uil NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Ii fel Leyensstorm. Meestgelezen Dagblad in Haarlem en Omstreken. 18e jaargang. Zaterdag 24 November 1900. 9 No. 5340 DABBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden1.20 Voor de dorpen in den omtrek waar een Agent gevestigd is (kom der gemeente), per 3 maanden1-30 Franco door liet gelieele Rijk, per 3 maanden. i >•••- 1-65 r Afzonderlijke nummers0.0L/S Geïllustreerd Zondagsblad, voor Haarlem, per 3 maanden0.37J^ H de omstreden en franco per post0.45 Uitgave der Vennootschap Lourens Coster. ADVERTENTIEN Van 1—5 regels 50 Cts.; iedere regel meer 10 Cts. Buiten bet Arrondissement Haarlem is do prijs der Advertentiën van 1—5 regels 0.75, elke regel meer 0.15. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 30 Cent per regel. Bureaux: Gebouw Het Spaarne, Kampersingel 70, vlak bij de Turfmarkt. Telefoonnummer der Redactie 600. Telofoouimmmer der Administratie 132. Intercommunale aansluiting. Directeur: J. C. PEEREBOOM. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze Agenten en door alle Boekhandelaren en Courantier3. Met uitzondering van bet Arrondissement Haarlem is bet uitsluitend recht tot plaatsing van Advertentiën en Reclames betreffende Handel, Nijverheid en Geldwezen, opgedragen nan bet Algemeen Advertentie-Bureau A. DE LA MAR Azn. te Amsterdam. Uit blad -verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Puhlicité Etrangère G. L. DAUBE Co. JOHN F. JONES, Succ., Parijs 31Faubourg Montmartre. Dit nummer bestaat uit zes bladzijden. Haarlem's Dagblad vau 24 Nov. bevat o. a.Uit China, President Kruger's ontvangst te Marseille, Hamers van Arbeid, Parlemen taire Praatjes, Verslag van den Gemeenteraad te Dloemendaal. Politiek Overzicht. Alle mogendheden hebben op min of meer toestemmende wijze geantwoord op de voorstellen be treffend- de ,,opendeur"-politiek en de maatregelen om de verdee ling van China tegen te gaan. Doch na,*'' de Regeering te \vashington meent, heeft het er allen schijn van, zooals de loon der onderhandelin gen toont, dat die beloften niet ern stig gemeend waren, of dat zij, die aanvankelijk zich bij de Engelsch- Duitsche overeenkomst hebben aan gesloten, later van meening veran derd zijn, wat betreft de toekomst van China. Ondanks deze opmerkingen, door de ministers in het kabinetsraad gemaakt, en breedvoerig bespro ken meent de „Times"-correspon- dent niet dat bij de Vereenigde Staten het voornemen bestaat, het Europeesche concert te veriaten. Wel koestert de regeering te Was hington den wensch de onderhan delingen zoo spoedig mogelijk ten einde te brengen, opdat zij haar troepen uit China zal kunen terug trekken; maar zij is vastbesloten dit niet te doen voordat de belan gen van de Vereenigde Staten en van haar burgers in China behoor lijk zijn gewaarborgd. Een telegram uit Washington aan de Evening Post" zegt, dat naar de Regeering meent de on derhandelingen te Peking in een critieken toestand gekomen zijn. Fa ul Kruger. Aan een brief van een on varende van de Gelderland" is het volgen de ontleend over KRUGER AAN BOORD. ,,De president maakt het goed, is geheel vrij van zeeziekte, en had alleen wat last van de oogen als de wind op zijde inkwam. Aan boord, waar men op alles raad weet, wordt aan de windzijde da gelijks een klep van zeildoek ge hangen, zoodat dit bezwaar re we ken is. Een sportpet verving al spoedig den aan boord minder prac- tischen hoogen hoed, en wegens de warmte moest de "■ekleede zwarte ias plaats maken voor een luchtige khaki dril jasje. De maaltijden wor den gebruikt in de kajuit, in te genwoordigheid van den kolonel en van de leden van het revolg. De President staat om kwart voor zessen op, gebruikt wat koffie en een beschuitje. leest daarna een 1 genoodigden. halfuur in den bijbel, kri' t daarna medische hulp voor zijn oogen van dr. Heymans, en is om halfzeven gezeten in den stoel op de campag ne, na eerst de lo~_ te hebben ge controleerd, en op zijn zaklcompas- je den koers te hebben nae-ogaan, welke waarnemingen dagelijks eenige malen worden herhaald. De bediende Happé is voortdurend in de onmiddellijke nabijheid van den president, oip op de hem bekende wenken te kunnen voldoen aan de wenschen van zijn meester. Te 8 uur nuttigt de President het ontbijt, te 9 uur rust hij een uurtje op een lederen chaise-longue in de kajuit, om van 10 tot 12 uur, vergezeld van de bekende groote pijp, weer op de campagne te gaan zitten in den rieten stoel, al maar starende voor zich uit naar de zee, die de harten zoo weemoedig kan stemmen van hen, die gelooven, hopen en liefhebben. Te 12 uur wordt geluncht, van 1 tot 3 uur gerust en daarna do be kende plaats op de campagne weer ingenomen, en precies bij zonson dergang (tusschen halfzes en zes uur), te gelijk met het neerhalen van de vlag, trekt de President zich in de kajuit terug, om in zijn af zondering na de vele overdenkin gen van een ganschen dag over het lot van zijn land en volk. weer troost en kracht te putten uit den bijbel. Te 7 uur wordt de avondmaal- t':I gebruikt, waaraan, evenals aan eiken anderen maaltijd, een kort gebed vooraf gaat, dat de President luide uitspreekt. De President slaapt uitstekend, is nooit vermoeid en geeft, wat zee ziekte betreft, een goede les aan de leden van het gevolg die, niettegen staande het voortdurend mooie weer, dikwijls onder den invloed zijn van de zeer lichte bewegingen van het schip. De President spreekt zeer wei nig. Aan hen, die op de campagne of in de omgeving daarvan zijn wordt wel eens een snuifje aange boden, als de doos uit zijn zak wordt gehaald, maar velen, die daarin gaarne eene aanleiding vin den, om een gesprek aan te van gen, worden daarin wel eens te leurgesteld. Geen wonder ook, dat in de droe ve omstandigheden weinig plaats meer is voor andere gedachten, dan die aan zijn bedreigd land en volk." DE GELDERLAND IN ZICHT. Om halftien kondigden 21 kanon schoten aan, dat de Gelderland bin nen was. Duizenden menschen ver drongen zich in de buurt van de Joliétte-haven. Allen en alles toon den feestelijke stemming. Bij de aanlegplaats was een ruimte, van Fransche en Transvaal- sche en Vrijstaatsche vlaggen voor zien, afgeschoten voor comité's en Om tien uur kwam professor van Hamel, die met de gezanten aan boord gegaan was, mededeelen dat de landing eerst over tweeën plaats zou hebben, omdat de commandant van de Gelderland eerst de geheele equipage in volle tenue wil laten aantreden en defileeren om den President voor het verlaten van het schip alle honneurs te geven die hem toekomen, waarna hij met vol le eerbewijzen door de sloep van de Gelderland aan wal zal worden gebracht. DE GELDERLAND KOMT BINNEN. Om 9.10 kwam de Gelderland de haven binnen. Het eerste schot van het salvo van 21 valt, schot voor schot wordt beantwoord door de batterijen bij den vuurtoren. De leden van de comité's scharen zich aan de trappen van de aanleg plaats. Achter hen komen de leden van Kamer, departementale en ge meenteraden en voorname genoo digden te staan. Een groot aantal booten steekt van wal en vaart in de haven op en neer. Veelkleurig waaien hun vlag gen uit. De menigte aan het roe pen Leve Kruger! Leve de Boeren I Aan boord van de Gelderland maakt men toebereidselen voor het van boord en aan wal brengen van den president. Nu ziet men een sloe" van de Gel derland naar land komen. Daarin zit prof. van Hamel, de tolk van president Kruger. Hij stapt aan wal en z&gt aan Thourel,.Ik kom u uit naam van dr. Leyds zeggen, dat de gezagvoerder van de Gelderland, die dadelijk na de landing van President Kruger weer zee moet kiezen, van plan is den president der Z.-A. Republiek een plechtig afscheid te bereiden. De plechtig heid zal ten minste twee uur du ren. President Kruger kan dus nul voor twaalf uur aan wal komen. HET PLECHTIGSTE MOMENT was het aan wal stannen, toen het gezelschap de trap bereikte naar het douanegebouw, dio rijk ver sierd was met de Transvaalsche, Vrijstaatsche en Fransche vlaggen, bloemen en palmen. Een reusach tige menschenmassa wachtte Kru ger op. Er waren geen officieele Parijschê regeeringspersonen. Kru ger was zeer kalm en zag er goed uit. Hij droeg den hoogen hoed r rouwband en een lichte overjas. Toen hij den voet aan wal zette, riep de menigte vol geestdrift ,Leve Kruger!" De voorzitter van het comité voor de onafhankelijk heid der Boeren heette hem wel kom in Frankrijk en hoopte, dat zijn pogingen, de onafhankelijk heid der Republieken te verkrijgen, niet te vergeefsch zouden zijn." Dr. Leyds vertaalde de woorden in het Fransch. Kalm en ernstig zeide Kruger daarop in het I-Iol- landsch: „Ik sta hier als een vrij man in een vrij land (Bravo s) en ben naar Europa gekomen, om er een arbitrale beslissing te zoeken, die ik steeds gevraagd en nooit op gehouden heb te vragen. Toen de oorlog begon, hoopte ik, dat het een oorlog zou zijn, op menschelijke wijze gevoerd, doch wil strijden te gen barbaren, die onze vrouwen en kinderen opjagen en onteeren. Wij str'-'den en zullen blijven strij den," vervolgde Kruger bewogen, ..tot het einde. Transvaal zal op houden te bestaan, als de laatste man, de laatste vrouw, het laatste kind gedood zijn. Ik ben dankbaar gestemd en getroffen door uw ont vangst en breng ook dank aan de Fransche regeering, die de haven en de reedc tot miin beschikking stelde." Deze rede werd herhaaldelijk onderbroken door kreten als „Leve Kruger!" „Leve de Boeren!" „Leve de moed!" „Leve de onafhankelijk heid van Transvaalt" De betooging van het volk was onverwacht warm en hartelijk. Aan Engeland vijan dige kreten werden niet gehoord. Kruger's rede werd vertaald door Prof. Van Hamel. Nieuwe geest drift. Kreten van „Leve de Boeren!" „Leve Kruger!" President Kruger hoorde de rede van den voorzitter van het onafhankeli'ddieids-comité met-ontbloot hoofd aan. Toen de zon den President hinderde, hield een der leden van het comité een parapluie boven zijn hoofd. De tocht door Marseille in open lan dauers was een triomftocht. Het weer is prachtig. Het publiek stond haagsgewijs in de straten. Kruger groet door het afnemen van den hoed de talrijke en spontane ova ties, hem gebracht. Het Leve Kru ger" rolt als een donder door de straten der stad. Tegen 12 komt de President aan het Hotel de Noailles aan. REDEVOERINGEN. zijn verder gehouden door den heer Thourel, die o. a. zei Phrases zijn nutteloos cn onze ontroering is te verheven, om ze in woorden te kunnen uitdrukken. Geëerd en welkom zij onder ons de held van de groote worsteling voor de onafhankelijkheid, de groote burger Kruger." De heer Paulliat sprak over de ontembare liefde voor de vrijheid en onafhankelijkheid der Boeren, waarvoor zij zich zelfs het smarte lijkst lijden getroostten. Ik heb de opdracht zei de heer Paulliat, U niet alleen welkom te heeten in naam van alle Franschen, die bij ons comité zijn aangesloten, maar eveneens in naam van alle comité's, met hetzelfde doel in het leven geroepen in de Vereenigde Stalen, Rusland, Duitschland, Ne derland, Zwitserland en België, en zou U zelfs, zonder vrees voor te genspraak, welkom kunnen heeten uit naam van Engeland zelf, want allen, die in dat land intellect en kennis bezitten, allen, die verdie nen. dat men in de maatschappij rekening met hen houdt, alle man nen van geweten, van recht en rechtvaardigheid, bedroeven zich en vragen zich treurig af, door wel ke duivelsche machinatie hun land, tot dusverre geëerd als de kam pioen van recht en gelijkheid, in dezen barbaarschcn oorlog, die Zuid-Afrika in bloed wentelt, meê- gesleept kon wordon. Verder sprak o. a. nog Dr. Flais- siere, maire van Marseille en over handigde aan den president een groot aantal adressen. In den namiddag bleven de deu ren van het hotel du Louvre, op de Cannebière, waar zich 's mor gens het incident voordeed bij de passage van President Kruger, ge sloten. Bij den ingang bleef een talrijke, maar bedaarde menigte gestationneerd. Onder de vensters van het hotel Noailles heeft men een geheel ander aanzien, de me nigte bleef aanzienlijk; van tijd tot tijd wordt hoera geroepen, dat tot de ooren van den President door dringt, wiens vertrekken op de Cannebière uitzien. Om 2.15 uur bracht de heer Grimanelli, prefect van de Rhone-monden, een bezoek aan den President. Om half drie beginnen de delegaties te komen, de vestibule, de gangen, de trap- n en de salons van het hotel zijn vol menschen. In den groot-en sa lon zeer fraai versierd met plan ten en groen, heeft men onder de palmen voor den monumentalen schoorsteen fauteuils geplaatst voor den President en zijne hoogwaar digheidsbekleders. Om half drie, hot, uur, waarop do receptie zou plaats hebben, zei de^ President Kruger glimlachend: „Gelooft gij niet, dat mijne bezoe kers mij een oogenblik rust zullen toestaan? Ik heb honger en zou eerst wel iets willen nuttigen." De President ging daarop déjeu- neeren. Om 3.15 uur deed hij zijn intrede in den ontvangsalon, waar hij door toejuichingen van de tal rijke aanwezigen begroet werd. Het défilé begon onmiddellijk daarna. Thourel overhandigde aan pre sident Kruger een kunstvoorwerp, gebeeldhouwd door een der beste Fransche artisten cn voorstellend: de verdediging van eigen haard. Bij het défilé droeg Kruger de roos van het Legioen van Eer. FLUITENDE ENGELSCHEN. Een incident deed zich voor. toen de stoet de Cannebière doortrok. Daar is gelegen het Hotel du Lou vre, waar het meerendeel der En- gelschen, gekomen om Kruger's in tocht te zien, journalisten enz., lo- geeren. Terwijl de stoet voorbij trok, werd op het balkon, waarop zich een twintigtal Engelschen* be vond, gefloten. De geestdriftige me nigte werd woedend cn wilde het gebouw binnendringen om de En- gelschen dood te slaan. Twintig \politie-agenten verdedigden den toegang en slaagden er in de deu ren van het hotel te sluiten. Men kan het hotel alleen binnengaan langs de trap voor het personeel aan den achterkant der straat *e- legen. Een verontwaardigde men' - té verdringt zich dreigend om net hotel. Het is gevaarliik het te ver laten zonder vlaggetje of insigne. Men vreesde dat 't Donderdag avond tot opstootjes, uitgaande der Pro-Boers zal komen. Dr. Leyds zeide, dat Pres. Kruger zeer voldaan is over de ontvangst en zich geluk kig gevoelt over de gunstige omstan digheden tijdens z;m ontvangst. Hij zal te half drie een receptie houden. Do President had Dins dag last van zeeziekte. Hij is thans goheel hersteld. Stadsnieuws Haarlem, 23 Nov. 1900. De heer J, W. Gerhard zal Maandag 20 November 's avonds 8i uur in het Geheel-Onthouders café, Kleine Houtstraat 44, in een cursusvergadering van de Sociaal- Democratische Arbeiderspartij afd. Haarlem spreken over „Het stand punt der vakorganisatie tegenover de politieke partijen." Deze verga dering is voorleden en introducée's toegankelijk. Den lOen December spreekt in een openbare vergadering van die partij in de „Kroon" (groote zaal) 's avonds 8* uur. do heer Dr. H. Gorter uit Bussum over: „De te genwoordige toestand der Ncdcr- landsohe arbeidersbeweging." Narcis. Wij hebben Donderdagavond geno ten bij do voorstelling van Narcis, fn het bijzonder door de wijze waarop de heer Bouwmeester zijn rol, eigenlijk de rol van dit stuk, uitbeelde. Zijne kunst bereikt zijn hoogste punt in het voorlaatste tafereel, waar hij in een alleenspraak een geheel bedrijf lang do aandacht der toeschouwers bindt, droef stemmend de verlaten en altijd zoekende man, in zijn herinne ringen verdiept, zich to zien verheel- den nog met zljno vrouw to zijn. Diep treffend is het gesprek met het afgods beeldje. Aan het slot van dit tafereel viel een luid, lang aangehouden applaus den kunstenaar ten deel. Do zaal was meer dan goed bezet. Donderdagmiddag slaagde voor het examen van Apothekersbedien de te Breda, de heer Robbrecht, korporaal in het Militair Hospitaal, alhier. Feuilleton. Naar het Duilsch. 12) Hij kon zoo urenlang op eenzelfde plaats liggen zonder eenigszins be hoefte aan eten of drinken te ge voelen en zonder aandacht te schenken aan hetgeen in zijn omge ving voorviel. De geluiden waren hem langzamerhand zoo gemeen zaam geworden, dat ze zijn stu diën niet meer konden storen, ook al weerklonken ze in de onmiddel lijke nabijheid en er moesten wel buitengewone dingen gebeuren om hem tot het dageliiksch leven te rug te voeren. Zoo iets buitengewoons echter was werkelijk de smartelijke kreet, die plotseling bij hem weerklonk. Hij kon slechts uit den mond eener vrouw zijn voortgekomen en ge troffen hief Prosper het hoofd op om er de oorzaak van te onderzoe ken. Lang behoefde hij niet te zoe ken, want op weinige schreden van hem af schemerde tusschen de stammen een licht vrouwenkleed en zachte klaagtonen verrieden dat- de draagster van dat gewaad een ongeval moest zijn overkomen. Prosper sprong overeind en stond een oogenblik daarna iiaasi- een jong meisje, dat met pijnlijk ver trokken gelaat op den grond lag en vruchtelooze pogingen deed om op te staan. De strooien hoed was haar van het hoofd gegleden en de en kele door het gebladerte dringende zonnestralen speelden op hair goudi'ossig, glanzend haar. Prosper had de nicht van den hoofdtum- man wel van tijd tot tijd vluchtig ontmoet, maar hij had van to voren nooit opgemerkt dat ze zulk won derschoon haar had en toen ze nu, naar hulp uitziend, tot hem opzag, bracht hem het eigenaardig kleu renspel van haar groote Nixen- oogen geheel in verwarring. Wat is u ovei-komen stamel de hij, verlegen als een schooljon gen. U is gevallen, maar ik hoop dat u zich toch niet bezeerd heeft? Kiithe beproefde nogmaals op te slaan, maar met een licht steunen zonk ze weer terug.* Ach ja.., ik geloof dat ik mijn o, wat doet het pijn Kon ik maar opstaan Wil u me toestaan u te hel pen Misschien gelukt het me u tenminste tot gindschen steen te geleiden, waarop u dan kan gaan zitton tot ik een dokter of een an der geschikt persoon heb gehaald, die u helpen kan. Ja, als u zoo vriendelijk zou willen zii^ mijnheer do baron. Ik was van plan vlug voorbii te slui pen om u niet te storen en toen ben ik over een wortel van een boom gevallen. Dus draag ik gedeeltelijk schuld in uw ongeval. Ik zou on troostbaar ziin als u zich inderdaad ernstig bezeerd bad. Het kostte hem moeite haar op te heffen en daar zij niet. in staat was den bezeerden voet bij het loopen te gebruiken, moest hij haar bijna dragen naar den grooten steen, die gelukkig niet zeer vooraf lag. Het was voor hem een niet geringe in spanning geweest, maar deze was niet alléén de oorzaak, dio zijn hart zoo heftig deed klopnen. Behalve zijn moeder en zuster had nog nooit een vrouwelijk we zen in zijn armen genist en totnog- voet gebroken of verstuikt hebtoe ongekende, hem geheel in de war brengende, gewaarwordingen doorstroomden hem bij die innige aanraking. «Zijn wangen gloeiden toen hij haar zacht op de met mos begroeide zitplaats had neergezet en hij waagde het in 't goheel niet meer zijn oogen tot haar gelaat op te heffen. Ik hoop dat ik u geen ruin heb gedaan zeide hij zacht. Is u zoo beter? O ja, veel beter. Ik dank u hartelijk, mijnheer de baron I Mis schien is de voet toch niet gebro ken ik geloof dat ik hem al een weinig kan bewegen. Ik zal spoedig naar Eichfeld loopen om den dokter te halen of, als ik hem niet vind. tenminste den dorpsheelmeester. In elk geval moet toch zoo spoedig mogelijk een verband worden aangelegd. Neen, neen, Ik wil in geen ge val hebben, dat u zich om mijnent wil zooveel moeite geeft. De pijn is niet meer zoo hevig. Wanneer ik hier mijn voet een poos heb la ten rusten zal ik wel naar huis we ten te komen. U kan me nu gerust aan mijn lot overlaten. Daarvan kan natuurlijk geen sprake zijn. Als ik maar in staat s om het een of ander tot uw verlichting bij te brengen Als u dat werkelijk wil doen, dan verzoek ik u in de beek, die nauwelijks honderd schreden van hier is, mijn zakdoek nat te ma ken. Een koele doek om den voet zal zeker mijn pijn verlichten. Hij voldeed zoo vlug aan haar verzoek als gold het een menschen- leven te redden. Toen hij terugkeerde zag hij het sierlijk schoentje en een fijne, zwarte kous naast haar in 't gras liggen, terwijl zij haar voet onder den zoom van haar japon verborg. Een dankbaar lachje beloonde hem voor zijn ridderdienst. Wat is u vriendelijkik weet waarlijk niet wat ik zonder uw huln had moeten aanvangen. Prosper stamelde verlesren een paar woorden om haar dank af te wijzen en trad gedienstig een wei nig ter zijde tot Kathe's heldere stem hem weer in de ooren klonk. Ik heb me gelukkig voor niets angstig gemaakt. Er is niets gebro ken of verstuikt. Op zijn ergst een weinig verzwikt. Ziet u, ik kan al weer loopen. Zo stond werkelijk recht over eind toen zij echter, schijnbaar om hem van de waarheid harer1 verzekering to overtuigen, liet wo- der geschoeide voetje wilde verzet ten, ontlokte de ph'n haar weer een kreet en het was gelukkig dat Prosper vlak naast haar stond, zoo» dat ze zich aan zijn arm kon vast klemmen. Bij het zien van zijn be zorgd gelaat lachte zij echter weer, houdt me zeker voor heel kleinzeerig, mijnheer do baron, maar ik beloof u dat ik nu mijn best zal doen me beter te houden. Het was alleen maar de eerste schrede, die nog wat pijn deed. Nu gaat het reeds beter. Gelooft u den grooten afstand tot uw woning nu reeds te kunnen afleggen? vroeg hij mot twijfel in de stem. Kiithe echter antwoordde zonder zic-h te bedenken bevestigend, ter wijl haar gevaarlijke oogen hem smeekend aankeken. Als ik u durfde verzoeken me een weinig te helpen. Misschien komen we spoedig den een of an der tegen, die u van allo verdere moeite ontheft. Prosper bood haar ziin arm aan en, door de gevoeligheid van den gewonden voet gedwongen, steun de zij zoo op hem. dat hij bijna haar geheelo gewicht te dragen;

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 1