Binnenland. HAAGBCHE BItIEVJ?N. De officieuse hofberichten-bazuin uit de residentie heeft rund geschetterd, dut de huwelijksdatum van Koningin Wilhelmina nog niet is vastgesteld, omdat het wetsontwerp waarin vair het „gemeen overleg" met de Stalen-Gene- raal zal blijken, nog niet is ingediend. Men had er kunnen bijvoegen, omdat ook da naturalisatie van Hertog Hen drik nog moet worden voorgedragen. Maar de ware roden is van veel meer prozaïschen aard, deze nl. dat men in hofkringen nog niet zeker is, met alle toebereidselen voor het huwelijk op den approximatief bepaalden datum te zullen gereedkomen. Er zit heel wat iian vast, te meer omdat, naar ik hoor, het aantal feestelijkheden, van de zijde van het Hof te geven, niet zai tegenval- len. Ook is het nog een open vraag weiko vorstelijke personen uit den vreemde het huwelijk zullen bijwo nen in gewoonlijk goed ingelichte kringen acht men de komst van Keizer Wilhelm meer dan waarschijnlijk. Voor die hooge gasten zijn bijzondere zorgen gewenschten sommige hotel houders hebben zulke prijzen ge vraagd, dat er van verder onderhande len is afgezien. Nd bovendien terugge- komeu is op het vroeger verlaten denk- neeld om dc kerkelijke huwelijksplech tigheid in de Groote Kerk te doen vol trekken, zal bet noodig zijn dit ruime gebouw van een speciale verwarrninge- histallatia te voorzien, want do be- Etaanda is onvoldoende. Genoeg, om te doen zien, dat heel wat voorbereiding /an allerlei aard aan het vaststellen van een definlüevm datum nog in den weg staak Over de wijze van ontvangst van pre sident ICruger van staatswege is tot op dit oogenblik nog niets vernomen. De Staatspresident zal worden, toegezon gen door een koor en de leiding der ontvangst vanwege het publiek heeft de Haagsche afd. der Zuid-Afrikaan- sche Verec-niging. Wat Hof en P.egee- ring betreft, lijdt het geen twijfel dat een enorme moeilijkheid uit deu weg is geruimd sedert president Lcubet den heer Kruger niet alleen ontving, doch deze ontvangst omringde met al de aerbewijz-en die aan een regeer end souvereiu plegen ten deel te vallen. Die ontvangst was het z. g. „klein gala" of „semi-stale" zooals de Engel- schcn zeggen. En do Nederïandsche re- geering kan dus, zonder gevoeligheid te wekken, het voorbeeld van het Fran- fiche staatshoofd volgen. Er is nu, se dert we gelezen hebben hoe enthousiast de ontvangst in Frankrijk was, voor ons volk geen enkele reden om de stem des harten te smoren en zich niet „te aten gaan". De welwillende lieden, lie president Krugcr wilden ontvan gen met do vlaggen halfsLoks,_met droevige-gezichten en den Marche fu- nêbre" van Chopin, blijken zich bedro gen te hebben in den gemoedstoestand van den heer Kruger. Zeker, hij ver kleurde in rouw te zijn, geen feesten te zoeken, maar de gevlagde, overvolle stramn, bet geestdriftig gejuich, de warme ovaties hebben hem, naar hij xeide, goed gedaan, het hart ver warmd. Nu zijn wij niet zulke „opge wonden standjes" als de Franschen, die ar niet aan gedacht hebben om dan president met een psalm te begroeten er is geen enkel bezwaar tegen, dat wij beginnen met „Dat 's Heeren zegen op, u daal-" en eindigen met een „Leve Kruger 1" 's Lands wijs, 's lands eer. Mits mea er maar geen begraf enis plechtigheid van make. üa jaarlijksche parlementaire plech tigheid van het begrootingswerk is, zooais men weet, thans in vollen gang on tot nu tos is, om in den verslagtoon te blijven, de orde geen enkelo maal gestoord, d. w. z. de regeerir.g is er nog zondc-r ongelukken afgekomen. Het laat zich aai zien, dat de parlementaire positie piet veranderen zal in dit op- ziclu <;j dat de ministers in blijde stemmtjAg het Kerstfeest zullen vieren. Tegen 'Si. Nicolaas wensch ik de hee- Ten geen enkele onaangename surpri se, J.s een parlement wel eens in staat is cm d&n bewindsman te bereiden. ïlec kinderfeest bij uitnemendheid, vroeger althans, want tegenwoordig zijn *2-j „groeten" heei wat meer aan het voord is voor den. Haagschen winkelt tand altijd een van da mooiste gelegenheden om zich van den besten on in dubbelen zin voordecligsten kant te doen kennen. Er wordt op de ver diensten van deze enkele weken gere kend om maanden van betrekkelijke slapte goed te maken. Geen wonder, zien, maar toen hij" een der dicht begroeide prieël voorbij kwam, die naast ia uitgestrekte bloembedden stonden, doorstroomde hem een on uitsprekelijk zaüge schrik, want een welbekende, weeke meisjes stem i-iad hem halfiuid een vricn- deiijkeu ajAOrt toegeroepen. Het bloed sie^g hein* naar de wan gen als bij een knaap, die op ver boden wegen b'rtrapi wordt* in zijn donkere oogen echter, de overgroo- te, met blauwe kringen omgeven oogen van een zieke, glansde de volle gelukzaligheid var. zijn jonge liefde toen hij, voor den half dicht gegroeiden ingang staan blijvend, zijn boed aflichtte ter begroeting. Vergeef me, juffrouw Redlich, als ik u gestoord heb, zoo begon hij schuchter: ik wist nietik was niet van plan. Ka the zat met een boek op het smalle bankje, dat zich, behalve de ruw getimmerde, ronde tafel* in het prieel bevond. In het groen achtig schemerlicht daar binnen kwam zij hem mot haar volle, bloeiende gestalie cn haar schitte rend diadeem van vlechten nog schooner voor dan het beeld dat gedurendo den geheelen dag zijn geest had.bezig gehouden. Ze lach- üat aan ook met eenigen schrils een cir culaire is begroet, waarin enkele da mes hun medeburgers aansporen het anders aan den St. Nicolaasdag be stede geld voor de Boeren af te staan. Deze circulaire heeft mij, eerlijk ge zegd, een beetje boos gemaakt Ik ben zoo pro-Boer als tien anderen, maar waarom to hunner voordeele een gan- sche klasse van onze eigen handelaren en nijveren te benadeelen. Dat heeft geen zin. Ging het op, welk een enor me schade zou er het gevolg van zijn, want er is voor tonnen gouds ingesla gen. Schitterend als steeds kwam onzé groote koninklijke Bazar voor den dag, eigenlijk meer museum van moderne kunstnijverheid, dan magazijn. Alles wal men daar koopt heeft een eigen ca- ciaet. Eia dat het er volstrekt niet zoo duur is, bewees het door mij waargc: norrme feit, dat men voor drie gulden ecu keurig, echt Japansch bronsje kon meesier worden. Dit jaar heb ik vooral bewonderd het werk van de kunst n ij- verlieid-inrichüng te Münclieu (mo dern style), geslepen glas uit Nancy en bronzen voorwerpen uit Weenen, niet alleen statuettes maar ook voorwerpen van dagelijksch gebruik. Iets nieuws bracht ons ook de Delft- sche finna Thooft en Labouchère, nl. het gris, een zeer dun aardewerk, dat naar den vorm op het Jacoba-aarde- werk lijkt, maar veel dieper van tint is, met een bewonderenswaardig effect van het z. g. reflet métallique." liet goedje is mooi, maar nog een beetje duur. Doch dai is eigenlijk het geval met ai wat mooi is op deez' aarde. JEI. A GANUS Jr, Telegram van Kruger. Het telegram door Hare Majesteit dc Koningin gezonden aan president Kru ger te Marseille, strekte in antwoord van een telegram door den president bij zijn aankomst te Marseille aan de Koningin gericht,en luidende als volgt,: „Door Gods bescherming onder de goede zorgen van den commandant, de officieren en manschappen Uwer Majesteits kruiser „Gelderland" behou den en in welstand te Marseille aan gekomen, gevoel ik mij gedrongen bij het verlaten van dien oorlogsbodem in afwachting dat ik het voorrecht moge hebben zulks persoonlijk te doen, Uw» Majesteit inijn oprechten dank te betuigen voor het bewijs van Hare welwillende gevoelens mij gegeven door liet ter mijner beschikking stel len van den kruiser „Gelderland." KRUGER." Kragar'ij ontvangst. De heer Wolmarans gevoelt zich we der minder wel. Toch blijft het zijn voornemen president Kruger te gaan ontmoeten, maar zijn vertrek zal in geen geval voor a.s. Dinsdag plaats hebben. De heer Wolmarans verwacht den president niet te 's-Gvavenhage voor'vrijdag of Zaterdag e.k. Het gemengde koor dat op uitnoodi- giag van het bestuur der Haagsche af deeiing van da Zuid-Afrikaansche ver- ceniging bij da komst van president Kruger to 's-Gravenbaga hein een Psalm zal toezingen, zal onder de lei ding staan van den hear Richard Hol, die zich daartoe welwillend bereid ver klaarde. Hedenavond heeft in het Zuid-Hol- lanrisch Koffiehuis eene bespreking plaats met de vertegenwoordigers der vereenigimgen die zich wenschen aan te sluiten hij de huldebetooging aan president Kruger bij zijn komst te 's- Gravenhage. Men schrijft uit Petersburg: Het volgende telegram, in het Hol- landsch, werd van hier verzonden: „President Kruger, Marseille., Ne derlanders, Petersburg, verwelkomen u met eerbied voer uwen persoon, sym pathie voor uw volk. en hoop op hetere toekomst." Te Dordrecht is een druk bezochte vergadering gehouden onder praesi- dium van dr. A. J. Tb. Jonker, voorzit ter der afdeeiing Dordrecht van de Z.-A. Vereerd ging, van een groot aan tal vereen!gingen, die wenschen inee te doen aan een huldebetoon ter eere van president Kruger, wanneer deze op zijn reis de oude Merwestad pas seert. Besloten is een perkamenten oorkonde aan te bieden. De bovenge noemde heer dr. J. zal daarbij het woord voeren. De oorkonde zelf ziet er kostelijk nit. Aan liet hoofd oen fraaie penteekening, voorstellende: een gc- te hem too met de oogen en met den mond en kwam met bijzondere beminnenswaardigheid aan zijn verlegenheid t-egemoet. U daeht dat ik met mijn zie ken voet te bed zou liggen, niet waar, mijnheer de baron? En dat moest u wel denken daar ik het u vanochtend met mijn klein onge val zoo verbazend lastig heb ge maakt. Maar de zaak is gebleken hoogst onbeduidend te zijn. Onze oude Leen is zoo'n beetje dokter; ze heeft mijn voet zoo lang gewre ven en gedrukt tot hij zijn volle dige bewegelijkheid had terugge kregen. Als het moest zou ik van avond wel walsen. Maar is het niet onaangenaam daar in de zon? Als we wat schipperen kunnen we hier beiden wel plaats vinden. Ze schikte oen weinig op zij, zoo dat or ruimte ontstond waar hij kon zitten. Als u het toestaat en als ik u heusch niet lastig Aral, stamelde hij. Och, u is al te beleefd, lachte zij. Bovendien bevindt u zich hier eigenlijk op uw eigen grondgebied. Ik? O neen! weet wel, juf frouw Rediïcb, uat op ElvêfsuCh. mij geen hand breed gronds toe behoort. Ja. als mijn vader niet. zicht op Dordrecht, daaronder „Aan Paul Kruger" ca ia den hoek Mijn schild ende betrouwen, Zijt Gij, o God, mijn Heer 1 Op U zoo wil ik bouwen. Verlaat mij nimmermeer I Dan volgen de handteckeningen van voorzitters en secretarissen der deelne mende vereenigingen. Het gebeei is omvat door een sierlij ken raad. Aan de oorkonde zal met een zilveren ring een lauwerkrans gehecht worden met linten in de kleuren der Z.-A. Republieken. Op het perron zullen de afgevaar digden der deelnemende vereenigic- gen met banieren tegenwoordig zijn, terwijl een koor bij liet binnenstoomen het Trausvaalsche volkslied za! zin gen. Bij het vertrek klinkt liet Wilhel mus. Aan vlaggen en aan gepavoiseerde schepen op de rivier zal het mode niet ontbreken. Kruger in ons laud. De betooging te Rotterdam zal ge schieden aan het station, waar de trein ophoudt, men hoopt aan de Delft- sche Poort. Daar zullen de twee bestu ren zich opstellen mei deputaties uit vereenigingen te dier stede, daartoe opgeroepen, en wellicht neg eenige ge- noodigden. Verder moge het publiek het perron vullen. De voorzitter A-an een der twee besturen zal den presi dent kort toespreken en men zal dc volksliederen, zingen. Misschien blijft het hier niet bij, maar dat is nog niet vastgesteld. Verder hopen de besturen, dat de jjresident, uit den trein zien de, overal langs den weg door de stad vlaggen zal zien wapperen. Vanzelf zullen het Beursplein en andere pun ten van de stad, die er zich toe lee- nen, gevuld zijn met een menigte die den president onder het voorbijrijden toejuicht Gok zouden de twee bestu ren gaarne zien maar dit gaat na tuurlijk hun gebied te buiten dat het gezelschap in den trein, van dat het in Brabant ons land binnenkomt tot in den Haag, overal langs den weg hi steden en dorpen, op boerderijen en molens den driekleur zal zien waaien als een süile, welsprekende groet aan den president Een villa voor President Eniger. Naar uit goede bron wordt verno men, is aan President Kruger en zijn gevolg aangeboden als verblijfplaats in ons land dc gemeubileerde villa met toebehooren „Leeuwenburg" te Voge lenzang bij Haarlem, bewoond door den heer Noels van Wageningen. De „Gelderland0. Blijkens Vrijdag ontvangen offi cieel bericht heeft 't pantser-schip Gelderland Vrijdagavond te 5j uur de reede van Marseille verlaten met bestemming naar Algiers voor zijn terugreis naar Oost-Indic. Van te voren was reeds bepaald dat de bemanning van 'li schip niet aan wal zou gaan om te passagieren. De heer Wolmarans gaat nu goed vooruit en gevoelt zich weer sterk genoeg om er aan te kunnen den ken den President te Parijs tege moet te gaan. Blijft zijn toestand vooruitgaande, dan zal hij in het begin der volgende week de reis aanvaarden. De heer Wolmarans is gedurig in telegrafische verbin ding, met President Kruger. Ae&domisciiQ ex&mena. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer H. J. F. Hoyman, geb. to Haastrecht, cp Stellingen. Benoemd tot hoogleeraar in de let teren en wijsbegeerte aan ile rijksuni versiteit te Groningen, om onderwijs te geven in de Engelsche taal en letter kunde, dr. J. H. Kern, privaatdocent aau de universiteit te Leiden. Benoemd tot hoogïeeraai- in do ge neeskunde aan de Rijksuniversiteit te Groningen dr. K. F. Wenckebach, ge neesheer te Utrecht. Amsterdam. Bevorderd tot arts de heer P. R. Folmer, geb. Haarlemmer meer en geslaagd voor het eerste ge deelte de lieeren.D. Muijs, J. J. M. van Bergen, H. D. Mak en B. II. Nauta. Leiden. Geslaagd voor het doctoraal examen in ao Nederl. letteren öe' heer C. H. Ebbinge Wubben. de jongere zoon was geweestl Dat is heel jammer, en niet voor u alleen! Ik geloof dat uw on dergeschikten het heel goed zou den hebben, mijnheer de baron. Hij bloosde opnieuw, ditmaal echter niet uit verlegenheid maar van vreugde. Gelooft u dat werkelijk? En mag ik ook vragen hoe u tot die gunstige overtuiging gekomen is? O, daartoo behoeft men juist geen goed menschenkenner te zijn. IJ :s immers welwillend en be- minnenswaardig en niet heersch- zucktig of hoogmoedig zooals uw ueef, voor wieu hier iedereen sid dert... behalve ik natuurlijk! U zou zeker niet uitsluitend als streng gebieder optreden, maar u zou ook hart hebben voor uw onderge schikten. Ja, dat zou ik! verzekerde hij met warmte. Zoo het lot deze be zittingen in mijn handen had ge legd zou ik gelukkig zijn geweest mede te werken om de grooie on rechtvaardigheid ie doen eindigen, die geleerden do sociale toestanden noemen. Zou u werkelijk zelfverlooche ning hebben bezeten om uw edel moedige theorieën ook in werkelijk- Groningen. Na verdediging van Stel lingen bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap de heer J. H. Labber- ton, geboren Anseide. Utrecht. Theor. Gcneesk. 1: de hee- ren R. Fischer en Chr. M. F. L. Nuij- ens. Kerk. Voorber. de heer A. van Kooten. Mevrouw Warszklewisz stelt f 10.000 voor de op te richten hypotheekbank voor Afrika beschikbaar. Naar aanleiding van een door den voorzitter van het Nederïandsche Roo- do Kruis ontvangen telegram van dr. Lingbeek uit Lourenco Marques, be treffende aanvulling van het personeel en het telegrafisch overmaken van een bedrag van f 12.000 ter versterking der geldelijke hulpmiddelen van de ambu lances, heeft baron Van IIardenbroek reeds de noodige maatregelen getrof fen. Uit liet telegram van ur. LiugbGek blijkt, dat hij te Lourengo Marques ge middeld HW patiënten per dag ver pleegt. Tevens blijkt dat alle leden van de ambulance aldaar in welstand ver- kecrën. Bïerenrai? handeling. Onder bovenstaand opschrift namen wij een bericht op, waarin een ver haal werd gedaan van een ergerlijke dierenmishandeling, die de luitenant- adjudant van het te Geeriruidenberg verblijf houdende garnizoen in de 11a- venkazeme zou gepleegd hebben. De „N. R. CL" kan dienaangaande thans medodeeïen, dat, op ongeveer ge- lijklijdigen last van den minister van oorlog en verzoek van den auditeur militair, op grond van art. 254 Wetboek A*an Strafrecht (dierenmishandeling), een onderzoek betreffende deze zaak is ingesteld, cn dat toen is gebleken, dat er geen enkele aanwijzing is gevonden, dat de bedoelde officier tot het werke lijk plaats gehad hebbende dierenge vecht heeft aangezet, daaraan heeft deelgenomen, liet heeft aangemoedigd of er genoegen in heeft gehad. Electrictteit. Deze Aveek had Sn het electrisch cen traalstation te Blocmendaal der Eerste Nederïandsche Electriciteit-Maatschap pij te Amsterdam de beproeving en ia- bedrijf stelling plaats van een roteeren- den transformator voor omzetting van dea gelijkstroom van 440 volt dier.cen trale in tweephasigen wisselstroom van 5000 volt Deze transformator zal moe ten, dienen voor een gemeenschappelij ke reserve der centraal-staiions te Bloe- mendaal en te IJinuiden der voornoem de maatschappij; hij maakt het moge lijk te Bloemendaal gelijkstroom te le veren van uit de wisselstroom-centrale te Umuiden of omgekeerd aan Zand- voort, IJmuiden en Velsen wisselstroom te leveren van uit de gelijkstroom-cen trale te Bloemendaal. Volgens do concessie-voorwaarden was do E. N. E. M. verplicht te Velsen stroom te leveren op 20 dezer. Op den dag der beproeving, 10 dezer, werden nog do eerste aangesloten huizen bin-, nen do gemeente Velsen van stroom voorzien. Binnen eenige weken zal ver moedelijk de hovengrondsche leiding IJmuidenZand voort worden in be drijf gesteld, waardoor dan stroomle vering mogelijk is van uit Bloemen daal via IJmuiden van pL ra. 23 KM. De lengte van den thans onder stroom gehrachten kabel is 4.5 KM. Een vorstelijke daad. Eeno Hollandsche weduwe, te Aken woonachtig, zond bij gelegen heid der verloving van Koningin Wilhelmina, aan Hare Majesteit per brief haar gehikwenscli, er te- A'ens bijvoegende, dat zij in behoef tige omstandigheden verkeerde en daarom ee-no kleine ondersteuning verzocht. Dezer dagen ontving de weduwe een brief uit hel kabinet der Ko ningin, waarin haai* dank werd ge zegd voor har o wenschen en haar verzocht werd zieh aan het Neder- landsch consulaat te Aken te ver voegen, waai* zij 50 mark als onder steuning zou ontvangen. Uit de Arbeiders wereld. BINNENLAND. Te 's-Gravenhaga heeft het bestuur der Handelsvereeniging zich als sub comité tot onderzoek naar den loon- heid toe te passen? Verwonderd keek Prosper tot haar op. Mijn theorieën? herhaalde hij. Hé, hoe kan u weten, juffrouw Red lich? Zij wees lachend op het boek, dat ze bij zijn binnenkomen uit de hand had gelegd, en Prosper her kende het boekdeeltje, waarin zijn opstel voorkwam omtrent de ver deeling van het grondbezit. Heeft u dat gelezen? vroeg hij, vuurrood van vreugde. Eu heeft het u belang ingeboe zemd. Is u het met mijn gevoelen eens? Ik vind het in elk geval be wonderenswaardig in een man van uw maatschappelijke positie. Veel erin is mij misschien nog niet vol komen duidelijk geworden en als het niet te onbescheiden was u met dwaze vragen te vervelen... Prosper boog zich tot haar over en zij had werkelijk geen vrouw moeten zijn om niet op zijn gelaat te lezen wat er in zijn binnenste omging. Niets ter wereld kan mij ge lukkiger maken dan mij met u over die-zaken to onderhouden, die mij zoq na aan het hart liggen, zei standaard in het naaistersvak gecon stitueerd en eenige staten rondgezon den met verzoek ze ingevuld terug te zenden. De beschuldiging, dat de werkgevers voor hongerloonen laten arbeiden, moet te niet gedaan worden, zegt het bestuur, hetzij door haar ongegrond heid in 't licht te stellen, hetzij door verbetering aan te brengen. BUITENLAND. Te Leipzig te tusschen directie en personeel der „Leipziger Volkszeitung" een conflict ontstaan, tengevolge Avaar- van het geheele zettersyersoneel op raad van hun typografische verceni- ging hei werk heeft neergelegd. Hel blad kon toch verschijnen door het aanstellen van niet tot de associatie toegetreden werklieden. Het eigenaardige van het geval is, dat hGt blad in quaestic een socialisti sche krant is. Rechtszaken. 3aak-3elJsrmbÊök. Naar men verneemt is thans door de Haagsche rechtbank in Raad kamer de bekende aanklacht van den gewezen hoofdcommissaris van politie, den ht Van Schermbeek, legen den burgemeester der resi dentie, verwezen naar den open bare terechtzitting van dat college. Hofe Kikker-middel. De rechtbank te Amsterdam, rechtdoende in hooger beroep in dc zaak van mejuffrouw A. B., door den kantonrechter wegens het on bevoegd uitoefenen der genees kunde veroordeeld tot een geldboe te van 60, heeft dat vonnis beves tigd. De juffrouw had een bezoeker (een rechercheur) dio voorgaf aan maagpijn te lijden, voorgeschreven drie kikkers te braden, ze tot poe der te stampen en dan dat poeder in ecu zakje op zijn maag te dra gen. Letteren en Kunst. Bij dea heer P. Noorahoff te Gronin gen is verschenen een aardrijkskundig leesboek van Bakker en Deelstra, geti teld: „Op reis door Nederland". Zoowel de prettige verteltrant als de aardige illustraties maken dit hoekje, dat uit' twee deelen (welke wij te zamen in een bijzonder net bandje gebonden ontvin gen), hoogst aantrekkelijk, Met leiders als da hoeren .Bakker en Deelstra zal do jeugd gaarne op reis zijn, en weer terug gekeerd in het leventje om haar heen, areel kennis hebben opgedaan. Het is pleizierig reizen met deze kun dige mannen. Wij ontvingen ter bespreking een 'wielrijders-wandelkaartje van de Haar lemmermeer. Wij kunnen er niet an ders van zeggen dan dat het een hoogst primitief kaartje is, en dat de wielrij ders meer zullen hebben aan -de bonds- kaart dan aan dit wel wat al te een voudige kaartje. Op Dinsdag 27, Woensdag 28 en Donderdag 29 November zal een kunst veiling plaats vinden in „de Brakke rond" te Amsterdam, onder directie van de heereu C. F. Roos Co. van schil derijen, teekeaingen, gravures, zilver, antieke meubelen, bronzen beelden, en ander beeldhouwwerk, enz. Uit het ate lier van Elchalon Verveen en van een kunstliefhebber uit den Haag. De geïl lustreerde Catalogus dezer belangrijke kunstveiling bevat o. a. reproducties van mooi werk van Elchalon en Saai. L. Verveen, en van Jacob Maris. De „Aarde en haar Volken" geeft ..In Oostenrijk-Krain" naar het Fransch van Ednaé Vieillard, met afbeeldingen van het Veldesmeer, het Reneden-Wcis- senfelsmeer en van een Vrouw uit. Krain. Het bijblad „Op den Uitkijk" geeft, heel actueel, een afbeelding van de ree- de en de haven van Marseille en van do Cannebière te Marseille, een artikel over den vrijwilligen hailing en voorts verschillende artikelen op aardrijks kundig gebied. „Eigen Haard'" bevat deze week het vervolg van het geïllustreerde artikel over da Sponsen en hare bereiding, voorts Een kijkje op de Utrechtsche Ko renbeurs, door Gedeh, een reproductie de hij met bevende stem: Behalve met mijn zuster kan ik hier met niemand daarover spreken en Edith is ten opzichte van de meeste pun ten. van een ander gevoelen dan ik. Maar u zal een beetje geduid met me moeten hebben, mijnheer de baron. Mijn verstand is voor-, loopig geringer dan mijn belang stelling in uw plannen. En ik vrees dat u zeer spoedig de lust zal ver gaan voor leermeester van een on wetend meisje te spelen. Laat ons de proef nemen, juf frouw Redlich; als u wil kunnen we terstond met pnze eerste les aan vangen. Het 7al voor vandaag mis schien al te laat zijn. Eén arraag echter kan u me tenminste wel vast beantwoorden een echt vrou welijke vraag, die u in uw verhan deling slechts even heeft aange stipt. U spreekt van do verderfe lijkheid van den kastengeest, die in onze moderne maatschappij meer dan ooit de heerschende is en u voert een geheele rc-eks van mid delen aan, die tot resultaat zouden kunnen hebben de verbittering wekkende tegenstellingen tusschen de verschillende standen langza merhand. minden scherpte. makem. van het „Sneeuwlandschap" van Ja. cob van Ruysdael, in de collectie'Sri te Amsterdam; J. Huf van Bureq schrijft bij een portret van Baron dn Maere van Aertrycke en een afbeelding van het Kasteel Aertrycke, een sym pathiek en karakteristiek artikel over dezen merkwaardigen Vlaamschen edelman. Sport en Wedstrijden. WielerniGiiws. Den lOden December, 's nachts t6 twaalf uur, begint op de Madison- Square-baan te New-York opnieuw dö moordende zesdaagsche wedstrijd. Hoe deze afschuwelijke vertooning, waar bij men de domme trap-sujetten rond .ziet draaien lot zij uitgeput en in vla gen A-an krankzinnigheid van hun wiel vallen, elk jaar weer ongestoord laat doorgaan, is een raadsel. En hoe gvool de belangstelling voor deze misgeboor te van den sport ook in Europa is, blijkt Aveer hier uit dat het Parijsche wielerblad „Le Vélo" daarvoor een specialen reporter den -Oceaan over stuurt. Baden-Powell heeft 100 rijwielen te Engeland besteld om zoo spoedig mo gelijk naar Pretoria gezonden te Avor-. den. Zeer waarschijnlijk zijn deze be stemd voor do nieuw georganiseerde politiemacht, waarvan Baden-Poweii de commandant is. (De Fiets.) Te Amsterdam bestaat het plan eene dames-wielerclub op te richten. Rijwielen in Nederland 1 In een van de afdeelingen der Twee ds Kamer is da opmerking gemaakt, dat 125.000 rijwielen waarvan hier te lande belasting Avorat betaald, gering lijktds vraag werd-gesteld of de con triïlo wel streng genoeg is. Zeilen. Te GlasgOAV is een niemv jacht be steld voer den keizer van Duitschland. P&ardeasport. Het weekblad „Onze Paarden" be vat een statistiek der harddraverijen op de lange baan, te Nederland over het seizoen 1800. We ontlcenen daaraan dat er totaal zijn geweest 29 Avedstrijddagen met 93 courses. Het aantal paarden dat mee liep was 648. Het bedrag der prijzen bedroeg f 41400. Onder de prijswinnen de eigenaren slaat bovenaan de heer H. van Wickevoort Crommc-lin inet f 7950. De tweede op de lijst is de heer W. A. Oekhorst met. 3550, terwijl de .heer Joh. de Mol als 3e met 3500 figu reert. Worstelen. In de greoie wedstrijden om het avo- reldkampioenschap, afdeeiing zwaar gewicht, heeft Dirk van den Berg zijn tegenstander, Trillat le Savoyard, ge legd. Uriitas—R. F. C. Spannend was Zondagmiddag de match voor de 1ste klasse H. V. B. tus schen bovengenoemde clubs, die elk met een sterk elftal in het veld ver schenen. Direct na den aftrap doet Uni tes' voorhoede een stormloop naar II. F. G.'s doel en weet den bal, door do achterhoede heecdrijvende, daarvan een punt te makeu. Blanserfc bezorgde daardoor aan Unitas de leiding; het was een onverwacht geluk dat liaar ten deel viel, want geen der spelers en toe schouwers had gedacht, lat er zoo gaaw gedoelpunt zou worden, maar daardoor kwam er nog meer geest drift in en werd er goed spel te zien ge geven. Het spel verplaatste zich daar na bijna uitsluitend op Unitas' terrein AVel brak Unitas een paar malen flink door, doch de 11. F. C. achterhoede Avist den bal steeds te keeren, en door het goede samenspel der H. F. C.-man nen werd het doel der tegenpartij duchtig bestookt, doch do keeper, dio in zeer goede conditie was, hield alles er uit, behalve een strafschop, dio II. F. C. ten deel viel, en door M. van Leu ven in een punt werd omgezet. De rus) ging in met 11. Na de rust neemt H. F. C. door Ilol- dert da leiding, die echter van zeeï korten duur is. Avant König maakt den Was het met een bijzondere be doeling dat u daarbij zeer terloops ook behandelde het vraagstuk der huwelijken beneden don stand, die in uw kringen nog steeds zoo streng veroordeeld worden? Houdt u niet juist huwelijken van lieden van hooger met die van lager afkomst voor een voortreffelijk middel orn de bestaande vooroordeelen le doen verdwijnen Ik moet bekennen dat ik daar over totnogtoe weinig heb nage dacht en met een eenvoudig ,,ja" of „neen" kan men deze vraag ook. moeilijk oplossen. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1900 | | pagina 2