uitgevoerd zullen worden de trio's; A-molI van Tschoikowsky, C-moll van Brahms, B-Möll van Volkmann, en als. noviteiten voor Holland, een trio B-dur van Hugo Kann, benevens eon suite, voor Mo van Jean Philippe Ramean (oud-Pr ansche muziek). De concerten van het IIollandschei trio zijn gearrangeerd, do-r de „Alge- me ene Muziekhandel* Amsterdam. Gemengd Nieuws. De oudste man önr\, old. Deze is Noach Baby te Plalnfïdd 82' kilometer van New-York. Hij is 128 jaar. Hrj Is in. 1773 geboren en werd.1 meerderjarig toen Loiiewijk XVI en Marie Antoinette onthoofd werden! De oudsto vrottw is Nancy Hailiiiold. te Ellenborongfc. Zij is 112 jaar ot-6. Werken vnou 24 ra4llio0n. De directeur da South-Laslern; Railway-maateohfipjiij te Londen, deelt) mede dat er es.Hang voor 2,000,000 pond sterling verbeteringen aan dezen, spoor weg zullen werden aangebracht, 1440.000 OOO gulden oOhade- vergoe»ding. In de ofR'dee*-#» -nota wordt het be drag der schti-Jxwergö-ding door China' te betalen niet genoemd maar te Was hington, vMwtrsvliijnlijk afkomstig van Conger, is h*,v k jrickt aangcUomen dat het beloopt ce enorme ©om van 1440) millioen g'uld&ii. 13000 gevangenen in vrijheid. Verleden Zondag ter gelegenheid van den verjaardag van den koning van." Italië zijn 130Ó0 gevangenen in vrij heid. gestold. 40.130 andaren kregen vermindering van straf. Een Carlistbjche amazone. In Madrid bsw/vtA men dat te Berga een mooie vrouw van aanzienlijke af komst, een uitnemende paardrijdster, gecompromitteerd is in de laatste Car- üstlsche woelingen; deze dame zou niemand anders zijn dan de hertogin van Bragance, infante van Portugal on schoonzuster van don Carlos. In officieels kringen noeint men het. een dwaas verzinsel, doch wijl men liet bestaan der daroa in quoostki niet kan ontkennen en noon haar naaxn niet wil of kan noemen, blijft liet praatje loo- pen. Ouze Betrekkisggids. Aan Geabonneerde» op dit blad en hunne huisgenooien worden aan onze bureaux, Gc?i>ouw „Het Spaarne", Karn persingel 70, op aan/rage de adressen medegedeeld, waar deze bc-t trekkingen zijn te bevragen. Aóonné's buiten Haarlem, outoangerf inlichting' tegen toezending van poutzegeL A 13. Een net werkmeisje gevraagd voor dadelijk of 1 December. A 14. Gevraagd met Februari een flinko Dicnxüwde. P. G., die smakelijk kookt en huiswerk verricht. A 15. Terstond gevraagd een bekw. Hoefsmid, p. G., in een groote zaak' tegen vast looo. A 16. Een bz.n'-etbakkersbediende kan direct gopl«ntst wurden te Amster dam. A. 17. Eerste ep> tweede machinisten voor de groote v«art vu', den gevx-aagd voor het wegbrenge» van Stoomhop-, pers naai' Poi-t-Arihur. Zonder uitste-, kende getuigschriften, waarvan af schrift bij de sollicitatie verlangd wordt, onxioodig zich aan te melden. behoorende bij „H&^plem's Dagblad" van Maandag 19 Nov. 1900. No. 5335 Binnenland. Huldeblijk aan de Koningin. Ook in Zeeland is eene provinciale commissie gevormd voor de aanbie ding van een nationaal huldeblijk aan H. M. de Koningin ter gelegenheid van haar huwelijk. Te Leeuwarden is een plaatselijke commissie gevormd. President Kruger Naar men verneemt heeft do „Gel derland" order bekomen, van.Port-Said ,rechlsti*ecks naar Marseille te varen 'langs den koristen weg, zijnde door de straten van Messina en Bonifacio. Zonder tegenspoed kan het schip den afstand tusschen Port-Said en Marseille in 6 etmalen afleggen, wes halve de „Gelderland" den 21sten Nov. in de Fransche haven verwacht kan worden. Na het volbrengen harer opdracht heeft de „Gelderland" in last de afge broken reis naar Oost-Indië te hervat ten. Heden ochtend gingen de heeren Wolmarans en Wessels, leden van het Transvaalsche driemanschap, per IIolL Spoor van 9.22 min. uit Den Haag naar Parijs, vergezeld van de heeren De Bruijn, secretaris der deputatie, en Grobler, hoofd-ambtenaar van het Transvaalsche Gouvernement. Te Brussel voegt zich de derde depu- taat, de heer Fisher, bij zijn ambtge- nooten. Zondagochtend vertrekken zij van Parijs naar Marseille ter begroeting van President Kruger bij diens aan komst aldaar. Dc gezant dr. Leyds begeeft zich af zonderlijk van Brussel derwaarts. Uit de Pers. Nederland en China. De N. R. CL wijdt een hoofdartikel aan de vraag of Nederland zich in de Chineesche quaestie moet mengen. Het blad komt tot de conclusie dat in be ginsel het geen aanbeveling zou verdie nen ons te mengen in dezen strijd, die als een werk der beschaving wordt voorgesteld, maar in hoofdzaak niets anders schijnt dan het zeer natuurlijke gevolg van de wijze, waarop de mo gendheden het beschavingswerk in China opvatten. De bloote herinnering aan de gebeurtenissen van de laatste jaren en het enkele beeld van den te^ genwoordigen toestand van het Chinee sche Rijk inet zijn in pacht genomen havens en terreinen en met.al zijn vreemde invloedskringen schijnen ons daarboven voldoende om een kleinen Staat terug te houden van den eersten stap op een terrein, waar zoo overvloe dige aanleiding bestaat tot verwikke lingen, twisten en geschillen. Bij den onbelemrnerden koelie-aanvoer uit China hebben wij in Indië ontegenzeg gelijk belang maar als dat voor ons tot nog toe geen reden is geweest om te trachten ook een Chineesche haven in pacht te krijgen, dan zien wij niet in, waarom het thans eensklaps nood zakelijk zou zijn gewoi'den. Het onbe lemmerd in dienst nemen van Chinee sche onderdanen tot een wettig doel is, ons bij tractaat gewaarborgd en zelfs in het vrijwel ondenkbare geval, dat het geheele Chineesche Rijk onder andere mogendhedeix werd verdeeld, zou dit tractaat zeker niet kunnen worden voorbijgezien, en ons zooveel waarborgen geven als in internatio nale betrekkingen mogelijk is. De over bevolking is overigens in China zoo sterk, dat over het algemeen meer voor overvloed dun voor gebrek aan Chinee sche werkkrachten wordt gevreesd. Letteren en Kunst. Bij de firma W. J. Thieme en Cie. te Zutphen zal, bij aanneming van het aanhangige kieswetsontwerp door de Eerste Kamer, het licht zien de tweede druk van de in 1897 uitgegeven, door de vakbladen gunstig beoordeelde en bij vele gemeente-administratiën, Advoca te n (mki£?vereenigin^ening^ Feuilleton. Naar het Duitsch. 7) Daar legde Edith haar hand op zijn arm en sprak met bevende stem Drink niet, Prosper! Zie ie dan niet dat grootvader alleen de be doeling heeft je te krenken? De oude baron wendde zijn g& laat naar haar toe en stiet zijn glas tegen de tafel, zoodat de voet van den sierlijken kelk in zijn hand brak. Ja. bij God, meisje, je hebt het geraden 1 En als er nog een armzalig beetje eergevoel in den jongen stak moest hij zich scha men mij aan te zien. Daar en hij wierp een dun drukwerk, dat hij totnutoe in den binnenzak van zijn gemakkelijke kamerjapon had bij zich gedragen, tusschen de gla zen en flesschen op tafel heb jij dien misdadigen onzin géschre ven of heeft deze of gene schurk je naam misbruikt om het schild N ..Handleiding tot uitvoering der Kieswet", inzonderheid voor de prak tijk bewerkt door den heer P. Kalb- fleisch, commies-chef aan de afdeeh'xxg ondeiwvijs en verkiezing ter gemeente secretarie van Haarlem. Bij dezen tweeden druk, die, evenals de eerste, bewerkt wordt onder toezicht van mr. H. Goeman Borgesius, Is natuurlijk re kening gehouden met het aanhangige, reeds door de Tweede Kamer aangeno men wetsontwerp tot wijziging der kieswet, terwijl de geheel bijgewerkte en herziene handleiding belangrijk is vermeerderd met rechterlijke beslissin gen en toelichtingen van gevallen, welk zich bij de uitvoering der tot zoovele moeielijkheden aanleiding gegeven hebbende wet hebben voorgedaan. Het spreekt ook van zelf, dat van de toelichtingen omtrent de nieuwe wets bepalingen verkregen door de jongste Kaxnei'debatten, gebruik gemaakt is. Aan de uitgaaf zal weder een leiddraad vermeldende den beknopten inhoud; der wet in populairen vorm, ten dien ste van Stembureaus, worden toege voegd. Zij zal verschijnen in drie gedeelten: het eerste behandelt de artt. 150 om trent het verkrijgen van kiesrecht en het opmaken der kiezerslijsten; het tweede, de artt. 51165 bespreekt de uitoefening van het kiesrecht, terwijl het derde gedeelte de tekst der wet geeft, benevens de voorgeschreven for mulieren en een uitvoerig alphabetisch register op den geheelen inhoud. Nieuwe uitgaven. De uitgever S. L. van Looy heeft nu in boekvorm doen verschijnen Sche- per's „Bragi", dat eerst bij brokstuk ken in de „Nieuwe Gids" verschenen is. Een dichtwerk als Bragi valt na tuurlijk in dezen vorm oneindig veel beter te genieten dan zoo bij stukjes in een periodiek. De auteur doet aan zijn werk een soort van verdediging voorafgaan waarin bij onder anderen zegt„Ik heb mij nu het recht aangematigd om met behulp van 'en paar voorstellingen uit de mythologie van de Noren 'en volledige Walhalla voorstelling te scheppen, zoals die vermoedelik wel nooil bestaan heeft, maar zoals die mij het mooiste voor kwam. Dat kan tot ernstige bedenkin gen over de wetenschappelijke waarde aanleiding geven ik ontken het niet, men weet nu één plek waar het wapen van de krietiek ingezet worden kan." Dit is een heel ruiterlijke bekentenis van Dr. Schepers, en zeer goed gezien dat liet inderdaad een gewaagde po ging is om ons een nationalen Olympus te geven en een nationalen Apollo. Af en toe doet dan inderdaad dat natio nale, we zouden haast zeggen tam- huisslijk-Hollandsche van een goden zoon uit het schitterend Walhalla, wat vreemd en storend. liet gewaagde van het pogen iix aan merking nemend kan men echter niet anders zeggen dan dat Dr. Schepers een werk van heteekenis gegeven hocu en dat af en toe de verkunsting van de stof artistenhand verraadt, b. v. deze beginregels van de Walhalla-beschrij ving Stom zweefden heide omhoog op lichte wiek Als 'en dun wolkje in 't zomerblauw vervloeit Zij zwonden tusschen sterrezwermen door En rezen hoger noch en altijd hoger. Daar straalde hun 'en lichtglans te gemoet, Noch zonniger dan zon, het licht Wal hal. Daar wenkte Wodan op het voorhoofd was De denkens-rimpel weggewist, 'en lach Vol heusheid glansde om zijn gelaat en ver Door 't blauw weerslraalde die, tot waar de zon In 't Westen rust vond van z'n schit- lerlaak, Tot waar de zwarte Nacht, haar lok ken langs De schouders schuddend, sofieemring over de aard Uitspreidde en alles dekte met baal kleed, Waar gulden sterren als 'en bijezwerm In lichten overal blonk Wodan's lacli En wèl was 't ieder, die die lach ont ving. Zoo zijn er meer verrassend mooie passages, stukjes verrukkelijke poëzie. Wij wenschen Bragi in veler handen. Sport en Wedstrijden. Voetbal. Lijst der wedstrijden op Zondag a.s. Haarlem: onzer familie-eer voor de geheele wereld te bezoedelen Mevrouw v. Linderode scheen op 't punt flauw te vallen. Met krijtbleek gelaat wendde zij zich tot den vertoornden man en fluis terde smeekend Om Godswil, liefste vader, de bediende... Pak je weg I i'iep de baron den man toe, wiens gladgeschoren gelaat zijn onveranderlijke, onver stoorbare uitdrukking bad behou den. Overigens komt het er niet veel meer op aan. want dat uit stekende heerschap heeft zijn schande., ook zonder dit, openlijk bekend gemaakt. Of is hij in staat zich te rechtvaardigen? Kan hij het heeten liegen dat hij dat prul in de \vei*eld heeft geschopt? Prosper was opgestaan. De lich te blos, dien de wijn op zijn wan gen bad te voorschijn geroepen, had voor een doodeli jk-bleek plaats gemaakt en zijn Lippen beefden. Een opwinding, die wellicht niet vrij van vrees was, scheen hem het spreken te beletten. Daar ont moette zijn blik de bliksemende oogen van Edithf die onafgewend op hem gericht waren, en de ener gieke opwekking, die hij er in las, gaf hem zijn moed terug. Ja, ik ben de schrijver van dat opstel,grootvader, zeide hij, en ik zie er noch schande, noch een misdaad in wanneer ik openlijk voor mijn overtuiging uitkom, die Zwijgdonderde de baron hem toe, ik heb je waarachtig niet 1 hier laten komen om met je over je dwaasheden te redetwisten. Ik heb je alleen maar de vci'keerd- heid en jammerlijkheid van je handelwijze willen toonen, anders niet. Wat ben je dan, baardelooze knaap, dat je het onderneemt over de onrechtmatige verdeeling der aardsche goederen te spreken en je als voorvechter der zoogenaam de onterfden en onderdrukten op te werpen? Wat heb je dan tot nogtoe gedaan en ondei'vonden dat je het recht geeft je als een man voor te doen en een ouden, eer- biedwaardigen naam door je dwaas gezwets in opspraak te brengen. Hebt je ooit je handen voor eerlij ken ai-beid p-ebruikt? Hebt je je niet veeleer door anderen laten voeden en klecden tot op dezen dag toe en zit je niet hier aan mijn ta fel als een schuimlooper, die Grootvader, ik verzoek u, ga I niet verder. Ik zweer u, de beten. die ik heden hier genuttigd heb. zullen de laatste zijn. die ik aan uw vrijgevigheid te danken heb. Des te beter, des te beterIk zal je mijn gastvrijheid zeker niet opdringen, maar als je in de mee ning verkeert den naam Linderode dan ongestraft door het slijk ie kunnen sleuren, ken je me slecht. Gelukkig is er een middel Hij hield op, daar op dit oogen- blik de bediende weer binnentrad om den slotheer verschillende brie ven over te reiken. De baron be zag de adressen en greep toen haas tig een tafelmes om een der enve loppen te openen. Wacht als je blieft even, riep hij tot zijn kleinzoon, die heen wil de gaan, we zijn nog niet geheel aan 't eind. Hij zette zijn knijner op en be gon te lezen. Maar hij kon nau welijks de eerste regels gelezen hebben, toen zijn reeds onnatuur lijk rood gelaat een purperen kleur aannam. Wat,., wat is dat? stiet hij uit. Ja, voor den duivel, heb ik dan niets dan krankzinnigen m mijn familie Zijn hand, die eerst zoo vast was -L, deed nu door haar sterk beven het blad papier heen en weer gaan. Een sombere stilte ver vulde wel twee minuten lang het vertrek. Toon kwam de vuist van den baron op cle tafel terecht, zoo dat borden en glazen rinkelden en zijn op Edith's rustig en trotsch gelaat rustende oogen schoten bliksems van harlctochtelijken toorn. Daar heb je dus op gerekend? Dat is het wat je zoo overmoedig maakte? En mevrouw, mijn uitste- kende schoondochter, dacht zeker daarbij als koppelaarster te fun- geeren, niet waar? Edith stond op. Zonder vrees trad ze op den woedenden man toe. Beschimp mij, grootvader, als ge tenminste niet anders kunt, maar laat mijn moeder buiten spel. In hetgeen u zoo toornig maakt heeft zij geen aandeel. Jij weet dus al wat in dezen brief staat? Natuurlijk! Het is na tuurlijk op jou aanraden geschre ven en alles is afgesproken werk. Neen, ik-weet niets andei*s dan hetgeen uw woorden mij doen vermoeden. Als ik Erwin een raad zou hebben gegeven, zou het ze ker niet zijn geweest u op deze wij ze mee te deel en waï tusschen ons: is voorgevallen. Maar, mijn God, wat betee- kent dal alles, Edith? waagde me- vrouw v. Linderode zich in 't ge- sprek te mengen. Zuilen de sm&r■-/ lelijke verrassingen voor mij van- daag dan geen eind nemen? Vraag nu geen ophelderingen, moeder, of verzoek gnxotvader ze u to geven. Waartoe die komedie, bromde; do baron. Alsof je achter mijn rug. niet mei elkaar hei plannetje hadt: ontwox*pen. Ik ken jelui genoeg! Smeekend hief mevrouw von Linderode de gevouwen handen op.) Ik zweer u, dat ik er niets -' van weet. Nooit zon ik geüuld heb- ben dat een mijner kinderen; uw grootmoedig vertrouwen bo-:, schaamde. Nu dan. om je uit je onmj tendheid te verlossen: Mijn klein zoon Erwin is me voor de eerste! .maal ongehoorzaam. Hij kan de, hand van de jonge dame, die ik hem als echtgenoot© had toego- 'dacht, niet vragen omdat hij het is waarachtig om t-o lachen l omdat hij reeds met dat juffertje daar verloofd is. Verloofd! Do dwaas! En daarbij neemt hij in

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 9