Winteravond. Parijsclie Brieven, Tweede Blad, behoorerrtüe bij Elaarlems Dagblad". van Dinsdag 20 Nov. 1900. &o. 5333. Officieele Berichten. (Nationale Militie). BURGEMEESTER en WETHOU DERS van Haarlem, Brengen ter kennis van de belan~h2b- benden, dat de zitting van den Militie raad in 1900, voor deze gemeente zal worden gehouden in den Doelen alhier, op Maandag 10 December aanstaande voor hen, aan wie bij de loting no. 1 tot en niet no. 230 is ten deel gevallen en op Dinsdag 11 December, voor hen, aan wie bij de loting no. 231 tot en met no. 586 is ten deel gevallen, telkens des voormiddags te 10 ure, en dat die zit ting bestemd is tot het doen van uit spraak omtrent: de lotelingen, die redenen van vrij stelling hebben ingediend; de lotelingen, in de artt. 55 en 56 der wet bedoeld; alle overige lotelingen. Vestigen de aandacht van de lotelin gen, die vrijstelling wensclien te be komen als te zijn cenige wettige zoon of wegens broederdienst, hierop, dat hun belang medebrengt, dat zij die Vrijstelling vragen in de zitting van den Militieraad, zullende onvolledigheid van stuiken of misstellingen daarin, die onopgemerkt bleven en oorzaak "zijn dat cene gewenschte vrijstelling door den Militieraad niet is verleend, niet kunnen worden opgeheven, in dien ni t iiiciig legen de uitspraak van dat college bezwaren zijn ingebracht bij Gedeputeerde Staten, terwijl een beroep op onvolledige of onjuiste in lichting omtrent het bestaan, al of niet, van recht op vrijstelling, ter ge- mo-.ntt-secretarie of elders verstrekt., niet kan leiden tot vrijdom van dienst, indien verzuimd is de reden tot vrij stelling te bekwamer lijd, waar behoort overeenkomstig de wet te doen gelden. Hcrir. 'oron, dat voorden Militieraad moet verschijnen de loteling, die vrij stelling verlangt wegens ziekelijke ge steldheid of gebreken of wegens gemis van de gevorderde lengte. Haarlem, 17 Nov. 1900. Burg. en Weth. voornoemd BOREEL. De Secretaris. pijn acker. Met de gure najaarsstormen en de druilige regendagen, met de lange winteravonden komt het intenser le ven. De tijdelijke dood buiten ons heeft meer gebracht een ni„nw, opge wekt leven van den geest. Overal zijn de parlementszittingen begonnen en tal van hoofden en har ten volgen den strijd der politieke mee ningen, waaruit de wettelijke toestan den geboren moeten worden die onder de huidige omstandigheden voor dc volkeren passen. Op politiek gebied is dus nieuw leven ontwaakt en allen die mee willen strij den in der dagen strijd en dLe niet lauw blijven voor het wel en wee van hun landgenooten gorden zich aan. werken zich in in de dingen van politiek beleid en vormen hun oordeel. Nu reeds' om, met kennis toegerust, hun stem te kunnen uitbrengen op den man hun ner keuze hij de aanstaande verkiezin gen. Hun geest vindt in de winteravon den, wanneer de couranten hun de tij dingen brengen van het verhandelde in de regeeringslichamen en de bladen en tijdschriften beschouwingen daarover, ruim voedsel. En als ze dan binnen zitten aan der. huiselijken aard of in de stilte van hun kamer, en ze hooren dan het gieren van de gure winden daarbuiten, die wild en woest den regen en den sneeuw jagen door de stille straten, dat hen dat dan spreke van den woesten drang onzer dagen om mee te leven met den tijd, die versuffing en ver starring niet gedoogt, maar ernstig na denken, frischbeid van geest, warmte van hart, onbevangenheid van blik. Het politieke leven wordt ook geleefd jp vergaderingen, waar alle partijen hun kranigste woordvoerders voor het front laten komen om hun program ma's uiteen te zetten, waar besproken wordt het belang van dit en dat wets ontwerp cn wordt overwogen en be schouwd in het licht der overdenking van voor- en tegenstanders. Dat de breede schare arbeiders, uit wier rijen steeds meerderen en die aan stonds allen zullen worden geroepen om te stemmen over wie ben ro. ge eren zullen hun kennis hier gaan verrijken, niet eenzijdig, maar van alle kanten leeren beschouwen de dingen, die over hen zullen worden behandeld en zul len leeren waardeeren wie het best de belangen in de regeerings-colleges be hartigen zal. Het volk krijgt dc regeering die bet verdient Met de winteravonden is bet seizoen van dé uitgaande wei*eld geopend De bevoorrechten gaan genieten in schouwburg cn opera, van concert of voordrachtavond. In de deftige huizingen gaan vaak de luchters branden, die in hellen gloed schijnen over de fijne weelde der rijke intérieurs. Er worden bals gegeven en soirée's en in de vroolijke lichtschitte- ring wordt door de beau-monde bet intenser leven der winteravonden ge leefd, en het leven gerekend bij het aantal kunstgenietingen, jours, soirs, diners en bals Toch, de teekenen der tijden zijn er naar, zal het wel eens moeten schijnen alsof om de helder lichlstralende luch ters een lichte nevel hangt, of er een sombere toon komt in de flonkerende kleurenpracht, of bij het schuimen der bokalen en het schaat'ren van de vreugd er zooiets van een ernstige toon zich komt mengen, die spreekt van de zwar te ellende die daar met en naast dat feestleven wordt geleden en die drin gend schreit om verbetering. Die met ijzeren vuist dwingt om zich van de luchtige vreugd van het onbezorgde leven een wijle af te wenden en te luis teren naar de stemmen die spreken van den weg ter verbetering en ter ontkro- ning aan die schrille contrasten. De winteravond. Wat veel kan daarin worden gedaan, wat veel moet daarin worden gedaan op elk gebied waarop zich het mensche- lijk denken en voelen beweegt om de menschheid vooruit te brengen op de banen waarlangs zich de beschavings geschiedenis beweegt. Om met het woord cn de daad naai de mate zijner krachten mee te wer ken dat de winteravonden eens de avonden van ontwikkeling van den geest en avonden van genot zullen wor den voor de duizenden die nu tegen de komende opzien als tegen lange uren van zorg, kommer en gebrek. .Tuist in de tijden dat het menschelijk lijden het meest gevoeld zal worden komen de denkers en gevoelsmenschen met hun theorieën van maatschappe lijke verbetering en vooruitgang. Dat men kennis neme van die theo rieën en met oordeel vverke in de rich ting die het beste blijkt na ernstige, eerlijke overweging. JOFIER. Stadsnieuws Brand.. Een brand heeft, niettegenstaan de zijne schrikwekkendheid. zijne vaak zoo treurige gevolgen, toch steeds eene groote aantrekkings kracht. Het nachtelijk geroep van ..Brand! Brand!" doet zelfs de verstoktste slaapmuts, plotseling overeind rij zen, en met acrobatische vlugheid uit bed glijden koude noch voclit- ligheid ontziende, het raam open schuiven en den eersten den bes ten voorbijganger aanroepen met de voor hem direct begrijpelijke woorden „Waar is het." Is de lucht rood gekleurd, dan wordt toilet gemaakt en de huis- genooten welke in aanmerking ko men om mede naar den brand te gaan. gewekt, en „en familie" wordt de tocht dan ondernomen. Niettegenstaande men weet, dat wanneer de brand van emstigen aard is, het terrein door militairen Is afgezet, en men zich tevreden moot stellen met een bescheiden plaatsje, ver van het brandende perceel. Niettegenstaande dit is het aan tal toeschouwers bij kleine of groo te branden steeds aanzienlijk. Het is ook een waarheid, dat een groote brand bij nacht, een verrukkelijk schouwspel oplevert. Eenige jaren geleden, had ik mij, bij den heer H. J. D. üaudey, kapitein van Spuit No. 10 opgege ven, om in aanmerking te komen, voor 'vrijwilliger bii genoemde Spuit, waarop ik mijne aanstel ling ook ontving. Vele branden heb ik sedert dien tijd medegemaakt, veel geleerd on- der de uitstekende leiding van den kapitein van dit vrijwilliger korps, die steeds door woord en beeld een voorbeeld voor de jongelui is. En na eiken brand nam mijne belangstelling voor het brandwe- zen toe. Eenige dagen geleden wandelde ik over de houtbrug en tuurde langs de rijen hoogopgaande ontbladerde hoornen langs de Vestzijde, die zich in de verte op schenen te los sen in den opkomenden mist. De rook sloeg laag neder over de morsige straten. Verbeeldde ik het mij. of was het waarheid, kwam de rook niet uit een der daken van de huizen aan de Singelzijde? Het bleek wer kelijkheid te zijn, ook vlammen vertoonden zich voor het dakven ster van het perceel, dat bewoond werd, door de ouders van één mij ner vrienden. Andere menschen hadden ook reeds de vlammen bemerkt. Een politieagent kwam met groote pas sen aangestapt. In mijne kwaliteit van brandbh.sscher bereikte ik bui ten adem het aangetaste perceel, belde twee drie maal achtereen inlusschen trachtte ik mijne kalm te te herwinnen, om de niets kwaads vermoedende huisgenooten niet te verschrikken, met mijne tij ding. dat hun huis spoedig een prooi der vlammen zou worden. Ik had reeds bemerkt dat de brand woedde, in dat deel van het gebouw, waar de zoon des huizes zijne scheikundige proeven hield. De dienstbode opende de deur. Op mijne vraag of de jonge mijn heer tehuis was, antwoordde zij bevestigend, en zonder verdere ex plicatie stormde ik naar boven. Tweemaal riep ik zijn naam. zon der echter antwoord te kr - r i. Hij was dus zeker nog niet in zijn la boratorium, en de gedachte drong zich bij mij op. hem gestikt, door den rook, overladen met brandwon den. op den grond te zien neder- liggen. Verward drongen verschillende 'stemmen buiten tót mij door. Bijna had ik zijn atelier bereikt on riep hem nogmaals luid bij zijn naam. Goddank ik kreeg antwoord. Dood was hij dan toch niet, maar hoe zou ik hem vinden, en in ge dachte reneteerde ik het boekje „Eerste hulp bij ongelukken." „Kom maar boven amice, hier zit ik." Wie schetst mijne verba zing toen ik den student, dood op zijn gemak met een pijp in den mond, in het vensterbank van eene nabijzijnde kamer zag zitten. „Kijk eens hier, hoe al de men schen op de brug, naar hier zien, er gebeurt zeker wat in de buurt." Zelfs tot hier drongen rookwolk jes door het houten beschot. ..Maar kerel", zei ik driftig, zie je dan die rook niet hier die door het be schot komt, je laboratorium staat in brand." Ik liep naar de deur en opende di. Eene gele, dikke rook belette mij adem te halen en te zien. Hij bleef echter kalm zitten, korte trekjes aan zijn piip doende, stond langzaam op en zei schouderop halende „Ik neem proeven." „Maar die vlammen zoo straks en die rook?" bracht ik in het mid den. „De proef mislukte", was zijn kalm antwoord en hartelijk lachte hij, toen hij begreep dat daarvoor die menschenoploop was. Een agent van politie kwam met zware stappen de trap op, en vroeg verwonderd waar de Ijrand nu was, en een inspecteur kwam, cn nog meer menschen kwamen op duiken. De politieagent en de inspecteur hadden de dienstbode gevraagd waar de trap van het bovenhuis was, maar haar dienstplicht voor opstellende. had zij lachend geant woord dat de biefstuk niet gaar was, en a!s deze langer bakte zou ze aanbranden, dus de hoeren moe ten maar even zelf zoeken, zij zou direct ook wel komen. Met den inspecteur gingen wij het atelier binnen, zetten deur en ramen open, en in korten tijd was de rook weggetrokken. Alleen een verbrand plekje op de houten tafel toonde het begin van brand aan. De inspecteur maakte zijn rap port op, wij iringen naar beneden, dronken een glas port, en de brand behoorde weder tot het verledene. Spuit No. 10, was echter nog komen aanrijden, en maar weder ingerukt evenals de nieuwsgieri gen die nog eenigen tijd voor het huis bleven slenteren. Ik nam afscheid, verheugd dat de geschiedenis, zulk een rmede af loop had. Eenige uren later werd er weder om alarm gemaakt voor een brand I in het Wilhelminapark. De laatste hand was zoowel bin nen als buiten g:': d. aan een der aardige gebouwtjes, waaraan bet Wilhelminapark zoo ri>k is, om den toekomsfcigei?'eigenaar te ontvangen. Den volgenden dag zouden zij te huis komen. Drie weken hadden zij hunne huwelijksreis aangevan gen, vol verlangen nu. hun eigen woning binnen te gaan, waar een nieuw leven zou beginnen. Dikke rookwolken stegen uit de tweede verdieping on. roode vlam men lekten vurig aau koziinen en vitrages. Met eenen inspecteur van politie trad ik het salon binnen, en beiden konden wij een uitroep van afkeer niet weerhoudc-n zoo treurig was de aanblik hier. De mollige tapijten stonden ge heel onder water, de eikenhouten meubeltjes, de groote in vergulde lijsten gezette schilderstukken, do bronze met terra-cottazijde geveer de gordijnen, alles drijvende van het water, alles alles bedorven, en last not least op tafel een bloem stuk om de binnen tredenden een welkom toe te roepen. En de redachte kwam bij mij op, was alles maar verbrand, daar de asch van dit alles, wat zoo met zorg cn kunst bijeengegaard was, niet zoo pijnlijk zou aandoen, als het ge zicht, van wat wij nu voor ons hadden. Te half v'7 werden de vrijwil ligers van Spuit No. 10 gecomman deerd om in te rukken. De spuit werd opgeborgen tot den volgenden brand en met een „de Heeeren worden bedankt voor hunne assistent,ie,"keerden de jeug dige vrijwilligers naar huis om hunne gestoorde nachtrust te her vatten. Veel aangename oogenblikken heb ik als vrijwilliger van Spuit No. 10 reeds medegemaakt, maar ook veel, heel veel treurigs onder de oogen gehad, waarvan dit twee kleine staaltjes zijn, PAL. Vergadering van den Raad dei- gemeente Haarlem op Woensdag 21 November 1900, des namiddags 1 1/4 ure. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Voortzetting behandeling voorstel B. en W. met nadere voorstellen en amendementen reglement van orde. 3. Voorstel B. en W. aanvaarding grond Fobriciusstraat. 4. Id. id. aanvaarding aanbod Ver eeniging legen, het mishandelen van dieren, betreffende drinkfonteinen. 5. Id. id. aanbrengen tochir&meii en1 vloer groote zaal Raadhuis. 6. Id. id. onbewoonbaar verklaring perceel Korte Heerenstraat 8. 7. Id. id. adres in zake 7. Id. id. asi 7. Id. id. adres in zake instelling van verplichte schoolvergaderingen. 8. Id. id. adres D. H. van Tongeren om schadevergoeding. 9. Schrijven Curatoren van het Gym nasium aanbeveling rector. 10. Benoeming lid Burgerlijk Arm bestuur. 11. Zitting met gesloten deuren. Stukken van den Gemeente raad. Naar aanleiding van een mede- deeling van den heer P. Goedkoop Dz., directeur der NI. Venn. Werf Conrad alhier, dat zijnerzijds niet zal worden overgegaan tot de uit voering van het plan van bebou wing van gronden geleeen tusschen den Schoterweg en den Spaarn- damschen weg, stellen B. en W. voor dat besluit in te trekken. De heeren W. v. d. Kamn. C. G. Loomeyer Jr., H. van den Berg, J. J. F. Beijnes, J. Leupen en S. Roog, leden van den Raad, stellen voor aan de teekenschool van den Ned. R. K. Volksbond voorloopig voor een jaar eene subsidie te ver- leenen van f 150. B. en W. doen de volgende voor dracht voor een lid van het Bur gerlijk Armbestuur: 1. H. Selle, 2. Fr. H. Smit, 3. J. J. Maehielse. Door het Ministerie van Koloniën te 's-Hage is aanbesteed Het maken en leveren van 200 mïjnwagens met toebe- hooren en reservedeelen. Het laagst werd ingeschreven door de Haarlem- sche machinefabriek voorh. Gebrs. Fi- gee, alhier, voor 199,82. Txgmens in de vrija en orde- oefeningen der gym lastiek. Haarlem, 16 November. Opgeroepen 6 dames-cand. Geslaagd de dames D. Ililderïng, M. Grensbach, S. Lissaur, M. J. Mensel, A Bos en H. A Vont steen, allen van Amsterdam. Heemstede. Een niet onaardig voorval gebeurde hier Donderdag. Eenige buren werden opgeschrikt door een vreeseüjk geluid. Toen ze gingen kijken zagen ze een groote kat met den poot in een ratten sprenkel zitten. Het beest was zoo kwaad, dat zij moeielijlc te genaken was, deed niet anders dan bijten en krabben. Vijf menschen gelukte het echter de kat met den sprenkel in een hoek te krijgen, om het beest, zon der krabben op te Iconen er van te be vrijden. Toen de kaf vrij was, deed zij een sprong van blijdschap. Bij do Donderdag alhier gehouden stemming van vijf gevolmachtigden in het kiescollege der N. II. Gemeente, was de uitslag a's volgt: I-Ierkozen de d< ie aftredende leden, de heeren C. v. Dijk, W. van Amstel en II. W. van Dort, en gekozen in plaats van den heer J. Iïekkel die had bedankt en van wijlen den heer M. Tibboel Sr., de hooreis G. Klijn Sr. en G. van den Brink. Binnenland. Par.omentairo Praatjes. De behandeling, in eerste lezing, van de herziening der regeerings- reglementen voor Suriname en Cu rasao is snel ten einde gebracht. Wat het laatste betreft nagenoeg zonder discussie. En wat het eerste gaat, na verwerping van de Leide nog aanhangige amondemen- r n-van Kol, gelijk reeds per tele graaf werd gemeld. De eindstemming is bepaald op Woensdag a. s. Daarna ving de behandeling aan van de suppletoire Indische begreo- lipgin verband met de ontbinding van het Hoosro-erechtshof in Ned.- ïndië. Bij de verdediging van dit wetsontwerp werd de min. van Kol, bijgestaan door den regeerings commissaris mr. Winckel, die ne vens hem plaats nam. De heer Pijnacker Hordijk be toogde, dat deze reorganisatie scha delijk zou blijken voor de rechts spraak, speciaal in strafzaken, in Ned. Indië, terwijl ook de heer Mackay bezwaren onnerde. Door dien de raden van Just, een deel van de zaak des Hcoggerechishofs overnamen, zou hun eigen taak te sterk worden bezwaard tot schade van de goede justitie en de justi- ciabelen. Ook achtte hij den maat regel in strijd met het regecrings- reglement, dat voorschrijft dat alle vonnissen zonder onderscheid bij het Hooggerechtshof kunnen ge bracht worden. Dat bleef nu niet het geval. De heer Troelstra begon met er op te wijzen, dat de regeringscom missaris, vermoedelijk aanstaand vice-president van het Hof, niet de onpartijdige man in deze materie kon zijn, dien men verlangen mocht. Intusschen liet de voorzitter hem terecht niet toe op dit thema door te gaan. De heer Troelstra leverde dan verder een betoog tegen de gebrek kige regeling der geheele justitie in Indië en om aan te toonen, dat de ze materie niet voldoende was voor bereid om door de Kamer te wor den beslist. De Kamer, niet vol doende ingelicht, had de beieeke- nis dezer wetten niet voldoende be grepen. Desniettemin leverde spr. een uitvoerige critiek, om te ein digen met een motie van orde, lui dende. dat de Kamer nadere toe lichting noodig oordeelde om het ontwerp met kennis van zaken le kunnen beoordeelen. Een motie die buiten behandeling bleef, als niet voldoende ondersteund. Met den heer Troelstra betreurde de heer van Styrum, dat de advie zen aan de Reg. door deze niet aan de Kamer waren overgelegd en dat de Mem. van toelichting zoo onvol ledig was. Hij achtte niet gebleken waarom de tegenwoordige rechts spraak in Indië onvoldoende was, nóch wist men hoe het Hoogge rechtshof over de zaak dacht. Deze geheimzinnigheid keurde hij af. Waar niet was aangetoond dat de Indische rechtsspraak niet deugde, achtte spr. de aanneming van dit wetsontwerp niet te verantwoor den. Hij gaf er de nadeelen van aan, de financieele voordeelen niet tellende waar de justiciabelen, ook de inlanders, er geen meerdere rechtszekerheid door kregen. Nadat de heer Geertsema de wenschelijkheid van een kleiner Hof had bepleit, tegenover den heer van Styrum van meening, dat de revisie zeer goed aan de raden van justitie kon worden opgedra gen, begon de min. Cremer met een verdediging van de keuze des Regeeringscommissaris, wiens on partijdigheid z. i. vaststond en wiens bevoegdheid aan geen twij fel onderhevig was. De voordracht werd door hem in hoofdzaak behandeld en verde digd, terwijl hij de détails aan den Regeeringscommissaris over liet. Deze zal Dinsdag antwoorden. De Kamer heeft daarna in gehei me zitting het gew::zigd reglement op den stenograiischen dienst be handeld. Besloten is om na de periodieke wetten de Indische beerooting te behandelen, daarna, zoo mogelijk, het wetsontwerp betreffende de toelating van schippers tot de koop vaardij. De Kamer komt Dinsdag 11 uur bijeen. G. Jr. Academsche examens. Utrecht. Doet rechten de heeren R. A W. J. J. Cremers. Bevorderd tot semi-arts de heer G. J. P. Daniels. Be vorderd tot arts de heeren B. Cl. v. d. Nagel en C. J. C. Burkens. Groningen. Het candidaats-examen in de rechtsgeleerdheid met goed ge volg afgelegd door den heer E. F. En gervoor het tweede natuurkundig examen slaagde de heer J. A Groen man. Vogelten toon stelling. De tweede internationale tentoon stelling van zang-, sieraad- en volière vogels der vereeniging „Luscinia", die Vrijdag in de manége van Villa Bosch oord aan 't Bezuidenhout te 's-Graven- hage geopend werd, mag welgeslaagd heeten. Eervolle vermelding. Bij kon. besluit van 14 November 1900 is bepaald dat, ter zake van zijn gedrag bij de krijgsverrichtingen in Atjeh, ge durende het tijdvak November 1896 Juli 1897, bij afzonderlijke dagorders, zoo in Indic als in Nederland, alsnog eervol zal worden vermeld de fuselier van het leger inNed.-Indië B. L. Bonne (alg. stn. 41574). (St-Ct) Een veelbelovend jongmenocli Bij een familie in de Willem Borend- straat te Utrecht werd Donderdagoch tend een doos met appelbollen bezorgd. Daar er door geen der huisgenooten iets van dien aard besteld was, zeide men den knecht, dat het zeker cene vergissing-was. Doch de knecht had het juiste adres op een stukje papier bij zicii. Daar men niet kon vermoeden dat iemand de lekkernij bij wijze van verrassing had gezonden, werd de doos voorloopig op zij gezet. Een paar uur later werd een tweede doos bezorgd van precies denzelfden inhoud, doch van een aanleren confi- seur. Ook deze knecht v.ist zeker, dat hij aan het goede adres was. Vermoedende dat er iels niet in den haak was met deze verrassingen, werd bij de leveranciers een onderzoek in gesteld wie de appelbollen besteld had. Was de bestelling inderdaad aan het juiste adres bezorgd dan wist men ten minste wien men voor die attentie be danken kon. Doch wat bleek? Bij den eersten le verancier was den vorigen dag een jongeheer geweest van ongeveer 12 jaar, die een stuk chocoade van 25 cent had gekocht en de appelbollen had be steld, die den volgenden dag daar en daar moesten worden bezorgd., liet stuk chocolade zou hij maar meene men, en alles moest op de rekening. De leverancier vermoedde niets kwaads en zag dus vreemd op toen hij giste ren vernam, dat hij het slachtoffer was geworden van een jeugdigen maar slim- nien opiichter. Bij den tweeden leverancier was het precies eender toegegaan. Daar had het veelbelovende jongemensch een hart van horstplaat bemachtigd. Te Amtserdam is een damescomité gevormd voor de aanbieding van een huldeblijk van Amsterdaiusche dames aan de Koningin. Waarom niet van Amsterdamsche vrouwen in het algemeen 1 In oen Vrijdag te Groningen ge- fhouden vergadering van steenfa brikanten is besloten tot hef. op richten van een syndicaat. De ge zamenlijke productie is ruim CO millioen. Met I Jan. 1901 t-^edt bei syndicaat in werking. De kapitein van hel Noorseho fregat schip „Heidrun", ta Delfzijl aangeko men met een lading bout van Darieëa (Noord Amerika), verklaarde in den Oceaan vreeseüjk noodweer te hebben gehad. Tijdens een geweldigen orkaan is de 2e stuurman bij het zeiion reven uit de bovenbramra op het dek gevallen en onmiddellijk gedood. Uit verschillende gemeenten des lands komt bericht van het vormen van- plaatselijke comif's voor het aan H. M. de Koningin aan te bieden huldeblijk. Uit de Arbeiderswereld. Naar de Leeuw. Ct. verneemt, is het getal uitgesloten arbeiders van de stoomcartonfabriek te Leeuwarden thans tot ongeveer 25 verminderd, die nog door de commissie moeten worden ondersteund. De commissie zet haar pogingen, voort om ook nog voor dezen werk ie: vinden. BUITENLAND. De Antwerpsche diamantbewerkers hebben het werk hervat. Honger en ge brek dreven hun tot dat besluit. Sport en Wedstrijden. Worstelen. Voor het Worstel-wereldkampioen- schap zwaar gewicht dat Maandag IS' Nov. a. s. in het Casino do Paris te Pa-, rijs aanvangt, zijn tot heden 50 deelne mers ingeschreven, waaronder ook de' Hollandsche kampioen Dirk van den Berg. In den wedstrijd voor licht gewicht werd de Hollander Salomon in 4 min. 51 sec. gelegd door den Duitscher M. Hitzier, zoodat in die categorie van de Hollanders enkel nog Van Tol is oveiv gebleven. Naar het Sportbl. verneemt, hebbent de onderhandelingen van de H. V. V. met do bekende üuitsche voetbalvere niging „Preusen" over een Kerstbozoek, aan Nederland nog niet tot een resul taat gevoerd. Komt de tour tot stand, dan is hot' plan, de Duitschers op 30 December to-; gen H. V. V. te laten spelen, den 31n tegen een Nederlandse!» elftal, waar-» van de samenstelling aan het Bondsb©^ stuur wordt opgedragen (beide wed strijden op H. V. V.'s terrein, en tol slot op Nieuwjaarsdag tegen R. A P.' te Amsterdam. De Voetbal-almanak van 1901 nadert, zoo vernemen wij, zijn voltooiing. Men rekent op de gereedkoming tegen het eind der volgende maand. (SportbL) INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Haarlem, 17 Nov. 1900. Mijnheer de Redacte»ir! J.I. Donderdag was ik getuige vaa een jammerlijken aanblik. Daar werd te Bloemendaal een weduwe met 6 kin-' deren, benevens haar inboedel, uit hare' woning verwijderd, om verder zich te1 vestigen in de open lucht, en deze el-' lende werd haar aangedaan door G. Honing alhier, wonende naast genoem de weduwe, vanwaar zij alles wat de I straat toen te aanschouwen gaf met lachende gezichten gadesloegen. En al is het dat door dezen persoon woirdt, gezegd, als zou deze vrouw een woning, kunnen betrekken, dan is dat alleen, om de handelwijs waar hij zich aan schuldig gemaakt heeft van zich af to werpen, aangezien Maandag die wo-' ning pas kan worden betrokken. Zie,: M. de IL, door deze regelen wenschte ik het Ilaarlemsch publiek in kenni3 ta stellen met dc handelwijze van een. man die wreed genoeg is om in dit jaargetijde eene weduwe met 6 kinde ren van huisvesting te hcrooven. LI, M. de R., dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij,- als ooggetuige van het gebeurde, W. v. d. BERG, Houtdraaier* (Particulare Correspondentie voor Haarlem'8 Dagblad PARIJS, 15 Nov. 1900. Het deed me genoegen te zien dati de idee voor coöperatie in Nederland meer doorgedrongen is dan ik dacht, al' ken ik gaarne, dat het soort couperatio! waarvan deze kaarten ons een beeld, geven, niet die is, waardoor de belang gen der groote massa en dientengevolge'1 dus ook die der maatschappij ge—' diend zullen worden. Hopen wij, die in de coöperatie niet alleen een middel zien tot verbetering van de stoffelijke positie der arbeiders,' maar er ook in vinden een middel tot opvoeding der massa, een uitstekende' school voor 't aan kweeken van 't besef voor vrijwillige discipline, voor 't lee ren van symetrie, hopen wij dat binnen niet al te langen tijd een kaart kan ver- schijenen, waarop een even groot aantel stippen zullen spreken van in werking1 zijnde coöperatie, verhnJiks- cn voort-

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5