Blad, Kamers van Arbeid. behoorende bij „f-taartam's Dagbïsitl" Ytü Donderdag 22 Not. 1900. ÏÏo 5338. II. Pas 3 1/2 jaar is de wet in werking, en reeds worden er wijzigingen ge vraagd. Trouwens, we moeten het er kennen. een der hoofdbezwaren tegen deze wei is reeds van ouden datum. Mr. J. A. Levy maakte zich op de iu ons vorig nummer reeds aangestip te vergadering der afdceling Amster dam van Nijverheid tot woordvoerder der onvoldanen. D e grief isdataan de Kam er ontzegd wordt de bevoegd heid, om een beslissing te ne- m e n, w a a r e e n r e c h t s v e r b c h i 1 bestaat t u s s c h en w o r k g e v er en werknemer. 13e gunstige resultaten, in het buiten land, zoo betoogde hij, zijn juist ver kregen door dat beslissend karakter. De ,,Conseils de Prudhommes" in Frankrijk en de ..Gewerbe-Gerichte" in Duitschland, hebben een beslissend ka rakter en de laatste kunnen zich mede tot verzoeningsraden constitueeren. Ook in Oostenrijk, voor de fabrieksma- tigo nijverheid, in België voor de „Prudhommes," bestaat die beslissen de bevoegdheid. De Regeering- aldus mr. Levy legt den klemtoon op het uitsluitend cone iliato ire (verzoenende) karakter der Arbeidsraden. Zulke raden had men eertijds in Duitschland, en het feit is, dat, gelijk de Royal Commis sion of Labour" zegt, er nagenoeg geen gebruik gemaakt werd van deze „Bo ards of Conciliation" en juist daarom 'is het „Gewerbe-Gericht" in Duitsch land ingericht met dwang, met beslis sende bevoegdheid. Hieromtrent zeg? nu het „Royal report", dat de „Gewer be-Gerichte", die tevens verzoenend kunnen optreden, zich slechts een en kele maal constitueerden tot concilia- toire colleges. De beide bevoegdheden werkten gunstig. De Regeering antwoordde, in haai memorie, dat de decisoire bevoegdheid niet mag worden verleend, omdal de rechtbanken volgens de Grondwet beslissen moeten, en het bovendien bij de arbeidsraden geen rechtsgeschillen geldt. En het is wel te verwachten dat zij dit haar standpunt niet zoo spoe dig zal prijsgeven. D w an gmiddelenalzoo! En mr. Levy staat ln dezen wensch niet alleen. Nog zeer onlangs stelde de Ka pler van Arbeid voor de Metaal- en houtbewerking te Amsterdam, in een adres aan den Minister van W. H. en N. gericht, dezen de volgende vragen- a. Welke gedragslijn is door alle Ka mer met de meeste kans op succes te volgen om werkstakingen te voorko men en geschillen te vereffenen? b. Welke pogingen kunnen de Ka mers aanwenden om meer vertrouwen bij patroon en werkman te genieten? c. Is het verleenen van wettelijke be voegdheid aan de Kamers wenschelijk. bv. om met meer gezag bemiddelend te kunnen optreden bij geschillen of om inlichtingen in te winnen over ar- boids-aangelegenheden? Zoo ja, in hoe ver is ten dezen opzichte wetswijziging gewenscht? Ter toelichting zeide het adres: De ervaring van verschillende zijden heeft voldoende geleerd dat zonder dwangmiddelen het verstrekken van - inlichtingen op zeer onvolledige en dus op weinig betrouwbare wijze zal geschieden. Ten op zichte van geschillen zou tevens de vraag overweging verdienen of het be ginsel van verplichte aangifte, neerge legd in art. 15 der arbeidswet, bv. hij eik ontstaan geschil over loonen of bij elk verleend niet-eervol ontslag, in de wet op de Kamers van Arbeid kon wor den aangenomen. Daar, naar het oordeel der Kamer het beslissen van geschillen, zonder dat partijen wettelijk verplicht zijn overeenkomstig de uitspraak te han delen. niet is te beschouwen als recht- spraak bedoeld bij art. 165 der Grond wet, is naar hare meening niet ontij dig de vraag om wijziginr der wet op ds Kamers van Arbeid, ter bekoming van bevoegdheid om personen in een geschil betrokken te hooren op de wij- zo als volgens de wet op liet recht van enquête. Deer dagen sprak de heer Waldeclc- Rousseau, de minister-president der Fransche Republiek hetzelfde begin sel in de Kamer uit. Hij zeide te geloo- ven dat het beste middel om de zaak der werkstakingen op te lossen, zou zijn de patroons en de werklieden tenood- zak e n voor het arbeidsgerecht te ko men, en kondigde de indiening van een ontwerp aan omtrent het invoeren van arbitrage in geschillen tusschen werk lieden en werkgevers. Dit ontwerp is thans bij de Kamer in gekomen en bepaalt o.a.: dat „indien de arbitrale uitspraak niet is gegeven hirmen zes dagen nadat de wei'klieden hunne arbiters hebben aangewezen, de eersten tot staking van het werk zul len mogen besluiten." De wet schept dus een recht van werkstaking. Het artikel waarin d;t recht wordt geregeld, luidt in zijn geheel als volgt: >.De werklieden afgevaardigden laten ten minste zes uren te voren aan het Personeel en aan de directie plaats en uur van de stemming weten. Tot de stemming worden toegelaten de wei-k leden of beambten van de onderne mingen, waarin de oneenigheid is ont- staan. „Het bureau wordt gevormd door de oudste twee en den jongste van de werklieden, die stemrecht hebben en bij het begin van de stemming aanwezig zijn. „Gedurende de stemming is de toe gang tot hel stemlocaal verboden aan een ieder clie. aan de stemming geen deel mag nemen. „Elk stembiljet draagt een van deze beide vermeldingen „voor de werksta king" of „tegen de werkstaking". „Wil de eerste stemming tot staking leiden, dan moeten daarvoor zijn uit gebracht: ten minste de helft van de uitgebrachte stemmen en ten minste een derde van het aantal van de stem gerechtigden in de onderneming. „In het geval, er geen voldoend aan tal stemmen zijn uitgebracht, wordt den volgenden dag een nieuwe stem ming gehouden. „Nadat de stemming is opgenomen, kondigt het stembureau den uitslag van de stemming aan, en de arbeiders afgevaardigden laten dien onmiddel lijk aan den chef van de ónderaemmg weten." Het ontwerp eindigt met strafbepa lingen waaronder: een maand tot een jaar gevangenisstraf en boete van 100 tot 2000 fres., en uitsluiting gedurende drie jaren van het actieve en passieve kiesrecht in zaken van arbeidsvertegen- woordiging. Stadsnieuws De Kusser van Koophandel. De deskundigen beweerden, dat er voor de verkiezing van de Kamer van Koophandel druk gestemd is. 't Is maar wat men druk noemt. Vergeleken bij vroeger, toen er wel eens leden geko zen zijn met nog geen veertig stem men, was het zeker een ware stembus bestorming. Maar als men nagaat, dat zelfs in dezen strijd van de 392 kiezei^s er nog 228 zijn thuisgebleven, dan is de opkomst weer povertjes ge weest. Het resultaat van de stemming zal wel iedereen verbaasd hebben. Niet zoozeer, omdat men verwachtte dat de oude candidaten zouden vallen (het was zeer waarschijnlijk dat zij herko zen zouden worden) maar omdat men den nieuwen canditaten een grooter aantal stemmen had voorspeld. De heer Van Eden stond bovenaan met 37, daarop volgden de heeren Schürmann met 27 en Van Spijk met 26 stemmen, terwijl het laagste cijfer, waarmee een aftredend lid herkozen werd, 126 is ge weest. Derhalve precies honderd rneer. Te genover zulke cijfers kan men van een mager succesje spreken. Dit valt des te meer in 't oog, omdat de tegencandi- daten aanbevolen zijn door het Be stuur van Burgerpicht, van de Ver- eeniging Vergunning en door 63 perso nen bovendien per advertentie, dat is derhalve 26 meer dan het stemmencij- fer van den heer Van Eden, die de meeste had. De oplossing van 't geval zal wel hierin liggen, dat dank zij het onzinnige stelsel waarnaar de kiezers lijst wordt bijgehouden, van de 63 on derteekenaars verscheidene geen kie zer voor de Kamer van Koophandel zullen zijn geweest. De reden waarom men den heer Van Eden in het College wilde brengen, is bekend. De Haarlemsche drogisten, sinds lang verbitterd door de vervol ging waaraan zij blootstaan wegens den verkoop in te geringe hoeveelheid van verschillende artikelen, wilden zich in de Kamer van Koophandel en vandaar tot de Regeering, doen hoo ren, om tegen die vervolging te protes teeren, daar niemand er aan denkt de banketbakkers te vervolgen wegens 't verkoopen van pepermunt, de kappers van tandpoeder waarin bij lijst C. ge noemde artikelen in te kleine hoeveel heid zijn gemengd en de mineraalwa terhandelaars wegens den verkoop van staal water. Waarom nu evenwel de heeren Schürmann en Van Spijk tegenover de aftredenden zijn gesteld, is velen niet duidelijk geweest. Het was natuurlijk allerminst om de drie aftredenden, al len achtenswaardige personen, onaan genaam te zijn. Veeleer zouden we het hieraan toeschrijven, dat naar de mee ning van een groot deel van 't. publiek, de Kamer an Koophandel zich minder met algerneene handelspolitiek en meer met Haarlemsche aangelegenheden zou kunnen bemoeien. In zoover is de oppositie een vinger wijzing geweest, waaraan het geringe aantal door haar verkregen stemmen niet afdoet. Schouwburg. Kruiméldam in Parijs. Gelachen hebben we Vrijdag- vaond van de opvoering van Krui- melda.ni." Hartelijk gelachen en heusch, we lachen nu soms nog als we terugdenken aan de kluch tige scènes, de komische toestan den, die we te zien kregen. Waar lijk 't was jammer dat 't publiek niet. in nog grooteren getale opge komen was. Op de ..hoogere" ran gen in den letterlijken zin des woords ging het. maar be neden waren dc toeschouwers vrij dun gezaaid. Doch, die er waren, amuseerden zich kostelijk zooals wel bleek uit de luide toejuichingen na elk bedrijf, ja, vaak voor open doek. De opvoerenden deden ook alles om de voorstelling te doen slagen. De heeren C. P. T. Bigot in de rol van Katerman, ex-koeke- bakker, thans Burgemeester van Kruiméldam, was onbetaalbaar, evenals de heeren van Beem en Buderman. als wethouders van die landelijke gemeente. De heer Groot- veld was het type van een bonvi- vant in de partij van Toontje Vlie ger. Van de dames waren mevrouw van Biene., d'Oliveira, als Clara, buffetjuffrouw in het „Neder- landsch Koffiehuis" te Parijs en mevr. KaartWillemsens als .Bet tende, uitstekend te noemen. De kleinere partijen werden ook alle zeer goed vervuld. Als het Tooneelgezelschap van de heeren van Lier a. s. Zaterdag weer met Kruiméldam te Haarlem komt, wensc-hen wij het een betere op komst toe. Die is welverdiend. H. Wegens een misverstand is dit verslag tot heden blijven liggen. Op Donderdag 13 December e. k„ 's morgens te 11 uur, zal door den Com missaris der Koningin in Noordholland ter provinciale griffie worden aanbe steed liet leveren en storten van steen aan dc koppen van de hoofden 1, II en III der Pettemer zeewering, behooren de tot de Rijkszeewerken in Noordhol land. Bij de verkiezing voor de Kamer van Koophandel deden zich twee merk waardige feiten voor. Het eene was, dat een kiezer niet tot de stemming kon worden toegelaten omdat zijn naam op de lijst bij vergissing was doorgehaald, inplaats van dien van een ander, die vlak onder hem op de lijst stond en die naar elders vertrokken was. Het tweede geval was, dat de secre taris van de Kamer van Koophandel, die het openen van de briefjes kwam bijwonen, geen kiezer van de Kamer van Koophandel bleek te wezen Dinsdagmiddag had er een ongeluk plaats met een der verwarmingsbuizen op het postkantoor alhier. Een postbe- j ambto wilde nl. lucht uit de buis laten ontsnappen maar kon het schroefje j niet houden. Het vloog er met een knal af en een straal water spoot uit het gaatje. Een heer hield echter zijn vin ger op de opening zoodat de beambte de hoofdkraan kon afsluiten. Echter spoot een straal vuil water nog eenige minuten uit de opening zocdat de hal ve vestibule blank stond. Na een half uur was alles weer opgeredderd. Beknopt geschiedkundig overzicht van de Theotioü^che Vereeniging. Men schrijft ons het navolgende: De door wijlen mevr. H. P. Blavats- kv en den nog thans levenden presi dent Henry Steel Olcott in 1875 te New- York gestichte Theosofische Vereeni ging, herdacht 17 Nov. jl. haar 25-jarig bestaan. Verrassende ontdekkingen op het gebied van Egyptische oudheid kunde en Orientalisme, leidden een aanvankelijk kleine groep van belang stellende onderzoekers tot het vormen eener vereeniging, wier taak het zou zijn verder en dieper onderzoek hier omtrent in de hand te werken. Daarin zag men zich geleid door mevr. Blavats- ky, die op hare vele reizen in het Oos ten de Theosofie en het Occultisme had bestudeerd onder hen, die zij met groo- ten eerbied Meesters v. Wijsheid noem de. Zij bracht de door haar ontvangen kennis theoretisch en proefondervinde lijk aan de wereld en in hare massale grootwerken over Theosofie („Isis Un veiled" en „The Secret Doctrine") vat zij te zamen: Godsdienst, Wijsbegeerte, Wetenschap. Van de plaats van oprichtng der The osofische vereeniging reisden de beide stichters naar Brïtsch-Indië (1878); van daar uit de Theosofie in de Aziatische en Australische landen verspreidende. Den 27 Juni van hetzelfde jaar kwam de eerste Loge in Europa te Londeo tot stand en nadat de stichters Europa bezocht hadden, breidde de beweging zich allengs uit, op dit oogenblik onge veer 500 Loges en verder vele centra van werken over de gansche wereld bevattende, gegroepeerd in de: Indische, Amerikaanscne, algemeen-Europee- sche, Scandinavische, Australische, Nieuw-Zeelandsche, Nedcrlandsche en Fransche afdeelingen. Het hoofdkwar tier der geheele afdeeling is te Adyar (Madras) gevestigd, dat van de Nederl. Afd. te Amsterdam, Amsteldijk 76. De Nederlandsche afdeeling telt thans 7 Loges (nl. te Amsterdam 2; verder te den Haag, Rotterdam, Haarlem, Hel der en Vlaardingeni en verschillende centra. Vele stormachtige dagen heeft de vereeniging doorleefd, aan vele te gen haargerichte aanvallen stond zij bloot en ondanks hardnekkige bestrij ding is zij blijven bestaan en neemt zij in bloei toe. Den 8n Mei 1891 overleed Mevr. Bla- vatsky; sedert zien wij mevr. Annie Besant als de geestelijke leidsvrouw der vereeniging optreden, als rede voer ster en schrijfster bekend. Het drieledig doel van genoemde vereeniging is: le het vormen van een kern van de algerneene broederschap der menscbheid, zonder aanzien van ras, geslacht, kaste of kleur; 2e het ffinmoe.d.igen van de vergelijkende studie der Godsdienst, Wijsbegeerte en Wetenschap: 3e het naspeuren van on verklaarde natuurwetten en van de ongeopenbaarde krachten in den mensch. Hare hoofdleeringen, op wetenschap pelijk onderzoek gegrond, zijn: het be staan van één eeuwige Goddelijke waarheid die zich in verschillende vor- meu en beginselen openbaart; de oor sprong van alle stelsels van wereld godsdiensten zijnde die ééne kern van Waarheid, te aanschouwen door het Goddelijk Yv'eten dat den mensch in den loop der evolutie bestemd is in zich, vonk van de Godheid te ontwik kelen, door vereeniging van zijn on sterfelijk Inwezen met God; de wet van Karma van Oorzaak en Gevolg, van causaliteit, van het behoud van ar beidsvermogen in ruimsten zin; of de wet van algerneene Rechtvaardigheid, de wet van Reïncarnatie of herhaalde wedergeboorte van het goddelijk on sterfelijk leven in beurtwisselende menschlichamen; de wet van goddelij ke Liefde, waarin het Theosofisch ide aal van Eenheid en Broederschap zich oplost. Uitvoerige en diepere beschou wingen hierover vindt men in de The osofische Letterkunde uitgegeven door da Theosofische Uitgeversmaatschappij (voor Nederland Amsteldijk 76 en 79). Behalve de reêds genoemde „Secret Doctrine" van H. P. Blavatsky .die thans ook in Nederlandsche vertaling verschijnt als: ..De Geheime Leer"; ver dienen vermelding de volgende, onder de vele schrijvers over Theosofie: A. P. Sinnett: Esoterie Buddhism Annie Besant: Ancient Wisdom, de door haar uit het Sanscrit vertaalde: Bhagavad Gita, enz. en in samenwerking met C. W. Leadbeater: 7 Theosofische Hand boekjes; laatstgenoemde schrijver bekend om zijn „Invisible Helpers, clairvoyance," (een gevolg van hel derziend onderzoek) en zijne geschie denis van vóór-historische beschavin gen en over den oorsprong van het Christendom enz. G. R. S. Mead be handelt het laatste onderwerp langs de wetenschappelijk historische lijn van onderzoek. Constance Wachtmeis- ter schreef o. a. Reminiscences of H. P. Blavatsky and the Secret Doctrine, om niet te spreken van den letterkun digen arbeid van Indische geleerden en van de verschillende tijdschriften, w.o. Theosofia ••(Holl.) Theosophical Review, Theosophist (Eng.). La Re vue Théosophique, en andere Zweed- sche,. Duitsche, Italiaansche, Spaan- sche maandbladen. Verdere kennismaking met de lee ringen der Theosofie wordt verschaft in openbare voordrachten en boeke rijen. De boekerij te Adyar bevat bijv. zeer zeldzame werken en oude Indische manuscripten, waarvan sommige de eenig bestaande exemplaren. Op maatschappelijk gebied heeft de Vereeniging merkbaar vooral in Ooster- sche landen grooten invloed. Zoo mocht het aan den onvermoeiden Kol. II. S. Olcott gelukken toenadering te bren gen tusschen de scherp gescheiden In dische kasten en veel geloofsstrijd te verzachten. Ook opvoeding en onder wijs van Inlandsche kinderen op grondslag van ieders geloofsovertui ging was een tak van zijn zorg.. Toch bleek ook het Westersch den ken en gevoelen zich niet te kunnen onttrekken aan den invloed dezer The osofische wijsbegeerte en levensop vatting, die overal doordrong, in de kunst, in de literatuur, iu de weten schap, zij het dan ook vaak onopge merkt, doch op den duur onmisken baar. Deze werkjes zijn ook in het Ned. vertaald. toonregeling Bouwvakken. In de Dinsdagavond gehouden ver gadering van Industrieelen en Koop lieden in bouwkunde en aanverwante vakken alhier, is eene nieuwe loonrege ling voor de bouwvakken besproken- Rekening houdende met nog loopen- de werkzaamheden, enz. werd besloten de thans besiaaude loonregeling te handhaven tot 1 Juli 1901, terwijl te gen dien tijd opnieuw over deze zaak zal worden vergaderd. Overveen. Maandagmiddag te kwart voor 6, is voor de kerk een wagen met twee paarden bespannen, op hol geslagen. De voerman viel er af zonder letsel te bekomen, terwijl een der wielen van het voertuig brak. Het span werd bij de tol tot staan gebracht. Zandvoort. Door B. en is opgemaakt het suppleoir kohier van den Hoofdelïjken Omslag, dienst 1900, tot een bedrag van ƒ581.—, alsmede het suppletoir kohier van de hondenbelasting, dienst 1900, tot een bedrag van f 57.75. Door B. eu W. is goedgekeurd het bouwplan voor een villa aan de Boule vard de Favauge. Tevens werd goedgekeurd het bouw plan voor het verbouwen van het huis, gelegen aan de Boulevard de Favauge No. '16. Dit laatste werk is opgedragen aan den aannemer A. H. Siegers al hier bij onderliandsche aanbesteding, onder toezicht van den heer J. C. van den Berg, architect te "Haarlem. Door de politie alhier is zwervende aangetroffen en aangehouden de 12- jarige II. C. v. W. uit Amsterdam, die de ouderlijke woning aldaar had ver laten met medeneming van 2.Door tusschenkomst der politie is hij naar zijn ouders teruggebracht. Het bouwen van het ziekenhuis van wege de afdeeling Zandvoort der Noord Hollandsche vereeniging „Het Witte Kruis", is gegund aan den laagsten. inschrijver, den heer N. F. Vosse te Heemstede voor ƒ6139. Tegen Donderdag, 22 November a.s.. des avonds te 7 1/2 uur is eene openba re raadsvergadering alhier belegd, ter behandeling van de suppletoire kohie ren van den hoofdelijken omslag en de hondenbelasting: van de reclames tegen den hoofdei, omslag en de hon denbelasting; vara de wijziging der al gerneene nolitie-veroi'dening en van een voorstel van B. en W. iu zake het lager onderwijs. Door B. en W. is afwijzend beschikt op het verzoek van de naamlooze ven nootschap „Bierbrouwerij en Azijnma- kerij „de Gekroonde Valk" te Amster dam, om vergunning tot den verkoop van sterken drank in het klein In liet café-restaurant, gelegen alhier aan de Haltestraat no. 4. naast het Post- en Telegraafkantoor. Dinsdag werd alhier de onderhand- sche aanbesteding gehouden voor het bouwen van een woonhuis en smederij door den heer W. F. Doeglas, architect te Haarlem, namens den heer P. Ver- steege alhier. Acht inschrijvingsbiljetten waren ingekomen, waarvan de hoogste van den heer A. II. Siegers alhier voor 8200 en de laagste van den heer J. A. Lucas te Haarlem, voor 7415. Beverwijk. De vereeniging Beverwijk omstre ken tot afschaffing van sterken drank, houdt Woensdagavond a. s. om half acht een openbare vergadering in „De Zon", als spreker zal optreden de heer F. W. Schmidt uit Amsterdam. Zondag 25 dezer 's avonds om 7 uur wacht Beverwijk iets bijzonders op 'i gebied van muziek: een orgelconcert in de Ned. Herv. kerk door de heeren J. A. Gullen en M. Boltes. organisten, en A. Snieder, violist, uit Amsterdam. De toegangsprijs is slechts /'0.25, ter wijl de geheele opbrengst ten bate der Diaconie-armen komt. Verslag der vergadering van den Raad der gemeente Beverwijk op 20 dezer, 's morgens 9£ uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter deelt mee dat een dankbetuiging is ingekomen van mej. van der Heijden wegens haat- benoeming tot onderwijzeres, en van 11. de Boer. gemeentebode, we gens de verhooging znner jaarwed de. De gemeentewerklieden geven ^kennis dat zii niet geneigd zijn het. stukje land (waarover in dc vorige vergadering zoo veel woorden vuil gemaakt zijn), op de voorwaarden der landcommissie te huren. Deze mededeelingen worden aangeno men voor kennisgeving. Als lid der schoolcommissie wordt herbenoemd de neer V. Pb. Braun; tot geneeskundige belast met de ar menpraktijk voor 1901 de heer Dr. Wiercx van Rijn. Als nu komt aan de orde de hef fing van marktgelden op de groen- tenmarkt. Het rapport ingediend door de commissie van onderzoek luidt tot afschaffing van de bestaande rege ling en tot wederinvoering met eenige wijzigingen, van de oude verordening; niet omdat de hef fing op zich zelf zooveel bezwaren- der is want de opbrengst blijft on geveer dezelfde, maar omdat de thans bestaande regeling ongelijk drukt. B. en W. doen een gelijklui dend voorstel, hetwelk wordt aan genomen, zoodat voortaan weder om belasting betaald zal worden naar 't oppervlak der te gebruiken plaatsruimte, met een minimum van 1 et. terwijl hoogstens tot 1 M. hoogte opgestapeld mag worden. Op 't verzoek van de erven Amse tot overname van de z. g. Cornelis- Amsedwarsstraat wordt gunstig be schikt met bepaling dat de straat voortaan Albert van Saksenstraat zal heeten. dat er gasleiding zal komen en dat de bestrating nog eenigszins gewijzigd zal worden. Als nu komt aan de orde .de be handeling der begrooting voor 1901, waarop door de begrcohingscom- missie nog al aanmerkingen waren gemaakt. De post onderhoud meu belen voor het raadhuis enz. wordt met 100 verminderd en vastge steld op 250. Het door B. en W. uitgetrokken meerdere bedrag voor een gemeente-werkman wordt niet toegestaan zoodat ook de benoe ming moet vervallen. Bij de post onderhoud van wegen enz. raagt de heer Poel vooral over t.e gaan tot verbetering van den Zuidwijkermeerpolder-weg. Wet houder Burger antwoordt dat de weg goed is en er veel slechter in de gemeente zijn. De heer de Roe per merkt op dat de heer Burger als Wethouder daar dan wel eens •voor mag) zorgen. De Voorzittjer zegt er zooveel mogelijk voor ge zorgd' wordt; de geldmiddelen zijn echter niet toereikend. De heer Breukelaar vindt dat B. en W. wel een pluimpje mogen hebben voor hunne zorgen voor de bestrating; de Voorzitter is het er niet mee eens; hij zegt dat "t dik wijls, buiten de schuld van 't D. B. een rommel is; de post hiervoor toegestaan is echter te klein. De post onderhoud pompen en riolen wordt eveneens met 150 verminderd en vastgesteld op /170. Voor t onderhoud der haven en de Pijp werd jaarlijksch ongeveer 500 besteed, de begrootingscom- missie stelt voor die post geheel te schrappen omdat 't bij den bestaan- den slechten toestand toch niets helpt; veel beter is zoo spoedig mo gelijk met geheel nieuwe verbete ringsplannen te komen, waar B. en W. nog eens uitdrukkelijk op ge wezen worden door den heer Breu kelaar. De heer Moens verdedigt de post, hij zegt dat iets te doen beter is dan niets en de toestand anders weldra onhoudbaar zal zün. Het voorstel der commissie wordt echter aan genomen en de nost geschrapt. B. en W. stellen voor de post jaarwedde der veldwachters te brengen op 1800, ten einde nog een veldwachter voor den nach dienst te kunnen benoemen; ln rapport der commissie luidt afwi zend. De heer de Roeper vraagt waa voor deze benoeming noodig is; h wil weten wie er over gebrekkige nachtdienst klaagt; de Voorz. zes wel dat er geklaagd wordt, maa dat beteekent z. i. niets. Hierop leest de Voorzitter ee briefje voor dat hij een paar maar den geleden van den heer de R ontving en waarin deze klaagt ove baldadigheden waarvan zijn hui hel mikpunt was; door dit briefj wordt de vraag van de Roeper vri wel overbodig. Deze antwoordt da hij blij is dat de Voorz. het briefje voor heeft gelezen, want daardoo kan hij de aandacht vestigen op di wijzevan uitoefening van den nacht dienst. Een der veldwachters dit zijn huis een Lijd lans: bewaak heeft, zat nl. geregeld bij hem bin nen en dronk dan bier. thee er pons. Het eenigste dat door hen- geattrapeerd was, was een kat! Of die manier helpt bewaken niets Bedelen geschiedt des nachts niet en dronken lui zijn er 's nachts ook niet (sic Wil men alle moge lijke baldadigheden tegengaan, dan moeten er nog minsten 4 agenten bij aangesteld worden. Al deze geestigheden van den heer de R. worden echter tot- zijn verdriet genegeerd; het voorstel van de commissie komt- in stemming en wordt aangenomen, zoodat de post blijft f 1350 en geen nieuwe agent aangesteld zal worden. De begrooling van het burgorl. armbestuur, de schutterij en de gasfabriek worden zonder hoofdl. stemming aangenomen en goedge keurd. Stemming wordt verlaiurd over de post subsidie M. U. L. O.; do post wordt echier met 8 tegen 3 stemmen "oedgekeurd. Door al de genoemde verminde ringen kan de post Hoofdei. Om slag 1500 lager worden en komt deze op 10000. Het eindcijfer der begrooting- wordt nu in uilgaven en inkom sten vastgesteld on f S5i81.25; de beide Wethouders stemden tegen. De voorstellen van B. en W. tol o-penbare aanbesteding van de le vering van schoolbehoeflen enz. en tot openbaren verkoop van gebruik te gastoestellen worden aangeno men. Bij de rondvraag vestigt de heer Breukelaar nogmaals de aandacht van B. en W. op het maken van plannen tot verbetering der haven. De Voorzitter belooft dat er zoo veel mogel'-k werk van gemaakt zal worden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorzitter de vergadering. Heemstede. In plaats van den heer C. A. Braam, die had bedankt, is lot president van Vriendschap Bloeiende alhier, gekozen Dr. E. A. M. Droog, die de benoeming heeft aangenomen. De le koop staande bouwgrond aan den Haagschen Straatweg nabij Dr. Droog is dezer dagen uit de hand ver kocht. Haarlemmermeer. Nog altijd heerscht in Haarlem mermeer groote drukte met het vervoer der bieten en men rekent dat die nog wel de geheele maand zal aanhouden. Door de groote hoeveelheid die er verbouwd is, vindt men bijna op elke hoeve groote hoeveelheden, liggen, Wachtende op een vaartuig ter verzending naar de fabriek. Die verzending gaat uiterst langzaam, omdat er slechts vaartuigen door de sluizen kunnen van zec-r kleine afmeting. Alleen de fabriek ..Holland" bij Halfweg moet uit Haarlemmer meer de opbrengst van 1000 H.A. in ontvangst nemen. Men begint zich le Haarlem mermeer. meer en meer toe te leg gen op den verbouw van fijne za den. Het zaad van spinazie en bie ten is in groote hoeveelheden afge leverd en vindt goede afnemers. Thans heeft men uitgestrekte vel den beplant met roode en witte koolplan ten om hieruit T volgende jaar zaad te winnen. Granen worden slechts weinig verbouwd. De dorschvlegels blij ven in rust en de machines maken slechte zaken, doordat ze slechts enkele weken gewerkt hebben. Halfweg. Eenige der aan de suikerfabriek alhier werkzame Brabantsche ar beiders staakten Maandagmiddag hun werk en wenschten hooger loon. De stakers bleven echter in zeer beperkt aantal, zoodat ook zij langzamerhand weder aan den ar beid gingen. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 22 Nov. 1900, des namid dags van 2 tot 3 uur door den heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga... A. Hesse. 2. Andante funèbro J. Svendsen. 3. Sonate No. 9 f. Rheinbergor. a. Praludium. b. Romance. c. Fantasie und Fuge. 4. AdagioM. Brosig, 5. AriaSchuhert.

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 5