Ga anoT voorbij! Hot v ölkfg chóó'rza&rit y 't dwaogdekreet ^Nleta waard to rijn" ook ais een waar- deloozo bende, Ziet 't aan zelfs, wen de schand' de Fransche driekleur scbende, Dat mca.naar hoogor sfeer rijn vlucht te breid'len weet! 0/ga voorbij 1 het arm a Frankrijk lijdt de smarte Van 't knagend, aloopend gif, dat men nog steeds haar biedt, Trek verder toch, opdat Ge 't Gouden Kalf niet ziet, Waar eertijds 't Vaderland het outer was voor 't harte! Toef niet! in rouw vindt G' in zacht oordeel slechts Uw beui; Elk Franschman voelt het bloed zich naar de wangen stijgen, Als Gij! verwonnen]... grooi- hem on der 't juk ziet hijgen. En denkt aan 't Fransche bloed van Villebois-Mareuü! Weet, dat de harten ons nog niet zóó laag ontvielen, Noch siddren deden ons bij d'ongelij- ken strijd... Toen 't Boeren-Heldenvolk de passen luttel wijd, Herschiep, vermetel in zoovele Ther- mopylen 1 En, als Ge ons gaat voorbij,... o! zeg 't dan nogmaals nu Uw hart; dat wij uw Zaak aanbidden en vereeren! Zoo gansch Europa, laf, zich zeiven ging onteeren... Wijt 't aan de hoofden slechts. De volk'ren zijn met Ui En t Fransche volk vooral; maar niet de duistre klieken In t vooze parlement, dat lichaam zonder hart, .Dat, spijt Uw zilvren kruin, zich doof houdt voor Uw smart, En U geen toevlucht gunt in ,,'t puik" der republieken!... Maar van het volk, van mij, van allen is hij heen... De goede naam; o smart! vertrapt door de regeering... Gij, Grijsaard gaat voorbij; voor 't Recht vraagt Gij vereering, En de Geschiedt* staaft, dat Frank rijk antwoord; „Neen!" 16 November 1900. Dezelfde idéé die aan dit gedicht ten grondslag ligt is uitgewerkt in de laat ste plaat van de „Nederlandsche Sepc- tator". De „Volksmeening" zegt tot Presi dent Kruger wijzend op een grootc kroon, die de beerschers der Europeo- scha Staten omspant: „President, het geeft je toch niets, vóór die kooi in me kaar getrapt ia." Algemeene berichten. De „Weckruf," het sociaal-demo cratische orgaan voor Essen, schrijft „Op de fabriek van Krupp wor den op het oogenblik proeven ge nomen met een nieuw kanon voor de veldartillerie. Er i3 van niets minder sprake dan om de Pruisi sche veldart-ilulerio geheel opnieuw te wapenen met kanonnen van een nieuw stelsel, met glycerine-man tels en remmen met veeren. En deze gcheele hervorming beteekent weer dat de, twee jaar geleden ver vaardigde nieuwe kanonnen nu al weer als oud ijzer beschouwd kun nen worden, want het nieuwe ka non van 1898 is niet te veranderen naar het model 1900." Binnenland. FAJLG8CHE BRIEVEN. Het antwoord der Regeering op de algemeene beschouwingen der Tweede Kamer, betreffende de Staatsbegroo- ting, ia een zeer belangrijk staatsstuk. Minder om de verdediging van het Staatkundig beleid der Regeering, of o ui de trouwens reeds bekende aan kondiging van wettelijke maatregelen noch ook over het afwijzen van alle debat oveT een herziening der grond wet, die immers van deze regeering niet is te verwachten. Maar de betee- kenis van dit stuk schuilt in de para grafen, aan het beleid der Reg. in za»te Z.-A. gewijd. Wij wisten reeds uit het Oranjeboek. dat de Regeering haar best gedaan had president Kruger te bewegen niet al te stijf op haar stuk te staan. Wij weten nu ook dat de Reg., vóór het uitbreken van deu oorlog, te Lorden haar goede diensten had aan- nende, oogenschijnlijk diepbedroef de schoondochter van den overle dene, door haar zoon ondersteund, langs hen in de kamer daarnaast werd gebracht. Ook de dokter ver gezelde haai- daarheen, terwijl Prosper naar het slotje ijlde om zijn zuster de treurmare over te brengon. Kij vond Edith in de zoogenaam de salon, waar ze onbeweeglijk met in den schoot gevouwen han den in een leuningstoel rustte. In plaats van het lichte costuum, dat zij 's morgens had gedragen, had ze een eenvoudig zwart kleed aan getrokken en wie haar zoo met marmerbleek, somber gelaat in dit treurgewaad zag, moest wel den ken dat ook haar de smartelijke gebeurtenis van dezen nacht na aan het hart ging. Hij Prosper's binnentreden hief zij het hoofd op cn vroeg nog voor hij een woord had kunnen spre ken Het is afgeloopen niet waar? Ik weet het sinds een kwartier. Het was me alsof plotseling een ijzige luchtstroom door de kamer ging. Hij is gestorven zonder nog een oogenblik het bewustzijn te gebeden," ten einde de hervatting te bewerken van do' tusschen Kruger en Sir Alfred Milnar gestaakte onderhan delingen. Weliswaar blijkt niet of En geland deze tusschenkomst reeds had geaccepteerd, maar zooveel is zeker, dat het ultimatum van Kroger en do van do Z.-A. republiek uitgaande eer ste vijandelijkheden, de Regeering van Nederland verrasten en de door haar aangeboden goede diensten verijdel den. Ik geef toe, dat uit de bewoordin gen der Mem. van Antvv. volgt, dat En geland nog niet had aangenomen. Wat mij bijzonder treft, is. dat het zoo vaak aangevochten beleid van den Min. De Beaufort door deze noededee- ling in een gansch ander licht treedt. Het is dus niet waar dat de Min. den president der Z.-A. Rep. maar eenvou dig heeft aangeraden om zijn onaf hankelijkheid prijs te geven. De Min. heeft gepoogd om Engeland tot nadere overeenstemming te brengen en dat die poging mislukte, was zijn schuld niet, maar het gevolg der omstandig heden. Merkwaardig kalm heeft de heer De Beaufort alle aanvallen ver dragen en het goede oogenblik afge wacht om elke aanklacht af te wij zen. Nog steeds is de discussie geopend over den huwelijksdatum deriïoningin Ik geloof niet, dat het semi-officieus bericht, dat het laatst do wereld is in gezonden, volkomen juist is. Wel is het waar, dat nog met de groote hotels over de huisvesting van vorstelijke lo- gé's wordt onderliandeld, maar met. eeu tweetal van de beste zijn de on derhandelingen op te hooge financieele eischen afgestuit Behalve het feestcomité, dat in wor ding is, tellen we hier op 't oogenblik dria huldeblijk-comité's: primo de al- geineene, eecundo een gemengde com missie voor een cadeau der vrouwen, tertio eene voor de aanbieding var» een geschenk der adellijke dames. Aange zien in de tweede commissie de adel en de would be-adel reeds sterk is ver tegenwoordigd, is het eigenlijk niet duidelijk waarons die derde commissie nog noodzakelijk was. Nu kon zich nog een commissie vormen van adel lijke heer en, om een speciaal geschenk aan ta bieden aan den prins-gemaal en dan had men de beste toepassing van het aloude „eendracht maakt macht" Gelukkig dat menschen van uiteen- loopende richting het ten minste nog over belangrijke zaken eens worden. Zoo heeft in een vergadering der ver- eeniging voor gemeentebelangen, jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, een zoon van den besten burgemeester dien de residentie heeft bezeten, een voordracht gehouden over de lijdensgeschiedenis oneer telefoon-exploitatie en is hij daarbij tot de conclusie gekomen, dat gemet nte-expl oitatie gewenscht is Aangezien de spreker tot de zeer be houdenden behoort, verbaasde deze radicale conclussie een. weinig. Hei vraagstuk van gemeentelijke exploita tie van takken van openbaren dienst is toch een sociaal-oeconoinisch, dat van zekere politieke zijde, nu maar kortweg als de democratische aan te wijzen, wordt op den voorgrond ge plaatst. En nu is het ongetwijfeld ver blijdend, wanneer ook burgers van andere richting zich bij de beweging aansluiten, die eenvoudig en daar bij kan elke politieke overweging zijn uitgesloten wenscht, dat de voor deden van de exploitatie van een pu- blieken dienst ook aan de belasting betalende gemeenschap ten goede komt. Politieke overwegingen bleven in on zen gemeenteraad huiten spel bij de be noeming van een directeur der nieuwe H. B. S. met 5-jarigen cursus voor jon gens aan de Stadhouderslaan. Men wist dat de schoolautoriteïien hadden aanbevolen dr. Groenman, directeur der bestaande 5 jarige en dan kon men die benoeming als een overplaatsing beschouwen. Nu werd evenwel door B. en W. dr. Ninck Blok, directeur dar 3 jarige voorgedragen en deze aanbe veling werd in strijd geacht met de wet, die een voordracht van minstens twee personen vordert. In een dier ge heime zittingen, waarvan, zocals niet onaardig in de vergadering van „Ge meentebelangen" werd gezegd, de Haagsche Gemeenteraad het geheim bezit, is over deze zaak menig hartig; woordje gesproken en er behoord? veel zeemanskunst toe om in de openbare vergadering een steeds on aangenaam debat over de betrokken personen te ontwijken. De Raad, door hebben herkregen, zooals trouwens de dokter vooruit gezegd had, ant woordde Prosper. Als we aan zijn dood mede schuldig zijn, Edith, kunnen we een geruststelling voor ons geweten vinden in de gedachte dat zijn eind zacht was. Zulk een geruststelling heb ik niet noodig, want mijn geweten verwijt mij niets, lieb je moeder niet meegebracht? Ze gevoelde zich zeer aange grepen en is ginds in het heeren huis gebleven. Ook ik moet daar natuurlijk terugkeeren; ik kwam aileen maar om je te halen, Edith. Mij? Zou ik een nacht waken bij het lijk van den man, dien ik als een vijand heb gehaat, zoolang ik hem ken? Neen, iel3 dergelijks wordt niet van ie verlangd, hoewel het nu misschien het juiste oogenblik was, om dien haat te begraven. Maar we mogen door onze houding toch geen ergernis geven! Ik ben zeker dat je afwezigheid toch al is opgemerkt. Je was tcc-h de eenige, die in zijn stervensuur niet daar aanwezig was. O, men heeft zijn dood dus tot een roerend schouwspel ge maakt, zoo&ls van oudsher een ge- précedériten daartoe' verlokt, stapte over het wettelijke bezwaar heen en benoemdedr. Groenman. Voor den heer Nlnck Blok is dat bonnet blanc of blanc bonnet, want hij komt nn toch aan het hoofd der bestaande 5 jarige H. B, S. Maar voor B. en W. was het 'weder een klein échec, zooals er in den lantsten tijd meer zijn voorgeko men. Nu is ds firma Siemens en. Halske weer met een adres gekomen, uitbrei ding verzoekend van haar concessie voor electrischo stoomlevering. Be ge meente zal dus moeten beslissen over de reeds lang aanhangige vraag of zij zelve een eleetrische centrale zal op richten. Nog maar een beetje wachten. Daar is eeTst de telefoon en dan de tramMaar „alles kom reg" zou Kruger zeggen. Op de Scheveuingsche haven is meer dan een halve eeuw ge- gev.acht En op mijn eerewoord er is nu aan begonnen. H. A. GANUS Jr. Huwelijk der Koniegia. De voortgezette onderhandelingen met verschillende voorname hotc-ls te 's- Gr&venhage omtrent de huisvesting van vorstelijke personen of léden van hun gevolg tegen den tijd van het hu welijk van II. M. de Koningin geven eenige aanwijzing; Gmtrent den ver- moeöelijken datum van dia heuglijke gebeurtenis. Eer. Donderdag zal voor de huwe lijksvoltrekking worden aangewezen. Indien nu dei geruchten bevestigd worden, dat de plechtigheid tusschen 28 Januari en 4 Februari zal plaats hebben, dan zou Donderdag 31 Januari daarvoor gekozen zijn. De vreemde vorsten en vorstinnen kunnen tegen des Maandags te voren verwacht worden om Vrijdag daaraan volgende te vertrekken. HH. MM. de Koningin en de Konin gin-Moeder woonden Zondagvoormid dag in de Kloosterkerk te 's Graven- hage de godsdienstoefening bij, onder gehoor van ds. Welter. Pareonesl SE. A. 8, M. Eene algemeens vergadering van de besturen der ver schillende efdeelingen van den Bond van uit Zuid-Afrika ver dreven personeel dér Z. A. S. M. zal Dinsdag, 20 dezer, te Amsterdam wor den gehouden onder leiding van den Bondsvoorzitter, den heer Post De Bond telt thans af deeling en te 'e- Gravenhage, Amsterdam (met £25 le den), Utrecht, Tilburg. Rotterdam, Groningen, Arnhem en Helder, terwijl nog eene afdeeling in wording is te Haarlem. Pensioenfond? voor Weduwen enz. Met ingang van 1 April 1899 had <ïe minister van waterstaat, handel en nijverheid de hoedanigheid van bur gerlijk ambtenaar toegekend aan on geveer 350 wegwerkers, zoogenaamde kantonniers of arbeiders bij den Rijks waterstaat. Uit eene berekening der kosten, aan de opneming dier arbeiders in het pensioenfonds voor weduwen en weezen van burgerlijke ambtenaren verbonden, bleek dat daardoor een last op het fonds werd gelegd van ruim f 67.000 Naar aanleiding daarvan heeft het bestuur toen aan den minister van fi nanciën een schrijven gericht, waarin het zijne bedenkingen te kennen gaf tegen het opnemen in het fonds van be paalde groepen van ambtenaren, zen der te voren den fir.ancieelen last te ketnnen, die daardoor op het fonds wordt gelegd. Sta&tsbegrootlim 1900. Omtrent de van verschillende zijden geuite wenschen wordt o. a. het vol gende opgemerkt Nu van deze Regeering geen voor stellen tot grondwetsherziening te wachten zijn, zou debat over de hier aangevoerde punten geen practisch nut hebben. De voorbereiding der wettelijke voor ziening in het lot van oude en gebrek kige werklieden is door den minister van waterstaat krachtig ter hand ge nomen. Omtrent verkregen uitkomsten ten aanzien van de wiskunstige zijde inlichtingen te geven, zou voorbarig en zonder practisch nut zijn. Drie departementen, dat van water staat, handel en nijverheid, dat van justitie en dat van binnenL zaken heb- heiligde overlevering is in het ge slacht der slotheeren van Elvers- höh! Nu, je weet, dat ik met der gelijke komedies in 't geheel niet op heb. En wat zou het hem een ■groote vreugde geweest zijn, mij aan zijn bed te zien, als hij nog eens het bewustziin had herkre gen! Neen, ik had gelijk hier te blijven en het zou me aangenaam zijn als me ook in 't vervolg alle tegen de borst stuitende komedies bespaard bleven. Dat is onmogelijk, Edith I We zijn nu eenmaal aan de wereld ze kere vormen verschuldigd en hoe zwaar het me valt je juist daar aan te herinnerenalleen om Erwin's wil, wien zeker alles zai worden oververteld, is het wen- schelök dat je je vijandschap te gen den doode niet zoc openlijk toont. Of het dit beroep op den nieu wen majoraaisheer was. dat haar meening veranderde, of mogelijk een audere overweging haw tot toegevendheid aanzette, zeker is het dat Edith niet langer tegen streefde haar broeder te begeleiden en tien minuten later verscheen haar hooge gestalte aan Prosper's arm op den drempel der stez'/ka- ben bepalingen omtrent maximum- arbeidsduur of minimum-loon in hun ne bestekken opgenomen, terwijl voor het departement van oorlog dergelijke voorschriften betreffende minimum loon In sommige gevallen gelden. De overige departementen wensclien den uitslag dier proef al te wachten. Afschaffing van leger en vloot zou inderdaad geldelijke voordeelen ople veren, doch voor geldelijke voordeeieu mogeu hoogere belangen niet wijken, en de Reg. sluit zich aan bii de leden, die in de jongste gebeurtenissen een reden te meer zien om met bekwamen spoed over te gaan tot reorganisatie der levende strijdkrachten. Mededeel ing te doen omtrent hare meening over de wijze waarop de mili taire rechtspleging ingericht zal moe ten worden, acht de Rog. voorbarig. Aan de voorbereiding der admini stratieve rechtspraak wordt gearbeid. Door de regeling van het beroep inzake de ongevallen zal een belangrijke schrede worden gedaan in de ge- wenschte richting. Een wettelijke regeling van den üjd acht de regeering nog steeds onnoodig. Aan den wensch dat de leerplichtwet niet zal worden ingevoerd, vóór dat eens aan de nieuwe uitgaven evenre dige verhooging der Rijksbijdragen aan het bijzonder onderwijs zal zijn vastgesteld, kan niet worden voldaan, iutusschen wordt niets verzuimd om het w.. o. waarhij eene verhooging van die bijdragen wordt voorgesteld, zoo spoedig mogelijk bij de Kamer aan hangig te maken. Het is reeds in on derzoek bij den Ministerraad. Bij den Raad van State is een ont werp in onderzoek, strekkende tot af sluiting der Zuiderzee en droogmaking van een betrekkelijk klein gedeelte daarvan. Voorts antwoordt de Regeering op de grieven van verschillende Kamerleden naar aanleiding van het optreden der openbare macht in de staking der boot werkers te Rotterdam en Dordrecht. Academischs examens. Amsterdam: Bevorderd tot arts de heer L. H. H. Hanraüi, geb. te Roer mond en geslaagd voor het eerste ge deelte de heer A. G. de Bruijn, E. W. de Flines en W. J. A. Schmidt. Kleur der uniformen. La „De Militaire Spectator" wijst de Ie luitenant der veldartillerie A. W. den Beer Pooriugael op het grcot he lang van het kiezen van een kleur van de uniform, ia verband met onze go rechtsterreinen. Hij meent dat in ons land eene iets bruinachtige grijs-groe ne tint de aangewezene zal zijn. Men zou moeten beginnen met proeven dienaangaande te nemen. Be manoeuvres van dit jaar, zegt de schrijver o. a., deden de nadeelen, aan de kleur van Gnze uniform verbonden, zeer sterk uitkomen. Zelfs tegen de donkergetinie heide waren de troepen van de tegenpartij op groot en afstand zóó duidelijk waar te nemon, dat men door den kijker, om zoo te zeggen, de mannetjes kon tellen. Naar de artille rie van de tegenpartij behoefde men nooit lang te zoeken. Men zag de don ker geschilderde kanonnen als zwarte silhouetten tegen de lucht of tegen het terrein afsteken. Waar blijft het voordeel van hst rookzw&k buskruit, wanneer, als zoo even bedoeld, de stukken met bedie ning tot op 2500 of 3000 M. te zien zijn? G-crichtsdekk ing Gnthreekt immers wel eens in ons vlakke land. Waarom schildert de marine hare schepen grijs, ea waarom wij onze ka nonnen zwart? Uit de Arbeiderswereld. BINNENLAND. Door B. en W. van Rotterdam is thans, na de mislukt© debatten van het vorig jaar over minimum loon en maximum arbeid een stel nieuwe besteksbepahngen bij den Raad ingediend, vergezeld van de noodige adviezen. Als regel mag op Zon- en feest dagen niet gewerkt worden, tenzij mot toestemming van B. en W. Wordt wèl gearbeid, dan wordt het uurlGon met iGÜ%, bij nachtar beid met minstens 50% verhoogd. Voor feestdagen die niet op een Zondag vallen, wordt een dagloon uitbetaald, gelijkstaande aan tien maal het uurloon. Bij staking der werkzaamheden, ten gevolgen van mer, die nu nog slechts door matte kaarsvlammen verlicht werd. Naar de oude, patriarchale ge woonten, die in sommige adellijke huizen op het land nog heerschen, waren, nadat de naaste betrekkin gen zich verwijderd hadden, de in de voorkamer verzamelde onder- hoorigen van den overleden baron een voor een aan zijn bed getre den om een laatst, zwijgend af scheid van hun vroegeren meester to nemen. De meesten hadden zich voor het verschijnen van Edith reeds weder teruggetrokken. Slechts één stond, geheel in ge dachten verzonken, nog steeds naast het bed en zijn gelaat met donkeren baard scheen in den flikkerend ge len schijn der waskaarsen nog don kerder dan anders. Tot verwondering haars broeders was Edith bij hel zien van den houtvester plotseling blijven staan en toen bij vragend naar haar op zag. zciae zij zoo luid dat Fabian en alle in de voorkamer ajuiwezi- ge personen het duidelijk hooren moesten Verwijder eerst dien mensch, als je wilt dat ik zal binnen gaan. Hier tenminste had ik gehoopt van een ontmoeting met hem ver- schade van' hét werk, zullen' 'de" art beiders gedurende zes achtêreen- volgende werkdagen het halve dag loon hebben ie ontvangen, verhaal baar op de Uemeente. Bij slaking door vorst wordt mede het halve dagloon door den aannemer uitge keerd, echter voor ten hoogst© 10 werkdagen in één winter. De betaling der werklieden mag niet geschieuen in lokaliteiten waar sterke drank in het klein wordt ver kocht, terwijl voorts de plaats 24 uren te voren bekend moet worden gemaakt. De aannemer heeft ver der te zorgen voor voldoende hoe veelheid leidingwater, reine piiva- ten. verband kisten, zuiver ligsiroo, lichtramen in de arbeiderswonin gen op hei werk en geneeskundige hulp. Drio maai 24 uur na eiken be taaldag moet de aannemer een staat volgens vastgesteld model overleggen, bevattende namen en leeftijd der werklieden, met be roep, woonplaats, uurloon en het aantal uren dat door ieder gewerkt is. Deze lijsten worden op het werk aangeplakt. Iedere onjuistheid wordt gestraft met /25 boete. Klach ten moeten binnen drie maanden tegen de lijsten worden ingebracht. Behoudens opzet, dronkenschap of toeval, in geenerlei verband staande met het werk, wordt op de aannemingssom gekort: bij een on geval dat den dood ten gevolge heeft van den kostwinner f 10Ó0, bij geh6ele invaliditeit f 1000, bij gedeeltelijke invaliditeit pro rato. Bij tijdelijke ongeschiktheid tot werken f 1 per dag gedurende ten hoogste iSO dagen. De conferentie van de heeren prof. Treub, Kouveld en P. L. Tak met de directie der Westersaikerraffinaderij te Amsterdam in het belang der 140 werk lieden, die door de staking op 6traat zijn geraakt, heeft nagenoeg drie aren geduurd. Ket grootste deel van dèn tijd is in beslag genomen voor de uiteen zetting van den toestand der werklie den aan deze fabriek voor het uitbre ken dar staking; loonlijsten werden den heeren voorgelegd om te doen uit komen, dat het gemiddeld verdiend loon aanmerkelijk hooger was dan hun dcor d8 werklieden was verklaard, en om te bewijzen dat de stalling bij de „Wester" niet op de slechte verdien ste gegrond was, maar meer het ka rakter eencr machtsvraag droeg. De commissie verkreeg voorts deze toezegging, dat in geval van vacaturen door de directie de ledige plaatsen zul len worden aangevuld u t de rijen der nu op straat gezette weridieden der fa briek, en dat dus geen mannen van buiten meer zullen worden aangeno men. Dit was a lies, waarmede de com missie zich moest tevreden stellen. Sport en Wedstrijden. Voetbal. De Zaanlaaidsehe Voetbalvereeni- ging en H. F. C. II ontmoetten elkan der Zondag op het veld van laatstge noemde club aan de Spanjaardslaan te Haarlem, alwaar een wedstrijd voor de 1ste klasse competitie van den Haar- lemschen Voetbalbond werd gespeeld. Reeds direct na den aanvang bleek dat de Haarlemmers overwegend sterker warenmet korte tussehenpooE. y scoorden zij niet minder dan 6 maal achtereen voor half-time, zonder dat het den Z&anlauders ook maai1 mocht gelukken één punt te hehalen. Ook na de rust was het weder hetzelfde bedje steeds was het spel op het terrein der Zaanlanders, die weder achtereenvol gens den bal viermaal in hun net zagen vliegen. De wedstrijd eindigde dan ook met eene welverdiende overwinning van 100. De Haarlemmers waren al len in goede conditie, gaven mooi sa menspel te zien en speelden voortreffe lijk. De Zaaril&ndsche voorhoede pres teerde niets op de half-backs en backs ltwaai alles aan, die rich wel flink weerden, doch aan de herhaalde aan vallen dor blauwwrtten geen weerstand konden bicden. R. A P. uit Amsterdam wist gisteren Ajax te l eiden met 23 te verslaan. Reeds in ó.a eerste 5 minuten wisten de Roodzwarten uit een mooi schot van Kampschreur te scoren. De rust ging in met 10. Daarna was het spel weer verdeeld, hoewel li. A. P. de sterkere bleef en spoedig voer de tweede maal scoorde nu door Zweerts. Ajax scooit daarna schoont! ie zullen blijven. Edith, vermaande zacht Pros per, die door haar harde woorden in zichtbare verlegenheid was ge raakt. Maar da houtvester zeelf be spaarde hem bemerkingen door met een donkeren blik op de jonge barones van het sterfbed terug te treden en zonder aarzelen het ver trek te verlaten. Nu eerst naderde Edith den doo de, dis met zijn rustige trekken, die niet door verterende ziekte wa ren vermagerd, er geheel uitzag ais iemand, die rustig sluimert. Haar gezicht bleef onbewegelijk en haai- oogen zonder tranen. Zonder de vroegere belecdigende scherpt©, maar nog steeds hoog moedig en trotsch eenoeg, wendde zij zich tot den op een afstand staanden kamerdienaar Laat ons alleen. En verzuim niet de deur achter je te sluiten. Je kunt den lieden ook zeggen dat zo kunnen heengaan. De man, die door den ouden ba ron met groots vertrouwelijkheid behandeld was geworden, vertoon de een hoogst verbaasd, beleedigd gezicht, toen hij zich op zulk een manier zag weggestuurd, maar hij nog door Godin zoodat R. A. P. wón met 2—1, H. V. V. speelde met Velocitas té 's-Hage eea gelijk spel 3—3. Met da rust was de stand 2—2. Sparta speelde met H. B. S. te Rot terdam een gelijk spel 0CL Haarlem versloeg Rapidltas met G3. Gemengd Nieuws. Profeaeer Kooh en de malaria. Donderdagavond heeft professor Robert Koch voor de leden van het Koloniaal Genootschap te Berlijn, waarbij zich een aantal geleerden en hooge ambtenaren en militairen gevoegd hadden, een voordracht over zijn malariaronderzoekingen gehouden. Professor Koch herinnerde, dat vastgesteld was, dat de malaria ontstaat door een in 't bloed leven de dierlijke parasiet en ook, dat de mensch de drager van deze bij zondere malariaparasiet is. Voor de bekamping der ziekte waren dit belangrijke uitgangspunten. De geleerde onderzoeker sprak daarop uitvoerig over de verschil lende climatologische invloeden, in verband met zijn onderzoekingen in Duitschland, Italië. Ned.-Indië en Nieuw Guinea, om daarna de leer van dr. Rosz te behandelen, dat een mug uit de familie der Anapbolis de draagster der malaria parasieten zou zijn, die met haar gifsteek op den mensch overplant ten en die zich in het bloed sterk vermeerderden. Dr. Koch sprak als zijn vaste meening uit, dat niet meer van een „muggentheorie" ge sproken kan worden. Ten slotte zette de geleerde de bestrijding der ziekte uiteen en noemde daarbij de methodische behandeling, met het „wondermid del" chinine de aangewezene; daar door zou men de ziekte meester kunnen worden. Bagage. De rechtbank te Parijs heeft over een geschil wegens bagage te be slissen gehad. Een reiziger die met zijn vrouw (de actrice Simon-Gi- rard) rechtstreeks uit Parijs naar Moskou was gespoord, had zijn kof fers eerst 14 dagen later gekregen en eischte van de Noorderraaat- schappij 1800 francs schadevergoe ding. De vordering werd ontzegd, omdat elk reiziger zich heeft te on derwerpen aan de bepalingen der verschillende spoorwegmaatschap pijen, welker trein hij gebruikt, en in dit geval de Russische reglemen ten enkel vergoeding toestaan in dien deze binnen 24 uren na de aankomst wordt gevraagd, wat niet geschied is. Van ds Italia an ?eho gers. Koning Victor Emanuel had voor zijn geboortefeest een groot aan tal kv ijischeldingen van straf be loofd. Dien dag zijn er dan ook 13.000 menschen uit de verschiüea de Italiaansche gevangenissen !«&- gelaten; alleen te Napels werden iOOO op vrije voeten gesteld. Bo vendien ontvingen nog 40.000 ver oordeelden de mededeeling, da: bij gelegenheid van den koninklij ken verjaardag hun straftijd ver minderd was. De anarchisten hebben niet g profiteerd van deze amnestie. Angstvallig houdt men alles, wat men op den anarchisten klopjacht heeft gevangen, achter de tralies. Dezer dagen zal nu het groote anar chisten-proces te Milaan een aan vang nemen, nu het langdurig on derzoek naar het anarchistisch com- pjot, dat na den moord op koning Humbert ontdekt zou zijn, geslo ten is. Er zijn twee Amerikaansche anarchisten, Guintavalle en Lan- ner, die met Bresci de reis uit Ame rika naar Europa maakten, tegen wien men bewijzen heeft trachten te verzamelen van deelneming aan den moord. waagde toch geen tegenspraak en ging zwijgend heen. 'i oen het gedruisch van de toe vallende deur Edith overtuigd had, dat geen indringerige, nieuwsgieri ge blik meer op haar rustte, trad ze aan het bed en staarde lang, ernstig zwijgend en met donkeren blik op den doode neder. Met een ongeduldige beweging van hoofd en schouders, alsof ze met geweld den indruk wilde afschudden, dien het vreedzame en in den dood nog zoo manhaftige ge-laat van den grijsaard tegen haar wil in op haar maakte, wendde ze zich einde lijk af. Is het me nu veroorloofd ter ruste te gaan? Of zijn er nog an dere plichten van piëteit te ver vullen Neen, of je hart zou het je moeten schrijven, Edith. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2