Nederland ea Cliina. In haar beantwoording van liet Voorloops Verslag der Tweede Kamer merkt do Regeering in ta ke de Chineesche quaostie nog hot V°l^Ded Regeering zoude een teer zware verantwoordelijkheid op zich hebben genomen door aan den oorlog der"groote mogendhe den tegen de Chineesche opstande lingen de"l te nemen Het was met Ve voorzien hoeveel menschonle- vens en welke financieele otters een dergelijke deelneming zoude htbben gekost. De kleine landings- d iv i si en op deze oorlogsschepen zouden geheel onvoldoende "}n ge weest men zoude een deol van Indisch leger aan den veldtocht hebben mJeton doen deelnemen, indien men inderdaad, zooals som- mi-e leden meenen, zijne waar digheid als koloniale mogend heid van den tweeden rang door 'motief optreden moest ophouden. Men vergete niet dat, bij de on kerhoid van den uitslag der te on- deroemen espeditie voor•een voh doende reserve had moeten ge zorgd worden ten einde bu m0S®IlT ken tegenspoed de Se\edeVaIririi zen te kunnen aanvullen. Daarn 3 mocht niet uit het oog gorden ver loren dat een deel van ons Indisch leger voor een winterveldtochtin China volkomen ongeschikt zoud zijn. Wanneer men dit alles wel be denkt zal men het moeilijk kun nen afkeuren dat de van deelneming aan den veldtocht onthouden heeft. DeJn£Pnd^d'n' die aan den strijd hebben deelp: nomen. hebben dat gedaan zoowel wegens de verpachtingen die nu eenmaal door internati°nale ge woonte aan de groote mogendhe den zijn opgelegd als J" zondere belangen die zij in China hebben. Voor Nederland gold geen (Jezer beide oveiwegingen Onze belanden in China zijn uitsluitend handelsbelangen. Ons gezantschap in China verkeerde wel is waar in gevaar maar deze omstandigheid Sold ook voor andere Staten van den tweeden rang. zooals Spanje dat evenmin aan denveldtocht heeft deelgenomen. Ook kan ae Regeering de stelling niet beamen dft onze zelfstandigheid tegenover de groote mogendheden zoude ge- •handhaafd zijn gebleven, imdien -wij actief waren opgetreden. 1 e- genover de Chineesche Regeering staan wij zeker meer zelfstandig nu wl? niet tot de oorlogvoerenden hebben behoord. .„«t-nrl De betreurenswaardige toestand, waarin de christelijke zendelingen in China verkeerd hebben en nog verkeeren, heeft allerwegen groote deernis gewekt en zeer zeker ook de Regeering pijnlijk getroffen. Zij heeft zich voor zoover dit no?d'| was ill aanraking gesteld met de cornoratiën in Nederland van we - ke deze zendelingen uitgaan en hare tussohenkomst verleend tot het verstrekken van hulp. Doordien deze Christelijke Mndings- posten door het geheele Chineestite| rijk verspreid zijn. «as het zelfs voor de oorlogvoerende mogendheden met mogelijk op afdoende wijze tot liunne verdediging actief op te treden. De Nederlandsche Regeermg heeft van den Chineesehen gezant te Berlijn die ook te 's-Gravenhage geaccredi teerd is, vóór eenigen tijd de mededee ling ontvangen dat er onderhande laars over den vrede waren benoemd e„ de uitnoodiging om aan die onder hall dflingen deel te nemen. is geantwoord dat Nederland heli beschouwde als in toestand van oorlog niet China te zijn, dat evenwel de Ne derlandschc Regeering zich vooiste 1- de. zoodra zij geheel op de hoogte a het gebeurde zoude zijn gesteld, aan de Chineesche Kegeenng satisfactie te vragen \oor hetgeen haren gezant is weS-aren, en tevens schadeloos tel- line voor fle verliezen die de Staat en, de In China vertoevende N^derlande ten gevolge der gepLeegde gewelddadig- heden hebben geleden. Aan onzen ge zant is opgedragen omtrent een en an der zich volledig op de hoogte te stellen en daarvan bericht te zenden. Nadat onze gezant uit zijn netriigen toestand was verlost, is hem da 1m vaceven zicli naar Shanghai te begc ITn. alwaar ook een Nederlands* oor loesschip is gestationneerd, en waai een aantal Nederlanders gevestigd Zijn en aldaar te verhlijven zoolang zijne legenwoor.iigl'rid elders niet nnodig was. Thans is hem de last gegeven om naai- zijnen post terug te keereo. Van deelneming onzerzijds aan de onderhandelingen ia Europa en in Chi na uitsluitend tusschen de groote mo gendheden onderling gevoerd, is uit den aard dor zaak geen sprake. Zooals reeds hierboven werd opgemerkt, zou de zelfs een dergelijke deelneming niet gewenscht zijn. De regeling van de verdediging der Fransche nederzetting te Shanghai door den divisie-commandant was niet in 6trijd niet de instructie om slechts dan aan eonige krijgsverrichting deel te nemen als de belangen der Neder landers in het spel waren. De Fran sche nederzetting toch grenst, ©ener zijds, onmiddellijk aan de Chineesche stad en sluit aan de andere zij de aan tegen het overige Europeesclie deel van de stad Shanghai. Tot eene afdoende verdediging van het Nederlandsche consulaat en de Ne derlandsche onderdanen was het dus noodig, allereerst, de accessen tot de Europeesclie stad in haar geheel te bezetten en wanneer noodig handelend op te treden. Het zich vereenigen der schepen van verschillende nationaliteit op de rivier voor Shanghai aanwezig, had geen ander doel dan de verdediging van de Europeesclie stad tegen een eventuee- len aanval der Cliineezen. De Neder landsche belangen waren daarbij ten nauAvste betrokken, en het lag in den aard der zaak dat de Nederlandsche commandant, als volgende in anciën niteit op den opperbevelhebber, bij diens afwezigheid met het commando was belast. De instructie aan den divisie com mandant verstrekt, wordt ter voldoe ning aan het verzoek uitgedrukt in hei Voorloopig Verslag ter griffie neerge legd. Academische examens. Leiden. Geslaagd voor het candi- daats-examen Nederl. letteren de heer W. C. Caalen voor het doctoraal-ex. staatswetenschappen mr. J. M. Lauril- lardcand. theol. 1 de heer N. Klaas- sen doet. wis- en natuurk. de heer D. H. Stam. Een ondankbare. De jongeling Smelt, die onlangs te Utrecht wegens zijn aanslag op mejuf frouw Brouwer werd veroordeeld en wiens zaak eerlang in hooger beroep komt Avordt in het testament van zijn slachtoffer vermeld met een legaat van f 10,000. President Eruger. Men seint uit Marseille aan de N. R. Ct.": Dr. Leijds en de deputatie der Zuid- Afrikaansclie republieken zijn in het Hotel de Noailles aangekomen. Ook de heeren Piet Grobler en van Trot- senburg alsmede dr. Hendrik Muller Avachten hier de komst van president Kruger af. Dinsdag Averden verwacht consul-generaal Pierson en professor van Hamel. Het Comité voor de onafhankelijk heid der Boeren doet veel moeite om een schitterende ontvangst te. berei den. Vele senatoren zijn reeds hier en verscheiden hooge waardigheidsbekiee- ders en burgemeesters zullen tegen woordig zijn. Heden wordt hier een feestmaal aan geboden. Donderdag vertrekt president Kruger naar Dyon, Avaar overnacht Avordt. Daar wil men den president of ficieel eer bewijzen. Vrijdag naar Pa rijs. De ontvangst daar belooft schit terend te zijn. Het hotel hier wemelt nu en dan van Engelschen, die natuurlijk alles be proeven om uit te vinden, wat de plan nen zijn. Veel succes hebben ze niet. Kippen. In Drente wordt de zoo gevreesde cholerine", welke een paar jaren ach tereen onder het pluimvee aldaar eene ongekende verwoesting heeft aange- icht, thans als bijkans geweken be schouwd. Duizenden boenders zijn aan deze voorheen onbekende ziekte bezweken, zoodat bij menig kippenhouder verle den jaar het hok ledig stond. Met alle kracht heeft men zich dezen zomer op hoenderteelt toegelegd. Som mige boeren hadden 4 5 kloekhennen met 12 a 15 kuikens te gelijk, zoodat er thans eene menigte jonge kippen zijn, welke reeds beginnen met het leggen van eieren. Omdat men meent opgemerkt te heb ben. dat het inlandsch ras van kippen da zoogenaamde ,,boerenkippen" meer dan Italianen, Leghorns, Wijan- dattes, enz. ontvankelijk is voor deze ziekte, heeft men hier en daar de boe- reakippe* afgeschaft en die vervangen door andera en die ook meer eieren leggen. Het Rood® Kruis ontving nog f 25, zijnde een vierde gedeelte der op brengst van een Transvaalmeeting 2 October jl. door de Antirev. Kiesvereen. Nederland ea Oranje te Zaandam ge houden. PleiBierigereismakkers. In den laatsten trein van Gorinchem naar Amsterdam ontstond Maandag avond een gevecht tusschen passagiers 3e klasse. Toen de trein Giesen-Nieuw- kerk naderde werd door een mede-pas sagier aan de noodrem getrokken ter stond was de trein tot staan gebracht, en werd van het gebeurde proces-ver baal opgemaakt, nadat de twistzoe- kenden waren gescheiden. Een en an der veroorzaakte een kwartier vertra ging. China. Het Oranjeboek over China is verschenen. Het bevat een brief van den gezant, den heer Knobel, van 17 September 11. Daarin zegt de ge zant o. a. ,,De jongste gebeurtenissen te Pe king waren vermoedelijk reeds se. dert langen t"d door de Chineezen voorbereid en. toch hebben zij iedereen verrast. Het optimisme der diplomaten was niet onnatuur lijk. In Oostersche landen is het geenszins zeldzaam dat het gerucht loopt van eenen, door de inboor lingen op zekeren dag vastgestelden aanval op de buitenlanders; in Chi na is dit gedurende de beide laatste jaren zeer dikwerf het geval ge weest, en, hoe vaker dergelijke ge ruchten voorbijgaan zonder gevolg, hoe moeilijker het wordt ernstige aandacht te schenken aan het jongste. ,,Wat mij betreft, zoo' heeft de vrees van alarmist te zijn mij slech te diensten bewezen. Immers ik was getroffen geworden' door ver schillende voorvallen, zooals de verdachte branden in Maart 11. van het agentschap der ..Hongkong and Shanghai Banking Corporation" te Peking, alsmede van de „Tientsin Trading Company" te Tientsin en een telegram van het „Hotel de Pékin". van hetAvelk mij te Shang hai in April 11. inzage werd gege ven, houdende verzoek om toezen ding van een voorraad meel en an dere levensmiddelen, met het oog op het beleg, hetwelk Peking tege moet ging. „Toch kon zoo geloofde ik het zwaartillend zijn ten aanzien der veiligheid van de Europeanen te Peking gemakkelijk worden overdreven, al mocht men zich geene illusiën maken over de ge zindheid tegenover ons der Manda- rijen. vooral van hen, die geduren de de laatste maanden aan het roer waren gekomen en overtuigd wezen van de A^erblindheid der Regeering ten aanzien van hetgeen zij, door geweld tegen de Europeanen te ge bruiken, op het spel zette; er werd niet aan getwijfeld dat eene vol doende buitenlandsche troepen macht bijtijds te Peking zou kun nen zijn om te verhinderen dat al thans het leven en het eigendom der Europeanen ernstig gevaar zou den loopen." Verder deelt de heer Knobel me de zijne inscheping aan boord van de Holland en voegt hij bij zijn schrij\ren een rij van aanteekenin- gen van dag tot dag van de bekende ebeurtenissen in deze zaak. Zondagsrust bij de Posterijen. Door de afdeeling 's-Gravenliage van den Nederl. Drukkersbond is aan den- Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een adres gericht ter zake van de nieuwe bepaling van het Hoofd bestuur der Posterijen en Telegraphie om sedert 4 November des Zondags bij de eenige bestelling, die er overbleef o.m. geen weekbladen meer te bestel len. De afdeeling richt tot den Minister het dringend verzoek de nieuwe bepa ling in te trekken of ten minste zoo danig te Avijzigen. dat de weekbladen. als voorheen zoo noodig op Zondag morgen zullen worden besteld. De botter van Z., uit Volendam, is tusschen Marken en den Waterland schen Zeedijk aangevaren door een tjalk. De botter zonk, doch' de beman ning werd gered. Ongevallenwet. Uit het voorloopig verslag blijkt, dat de meerderheid dor leden van de Eerste Kamer in de afdeelingen er mede was ingenomen, dat de Regee ring dit ontwerp geAvijzigd opnieuw had ingediend en daardoor had ge toond bet algemeen belang te plaatsen boven politieke overwegingen. Huisverzorging:. In navolging van de „Verein für Hauspflege", in verschillende steden van Duitschland met succes werk zaam, hebben verschillende dames te Amsterdam bet voornemen opgevat, daajr ter stede iets dergelijks op te richten. Het doel is, voor gezinnen, waar de huisvrouw wegens ziekte of om ande re redenen tijdelijk verhinderd is hare plichten te verrollen vrouwen disponi bel te stellen, die haar in alle huise lijk bezigheden zooveel mogelijk zul len vervangen. Curacao. Een particulier telegram te 's Gra- venhage ontvangen omtrent het ge rucht eener aardbeAoug op Curasao luidt: „Geen andere bijzonderheden van Curagao dan een lichte aardbe ving zonder gevolgen." Men schrijft verder uit den Haag dat ware het geval van ernstigen aard geweest, de gouverneur van Curasao ongetwijfeld een telegram naar de Nederl. Regeering zou hebben gezon den, daar zulke mededeelingen door gaans geschieden bij eienigszins be- teekenende rampen of voorvallen in de koloniën. Het „Vaderland" schrijft: Onder de Nederlandsche zoo gunstig bekende Cacao- en Chocolade-fabrie ken behoort een ieder weet het ook die van de firma J. Veen Co. te Sneek. Deze firma heeft sedert korten tijd een nieuw product: „Veen's Gecon centreerde Waterchocolaad" in den handel gebracht en het product maakt grooten opgang. Zij die er nog geen kennis mede maakten moeten dat eens doen. De Geconcentreerde zal hun even goed be vallen als de cacao en de fijne choco lade van J. Veen Co. dat doet. Het Witte Kruis. In het lokaal Eensgezindheid te Am sterdam had Dinsdag de 39ste algemee- ne vergadering plaats van de Noord- Iiollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", onder leiding van dr. P. J. Barnouw. De verschillende aftredende functi onarissen werden allen herkozen. De begrooting voor 1901 werd goed gekeurd in ontvangst en uitgaven, slui tende met 30,045.39. De afzonderlijke begrooting voor het herstellingsoord werd vastgesteld in ontvangsten op f 9000 en in uitgaven od f 14,814. Het nadeelig saldo f 5814, wordt ge vonden met de renten van het kapitaal voor „Heideheuvel". De begrooting voor den ontsmettings oven met waschinrichting te Alkmaar werd ten slotte goedgekeurd op f 950. Naar aanleiding van een voorstel Van Zijpe tot reglementswijziging ge amendeerd door het Hoofdbestuur, werd besloten, dat op subsidie aan spraak kunnen doen gelden alle afdee lingen, die erkend waren in het jaar, voorafgaande aan dat, waarvoor de be grooting bestemd is. In behandeling kwam het navolgend voorstel van het Hoofdbestuur: lo. Het Hoofdbestuur te machtigen van de naaml. vennootschap Herstel lingsoord „De Trompenberg" te koo pen: een stuk grond groot 4810 vierk. M. te Hilversum. Bedoeld perceel is begrensd door den nieuwen Crailooschen weg, den grond van de Vereeniging voor Lijkverbran ding en het terrein van „Heideheuvel" De gevraagde prijs is voor één rlerde gedeelte van de vermelde opporvlakte f 1.50; voor het tweede derde gedeelte f 1 en voor de rest f 0.50 per vierk. M. Alzoo gemiddeld f 1 per vierk. M. of dezelfde prijs, die, overeenkomstig het besluit van de 36st« algeineene verga dering, betaald werd voor 560 vierk. M„ links van den hoofdtoegang tot „Heideheuvel" gelegen. 2o. Het hoofdbestuur te machtigen, indien mogelijk, van de vereeniging voor Lijkverbranding te koopen: het haar toebehoorend terrein, groot 1400 M. te Hilversum, ingesloten door den nieuwen Crailooschen weg en het sub I omschreven terrein. 3o. het Hoofdbestuur te machtigen van de perccelen toebehoorende aan de N. H. V. „Het Witte Kruis" genummerd 1015 (groot 24 A. 60 cA.); 781 (groot 94 A. 10 cA.) en 1038 (groot 1 HA. 31 A. 80 cA.) bij wellicht voorkomende aanvra gen, zóóveel en tot zóódanigen prijs, ten bate van het kapitaal voor „Heide heuvel", te verkoopen, als geacht mag worden te strooken met de belangen van onze vereeniging. 4o. het Hoofdbestuur te machtigen, indien mogelijk, van de gemeente Hil versum te koopen: het gedeelte Witte Kruislaan, gelegen tusschen het thans bestaande inrij-hek van „Heideheu vel" en het begin van de nieuwe Witte Kruislaan. Bedoeld stukje grond heeft eene oppervlakte van ongeveer 360 vierk. M. liet derde lid van het voorstel van het hoofdbestuur werd, na bestrijding door verschillende afdeelingen, door het bestuur ingetrokken, terwijl door het hoofdbestuur werd overgenomen een amendement, dat de koopsom niet zal worden genomen uit den post „Hei deheuvel", doch uit „Gereserveerd ka pitaal". Het aldus gewijzigde voorstel werd aangenomen. De Commissaris der Koningin in Noord-Holland mr. G. van Tienhoven, eere-voorzitter der vereeniging, kwam gedurende de behandeling van dit voorstel ter vergadering en werd met applaus begroet. De; punten van den beschrijvings brief waren hiermee afgehandeld. Een uitvoerig en levendig débat ont spon zich daarna over de billijkheid van de bepaling dat een afdeeling kan worden gestraft door inhouding der subsidie, omdat haar verslag te laat bij het hoofdbestuur was ingekomen. In dit geval verkeerden de afdeelin gen de Rijp en West-Friesland. De afgevaardigde van laatstgenoem de afdeeling beweert thans, dat het verslag Avas verzonden, en wanneer het niet is ontvangen door den secre taris, het moet zijn verloren geraakt. Aangezien de statuten in deze uit drukkelijk spreken en geen beroep bij de vergadering mogelijk is, kan het alsnog uitkeeren van subsidie aan de genoemde afdeelingen geen punt van behandeling uitmaken. Zonder iets te praejudiceeren geeft de voorsteller de afdeeling Dé Rijp in overweging zich tot het hoofdbestuur te wenden met het verzoek om een extra-uitkeering, omdat de kas in slech ten staat verkeert. Den afgevaardigden van Egmond wordt geantwoord, dat wanneer die af deeling herstellingskolonie wenscht in stand te houden, zij dit kan doen, evenwel zonder de subsidie van Het Witte Kruis daartoe aan te' wenden. Vuurwapens op liet tooneel. Te Saragossa heeft in een roovers-l stuk een acteur een ander werkelijk doodgeschoten, doordat iemand een scherpe patroon onder de losse had ge daan. De twee acteurs waren broeders. De moordenaar is gek geworden. Sïeenkoolgassen. Gewag wordt gemaakt van een nieuwe Edison-uitvindnig. De Ameri- kaansche uitrtnder beweerde, dat, vol gens zijn onderzoekingen, negentig percent van de kracht, die zij steenkool door verbranding verloren ging, benut behoorde te worden. Hij moet door middel van saamgeperste lucht een middel hebben gevonden, deze kracht vrij te maken, en zijn systeem op ver- schillende machines reeds met goed ge v olg hebben toe gepast. Gemengd Nieuws. Sprinkhanen als voedsel. Valale, mooie versche valale! Zoo prijzen, in de landstaal natuur lijk, de kooplieden te Madagaskar, het zij op de „zoma" (markt) te Tananari ve, of op die van Fianarantsoa en ste den van mindere beteekenis, hun waar aan. Maar wat is „valale" dan toch? Niets anders dan sprinkhanen, in Avelk arti kel de slimme Malgachen een levendi- gen handel drijven. Wanneer een vlucht van die recht- vleugelige insecten op het punt is neer te strijken, steken de inboorlingen de ■ijstveLden in brand; de sprinkhanen nemen dan de wijk voor den rook. Als het vervolgens donker wordt en de sprinkhanen verzadigd zijn, kan men ze oprapen en de „sobika" of mandjes er tot aan den rand mee vul len. Nu trekt men den dieren de poo- ten en de vleugels uit en kookt ze in water met zout, of meer in het hijzon der, voor de fijnproevers, bakt men ze in vet. Een andere manier om ze te bereiden, chl bestaat daarin de sprinkhanen eerst ïe te koken en ze dan te drogen in de zon. jai Deze methode is vooral van toepassing rs wanneer men ze voor bederf bewaren ij" TrtL |tei Daar dit soort wild op de markt zeer ij* gezocht is, en er veel afwisseling be- staat in de grootte van aanvoer, is de 's prijs van dit artikel ook aan een be paalden koers onderhevig. Nieuwe spoorwegongelukken. Ie Natavaara in Noorwegen zijn da' twee goederentreinen bij het station op n elkaar geloopen. De 32-jarige machi- he nist Torstensson van een der treinen e' werd gedood zes personen zijn bij het ongeluk gewondv Zondag is een goederentrein uit Aken tusschen de stations Ilattingen en Blankenstein in volle vaart op eeni -rangeerlocomotief gestooten en tus schen eenige stilstaande wagens te recht gekomen. Meer wagens werden vernield en geraakten in brand. De lo comotief werd zeer beschadigd en ver schillende personen werden gekwetst. w Stadsnieuws HAARLEM, 21 Nov. 1900. Examen Vrije en Orde- oefeningen. Haarlem, 17 en 19 Nov. Zaterdag ge ëxamineerd 4 cand. Geslaagd de dames E. J. M. Asbeek Brusse, W. Mater, J. Muller, en F. J. Groesbeek, allen van Amsterdam. Maandag geëx. 5 cand. Geslaagd de dames M. van Raai te, J A. D. Vrijdag, C.- E. ten Cate en G. F. Kesper, allen van Amsterdam v ftTOH Haarlem, 20 Nov. Geëx. 6 cand. Ge slaagd de dames M. P. van Runnaard van Santpoort, H. J. van Hecraskerk- Dulcer van Haarlem, H. J. Wijsman. J. Been, F. J. M. Iterson, C. Ch. Mater allen van Amsterdam. Br Naar wij vernemen zal tegen 1 Ja nuari e. k. eene A'acature ontstaan in het college van zetters voor 's Rijks di recte belastingen alhier tengevolge van het ontslagnamen als zetter door den heer H. C. Louwerse Jr. Onze Prentenkamer. In onze Pretenkamer zijn op 't oogen-|n' blik te zien nieuwe portretten van Ko-f1' ningin Wilhelmina en Hertog Hendrik, verdei- platen betrekking hebbende op den oorlog in Zuid-Afrika, de over strooming te Calcutta, de Parijsche tentoonstelling, enz. afc Blijkens advertentie in ons nummer1,-- van heden worden de uitgezette ambte-Pi naren der N. Z. A. S. M. uitgenoodigd tot bijwoning eener vergadering op Donderdag a. s. in het hotel „Lion d'Or" alhier. Verslag zal worden uitge bracht van de algemeene vergadering. De heer Jhr. Mr. A. J. Rethaan Ma- caré heeft het aan Z. H. W. G. aange boden eerelidmaatschap der Haarlem-, sche Mannen-Zangvereeniging „Cres cendo" welAvillend aangenomen De heer H. Palm alhier, commies) der posterijen 4e klasse, is benoemd tot commies 3e klasse. DinsdagaA'ond vergaderden ongeveer een 20tal leden der Sociëteit „de| Kroon met het doel een vereeniging pst. lik hem onder hevig snikken toestak, aan zijn lippen. Een zware slag van het nood lot heeft ons getroffen, liefste tan te Aangezien wij de macht niet hebben hem af te wenden, moeten we hem met onderwerping dragen. Deze oogenblikken behooren eigen lijk wel alleen gewijd te zijn aan onze smart over den overledene, maar ook het leven doet te midden van den diepsten rouw zijn rech ten gelden. En daar ik, den stand van zaken in aanmerking geno men, mag aannemen dat u niet onkundig ziit van het verbond on zer harten, zoo verzoek ik u. vóoj alles voor Edith en mij uw moe derlijken zegen. Onder het vergieten van steeds meer tranen wierp mevrouw von Linderode, nog voor hij had uitge sproken, zich aan zijn borst. O, kinderen...lieve kinderen De hemel schenke u veel geluk Dit was al wat ze in haar over groots ontroering kon uitbrengen. Edith echter stond onbewegelijk als een standbeeld met marmer bleek gelaat en vast opeen gesloten lippen. Op niets was ze zoo weinig voorbereid geweest als op dit plot selinge huwelijksaanzoek, dat klaar blijkelijk zijn eigenlijk antwoord moest beduiden op het grootmoe dig aanbod, dat zij hem zooeAren in het park had gedaan. Zijn korte toespraak was reeds geëindigd vóór ze zijn bedoeling begrepen had en nu was de geheime verloving op eens een openlijke geworden. Zij duldde de omhelzingen harer moeder met dezelfde beleedigende koelheid, waarmede zij steeds als kind de liefkoozingen van mevrouw von Linderode beantwoordde, en ze boog nauweh'ks merkbaar het schoone hoofd toen ook de geeste lijke op haar toetrad om in ernsti ge bewoordingen zijn gelukwensch uit te spreken. Misschien dacht zij juist over een zeer hoogmoedig en beleedigend antwoord na, toen Er- win, op de beminnelijke wijze, die de meest aantrekkelijke ziide Aran zijn karakter uitmaakte, den ouden heer in de rede viel. Ik dank u, mijnheer de pas toor. en ik ben overtuigd dat u als ontwikkeld man en als vriend des huizes de redenen zult begrijpen, die mij er toe brachten onze verlo ving juist op dit oogenblik in het openbaar bekend te maken. In zeg ..in 't openbaar" want uw eerbied waardige persoon vertegenwoor digt op dit oogenblik voor mij het publiek en ik machtig u niet alleen maar verzoek u zelfs, hetgeen gij zooeven gezien en gehoord hebt aan onze onderhoorigen en aan uw andere parochianen in geschikten vorm mee te deelen. Er is mij veel aan gelegen, dat omtrent de ver houding van mijn familieleden en van mijn lieve bruid hier van nu af aan voor niemand eenige onze kerheid bestaat en aangezien ik niet van bij het doodsbed van mijn grootvader de aankondiging van onze verloving de wereld in kan zenden, reken ik zooveel te meer op uw medewerking tot het berei ken van dat doel. De pastoor boog. ten teeken van toestemming en verontschuldigde zich tegelijk, daar zijn ambtsbezig heden hem riepen. Eerst toen hij de kamer verlaten had ging ook Prosper met somber gelaat naar zijn neef. Ik wensch je geluk, Erwin. En ik hoop dat mijn zuster aan jou zijde zoo "-elukkig zal worden als ze verwacht Wat ik tot de vervulling van dien-wensch kan bijdragen zal ze ker geschieden. Dit antwoord was even koel ge weest als de wensch. Zij reikten elkaar wel de hand, maar trokken die ook bijna gelijktijdig weder te rug. De plechtige stemming van het gewichtige oogenblik was zelfs niet in staat de kloof te dempen, die hen van elkaar scheidde, en nadat Prosper na een moeilijke overwinning or» zichzelf dien duren plicht der wellevendheid had vol bracht, aarzelde hij niet langer zich te verwijderen. Mij dunkt, dat je hem wel een wat hartelijker antwoord hadt kunnen geven, zeide Edith scherp. Hij heeft me hartelijk lief en be grijpt, me thans voor eeuwig te zullen verliezen. Erwin maakte een ongeduldige beweging met de schouders, maar zijn woorden klonken toch volko men hoffelijk cn beleefd toen hij antwoordde In zijn broederlijk egoïsme kan hij toch onmogelijk de ver wachting gekoesterd hebben, dat je uit liefde tot hem ongetrouwd zoudt gebleven zijn. Bovendien ligt het volstrekt niet in mijn plan je van hem te scheiden. Wanneer je hem als miin bruid of echtgenoote minder lief bent dan tot nu toe, dan kan ik dat wel betreuren, maar ik zie niet in wat ik er aan zou kun nen veranderen. Ik verzoek je dringend, lieve Erwin, om zijn grillen en booze buien niet kwalijk te nemen, zoo mengde zich mevrouw von Linde rode vol ijver in het gesprektot zijn verontschuldiging kan dienen, en dat moeten we niet uit het oog verliezen, dat hij prikkelbaar en slecht gehumeurd is, zooals alle zie kelijke menschen. Ik denk er ook niet over boos op hem te zijn. verzekerde'Erwin, en ik hoop zelfs dat het mij ten slotte toch nog zal gelukken den afkeer, dien hij jegens mij koestert, te overwinnen. Wat ben je toch goed en be minnenswaardig. Zie, nu kan ik gerust sterven, want ik weet dat ik mijn kind nergens veiliger kon achterlaten dan onder jou bescher ming. Je moet zoo goed ziïn me voor eenige oogenblikken te veront schuldigen, Erwin, dus onderbrak Edith deze nieuAve gevoelsontboe- zeming harer moederlater zie ik je zeker nog wel, ginds, bij ons thuis. Zij wees ziin mot aandrang aan geboden geleide af en hij nam af scheid van haar met een handkus,i daar hem inniger liefkoozingen; niet gepast toeschenen bij de treu rige stemming, die op dit oogenblik op het slot Elvershöh heerschte. Halverwege het slotje haalde Edith haar broeder in. Maar deze ontmoeting was hem klaarblijke-j lijk niet aangenaam, Avant zijn voorhoofd bleef somber bewolkt en hij vermeed het zijn zuster aan tei zien, terwijl zij naast elkaar voort gingen. Ik hoop dat de begrafenis niet te lang zal worden uitgesteld, zei- de hij, nadat beiden een tijdlang hadden gezwegen. Elke dag, dien ik langer hier on Elvershöh moet doorbrengen, is voor mij een dagl van kwelling. Ik wilde waarachtig^ dat ik vóór grootvaders dood ver trokken was. Je zult, naar ik hoop, ook na zijn begrafenis niet vertrekken. Hetp kon zeer wel gebeuren dat ik jep noodig had en het zou weinig broe-ï derlijk zijn als je me je bijstand^ weigerdet. 3e er le ;t :el id (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2